twtaciHU ELBURGSCHE COURANT 2£2sü GOESCHE COUCANT^ Aan het Nederlandsche Volk. HET TEEKEN DES KRUISES ELECTRO BINNENLAND. STATEN-GENERAAL ZEELAND. WEED EN WIND. NUMMER 109. TWEE BLADEN. DINSDAG 9 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. WILHELMINA. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Opening. DE 200 OPCENTEN PERSONEELE BELASTING. V erlagi ngsmogeli jkhei d. NEDERLANDSCHE ARBEIDSKRACH TEN IN DUITSCHLAND. Een nieuwe verordening. HET WOORD VAN EEN OPPERRABBIJN. DE VIERING VAN HET 700-JARIG BESTAAN VAN ARNHEM. CONTINGENTEERING INVOER ROGGEMEEL EN BLOEM. HET MONUMENTALE FILMWERK van GECIL B. DE MILLE LOOPT VANAF VRIJDAG a.s. in Bezoek aan het Gasthuis. Middelburg, 9-V-'33. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 11.7 °C; (53 °F); laagste 10.5 °C (51 °F). Heden 9 h: 11.3 °C; 12 h: 12 °C. 214 mm regen. Hoogste barometerstand 760 mm; laagste 758 mm. Verwachting tot morgenavond Matige tot krachtige, later afnemende W. tot Z, wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen en iets koeler, later zelfde temperatuur. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Een bazaar. VLISSINGEN* Ter aardebestelling P. F, Auer. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Hö contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsch. Courant"; Bureaux: l^inge Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. li Nu de herdenking van 24 April zoowel hier te lande, als in het Rijk buiten Europa en bij onze landgenooten in den vreemde tot het verleden behoort, wènsch Ik tot allen een enkel woord te richten. Waar ontelbare scharen uit verschillende en uiteenloopende deelen der bevolking zich als leden van een groot gezin vereenigden om de figuur van den Vader des Vaderlands te herdenken, is op treffende wijze gebleken, dat hij voor ons allen geen nevelige historische persoon uit een ver verleden is, doch daadwerkelijk in ons hart voortleeft. Deze aanhankelijkheid en vereering is onafscheidelijk verbonden met onze verknochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan hij zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft, en welke in het heden zoowel als in het verleden, zoo uitnemend bij onzen volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen. Tijdens de herdenking toefden Mijne gedachten menigmaal bij den langen worstelstrijd met zijn zware beproevingen zoowel door ieder persoonlijk, als door ons geheele volk met zooveel offervaardigheid en taaie volharding gedragen. Beproevingen waarin de leider van onze onafhan kelijkheidsbeweging steeds getoond heeft, met vaderlijke bezorgdheid te deelen, bouwende op den „potentaat der potentaten", onwrikbaar in zijn geloof aan uitredding en betere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermijden voor een volk in nood, dat zich voor een betere toekomst wil aangorden. Met bezorgdheid denk Ik aan den ongunst der tijden, waardoor alle deelen des Rijks getroffen zijn en Ik ben met deernis vervuld over den zwaren druk en de moeilijk te brengen offers, die een ieder opgelegd worden; een nood, welke het wereldgebeuren om ons, buiten ons toedoen, heeft in het leven geroepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan, om ons door aanpassen, taaie volharding en eens gezindheid, den greep van den tijd te doen trotseeren en met den ijver en de wilskracht die de omstandigheden gebieden, de handen ineen te slaan en allen te zamen te offeren en te arbeiden voor wat, God geve, eenmaal een betere toekomst zal zijn. Moge de viering die achter ons ligt en de daarbij opnieuw aan den dag getreden aanhankelijkheid aan de figuur van den Vader des Vader lands en aan het werk dat hij heeft mogen tot stand brengen, blijken een zegen voor ons allen te zijn geweest. Minister Ruys de Beeren- b r o u c k heeft hedenmiddag de bui tengewone zitting der Staten Generaal, in de