m m m STATER-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER UI TWEE BLADEN. DONDERDAG EERSTE BLAD 176e JAARGANG. tweede kamer. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. Onwetend als kinderen zijn MIDDELBURG. een aanrijding. 11 MEI 1933. fij- |in< ra g- is. fan ra. feu- id, [is le; po- Ëd- ïd- )R 23 1 de LT1S, gZ- na- 10, 14; -13, an- ms- .20, -50, slie- ;hy- >0— illes ling 30S- as- 29 per les uks; 2— 13— nar- per urg. f MIDDELBURG pagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. =2* GOESCHE COURANTE Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschf Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor publiciteiiswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. Prins Hendrik is gister voor zijn iaarlijksche kuur naar Karlsbad vertrok ken. Toelating nominatie voorzit terschap. Tot gister waren ingekomen de ge loofsbrieven van 97 Kamerleden. Tot bun toelating werd besloten. De aanwezige Kamerleden legden de voorgeschreven eeden of beloften, af. Hel blijkt dat nog niet waren ingeko men de geloofsbrieven van de heeren Sneevliet, Sardjono en Alimin Prawi- radirdja. Bij de aflegging der eeden of beloften blijkt dat afwezig zijn de leden v. Voorst tot Voorst en v. d. Bilt (r.k,), Krijger en Bakker (c-h.) en Kupers (s.d.), De V o q r z i t t e r, de heer van Schaik werd reeds door de Koningin beëedigd. Overgegaan werd tot 't opmaken der nominatie voor het voorzitterschap. Voor no- 1 der nominatie worden uit gebracht 92 stemmen, waarvan op den heer Van Schaik (r.k.) 84 stemmen en 8 blanco. Voor no. 2 89 stemmen, waarvan op den heer Schaper (s.d.) 62 stemmen, Slotemaker de Bruïne (c.h.) 19, van Dijk (a.r.) 1, de Geer (c.h.) 1, Colijn (a r.) 1 en 5 blanco. Voor no. 3 90 stemmen, waarvan op den heer Slotemaker de Bruïne (c.h.) 57, van Dijk (a.r.) 12; Tilanus (c.h.) 1, Smeenk (a.r.) 1; Visscher (a.r,) 1; Co- lijn (a.r.) 1; Oud (v.d.) 1; Terpstra (a.r.) 1de Geer (c.h.) 1Marchant (v.d.) 5 en 9 blanco. De vergadering werd verdaagd tot a.s. Vrijdag één uur, DE KABINETSCRISIS. Nader overleg. De antwoorden door den heer Colijn van de verschillende fracties ontvangen, hebben nader overleg met enkele frac ties noodzakelijk gemaakt, hetgeen gis termiddag heeft plaats gehad. DE NED. VARKENSCENTRALE. Met ingang van 15 Mei a.s. heeft de Ned. Varkenscentrale de prijzen welke door haar voor de varkens worden be taald, met 1 cent per kg. geslacht ge wicht verhoogd. Dit is de derde prijsverhooging, welke door de Ned. Varkenscentrale binnen een korten tijd wordt ingevoerd. Mei deze verhooging der varkensprij- zen gaat gepaard een verlaging van de heffing welke betaald moet worden voor de varkens welke door binnenlandsch gebruik geslacht worden. Deze heffing wordt met ingang van 15 Mei terugge bracht van 10 tot 9 cent per kg. geslacht gewicht. Het ligt voorts in het voornemen van de Ned. Varkenscentrale om in den loop van de eerstkomende weken ongeveer 15000 varkens extra af te nemen en de ze varkens voorloopig in te vriezen. Dit zullen varkens zijn van een gewicht bo ven 95 kg. levend. Deze varkens zullen dus eveneens tegen de nieuwe verhoog de prijzen worden afgenomen. SALARISVERLAGING PROV. AMBTENAREN IN GRONINGEN. Ged, Staten der provincie Groningen hebben den Staten dier provincie een voorstel doen toekomen om gedurende J}®* tijdvak van 1 Juli 1933 tot en met 31 December 1935 op de belooningen ^™btenaren in dienst der provincie een tijdelijke korting toe te passen; voor onnn Xan Pct- van de eerste f 2000 en 9 pct. van het meerdere der bezoldiging en voor ongehuwden resp. 1% en 10 pct. Ook voor de leden van Ged. Staten w<£di,e|? feh'ke korti*g