BEVOLKHHL T> TuTPT' die hct nieuwe Duitschland, het Duitschland van Hitier ¥an miz Mmtêêrders. BURGERLIJKE Sim MARKTBERICHTEN. m HOPEN WEI ZWITSERLAND. Uniform verbod- De bondsraad heeft het dragen van partijuniformen en insignes verboden. GRIEKENLAND. Aardschokken. In geheel Noord Griekenland zijn wederom hevige aard- j schokken waargenomen. Het centrum' van de beving ligt nabij de, reeds in 't' najaar van 1932 zwaar geteisterde stad Jerissos. BULGARIJE. Politieke moorden. Vrijdagmorgen vroeg is in een voorstad van Sofia de voormalige communistische afgevaardig de Petko Napetoff, een der voornaam ste leiders der communistische bewe ging in Bulgarije, door drie personen overvallen en gedood. De daders vlucht ten, doch twee hunner werden later ge arresteerd. Zij ontkennen echter aan den overval schuldig te zijn. Het zijn Macedoniërs die reeds eerder hebben deelgenomen aan terroristische actie's van de IMRO. Zij zijn weer in vrijheid gesteld. Yerseke. BERLUNSCHE BRIEF. AUTEURSWET. WAAR IS WERK? Verkoopsngsri - Verpachtingen in Zeeiand. heid plaats in de lichthal der universi teit, waarbij de rector het nieuwe stu- dentenrecht overhandigde. Redevoeringen werden afgestoken, eèn fakkeloptocht trok naar den Königs- platz, waar de „on-Duitsche boeken" verbrand werden. In Dresden sprak op een de monstratie van studenten de dichter Wilhelm Vesper. Ook hier werd een fakkeloptocht gehouden, waarna boeken werden verbrand. Te Breslau werd de studenten- betooging gehouden op het Schloss-plein. Na de feestrede van prof. Bornhausen werden ongeveer 40 centenaars boeken verbrand. Te Frankfurt a. d. Main, zijn professoren, studenten en nationaal- socialisten, gevolgd door een met ossen bespannen mestkar, in optocht naar den Römerberg getrokken, om de in beslag genomen boeken te verbranden. Onder treurmuziek arriveerde de stoet bij den brandstapel en onder gejuich van de 15.000 belangstellenden werden de boe ken Verbrand. Naar aanleiding Van het feit, dat het getal werkloozen nu al voor de derde maand in successie van vermindering vertoont, merkt Geoffrey Crowther in de News Chronicle op, dat weliswaar in de eerste maanden van het jaar de werk loosheid altijd pleegt te vermindeern, maar dat de vermindering dit jaar drie maal zoo groot is als vroegere jaren en daarom beschouwd mag worden als een wezenlijke vermindering en niet als een seizoenverschijnsel. Vooral de bouw- en aannemersbedrijven, de kleedingindustrie en den kleinhandel, benevens een deel van de machine-industrie toonen den grootsten vooruitgang. In de steenkool en de katoenindustrie is echter de werk loosheid vermeerderd. Voor de kolen mijnen is dat een normaal verschijnsel, terwijl de katoenindustrie juist de laat ste weken weer wat vooruitgaat. Er zijn echter nog meer kleine, maar duidelijke teekenen van vooruitgang, zooals de stij ging van den prijs van de meeste grond stoffen, die grooter is, wat Amerika be treft, dan uit de daling van den dollar zou voortvloeien. Deze stijging der prij zen heeft een algemeene verbetering ge bracht in de stemming van het zaken leven. Dit geldt vooral voor Amerika, maar ook voor Engeland en voor an dere landen. Intusschen is er nog aller minst reden tol groote blijdschap. De teekenen van herleving zijn klein en kunnen gemakkelijk door een nieuwe vlaag van ontmoediging worden wegge vaagd en de werkloosheid is in totaal nog altijd hooger dan een jaar tevoren terwijl de Engelsche exportcijfers voor April al evenmin erg aanmoedigend zijn. En van een werkelijke blijvende verbe tering kan in geen geval sprake zijn, zoolang niet de oorzaken van de crisis zijn weggenomen. Wordt de oeconomi- sche wereldconferentie