vergaderzaal der Tweede Kamer met de volgende rede geopend: De Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone ziting van de Staten Generaal te openen. Den dag aan de stemming vóór de verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal voorafgaan de, hebben de ministers, hoofden der Ministerieele departementen, hunne portefeuilles ter beschiking van de Ko ningin gesteld- De Koningin heeft hun verzoek in overweging genomen, en de ministers uitgenoodigd zich inmiddels te blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loo- pende zaken. De Koningin hoopt, dat 't U gegeven zij in deze zitting, welke slechts kort van duur zal zijn, tot Heil van ons Va derland, onder Gods leiding, werkzaam te zijn. In naam der Koningin verklaar ik de buitengewone zitting van de Staten Ge neraal te zijn geopend. De plechtigheid had plaats met het gebruikelijk ceremonieel van in- en uit geleide door een daartoe door den voor zitter benoemde commissie van Eerste en Tweede Kamerleden, n.l. de Eerste Kamerleden Slingenberg, Ter Haar, en Janssen de Limpens, en de Tweede Ka merleden Duymaer van Twist, dr. Vos en Slotemaker de Bruine, Volgens een mededeeling in 't Week blad voor Gemeentebelangen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan die vereeniging medegedeeld, dat ook de minister van financiën van oordeel is, dat voor 1933 de eisch van 200 op centen op de hoofdsom der personeele belasting voor de noodlijdende gemeen ten niet kan worden losgelaten. Voor het jaar 1934 zal die eisch in het alge meen gehandhaafd moeten blijven. Echter kunnen zich in bepaalde ge vallen omstandigheden voordoen, welke een minder aantal te heffen opcenten noodig maken. Zoowel de Minister van Binnenlandsche Zaken als die van Fi nanciën zijn in verband hiermede be reid om, wanneer blijkt, dat 200 opcen ten op de hoofdsom der personeele be lasting leiden tot een overmatige belas tingheffing, het aantal terug te brengen tot 175. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling heeft de aandacht van de directeuren der districts-arbeidsbeur- zen en van de agenten der arbeidsbemid deling gevestigd op het feit, dat op 1 Mei j.l. in werking is getreden de nieu we Duitsche verordening betreffende 't verrichten van arbeid in Duitschland door buitenlandsche arbeidskrachten. Bedoelde verordening bepaalt o.m., dat een werkgever voor het in dienst Overal kan men iets zijn voor an deren, wanneer men de gelegenheid maar zoekt. nemen van een buitenlandsche arbeids kracht, een bijzondere vergunning be hoeft, terwijl de werknemer in het bezit moet zijn van een arbeidsvergunning. In bepaalde gevallen kan echter de bui tenlandsche arbeidskracht een Be- freiungsschein verkrijgen, b.v. wanneer hij zich ten minste 10 jaren onafgebro ken op geoorloofde wijze in Duitschland heeft opgehouden; de arbeidsvergunning is dan niet noodig. Met andere landen gesloten overeenkomsten worden niet door de voorschriften der nieuwe veror dening getroffen, zoodat krachtens een tusschen Nederland en Duitschland be staande arbeidsmarktregeling, Neder landsche arbeidskrachten, die in Duitsch land arbeid willen verrichten, daartoe slechts in het bezit moeten zijn van een Befreiungsschein, welke arbeiders en Angestellten (w.o. handels- en kantoor bedienden zijn gerangschikt) op aanvra ge kunnen bekomen bij de bevoegde Duitsche autoriteiten. Aan de verplich ting, zich te voorzien van een Befrei ungsschein, die hoogstens 2 jaar geldig is, zijn alle Nederlandsche werknemers in Duitschland gehouden, dus ook die, welke daar reeds 10 jaar of langer woonachtig zijn. De heer A. S. Onderwijzer, opperrab bijn der Ned. Isr. Synagoge te Amster dam, richt in het „N. Isr. Wbd." het volgende „ernstige woord" tot zijn ge- loofsgenooten: „Naar mij ter oore kwam, hebben, ten gevolge van de. hier naar aanleiding van den toestand in Duitschland heer- schende