£CHïï KUNST EN WETENSCHAP. HANDEL EN NIJVERHEID. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. FINANCIEELE BERICHTEN. INGEZGNDEN STUKKEN. BEKENDMAKINGEN. heden van de ambtenaren van den Bur gerlijken stond en hun bureau-uren. Verschillende wenschen omtrent de le ges verordening zullen nader worden onder het oog gezien voor de veror dening definitief zal worden vastgesteld. B. en W. stellen thans voor de steun regeling met ingang van 7 Mei stop te zetten De voorzitter geeft een opsom ming van de uitgaven die de werkloo- zenzorg dit voorjaar met zich bracht, t. w. 5500 voor werkverschaffing en 750 voor steun ongerekend de bijdra ge ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917. Spr. gewaagt met dank van de door de Ned. Herv. diaconie, de Ned. Herv. kerk en het burgerl. Armbestuur verleende bijdragen. Spr. berekend de kosten van werkloozenzorg voor 1933 op ongeveer f- 10.000, zijnde ongeveer de helft der belasting-opbrengst. Het armbestuur is bereid aan de hand van een bepaalden uitkeeringsnorm ook de werkloozen te ondersteunen. Het voorstel wordt aangenomen; tegen stem de de heer De Jonge. Besloten wordt Ged. Staten te ver zoeken mede te deelen of aan den waarn. Burgemeester, die van 15 Dec. 1932 tot en met 16 Jan. '33 heeft gefun geerd, tijdens de vacature en de afwezig heid van den burgemeester, de jaarwed de moet worden uitgekeerd. Bij de rondvraag verzoekt de heer Bruinooge om plaatsing van een straatlantaarn in het bouwplan. Mede gedeeld wordt, dat de straat nog steeds in particulier beheer is. De heer De Jonge vraagt iets te doen voor de jeugdige werkloozen, zoo mogelijk in samenwerking met andere gemeenten. De Voorzitter zegt be handeling in B. en W. toe. De heer C y s o u w wijst op het onge regeld branden der straatlantaarns, waarop de voorzitter mededeelt, dat dit was toe te schrijven aan onge- lijken gasdruk. dezer wil iets in concreto uitdruk ken. Zoo is er dan alleen sprake van stijl objecten, waartoe de kunstenaar zich 't meest aangetrokken voelt: het hoofdpro fiel in middenvak, van haast oud-klas sieke lijning; de ellipsen van visch; de ze bide vooral. Deze lijnen, met de brui ne, dan wel licht-paarse, dan wel licht groene kleuring, we vinden ze overal te rug. Inderdaad in rythmisch weerkeeren. Werd ons daardoor deze toch zoo om vangrijke expositie minder vermoeienc dan menige vroegere één-zalige, waarin telkens een andere stemming, een an der meevoelen wérd verlangd? Gaf dit ons inderdaad herhaalde gedachte-asso ciatie aan „moderne" muziek? Als gezegd: het wezen dezer schilde rijen, die niet bedoelen eenig concreets te verbeelden, verlangt onmogelijk beti teling. Mogen we eenige opgeven, waar we lang voor toefden? In de eerste zaai. tweede vak links No. 89, het paard- en vrouwenmotief (75), de vischmotieven 14 2, en 32 in de derde zaal, de stillevenstijl No. 26. Hoedt u voor ver gelijkingen, als waarvoor we bij den aanvang waarschuwden, bij het beschou wen van 53 vooral. Wie we zouden 't willen noemen de „grondwet" van Kimpe's kunst goed leest en herleest, overdenkt en laat bezinken (en vandaar dat we meen den die hier weer te geven, den toe- komstigen bezoeker ten dienste) hem kan deze tentoonstelling althans geven begrip, en na dat begrijpen kan rijpen waardeering voor de resultaten dezer uiting als zoodanig. Een volgende en hoogste fase is dan mét den schepper ontroerd zijn. R. Kimpe, „Voor de Kunst", Kunstmuseum, Middelburg. He bezoeker dezer werk-rijke ex positie beseffe vóór het binnentreden: hier, in de drie museumzalen is ditmaal gansch iets anders dan wat hij tot nog toe er te vinden placht, dus daarmee on vergelijkbaar in zich en bij zich zelve. Want een andere uiting, zich ongebon den wetend en zich daarin verant woord voelend niet alleen aan alle historische traditie van onderwerp, ont werp, kleur, techniek, niet alleen aan de overveelvuldigheid der ismen van nieuwen en nieuweren tijd, niet alleen aan weergave, hoe bezien en gezien ook. Wat 't dan wel is, wat 't dan beoogt? Geven wij daartoe even het