een succes, dan kan men waarschijnlijk een verbluffend herstel van prijzen en productie beleven. Maar mislukt zij, dan zal ook de huidige geringe verbetering weer vervliegen. Overtreding wordt gestraft met boete tot 1000 Zw, frs. Buitenlanders kunnen bovendien tot uitzetting voor den tijd van 10 jaar worden veroordeeld. Het verbod treedt op 18 Mei in werking. Donderdagavond is te Phillippopel de Voorzitter van de Macedonische emi grantenorganisatie, Michiloff, door on bekenden overvallen en eveneens met revolverschoten gedood. De moord ge schiedde in een donkere straat, dicht bij het voornaamste plein der stad. Het was bekend, dat de vermoorde, die in de Komitadji beweging een rol speelde, sympathiseerde met de Imro. Het is niet uitgesloten dat hij door communisten is vermoord, doch de mo gelijkheid is ook groot dat de daders zgn, Protogerowïsten zijn. z. G. Durand, geb. Slot, d. B. van Hees, geb. Terwogt, d. Overleden: J. Kortenbout, 81 j., wedn. vein N. J. Pijl P. F. Auer, 66 j., man van J. C. M. van der Steen M. van de Velde, 64 j., vrouw van W. van der Hoek E. Toutenhoofd, 82 j., wed. van A. Kwekkeboom. Van 512 Mei 1933. Ondertrouwd: E. T. Zoeteweij 24 j. jm. en A. M. S. Rober 23 j. jd. P. Westdorp 22 j. jm. te Goes en J, J. Murre 22 j. jd. Bevallen: C. van der Jagt geb. Paauwe z. Kruiningen. Van 411 Mei. Ondertrouwd: P. J. de Munck, 25 j. en M. M. J. Hermes, 18 j. te Londen. Getrouwd: I. de Puit 27 j. te Kapelle en L, Koster 24 j. H. J. C. Polderman 23 j. te Rilland-Bath en C. J. Doggen, 23 j. A. Duindam, 43 j. en G. Klap, 36 j. te Krabbendijke. C. Fossen, 28 j. te Bergen op Zoom en J. Roelands, 27 j. Bevallen: E. J. C. den Boer, geb. de Waal, z. Wissenkerke. Ondertrouwd: W. C. Begt, 25 j. en W. C. Zwemer, 23 j. A. P. Meulen- berg, 24 j. en M. H. Versluis, 24 j. M. C. van Hee, 27 j. en A. C. de Regt, 25 j. te Colijnsplaat, Getrouwd: A. Poortvliet, 27 j. en K. A. Reijnhoudt, 24 j. J. L. Versprille, 23 j. te Kortgene en M. I. Verhulst, 23 j, M. Moerman, 23 j. te Kortgene en J. Geldof, 26 j. J. Korsuize, 23 j. te Colijnsplaat en C. Tollenaar, 32 j. Bevallen: C. J. de Kam, geb. de Mol, z. Overleden: J. D. Jeronimus, 68 j., geh. met A. C. van Lieren. N. A. van den Band, 67 j., geh. m, G. C. Versluis. Nieuwe ervaringen voor de vreemdeling, Een oppositie kent het „Derde Rijk" niet. Bruine troepen typisch voor het uiterlijk beeld. TaEijke openbare feesten, goed gedis ciplineerd en georganiseerd. Wie dit nieuwe jaar nog niet in Duitsch land was, en thans een uitstapje naar Berlijn maakt, zal wat land en stad be treft, nieuwe en verrassende ervaringen opdoen. Vooral als hij er daarenboven nog in slaagt, met verschillende kringen der bevolking vertrouwelijke gesprek ken te voeren. Wij hebben op deze plaats herhaalde lijk betoogd en door den inhoud onzer brieven bewezen, dat wij het allerminst als onzen plicht beschouwen, twee buurvolkeren tegen elkander op te hit sen. Integendeel, dat wij in dezen tijd van gevaarlijke spanningen, nu Duitsch- and op weg is de sympathieën van een groot deel der wereld te verspelen (voor zoover het die althans bezeten heeft), °Pzet< omdat we in zulk een ont wikkeling voor geen enkele partij eenig blijvend heil zien en ook principieel wil- ii,fr0!e n tegen de bekende slechte gewoonte, régime's en regeerin- Ti-f volkeren te verwisselen, naar- stighjk zoeken naar feiten, verschijnse- voor de buitenwereld zoo mogelijk in gunstiger licht kunnen vertoonen Intusschen moeten wij bekennen, dat het Duitsche volk, goedschiks en kwaad schiks een regeering volgend, die tot een werkelijke dictatuur geworden is, het ons bij dit streven met den dag min der gemakkelijk