VAD EN OVER DE FILM. füglEüWMS, KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. KANEEL EN NIJVERHEID. Journaal-snippers. ZEELANDS BLOEIENDE BONGERDS. Bioscoop-Programma's. 3 H uitspraak van genoemden Duitscher. Het ligt niet op onzen weg om na te gaan, of deze uitspraak juist is, we willen dat zelfs op gezag aannemen, maar moet daarom de binnenlandsche agrarische productie worden opgevoerd? Kan een kloppende handelsbalans ook niet ge vonden worden door de industrieele productie op te voeren, om daardoor de industrieele export te vergrooten? „Duitschland is een uitgesproken indus trieland", welnu, zou dan op dat Duit- sche geëigende terrein niet vruchtbaar der kunnen worden gewerkt dan door kunst- en vliegwerk ongeëigende krach ten te willen opwekken? Mischien zou ons worden geantwoord, dat de Duitsche industrie belemmerd wordt in zijn export, waardoor expansie op dit terrein niet mogelijk is. We wil len dat weer op gezag aannemen, doch voegen hieraan onmiddellijk toe, dat Ne derland nog altijd voor ruim 300 millioen gulden van Duitschland méér afneemt, dan van onzen kant in ruil mag worden teruggegeven. Nederland is 'n uitgespro ken agrarisch land, een land van melk en boter, en de Duitsche boer, die de waarde van den landbouw voor een volk zoo goed schijnt in te zien, moet besef fen, hoe dubbel groot deze is voor een land als het onze. Hij moet inzien, dat elke belemmering van onzen export de moeilijkheden in onzen landbouw ver groot, waardoor de grondslag van ons bestaansbestel steeds wankelender wordt. We vragen geen Duitsche filantropie, doch tegen een afnemer als Nederland brengt een welbegrepen eigen belang mede, zelfs op tweeërlei gronden, dat wij „meestbegunstigd" worden. Het lijkt ons kortzichtig, als dit van Duitsche zij de niet wordt gevoeld en als een verstan dige redeneering dat besef niet vermag bij te brengen, dan,moeten andere mid delen daartoe worden aangewend. Onze Regeering moet hiertoe de bevoegdheid hebben; de jongste onderhandelingen hebben dat weer duidelijk aangetoond. De „Primavera" geopend. De V oorjaarsbloemententoonstelling „Primavera" te Rotterdam is Vrij dagmorgen officieel geopend door minis ter Verschuur, in tegenwoordigheid van vele genoodigden. De sterkste en mooi ste van de voornaamste voorjaarsplan- ten zijn ingezonden. Toegekend werden: Zilveren medaille van de Koningiin, aan groep bloeiende planten, inz. D. Baardse Dzn., Aalsmeer. Zilveren medaille van de Koningin- Moeder, aan groep bloeiende en niet- bloeiende heesters, inz. Felix en Dijk huis, Boskoop. Zilveren medaille van den Prins der Nederlanden, aan groep bloeiende bolge wassen, inz. C. G. van Tubergen N.V., Haarlem. Zilveren schotel van de Gentsche Flo- raliën, aan groep kasplanten, inz. de Rotterd. Diergaarde, hortulanus G. Schoonderbeek. Verg. zilv. medaille der gem. Rotter dam, aan rhododendrons, inz. fa. C. B. van Nes, Boskoop. Zilveren medaille der gem. Rotterdam, aan inz. polyantharozen, inz. venn. K. Hartlieb, Rotterdam. Bronzen medaille der gem. Rotterdam, aan boerenhuis met aanleg, inz. F. J. Abbing en Zoon, Zeist. Goed geknipt! Op de jaarlijksche vergadering der centrale commissie voor de filmkeuring, onlangs te Den Haag gehouden, heeft de Voorzitter, de heer D. van Staverden zijn jaarverslag met de vol gende tevredenheidsbetuiging besloten: „Het feit, dat de critiek op het werk der commissie sterk is afgenomen, ja bijna geheel verdwenen is, gevoegd bij de omstandigheid, dat de beslissingen bijna steeds met volledige eenstemmig heid tot stand komen, mag een vinger wijzing zijn, dat de commissieleden in het keurings-labytinth met