BINNENLAND. DOLORES DE MENDOZA. ZEELAND. KERKNIEUWS. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 9 MEI 1933. No. 109. ..«aj MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND, SCHOUWEN-DUIVELAND. NOODLIJDENDE GEMEENTEN. De eisch van 200 opcenten op de personeele belasting blijft in het algemeen gehandhaafd. In bij zondere gevallen is verlaging mogelijk. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft zich reeds meermalen bezig gehouden met den eisch der Re geering dat noodlijdende gemeenten 200 opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting zullen heffen. Thans heeft blijkens een mededeeling in het Weekblad voor gemeeentebelangen de minister van binnenlandsche zaken aan genoemde vereeniging medegedeeld, dat ook de minister van financiën van oordeel is, dat voor 1933 de eisch van 200 opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting voor de noodlijdende gemeenten niet kan worden losgelaten. Voor het jaar 1934 zal bedoelde eisch in het algemeen gehandhaafd moeten blijven. Echter kunnen zich in bepaalde gevallen omstandigheden voordoen, welke een minder aantal te heffen op centen noodig maken. Zoowel de minis ter van binnenlandsche zaken als die van financiën zijn in verband hiermede bereid om, wanneer blijkt, dat 200 op centen op de hoofdsom der personeele belasting leiden tot een overmatige belastingheffing, het aantal terug te brengen tot 175, Voornoemde vereeniging zal zich ook verder voor deze aangelegenheid in teresseeren nadat een nieuwe Regee ring zal zijn opgetreden. Ten overvloede is hier nog aan toe te voegen, dat er volgens de door het centraal bureau voor de statistiek sa mengestelde lijst betreffende den belas tingdruk 1932-'33 nog 45 gemeenten (Zeeland 6) zijn, die 200 of meer opcen ten heffen, terwijl 19 gemeenten (Zee land 1) een progressief tarief hebben met een maximum van 200 of meer op centen. POLITIEK IN DE RADIO. Beperkende voorschriften. Bij Kon. besluit van 22 April dat wel dra zal verschijnen, is de regeling vast gesteld voor de z.g.n, politieke radio uitzendingen, welke regeling met het advies van den Radio-raad dezer da gen vertrouwelijk ter kennis van de Tweede Kamer is gebracht. Bij dit K. B. wordt het Radio-regle ment in dezer voege gewijzigd, dat po litieke uitzendingen niet mogen inhou den een rechtstreeksche dan wel zijde- lingsche of bedekte ondermijning van godsdienst, zedelijkheid, gezag en volkse kracht. Evenmin mogen de uitzendingen bestemd zijn voor het buitenland, indien bekend is, dat zij in een bevrienden staat niet zijn toegelaten. De mededee- lingen van politieken aard mogen boven dien geen anderen inhoud hebben dan een stellige uiteenzetting of toelichting van politieke beginselen. In bepaalde gevallen of omstandighe den kan de minister van waterstaat toestaan, dat mededeelingen van poli tieken aard, welke niet aan deze eischen voldoen, worden uitgezonden- HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. In een uitvoerig communiqué heeft als we gisteren meldden, de directie der K.L.M. gisteren geantwoord op den brief is van de Nederlandsche Vereeniging van Verkeersvliegers betreffende het collec tief ontslag der piloten. Wat de eischen der piloten betreft merkt de directie het volgende op: De vüegbestuurders zijn van oordeel dat het eenige, juiste betalingssysteem een vast salaris zonder vliegpremie. De directie gaf te kennen, dat men uiteindelijk tot een vast salaris zal ko men, doch, dat zij den tijd daartoe nog niet rijp acht. Zij heeft de vereeniging reeds eerder verzocht een voorstel ter zake te ontwerpen, dat dan door de di rectie bestudeerd zal worden. Hoewel de veieeriiging destijds toezegde aan dit verzoek gevolg te geven is zulks tot heden nog