=2* GOISCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 117. TWEE BLADEN. DONDERDAG 18 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. isisa E23L23 MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bö contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsch» Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. REGEERINGSTELEGRAM VAN DE KONINGIN AAN PRESIDENT ROOSEVELT. H.M. de Koningin heeft, onder dag- teekening van 17 Mei, het volgende re- geeringstelegram gericht tot den presi dent van de Ver. Staten te Washingon: Het is, mijnheer de president, een groote voldoening voor Mij, dat het ant woord van Nederland, op Uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. xrit volk, uit naam waarvan Ik spreek, verafschuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar 't verafschuwt den oor log. Evenzeer als het uittarting en aan val tusschen burgers veroordeelt, ver oordeelt het uittarting en aanval tus schen volken. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken, voor de volkenge meenschap, om door daden te toonen, dat zij vast besloten is, te breken met het recht van den sterkste, als haar eventueele hoogste norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om nationale geschillen te beslechten. Mij is geen reden bekend, waarom vreed zame regeling niet de uitsluitende me thode zou ziin, om internationale ge schillen te beslechten. Mijn land is diep overtuigd, dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, ver gaande ontwapening thans gebiedend noodzakehui is, immers voortgezette be wapening leidt tot wedloop in bewape ning, en, gelijk tijdelijke, doch al te spoe dig -vergeten ondervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog. Nederland is bereid om met de an dere volken der wereld de vier stappen te doen, welke Gij voorstelt als eerste en belangrijkste bijdrage tot daadwerke lijke ontwapening. Het maakt geenerlei voorbehoud bi) deze verklaring. Wat een non agressie verdrag betreft, ben Ik het met U eens, dat het onder de tegenwoordige om standigheden wellicht goed is, dat be staande en geldige non agressieverdra gen en geldende verplichtingen om te ontwapenen, plechtig worden bevestigd, teneinde hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De a.s. economische conferentie kan verzekerd zijn, van den actieven en van ganscher harte gegeven steun van Mijn regeering. De economische en finan- cieele toestand vraagt onmiddellijke en doeltreffende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en geordend economisch en financieel le ven. Internationaal komt het op voor onbelemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensqhe conferentie een daadwerkelijke en duurzame ver lichting tengevolge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze conferentie en de daarin vertegenwoordigde regeerin gen, zich zullen laten leiden door de onveranderbare wetten van economi sche waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen oppervlakkige en kortzich tige meening en individueele belangen gaarne zouden zien aanvaard. Het al gemeen belang moet hier, zoo ooit, over- heerschen. Met Mijn regeering en volk deel Ik ten volle in de hoep, dat de verwach tingen waaraan Gij uitdrukking hebt gegeven, in vervulling zullen komen. w.g. Wilhelmina R. VREDESPOSTZEGELS. Vandaag wordt door de Nederland sche Posterijen overgegaan tot den ver koop van den eersten Nederlandschen postzegel die een vredesembleem draagt Het is een postzegel van 12% ct., dus voor gebruik van brieven naar het bui tenland. Het ontwerp is gevolg van een prijs vraag, door de Nederlandsche Posterijen uitgeschreven; (weliswaar werd geen der drie uitgeloofde prijzen door de jury toegekend, maar wel werden pre mies toegekend, en één