woord den kunstschilder zelf, als hij zich op de tentoonstelling (aan de wanden) uit: „Toonkunst is de kunst van het scheppen van schoonheid met geluiden. Dichtkunst is de kunst van het schep pen van schoonheid met woorden en klanken. Beeldhouwkunst is de kunst van het scheppen van schoonheid met vormen in de ruimte. Schilderkunst is de kunst van het scheppen van schoonheid met lijnen en kleuren in een naar lengte en breedte begrensd vlak. Kunstschildef, hij die „van lijnen en kleuren is bezeten" (Otto van Tussen broek). En schoonheid is kosmisch rythme in eeuwige wisseling. Zoodat kunst in haar hoogste en zui verste wezen, is nóch nabootsing van wat buiten haar schepper is: natuur dier, mensch, plant, stof. Kunst heeft dan ook geen bedoeling geen strekking, noch indruk. Kunst staat op zichzelf, buiten en bo ven alles. Zij is en geeft: verrukking der ziel. Al het andere is kunde." Een kleine drie jaar geleden schreven we: „Kimpe is een kunstschilder, die uit het gareel loopt, soms een heel eind, die vervoert, verkleurt, gedisproportioneerc schildert, die uitrekt,krimpt, verdraait, en erbij voegt, wat hem als noodwendig voorkomt, en weglaat wat hem niet aan staat Kimpe is modern, soms heel „erg" modern, in den gewonen zin des woords." En thans, na langdurige aandachtige beschouwing, na bepeinzing en over peinzing vooral, nu zien we den kun stenaar niet meer „uit het gareel", doch z ij n weg gevonden, niet meer vormend, wat hem als noodwendig voorkomt, doch uit innerlijken drang, gehoorzaam aan eigen en persoonlijke zielewet. Dan is er geen „ist" meer, dan is alleen Kimpe, de mensch, de artist Kim- pe-zelf in volstrekten, alomvattenden zin. Zoo ontstond, werk na werk, veel, heel veel werk, geboren in eigen schoon heidsroering, ontstaan in eigen schoon heidsvisie, direct, feil- en correctieloos Op het doek gebracht. Zooals 't in volle consequentie van zich geven móeten, niet anders kan. Zoo wordt wat anders onderwerp, fi guur heet, thans stijl. Zoo stelt geen de zer schilderijen nu „iets voor", is, dan ook onderschrift- en titelloos. Geen NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR,VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC. CATZ&Zn. VAN PEKELA-GRONINGEN (Ingez. Med.) Oesterverzending. De Oesterverzendin/g uit I e r s e k e over April 1933, bedroeg naar: Nederland 41.901 België 253.552 Duitschland 82.225 Engeland 546.570 Frankrijk 7.550 Andere landen 3.400 Samen 935L203 stuks In April 1932 bedroeg dit 1.384.712 De Noorsche kreeften. Men schrijft ons uit I e r s e k e: Naar aanleiding van het bericht, dat men voornemens was evenals aan den Moerdijk een depot van Noorsche kreef ten aan te leggen te Ierseke dient ge meld, dat men reeds jaren lang in den zomer stelselmatig buitenl. kreeften laat komen uit Noorwegen via Rotter dam en deze dan in de oesterputten bewaart ;tot nadere verzending. Zoo arriveerden dit voorjaar reeds in Febru ari de eerste zendingen van 2000 kg en werden deze bewaard in een buiten- put. Nu mag sinds 15 April daarvoor een binnenput worden gebruikt, en ko men iedere week zendingen aan. De concurrentie wordt er zeer door bevor derd, en de binnenlandsche kreeften sterk in prijs gedrukt. Het is tegen woordig zoo, dat men des avonds om 5 uur half zes de kreeften per extra auto naar Brussel brengt, waar deze als men niet te veel oponthoud aan de grens heeft, binnen 3 uur arriveeren. De Bel gische importeurs gaan meer en meer in Zeeland kreeften verwateren. Verminderde vischomzet. In April was de vischomzet in den Rijksafslag te IJmuiden van geringe be- teekenis en bedroeg slechts 238.000 gul den tegen 569.000 gulden in dezelfde maand van het vorig jaar, aldus nog niet eens de helft. Vanaf 1 Januari in dit jaar werd voor een bedrag van 1,5 millioen gulden aan visch te IJmuiden omgezet tegen 2,9 millioen gulden in hetzelfde tijdperk van 1932, aldus we derom een belangrijke vermindering. Naar vernomen wordt is te re kenen met ingang van 1 Mei j.l. be noemd tot onderkapelmeester bij de Koninklijke Militaire