niet geschied. De daggelden voor verblijf te Bandoeng wenschte men voorts op 15 instede van op 12 te zien vastgesteld. De vermindering van daggelden te Bandoeng is destijds voor advies bij de commissie van advies ge weest, die 12 noodig en billijk vond Daarbij werd tevens a(angenomen, dat de hooge regeeringsambtenaren in Nederl. Indië een daggeld van 12 genieten. In 1932 zijn nieuwe vliegtuigbestuur ders in dienst genomen op lagere voor waarden dan het reglement voor vlieg tuigbestuurders aangeeft. Bedoelde be stuurders waren met hun aanstellings voorwaarden volkomen tevreden, terwijl die voorwaarden vanzelfsprekend die der reeds in dienst zijnde bestuurders niet raakten. Men wenschte ook de ver plichte deelneming in het spaarfonds te doen vervallen, aangezien men dit voor alle deelnemers zeer ongewenscht acht. Hiertegenover merkt de directie op, dat verplicht moet gespaard worden de helft van de vliegpremie, waarop de K.L.M. een behoorlijke rente vergoedt Deze verplichting bedoelt natuurlijk een bescherming te zijn voor de piloten zelf. Afschaffing daarvan acht de directie dus niet in hun belang, vooral niet voor de jongere piloten. Men Verlangt 100 pet. meer vlieggeld voor nachtvluchten. Het reglement voorziet in een verhooging van de vliegpremie voor nachtvluchten van 33 1/3 pet., waa,rmede de piloten zich blijkens de door hen geteekende ar beidsovereenkomst destijds vereenigd hebben. De directie acht het percentage en de wijze van berekening der werkelijk des nachts gevlogen uren ook thans nog bil lijk. De eischen van de Vereeniging, die bovendien geweigerd heeft den regie mentairen weg te volgen om de wen- schen der piloten aan het oordeel der commissie van advies te onderwerpen, en de houding van den Raad van Be stuur en van de directie der K.L.M. daar tegenover, blijken voldoende redenen te zijn voor de vliegtuigbestuurders, om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de gevolgen van een collectief ont slag. Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 34). „Je mag niet gaan je mag niet!" riep hij uit, naast haar op zijn knieën neervallend en trachtend haar handen in de zijne te nemen. „Dolores zie me aan. Ik zal alles doen alles beloven - je moet me gelooven! Luister, lieve ling ik geef je mijn eerewoord en be zweer bij God ,Neen, bezweer niets zei ze tus- schen haar snikken door. „En toch zal ik het doen.'" drong hij aan, terwijl hij haar handen van haar ge zicht narn, totdat zij hem aankeek. ,,Ik zweer bij mijn eer dat ik nooit mijn hand tegen den koning zal opheffen, dat ik hem zal verdedigen, voer hem zal strij den loyaal jegens hem zal zijn, wat hij mij ook moge doen, en dat ik zelfs voor jou niet zal doen en niets zal zeggen, dat niet in alle opzichten eervol is even als ik tot nu toe getracht heb te doen!" Al luisterend naar zijn woorden hield haar huilen op, en er kwam meer leven in haar betraande oogen. Zij trok hem naar zich toe en kuste hem op zijn voor hoofd. „Ik ben zoo blij zoo gelukkig", sprak zij zacht, „Ik zou nooit de kracht hebben gehad je voorgoed vaarwel te zeggen!" HOOFDSTUK X. Don Jan streek haar zachte haar ge lijk, Sinds hij wist dat hij haar lief had had zij hem nooit zoo mooi toegeschenen als nu en hij trachtte haar lieve gezicht, zooals het thans was, voorgoed in zijn geheugen te prenten. Er was weer kleur De N. R. V. naar Walcheren. De Nederlandsche Reisvereeniging or ganiseert dezen zomer een boottocht naar de Zeeuwsche stroomen met als eindpunt Veere. Van Veere heeft een rit door Walcheren plaats met een be zoek aan Middelburg en Vlissingen, al waar een gezamenlijke maaltijd in hotel „Britannia" den tocht zal besluiten. op haar wangen gekomen en een geluk kige blik straalde uit haar oogen, zoo