DOLORES DE MEND0ZA. BINNENLAHD. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 16 MEI 1933. No. 115. DE BRUGGENBOUW BIJ NIJMEGEN EN ARNHEM. WIODELBURC. ¥L!SSINGEN. tEEVWSGH-VLAANDEREN W.B. Indringers dood gevonden Bijzonderheden over deze tnil- lioenen-werken; de brug over de Waal krijgt de grootste over spanning van Europa. (Van onzen specialen verslaggever,) In een dezer dagen gehouden pérs conferentie heeft ir, W. J. H. Harmsen, hoofd-ingenieur van de afdeeling brug genbouw van Rijkswaterstaat, nadere mededeelingen verstrekt over de brug genbouw bij Nijmegen en Arnhem, met den bouw waarvan reeds eenigen tijd geleden een begin is gemaakt. Tot nu toe waren de bijzonderheden over de aan de bruggen te geven vormen uiterst geheim gehouden, en afbeeldingen van de projecten kwamen slechts onder de oogen van de bij deze werken naast be trokkenen. Bij het lichten van de sluier heeft ir. Harmsen, den vertegenwoordigers van de pers, die zich voor deze gelegen heid uit vele plaatsen des lands naar Den Haag hadden opgemaakt, o.a. me degedeeld, dat het karakter van de brug bij Nijmegen aan de ontwerpers vrij zware eischen heeft gesteld in ver band met den scheepvaartweg ter plaat se en met het uitzicht op de stad en omgeving Om bovendien tot een goed economisch resultaat te komen was een bijzonderen brugvorm noodig. De keuze is tenslotte gevallen op een zuivere boogbrug, die in ons land slechts zeer zelden toepassing vind. De brug be staat uit 5 bogen. Alleen de grootste, die 244,10 m wijd, en 45 m hoog is, en die aanspraak mag maken op de groot ste brug-overspanning in Europa, steekt boven het brugge-dek dit. De andere 4 overspanningen (aan weerskanten van de middenoverspanning) zijn, om het uitzicht op Nijmegen vrij te houden, en om het monumentale karakter van de brug te bevestigen, onder het brugge- dek geprojecteerd. Een andere bijzon derheid bij deze brug is, dat de oprit aan den kant van Nijmegen niet, zooals te doen gebruikelijk, stijgt naarmate men de brug nadert, doch dat hij daalt. De totale lengte van de brug, met in begrip der landhoofden, bedraagt 660 m. Op de brug zullen worden aangebracht een rijweg van 12 m breedte, ter weers zijden waarvan 4 m breede paden voor fietsers en wandelaars komen. In het voorjaar van 1936 hoopt men de brug, waarin ongeveer 900 m3 ijzer verwerkt wordt, en waarvan de bouwkosten rond 5 millioen bedragen, in gebruik te ne men. De brug bij Arnhem zal niet het mo numentale karakter van den nieuwen rivierovergang bij Nijmegen krijgen, wat ook al weer verband houdt met het landschap en met den natuurlijken scheepvaartweg. Deze weg leidt n.l. dicht langs den Arnhemschen oever, zoodat de grootste brug-opening aan den Arn hemschen kant dient te komen. Deze noodzakelijkheid sluit symetrie uit, en de brug krijgt daardoor tevens een zeer eenvoudig aanzien. Over het normale zomerbed van den Rijn komt een boog van 120 m, waarbij aan weerskanten overspanningen van 50 m. aansluiten, die gezamenlijk een balkbrug van 220 K* ,v?rmen' Oyer het Zuidelijk winter bed komen vervolgens 6 overspanningen tewel een balkbrug van 252 m, die uitloopt in een 122,40 m lang viaduct m gewapend beton, dat in Arn hem zi/n einde zal vinden temidden van Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 40.) „Wat dit betreft", antwoordde Don Jan met eenige fierheid, „ben ik van oordeel, dat wanneer de menschen mij prijzen, dit geschiedt omdat ik mijn ko ning naar mijn beste krachten en met succes heb gediend. Indien uwe maje steit niet tevreden is over hetgeen ik gedaan heb, leg mij dan een zwaardere taak op. Ik zal trachten zelfs