UNICA-MEUBELEN DOLORES DE MENDOZA. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 13 MEI 1933. No. 113. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Ons nieuw systeem serie-fabrikaat ii. De teleurstelling, die gewekt werd door het bericht, dat Dr. Colijn er nog niet in geslaagd was, een parlementair Kabinet te vormen, heeft zich onmiddellijk zoo wel op de beurs als op de buitenland- sche wisselmarkt weerspiegeld; de stem ming voor guldens werd weer iets flau wer, terwijl in het geheele aspect der fondsenmarkt eveneens een aanmerke lijke wijziging intrad. Hierdoor heeft de beurs in de laatste week wel een zeer afwisselend verloop gehad. In de eerste dagen kwam de te rugkeer van de kalmte met betrekking tot den gulden eenerzijds tol uiting in een krachtig herstel der koersen van Nederlandsche Staats- en gemeente- leeningen en andere binnenl. obli gation, terwijl daartegenover aandeelen een deel van de in den jongsten tijd be haalde koerswinst moesten prijsgeven. Tegen het midden der week geschiedde juist het omgekeerde. Voor obligatiën was de stemming als gevolg van over wegend aanbod gedrukt, terwijl er nieuwe vraag naar aandeelen kwam op zetten, zoodat opnieuw aanmerkelijk hoogere koersen hiervoor genoteerd werden. Vooral de nieuwe 4 pCt. Nederland sche staatsleening heeft van het aanbod, dat naar men meende te kunnen opmer ken voor een belangrijk deel van bui- tenlandsche zijde kwam, te lijden gehad. Dit moet voornamelijk daaraan worden toegeschreven, dat de andere Neder landsche staatsfondsen zich grooten- deels in vaste handen bevinden, terwijl de nieuwe leening nog altijd niet „ge- classeerd" is, zoodat er betrekkelijk veel vlottend materiaal aanwezig is, waar door de leening meer dan de andere staatsfondsen voor baisse-operaties in aanmerking komt. Nadat tijdelijk een koers van 95% pet. was bereikt, trad later eenig herstel in. Gemeente-obligatiën waren in het alge meen iets beter gedisponeerd. Van buitenlandsche obligatiën waren Duitsche leeningen, die de vorige week reeds scherp in koers waren terugge- loopen, weer meerendeels flauw. Dit Is, behalve van den algemeenen toestand in Duitschland, het gevolg van de onzeker heid t.a.v. de toepassing der goudclau sule voor de Duitsche dollarleeningen. In tegenstelling met de door ver schillende andere crediteuren afgeleg de verklaringen heeft men 't in Duitsch land nog altijd niet noodig geacht, zijn standpunt te publiceeren. Trouwens, ook een aantal andere geldnemers, die dol larleeningen met goudclausule hebben uitstaan, hebben nog steeds niet perti nent verklaard, dat de goudclausule zal worden toegepast- Hiertoe behooren niet alleen buitenlandsche staten, zoo als Denemarken en Zweden, maar ook de gemeente Rotterdam, die een 6 pet. dollarleening met goudclausule heeft loopen, alsmede de Koninklijke Petro leum Mij. Zijn wij wel ingelicht, dan is de door het bestuur van de Vereeniging v. d. Effectenhandel te Amsterdam opge richte Commissie voor de Goudclausule in dezen diligent, zoodat men wellicht spoedig nadere mededeelingen tegemoet mag zien. Men mag slechts hopen en ver trouwen, dat de geldnemers zich ten volle rekenschap zullen geven van de verplichting, die zij door het opnemen van de goudclausule in hun leeningscon- tracten tegenover de obligatiehouders hebben aangegaan, en dat zij zich loyaal van deze verplichtingen zullen kwijten, zoodat procedures hierover vermeden zullen kunnen worden. Zooals reeds werd opgemerkt, is het koersverloop op de aandeelenmarkt zeer afwisselend geweest, waarbij slechts de algemeene factoren hun invloed hebben