zoeken en tasten, met toetsen en overleggen, doch vooral door onderling vertrouwen en wederzijdscne waardeering voor eikaars persoon en eikaars overtuiging, tame lijk wel den goeden weg hebben weten te vinden. Al zijn zij niet zoo dwaas om aan de mogelijkheid te twijfelen, dat zij onderweg ook wel eens gedwaald kun nen hebben." De Oprechte Haarl. Crt. teekent hier bij aan: Daar wij veel van de keuringscom missie gewend zijn, zullen wij ons van uitvoerig commentaar op dit jammer lijk mengsel van zelfvoldaanheid en valsche bescheidenheid onthouden en alleen citeeren, wat wij naar aanleiding van de film „De Man zonder Naam" schreven: „Ten zooveelsten male een protest tegen de stompzinnige hanteering van de schaar door de filmcensuur. Er komt in de film een korte scène voor, waar in „De Man zonder Naam" van een onbekende Maecenas een honderdmark- biljet toegezonden krijgt. Uit voorgaan de scènes kan opgemaakt worden dat dit afkomstig is van de typiste. Doch hoe kwam dit werklooze zieltje zonder zorg aan dit bedrag? Men is geneigd, den manuscriptschrij ver verwijten te maken over deze on verantwoorde episode, doch moet hier voor niet hem, maar een botte censuur Maandagmiddag heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling. De Prins legde zeer veel belangstell- ling aan den dag voor de bloemen-expo- sitie. Zaterdag is het bezoek aan de Bloe mententoonstelling iets minder geweest dan verleden jaar. Het aantal bezoekers zal omstreeks de 8000 geloopen hebben. Varkenspest in België. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt, dat op verschillende plaatsen van België pest onder de var kens is geconstateerd. Uitgebreide maatregelen werden voorgeschreven ter bestrijding van deze epidemie. De R. K. Middelbare Handels school met 4-jarigen cursus te Hulst vierde Zaterdag j.l. haar 12 jarig be staand. Door leerlingen der school werden verschillende voordrachten ten beste ge geven. De feestvergadering werd door een groote schare genoodigden bijgewoond. Kunstkring het Zuiden. Ten Stadhuize te Vlissingen vergader de Maandagmiddag bovengenoemde Ver- eeniging onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen. Van de niet aanwezigen bestuursleden, zonden mevr. Hendrickx en de heer M- Laernoes be richt van verhindering in. De voorzitter heette speciaal welkom den nieuwen secretaris-penning- meester, den heer C. van Dijk en bracht hem dank voor zijn bereidwilligheid de ze functie op zich te nemen. Deze las als ingezonden stuk voor een schrijven van den vroegeren secretaris, den heer De Groot, die daarin o.a. den heer Van Dijk als een geschikt opvol ger schetste. De voorzitter bracht dank voor hetgeen de heer De Groot in het belang der vereeniging heeft gedaan. Aan het hierna uitgebrachte jaarver slag ovar 19321933 ontleenen wij, dat de vereeniging telde op 1 April j.l. 5 eere leden 4 gewone leden en 29 kunst lievende leden. Er zijn 3 tentoonstellin gen gehouden, die door ongeveer 4000 personen zijn bezocht. Het verslag brengt ook dank aan den heer De Groot. De ontvangsten der vereeniging be droegen 215.9214, w.o. 61.10 als ge deeltelijke terugbetaling der schadepost als gevolg van de débacles der firma's De Koster en Co. en P. J. Siegers Zn. De uitgaven waren 149.96, alzoo een goed slot van 65.96 tegen vorig jaar 8.04. Er is zeker reden tot te vredenheid, doch het is oppassen, want het aantal leden is nadien weer met 7 verminderd en de tijdsomstandigheden zijn moeilijk. De voorzitter wees in verband met dit laatste op de wenschelijkheid te trachten nieuwe leden te winnen, ook al verantwoordelijk stellen, In de oorspron kelijke film, ontfutselt