der ontwerpen, waaraan zoodanige premie ten deel viel is uitgevoerd. Aan het Hoofdbestuur van de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede was gelegenheid gegeven om reeds gis termiddag een aantal dezer zegels te koopen, die zijn geplakt op brieven aan den Secretaris-Generaal van den Vol kenbond, aan den voorzitter der Ont wapeningsconferentie en aan de Ne derlandsche leden van het secretariaat van den Volkenbond en de Internationa le Arbeidsorganisatie en de verschil lende Volkenbondsvereenigingen en groote pacifistische organisaties, die in het buitenland bestaan. STEUN AAN DE ZUIDERZEE- VISSCHERS. Naar de Msb. verneemt kan dezer da gen de publicatie worden verwacht van een nieuw Kon. Besluit, dat een her ziening van het Zuiderzeesteunbesluit inhoudt, in overeenstemming met ver klaringen, door Minister Reymer afge legd in de Staten-Generaal. DE OPDRACHT VAN EEN CRISIS KABINET. Persbeschouwingen. De Standaard (a.r.) herinnert aan de mislukking om een parlementair kabinet te vormen, Eén der geraadpleegde fracties had be zwaar om een andere fractie te herken nen als constitutief element in de meer derheidsvorming. Wel was deze fractie bereid tot steun aan een rechtsch kabi net. Daartegen schijnen echter bij den for mateur bezwaren te hebben bestaan, met het oog op den omvang van de te verrichten taak en de onzekerheid van de levensvatbaarheid van zulk een ka binet. Nu de opdracht tot de vorming van een crisis-kabinet, d.w.z. een kabinet welks werkzaamheid zich in hoofdzaak zal bepalen tot de aangelegenheden met de heerschende crisis verband houdend Dat woord dan genomen in den breede- ren zin, dat er alle verschijnselen onder vallen die aan onzen tijd in het bijzon der eigen zijn. Dat kabinet zal niet be schiKKen over den vooraf toegezegden steun van parlementaire groepen, maar zal zijn kracht moeten zoeken in hel persoonlijk vertrouwen, dat de leden van het kabinet inboezemen, en zal, naar het ons voorkomt, zoowel leden uit de lin kerzijde moeten opnemen als personen uit het rechtsche kamp. De „Nederlander" (c.h.) wijt het niet slagen, vooral aan de houding der katholieken, die bezwaar hadden te gen de samenwerking met de liberalen, deze heet voor de r.k fractie onmogelijk, 't gaat blijkbaar, aldus 't blad, over het practisch beleid der liberalen; niet over hun wereldbeschouwing. Immers staat de principieele, diepste wereldbeschou wing der vrijzinnig-democraten precies even ver van de r.-k. wereldbeschouwing af als die der liberalen. En toch kon men met hen wel in zee gaan. Blijft: de punten van practisch regee- ringsbeleid, waarin dr. Colijn roomsch en liberaal niet tot eenheid heeft kun nen brengen voor 'n periode van vier jaar. Staat het zóó, dan is de heele gang van dingen doorzichtig. Maar dan zul len wij toch moeten vernemen, waarop precies het vastgeloopen is. Wat verg den de liberalen, dat r.-katholieken niet konden aanvaarden; of omgekeerd? Dit zal uit de stukken nauwkeurig moeten blijken. Dan weten wij precies waaraan wij toe zijn. Door de formuleering van de tweede opdracht aldus de N. R o 11. C r t. (lib.) is de kans van slagen voor den heer Co- lijn vergroot. Het heeft er trouwens veel van, dat de naam „crisiskabinet" waaronder men een kabinet met bepaalde doelstel ling, een zakenkabinet, zal moeten ver staan is uitgevonden om den aftocht der roomsch-katholieken te dekken. De naam was ook reeds in de (r.-k.) „Maas bode" opgedoken...." En verder: De r.-k. geven er blijkbaar de voor keur aan zich zooveel mogelijk vrij te houden. Met een meerderheid voor het crisiskabinet van 65 leden in de Twee de Kamer kan dan aan den radicalen vleugel gemakkelijker worden toege staan zich nu en dan van het regeerings- smaldeel af te scheiden, een extra-walsje met de S.D.A.P. te maken, zonder dat i 'n tfevaar komt of de twee slachtige positie van de R.