het on mogelijke te doen." „Dat zou de dames bevallen!" gaf Phi lips vinnig en hatelijk ten antwoord. „U zou door briefjes overstroomd worden uw handschoenen zouden niet groot ge noeg zijn ze alle te bevatten!" Don Jan gaf hier geen antwoord op, want hij achtte het verstandiger den koning op dit terrein te laten komen dan hem naar het vorige te -doen terug- keeren „Hoewel u in tijd van vrede heel wat aangename bezigheden zult hebben, acht ik het toch beter dat u spoedig trouwt, voordat u zoo verstrikt raakt in de netten der dames uit Madrid, dat dit uw huwelijk onmogelijk zou maken." „Behalve wat het laatste betreft", zei Don Jan vrijmoedig, „ben ik geheel uwer majesteits oordeel toegedaan. Maar ik ben hier niet bang voor ver strikkingen". „Neen bang bent u er niet voor. Integendeel; u beweegt er u met een gemak in, alsof het uw element is". „Dat zal niemand van mij kunnen' zeggen luidde Don Jan's antwoord. een huizen-groep. De aesthetica eischt weliswaar het sloopen van die huizen groep en den aanleg van een plantsoen, doch gezien de tijdsomstandigheden zal daartoe vooralsnog niet toe worden overgegaan. De brug wordt totaal 609 m lang, en evenals Nijmeegsche zal zij voorzien worden van een 12 m breed rijdek en van 4 m breede paden voor wandelaars en wielrijders. In het be gin van 1935 kan de openstelling van deze over-verbinding, die Rijk, pro vincie en gemeente 4 millioen zal kos ten, worden verwacht. Bij den bouw der beide bruggen, zoo deelde Ir. Harmsen tenslotte nog mede, is zooveel mogelijk voorkeur gegeven aan Nederlandsch fa brikaat. Alleen bij de Nijmeegsche brug, waar een hier te lande nog niet toege paste paal-fundeering moest worden ge bruikt, moest worden overgegaan tot 't betrekken van buitenlandsch fabrikaat en tot het te werk stellen van enkele buitenlanders. De bovenbouw van "bei de bruggen wordt echter geheel door Nederlandsche fabrieken geleverd on der leiding van Werkspoor en van de N.V. Pletterij te Delft. RUMOERIG FASCISME. Op verzoek van in Duitschland werk zame Nederlanders, heeft ir. Mussert Zaterdagavond te Goch gepoogd, de beginselen der N. S. B. voor landgenoo- ten uiteen te zetten, nadat hij tevoren de toestemming hiervoor van de Duit- sche autoriteiten had verkregen, aldus meldt de Maasbode. De Stadttorsaal was tot de laatste plaats bezet en met de Nederlandsche en nationaal-socialis- tische kleuren versierd. Een enkel woord van d,en voorzitter den heer v. d. Vorle, leidde ir. Mussert in, die daarna uitvoerig de Nederland sche toestanden op politiek en econo misch terrein schetste, om vervolgens de beginselen der N. S. B, te behande len, Het was op dat moment, dat de voorzitter aan de vergadering mede deelde, een briefje te hebben ontvan gen van de S. S., waarin werd geordon neerd, een lid van de „nationaal-socia- listische partij" (de Nederlandsche ha kenkruisers) het woord te geven. Deze beweerde o.m. dat de N.S.B geen echte nationaal-socialistische be weging was, omdat Joden lid konden zijn, dat zij verraad pleegde aan de na tionaal-socialistische beginselen, dat er geen portret van Hitier te vinden zou zijn in het Amsterdamsche kringhuis der N.S.B. (hetgeen bij de aanwezigen tot een enthousiast „heil Hitier" aanleiding gaf) en ten slotte dat het hakenkruis op de uniformen der N.S.B.ijers ontbreekt Deze rede verwekte in de zaal een geweldige beroering. De voorzitter ver klaarde in het rumoer, dat hij niet had geweten, wat de N.S.B. eigenlijk was, maar dat de Hollanders in Duitschland slechts één wensch kennen: zich te orga- seeren conform de beginselen van Hit- Ier, Ofschoon nog twee sprekers namens de