voorgesteld. Ged. Staten zeggen in hun toelichting dat de provinciale geldmiddelen nog wel gezond mogen worden genoemd, maar bij de heerschende onzekerheid blijft ook bij het beheer dier middelen nog meer dan anders voorzichtigheid gebo den, terwijl niet moet worden vergeten dat de financiën van een sterk verarm de maatschappij moeten worden verkre gen.. Hbewel in de commissie voor georga niseerd overleg geen overeenstemming kon worden verkregen, vinden Ged. Sta ten daarin geen aanleiding hun voorstel Ew*g »e nemen. Op 77 jarigen leeftijd is te Den Haag overleden, de oud-hoofdcommis saris van politie, de heer H. J. Versteeg, die gedurende 20 jaren aan het hoofd van het Haagsche politiecorps heeft ge staan en in de residentie een zeer popu laire figuur was. De gemeenteraad van Amster dam heeft het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting op 78 met 27 tegen 15 stemmen aangenomen. Mede is aangenomen het voorstel tot vaststel ling van den factor voor de brandver zekeringsbelasting op 0.8. Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig Oehoe van Schiphol naar Indië vertrokken. Eén passagier voor Boeda pest, één voor Athene, één voor Lon- den-Bagdad en één Londen-Singapore, bevinden zich aan boord. 11 Mei 1933. Natuurlijk was een ieder der aanwe zigen, zoo v'oor als achter het houten hekje, nieuwsgierig: hoe zal onze nieuwe burgemeester presideeren? Want na de gala-voorstelling bij de ambtsaanvaarding kan men daarvan nog weinig zeggen; dan is iedereen uiterlijk en innerlijk in z'n Zondagsche costuum, dan gaat alles strak en ceremonieel, dan staan er bloemen, waar nu wetboeken en handelingen liggen. Eerst in het werk van allen dag leert men echter zijn menschen kennen, en 't publiek meer nog de courant ziet een burgemeester 't meest en 't langst „aan het werk" als voorzitter van den gemeenteraad. Natuurlijk zullen ook de velen, die de Raadsvergadering van gisteren niet bij woonden, noch daarover mondeling rap port van vriend of maag kregen, nieuws gierig zijn, hoe burgemeester Fernhouts optreden als Raadsvoorzitter was. Zie hier onzen indruk, dien men niet met een oordeel verwarre. De heer Fernhout scheen ingewerkt. Op de hoogte van de dingen, waarom en waarover het ging. De leiding van de vergadering was merkbaar in zijn han den; hij stond, zooals voorspeld en te verwachten was, boven de partijen, en, als we ons niet sterk vergissen, dan zal ae nieuwe burgemeester, eenmaal over z'n geheele domein ingewerkt zijnde, ook boven de debatten staan. Verder is gisteren gebleken, dat on der de hoffelijkheid die den heer Fern hout in z'n optreden kenmerkt, een per soonlijkheid schuilt: een man, die weet, wat hij wil, en niet schroomt, daarvan te' doen blijken. Het leiden onzer Raadsvergaderingen is geen gemakkelijk werk. Door een combinatie van verschillende daartoe gunstige eigenschappen kon de vorige burgemeester dit uitstekend; door het bezit van andere, evenzeer klaarblijke lijk gunstige eigenschappen, leidt de heer Fernhout eveneens voortreffelijk. Want men bedenke wel: bij een Raad waarin mannen als de heeren Paul, Je- ronimus, van der Feltz en van Andel zitten, kan men niet énkel met een glimlach en een vriendelijk woord op den bok zitten: de voerman moet hier wel degelijk de teugels houden en zoo noodig doen gevoelen, dat hij ze in de hand heeft. Wij kregen den indruk, dat zoowel de links als de rechts van den disselboom loopende paardjes gisteren geweten hebben, dat ze door een ervaren koet sier met krachtige hand en vriendelijk gemoed gereden werden. Nu over wat anders. Is er niet een goedgezind ingezetene onzer stad, die een ernstig tekort