binnenland. wee! ei mm, ZEELAND. NUMMER 115. TWEE BLADEN. DINSDAG 16 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. $t<wneit*U MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE C0U2ANT£»£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschf Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regeki, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. DE KABINETSFORMATIE. Dr. Colijns pogingen. Naar „De Tijd" uit parlementaire kringen verneemt, is men daar op het oogenblik optimistisch gestemd ten aan zien van de pogingen die door dr. Colijn als Kabinetsformateur onderno men worden ter samenstelling van een parlementair kabinet. Men heeft zelfs groot vertrouwen, dat het den heer Colijn gelukken zal in den loop dezer week een dergelijk kabinet te vormen. INVOERING EENER EENVORMIGE WET OP CHEQUES. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van het Wetboek van Koophan del, van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, van de Zegelwet 1917, van de Geldschieterswet en van de Wet van 25 Juli 1932 naar aanleiding van 't verdrag tot invoering van 'n eenvormi ge wet op chèques. In de memorie van toelichting schrij ven de ministers van justitie, van fi nanciën en van buitenlandsche zaken a.i. onder meer het volgende: In het algemeen beschouwen de mo derne wetgevers de chèque als een op dracht aan een bankier gegeven, om op zicht uit het tegoed, dat men bij dezen heeft, een betaling te doen. Men ziet dus in de chèque een betaalmiddel in tegenstelling tot den wisselbrief, die men als een credietmiddel beschouwt. Het streven der nieuwere wetgevingen is, het vertrouwen in de chèque zooveel mogelijk te versterken, zoodat betaling met een chèque economisch gelijk staat met betaling in contanten. Aanneming der eenvormige wet be- teekent ten deze een vernieuwing van het ten onzent geldende chèque-recht. Daardoor zal de chèque aan order niet meer onder de regelen van het wissel recht en de chèque aan toonder niet langer onder artikel 221 W. v. K. val len, maar zullen beide door hetzelfde recht worden beheerscht. Voor zoover de toonder-cheque betreft, beteekent deze vernieuwing een grooten stap vooruit. Maar ook voor de orderchèque is de regeling van de eenvormige wet te ver kiezen boven de bestaande wet, die de orderchèque laat beheerschen door de voor den zichtwissel geldende regeling. UITKEERINGEN KRACHTENS CRISISSTEUNREGELING. Op de vragen van den heer Kupers betreffende het resultaat der van regee- rmgswege toegezegde overwegingen in- Z]j. 'n mhidering brengen van in- validiteits- en weduwenrente, uitkeerin- jCn \v/ra(ï^tens de Ongevallenwet en uit de Werkloozenkas op de uitkeeringen ingevolge de crisissteunregeling, heeft Minister Ruys de Beerenbrouck geant woord, dat hij na ernstige overweging geen vrijheid kan vinden, ten aanzien van den aftrek van de in de vraag be doelde inkomsten van de bestaande be palingen af te wijken. ALIMIN PRAWIRADIRDJA GEEN KAMERLID. De „Tribune" bevat het bericht, dat Alimm Prawiradirdja aan de Partijlel- j°i^iXan de C.P.H. heeft medegedeeld, dat hi, jn verband met een opdracht, die hi, van de Communistische Partij In- onesië heeft ontvangen voorloopïg me in staat zal zijn het Kamerlidmaat schap te vervullen. Door het bedanken van Alimin, zal de heer Schalker tot Kamerlid benoemd worden verklaard. Ook deze zal bedan ken, waarna Roestam Effendi die hier te lande aanwezig is in de Twee_ de Kamer zal komen voor de C P H DANSLEERAREN EN DE WET OP HET DANSGEVAAR. Tengevolge van de afkondiging der wet betreffende beteugeling van het dansgevaar hebben de vijf erkende Ne derlandsche dansleerarenorganisaties opgericht een centrale commissie van Nederlandsche dansleerarenorganisaties. Deze commissie bestaat uit vijf leden. De commissie stelt zich voor den ge meentebesturen