dat alleen haar vochtige, lange wimpers verrieden dat zij had gehuild. „Het was een vreeselijke droom, lie veling geen werkelijkheid", zei ze met zachte stem waaruit vreugde klonk. Ook hij glimlachte, nu de korte maar hevige storm, waaruit hun liefde noö mooier en sterker dan te voren te voor schijn was getreden, voorbij was. Zijn woord was haar voldoende en zij wist dat hij liever zou sterven, dan dat hij het zou schenden. i/Je moet alles maar vergeten en mij vergeven", antwoordde Don Jan. „Ik kan 't gemakkelijk vergeten, want 't was maar een droom en te vergeven heb ik niets", zei ze. „Maar zelfs al was geen droom, wat zou ik je dan moeten vergeven?" „Wel al was 't maar alleen mijn ge dachte om mijn woord tegenover mijn souverein en mijn vaderland te breken", antwoordde hij eerlijk, terwijl een blos van schaamte hem naar de wangen steeg. ,Dat zou je alleen om mijnent wil heb- aen gedaan en daarom behoef ik je niets te vergeven". Hoewel hij niet dadelijk overtuigd was van de juistheid van haar opvatting, wist zij hem tenslotte toch tot over tuiging te brengen. Terwijl zij nog eenigen tijd doorpraat ten, hoorde Don Jan opeens het 'geratel van de wielen van een rijtuig op het plein en 'zijn gezicht werd ernstig. „Wij spelen met ons leven", zei hij, opstaande. „Het is al laat; elk oogen- blik kan de koning hier zijn en wij zijn nog niet tot een besluit gekomen". ,Is het al laat?" vroeg Dolores, ter wijl zij droomerig haar handen over de oogen streek. „De tijd leek me zoo kort! Maar we hebben immers afgesproken dat ik de deur aan de binnenzijde zou Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Jaarverslag der aideeling Zeeland over 1932. Blijkens het jaarverslag over 1932 Van de af deeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zijn thans 69 gemeenten lid der afdeeling. Een woord van hartelijken dank wordt gebracht aan den heer P. Dumon Tak, oud-burgemeester van Middelburg, die met ingang van 1 Januari j.l. ophield bestuurslid (voorzitter) der afdeeling te zijn. Deelgenomen is aan de gecombineer de vergadering van de afdeelingen N. Brabant, Limburg en Zeeland ter bespre king van het destructie -vraag stuk in de drie Zuidelijke provincies. Dit vraagstuk heeft voor Zeeland nog niet zijn beslag kunnen krijgen. Met het oog op de behartiging van de belangen der gemeenten heeft het be stuur zich laten vertegenwoordigen in de door het bestuur der afdeeling Zeelanc van den Nederl. bond van gemeente ambtenaren ingestelde commissie om 't vraagstuk van de samenvoeging van kleine ge meenten te bestu- deeren en daarover rapport uit te bren gen. Op verzoek van de directie der Ver eeniging is in Zeeland een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de moeilijkheden welke zich ten plattelande voordeden tengevolge van de inkrimping van den postdienst. Zeer talrijk waren de bezwaren tegen deze inkrimping, die vooral op den handel en land- en tuinbouw een nadeeligen invloed uit oefent. De verzamelde gegevens zijn in handen gesteld van voornoemde directie. De rekening der afdeeling sloot met een uitgaaf van 310.79 en een batig slot ad 213.40 (v. j. 316.15). Steun op zijn plaats. Nog een korte herinnering dat mor gen de stichting van Ott Bultman, de Vereeniging tot bevordering der be langen van Slechthoorenden haar Bloempjesdag houdt voor de vorming van haar onderwijsfonds. In de 25 jaar die de Vereeniging nu heeft bestaan, is ze uitgegroeid van een teer stammetje tot een forsche boom met goed wortel gestel en stevige vertakking. Mét dien voordeeligen groei is evenwel ook toe genomen haar behoefte aan kapitaal om te kunnen voldoen aan wat er vraagt om verzorging. In dezen tijd spreekt voor slechthoo renden geregeld sterker de vraag naar