doen gevoelen, terwijl meer speciale ge beurtenissen, die anders het koersver loop bepalen, vrijwel zonder uitwerking bleven. Dit bleek o.a. duidelijk uil de koersbewegingen van aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken. In de eerste da gen der week was de stemming voor dit fonds bepaald flauw, als reactie op de voorafgegane scherpe koersstijging. Daar na bleek uit de opgave omtrent den uit voer van radio-artikelen en gloeilampen, dat de export van deze artikelen in Aprii opnieuw scherp is teruggeloopen. De uitvoer van radio-artikelen heeft in de ze maand n.l. slechts 1.93 millioen be dragen, tegen 2.61 millioen in Maart, en nog 5.37 millioen in December j.l., toen een aanmerkelijke herleving in de radio-industrie viel waar te nemen. Te gelijkertijd is de uitvoer van gloeilampen tot 650.000 gedaald, tegen 785.000' in Maart. Terwijl onder gewone omstandig heden de publicatie van ongunstige ex portcijfers meestal ter beurze door een koersdaling wordt beantwoord, heeft men ditmaal nauwelijks nota hiervan ge nomen. Veeleer trad, in aansluiting aan de algemeene tendenz, een nieuwe koers stijging voor aandeelen Philips in, Aandeelen Koninklijke Petroleum heb ben eveneens na een aanvankelijke koersdaling een herstel geboekt, of schoon ook hier een voortdurende ster- ke stijging van de petroleumproductie in de Ver. Staten eerder een ongunstige factor vormt, doordien de mogelijkheid dat de productie binnenkort aan het ge bruik zal worden aangepast, weder veel geringer is geworden. Kunstzijde-aandeelen hebben niet veel in koers gefluctueerd. Een mededeeling over de arrestatie van eenige bestuurs- leden der Ver. Glanzstoff-Fabriken Duitschland, op de beschuldiging van balansvervalsching, heeft geen invloed uitgeoefend. Dat de positie van bet Aku- j concern alles behalve fraai is, was reeds 'genoegzaam bekend; iets anders is het i echter, of er inderdaad aanleiding voor de bedoelde beschuldiging bestaat. Ver- wacht wordt, dat de werkzaamheden j van het Aku-eoncern gewoon voortgang zullen hebben. Opgemerkt moet nog worden, dat de beschuldigingen betrek- i king hebben op de balansen, die zijn op- i gemaakt voor de in 1929 met de Neder landsche Kunstzijde Industrie aangegane i belangengemeenschap. Suikeraandeelen hebben zich even- eens bij het koersverloop in de andere afdeelingen aangesloten. De hoogere suikerprijs te New York heeft nog niet i tot een noemenswaardige wijziging der situatie op Java geleid. De verkoopen van dë Nivas blijven beperkt, tot onver anderde prijzen, afgezien van enkele I kleine partijtjes, waarvoor een iets hoo- gere prijs kon worden gemaakt. Rubberaandeelen waren aanvankelijk in reactie, blijkbaar omdat men teleur- gesteld is, nog niets verder over de nieuwe restrictieplannen te vertiemen. Tabaksaandeelen waren eveneens eerst j aangeboden en later in herstel. Ameri- Ikaansche fondsen waren in overeen- j stemming met de houding van den dol lar in het begin der week lager, waar op een verbetering intrad, die echter Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 38.) Het was te veel voor hem, en hoewel hij rechtop liep en recht voor zich uit keek, wist hij niet waar hij liep, zoodat hij tenslotte voor zij eigen deur stond, jnplaats aan 's konings bevel gevolg te hebben gegeven. Eerst toen hij zijn hand naar den klopper had opgeheven, kwam hij tot het besef waar hij was, en toen liet hij zijn arm hulpeloos en hope loos zakken. Daarop maakte hij als een soldaat op een parade stram rechtsom keert en keerde met een regelmatigen pas op zijn schreden terug. Voor niets ter wereld zou hij