BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEBWSON NIEUWS, KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. MUIWUJ De sterke' "vei- WEER EN WIND. VERKEERSWEZEN P. T. T. AFLOOP AANBESTEDINGEN. NUMMER 118. TWEE BLADEN. VRIJDAG 19 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. HOES, S: 35 Gulden $r«wittCTHU M DDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3Jjj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courante Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschr Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. in. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven'' of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent, m HET KAMERLID WIJNKOOP GEARRESTEERD. Het communistische Tweede Kamer lid D. Wijnkoop, die gisterenavond te Tiel in een vergadering van communis ten het woord voerde, naar aanleiding van de rechtszitting ie Tiel, waar de heeren L. de Visser en Roestam Effen- di werden veroordeeld wegens belee- diging en opruiing, is daar door de po litie gearresteerd. In zijn rede sprak de heer Wijnkoop opruiende woorden tegen het openbaar gezag, wat voor de politie aanleiding was om den heer Wijnkoop in hechte nis te nemen. De officier van Justitie te Tiel heelt den heer W. in verhoor genomen, waar na hij is ingesloten in het Huis van Be waring. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. In de bespreking met den rijksbemid delaar omtrent het conflict in IJmuiden werd aan de delegatie der arbeiders als het standpunt der reeders medege deeld; a. dat een met den Centralen Bond van Transportarbeiders te sluiten con tract zou moeten loopen tot April 1934; b. dat tot eind December dit diende te geschieden op de voorwaarden van het contract met den Christelijken Bond gesloten; c. dat van 1 Januari tot April een loonsverlaging van 10 pCt. voor de zee lieden zou worden toegepast, die dan eveneens voor den Christelijken Bond zal gelden. Deze voorwaarden boden geen grond slag voor onderhandelingen, zoodat de besprekingen zonder resultaat zijn ge ëindigd. Nadrukkelijk is ter conferen tie vastgesteld, dat het initiatief voor deze bespreking uitsluitend van den Rijksbemiddelaar is uitgegaan, EEN TUNNEL ONDER DE MAAS. De Raad van Rotterdam heeft Don derdagavond met algemeene stemmen besloten, het voorstel van B. en W., om in beginsel te besluiten, tot den aanleg van een tunnel onder de Maas, in de richting Parkkade-Charlois, ter verbinding van rechter en linker oever van de Maas teRotterdam- B. en W. kregen opdracht, de mede werking van Rijk, provincie en parti culieren te verkrijgen, ter financiering van dit plan. Voorts heeft de raad met alg, stem men besloten, tot den aanleg van een bosch en park met speelweide, zwem bad en strandbad, volkstuinen, plan tentuinen enz., ter grootte van 270 ha rond de Kralingsche Plas. In de vacature, ontstaan door het bedanken als lid door den heer J. J. W. IJsselmuiden, is tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard de heer W. J Andriessen te Utrecht. Be Koningin-Moeder is voorne mens, Woensdag 24 Mei des morgens per auto uit Den Haag naar Soest- dijk te vertrekken voor haar jaarlijksch zomerverblijf aldaar. De officier van justitie te Breda heeft, naar Het Volk verneemt, een ver volging gelast tegen het s.d. Kamerlid W. Drop, De heer Drop wordt er van beschuldigd, dat hij een der leden van het ministerie heeft beleedigd. Spre kende op een verkiezingsvergadering in Concordia te Breda, op 2 April, heeft de heer Drop de niet meer terugkee- rende ministers de revue laten passee- f?.n; minister van koloniën noemde hij in dit verband: Simon de Graaff, alias Simon de Leugenaar." MIDDELBURG. De nieuwe muziek op den Langen Jan. De melodiën, die volgende week op het carillon van den Abdijtoren komen, zijn heel uur Bourrée van Bach; half uur Andante van Beethoven; kwart voor „Kent gij het land" en kwart over „De Waldhoorn". Paard en wagen te water. Hedenmorgen geraakte bij de Spijker- brug een paard en wagen tusschen kaai en schip te water. Het paard heeft men achter roeibooten al zwemmend medegevoerd naar den Havendijk en daar aan wal gebracht. De wagen is met een lier uit het wa ter opgehaald. Ongeluk bij Gymnastiek. De heer K. B„ lid der gymnastiekver- eeniging Volharding, had gisteren