-K. Staats partij behoeft te worden opgegeven. Het kan ons alles koud laten, indien Wie de kunst verstaat woord te houden tegenover zichzelf, behoeft niet te leeren het jegens anderen te doen. wij maar een regeering krijgen die weet wat .zij wil en die oprecht voornemens is het parlementaire stelsel te eerbiedi gen, een regeering die het ook tracht te redden uit het enge, lichtvaardige partij- gedoe, dat, indien niet alle teekenen be driegen, zich ook bij de eerste poging van den heer Colijn weer in zijn on macht om alleen het landsbelang te die nen heeft laten kennen. Het Volk (s.-d.) stelt vast, dat er ook met deze nieuwe Kamer geen par lementair burgerlijk kabinet is te vor men. De r.-k. maken door hun afwijzing van de liberalen als bondgenooten elk parle mentair burgerlijk kabinet onmogelijk. Zij maken ook, door hun afwijzing van de sociaal-democraten, een parlemen tair gemengd burgerlijk-socialistisch ka binet onmogelijk. Zij kunnen niet kiezen tusschen verantwoordelijkheid voor re actie en verantwoordelijkheid voor de mocratie. Zij zullen echter moeten kie zen, willen zij niet bij voortduring en de finitief de vorming van elk parlementair kabinet onmogelijk blijven maken. Dit is óók een zware verantwoorde lijkheid. De Maasbode (r.-k.) noemt de nieuwe opdracht even onverwacht als moeilijk en meent, dat de moeilijkheid niet slechts zal zijn, om de noodige krachten bereid te vinden, maar ook om een kabinet van voldoende homogeneï- teit over de te treffen maatregelen sa men te stellen, en dat daarbij een meer derheid in de Kamer zal vinden. Hec ka tholieke blad vervolgt dan: „Als men al te star op z'n standpunt van normale tijden blijft staan, zal een voldoende samenwerking wel nauwe lijks te bereiken vallen. Wij hopen van harte, dat dr. Colijn, die welgemoed een voor een ambitieus en bekwaam man wel aantrekkelijke maar niettemin zoo zware taak aan vaardt, er in zal slagen, een stel mede werkers om zich te verzamelen, aan wie ons vaderland in deze tijden zijn lot met vertrouwen in handen kan stellen. Naar V.D. verneemt heeft dr. J, J. Lovink, in verband met zijn verkiezing lot lid der Tweede Kamer, tegen 31 Augustus a.s. ontslag aangevraagd, als burgemeester van A 1 p h e n a. d. R ij n. Dr. Lovink zal zich te Den Haag ves tigen. In de gehouden raadsvergadering van D r u n e n is besloten Ged- Staten te berichten, dat er geen bezwaar be staat tegen samenvoeging van de ge meente Elshout en Oudheusden met deze gemeente. Tijdens de Dinsdag gehouden zit ting van den gemeenteraad van Dord recht bracht de revolutionair-socia list Smid de toestanden in Duitschland ter sprake. Daarbij zeide hij, zoo meldt Het Han delsblad, dat Hitier een boef is. De voorzitter maakte door luid te ha meren den spreker onverstaanbaar. Hij eischte, dat deze dat woord (zou te rugnemen. De heer Smid weigerde dit en bleef volhouden, dat Hitler in zijn oogen 'n boef is. Daarop stelde de voorzitter voor, hem het woord te ontnemen, welk voor stel met twintig tegen zes stemmen werd aangenomen. De raad van N ij m e g e n heeft het voorstel van B. en W. tot plaatsing der gemeente in de derde klasse voor de grondbelasting verworpen met 21 tegen 14 stemmen. Naar het Hbld. verneemt is in hoogste instantie afwijzend beschikt op het bezwaarschrift van Julius Barmat tegen zijn uitwijzing als „ongewenscht vreemdeling". Thans heeft de- minister van Justitie bepaald, dat Barmat bin nen drie dagen Nederland moet ver laten. Hedenmorgen is het K, L. M. vlieg tuig de Snip van Schiphol naar Indië vertrokken. Twee passagiers voor Ba tavia en drie Amsterdam-Boedapest bevinden zich aan boord. „De Nederlandsche Padvinders". In