spanning, de laatste weken eenige malen ordeverstoringen plaats gehad, die door de politie moesten on derdrukt worden. Men deelde mij mede, dat ook geloofsgenooten aan deze rel letjes hebben deelgenomen. Ik betreur dit ten zeerste. Hoe verbitterd wij ook mogen zijn op hen, die in Duitschland ongerechtvaar digd met onmenschelijke wreedheid honderdduizenden Joden aan de diep ste vernedering en economischen on dergang prijs geven, wij mogen ons niet tot excessen laten verleiden, die in strijd zijn met wet en recht. Langs le- gaien weg is het niet slechts geoorloofd, maar ook plicht, om het monster van het anti-semitisme af te weren. Maar als wij door geweld dit trachten te be reiken, dan handelen wij onjoodsch en vervallen wij in de fouten, die wij bij onzen vijand afkeuren. Geloofsgenooten, blijft onder alle om standigheden waardig, en vertrouwt op God!" De plannen voor de viering van Arn hems 700-jarig stedelijk bestaan begin nen vasten vorm te krijgen. Op het voorplein van Musis Sacrum zal een oud-Arnhem verrijzen. Het terrein wordt omgeven door een hoogen wal, waarin torens en poorten. Binnen den wal, ligt oud-Arnhem met een ruim marktplein en oude straatjes. Er zal een raadhuis in monumentalen vorm wor den opgericht waarin een raadhuiskel der niet zal ontbreken, een postkan toor waar brieven en briefkaarten met jubileumzegels van een speciaal stem pel „Oud-Arnhem" zullen worden voor zien, een brandweerpost enz. De huisjes aan het Marktplein zullen als winkel tjes worden verhuurd. Bij oud-Arnhem sluit aan het Park van Musis Sacrum, dat geheel als Luna park wordt ingericht. De winst die het comité hoopt te maken, zal aan het crisis-comité Arn hem worden afgedragen. Naar de Msb. verneemt, is de rege ling, welke door den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid korten tijd geleden in de Eerste Kamer is aange kondigd met betrekking tot de contin genteering van den invoer van rogge meel en roggebloem, binnen enkele da gen te verwachten. (Ingez. Med.) Prinses Juliana heeft gisteren het Tehuis bezocht van de Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen (A.M. V.J.) in het Calandstraat te Rotter dam, een inrichting die met steun van het Nationaal Crisiscomité is totstand gekomen. Kon. besluit zijn benoemd tot no taris te 's-Gravenhage A. J. da Costa, candidaat-notaris aldaar (vaca ture C. L. Loder) en W. H. van de Gies- sen, candidaat-notaris aldaar (vacature C. Vollgraff). De bevolking van Den Ha ag is in de maand Februari j.l. toegenomen met 179 mannen en 51 vrouwen.. Zij be stond op 1 Maart 1933 uit 212.154 man nen en 248,232 vrouwen 'n totaal ople verend van 460.586 zielen. Er werden 297 jongens en 269 meisjes geboren, 202 mannen en 234 vrouwen overleden. Er vestigden zich 694 mannen en 1021 vrouwen, terwijl 610 mannen en 1005 vrouwen vertrokken. De rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft de partijen, be trokken bij het conflict in het landbouw bedrijf in Westelijk Noord-Brabant, op geroepen tot een bespreking op Don derdag 11 dezer ten gemeentehuize te Roosendaal. MIODCLBIRA, De burgemeester en mevrouw Fern- hout brachten Maandag een bezoek aan het Gasthuis. Nadat een kleindochtertje van den voorzitter, Bertie de Veer aan mevrouw Fernhout bloemen had aangeboden, ver welkomden het bestuur de directie, de architect en de in het Gasthuis werk zame geneesheeren, de gasten in de regenten kamer. De voorzitter, de heer W. B e r d e n i s vanBerlekom, heeft in zijn wel komstwoord uiting gegeven aan de vol doening van het bestuur over dit bezoek, daarbij met leedwezen gewag makend van het gevoelige verlies zoo juist ge leden door het overlijden van het oudste bestuurslid, den heer Peek, wiens ver diensten spreker nog op een andere plaats zal herdenken. De heer van Berlekom schetste in korte trekken de geschiedenis van het tegenwoordige gebouw