zeeland. 35 Gulden BINNENLAND. MUNUUj Dc sterke »vei WEEK EN mm, NUMMER 116. TWEE BLADEN. WOENSDAG 17 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. DE 18-MEI VOLKENBONDSDAG. MIDDELBURG. tfllSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. rloe- j. ïloen bin- te en") sene met II: ink." wyn 1 ProvmcmU MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voer Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschr Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederiandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", tem hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct.extra -7- Bewijsnommers 5 cent. Telken jare wordt op 18 Mei, zoo ook dit jaar, in zooveel mogelijk geheel het land aandacht gevraagd voor den Volkenbond. Zulks gaat uit van de „Ver eeniging voor Volkenhond en Vrede", de typische Volkenbondsvereeniging in ons land, die als zoodanig ook de Neder iandsche afdeeling vormt van de te Brussel gevestigde Union der Volken- bondsvereenigingen over geheel de we reld. De Volkenbondsdag heeft ten doel om zooveel mogelijk op een en denzelfden dag de aandacht te vestigen op den Volkenbond, zijn beginselen, zijn arbeid. Want wel neemt de gemiddelde Neder lander van zichzelf aan, dat hij op de hoogte is van den Volkenbond en ont- leenen velen daaraan het recht dezen te critiseeren. Ook de Volkenbond heeft behoefte aan vrienden, die hem zijn fei len durven toonen. Maar gelijk er van die eigenaardige vrienden rondloopen, die tot niets anders in staat schijnen dan tot het aanwijzen van iemand's fouten, zoo zijn er ook jegens den Vol kenbond critici, die meenen hun vriend schap bij u it s 1 u i t i n g te moeten toonen door de kwade zijden, die het Volkenbondswerk evenzeer heeft, naar- voren te brengen. Dat is niet moeilijk, vooral niet in de zen tijd. Immers, twee zwakke plekken zijn er in den Volkenbond, die voor een ieder duidelijk zijn; de oplossing, gege ven aan het C h i n e e s c hJ a p a n- sche conflict en de Ontwape ningsconferentie. Om dan van den eco- nomischen gang van zaken in de wereld maar te zwijjfen! Zeker, er valt critiek op den Volkenbond te oefenen terzake van dit Chineesch-Japansche conflict. Inderdaad is de Volkenbond te kort ge schoten in zijn taak, wat dit meest be langrijke conflict betreft, dat hij tot dus ver te behandelen kreeg. Hierbij dient echter wel in het oog te worden gehou den, dat van den aanvang af niet kon en m' cht- worden verwacht, dat de Volken bond in staat zou zijn om reeds nu, veer tien jaren na zijn oprichting, een con flict te beheerschen als dat, hetwelk in een historisch geval de twee Oost-Azia tische landen scheidt. Had de Volken bond dit wel gekund, hij had wonder werk verricht. Nu is het wel mogelijk dat, wanneer van den aanvang af de Volkenbond een anderen weg had ge volgd, meer succes hem zou zijn ten deel gevallen. Doch deze weg had hij alleen kunnen volgen, indien zijn leden, en in het bijzonder de grooten onder hen, zich van den aanvang af meer Bondsge- trouw hadden getoond. Maar bovendien, gesteld, dat de Volkenbond, gelijk nu zoo gemakkelijk van hem kan worden ver langd en geëischt, reeds dadelijk een grocte mate van kracht had getoond, en gesteld, dat Japan als antwoord daar op reeds vroeger den Volkenbond had verlaten; zouden dan de critici niet heb ben klaar gestaan met te zeggen, dat de Volkenbond er niet is om allereerst krachtdadige wegen te bewandelen, doch moet handelen met tact en beleid. Ter wijl, nu met onuitputtelijk geduld door de betreffende instanties van den Vol kenbond alle vreedzame middelen zijn uitgeput, een dergelijk verwijt onmoge lijk gemaakt kan worden, en ook