Kapel in de vaca ture Bandel de heer A. C. v. Leeuwen, muzikant bij genoemde kapel. Officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. D. P. de Boer, van den ma rine-radiodienst te Amsterdam, is over geplaatst aan boord van Hr. Ms. pant serboot Friso te V1 i s s i n g e n. GOED OPGEVANGEN. Vrijdag middag heeft de 1 -jarige H. v. P. in de ouderlijke woning op de eerste ver dieping van een pand aan de Isaac Hu bertstraat te Rotterdam het span jolet geopend, waarmee het achterraam gesloten was. Het raam ging open en het kind viel naar buiten. Een buurvrouw die op het achterplaatsje stond, had het knarsen van het spanjolet gehoord en daarom keek zij naar boven. Zij zag het kind vallen en wist het op te vangen al dus de N.R.C. Het kind heeft slechts 'n buil aan het hoofd opgeloopen. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Men meldt aan de N.R.C. dat Vrijdagmiddag de Hoornbrug in den rijksweg Rotter damDen Haag geopend was. Op den nieuwen weg, die op de brug aansluit, begon zich een rij van uit de richting Rotterdam aankomende auto's te for- meeren. Toen zich ongeveer tien auto's hadden opgesteld, naderde uit dezelfde richting een auto met zeer groote snel heid. De bestuurder schijnt niet tijdig genoeg te hebben opgemerkt, dat hij moest stop pen; het kan ook zijn, dat de remmen weigerden. In elk geval is de wagen met groote snelheid op den achtersten auto van de stilstaande rij gereden. De man nelijke bestuurder van den aankomen den auto werd op slag gedood. Een vrou welijke passagier, die naast hem zat werd zeer zwaar gewond. De auto zelf was nagenoeg vernield. De schade aan den aangereden auto en aan een voor dezen staanden wagen, waartegen hij was aangeschoven, was eveneens zeer groot. De belangsteling voor het ongeluk was uiteraard groot. Dit heeft geleid tot een tweede aanrijding, die gelukkig slechts materieele schade veroorzaakte. Een autobestuurder, die passeerde, liet zijn aandacht door hetgeen van het eer ste ongeluk te zién was, zoodanig af leiden, dat hij met zijn auto tegen een stilstaanden wagen aanreed; beide wa gens kregen averij. EEN ONGELUK. Zaterdagmorgen vroeg vond een passeerende automobi list aan den Oirschotschen weg ter plaatse van Heikant een tlotaal verniel de automobiel dwars over den weg lig gen. Naast den wagen lag het lijk van een man, met geheel verbrijzelde schedel. Een dokter en de marechaussee uit Oir- schot, de burgemeester van Moergestel en de rijksveldwachter waren spoedig ter plaatse. Nadere bijzonderhed enontbreken nog HET DRAMA TE NIEUWOLDA. - De toestand van het 22-jarige meisje E. H. en den 20-jarigen jongeman C. H., die betrokken waren bij het liefdesdrama te Nieuwolda, was naar de Msb. Vrijdag avond vernam zeer zorgelijk. VERDWENEN BEHEERDER AAN GEHOUDEN, Sedert eenige dagen was te Arnhe m een beheerder van een makelaarskantoor aldaar verdwe nen, die verdacht wordt gelden ten be drage van eenige duizenden guldens ten nadeele van opdrachtgevers te hebben verduisterd. De man wiens signalement per radio verspreid was, is Vrijdag te s Gravenhage gearresteerd. VREESELIJKE AANRIJDING. Vrijdagavond ontdekte men te Amers foort bij het binnenkomen van den snel trein uit Utrecht, op de buffers van den locomotief, het hevig verminkte jijk van een ongeveer 20-jarigen jongeman, be nevens een stuk van een rijwiel. Het lijk is door de politie in beslag genomen, Bij onderzoek bleek het te zijn, de 20- jarige A. B., zoon van een chef-commies der N.S. te Utrecht. Hoe het onge val is geschied, kon nog niet worden vastgesteld. De machinist verklaarde zich geen denkbeeld te kunnen vormen van de plaats waar het ongeluk zou kunnen zijn gebeurd. Bij nader onderzoek is nabij Groene- kan in de nabijheid van een zich aldaar bevindenden onbewaakten overweg het andere gedeelte van het rijwiel gevon den. OUDE MAN OVERVALLEN EN BE STOLEN. Zaterdagnacht circa 2 uur is de alleen wonende 77-jarige Van der 3. in zijn woning te V e g h e 1 overval- en en van 680 beroofd. Hij werd aan handen en voeten gebonden. De ónbe- cende daders vertrokken daarop per rijwiel. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld- Enkele maanden geleden werd bij denzelfden persoon 300 gestolen. Ongelukken. Donderdagmiddag, is de 15-jarig J. H nabij zijn woning in de Torenstraat te Rij s w ij k bij het afspringen van een met anthraciet geladen wagen gevallen Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hem een wiel over de borst ging. Hij is spoedig overleden. Vrijdagavond is het 24-jarig meisje M. D. uit Germen, dat per fiets een mand eieren naar Eindhoven ging brengen, op den Wolvendijk aldaar door een vrachtauto aangereden. Ze bekwam een ernstige hersenschudding en een ribbenfractuur en is spoedig overleden In de Superior de Beerstraat te Tilburg had gisternamiddag een tra gisch ongeluk plaats waarvan een jon gen van 11 jaar het slachtoffer were Door de straat passeerde een vracht auto, geladen met grind. Of de jongen zekere L., achter op den rijdenden wagen heeft willen klimmen is nog niet uitge maakt, doch hij kwam te vallen en raak te onder de auto. De jongen kreeg een der achterwielen over het hoofd en werd op slag gedood. Betreffende het auto-ongeluk op den Moergestelschen weg Vrijdagnacht kan nog worden medegedeeld, dat de auto het nummer droeg N 9024, afge geven ten name van een Tilburger, Deze is door de politie Zaterdagmorgen te Tilburg verhoord. Het slachtof fer blijkt te zijn zekeren L. uit de Tuin straat te Tilburg en zou door den Til burger zijn aangereden. Waarom deze na de botsing is doorgereden wordt thans door de politie onderzocht. Branden. Vrijdagnacht heeft een felle branc gewoed in de voormalige smederij van de firma J. van E. en Zn. aan de Meer straat te B e v e r w ij k. Het vuur werd ontdekt door een voorbijganger. De brand had toen reeds flinke afmetingen aangenomen, en er bestond gevaar voor het belendende brandstoffenpakhuis. De brandweer wist den brand tot de smederij te be perken. De oorzaak is onbekend- Verdronken. Het ongeveer 6-jarig zoontje van den woonschipper L. te Groningen is, vermoedelijk bij het spelen te water geraakt en verdronken. Zeeuwsche Hypotheekbank N.V. In de Vrijdagmiddag gehouden Alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg zijn de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 15 pCt, (di videndbewijs no. 33) en de uitkeering op de oprichtingsbewijzen op 59 (no- 29). De vergadering besloot in het reser vefonds te storten 22,500 en is dit thans totaal 581.052.92. De vergadering herkoos tot commis sarissen de heeren J. A. Vertregt te Middelburg en prof. mr. dr. G. W, J, Bruins te Wassenaar en koos in de vacature, wijlen den heer A- van der Weijde, den heer jhr. mr, dr. W. A. J. Snouck Hurgronje, griffier der Staten van Gelderland te Arnhem. 1Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort I HELDEN DER ZEE FONDS „DORUS RIJKERS". Reeds van oudsher zijn de Zeeuwsche en Hollandsche kusten bij den zeeman berucht wegens de aanhoudend zich ver plaatsende zandbanken en de verra derlijke stroomingen, welke langs die banken de zeegaten in en uittrekken. In de afgeloopen eeuw zijn meer dan 8000 menschenlevens door onze kust bevolking van een wissen dood gered. Thans verkeeren, vólgens verkregen inlichtingen van de autoriteiten, ruim 145 oud-redders en weduwen in behoef tige omstandigheden. De meesten van hen zijn boven de 70 jaar, dus te oud om te werken. Hun borsten zijn ver sierd met blinkende médailles, maar zij moeten rondkomen met hun ouderdoms rente en kunnen dus niét in hun levens onderhoud voorzien. Teneinde de Helden der zee in hun nood tegemoet te komen, is 9 April 1923 opgericht de Vereeniging Helden der-Zee-Fonds „Dorus Rijkers". De steunverleening strekt zich uit over 33 kustplaatsen en eilanden. De uitkeeringen bedragen hoogstens 6 per week en geschieden wekelijks, grootendeels door welwillende bemid deling van de Burgemeesters. Zoolang bij de jaarlijksche inkomsten, naast de rente van het fondskapitaal, de opbrengst van giften niet gemist can worden, moeten wij voortgaan met iet inzamelen