aan meubilair in de Raadszaal eens, door een vorstelijke gift, wil aanvullen? Van alles is er: tafels, stoelen, kleeden, wa- terkraffen en glazenmaar er ont breekt een klok. Komaan: wie geeft er eens een mooie cadeau? Wij stellen onzerzijds slechts twee voorwaarden de opperaar van een goed denkbeeld heeft toch wel het Als ge wilt, dat een ander zwijgen zal, zwijgt dan eerst zelf. recht daartoe? waarvan de tweede een conditio sine qua non is- Ze zijn: dat er als opschrift aangebracht zij „Hora ruit" en. dat er een Westmin ster-slagwerk in zij, dat zachtkens en melodieus maar duidelijk de kwartie ren bimbamt Want het was volkomen tevergeefsch, dat de burgemeester gistermiddag in den loop van een of ander debat zeide: „de heer Jeronimus heeft mij in het oor ge fluisterd, dat we steevast van 26 ver gaderen hier; mag ik den Raad er op wijzen, dat het tien minuten voor vijf is en dat we nog maar in het midden der agenda zijn?" De raad lachteen maakte het toen tot over half zeven! En waarmede? O, zeker, met een agenda van 20 pun ten. Maar dat zegt niets. Hoeveel zaken worden niet met één hamerslag afge daan? Heusch: onze Raad maakt den in druk van wel zeer wijdloopig te zijn. Wij zouden in den Raad allerminst de vrije meeningsuiting beperkt willen zien. Maar wel zou, dunkt ons zoo, 'n groote „bezuiniging" mogelijk wezen door te streven naar korte, klare, scher pe formuleering van hetgeen men zeggen wil. Wat minder rederijkers- of verkie zingsvergadering-stijl, maar wat meer zakelijkheid en gebodenheid. Niet: „M. de V. Ik zal heel kort zijn en slechts één enkele vraag tot uw college richten. Het heeft nl. zeer mijn aandacht getrokken, dat, des avonds als het donker is, de verlichting op het punt waar de X. en de Y-straat teza- menkomen, niet is overeenkomstig de tegenwoordige opvattingen omtrent de wenschelijkheid, nuttigheid of noodza kelijkheid van stadsverlichting, en daar om zou ik U heel kort deze vraag wil len stellen: of wellicht terzake ook voorzieningen getroffen zouden kunnen worden?" Ma ar wel: ,,M. de V, Kan er ook een straatlantaarn komen op den hoek van de X. en de Y-straat?" Zoo kan het. Dat bezuinigt op tijd, op drukkosten van de handelingen. Zoo moet het, indien men althans als Raads lid het noodzakelijk acht zijnen kiezers op deze wijze en met zulke wissewasjes, via de courant, van zijn actieve deel name aan de gemeent.elijke politiek en de krachtdadige behartiging hunner be langen, te doen blijken. Het Raadslid dat meent dezen duren plicht te kun nen verzaken, kan het nóg korter en beter doen: eens, buiten de Raadsver gadering om bij het betrokken lid van B. en W. aanloopen en 't even vragen Want, behalve dan de haast dwingen de aanleiding tot de voorgaande ont boezeming, leverden de uren van twee tot over half zeven niet veel stof op tot het schrijven van een overzicht. Men was geruimen tijd zoet met stem mingen grootendeels noodzakelijk ge worden door de abdicatie van den heer P. Dumon Tak en doordat de heer Boas son wethouder was geworden men weidde breed uit over den Ouden Vlis- singschen weg (die er inderdaad beroerd bij ligt) men praatte wat over rooilijnen en het aesthetisch aanzien van huizen, men hield theoretische en historische beschouwinkjes over erfpachtskanons, enzoovoort, enzoovoort. Slechts enkele punten komen in onze aanteekeningen wat naar voren. In de eerste plaats de regeling der E.H.B.O. Die is nu prachtig. Aldus: in een uithoek onzer gemeente wordt een man overreden: beide voeten eraf. Iemand met deugdelijke kennis der E.H.B.O. doet wat hij kan, en belt dan het Ziekenhuis op: „wilt u de brancard sturen om iemand wiens beide