niet wordt. Veeleer het tegendeel, doch daar in schuilt een ongewild compliment? Wat de Ontwapeningscon ferentie betreft: Inderdaad, er wa ren er, die hadden gehoopt en zelfs ver wacht, dat nadat deze ruim een jaar bij een is geweest, althans iets tastbaarder resultaten zouden zijn verkregen. Dat het te wenschen ware geweest, wie zal het ontkennen. Maar ondanks de zorg vuldige voorbereiding, die der Ontwa peningsconferentie is voorafgegaan, kwam zij te vroeg bijeen, öf wellicht te laat. In elk geval op een oogenblik, dat de wereld niet in staats was om de juis te oplossing voor de zoo moeilijke ver houding tusschen ontwapening aan den eenen en veiligheid aan den anderen kant te zoeken en te vinden. Het js uitermate gemakkelijk voor een klein land als het onze om erop aan te drin gen, dat de bewapeningen krachtdadig worden verminderd; het is uiteraard een plicht, in het Grondverdrag aanvaard. Maar de groote landen, aan welker vol ken eeuw in eeuw uit is geleerd, dal zij andere plichten en andere rechten in de samenleving der natiën hebben, kunnen niet ineens tot het besef worden ge bracht, dat een andere tijd is aangebro ken. Zij zien naar de veiligheid, hoe gaarne zij de ontwapening willen. Ont wapening zal veiligheid brengen, niets is meer waar dan dat, maar alleen dan, wanneer allen gelijktijdig ontwapenen. Landen, met wantrouwen jegens elkan der bezield, wachten bij voorkeur af totdat de andere den eersten stap doet. Zoo kan het niet verbazen, dat te Genève in de groote zaken tot dusver geen overeenstemming werd bereikt. Verwijten zou men tot de Ontwapenings conferentie slechts in dezen zin kunnen richten, dat zij de beslissing over de ze grocte vraagstukken onnoo'dig lang uit den weg is gegaan. Aan den anderen kant echter had men, bij het ontijdig stellen van de beslissing, kunnen vree zen, dat ongewenschte dingen waren gebeurd. En dan is er de economische toestand, waaraan de Volkenbond, zoo wordt geklaagd, met al zijn kost bare apparaten, toch maar geen einde kan maken. Neen, waarlijk, de Volken bond, die is opgericht in den chaos van den na-oorlog, kan na een ruim tienja rig bestaan geen einde maken aan het ergste economische onweer, dat wel licht ooit over de wereld is losgebarsten. Daarbij schijnt men niet te bedenken, dat niets minder dan de Volkenbond is aansprakelijk te stellen voor wat er op economisch gebied zich thans afspeelt en onmiddellijk gevolg is van oorlog en na-oorlog. Gesteld echter, dat er op het oogenblik geen Volkenbond zou zijn, hoe zouden dan de Staatslieden, de economisten, kortom de vooraanstaan de mannen en vrouwen in de verschil lende landen der wereld elkander zoo ongemerkt ontmoeten als thans ge schiedt. Hoe zou er kunnen zijn het in ternationaal contact, dat nog het eenig middel is om uitkomst te brengen? Men vergeet wel eens, of liever gezegd men vergeet in den regel, dat de Volken bond niet is gebouwd op de jaren, nauwelijks op dé tientallen jaren, eer op de eeuwen. De Volkenbond moet aan de volkeren leeren met elkander op ge heel andere wijze om te gaan en elkan der geheel anders te beschouwen; ten einde waarheden, die daaruit voortko men, te omvatten, zal het eene geslacht voor het andere moeten plaats maken De Volkenbond is er, omdat hij nood zakelijk is in het toenemend interna tionaal samenleven der volken. Maar omdat de Volkenbond er is, is hij niet dadelijk volmaakt; neen; hij is van niets zelfs verder af dan van die volmaakt heid. Het is niet moeilijk den Volkenbond terzijde te staan, zijn vriend te zijn in tijden van voorspoed. In de dagen b.v. van het Protocol van Genève van 1924, toen men meende te mogen en te kun nen