het ongeluk, bij het oefenen aan de ringen, te vallen. Hij kwam daarbij zoo onge lukkig terecht, dat hij een arm brak en een hoofdwonde bekwam. yUSSIMGEN. De huisvlijttentoonstelling. Gisteren is de tentoonstelling van huisvlijt vervaardigd door werkloozen, welke tentoonstelling een druk bezoek heeft gehad, gesloten. De heer P. G. Laernoes heeft dank ge bracht aan allen, die aan het welslagen hebben medegewerkt en de hoop uitge sproken, dat ook volgend jaar op aller steun zal kunnen worden gerekend. IIHD-BEVELAND. De inbraak in het gemeentehuis. WOLFAARTSDIJK. Naar aanleiding van de gisternacht gepleegde inbraak in het gemeentehuis vernemen wij nog, dat v,. S. in den nacht in het gemeen tehuis aan een streng verhoor door den burgemeester en de politie is onder worpen, waarbij hij alles bekende. Als aanleiding tot zijn daad gaf hij op hui selijke oneenigheid. Hij wilde zich op deze wijze de gelden verschaffen om elders werk te zoeken, 's Middags werd hij op transport naar Middelburg ge steld, tot zoolang was hij opgesloten in één der cellen van het gemeentehuis. DRIEWEGEN. De heer E. A. van der Bent te Ellewoutsdijk, die de nagenoem- de betrekkingen sedert Augustus 1880 bekleedt, zal met ingang van 1 Juli a.s. ontslag vragen als Gemeente-ontvanger van Driewegen en Secretaris-Penning meester van het Burgerlijk-Armbestuur aldaar. In het jaar 1930 toen de heer Van der Bent zijn 50-jarig jubileum in die func ties herdacht, werd hij op passende wij ze gehuldigd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. TERNEUZEN. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot leden van de Commissie van toezicht op de districtsarbeidsbeurs in het district Neuzen de heeren M. A. Bleiker, burge meester van Schoondijke; J. W. Vie- nings, burgemeester van Clinge; A. H, L. de Bel, directeur der N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot ver vaardigen van spiegelglas te Sas van Gent; L. van Dijke, landbouwer te Groe- de; J. de Vos, boekbindersknecht bij de N.V. A. J. Bronswijk te Oostburg en P. Hamelink, arbeider te Zaamslag. Diefstal? HULST. Dezer dagen deed een vracht rijder alhier bij de politie aangifte, dat een hem toebehoorende vrachtauto bij een garagehouder te St, Jansteen was ontvreemd. Een paar dagen later kreeg de poli tie mededeeling dat te Kieldrecht een auto inbeslag genomen was waarmede vee vau uit NederlandBelgië was bin nengesmokkeld, bij fwelke gelegenheid de smokkelaars waren ontsnapt. De auto had men langs den kant van den weg gevonden en de beide voorwie len en achterwiel waren stuk benevens de banden. Bij een landbouwer trof men een dertiental stuks vee aan, waarvan de landbouwer de herkomst niet kon zeggen. De douanen namen alles in be slag. De vrachtrijder herkende de inbe- slaggenomen auto als zijn eigendom. Thans is een onderzoek gaande naar dengene, die met den auto naar België heeft gereden en die het vee heeft bin nengesmokkeld. De vrachtrijder, daar over gehoord, verklaarde nergens van af te weten. IEEUWSCH-VLAANDEREN W.B. Cadzand badplaats. CADZAND. Met de aanvraag van het seizoen zal op de duinen alhier een wafelbakkerij worden geplaatst, terwijl er allerwaarschijnlijkst nog een land huisje zal worden gebouwd, zooals er thans reeds twee staan. Bij het bureau van vreemdelingen verkeer komen herhaaldelijk verzoeken om inlichtingen, wel een bewijs dat Cadzand als badplaats van lieverlede bekend wordt. De hoogste betrekking welke iemand kan bekleeden, is die waarvoor hij het best geschikt is, en waarin hij blij moedig het beste werk verricht. SLUIS. Stemhebbende ingelanden van den Willem-Leopoldpolder hielden al hier onder voorzitterschap van den heer A. Risseeuw te Retrachement hun ge wone jaarvergadering. Van de 25 stembevoegde ingelanden (20 Nederlanders en 5 Belgen) die den polder heeft, waren er 20 aanwezig of vertegenwoordigd w.o. 2 Belgen. Me degedeeld werd, dat Ged. Staten het besluit tot converteering van een obli- gatieleening, rentende tegen 5 pet,, in een onderhandsche van 434 pet. goed keurden. Na uitvoerige bespreking werd besloten de beslissing betreffende het al of niet deelnemen aan het streek archief te Sluis aan te houden tot de volgende algemeene vergadering. De re kening voor het dienstjaar 1932-1933 werd vastgesteld met een bedrag