voeten afgereden zijn, te halen?" Antwoord: „Wie is u?" „Ik: X., lid der Reddingsbrigade, gediplomeerd voor E.H.B.O." „U is geen dokter?" „Neen" „Dan moet u eerst een dok ter laten halen, en die moet om de bran card vragen, anders kunnen wij d e Verantwoordelijkheid niet dragen voor de uitzending van die brandcard" „Maar er is op dezen Zondagmiddag tot nu toe nergens een dokter te vinden geweest" „Spijt me, dan zoek-u maar verder, maar wij zenden de brandcard niet" Rrrrrring. Afgeloopen. Vervolgens: de capaciteit van onze waterleiding op Oranjezon, die ter spra ke kwam bij de voteering van gelden voor egaliseeringswerk aldaar. De per manente cijfer-querulant, de heer Van Andel had weer eens uitgevonden, dat al dit werk onnoodig was omdat hem destijds, bij het bezoek der Raadsleden aan de Oranjezon, gezegd was. dat de capaciteit plm. 1.100.000 m3 was, en daar kwamen we, m ?l ,.-e 'evring aan Vlissingen, Domburg en Ooslkapelle. z.i. nog lang niet aan toe. Als gewoonlijk bleek de heer Van Andel het weer verkeerd begrepen te hebben: de huidige capaciteit, zoo zeide wethouder Onderdijk, is plm. 800.000 m3, maar de totale capaciteit als heel ons waterwinningsgebied een maal in gebruik genomen zal zijn, is pas 1.100.000 ms. Bij de rondvraag kon de heer Van Andel gebruik maken van het hem in den aanvang der vergadering verleende verlof enkele vragen tot B- en W. te richten. Zij kwamen hierop neer: hoe het nu weer complete college van B. en W. denkt over salariskorting en op heffing van h;et herhalingsonderwijs. De motiveering was, dat door het overlijden van mr. de Veer en het ver trek vïtn den heer Dumon Tak, geen voorstander dezer desiderata van den heer Van Andel (en zijn fractie?) meer in het interregnum-college van B. en W. was overgebleven; nu was dat college weer compleet en nu wilde de vragen steller (feitelijk: de interpellant) wel eens weten hoe het college er thans over dacht. Dit was een politieke zet van den heer Vari Andel, welke, naar het ons wil voorkomen, de uiterste grens van het behoorlijke angswekkend dicht na derde. Immers: van twee der leden van het college van B. en W. was het standpunt bekend, en dus kwam het hier op neer, dat de heer Van Andel den nog nauwelijks een maand zijn ambt aanvaard hebbenden burgemees ter wilde forceeren zich hierom trent te verklaren. De te dezen opzichte overmatig nieuwsgierige en ongeduldige interpel lant heeft echter zijn trekken thuis ge kregen, tot niet gering vermaak van velen der aanwezigen. Het antwoord van B. en W. toch was allervriendelijkst keurig van stijl, het werd allerwelwil lendst gegeven, maar het kwam hier op neer: „wanneer de tijd daarvoor geko men is, dan zult ge 't wel hooren," Deze gecamoufleerde interpellatie was een succes.... maar niet voor den interpellant, Vermelden we uit de rondvraag nog een ons wel zeer sympathieke vraag van den heer Heemskerk inzake den ver keerschaos in de Langedelft, waarop de burgemeester antwoordde, dat terzake reeds voorstellen zijn ontworpen en dat deze zijn behandeld door de bekende verkeerscommissie, maar dat die het er niet over eens is kunnen worden. De zaak zal echter spoedig weer ter hand genomen worden. En dan sprak de heer Mes een ons evenzeer sympathiek woord, gericht te gen de boomen-rooi-ziekte die tegen woordig hier en daar schijnt te heer- schen. Wethouder Onderdijk suste het wat: er wordt nu geen enkele boom meer geveld op het Molenwater, zoo zeide hij, en er worden meer aange plant dan geveld. Dat laatste mag dan waar zijn, maar dat is ons wel een beetje erg voor onze kindskinderen bestemd, want een waarlijk mooie boom moet vele, zeer vele jaren oud