juichen. Het is heel wat moeilijker den Volkenbond ter zijde te staan in de dagen van depressie van thans. Maar. juist nu behoeft de Volkenbond zulke vriendschap. Juist nu moet erop gewezen worden, dat de Volken bond is wat zijn leden, d.w.z, de vol keren, ervan maken. Juist nu dient er nadruk op gelegd, dat de instelling van den Volkenbond voldoen aan de eischen van den tijd en dat, gesteld het onmo gelijke zou gebeuren en deze Volken bond zou verdwijnen, onmiddellijk zou worden aangevangen met pogingen om een anderen, zoogenaamd beteren Vol kenbond tot stand te brengen. De 18 Mei-Volkenbondsdag, die dient om in geheel Nederland den Volkenbond en zijn arbeid bekend te maken, is geen feestdag. Zelfs geen herdenkingsdajg. Het is een dag van propaganda eener- zijds, van herinnering anderzijds. Omdat er nog veel misverstand is omtrent den Volkenbond en zijn werk; omdat nog al tijd deze Volkenbond te Genève door ve len identiek wordt geacht met de Vol kenbondsgedachte in het al|g,emeen, is er behoefte aan den 18 Mei-Volken bondsdag. Juist nu, en juist nu meer dan ooit! DE KABINETSCRISIS. Opdracht crisiskabinet. H. M. de Koningin heeft gisteren dr. Colijn, minister van Staat, ontvangen, die mededeelde, dat hij niet geslaagd was in het vormen van een parlementair kabinet. Vervolgens heeft de Koningin de heeren jhr. mr. De Geer en mr. Aalber- se, voorzitters van de Christelijk-histo- rische en Roomsch-katholieke Kamer- De grootste inspanning, die iemand zich kan opleggen, is: stil te zwijgen, wanneer het hart tot berstens toe vol is. fracties, ontvangen. Daarna heeft H. M. aan dr. Colijn een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vorming van een crisiskabinet. Dr. Colijn heeft, als gebruikelijk, ver zocht, die opdracht in beraad te mogen houden. Blijkbaar wordt thans bedoeld een z.g. extra-parlementair-kabinet. De forma teur is dan bij de vorming minder afhan kelijk van speciale partijwenschen. Wat voorafging. Naar de Residentiebode meldde zou dr. Colijn reeds na de mislukking van zijn poging om een kabinet te formeeren op een breede basis van vijf partijen, voor de opdracht hebben bedankt, indien de Koningin, die zeer grooten prijs stelt op het tot standkomen van een parlemen tair kabinet, niet een dringend verzoek tot hem had gericht, alsnog te pogen een dergelijk kabinet op een smallere basis te vormen, n.l. zuiver rechts georiën teerd. „Dr. Colijn, hoewel persoonlijk daartoe weinig kans ziende had toegestemd deze mogelijkheid nog eens met zijn frac tie te bespreken. Bij bespreking is gebleken, dat de anti-rev. fractie het standpunt van den heer Colijn deelt, n.l. dat een meerder heid van 52 te gering is, om daarop een sterk parlementair kabinet te bouwen. De heer Colijn wil dit althans, ook, na het gebeurde van 1925, niet meer ris- keeren. Over de vraag, of thans de katholie ken bereid zijn de formatie van een der gelijk kabinnet op zich te nemen, heeft de katholieke Kamerfractie gistermor gen vergaderd. De moeilijkheid is hier de keuze van een formateur. De heer Aalberse, die de aangewezen man zou iijn, heeft persoonlijke ernstige bezwa ren. Ook de heer Van Schaik zou niet in aanmerking willen komen. Men acht het ook niet gewenscht, dat de heer Ruys andermaal, nu weer met een parlemen tair kabinet, naar voren zou treden. Er werden ook nog wel eenige andere namen genoemd, o. a. van mr. dr. Koo ien. Mocht intusschen de kath. fractie be sluiten, dat zij geen kans ziet een parle mentair kabinet te formeeren, dan zal de heer Colijn zeer waarschijnlijk de op dracht krijgen een extra-parlementair kabinet samen te stellen." Aldus besluit het blad. Dit laatste is geschied. DE RIJKSMIDDELEN IN APRIL 1933. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand April 1933 bedroeg 28.635.430 tegen 35.450.188 over de maand April 1932. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt 31.849.200. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste vier maanden van 1933, vergeleken met die over de eerste vier maanden van 1932. 1933 1932 Grondbel. 1.826.614 1.773.976 Pers. bel. - - 39.915 Ink. bel. - 24.068.124 - 31.195.915 Verm. bel. - 4.088.416 - 5.106.018 Div. en T. - 1.632.787 - 2.441.328 Inv. recht - 19.716.551 - 25.968.290 Opc. inv.r. - 5.983.651 - Stat. recht - 609.260 - 725.877 Zout - 762.943 - 847.547 Geslacht - 2.089.270 - 2.244.011 Wijn - 388.601 - 625.755 Gedistill, - 9.922.837 - 11.168.621 Bier - 3.643.158 - 3.225.509 O. ac. bier - 86.555 - Suiker - 17.100.168 - 17.912.930 O. acc. suik. - 1.690.567 - Tabak - 7.622.803 - 9.806.545 God, zilv. - 207.952 - 253.117 Zegelrecht - 4.662.960 - 5.895.956 Reg. recht - 3.664.974 - 3.867.723 Succ. recht - 10.894.161 - 13.372.361 Domeinen - 1.241.125 - 1.718.082 Staatsloterij - 217.927 - 218.048 Loodsgeld. - 1.147.924 - 1.149.470 123.269.338 139.557.004 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over April 1933 een opbrengst van 4.500.155 tegen een be drag van 5.750.679 over April 1932. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over April 1933 een opbrengst van 3.594.882, Rijwielbelas ting 42.315. HET CONFLICT BIJ DE K, L, M, De K. L. M.-piloot en oceaanvlieger E. van Dijk, die geen lid is van de Ver eeniging van Verkeersvliegers, heeft eveneens tegen 1 Juli zijn ontslag bij de K. L. M. ingediend. Hij heeft de directie geschreven, be reid te zijn dit ontslag in te trekken, indien voor dien tijd een bevredigende regeling met de piloten is getroffen. Intusschen is door de K. L. M. Maan dag een Duitsche piloot, die door den chef-piloot Aler wordt ingevlogen, aan gekomen, De heer Plesman, directeur van de K. L. M. zou naar Parijs zijn vertrokken om Eransche piloten te en- gageeren. Prinses Juliana is gister naar het Loo vertrokken, waar zij tot a.s. Vrijdag zal verblijven. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw dr. Th. W. Polet, geneesheer-di recteur van het Rijkskrankzinnigenge sticht te W o e n s e 1. Het bestuur der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft besloten de Grotius medaille voor 1933 toe te ken nen aan het Noorweegsch Nobelinsti- tuut voor den vrede te Oslo gevestigd, ter zake van zijn bemoeiingen op het terrein der wetenschappelijke bestu deering en bevordering van de vredes beweging. DE LANGEDELFT. Naar wij vernemen zijn thans door de N.V. Grand Hotel Verseput, met tus- schenkomst van architect Rothuizen, bij B. en W. plannen ingediend voor den herbouw van het hotel op het gedeelte tusschen den tegenwoordigen ingang en het zgn. parkeerterrein. Ook een andere belangrijke ver bouwing in de Langedelft kan worden tegemoet gezien. De firma Schulte en Thieme is eigenares geworden van het pand, waarin nu nog gevestigd is de si garenwinkel van den heer A. Looten en zal haar bekende magazijn „Het Huis met de Roode Pilaren" met dezen win kel uitbreiden en aan den voorgevel het zelfde aanzien geven als die van den bestaanden winkel. Voorzitter Burgerlijk Armbestuur. Naar de Zeeuw meldt diende het Burgerlijk Armbestuur ter benoeming voor een lid van dat college (vac. mr. J. W. Zijlstra) aan den gemeenteraad deze voordracht in: mr. J. F. van Dein- se en mr. A. van der Hoop, Een binnenbrand. Dinsdagavond ontstond een vrij ern stige binnenbrand in een perceel aan de Groote Markt. De militairen waren het eerst ter plaatse en bluschte het