zij n-1. dit hon- derdmarkbillet aan een kennis, met wie zij op stap is gegaan. De censor echter zette, in het volle besef van zijn zede- lijkheidsapostolaat, de schaar in dit fragment, doch miste overigens klaar blijkelijk het allereenvoudigste inzicht, dat daarmede de heele episode van de anonyme gift in de lucht kwam te han gen. Voor hen, die deze film gaan zien vermelden wij echter tot beter be grip hierbij dit verduisterd detail, als een bewijs, dat de filmkunst nog steeds vogelvrij is in de handen van eenige onbevoegde betuttelaars.' Gelukkig mangelt het dier Commis- sie niet geheel en al aan inzicht, zegt 't blad verder. Wij lezen immers in meer gemeld verslag: „Is bij de rechtspraak zelfs het ge velde oordeel over openbare orde en goede zeden voor cassatie niet onaan tastbaar, de centrale commissie han teert een criterium, dat zij geheel naar eigen inzicht kan regelen. Met ons ver stand alleen lukt dit niet (zegt u dat wel!), ons hart moet een krachtig woord meespreken". Moge de commissie dan aan hart ver goeden, wat zij aan verstand helaas blijkt te missen! Wij geven het dezen Hoogen Raad van Filmrichteren gaarne toe (en dit zij ons laatste citaat): „Films keuren is niet zoo eenvoudig als velen denken." Bijgeloof bij „stars." Loopt u liever om een ladder heen dan er onderdoor? Hecht u misschien aan een ander al dan niet persoonlijk bijgeloofje of aan een mascotte? In dat geval bezit u althans één eigenschap, die bij een filmster past. Want er is er nauwelijks één te vinden, die zich niet door een kleine eigenaardigheid op dat gebied onderscheidt. Harold Lloyd staat er b.v, op, dat men alle filmpersonen, die hij moet uitbeelden, Harold noemt. En hoewel hij in de vijftien jaar, dat hij bij de film is en in de 350 films, waarin hij gespeeld heeft, al heel wat hoornen brillen zonder glazen heeft versleten, is de eerste bril van dien is dat in dezen tijd niet gemakkelijk. Men kan die toch wellicht nog vinden, want de vereeniging bestrijkt toch ge heel Walcheren. De contributie van 2.50 is toch voor velen nog geen over wegend bezwaar. Het verslag werd goedgekeurd en na controle ook de rekening. De vergadering herkoos tot leden van het bestuur de heeren G. van Westen te Vlissingen en A, Frelier den Haag en breidde het bestuur met één lid nml. den heer Van Dijk uit. Inzake het a.s. seizoen bestaat het plan weder een drietal verschillende tentoonstellingen te organiseeren, die gratis toegankelijk zullen zijn en waar van de eerste op 15 Juli zal geopend worden. Besloten werd verder om na verkregen goedkeuring enkele bij de ex posanten aan te koopen schilderijen te verloten. De korting bij verkoop bepaalde de vergadering weder op 10 pet. Klooster gerestaureerd. Omstreek 1925 werd de noodzakelijk heid ingezien van de restauratie van het voormalige klooster Ter Apel in Gronin gen. Het oude gebouw dreigde geheel te zullen vervallen. In verband met het gereedkomen der restauratie heeft Vrijdagmiddag in het klooster een samenkomst plaats ge had. De burgemeester van Groningen, heeft in een korte rede dank gebracht aan allen die meegewerkt hadden tot het totstandkomen der restauratie, inzonder heid Monumentenzorg en de hoop uitge sproken dat door deze restauratie de diensten der Ned. Herv, Kerk rijkere wijding zullen krijgen. Drijvende expositie op natuur-historisch gebied. Verschillende personen in Nederland hebben een ontwerp samengesteld voor een drijvende expositie op natuur-his torisch gebied. Het doel van deze ex positie is een tocht door Nederland, om propaganda te maken voor de schoonheid van bosch en hei, wei en duin, lucht en water. Vooral zal ook gewezen worden op het belang van het behoud van natuur schoon en het bevorderen van kennis van datgene wat ons land bezit aan flora en fauna. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft wegens: met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: C. v. L. te Middelburg 5 b, s. 5 d. h.; met een motorrijtuig in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden: F. L. V. te Vlissingen, Vrijspraak; met een motorrijtuig rijden, terwijl eenig wiel niet voorzien is van een rub berband of van een gladden metalen band: J. P. te Meliskerke: 3 b. s. 3 d.; de voortgezette overtreding: straat schenderij: J. L. F. te Koudekerke: 15 b. s. 15 d. h.; openbare dronkenschap op den open baren weg bevinden: J. B„ J. B. beiden tijd in zijn bezit als een talisman- Janet Gaynor draagt in elke film, al is het nog zoo kort, de versleten schoen tjes uit „Seventh Heaven". In elke film van Marlène Dietrich ziet u een van haar typische poppen. En het is gekend, dat Josef von Strenberg geen film af levert, of hij laat er een zwarte kat in optreden. Vele regisseurs spelen voorts in hun films mee in een of ander klein rolletje, waarin niemand hen opmerkt. Louise Fazenda draagt in minstens een scène van elke film haar geliefkoosde pruik. Roland Young bezit 'n groot aan tal pinguïns, die altijd meegefilmd moe ten worden. Florenz Ziegfeld's voorlief de voor olifanten van onverschillig welk materiaal als fetisj wordt gedeeld door Ben Lyon, Marilyn Miller en minstens een dozijn andere sterren. Jeannette Mac Donald wil geen nieu we film en over het algemeen niets nieuws beginnen op een Zaterdag. Do rothy Hall beschouwt het als een slecht voorteeken, wanneer iemand in haar kleedkamer fluit. En Paul Muni, die zeer bijgeloovig is, maakt bepaald een studie van de redenen, die aan allerlei bijgeloof en ook aan allerlei zeden en gebruiken ten grondslag liggen. Vol gens hem is het afnemen van den hoed oorspronkelijk bedoeld als teeken van vertrouwen; als een krijgsman zijn helm afzette, kon men hem n.l. den schedel inslaan- Het uitsteken van de hand zou bewijzen, dat men er geen wapen in droeg; het voorbijloopen van iemand op een trap was niet altijd ongevaar lijk. Zwarte katten waren het voorwerp van godsdienstige vereering en werden later met heksen en tooverkunsten in verband gebracht. En als er bovenop een ladder een man met een pot verf staat, is dat ook voor een niet-bijgeloo- vig mensch reden om er niet onderdoor te loopen! Eigen hulp van de Duitsche filmspelers. Alfred Abel heeft den volgenden op roep tot het Duitsche filmpubliek ge richt: „De algemeene oeconomische toestand heeft meegebracht, dat evenals andere takken van ons oeconomisch leven ook te Middelburg ieder 15 b. s. 15 d. h.; G. S, te Middelburg 10 b. s, 10 d. h.; overtreding Loterijwet: J. D., A. J., W. D. allen te Middelburg: 5 b. s. 5 d. h„ met verbeurdverklaring der tof fees; uitlokken een overtreding van een der krachtens de Crisis-Zuivelwet 1932 vast gestelde voorschriften P. J. te Vlissin gen: Geen straf toegepast in verband met de in casu geringe beteekenis van het feit en de omstandigheden waaron der het is begaan; A. L. te Zoutelande: 10 b. s. 5 d. h.; te Middelburg wateren buiten de bak ken: L. J. te Middelburg: 3 b. s. 3 d. h.; te Middelburg zonder vergunning ven ten: H. J. D. te Luik (B.) thans verblij vende te Middelburg: 3 b. s. 3 d. h.; idem te Vlissingen: H. J. J. D. zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans ver blijvende te Middelburg: 10 b. s, 10 d. h.; H. J. J. D. als voren: f, 15 b. s. 15 d. h.; v Poging tot afpersing. Op 18 Febr. j.l. stapte een