van advies te dienen, burgemeester inlichtingen c wenSchen ten opzichte van de Wlf m°et worden beschouwd als -.een geschikt geacht dansleeraar". „7ifi Ve" al^meene normen voor welk» nsor£anisaties vaststellen, onder reihikP^an,dlgheden iemand als een SP, 4. eeraar moet worden be ieder Cn "laatreÉeIen nemen om 'n ieder, die aan deze normen niet voldoet, uit de organisaties te weren en de uit oefening van het vak te beletten en on mogelijk te maken. BESCHERMING VAN BLOEMBOLLEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der wet van 24 Mei 1924 houden de bepalingen tot wering van voor plan ten schadelijke dieren en van planten ziekten bij in- en doorvoer van droge bollen, knollen en wortelstokken van bloemgewassen. In de Vereenigde Staten van Amerika en in Canada komt reeds eenige jaren een thripssoort voor, welke voor som mige bloemgewassen en in het bijzonder voor de gladiolen zeer schadelijk is. Het diertje heeft in volwassen toe stand slechts een lengte van ongeveer 1 mm. Het leeft hoofdzakelijk in de bloemen van gladiolus, waar het door zijn wijze van voeding zeer schadelijk optreedt. Daar de gladiolus voorname lijk voor de bloem geteeld wordt, kan de aanwezigheid van gladiolusthrips de ze cultuur geheel onmogelijk maken. Teneinde onze culturen te bescher men tegen overbrenging van deze thripssoort, is het noodzakelijk, dat een verscherpt sanitair toezicht wordt ge houden op gladiolusbollen, welke uit ge noemde landen in Nederland worden ingevoerd. ROTTERDAM—LLOYD-RAPIDE. Het motorschip „Baloeran" is Dins dagmorgen te 6 uur in Marseille aan gekomen. De aansluiting van de Lloyd- Rapide daarop zal Woensdag 6.58 v.m. te Roosendaal, te 8 te Rotterdam (D.P.) en om 8.28 uur in Den Haag (H.S.M.) arriveeren. Wegens de zware bezetting rijdt deze Rapide in twee treinen, welke kort na elkaar zullen aankomen, SLAPTE OP DE MIJNEN. Op de Oranje-Nassau-mijnen werd Zaterdag niet gewerkt, evenmin op de mijn Willem Sophia, waar heden ook niet wordt gewerkt. Gister Maandag en a.s. Zaterdag liggen de mijnen Ju lia en Laura stil. BOYCOT VAN DUITSCHE ARTIKELEN. De algemeene raad uit S.D.A.P. en N.V.V. heeft naar het Volk meldt be sloten, een boycot van Duitsche artike len af te kondigen. Onder alle verbrui kers zal een intensieve propaganda wor den gevoerd. De Koningin heeft aan haar pach ters te U d d e 1, gemeente Apeldoorn, be richt, dat zij, gezien de ongunstige tijds omstandigheden heeft besloten, de prij zen harer landerijen aldaar met 50 pCt. te verlagen. Prinses Juliana heeft het honorair lidmaatschap van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs aanvaard en daar mede de traditie voortgezet, zegt de „Ing." De minister van Staat minister van Buitenlandsche Zaken a.i, heeft per brief aan de Tweede Kamer medege deeld, dat door Nederland met ingang van 1 Juni 1933 is opgezegd de tus- schen de Nederlandsche en Britsche re geeringen getroffen regeling inzake we- derzijdsche erkenning van bewijzen van luchtvaardigheid. De wethouder voor ambtenaars- en arbeidszaken 'te Amsterdam heeft bij het georganiseerd overleg aan hangig gemaakt een bespreking over 't denkbeeld van B. en W. beginnende met 1934 den vacantietoeslag in te trek ken. Ged. St. van Groningen heb ben aan de Staten dier provincie thans een voorstel doen toekomen om het be dieningspersoneel der provinciale slui zen te verbieden fooien aan te nemen van schippers die gebruik maken van de sluizen of bruggen. Gisternamiddag te vier uur is de Nederlandsche Ford Automobielen'a- briek aan de „Fordhaven" bij de Hem- brug te Amsterdam in bijzijn van talrijke genoodigden geopend. Naar het „Vad." verneemt, zullen de landgoederen van de Koningin, gele gen onder Wassenaar en Voorschoten, ondanks de aanwezigheid van de Konin gin te 's-Gravenhage, van 17 Mei a.s. af de