maakt heel moeten wij er echter al dadelijk op Per verdediging van het volk als ge- wijzen, dat de zeker 50 pet. (wie weet in werkelijkheid onder den indruk der ontwikkeling al weer veel meer die met de huidige toestanden meer of min der ontevreden dan wel daarover eer Jijk verbitterd is, niet meer aan het woord komt. Een oppositie kent het Een goedkoop rijwiel. De Transvalia Rijwielfabriek te Mid delburg brengt een standaardfiets voor geringe prijs in den handel onder den naam Mundus en heeft om daar de aandacht op te vestigen een klein, maar keurig prospectus doen verschijnen, dat door zijn goede typografische verzor ging, en de aardige kiekjes wij ont vingen er een van eendjesvoederende kinderen op het Bolwerk en een van kinderen in het duin zeker succes zal hebben. Vlissingen. Van 411 Mei 1933. Ondertrouwd: J. Izeboud, 30 j. en F. Wanderer, 28 j. Getrouwd: J. Dijkstra, 24 j. en A. Roos, 2 j. J. Lugtenbug, 24 j. en M. Kokelaar, 24 j. B. C. Mahieu, 28 j. en W. M. M. Kuijpers, 18 j. D. Smit, 24 j. en J. M. de Koster, 24 j. Bevallen: M. E. Kootwijk, geb. Com peer, z. M. Nonnekes, geb. Everaars, Duitsche „Derde Rijk" niet. De pers mag niet meer schrijven, wat zij wil. Het krioelt in alle kringen van verklikkers, die zelfs de in particuliere gesprekken gemaakte critische opmerkingen aan de overheid doorgeven, waarbij dan in ge vallen van onvoorzichtig geuite vermoe dens over moorden, mishandelingen enz. reeds gevangenisstraffen tot 134 jaar toe zijn opgelegd. Maar zelfs al lukt het den reiziger niet, ontevreden volksgroepen aan het praten te ki-ijgen, dan moet toch zijn ge zond verstand hem zeggen, dat zeker twintig tot dertig millioen Duitschers, al dadelijk alle 600,000 joden, voorts zij, die lange jaren met sociaal-democratie, communisme, democratie, nationaal-li- beralisme, en zelfs met het conservatis me gesympathiseerd hebben in groote meerderheid nog heden het toeval zou den zegenen, dat liever heden dan mor gen aan de Hitier-dictatuur en aan het Derde Rijk een einde maakte. Dat weet de regeering' natuurlijk even goed, en uit die wetenschap moet haar handelen verklaard worden. Zij ziet in, dat deze 65 millioen zielen, van welke pl.m. 40 millioen kiesgerechtigd zijn, voor zoover ze niet uit overtuiging wil len meedoen, voorloopig door den ijze ren vuist eenvoudig gedwongen moeten worden. En in die periode van dwang begint dan het lokken, in de eerste plaats van boer en arbeider. Den boer lokt men, door hem te verzekeren, dat hij het verreweg belangrijkste element in de samenleving is, en door hem de mogelijkheid te geven, zijn producten duurder af te zetten, geen buitenland- sche concurrentie meer tegen zich te zien, en door hen met honderden milli- oenen of door uitstel zijner schuldenlas ten wat lucht te geven. Den arbeider lokt men door „spelen", waarop dan het „brood'-' zal moeten volgen; men ontneemt hem zijn roode leiders, vertelt hem bijna dagelijks, welke millioenen, door zijn spaarduiten bijeengebracht, hem door de bedriegers, die zijn partij en en zijn vakorganisaties geleid heb ben, ontstolen zijn; en waar hij niet goedschiks komt, bezet men zijn organi- satie-bureaux, legt beslag op zijn bonds- kapitalen, zet zijn aanvoerders in de ge- Van 1 tot en met 6 Mei zijn in de ge meente KOUDEKERKE. Ingekomen: C. P. Olxjslager, wijk E no. 237 uit Vlissingen; Mej. J. Pleijte, wijk A no. 94 uit Middelburg; A. J. Dourleijn, wijk D no. 125, uit Wissenkerke; J. Geschiere met gezin, wijk B no. 12, uit Biggekerke; Mej. C. C. van Stijn, wijk E no. 237, uit Sas van Gent. Vertrokken: J. Marijs van B no. 241 naar Ritthem Mej. J. C. Drabbe, van wijk A no. 94 naar Middelburg; Mej. H. L. P. Tito, van wijk D no. 72 naar Kethel; J. P. F. Geers met gezin, van wijk E no. 117 naar Mid delburg; W. Wielemaker, van wijk B no, 215 naar Biggekerke; B. Louwerse, van wijk E no. 231 naar St. Laurens; A. J Thomassen van wijk E no. 23 naar 's- Gravenhage; L. Geschiere, van wijk D no. 208 naar Ter Neuzen. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopenc de apotheek van de firma J. C. van der Harst J.Jzn. Korte Delft. vangenis en geeft hem nieuwe leiders die alleen aan de regeering verantwoor ding verschuldigd zijn. Zoo handelt men in het algemeen te genover alle vereenigingen, alle institu ties van den staatsburger, tegenover de organen van de openbare meening, de beroepsorganisaties, het tooneel, de mu ziekwereld, de film, de literatuur, het onderwijs in al zijn geledingen, de we tenschap, den handel, de scheepvaart de industrie, kortom het volledige maat schappelijke leven. Wie geen joodsch bloed de vier grootouders medegere kend in zijn aderen heeft, wie nim mer socialistisch of communistisch be stuurslid of zelfs aanvoerder geweest is, wie zich nooit in dienst van roode we tenschap of tendenskunst gesteld heeft, wie de democratie en het liberalisme tijdig afgezworen heeft, en vooral, wie sinds jaar en dag nationaal-socialist is en als zoodanig ingeschreven, liefst met een nummer beneden de 100,000, bezit groote kansen om in het Derde Rijk zijn brood te verdienen. Wie niet zoo „ge lukkig" is, zal zelfs in deze heerlijke lentedagen niet tot 'glimlachen bereic zijn, omdat het leven in zijn vaderlanc hem, voor zoover hij niet tot den boe renstand of de arbeidersklasse behoort, die als misleid en dus in kern onschuldig beschouwd wordt, geen toekomst van beteekenis meer biedt. Zoolang, wel te begrijpen, het Duitsche volk-als-gehee bereid blijft, den koers van heden mee te maken. De vreemde wandelaar door Berlijn zal op het eerste gezicht niet al te vee nieuws opmerken. Onbloedige revoluties plegen niet het beeld van verwoeste straten, uitgebrande huizen en vernielde gedenkteekenen te bieden. De nationaal socialistische revolutie van 1933 is, in totaal gezien, onbloedig. Wat wel in hoofdzaak te danken is aan het feit, dat zij geen werkelijke actieve tegenstan ders heeft. De bruine soldaten van Hit- Ier hebben de gevaarlijke periode achter zich. Nu hun hoogste chef dictator is, kruipen de tegenstanders weg, omdat ze weten, dat de bruine uniform thans staat, leger en politie als rugdekking heeft. Daarom is het ook niet te ver wonderen, dat deze bruine troepen ty Middelburg, 12 Mei. Op de vei ling deden: Zeeuwsche blauwe aardap pelen 3539 c, per 25 kg; nieuwe aard appelen 2532 c„ poters eerste soort 25—27 c„ tweede soort 1120 c„ snij- sla 1 c„ spinazie 29 c., postelein 11 24 c„ moskrul 611 c„ zuring 14 c„ doperwten 30 c„ koolrapen 34 c„ stoof- sla 1 c„ peeën 13 c„ uien 46 c„ al- es per kg. Planten: violen 310 c„ duizend schoon 2 c„ Engelsch gras 4 c., anjers 4 c„ dahlia's 32 c„ primula's 39 c„ alles per 10 stuks. Bloemen: seringen 26 c„ goudenregen 2426 c„ spirea 3 c„ tul pen 19 c., pioenen 30 c„ viooltjes 3 c„ witte narcissen 14 c. alles per bos; potplanten: funtzice 15 c., azalia's 7 c„ geraniums 1213 c. alles per pot. Peën 1019 c„ raapstelen 1 c-, prei 4734 c„ uien 34P/2 c., selderie 3534 c„ pe terselie 1134 c„ rabarber P/2434 c., radijs 342V2 c„ rammenas 1334 c„ alles per bos; bloemkool 226 c„ krop sla 34334 c„ komkommers 919 c„ alles per stuk; kervel 15 cent per chipje; fruit: perziken 48 cent; aard beien 1134 c; beide per stuk, toma ten 2666 c„ blauwe druiven, francken- thaler 1.41; aardbeien 621.28 alles per kg. Goes, 12 Mei. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" Groentenveiling. Pos telein 2124, Spinazie 38, idem lie soort 13, Aardbeien 50135 alles per 100 kg. Aardbeien 0.701.10, Bloemkool 1016, idem lie soort 411, Kropsla 2,103.50, idem lie soort 0.401.00, Komkommers 1016, Roodekoolplanten 0.180.20 alles per 100 stuks. Bloemen 0.154.01 per pot. Bloemen (Lathyrus) 6, idem (Tulpen) 16, idem (Anjelieren) 7, idem (Lelietjes van Dalen) 56, Ram menas 3.50, Radijs 1-202, Rhabarber 2.506, Selderij 1.703.10, Prei 3, alles per 100 bos. Kapelle (Z.-B.), 12 Mei. Kleine vei ling van Postelein 17, Spinazie 34, Witlof 14 alles per 100 kg. Bloemkoo 616 per 100 stuks, Kropsla 1.202.30 per 100 krop. Radijs 11.20, Prei 13 beiden per 100 bos. Bloemen: Tulpen 4, Seringen 56 bei den per 100 bos, Zaai-Begonia's 4.50 4.70 per 100 stuks. Aardbeien 0.401.10 per 100 stuks. LEEUWARDEN, voor kapper te Hui- zem, bekwaam kapster, bekend met wasschen, knippen, onduleeren, perma nent wave en watergolven, dadelijk, 7-50 per week plus kost en inwoning, voor vast, reiskosten nader overeen te tomen. HILVERSUM, voor gemeentebestuur van Weesperkarspel, congierge-bedien- de. Vereischt wordt kinderloos echt paar, zij alleen komen in aanmerking, die eenig pensioen genieten; boven het genot van vrij wonen, gas, electriciteit, water en centrale verwarming, bedraagt het salaris 500 per jaar. Aanstelling geschiedt op arbeidscontract: schrifte lijke aanbiedingen voor 20 Mei a.s. 's-HERTOGENBOSCH: voor automo bielfabriek bek. carrosseriemaker, moet kunnen teekenen en zelfstandig van teekening werken, ad. 0.70 p. uur, voor onbep. tijd. ROTTERDAM: vertegenwoordigers voor den verkoop van Haarvilt op pro visiebasis. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis- trichts Arbeidsbeurs te Middelburg. Het overnemen van nieuwstijdingen of andere stukken uit ons blad (voor zoover volgens de wet het auteurs recht niet uitdrukkelijk is 'voorbehou den) is alleen toegestaan mits de naam van ons blad daarbij op duidelijke wijze wordt genoemd. Dezerzijds wordt, voor kleine bericht jes, overgenomen door in Zeeland ver schijnende dag- of nieuwsbladen, als duidelijk beschouwd de vermelding (Mdb. Ct.); voor grootere berichten, en voor alle berichten overgenomen door buiten Zeeland verschijnende dag- of nieuwsbladen, verlangen wij de vermel ding (Middelb. Ct.) in den aanhef van, of onmiddellijk na, het overgenomene. De district Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester Schelde zendt ons de volgende aanvragen Binnenland: 's-HERTOGENBOSCH: terrazovloe- renmaker (Ned,), zelfstandig kunnende werken, dad. 0.55 p. uur, voor onbep. tijd, reiskosten n.o.t.k. HEERLEN: voor kapper aldaar, dames tevens heerenkapper, volledig op de hoogte met het vak, bekend met ondu leeren, watergolven en permanent wave, loon 40 per maand plus kost en in woning, dadelijk. pisch zijn voor het uiterlijk beeld van het hedendaagsche Duitschland, gelijk de zwarthemden dat gebleven zijn sinds Mussolini in Italië het heft in handen heeft. De gemiddelde Duitscher is altijd dol op uniformen geweest. Nu kan hij in dit opzicht zijn lusten bot vieren. Hoeveel S.S. en S.A.