zijn woning zijn bin nengegaan, want hij -was er van over tuigd, dat zijn dochter daar vóór hem was aangekomen, en dat, als hij van aangezicht tot aangezicht vóór haar stond, hij zeker zijn hand tegen haar zou opheffen. Hij wilde haar op aarde niet meer terugzien, uit vrees dat hij haar het leven zou benemen wegens hetgeen zij misdreven had. Toen kreeg hij zich weer in bedwang en begaf zich naar den oppersleutelbe- waarder, wien hij namens den koning om den bewusten sleutel vroeg, maar die werd niet gevonden, wat hem in zijn overtuiging versterkte dat Don Jan dien zelf had. Maar voor den vorm bleef hij aandringen er nog eens goed naar te zoe ken, want dat de koning er op wachtte. Knechts werden geroepen, ondervraagd en gedreigd, maar zij, die er iets van wisten, verklaarden eenstemmig, dat de sleutel op de deur was gelaten, terwiji ditmaal geen grooten omvang heeft aan genomen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pet. Nederland 1933 94%96% 95%—96%. 5 pet. Ned. Indië 9592%93%. Philips' Gloeilampen 143%135% 142%—140- Unilever 94%—97—93%—98. Kon. Petroleum 161155%159%, Amsterdam Rubber 7267%72. Ned. Scheepvaart 'Unie 62%56 58%. Handelsver. „Amsterdam" 204%196 203%. Deli Mij. 126%—119—127%. HUISKAMER f 390 SLAAPKAMER f 480 ZITKAMER f 495 FABRIEK LIJNBAANSGRACHT 234-236 Prinsengracht 709-713 leidschestroat 73 AMSTERDAM (Ingez. Med.) zij, die niets wisten, hetzelfde beweer den. Tenslotte was Mendoza overtuigd genoeg moeite te hebben gedaan en hij ging met een blik van wanhoop heen. Hij liep nu met een vluggen pas, want hij wist dat hij nu naar zijn vijand ging. Hij trachtte er niet aan te denken, wat hij zou doen, als hij Don Jan op arms lengte voor zich zou hebben, doch door 's konings tegenwoordigheid gevrijwaard voor plotseling geweld. In zijn binnenste voelde hij het wilde besluit opkomen om hem in tegenwoordigheid van zijn mees ter de waarheid te zeggen, met een degenstoot bloedwraak te nemen en daarna zichzelf te dooden, maar al was hij half krankzinnig van wanhoop, toch liet hij deze gedachte geen besluit wor den. Maar in zijn soldatenhaat domineer-, de boven recht en onrecht of elke an dere ingeving van zijn hart de eerbied en de loyaliteit voor zijn souverein, wan neer het, tegen welken prijs ook, zijn plicht jegens dezen gold. HOOFDSTUK II. Toen de koning Mendoza had wegge zonden, ging hij in de kamer heen en weer loopen, terwijl Don Jan naar hem keek en wachtte tot hij iets zou zeggen. Klaarblijkelijk was hij nog boos, want hoewel zijn toorn soms plotseling werd gewekt, duurde het heel lang voordat die zijn hoogtepunt had bereikt, om daarna nög langzamer te verdwijnen. Was zijn boosheid tenslotte geweken, dan liet zij in den regel toch nog een blij vende haat achter, die alleen tot zwij gen kon worden gebracht door finale vernietiging van hem, die dien haat had teweeg gebracht. Die blijvende haat was misschien nóg gevaarlijker dan de eerste uitbarsting er van, maar in oogenblik- ken van woedende hartstocht was Phi- BIJ HARTKWALEN EN ADERVER KALKING neiging tot bloeding in de hersenen en aanvallen van beroerte ver zekert het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater een gemakkelijken stoelgang zonder inspanning. (Inge». DE ..KINABU" EN HAAR ARBEID. Naast ons ligt het verslag over 1932 van de „Centrale Commissie voor Uit zending van Nederlandsche Kinderen naar buiten, hetgeen wij met zulk een belangstelling hebben gelezen, dat dit juist de moeilijkheid is er een kort uit treksel van te geven, want het verslag is van het begin tot het einde belang wekkend en behandelt een zoo bij