sWoensdags voor het publiek worden opengesteld. De opbrengst van deze kaarten is voor het weduwen- en weezenfonds van het personeel der Koninklijke hofhou ding. De wortel van het geluk ligt in den mensch zeiven; de beste aarde, waarin die schoone plant wast, is het huise lijk leven; alleen zonneschijn en regen komen haar van buiten toe. De heer D. J. van Houten Sr. is uit de firma C. J. van Houten en Zn. ge treden. Met den heer Van Houten Sr., die thans 75 jaar is, is een figuur uit de cacao-industrie heengegaan, die daarin een menschenleeftijd een zeer belang rijke rol heeft gespeeld. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetensgeld) bij den ontvanger der di recte belastingen, enz. te Goes 500; bij den inspecteur der directe belastin gen enz. te Middelburg 4.80, VEREENIGING RIJWIELPAD WALCHEREN. Onder voorziterschap van den heer C. A. van Woel deren, burgemeester van Vlissingen, is ten gemeentehuize al daar, de algemeene ledenvergadering ge houden. De secretaris-penningmeester, de heer J. Louwerse, bracht het verslag over 1932 uit, waaraan wij het volgende ont- leenen. In het begin van dit jaar is de afd. Domburg tot stand gekomen. De secre taris hoopt, dat het rijwielpad Westka- pelleDomburg in eenzelfde snel tem po volgt; niet denkbeeldige verkeersge varen op dien weg maken het zeer ge- wenscht, dat dit spoedig geschiedt. Na de stichting van de afdeeling Dom burg bestaat de vereeniging uit 8 af- deelingen met ongeveer 2600 leden. Hoewel dit jaar weinig nieuwe leden zijn ingeschreven, mag het bestuur, ge let op de slechte tijdsomstandigheden, over het aantal leden niet ontevreden zijn. Slechts weinige leden zegden hun lidmaatschap op, zoodat het ledental on geveer hetzelfde is gebleven als in 1931. Wat de verbetering van het rijwiel pad betreft deelt de secretaris mede, dat de verbreeding c.q. omlegging van het gedeelte rijwielpad Dishoek tot on geveer 500 m vóór Groot Valkenisse in dit jaar is gereed gekomen; ook het ge deelte klinkerpad op het Vroon te Zou- telande is thans met toestemming van den Raad dier gemeente verbreed en ge deeltelijk verlegd, zoodat nu nog rest, de verbreeding van een gedeelte rijwiel pad in het bosch bij Valkenisse ter leng te van ongeveer 450 m en het gedeelte op den grond van den heer Van 't Hoff gelegen bij Valkenisse ter lengte van ruim 100 m; met de verbetering van laatstgenoemde gedeelten rijwielpad is aan het einde van dit jaar een aanvang gemaakt, daar de heer Van 't Hoff zijn medewerking heeft verleend door den verkoop aan de vereeniging van een strookje van zijn aldaar gelegen gronden. Met deze werkzaamheden hoopt men voor het komende seizoen 1933 gereed te zijn. Voor het tot stand brengen van de verbetering van het gedeelte rijwielpad DishoekKlein Valkenisse heeft men wederom den steun genoten van de ge meente Vlissingen, doordat voor re kening van deze gemeente de grond werken in werkverschaffing zijn uitge voerd. Gaarne brengt de secretaris hier voor nog een bijzonder woord van dank aan het college van B. en W. Het onderhoud van het rijwielpad heeft, waar zulks noodig was, geregeld plaats gehad. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden, heeft besloten in het vervolg te begin nen met 1933 de vereeniging te subsidi eeren met 10 per km in de onder houdskosten en 50 in de kosten van aanleg. Uit het vorenstaande spreekt voldoende, dat de overheid hoe langer hoe meer het werk van deze vereeni- gingen gaat waardeeren. Dit is echter nog niet alles, waarop wij met genoegen op het afgeloopen jaar mogen terugzien. Op advies van den hoofd Ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland den heer Ir. J. J. van Leeuwen hebben Ged. Staten van Zeeland in de zomerzitting van de Provinciale Staten dezer Provincie aan de Staten voorge steld om o.a. het