vruchtdragend onderwijs, zoowel ge woon lager, als voortgezet- en am- bachtsonderwijs. De regeeringssubsidie voor de bestaande scholen in Amster dam, Den Haag en Rotterdam daalt ge regeld. Is het wonder, dat men aanklopt bij de Vereeniging, die de belangen der Slechthoorenden wil bevorderen en die ook wel heel graag helpen wil, maar die zelf op het oogenblik nog de middelen mist om zoo krachtig als noodig is te steunen. Daarom dient bij het 25-jarig bestaan van de Vereeniging de alge- meene Bloempjesdag over 't geheele land voor het vormen van een Onder wijsfonds voor slechthoorenle kinderen. Het onderwijs aan slechthoorenden in z'n volle omvang zal door dit fonds kun nen worden gesteund, gewoon lager on derwijs zoo goed als vervolgonderwijs en vakonderwijs. afsluiten en dat jij in je kamer zou gaan zitten. Zal je mijn brief nog eens over- 'ezen? Als de koning weg is, hebben we nog den heelen avond om nader te over- eggen. Wat ben je van plan hem te zeg gen?" „Dat hangt af van hetgeen de koning mij heeft te zeggen", antwoordde Don Jan. „Je moet zelf maar goed luisteren dat vind ik prettig, want dan is het net alsof je bij ons gesprek tegenwoor dig bent. Ik denk dat hij over jou zal spreken." „Het zou moeilijk zijn niet te luiste ren", zei Dolores. „Ik zou mijn ooren moeten dicht stoppen, want wist je wel dat men alles kan verstaan wat er in de aangrenzende kamer wordt gesproken? Zoo hoorde ik dat je om je witte schoe nen vroeg; ik durfde nauwelijks adem halen uit vrees dat je bedienden zouden hooren dat ik hier was." „Des te beter. Je moet in den stoel naast de deur gaan zitten, maar zorg er voor niet het geringste leven te ma ken, want de koning is erg argwanend." „Dat weet ik. Wees maar niet onge rust: ik zal me muisstil houden. En nu moet je gaan, hoe akelig ik 't ook vind. Zal je voorzichtig zijn en je niet boos maken over het geen hij zegt? Je zou misschien verstandiger zijn, als je niet wist dat ik elk woord hoorde en mij niet verdedigde, als hij wat zei, wat je niet zou bevallen heusch, laat hem maar praten- Alles is beter dan een openlijke twist tusschen jou en je broeder. Beloof me dat je gematigd en heel geduldig in je optreden zult zijn. Bedenk dat het de koning is." „En mijn broeder", vervolgde hij met eenige bitterheid, „Maar je hoeft niet ongerust te zijn; je weet wat ik je heb beloofd. Ik zal alles zooveel mogelijk over mijn kant laten gaan, wat hij ook zegt althans wat mij zelf betreft maar als hem een onhebbelijk woord De Jaarweddenkorting. Tegen de door den gemeenteraad vast gestelde lijst van uitzonderingen op de tijdelijke korting op de jaarwedden en loonen, hebben Ged. Staten bezwaren ingebracht. Zij kunnen er mede accoorc gaan voor zoover het betreft personen die door verlaging van de loonen der collectieve arbeidscontracten toch reeds in inkomsten achteru't zijn gegaan. Voor hen, die niet reeds op andere wijze door een korting worden getroffen, achten Ged. Staten uitzondering niet toelaatbaar, om dat de financieele toe stand van de gemeente vordert, dat de korting op de loonen algemeen wordt toegepast. B. en W. stellen nu een wijziging in dezen geest voor- Gezondheidscommisie. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot lid der Gezondheidscommis sie, gezeteld alhier, den heer mr. Th Portheine, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank, Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Co mité van 1 t. e. m. 6 Mei 1933: N. V. V. 2.45; wekelijksche bijdrage Gymnasium 2.97 wekelijksche col lecte 130.95; Maandelijksche bijdra gen: Kantoorpersoneel der P. Z. E. M. te Middelburg 10,58%; een gedeelte van het personeel ten Stadhuize 3.50. Het gironummer van den Penningmees ter is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: wekelijksche bijdrage personee' Schulte Thieme 1.86. Een aanhouding. De politie te Arnhem heeft aangehou den en naar Middelburg overgebracht C. P. H. handelsreiziger, gedomicilieerd alhier, als verdacht van oplichting ge pleegd te Oost- en West-Souburg. H. is ter beschikking van de Justitie ge steld, van wie hij een oude bekende is, WEMELDINGE. In de jongste raads vergadering heeft de voorzitter nog me dedeeling gedaan van de uitkeering door de directie van de Gasfabriek te Goes, van een bedrag van 197.29, wegens meerder gasverbruiK over de maanden Augustus tot en met December 1932. De voorzitter uit de wensch, dat de gemeen tenaren flink gas zullen verbruiken wat èn den verbruikers èn de gemeentekas ten goede komt. BROUWERSHAVEN. Door de garna lenvisschers is in de afgeloopen week aangevoerd 3800 kg. groote garnalen a 10 cent, 2700 kg. kleine garnalen al cent en 2200 kg. groote garnalen a 12 cent. Daar de Kerkeraad te Middel burg blijft weigeren om de catechisan ten van ds. A. Landstra, predikant der Vereeniging van Vrijzinnige Hervorm den aldaar in de kerk te doen aannemen en bevestigen, is ds. Landstra Zondag met 10 vrouwelijke catechisanten naar Bergen op Zoom geweest, waar de Ker keraad hem wel in de gelegenheid stelt over jou over de lippen komt „En toch bestaat daarvoor de kans daarin schuilt juist het gevaar. Be loof me je niet boos te zullen maken „Hoe kan ik dat beloven als hij je beleedigt?" „Neen, dat bedoel ik ook niet. Be loof me dat je in dat geval je hand niet tegen hem zult opheffen. Je ziet dat ik begrijp, dat je dat anders zou doen." „Neen, ik zal mijn hand niet tegen hem opheffen; dat was al begrepen in de belofte, die ik je deed. En wat boos worden betreft, zal ik trachten me in te houden.' „Goed, nu weet ik dat je dat zult doen- En nu moet je gaan, en voor een korten tijd vaarwel!' „Voor zoo'n korten tijd me vaarwel zeggen? Ik heb een hekel aan dat woord het doet me terugdenken aan het oogen blik, waarop ik den laatsten keer af scheid van je nam." „Hoe kan ik weten wat er kan ge beuren, wanneer ik niet bij je ben?" vroeg Dolores. „En bovendien, wat be- teekent „vaarwel" anders dan een lie ven wensch, dien men elkaar toeroept. Het is toch geen bewijs dat we voor langen tijd afscheid van elkaar nemen. Laten we zeggen: voor een uur. Vaar wel dus, lieveling, vaarwel." Zij kusten elkaar en toen bleef hij in de half geopende deur nog even staan om haar voor het laatst nog even glim lachend toe te knikken. Na de deur te hebben dichtgedaan, hoorde hij dat zij die op slot deed. Toen zij alleen was, wendde zij zich af met een beweging, alsof hij voorgoed was weggegaan, inplaats van in de aan grenzende kamer te zijn, waar zij hem af en toe kon hooren bewegen, terwijl hij zijn stoel bij het licht bracht om te lezen, en de kandelaars op de tafel ver plaatste. Toen opende hij de andere deur en ook die, welke op het terras de nieuwe lidmaten aan te nemen en te bevestigen. Des avonds zijn in een dienst in hek gebouw der vereeniging de nieuwe lid maten voorgesteld. Kerkvoogdijen Ned. Herv. Kerk. De Vereeniging van protesteerende kerkvoogdijen der Ned. Herv. gemeen ten houdt Woensdag 31 Mei a.s. een vergadering te Utrecht. Op de agenda komt als punt van behandeling voor: mededeeling en verslag van de bespre kingen met de Vereeniging van Kerk voogdijen over de concept-reglementen. Naar wij vernemen, is in dezen nog geen overeenstemming bereikt tusschen bei de genoemde vereenigingen. Op de algemeene vergadering van de afdeeling Zeeland van der. Nedeil. Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen die op 11 Mei a.s. te Z i e- rikzee in de Landbouwhuishoud- school zal gehouden worden zal door mevr. Kitsv. d. Weele (Arkansas) een lezing worden gehouden getiteld: „Een praatje over de Amerikaansche vrouw in haar huishouding". Er komen verder een aantal huishoudelijke zaken in be handeling, o.m. een bespreking over de zelfstandigheid van Schouwen-Duive- land en een eventueele bestuursuitbrei- ding. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. 0 „Ik geloof, dat juist die volken, die door de agrarische crisis zijn ge troffen, de positie van het Duitsche volk zullen begrijpen. Zij zullen met ons van meening zijn, dat een levensvatbare boe renstand de voorwaarde voor iedere ge zonde volkshuishouding vormt." Dat zijn de woorden van den voorzit ter van den Duitschen Boerenbond, die genoemd wordt als Minister van Voed selvoorziening, als de heer Hugenberg zou verdwijnen. Met de laatste uit spraak van den boerenbondschen staats man gaan we zeker accoord. Ook wij zijn diep overtuigd, dat een gezonde boerenstand de eenige vaste grondslag is, waarop het staatsgebouw veilig kan worden opgetrokken. Meermalen heb ben we dat betoogd. Naar sommiger meening legden we het er wel eens te dik op. We gevoelden ons dan altijd ge rust gesteld, als anderen, zelfs buiten staanders, hetzelfde geluid lieten hoo ren. Schreef zelfs de Duitsche sociaal democraat dr. David, niet, dat „de poort, dit leidt tot een goed begrip van de maatschappij, staat in den landbouw en niet "in de industrie en in de stad"! Wan neer derhalve de Duitsche Regeering streeft naar een gezonden boerenstand, dan zullen we de laatste zijn om de juist heid hiervan niet te willen zien. De vraag is echter, zijn de middelen die daartoe worden aangewend, noodig voor het binnenland en noodig tegen die landen, w.p. Nederland, die met Duitsch- land een nog altijd vrij drukke goede- renruil betrachten? „Het Duitsche volk is niet meer in staat in voldoende mate door uitwisseling van industrieele goe deren tegen agrarische producten zijn volksvoorziening te verzekeren, van daar, dat op zijn minst de noodzakelijke levensmiddelen van eigen bodem moe ten worden betrokken." Ook dit is een uit kwam, en zij begreep dat hij zich overtuigde of daar ook iemand was. Dadelijk keerde hij terug en ging zitten; duidelijk hoorde zij het stugge papier van haar brief kraken, dien hij, zoaals was afgesproken, ging herlezen. Zoo zat zij daar naar de deur te kij- cen alsof zij er doorheen wilde zien, om hem te doen voelen dat zij naar hem teek, naast hem stond, samen met hem de woorden las, maar zonder naar het papier te zien, omdat zij uit het hoofd wist wat er in stond. Misschien zou er nog wel een uur voorbij gaan, voordat de koning kwam. Nooit wist iemand of lij al of niet zou komen na met Antonio 'erez te heben geconfereerd. De sluwe gunsteling wenschte van ganscher harte een twist tusschen zijn meester en Don Jan, maar hij was met zijn voorberei dingen nog niet klaar. Eerst moest hij zich van Dolores meester maken en laar veilig verbergen, en als dan de twist kwam, zou Don Jan denken dat de coning haar had laten ontvoeren en op sluiten en dat zij slecht werd behandeld, Jan zou Don Jan zoo noodig voor de vrouw, die hij lief had, de muren van Vladrid omver 'halen ien als hij dan merkte dat men haar om het leven had gebracht, zou het pas goed zijn, dacht Perez, want dan zou Don Jan zijn broe der een doodelijken haat toedragen, en heel Spanje zou met hem sympathisee- ren en schande roepen over de wan daad. Maar dit alles kon Dolores niet weten, zelfs niet gissen. Wel was zij er zeker van dat de koning en Perez ook nu met elkaar confereerden om haar huwelijk met Don Jan te verhinderen en dat Perez den koning misschien over reedde zijn broeder vanavond heele- maal niet te gaan bezoeken. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5