van gelden. Helpt de dappere helden der zee, gooit den ouden zeerobben, die zonder uitzicht of aanspraak op eenige beloo ning, bij storm en ontij klaar stonden, schipbreukelingen te redden uit doods gevaar, een reddingboei toe, opdat zij gedurende de laatste dagen, die zij nog hebben te leven, hun hoofd boven water kunnen houden. Gedenkt het fonds bij de collecte, die ook morgen nog plaats heeft. Het bestuur. (Van redactiewege verkort). o VOOR DE SLECHTHOORENDEN! Weet ge wel, wat het beteekent, En beseft ge 't eiken dag, Dat ge hooren kunt de vogels En den blijden kinderlach? Dat ge hooren kunt de koren Van de zangers in het bosch, Het geritsel van de blaren, 't Zacht gekraak van 't dikke mos, Het gefluister van den zephir En het zuchten van den wind, Het gezoem van nijvre bijen En het lachen van Uw kind? Weet ge wel, wat het beteekent, Dat ge die geluiden kent, Dat ge de muziek kunt hooren, U, die niet slechthoorend bent? Dat ge zoo maar met' Uw ooren Midden in de wereld staat, Midden in het groot-orkest, dat Nooit eens rust, geen halve maat? Dat g'een klok kunt hooren tikken, Sleutels rammelend in Uw zak En het tikke-takke-tokke Van de droppels op het dak? Als je allés goed kunt hooren, Dan begrijp je nauw hoe groot En hoe mooi de melodie is Van een gorgelende goot.- Denk daar eens maar heel, héél even Bij je zelf zoo over na En ge steunti in dankbre stemming De collecte der S.H. Penny. (Wegens plaatsgebrek Zaterdag aan gehouden.) MDMLUM. Burgemeester en Wethouders van 'Middelburg brengen ter openbare ken- nis: dat de opgaven, bedoeld in de arti kelen 35 en 51 der Drankwet, ter Ge meente-secretarie (bovenverdieping) voor 'n ieder ter inzage zijn nedergelegd, en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Middelburg, den 5 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voorn., M- FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris, Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken- nis: dat is ingekomen een schrijven, d.d. 3 Mei 1933, van J. Nagelkerke, wonende te 's-Heerenhoek, domicilie kiezende te Middelburg, Sint Janstraat H 192, hou dende verzoek hem wel een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholi- schen drank, te willen verleenen voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit, groot 50 vierk, m. van perceel Wal B no- 74. Binnen twee weken na heden kun nen bezwaren tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bij hun college worden ingediend. Middelburg, den 5 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voorn., M- FERNHOUT, Voorzitter. M, VAN DER VEUR, Secretaris. o ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat zij heb ben besloten ten behoeve van den door de afdeeling Middelburg van het Leger des Heils te houden bazar in het ge bouw Hogstraat I no. 142, op 9, 10 en 11 Mei a.s. ontheffing te verleenen van de bepalingen der Winkelsluitingswet tot 10 uur des avonds. Middelburg, den 5 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voorn., M. FERNHOUT, Voorzitter. M, VAN DER VEUR, Secretaris. DIENSTPLICHT. Regeling van het onderzoek der verlofgangers in 1933. De burgemeester der gemeente Mid delburg brengt ter openbare kennis, dat, voor zooveel deze gemeente be treft, de volgende regeling van het on derzoek, bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet, voor 1933 is vast gesteld. De groot-verlofgangers van de land macht, die voor een der lichtingen 1921 en 1924 zijn ingelijfd, en de dienst plichtigen van genoemde lichtingen, die een vrijwillige verbintenis hebben aan gegaan als verzorger bij den rijkspost- duivendienst, als hoe£smid bij de infan terie of in verband met erkende gewe tensbezwaren, zijn verplicht zich aan 't onderzoek te onderwerpen te Middel burg in het voormalig Militair Hospi taal op Vrijdag, 2 Juni 1933 te 9.30 uur 's voormiddags, 10.30 uur 's voormid dags, 2 uur 's namiddags en 3 uur 's na middags. v- Middelburg, den 5en <Mei 1933. De burgemeester voornoemd, M. FERNHOUT.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6