jonge man een winkel in de Witte de Withstraat te Rotterdam binnen. Na een kort ge sprek met de winkeljuffrouw trok hij een groot modern revolver, en eischte onder het uiten van bedreigingen 35. De juffrouw liet zich niet intimidee- ren, maakte een grapje en zeide den man, daf hij geen cent zou krijgen. Ten slotte vluchtte deze. Door het opgeven van het signalement wist de politie den man te arresteeren. De rechtbank veroordeelde hem we gens poging tot afpersing tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden voorarrest. Het O.M. had een jaar gevangenis straf geëischt. De moord te Numansdorp. Donderdag is voor de rechtbank te Dordrecht de strafzaak behandeld te gen een varensgezel, die met een chauf feur die in de gevangenis zelfmoord pleegde te Numansdorp begin van dit jaar inbraak pleegde en den landbouwer De Reus daarbij vermoordde. Na het getuigenverhoor eischte het O. M. tegen verdachte 20 jaar gevan genisstraf. Brandstichting.. Het O.. M. bij de Haagsche rechtbank eischte, tegen den 28-jarigen los-werk- man A. V. te Naaldwijk, die terecht gestaan heeft wegens brandstichting te Naaldwijk en diefstal van schoenen, 1% jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. Poging inbraak in een station. Conform den eisch van het O. M. de Haarlemsche rechtbank Donderdag een 17-jarigen pensionhouder, een 47- jarigen koopman en een 31-jarigen mu sicus resp. tot drie, drie en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens 'n poging tot inbraak in het station der Ned. Spoorwegen te Purmerend, in den nacht van 29 op 30 Nov. van het vorige jaar, waarbij zij getracht hadden, de brandkast te stelen. Oneerlijk ambtenaar. Voor de rechtbank te Assen stond te recht H. J. V.„ ambtenaar bij de ge- de ernstige, gefundeerde filmproductie lijdt en dat er in afzienbaren tijd een filmnood ontstaat, die niet alleen in de industrie zelf, maar ook bij de Duitsche bioscoopeigenaars een catastrofale uit werking zal hebben. Duizenden filmkunstenaars en -tech nici, en daarbij niet de slechtsten, zijn dan zonder brood. Daarom is spoed het dringendste gebod. Nog altijd brengen millioenen Van ons volk hun penningske naar de bios coop, Elke filmspeler heeft honderden, duizenden, ja honderd-duizenden offer vaardige aanhangers, en Vereerders, die hem dagelijks hun aanhankelijkheid en trouw bewijzen. Deze aanhangers te mobiliseeren moet de taak van een nieu we gemeenschap der Duitsche filmvrien den zijn, die door een groote schaar filmspelers rondom Alfred Abel wor den opgeroepen. Een groot weldoor dacht plan geeft eiken filmvriend en bioscoopbezoeker gelegenheid, hier bin nen het bestek van zijn financieele krachten mee te helpen, zonder dat die hulp voor hemzelf verloren is. Pfennig bij pfennig gevoegd zal zoo een groot totaal ontstaan, dat, ter beschikking van de serieuse filmproductie gesteld, niet weinig tot een machtigen wederop bloei van de Duitsche film zal bijdragen. De geheele onderneming wordt onder controle van openbare instanties ge steld.' o De film, Het drama der wolkenkrab bers wordt geregisseerd door Sam Tay lor, een van de oude bekenden. Hij re gisseerde Harold Lloyd en Mary Pick- ford en vele andere beroemdheden. Een uitmuntend litterator en vele goede filmscenario's zijn van zijn hand. Hij regisseerde films voor Paramount, United Artists, Metro Goldwyn en War ner Bros, doch „Het drama der Wol kenkrabbers" is zijn eerste film voor Fox. De hoofdrollen in de verfilming van Night Flight door Metro Goldwyn meente Emmen, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting van die gemeen te, door de bedragen van ingekomen rekeningen van