N.S.B. het woord zouden voeren, werd hiervan gezien het verloop, dat de vergadering genomen had, afgezien. Onder hevige beroering is de verga dering uiteen gegaan. Prins Hendrik is voor het doen van een kuur te Karlsbad aangekomen. Hij heeft zijn intrek genomen in het Park hotel Pupp en zal eenige weken aldaar blijven. „Alweer spreekt u mij tegen. Maar zegt u mij dan eens, als u geen last van dergelijke verstrikkingen hebt, hoe komt het dan dat u een brief van een dame in uw handschoen vindt?" „Ik kan u niet zeggen of 't een brief van een dame was of van een man.' „Hebt u hem dan niet gelezen?" „Jawel." „En u hebt geweigerd hem mij te toonen, omdat 't het geheim van een vrouw betrof." „Toen had ik hem nog niet gelezen. Hij was niet onderteekend en bleek even goed door een man te kunnen zijn ge schreven." Don Jan lette op het gezicht van den koning, want het "was lang niet onwaar schijnlijk, dacht hij, dat deze den brief had laten schrijven, of het zelf had ge daan en dat hij hem nu zoo gauw mo gelijk weer in zijn bezit wilde hebben. Philips scheen te twijfelen of hij zijn kruisverhoor al of niet zou voortzetten en hij keek naar de deur, die naar de antichambre leidde, plotseling verbaasd omdat Mendoza nog niet was terugge keerd. Toen begon hij weer te spreken, maar trots zijn boosheid wilde hij zich niet bloot stellen aan een tweede wei gering om den brief af te slaan. Zijn waardigheid zou daaronder te veel heb ben geleden. „In deze questie zijn de feiten als volgt," zei hij, alsof hij in het kort sa menvatte wat er in zijn geest was om gegaan. „Het is mijn wensch u te laten trouwen met de koningin-weduwe van Schotland, zooals u weet. U doet alles wat u kunt door mij tegen te werken en u bent besloten de dochter van een ongefortuneerd militair te trouwen, maar ik ben even besloten dat gij DE BURGEMEESTER BEZOEKT DE POLITIE. Maandagmiddag te 3 uur waren alle leden van het politiekorps in de agen- tenwacht op het bureau bijeen, omdat de burgemeester, de heer M. Fernhout den wensch te kennen had gegeven, na der met het korps kennis te maken. Na aan de deur ontvangen te zijn door den Commissaris, heeft de burge meester het korps toegesproken en er op gewezen, dat het juist in dezen tijd, dat het gezag gevaar loopt bedreigd te worden, gewenscht is, dat men op de politiemannen kan vertrouwen. Spr. heeft vernomen, dat de geest in 't korps te Middelburg goed is en hij hoopt, dat dit ook zoo zal blijven. Dit is niet al leen in het belang van het korps zelf, maar ook in dat van de gemeenschap, De politiemannen kunnen dan op spre- kers's steun en medewerking rekenen. De commissaris, de heer R. Brons, heeft den burgemeester namens allen dank gebracht voor dq gesproken waar deerende woorden. De inspecteurs, hoofdagenten en agenten zijn daarop allen persoonlijk aan den burgemeester voorgesteld. De burgemeester heeft vervolgens 't geheele bureau bezichtigd en van de in richting kennis genomen. WEDER EEN BINNENBRAND. Zeer droeve bijomstandigheden. Gisterenmiddag hoorde de zoon van wijlen den heer N. toen hij vertoefde in het sterfhuis aan den Seissingel R, 208, verdacht geluid in de kamer waar het lijk van zijn vader op het ledikant lag. Toen hij de deur van het vertrek opende, zag hij tot zijn groote ontstelte nis, dat het behang en het plafond in brand stonden en de kamer vol rook stond. De heer N. spoedde zich naar een der buuren, die over telefoon be schikt, en deze belde onmiddellijk de brandweer op, die binnen enkele mi nuten met de groote autospuit ter plaatse was. Intusschen waren omwo nenden, daarin krachtig bijgestaan door een viertal