rijwielpad Vlissingen- Zoutelande, zijnde een rijwielpad ter ontlasting van het verkeer over een pa rallel met dit pad loopenden primairen weg, te brengen op het Provinciaal We genplan, waardoor de Vereen, in de kos ten van aanleg c.q. verbetering recht kregen op 75 pet. subsidie van de wer kelijke kosten, welke nog zouden moe ten worden gemaakt om het pad aan de gestelde eischen te kunnen laten vol doen, terwijl tevens is voorgesteld om de bijdrage in de kosten van onderhoud te bepalen op 25 per km per jaar. Dit voorstel hebben de Provinciale Staten aangenomen en heeft het ook reeds de Koninklijke goedkeuring verworven. Met den aanleg van het rijwielpad aan de duinen naar de kom van de ge meente Koudekerke kon nog niet wor den aangevangen aangezien de finan- cieele toestand van de vereeniging zulks voorloopig nog niet toeliet. De secretaris hoopt, dat er spoedig betere tijden zullen komen zoodat ook subsidie zal worden ontvangen voor den aanleg van rijwielpaden niet behoo- rende tot of parallel loopende met pri maire wegen en dat het publiek hoe lan ger hoe meer zal inzien, dat het voor eigen levensbehoud noodzakelijk is, dat er meer rijwielpaden los van den hoofd weg komen en dat het daartoe zal me dewerken door de vereeniging financi eel te steunen. Ook de rekening en verantwoording gedaan over 1932 bood spr. aan. De voorzitter deed voorlezing van het rapport van de kascommissie, waarna spr. dank bracht aan den secretaris penningmeester voor de vele werkzaam heden in het afgeloopen jaar verricht, waarmede de aanwezigen instemden. Vervolgens stelde de vergadering de begrooting voor 1933 vast in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 3755,70, waaronder een post onvoorzien van 85.70. Aan de beurt van aftreding als be stuurslid waren de heeren L. Simonse en D. Kodde, die weder werden herbe noemd. De voorzitter deed mededeeling omtrent de voorbereidende werkzaam heden tot heden verricht, om te komen tot aanleg van een rijwielpad van Kou dekerke naar de duinen aldaar. Tot op heden heeft het bestuur toezegging van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. dat zij resp. 400 en 250 in de kosten van aanleg van dit rijwielpad zullen bijdra gen. Spr. wenschte hier een bijzonder woord van dank uit te brengen aan bei de vereenigingen voor de toekenning van deze subsidies. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken kan men op een subsidie rekenen van 50, terwijl de minister van binnenlandsche zaken 80 pet., subsidie in de arbeidsloonen heeft toegezegd. Met een koolaschver- harding komt men nog pl.m. 4500 te kort. De vereeniging zal nu af moeten wachten welk bedrag de afdeeling Mid delburg voor dit doel zal kunnen bij dragen en dan deze zaak nader onder het oog moeten zien. Burgemeester Bakker en de wethouder Contant van Koudekerke zagen gaarne dat de aankoop van grond zijn beslag reeds nu zal krijgen. De heer Terwoert vroeg of het reser vefonds ook voor den aanleg van dit rij wielpad kan worden aangewend. De voorzitter zeide dat het beter is dat burgemeester en wethouders de zaak, wat het financieren voor den aan leg van dit rijwielpad betreft, nog eens onder het oog zien, het reservefonds moet men bestemmen voor den aanleg van de rijwielpaden in de duinen tot aan Domburg. Burgemeester Bakker zegt toe deze zaak zoo spoedig mogelijk in het college te zullen bespreken waarna en dan na der met het hoofdbestuur te onderhan delen. De voorziter stelde thans voor om over te gaan tot aanvulling van nhet huishoudelijk reglement n.l.: „De afdeelingen Vilssingen en Middel burg storten jaarlijks een minimum van 90 pet. en de overige afdeelingen 85 pet, van de ontvangen contributiën en/of bij dragen in de algemeene kas". Spr. zeide dat het percentage van 10 pet. voor de afdeelingen in de groote ge meenten ruim voldoende is, aangezien het bij de afdeeling Vlissingen gebleken is, dat zij over het afgeloopen jaar nog bijna de 100 pet. heeft kunnen storten Spr. hoopte, dat dit goede voorbeeld door de andere afdeelingen zal worden gevolgd, opdat alle gelden ten goede Middelburg 16-V-'33 Maandag: hoog ste lucht temperatuur 15.7 °C; (60 °F); laagste 8.2 °C (46 °F). Heden 9 h: 10.1 °C; 12 h: 14,1 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 769 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand 770.6 mm te Ingö; laagste 753.6 mm te Danzig. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind uit W. rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. Zon op: 5 h 06; onder 20 h 48. Licht op: 21 h 18. Maan op: 2 h 26; onder: 11 h 52. L.K.: 16 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later. (S springtij). Mei. Di. Wo. Do. 16 17 18 Hoogwater. (Zomertijd.) 7.28 19.53 8.44 21.11 10.01 22.22 Laagwater. 1.25 13.46 2.31 15.00 3.50 16.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd,) Di. 16 9.11 21.37 2.26 14.55 Wo. 17 10.16 22.46 3.31 16.09 Do. 18 11.28 23.54 4.47 17.30 zullen komen aan de kosten van onder houd c.q. uitbreiding van de rijwielpa den. Nog zeide spr. dat de resp. 10 en 15 procenten worden bedoeld om te kunnen worden aangewend voor het be talen van de kosten vallende op de in ning der contributiën en voor het be strijden van andere kleine uitgaven. Wil len de afdeelingen propaganda maken dan moeten zij de kosten daarvan be strijden uit bizondere inkomsten. De vergadering besloot dit voorstel te stellen in handen van de afdeelingen. De heer Van Krieken vond dit een goede regeling, hoewel hij liever had ge zien dat er b.v. per 1000 leden een lid van het afdeelingsbestuur kon deelne men aan de jaarlijksche vergadering van besturen van Nederlandsche Rijwielpad- vereenigingen. De voorzitter hoopte dat de afdeeling Vlissingen op de 100 pet. zal doorgaan, het punt van de jaarlijksche vergadering komt direct aan de orde. Nog vroeg de heer Van Krieken om zooveel mogelijk de teerproducten in eigen gemeente te koopen, alsmede over te gaan tot aanschaffing van een goede wals. De voorzitter zeide, dat men voor het nieuwe werk reeds de Colzuma van de Vlismar heeft betrokken, doch voor het oude teermacadampad de Bristar heeft betrokken omdat men bij de be stelling daarvan nog niet wist, dat ook de Vlismar wegenteer kon leveren. Geld voor het aanschaffen van een wals is er nog niet en volgens de verkregen inlichtingen van den technisch ambte naar van de Vlismar kan men nog met de in bruikleen gekregen walsen vol staan. Burgemeester Simonse vraagt of er nog verbetering wordt aangebracht aan het koolaschbaantje bij Groot Valkenis se. De voorzitter zeide, dat dit in April j.l. geheel in orde is gebracht, volgens het rapport van den secretaris, waar, volgens spreker aanhoudend over dit baantje wordt gereden met auto's zal 'n goede verharding van dit baantje de eenige oplosing zijn. Burgemeester Simonse zeide toe dit nog eens onder de oogen te zien. Thans deelde de voorzitter nog me de, dat de algemeene vergadering van besturen van Nederlandsche rijwielpad- vereenigingen dit jaar te Bergen (N.H.) zal worden gehouden en wel op 22, 23 en 24 Juni a.s. en dat de secretaris-pen ningmeester deze vergadering zal bijwo nen en deze in opdracht van het bestuur nogmaals zal spreken over het subsidi eeren van de vereenigingen door het Rijk, zoodat er gelden beschikbaar ko men ook voor rijwielpaden langs secon daire en tertiaire wegen en omtrent den aanleg van rijwielpaden met tegels. Mochten er, zegt spr. nog meerdere le den aan deze vergadering wenschen deel te nemen, dan kunnen zij dit doen op eigen kosten, zooals dit ook bij an dere vereenigingen geschiedt.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1