leveranciers te verhoo- gen om zich later met die gelden te be- voordeelen. De eisch luidde 1 jaar ge vangenisstraf. Smokkelaars en kommiezen. Voor de rechtbank te Winschoten stond terecht de gedetineerde Z. de W. 30 jaar oud, vrachtrijder te Musselka- naal, die verdacht wordt te hebben ge poogd door overrijding met een auto den kommies van der Meer van het le ven te berooven, of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Door ontwijken wist de kommies daaraan te ontkomen. Verd. kreeg daardoor gelegenheid met zijn auto, waarin 500 pond gesmokkelde margarine over de grens te komen. De officier van justitie eischte 1 jaar gevangenisstraf met vernietiging van de in beslag genomen auto. Op verzoek van den verdediger heeft de rechtbank verdachte op vrije voeten gesteld. Overval op een ouden man. Voor de rechtbank te Winschoten is Vrijdag behandeld de door de tnare- chaussée verijdelde overval te W.-Bo venburen waarvoor terecht stonden H, H. M., 24 jaar, kleermaker en H. B„ 28 jaar, arbeider, beiden te Winschoten. Beide personen worden beschuldigd in den nacht van 25 op 26 Febr. te za- men zich door middel van braak, ver breking of inklimming toegang te heb ben verschaft tot de woning van W, W. te Bovenburen, gem. Winschoten, zulks met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening uit die woning van geld. Het uitvoeren der plannen is niet verwezenlijkt, doordat opperwacht- verwezenlijkt, doordat een opperwacht meester en éen marechaussee beide ver dachten op heeterdaad betrapten. Geëischt werd tegen H. M. 114 jaar en tegen H. B. 1 jaar gevangenisstraf. De bekroonde of zeer eervol vermelde foto's uit onzen wedstrijd „Zeelands Bloeiende Bongerds gefotografeerd", zijn thans te zien in de étalage van den Kunsthandel J. G. STURM, Lange Kerk straat 5, Goes. (Ingez. Med.) Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs staan ingeschre ven: Geheel werk-loos. 5 Typografen, 1 fotograaf, 29 grond werkers, 5 metselaars, 26 opperlieden, 11 schilders, 1 stucadoor, 41 timmer lieden, 5 loodgieters, 1 steenhouwer, 1 stoffeerder, 1 straatmaker, 1 waterb. opzichter, 1 apothekers ass-, 5 cirkel zagers, 6 politoerders, 25 meubelma- Mayer zullen vervuld worden door He len Hayes, John en Lionel Barrymore, Clark Gable en Myrna Loy. Alice White, de kittige kleine blon dine, die eenige jaren geleden aan het begin van een veelbelovende loopbaan als film „flapper" scheen te staan, doch wegens het feit, dat zij niet op haar mndje gevallen was, en bij iedere ge legenheid de producers ronduit de waarheid zei, uit Hollywood werd weg gewerkt, is thans in de filmstad terug gekomen en zal opnieuw trachten zich een plaatsje aan het filmfirmament te veroveren. De belasting-overheden hebben tegen de bekende filmster, Gloria Swanson, een eisch ingesteld tot het betalen van een bedrag van 24.000 dollars aan in komstenbelasting voor haar verdien sten in het jaar 1930- Door een Amerikaansche filmmaat schappij zal in Italië een film worden opgenomen, die het leven van Garabaldi zal behandelen. In deze film, die den titel „The march of two worlds" krijgt, zal een oorspronkelijke rede van Mus solini worden opgenomen. (Opname als „Ingezonden Mededeelingen") VLISSINGEN. A 1 h a m b r a. Deze week I „Menschen in 't Hotel" (Metro Goldwyn) met Greta Garbo, John Barry more, Joan Cramford, Lion Bar rymore, Lewis Stone. Luxor I „Spoorweghelden", (met Ro bert Armstrong, Louis Wolheim en Jean Arthur. II: „De straf zaak van Geldern" (Ufa). Crimi- neele film met Paul Richter, Fritz Kampfers, Ellen Richter, Julius Falkenstein.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6