werklieden, die op de Grif fioen aan het werk waren, met em mers water ihet blusschingswerk be gonnen en mochten zij er in slagen de vlammen te dooven en te voorkomen, dat het stoffelijk overschot van den overledene door het vuur werd aan getast. De brandweer kon er zich toe bepa len te controleeren of nog vuur achter was gebleven, maar behoefde overigens niet actief op te treden. De oorzaak ivan den brand moet worden gezocht in 't omvallen van een der kaarsen, die men op een tafel bij het ledikant had neergezet. Verzekering dekt de schade aan de kamer aange richt. De gelukkig in zijn gevolgen niet ernstige brand geeft ons tot een enkele opmerking aanleiding en wel, dat in de kort geleden vastgestelde nieuwe brandweerverordening de bepaling is opgenomen, dat men bij het ontdekken van brand naast de brandweer ook de politie moet waarschuwen en dit zoo mogelijk telefonisch, de brandweer op no. 600, de politie op no. 143, Men hange deze beide nummers in de omge ving van zijn telefoontoestel op, men vergeet dan niet zoo licht beide op te bellen. Weet men de nummers niet di u niet door zoo'n verbintenis tot schan de'zult maken." „Tot schande maken?!" riep Don Jan met luider stem uit, onmiddellijk toen de woorden den koning over de lippen waren gekomen. Hij deed een pas naar voren. „Dat u die woorden tegen mij durft zeggen, bewijst dat u dapperder bent dan ik dacht!" Philips week een pas achteruit, ter wijl hij doodsbleek werd en naar het gevest van zijn degen greep. Don Jan was ongewapend, maar zijn degen li op de tafel binnen zijn bereik. Toen hij merkte dat de koning bang was, deed hij een pas achteruit. „Neen," zei hij verachtelijk, „ik heb me vergist. U bent een lafaard." Hij lachte toen hij naar Philips' hand keek, die nog altijd het gevest van zijn wapen omvatte, gereed om het te trekken". In de aangrenzende kamer haalde Dolores angstig adem, want de klank der stemmen van de beide mannen was plotseling veranderd. En toch was haar hart van vreugde opgesprongen, toen zij Don Jan's woedenden uitroep hoor de, na de beleedigende woorden van den koning. Maar Don Jan had gelijk, want Philips was van natuur een lafaard en hoewel hij reeds besloten was zijn broeder in arrest te doen stellen zoodra mij betreft, ik zal er mij niet tegen ver- Mendoza zou zijn teruggekeerd, voelde hij dat hij hem niet verder moest prik kelen. Hij verkeerde bepaald in gevaar, want als hij zich niet wist in te houden weer een of ander schamper woord te bezigen wat hij altijd zonder vrees kon doen, omdat hij voortdurend be schermd werd door zijn lijfwacht zou zijn broeder hem het volgende oogenblik naar de keel vliegen. Hij be- rect, dan zal in zulke spoedgevallen, ook de telefoniste we! behulpzaam wil len zijn. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Co mité van 8 tot en met 13 Mei: Maandelijksche -bijdrage Personeel Meisjeshuis Kinderzorg 1.25; wekelijk- scjie bijdrage Gymnasium 1.55 we- kelijksche collecte 127,31 J4. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: wekelijksche bijdrage Personeel Firma Schulte en Thieme 1.36, Het gironummer van den Penning meester is 188020. HET GROENE KRUIS. Aan het in de "gisteravond gehouden jaarvergadering van de Vereeniging „Het Groene Kruis", uitgebrachte jaar verslag ontleenen wij het volgende: Het ledtal steeg van 2107 tot 2119, De beide wijkverpleegsters, de zusters Algra en de Goeijer legden 7205 zieken bezoeken af tegen 7334 ip 1931. Verple- gingsartikelen zijn 1233 maal in bruik leen uitgegeven tegen 1341 in 1931. Het aantal keepen, dat ijs verstrekt is, be droeg 144 tegen 142 in het vorig jaar De