uit stek belangrijk onderwerp, dat ieder een het eigenlijk in zijn geheel moest lezen. Plaatsruimte dwingt ons tot beper king. Terecht zet de secretaris-penning meester uiteen hoe de bezuiniging van overheidswege inzake de subsidieering van den arbeid der vereeniging funeste gevolgen kan hebben, omdat de zorg voor het zwakke kind ondermijnen het gevolg heeft een aanzienlijk toene men in de naaste toekomst van het aan tal lijders aan t.b.c. met hare nasleep van menschelijke ellende en maatschap pelijke nadeelen en van een langdurige verpleging, welke schatten verslindt. Het gevaar dreigt bovendien dat tal van vereenigngen bewust of onbewust slecht of bij voorkeur kinderen gaan uitzenden van hen, die in de kosten dier uitzending kunnen bijdragen, waardoor kinderen van werkloozen uit den arbei denden en kleineren middenstand, die juist het meest zoo'ri uitzending noodig hebben, thuis blijven. De secretaris vreest wel, dat zijn jam merklacht nutteloos zal zijn, maar acht te zich toch niet verantwoord de ge motiveerde critiek op een aller funesten maatregel in de pen te houden. Gelukkig was, dank zij de gevoerde propaganda het bedrag der particuliere giften grooter en wel 3000 dan in 1931. Zonder deze dankbaar erkende publieke mildadigheid zou het werk spoedig onmogelijk zijn gemaakt. De commisie zond in 1932 naar ge zinnen uit 1542 meisjes en 1384 jon gens, totaal 2926 kinderen, hieronder treffen wij er aan uit Goes resp 4, 1, 5 en uit Middelburg 12, 2 14. Naar het kinderhuis „Kinabu" zijn uitgezonden 223 meisjes en 175 jongens, totaal 398, w.o. uit Middelburg 3 3, 6. De commissie strekte haar zorgen lips toch ongetwijfeld een gevaarlijk we zen. Blijkbaar was hij niet geneigd tot spreken, zoolang hij nog niet zeker was dat niemand in de aangrenzende kamer luisterde, maar als hij van tijd tot tijd naar Don Jan keek, werden zijn stille oogen bijna 'g'.eel van kleur, en bewoog zijn onderlip zich onrustig. Misschien begreep hij dat Mendoza niet onmiddel lijk den man kon vinden, die den sleu tel in bewaring had, en snel werd zijn opkomend boos humeur hem de haas. Don Jan ging instinctmatig, rechtop staan, zooals iemand doet, die verwacht te worden aangevallen. Hij stond dicht bij de tafel en bleef daar gedurende de discussie, die volgde, bijna onbeweeglijk staan, terwiji Philips heen en weer liep, soms een oogenblik voor zijn broeder bleef stilstaan, om dan weer zijn wander ling te hervatten. Steeds was zijn stem gedempt en onaangenaam; nu en dan werd zij schor en onduidelilk van woede: dan schraapte hij zijn keel, alsof hij daar op ook al boos was. Aanvankelijk nam hij de uiterlijke vormen, zij het ook slechts met, woorden, in acht, maar lang voordat z"n toorn 'het hoogtepunt had bereikt, liet hij ook die varen. „Ik had gehoopt met u alléén te kun nen spreken over belangrijke zaken; het heeft echter uwe hoogheid behaagd dit door uw zonderling gedrag onmogelijk te maken". Don Jan trok eenigszins ongeloovig zijn wenkbrauwen op en antwoordde volkomen kalm: „Ik herinner me niets te hebben ge daan dat aan uwe majesteit zonderling zou kunnen toeschijnen". „U spreekt me tegen", antwoordde Philips vinnig. „Dat is al zonderling ge dus uit over 3324 kinderen, die samen 150,006 verpleegdagen hadden. In totaal 619 gezinnen in Friesland, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland, N. Brabant en Limburg, zijn totaal 2926 kinderen gehuisvest geweest. Van deze gezinnen behooren er 175 tot landbou wenden stand, 13 tot den middenstand, 130 tot de kleine burgerij en 301 tot den arbeidersstand. Van de kinderen waren 1362 