van 5.110 aan ontvangsten en 5.066 aan uitgaven; de begrooting 1933-1934 met een cijfer van 791 aan inkomsten en uitgaven en met een post van 57 voor onvoorziene uitgaven. Het dijkge schot bleef gehandhaafd op 6 per ha. IJZENDIJKE. De gemeenteraad be sloot gedurende de kermis de winkel sluiting buiten werking te stellen. Nog besloot de raad mede te werken aan een Centrale arbeidsbemiddeling, waar voor heden te Oostburg een -bijeenkomst plaats heeft. De verkoop van de Emma bloempjes te Driewegen heeft opgebracht de som van 11, De heer H. J. Laban, gem. secre taris van Tholen is door den voorzitter van de afdeeling Zeeland van den Nederl. bond van gemeente-ambtenaren benoemd tot lid van het hoofdbestuur van dien bond. De benoeming is ge schied bij enkele candidaatstelling. Ned. Herv. Kerk. E. Postma, cand. te Heerlen, heeft het beroep naar Nieuw Beerta aangenomen en o.a. bedankt voor het beroep naar Nieuwerkerk. te Goes. Voor nadere bijzonderheden zie men de annonce voorkomende in dit nummer. Benoemd tot hoofd van een nieuw te openen Herv. School te Leiderdorp de heer R. van der Hoek hoofd der Chr. Herv. School te Biezelinge. Teekenaar kadaster. Voor het gehouden examen voor tee kenaar van het kadaster (der Domei nen) slaagde mej. C. v. d. Poel te O u d e- lande. Benoemd tot gecommitteerde bij de in 1933 aan de van Rijkswege gesub sidieerde zeevaartscholen te houden eindexamens o.a, de heer K. Jasperse, oud-leeraar aan de Zeevaartschool te Vlissingen, te 's-Gravenhage. De philosophische faculteit van de universiteit van Greifswald heeft be kroond een röntgenografische studie over het „Problem der Kristallografische Orientierung'der Faserkristalle" van dr. W. Jansen te Hoek (Ned.) Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw prof. mr. F. de Vries te Rotterdam, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool al daar. Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. De practijkexamens in Boekhouden en Handelscorrespondentie af te ne men vanwege de Vereeniging van Leer aren in de Handelswetenschappen zul len plaats hebben op Maandag 3 Juli, Dinsdag 4 Juli en Woensdag 5 Juli a.s. in ongeveer 35 plaatsen in het land o.a. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 19 Mei werden de volgende vonnissen uitgesproken; Overtreding Motor- en Rijwielwet: W. A. de J., 22 j., poelier, Biervliet, beves- tiging van het vonnis van den Kanton rechter, 40 of 20 d. hecht, en intrek king rijbewijs voor 9 maanden; A. S. de S., 23 j., chauffeur te Sluis, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, behalve de opgelegde intrekking van het rijbewijs 40 of 20 d. hechtenis; overtreding Jachtwet: A. G., 19 j., werkman, Aardenburg, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter 15 of 15 d. hechtenis, met verbeurdver klaring van den haas; overtreding Crisis-Zuivelwet: A. J, S,, 52 j., winkelier te Zaamslag vernietiging vonnis van den Kantonrechter 10 of 5 d. hechtenis; idem: J. de W., 20 j., winkelier Hon- tenisse, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter 10 of 5 d. hecht.; idem: M. L., 24 jaar, zonder beroep te St. Jansteen, bevestiging vonnis van den Kantonrechter, vrijspraak. Overtreding Drankwet: L. W., huisvr. E. B., 39 j., zonder beroep, IJzendijke, bevestiging vonnis van den Kantonrech ter, behalve de straf 30 of 10 d. hech tenis; overtreding Crisis-Varkenswet (oor merken): J. de P., 53 j., landbouwer, Zaamslag, bevestiging vonnis van den Kantonrechter, ontslag van rechtsvervol ging; verstrekking van Pillen: J. de N., 27 j., Waterlandkerkje 40 of 10 d. hecht.; verduistering B. J., 30 jaar, koopman te Goes, gedetineerd 6 maanden gevang, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, voorw. proeftijd 2 jaar en invrijheidstel ling idem: J. T., 39 jaar, koopman, Middelburg. Gedetineerd, vrijspraak en invrijheidstelling. Hooger beroepen. C. W., 23 jaar, veehandelaar te St- Laurens, heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den Kanton rechter te Goes, waarbij hij terzake van overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet, gepleegd te Goes op 21 Maart 1933, is veroordeeld tot 25 of 25 dagen hechtenis en iptrekking van het Rijbe wijs voor den tijd van zes maanden, en eveneens tegen een vonnis van dien- zelfden Kantonrechter, waarbij