magazijnmeester en ontsmetter C M. Amadio verrichtte zijn taak op lof waardige wijze. In 1931 hebben de Groene Kruis-ba- kers hun steun aan 136 kraamvrouwen verleend, in 1932 steeg dit aantal tot 152, van wie 4 buiten de stad. In '32 is geen bakercursus gehouden, maar de gelegenheid blijft daar voor openge steld, ook een moedercursus had niet plaats. Het consultatiebureau voor zuigelin gen, dat staat onder leiding dr. J. van Maren Bentz van den Berg uit .Middel burg, hield 94 zittingen, waarop 1250 consulten zijn verstrekt. Zuster E. A, Switters, districts-huisbezoekster bij de zuigelingenbescherming verleende even als verleden jaar op het bureau haar hulp. In de Provinciale ontsmettingsoven hadden 60 ontsmettingen plaats en daar naast nog 10 huisontsmettingen. Deze gingen uit van den ontsmettingsdienst, die de vereeniging voor de Provinciale Groene Kruisvereeniging beheert. In verband met de moeilijke tijdsomstan digheden is een subsidie van de gemeen te voor uitvoering der plannen voor een behoorlijke badinrichting niet te wach ten en moet het bestuur die voorloopig laten rusten. AARDENBURG. Zondag heeft de plechtige inwijding plaats gehad van de plaatselijke afdeeling der K. J. V. voor zoover de meisjesafdeeling betreft, daar de afdeeling der jongens reeds een paar jaar in deze gemeente bestaat. Een drie tal afdeelingen uit O. Zeeuwsch Vlaan deren was ter opluistering van het feest overgekomen. Des namiddags had een optocht plaats door de gemeente, waarbij de muziek hare medewerking verleende. AARDENBURG. Zondagavond gaf de Aardenburgsche fanfaren een concert op het plein te Draaibrug. Er was veel belangstelling voor deze uitvoering. WATERLANDKERKJE. De afdeeling Waterlandkerkje van het Groene Kruis, onderdeel van de vereeniging het Groe ne Kruis IJzendijke hield zijn jaarver gadering. In 1932 was ontvangen in de fouragepakhuizen van den heer Jellesma te iSt Nicotaasga wemelde het van ratten, die den eigenaar groote schade toebrachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde heer ons daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenaen ratten en muizen.-Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver nielt, koop dan nog heden een 'doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en mor gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct, dubbele doos 90 et Importeurs: Fa. R. Metnderama - Den Haag. 8 44 (Ingez. Med.) zat het echte instinct van den lafaard om dadelijk den man te onderkennen, die niet weet wat vrees is. „U hebt u op zonderlinge wijze ver geten," sprak hij met een schijn van waardigheid. „U springt naar voren, als of u met mij wilde gaan worstelen en dan bent u verbaasd dat ik mij klaar maak om te verdedigen." „Ik deed slechts een pas naar voren," antwoordde Don Jan met diepe min achting. „Bovendien ben ik ongewapend. Daar op de tafel ligt mijn degen. Maar daar u de koning en mijn broeder bent, bied ik uwe majesteit mijn volledige verontschuldiging aan, haar aan het schrikken te hebben gemaakt." Dolores begreep wat er was gebeurd wat Don Jan's bedoeling ook was. Ook besefte zij dat elk oogenblik haar toestand wanhopiger en onthoudbaar- der werd, maar zij kon Don Jan zijn woorden niet kwalijk nemen. Zelfs al had hij haar willen redden, zou zij niet hebben kunnen dulden dat hij voor den koning had gekropen en hem voor zijn onberaden woorden en beweging ver geving had gevraagd, en nog akeliger zou ze het hebben gevonden als hij niet hevig geprotesteerd had tegen zelfs 't minste woord, dat haar beleedigde. „Ik voel niets voor onze bloedver wantschap," zei Philips koel. „Indien het mij