zijn. BEGIN VAN DEN ZOMERTIJD Voor zooveel nog noodig, wordt er aan herinnerd, dat de Zomertijd aanvangt 15 Mei a.s. De overgang dit jaar naar den zomer tijd geschiedt dus in den nacht van Zon dag 14 Mei op Maandag 15 Mei ten 2 uur. Men zette dus Zondagavond zijn klok een uur voorut. V erkeerswantoestanden. In verband met de toenemende drukte en de strijd tegen de wantoestanden in het verkeer, heeft de afd. Middelburg der Ned. Unie voor Chauffeurs en overig automobielpersoneel, een openbare ver gadering voor chauffeurs belegd. De toe stand in het verkeer is, zoo schrijft zij zullen zij vaak een ongeregelden stoel gang verzwijgen. Het is daarom ver standig als de ouders terdege hierop letten. Dikwijls is een slechte stoelgang oorzaak van velerlei ziekten- JSTIZIN-TABLETTEN" is het ideale laxeermiddel voor gevoelige personen en kinderen, omdat zij vrij zijn van scha delijke nevenwerkingen, geen kramp verwekken en daarbij toch prompt wer ken. „ISTIZIN" is het ideale laxeermiddel. (Ingez. Med.) Middelburg, ll-V-'33. Woensdag: hoogste luchttemperatuur 11,6 °C; (53 °F); laagste 9,1 °C (48 °F). Heden 9 h: 10,7 °.C; 12 h: 12,1 °C. 11,6 mm re gen. Hoogste barometerstand 762 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand 768,2 mm te Jan Mayen; laagste 754,3 mm te Memel. Verwachting tot morgenavond Matige tot zwakke N. tot N,W. wind, afwisselende bewolking, weinig of geen neerslag, iets zachter. Zon op: 4 h 14; onder: 19 h 40. Licht op: 20 h 10. Maan op: 22 h 53; onder: 4 h 21. L.K.: 16 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 10 1.03 13.28 7.41 19.56 Do. 11 1.46 14.12 8.23 20.42 Vr. 12 2.33 14.59 9.06 21.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 10 3.03 15.31 8.35 20.56 Do. 11 3.49 16.18 9.18 21.41 Vr. 12 S 4.36 17.06 10.05 22.35 LEUKE TWEED REGENJASSEN voor jongens, leeftijd 8 jaar tot 12 jaar f 7.50. HOOFTMAN Jr. VLASMARKT MIDDELBURG. (Ingez. Med.) ons, zoodanig, dat het bijna dagelijks slachtoffers eischt. De strijd wordt daar. tegen met kracht gevoerd, doch hoe die strijd gevoerd wordt weten bitter weini gen. Het algemeen welzijn eischt van de chauffeurs, dat zij zich op de hoogte stellen van hetgeen er zoo al gebeurt op den weg. Daarom dienen alle solide en van hun verplichting tegenover het alge meen welzijn overtuigde chauffeurs de ze vergadering te bezoeken. Hedenmorgen heeft op den bekend gevaarlijken hoek BalansSt. Pieter straat wederom een aanrijding plaats gehad. Van uit de St. Pieterstraat kwam een auto met een vaart van slechts onge veer 15 km rijden in de richting Wage- naarstraat, de bestuurder gaf flink sig nalen. Deze hoorde ook een agent van politie, die op de Balans tegen het hoekhuis St. Pieterstraat stond, en die daarom aan twee leerlingen van de school op de Haringplaats, die met vrij groote snelheid per rijwiel van de rich ting Burg langs het kantoor van den Provincialen Waterstaat naar school reden een teeken gaf af te stappen of althans haar vaart zeer te verminderen. Een der meisjes stapte af, doch het an dere reed door, ook toen de agent haar toeriep, dat er een auto aankwam. Een aanrijding was toen niet meer te voor komen, het meisje geraakte op den motorkap van den auto en slierde er aan de andere zijde af, toen de auto reeds tot stilstand was gebracht- Met wonden aan beide beenen en aan het hoofd is de wielrijdster binnengebracht bij den heer Feikema, waar haar medi sche hulp is verleend, terwijl zij daar kon blijven om op haar verhaal te ko men. Den autobestuurder treft geen schuk^ de wielrijdster had moeten voldoen den wenk van den agent en temeer,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1