van het Gasthuis, hetwelk op den duur aan de eischen des tijds niet meer kon voldoen en, na dat eerst verscheidene kostbaarder plan nen waren ontworpen, onder sprekers voorgangers, de heeren Herman Snijders en mr. G. J. Sprenger door een belang rijke verbouwing is verbeterd. De finan- cieele gevolgen dezer verbouwing, waar door men voor onafwendbare tekorten kwam te staan, leidden tot het vragen van subsidie van gemeentewege; de band met het gemeentebestuur is daar door nauwer. Het tekort der Godshuizen, een novum op de begrooting der Ge meente, gaf aanleiding tot niet steeds redelijke critiek, in den Raad, zoowel als onder de burgerij, waarbij vergeten werd, dat exploitatie door de Gemeente zelve veel grootere tekorten met zich zou brengen en werd voorbijgezien, dat een ziekenhuis in geestelijken zin een ge- meenschapsbezit is, waar ieder opname en verpleging kan vinden. Het bestuur staat tegenover die te korten geenszins onverschillig en doet alles om deze te beperken; lichtvaardig heid en luxe zijn aan zijn besluiten vreemd. Op verscheidene onderdeelen der uitgaven, op salarissen, op noodzake lijke onderhoudswerken en verbeterin gen is besnoeid, alles zonder dat de sfeer van idealisme in dit huis is ge schaad; met erkentelijkheid mag mel ding worden gemaakt van de wijze, waarop directrice, geneesheeren en per soneel hun taak vervullen. Het verschil met het Gasthuis te Middelburg en het Hoogste barometerstand 770.4 mm te La Coruna; laagste 749.2 mm te Storno- way. Zon op: 4 h 17; onder 19 h 37. Licht op: 20 h 07. Maan op: 19 h 51; onder: 3 h 22. V.M.: 9 Mei. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 9 0.23 12.47 6.57 19.09 Wo, 10 1.03 13.28 7.41 19.56 Do. 11 1.46 14.12 8.23 20.42 Di. Wo. Do. 9 10 11 Mei. Hoogwater. 2.19 14.46 3.03 15.31 3.49 16.18 Laagwater. 7.52 20.13 8.35 20.56 9.18 21.41 nieuwere ziekenhuis te Kampen zal on getwijfeld opvallend zijn. Moge de dag komen, dat de burgemeester van Middel burg even trotsch zal kunnen zijn op het Gasthuis te Middelburg als de burge meester van Kampen het was op het Stadsziekenhuis, aldaar. De burgemeester heeft daar op dank gezegd voor de door hem en zijne echtgenoote gaarne aanvaarde uit- noodiging tot dit bezoek. Met genoegen mocht worden vernomen, dat de tekor ten slechts van financieelen en niet van anderen aard waren. Dat in dezen tijd een belangrijke post als de subsidie aan de Godshuizen tot critiek aanleiding geeft, kan geen verwondering wekken: deze critiek blijve echter steeds deli caat. Voor de belangen der Godshuizen zal spreker een open oog hebben; tot overleg in moeilijkheden zal men hem steeds gaarne bereid vinden. Hierna werden de afdeelingen van 't Gasthuis en ook het paviljoen bezocht, waarbij de burgemeester en mevrouw Fernhout van hunne belangstelling in het ziekenhuis en zijne onderdeelen blijk gaven. Het Leger des Heils alhier houdt van heden tot en met Donderdag in haar ge bouw een bazaar, waarvan de opbrengst bestemd is voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten voor het muziek korps. Aan den bazaar zijn verschillen de attracties verbonden en de firma Van Nellen schenkt er een kopje thee. Op de algemeene begraafplaats alhier is gisterenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. F. Auer, oud-wethouder. Zeer velen o.w. de burgemeester, raadsleden, leden van vereenigingen, waarin de overlede ne werkzaam was en ook de leden van de loge L'Astre de l'Orient waren aan wezig om den betreurden doode de laat ste eer te bewijzen. Aan de groeve voerde eerst 't woord de heer Joh. Auer, broeder van den overledene. Vervolgens de compagnon, de heer J. van Boven, daarna de burge meester, de heer C. A. van Woelderen. Namens de vrijmetselaars loge sprak de heer A. J. van Ockenburg en namens het bestuur van de Nutsspaarbank de

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1