-troepen onder Hitler's be velen staan, is ons niet precies bekend. Maar het is waarschijnlijk een veelvoud van leger en politie tezamen, zoodat het niet te verwonderen is, dat de vreemdeling den indruk krijgt, dat deze politieke soldaten, die overigens vaak hetzij als hulppolitie dan wel om bijzon dere redenen gewapend zijn, 'iet eigen lijke Duitsche leger vormen. Politie en in de eerste plaats de Rijksweer, is in groote kazernes geconcentreerd, vaak juist buiten de grootere steden. In Ber lijn ziet men sinds 14 jaar nauwelijks of ficieren en soldaten. Maar sedert Febru ari 1933 wemelt het van Hitlersoldaten, in alle variaties. En een liefhebber van uniformen en onderscheidingsteekenen kan hier nu zijn hart ophalen. Men kan niet zeggen, dat deze partij soldaten provoceerend optreden. Ze voelen zich niet, toonen dat althans niet, als propagandisten voor een nieuw en streng ordelievend Duitschland, gelijk men dat nog heden bij de zwarthemden in Italië constateeren kan. Ze schijnen niet opgeleid te zijn als helpers bij vra gen van verkeer, hoffelijkheid, zorg voor vreemde gasten, enz, ofschoon ze uit eigen initiatief zich vaak natuurlijk wel in deze richting moeite geven. Maar ze voelen zich zeker niet minder dan de zwarthemden daarginds. Ze zijn tegen over het jonge vrouwvolk echte „lions", en men mompelt, dat ze jegens onge- wenschte medeburgers, vooral jegens niet-Ariërs en waschechte communisten, in hun „kazernes" ook vaak erg onge moedelijk kunnen worden. In het alge meen echter zijn ze rustig en beleeld op den openbaren weg, en slechts de zeer jonge elementen doen, vooral als ze aan het stuur van een auto zitten, een beetje sportief-flink, dandy-achtig en daardoor ook wel eens storend aan. Maar dat zal wel overal het geval zijn, waar men on der zulke abnormale omstandigheden Mei. 16 Vrouwenpolder, Huis en Erf, v- d. Harst. 17 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 17 Hansweeri, Huizen en Bakkerij, v. Dijke. 17 Lewedorp, Café, Oele, 17 Wemeldinge,. Koemelkersinspan, Kram. 23 Goes, Huizen, Verbist. 23 Vrouwenpolder, Huis en Inventaris, v. d. Harst. 23 Koudekerke, Hofstede en land, Loeff. 23 Goes, Huizen, van Dissel. 23 Middelburg, Afbraak, Struve. 24 Ovezande, Huis en Erf, Jonkers. 30 Koudekerke, Inspan, Loeff. Juni Koudekerke, Land, Struve. strijdlustige uniformen steekt. Kenmerkend voor het hedendaagsche Duitschland zijn ook de talrijke openba re feesten, die naar het schijnt door een korte adempauze onderbroken worden wat ook de hoogste tijd was en waarbij inderdaad een vlagvertoon, een massabelangstelling, een dicipline en 'n organisatie vertoond worden, die in de geheele wereld nauwelijks haar weer ga zal vinden. Men bemerkt duidelijk, dat Duitschland een eigen „Ministerie voor Volksvoorlichting en Propoganda" ingevoerd heelt Het groote gevaar van zooiets is na tuurlijk, dat men aan het doel voorbij schiet. Wij hebben heel sterk den in druk, dat dit teveel zich in het Derde Rijk reeds merkbaar begint te maken. De radiozenders bijvoorbeeld dat kan men ook in Nederland constateeren als men Duitsche zenders inschakelt zijn zoo vol met nationaal-socialistische, uiterst eenzijdige propaganda, begeleid door volksliederen van vaak onbedui dend karakter en eeuwige militaire mu ziek, dat een deel der bevolking zijn ra diotoestel reeds uitgeschakeld laat, om dat deze overdaad niet meer verwerkt kan worden. Men bedenke ook, hoe deze vloedgolf van eigenlof en geestdriftfabricatie wer ken moet op joodsche gezinnen, die aan wanhoop ten prooi zijn, op al die andere groepen, die zich Duitschers-tweede- klasse zijn gaan voelen, op die tiendui zenden mannen en vrouwen van betee kenis, die hun werkkring verloren heb ben Zulke dingen hoort men pas, als men hier langer vertoeft en met menschen gesproken heeft. Dan merkt men ook, dat lang niet alles goud is, wat in het nieuwe Duitschland blinkt. Maar men doet ook de ervaring op, dat deze vaak sympathieke maar even vaak afstooten- de onbloedige revolutie een geweldig volksgebeuren is; en dat men met zijn critiek eerlijk, maar ook voorzichtig moet zijn, wil men een groot buurvolk niet onrecht aandoen. Roland.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7