Ned, Herv.; 878 R.K.; 93 Gereformeerd, 1 Israëlitisch, 21 Luthersch; 7 Doopsge zind, en van 564 was geen gezindte op gegeven. Van de ouders waren 2176 vakarbei ders, 280 losse arbeiders, 133 werk loos, 99 kleine middelstand, 17 mid denstand, 218 weduwen of gescheiden vrouwen, 3 kinderen waren ouderloos. De inspectrice legde in 40 plaatsen 1103 bezoeken af. Het verslag staat daarna langen tijd stil bij het kinderhuis „Kinabu", te Soesterberg waarin totaal 223 meisjes en 175 jongens zijn opgenomen in ver schillende afzonderlijke meisjes en jon- gensploegen. Het finantieel verslag toont aan, dat de exploitatie-rekening sluit i^et een nadeeüg slot van 701- De Rijkssubsi die bedroeg 32.946 tegen 35.692 in 1931; in de subsidieering per verpleeg- dag der Provincies en gemeenten kwam in 1932 geen verandering. Van particu lieren ontving de commissie 31.622 tegen 28,430 in 1931. Het aandeel in de opbrengst van de Weldadigheidsze gels bedroeg 2.166 tegen 2.128 in 1931. Uit het bovenstaande korte resumé moge het belangrijke van den arbeid dezer commissie blijken. NEDERLANDSCH BUREAU VOOR BUITENLANSCHE STUDENTEN BETREKKINGEN. De Algemeene Senatenvergadering, de Bond van Vrouwelijke Studenten- vereenigingen en de Nationale Neder landsche Studentenfederatie /omvatten de het grootste deel der Nederlandsche studenten hebben ingesteld een Neder- landsch bureau voor buitenlandsche studentenhetrekkingen (N.B.B.S.) geves tigd te Lelden, Breestraat 41. LANDAANWINNING IN HET NOORDEN. De onderhandelingen van het bestuur der vereeniging van Groninger Kust waterschappen met Z. Ex. den minister van Financien heeft voorloopig haar be slag gekregen. Na voeling te hebben gehouden met de aangesloten waterschappen, heeft het bestuur zich bereid verklaard den oever eigenaren te adviseeren met den Staat een overeenkomst aan te gaan op den grondslag door den minister aangeboden, Zoodra omtrent het concept-contract overeenstemming is verkregen, zal dit ter teekening worden aanbevolen. Aan geboden wordt de landaanwinning te be vorderen, terwijl de aangewonnen groene kwelder over een diepte van 300 m door den oevereigenaar van den Staa.t kan worden overgenomen tegen 2/3 der ge taxeerde waarde, na aftrek van 200 per ha en de daarop volgende 500 m diepte tegen 2/3 der getaxeerde waarde zonder meer. Hierna zal voor de oevereigenaren het recht van aanwas zijn verloren. DE POSITIE VAN DEN INDISCHEN GULDEN, De volledige tekst van het antwoord der Regeering op de schriftelijke vraag van den heer H. H. Kan, of de Regee ring bereid is een commissie m te stel len ter bestudeering van de consequen ties van een eventueele devaluatie van den Indischen gulden, luidt als volgt: „De Regeering heeft overwegend be zwaar tegen verwezenlijking van het door den heer Kan geopperd denkbeeld. Voor haar bestaat geen twijfel aan de noodzakelijkheid alle krachten in te spannen voor handhaving van de huidige goudwaarde van den Indischen gulden, gelijk ook de Nederlandsche Regeering stellig voornemens is de pariteit van den Nederlandschen gulden te handha ven, weshalve zij niet bereid is mede werking te verleenen aan eenigen stap, welke omtrent hare vaststaande over tuiging twijfel zou kunnen doen rijzen." INTERNATIONALE SAMENWERKING DER DAGBLADPERS. In de gister te Den Haag gehouden internationale vergadering van verte genwoordigers van vereenigingen van directeuren en uitgevers van dagbladen is besloten tot oprichting van een inter nationale federatie van die vereeniging en. Verschillende vereenigingen traden direct tot deze federatie toe, vereeni gingen uit andere landen, die