hij i wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet gepleegd te Goes op 11 April 1933, is veroordeeld tot 10 of 10 dagen f hechtenis. j Poging tot doodslag. j Voor de rechtbank te 's G r a v e n- j h a g e heeft terecht gestaan de 24- jarige losse werkman W. H. K., uit Ber- kei en Rodenrijs, verdacht van poging tot doodslag op den 25 jarigen werkman A. C. de Mik uit Pijnacker. Het O.M., wees op de resultaten van het psychiatrisch rapport, waaruit mede blijkt, dat de verdenkingen van K. op fictie berusten. K. is een gevaarlijk mensch en zoodra hij in vrijheid komt, moet worden gevreesd, dat hij ander maal tot een ernstig misdrijf vervalt. Spr. eischt ten slotte drie jaar gevan genisstraf. Dierenmishandeling. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 39-jarigen arbeider W. R. te Kale- kluft, die in den winter 6 paarden en 5 koeien in de weide niet van het noo- dige voedsel had voorzien, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaar delijk, met proeftijd van 3 jaar onder bijzondere voorwaarden met verbeurd verklaring van het vee. De procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis der rechtbank te Assen gevraagd, waarbij verdachte ver oordeeld was tot 14 dagen gevangenis straf met verbeurdverklaring van het vee. Verduistering door administrateur. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft Donderdag terechtgestaan de ex-admini strateur van een Coöp. Verbruiksver- eeniging, wien verduistering ten laste werd gelegd van pl.m. 20,000. De officier van justitie achtte het feit zeer ernstig, daar verdachte van zijn vertrouwenspositie jarenlang. misbruik maakte. Hij overwoog echter dat ver- Si i 8 Ekir\3 SC Model Populair. lige" fiets. Jaren lang nut en ge- Geeft Zeeuwsche handen werk. (Ingez. Med.) Middelburg: 19-V-'33 Donderdag: hoog ste lucht temperatuur 17.2 °C; (63 °F); laagste 9.7 °C (49 °F). Heden 9 h: 12.1 °C; 12 h: 19 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 771 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand 771.0 mm te Helsingfors; laagste 749.8 mm te V, Manoer. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige, O, tot Z.O. wind, toenemende bewolking, aanvankelijk droog weer, later eenige kans op regen, iets warmer. Zon op: 5 h 01; onder 20 h 52. Licht op: 21 h 22. Maan op: 3 h 01; onder: 15 h 44. N.M.; 24 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Vr. Za. Zo. 19 20 21 Mei. Hoogwater. (Zomertijd.) 11.07 23.25 12.03 24.15 12.47 Laagwater. 5.02 17.28 6.03 18.18 6.48 19.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Vr. 19 12.34 5.47 18.36 Za. 20 1.00 13.34 6.57 19.25 Zo. 21 1.55 14.26 7.44 20.08 dachte een man op leeftijd is, wiens huwelijksomslandigheden zeer moeilijk waren. Er was te weinig controle op de boekhouding. Deze verzachtende om standigheden leidden den officier er toe een voorwaardelijke gevangenisstraf te eischen van één jaar met drie jaar proef tijd. De verdediger, vroeg niet ontvanke lijk verklaring van het O.M., omdat de dagvaarding is bekeken voordat de slui ting der instructie in kracht van gewijs de was gegaan. De machinist J. F. V., te Rotter dam, recidivist, gedetineerd, is wegens het plegen van ontucht met een minder jarige van hetzelfde geslacht en open bare schennis der eerbaarheid veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Verplaatst met ingang van 16 Juni a.s. de adjunct-inspecteur der posterij en, telegrafie en telefonie J. Chr. Smid van het inspectiebureel te Middel burg naar het inspectiebureel te 's- Gravenhage. Aan de telefoniste bij den Inter local enDienst M. W. Swart van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg is wegens huwelijk eervol ontslag verleend. Burgemeester en Wethouders van Goes hebben hedenmorgen ten Stad- huize aanbesteed: het bouwen en uit voeren van gebouwen en kunstwerken op het Gem. Sportterrein aan den West- havendijk te Goes. Inschrijvers: perceel 1 J. de Jong 8810, perceel 2 5762; Gebr. Schrijver Mzn., perc. 1 10800, perc. 2 5700; Goedemondt, perc. 1 10522, perc. 2 5524; J. G. Nonnekes, perc. 1 9000; H. van Sabben, perc. 1 10900, perc. 2 5880; De Bruine en van Riet, perc. 1 11200, perc. 2 6400; Franke en Baa- rends, de massa f 13094. Allen te Goes.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1