behaagde die te erkennen, toen u nog een jongen was, geschiedde dit uit eerbied voor den keizer. Ik deed het niet in de hoop om broeder te worden genoemd door den zoon eener Duitsche vrouw uit den burgerstand." Don Jan vertrok geen spier, want de woorden behelsden zonder overdrij ving de letterlijke waarheid en konden dus moeilijk als een beleediging worden 180,50 (afgedragen aan IJzendijke). De zuster legde 329 bezoeken af, in 29 ge zinnen werden hulpmiddelen uitgege ven uit het magazijn. Het aftredend be stuurslid C. Verheije werd bij acclamatie herkozen, Aan het eind van de verga dering werden de leden aangespoord om op ruime schaal deel te nemen aan de dezen zomer te houden verloting ten bate van genoemde vereeniging. Gedurende de maand April zijn in de gemeente W.estkapelle geen personen ingekomen of vertrokken. Het aantal werkzoekenden bij de Arbeidsbemiddeling te Westkapel- 1 e ingeschreven, bedraagt thans 189. Van hen zijn 125 personen bij de werkver schaffing te werk gesteld. De deze week te Cadzand ge houden Emmabloemcollecte bracht een bedrag van 10.85 op. Ds. J. J. Knap Cz„ Ned. Herv. pred. te Groningen, die met Paschen j.l. zijn 40-jarige ambtsvervulling vierde, heeft thans eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Knap is de oudste predikant van de Groninger gemeente. De actrice mevr. Cécile Spoor Carelsen mocht Zaterdag in volle ge zondheid, te midden van een breeden kring familie en kennissen haar 70en ge boortedag herdenken. De Brusselsche correspondent der Msb, meldt dat de onlangs gestichte jaarlijksche prijs Francqui (500.000 frs). voor Belgische geleerden voor de eerste maal werd toegekend aan den historicus prof. dr. Henri Pirenne. Record van lagere temperaturen. In het Kamerlingh Onnes Laboratori um te Leiden werden door den direc teur van de tweede afdeeling van het laboratorium, prof, dr. W. J. de Haas, in samenwerking met den conservator dr. Wiersma en prof- dr. H. A. Cramers, der rijksuniversiteit te Utrecht, proe ven ondernomen om lagere temperatu ren te bereiken dan tot nu toe was gelukt. Terwijl met de gebruikelijke methode van het snelle afpompen van heliumdampen van de vloeistof, prof. Kamerlingh Onnes een temperatuur be- beschouwd, al was dit wel de bedoeling er van geweest. Hij voelde zich dan ook gekwetst, evenals dit trouwens altijd 't geval was bij elke toespeling op zijn werkelijke moeder. „Zeker," antwoordde hij nog steeds op hoonenden toon, „ik ben den zoon eener dochter van een Duitscher uit den burgerstand niets meer en niets minder. Maar niettemin ben ik uw broeder, en hoewel ik niet zal vergeten dat, als wij tegenover de wereld staan, u koning bent en ik onderdaan, staan we hier als man tegenover man, als broeder tegenover broeder, en er is hier geen sprake van koning en prins. Maar ik zal u geen kwaad doen; daar voor respecteer ik den broeder veel te weinig, en acht ik den koning te hoog Er kwam een kleur van boosaardig heid in Philips' gezicht, en in plaats van heen en weer naar en van Don Jan te loopen, zooals hij tot nu toe had ge daan, begon hij langs hem heen de heele kamer op en neer te wandelen, bijna voortdurend zijn broeder in het oog oog houdend. „Ik waarschuwde u, toen ik hier kwam, dat uw woorden zullen worden onthouden," zei hij. „Uw handelingen zullen evenmin worden vergeten. Er zijn ook in Madrid gebouwen, waar u van de afzondering, die u zoo zeer be geert, kunt genieten, zelfs in totale een zaamheid." „Indien het uwe majesteit behaagt Don Jan van Oostenrijk gevangen te zetten, hebt u daartoe de macht. Wat zetten. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5