verhin derd waren aanwezig te zijn, betuigden bij voorbaat hun instemming met de op richting- Tot vöorziter wérd gekozen de voor zitter der Zwitsersche vereeniging, de heer E. Rietmann, tot vice-voorzitter, i de voorzitter der Ned. Dagbladpers, de j heer J. W. Henny. Aan de Koningin en den minister van Buitenlandsche Zaken werden huidete legrammen gericht. noeg, zou ik denken. Ik ben me niet be wust dat het voor onderdanen gebruike lijk is den koning tegen te spreken. Wat hebt u daartegen in te brengen?" „Niets. De feiten spreken voldoende voor zich zelf". „Wij zijn hier niet in het kamp", zei Philips. „Uwe hoogheid voert hier niet het hevel en ik ben niet uw onderge schikte. Ik wensch dat gij u blijft her inneren tot wien u spreekt, want uw woorden zullen worden onthouden". „Ik heb nooit iets gezegd, dat ik wensch dat zal worden vergeten", luid de Don Jan's fiere antwoord. „Pas dan op!" De koning sprak kor zelig en wendde zich af, want hij stond nooit gauw met een antwoord klaar, be halve als hij zeer geprikkeld was. Don Jan gaf geen antwoord, want hij wensc'iite hem niet te prikkelen, te meer daar zijn gedachten veel meer in beslag werden genomen door Dolores' veilig- (Ingez. Med.) heid dan door iets anders. Tot nu toe had de koning, behalve een paar dingen, die aan zijn eigen waardigheid afbreuk deden, niets gezegd, dat niet door an- deren gehoord had mogen worden, en Don Jan hoopte dat hij dezen toon zou blijven aanslaan, totdat Mendoza terug- keerde. Maar wat er dan zou gebeuren, was moeilijk t:e voorspellen. Naar alle waarschijnlijkheid zou Dolores uit het raam ontvluchten en trachten zich in het i schilderhuis te verbergen, totdat het on derhoud was afgeloopen. Miaar de dis- cussie dreigde stormachtig en langdurig j te zullen worden, en inmiddels zou zij j voortdurend bloot staan aan het gevaar te worden ontdekt. Er bestond echter een mogelijkheid, die veel erger en geenszins denkbeeldig was. De stem ming toch, waarin Philips verkeerde, was van dien aard, dat, als hij volkomen drif tig zou worden, hij in staat zou zijn Don Jan arrest op te leggen; hij had er im mers de macht toe, hij haatte zijn broe der en was zeer boos. Zijn laatste woor den waren een bedreiging geweest, of klonken tenminste als zoodanig, en nog één woord, dan zou hij, zoodra Mendoza was teruggekeerd, zijn dreigement vol voeren. Don Jan overdacht welke ge volgen dit zou hebben voor de vrouw, die hij lief had. Hij was benieuwd of zij nog in de kamer was, want nu zij had gehoord dat de deur geopend zou wor den, was zij misschien tot de overtuiging gekomen, dat het het beste zou zijn maar dadelijk te ontsnappen, nu het ter ras, zoolang haar vader bezig was den sleutel te halen, vrij was. Zoo niet, dan kon zij nog ontsnappen, zoodra hij hem hoorde terugkomen. Het was dus van het grootste belang 's konings toorn niet verder gaande te maken. Antonie Perez was, zij het ook om heel andere redenen, tot dezelfde overtuiging gekomen, en had gedurende bijna drie kwartier getracht den koning met de geraffineerde handig heid, waarover alleen hij beschikte, vlei end te overreden, niet naar Don Jan te gaan. Hij meende daarin geslaagd te zijn, toen de koning hem had weggezonden, en gezegd had Don Jan niet Vólór den ochtend te zullen bezoeken en vijf minuten nadat Perez was vertrokken, stapte Philips door de corridors, volko men onkenbaar door een langen, zwar ten mantel, met den altijd loyalen Men doza vlak achter hem. Het was niet de eerste maal dat hij zijn bedriegers had bedrogen. (Wordt vervolgd'

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5