de gisteravond in de sociëteit St. Joris te Middelburg gehouden verga dering, uitgaande van het voorloopig co mité der afdeeling Walcheren der vereeniging „de Nederlandsche Padvin ders", onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen, werd beslo ten tot vorming van een definitief be stuur, dat zich als volgt samenstelde: C. Rühl, voorzitter, A. H. Munnik, penning meester, mr. R. M. van Dusseldorp, H. Horninge, J. J. Meijboom en C. S. Luit- wieler. Nog een drietal heeren uit Mid delburg en Vlissingen zullen worden uit- genoodigd in het bestuur zitting te ne men, o.a. voor de functie van secretaris. Na afloop heeft de districts-commissa- ris voor Zeeland ir. H. ten Bokkel Hui- nink den heer Van Woelderen hartelijk dank gezegd voor zijn organiseerend werk voor de totstandkoming der afdee ling Walcheren. VEREENIGING VREEMDELINGEN VERKEER. Jaarvergadering. Woensdagavond hield de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer in Wlalcheren haar jaarvergade ring in het bureel der vereeniging onder voorzitterschap van den heer mr. J. Moolenburgh, die er op wees, dat het bestuur verleden jaar geregeld heeft door gewerkt, o.a, was er weer de ringrijderij, die een zeer druk bezoek had. Ook de stadhuisbelichting was weer een groot succes en zoowel in de buiten- landsche als de binnenlandsche pers is dit hoog geroemd. Het bestuur heeft thans nog meer attracties in overweging, die zullen kunnen dienen om het vreem- delingenbezoek te doen toenemen. De secretaris, de heer mr. P. C. Adriaans e, bracht het jaarverslag uit. Hieraan ontleenen wij het volgende: De hoop dat het jaar 1932 verbetering in de economische toestanden zou bren gen is ijdel gebleken. De welvaart der volkeren is achteruitgevlogen en aller lei moeilijke problemen vragen om op lossing. Hét spreekt van zelf dat ook het „toerisme" onder deze omstandig heden in het nauw is gebracht en velen reizen en trekken naar vreemde landen uit pecuniaire overwegingen nalaten. Toch mag de vereeniging over het re sultaat van haar streven, gezien de som bere tijden, ook voor 1932 tevreden zijn. Al is het bezoek aan stad en eiland min der dan andere jaren, het is toch steeds nog van dien aard, dat het perspectie ven opent voor de toekomst en voor het heden belangrijk genoeg is om de volle aandacht van het bestuur te hebben. Middelburg is nu eenmaal het centrum van toerisme en dat moet en zal het be stuur zien te bestendigen. Immers „toe risme" brengt leven en beweging in de ze mooie en artistiek aangelegde hoofd stad, waarmede handel en industrie zijn gebaat. Het is dan ook voor de Vereen- ging, die zooveel doet in het belang van het vreemdelingenbezoek een aangena me gewaarwording en het prikkelt tot nog grootere activiteit te weten dat, on danks de malaise, zooveel leden het be stuur trouw zijn gebleven. Het leden aantal daalde in 1932 van 420 op 382, men vergete niet, dat hoe meer het be stuur financieel gesteund wordt, hoe meer reclame en propaganda het voor de streek kan maken. De secretaris brengt dank aan 't gemeentebestuur en aan de Kamer van Koophandel voor de wederom genoten subsidie. Deze instel lingen toch toonen hierdoor een open oog te hebben voor het nut en werk der vereeniging. Het bezoek aan bet Informatiebureau was minder dan in 1931, hetgeen niet te verwonderen is. Toch was een bezoek van 1115 personen, toch zeker niet ge ring, 755 teekenden het register. Als werkzaamheden van de Vereeni ging -in 1932 noemt de secretaris het naar heinde en ver verzenden van veel propaganda materiaal. In 1932 is geen nieuw reclamemate riaal uitgegeven, de plannen voor een nieuwen folder zijn ontworpen. Deze folders in Verschillende talen zullen eerstdaags het levenslicht aanschouwen en ongetwijfeld groote (belangsteling