vuur voor de gemeentelijke brandweer aan wezig was. De oorzaak is onbekend, ver zekering dekt de schade. Werkloozen. Het aantal werkloozen is gedaald van 1119 tot 1080, van wie 120 in de werkverschaffing werken. Daar het op Zondag 7 Mei voor den boulevard De Ruijter alhier gezon ken Zweedsche stoomschip „Jamaica" steeds dieper in het zand wegzakt, zoo dat het voorschip ten minste 4 M. en het achterschip meer dan 2 M. is gezakt, en het dus wel uitgesloten geacht kan worden, dat het schip meer naar boven kan worden gebracht, hebben de ber gers Maandagavond besloten de ber gingspogingen op te geven. De bergings- lichters „Kraft" en „Wille" als mede de sleepboot „Reiher" keerden Dinsdag naar Cuxhaven-Hamburg terug. Het schip zal wel moeten worden opgeruimd daar het in het vaarwater ligt. Het Poolsche stoomschip „Krac- kow" van Antwerpen naar Gidynia, heeft hier een der opvarenden geland, die naar het St. Josephziekenhuis moest kil ILifM IC Model Populair. lige" fiets. Jaren lang nut en ge noegen, slechts voor Geeft Zeeuwsche handen werk. (Ingez. Med.) Middelburg 17-V-'33 Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 14.4 °C; (58 °F); laagste 9.5 °C (49 °F). Heden 9 h: 9,8 °C; 12 h: 11.1 °C. 0.7 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 769 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand 772.1 mm te Vardoe; laagste 759.1 mm te Danzig. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit O. richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. 0 Zon op: 5 h 04; onder 20 h 49. Licht op: 21 h 19. Maan op: 2 h 39; onder: 13 h 14. N.M.: 24 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Wo. 17 8.44 21.11 2.31 15.00 Do. 18 10.01 22.22 3.50 16.22 Vr. 19 11.07 23.25 5.02 17.28 Hoog - en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Wo. 17 10.16 22.46 3.31 16.09 Do. 18 11.28 23.54 4.47 17.30 Vr. 19 12.34 5.47 18.36 worden overgebracht. Het schip heeft hierna de reis voortgezet. AAGTEKERKE. Gisteravond is door de rijks- en gemeente veldwachter al hier als verdacht van oplichting gear resteerd een zekere G. M. afkomstig uit Doornspijk. Hij zal ter beschikking van de justi tie te Middelburg worden gesteld. O. EN W. SOUBURG. Dinsdagmorgen heeft de politie alhier bij een slager 'n reeds gedeeltelijk afgeslacht varken in beslag genomen. Het dier was voor de keuring niet aangegeven en werd geslacht in een daartoe wettelijk niet ingerichte slage rij. WESTKAPELLE. Dinsdagavond trad alhier in een lokaal van de openbare school voor de leden van de pas opge richte voetbalvereeniging „De Noor mannen" op de heer Van Bel uit Vlis singen, secretaris van de Zuidelijke af deeling van den Ned. Voetbalbond, om de leden een en ander mede te deelen over het voetbalspel en de daarbij te volgen regelen. Met een teekening op het bord gaf spr, de opstelling van het elftal aan. Spr. verklaarde welke taak iedere speler in het spel te vervullen had, waarbij hij vooral de leden op het hart drukte, dat nooit de speler per soonlijk speelt, maar dat het elftal één combinatie vormt. Met drang raadde hij de spelers aan, te zorgen, het spel niet te ontsieren door ruw, woest spel. Nadat spr. de tchniek van het spel had besproken, gaf hij aan de hand van het reglement nog een duidelijke ver klaring van enkele bij het voetbalspel te volgen spelregels. De heer J. Mol, voorzitter van „De Noormannen", dankte den heer Van Bel voor zijn rede. IERSEKE. Gisteravond heeft het fanfaregezelschap „Mozart" een sere nade gebracht aan het echtpaar Wes- trate in de Oesterstraat, dat zijn 55- jarige echtvereeniging mocht herden ken. m

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1