wekken. De reeds jaren lang door de vereeni ging uitgegeven gids „Wat iedere toe rist van Walcheren moet weten" is weer in groote getale gratis verspreid en deed weer opgeld. Het reclamebord bij de Koningsbrug verkeerde in desolaten toestand en is in 1932 grondig hersteld en van een Middelburg 18-V-'33 Woensdag hoog ste luchttemperatuur 13 °C; (55°F); laagste 7.6 °C (46 °F). Heden 9 h: 10.1 °C; 12 h: 13.6 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 771 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand 772.0 mm te Vardoe; laagste 756.6 mm te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond Meest zwakke wind uit O. richtingen, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. Zon op: 5 h 03: onder 20 h 52, Licht op: 21 h 21. Maan op: 1 h 50; onder: 14 h 30. N.M.: 24 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later. (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. Do. (Zomertijd.) 18 10.01 22.22 3.50 16.22 Vr. 19 11.07 23.25 5.02 17,28 Za. 20 12.03 24.15 6.03 18.18 Hoog - en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Do. 18 11.28 23.54 4.47 17.30 Vr, 19 12.34 5.47 18.36 Za. 20 1.00 13.34 6.57 19.25 nieuw kaartje van Walcheren voorzien. Het mag er thans weer zijn en vormt voor de Vreemdelingen die Middelburg per trein bezoeken een welkomstgroet. Op het programma van 1932 ontbrak er van zelve niet de Ringrijderij, Stad huisbelichting en Carillonbespeling. De jaarlijksche ringrijderij heeft bewe zen nog steeds sterk in trek te zijn bij de vreemdelingen. Het bezoek was, on danks het minder druk vreemdelingen verkeer op de Donderdagen, nog groot genoeg om ook voor het komende jaar dit boerenvolksfeest op het programma te plaatsen. Het aantal betalende be zoekers bedroeg 1786. De deelname der boerenzonen was iets minder dan an dere jaren doch dit was te verwachten gezien de slechte tijden, die de land bouwbevolking heeft te doorstaan. Hulde brengt de secretaris aan den oud-voorzitter, den heer H. J. G- Hart man, die verleden jaar overkwam uit Voorburg om zijn wisselbeker eigenhan dig uit te reiken. De Stadhuisbelichting was een groot succes en bewees een goede propagan distische waarde te hebben. Vele vreem delingen hebben met bewondering 't in een zee van licht badende stadhuis ga degeslagen. Van de jaarlijksche opgaven noemen wij, dat in de registers op het bureau 755 namen voor kwamen met 1115 be zoekers, van wie uit Nederland 876; Engeland 46; Duitschland 25; België 56; Frankrijk 34; Zwitserland 9; Oosten rijk 1; Italië 9; Denemarken 2; Honga rije 2; Polen 1, Spanje 2, Noord-Amerika 37; Oost-Indië 6; Australië 2 en Afri ka 7. Inlichtingen zijn aan 556 personen verstrekt. De secretaris wilde zijn verslag niet eindigen zonder de hoop uit te spreken dat het komende reisseizoen, ondanks de heerschende malaise, drommen met vreemdelingen naar onze mooie stad en ons schoone eiland moge brengen. Men zal hen met open armen ontvangen en trachten hun verblijf hier zoo aan genaam mogelijk te maken, door hen met alle ten dienste staande middelen behulpzaam te zijn. Moge het streven van het bestuur den vreemdelingentrek naar Walcheren te verhoogen ook in het komende jaar met succes beloond worden. Het verslag lokte een applaus uit, waaruit de Voorzitter concludeerde dat de leden er mede instemden. Het verslag werd dan ook goedgekeurd met dank aan den secretaris. Hetzelfde geschiedde met de reke ning van den penningmeester, den heer mr. H. Doorenbos, aanwijzende in ont vangst 3514 en in uitgaaf 3230, al- zoo een goed slot van 284 tegen een nadeelig van 141 over 1931. De Voorzitter wees er op, dat het dit jaar weer voor kwam dat leden bij aanbieding der kwitantie bedankten of

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1