STATEN-6ENERAAL. BIISNEKUm ZEELAND. DOLORES DE MENDOZA. I JtlifHkacdt'Vtedets vtedritMti aUc TWSEDE SLAB VAK BE FHOVMOALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHI COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 8 MEI 1933. No. 108. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Sluiting. OPENING DER STATEN GENERAAL. KEN UW LAND. Autobusdiensten. Autobusconcessies. Eigen Erf. «StODELBURfi. EEN POPPENKAST. yUSSEfgfiEN, SCHEEPSRAMP VLAK VOOR DE KUST. Schip gezonken, geen per soonlijke ongelukken. Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist ÉUIÖ-BEYELARD. RAAD VAN SCHORE. Subsidie B. A. afgewezen. RAAD VAN WEMELDINGE. Stopzetting steunregeling. (Ingez. Med.) 1S' Minister Ruys de Beeren- ir ouck heeft Zaterdagmiddag met de gebruikelijke plechtigheden de zitting der beide Kamers der Staten Generaal gesloten na de volgende rede: j Gedurende deze zitting der Staten- Generaal zijn onderscheidene wettelijke maatregelen tot stand gekomen. Bij de behandeling van de ontwerpen t van wet tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtban- j ken en kantongerechten behoorende tot de gerechtshoven te 's-Hertogenbosch, j Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden en houdende wettelijke j bepalingen in verband met de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantonge- j Achten, nam de Tweede Kamer 9 Febr. van dit jaar een mote aan tot schorsing van de beraadslaging- Hierdoor ontstond een conflict tus- sclien het kabinet en de Tweede Kamer. 4£et het oog op dezen toestand heeft H. M. de Koningin besloten de Tweede Kamer te ontbinden. De Eerste Kamer en de nieuw geko zen Tweede Kamer zullen op 9 Mei in vereenigde vergadering bijeen komen. De Koningin heeft mij opgedragen u dank te zeggen voor den ijver en de toe wijding door u betoond. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. Eenige hilariteit werd verwekt toen de heer Colijn minister Ruys aansprak na het uitspreken der sluitingsrede en, naast den minister-president geloopen, mede de zaal verliet. K.B. van 5 Mei is bepaald, dat de buitengewone zitting van de Staten Generaal op Dinsdag 9 Mei des middags te 1 uur in een vereenigde* vergadering der beide Kamers geopend wordt door den minister van binnenlandsche zaken. Naar het C.B. verneemt zal deze buitengewone zitting worden gehouden in de vergaderzaal van de Tweede Ka mer. Een pakkende reclame. Het aantal middelen om vreemdelin gen te trekken is groot, maar toch steeds is met gewenscht iets nieuws te bedenken en vooral ook om de Neder landers meer en meer op de hoogte te brengen met de mooie steden, de mooie natuur van eigen land. Thans hebben wij kennis kunnen ma ken met 'n nieuw, pakkend middel, dat enkele vooraanstaande Zeeuwen op het gebied van de bevordering van het vreemdelingenverkeer bedachten en dat dank zij de bekende firma Ringers, cho coladefabriekanten te Alkmaar verwe zenlijkt is. In den handel worden gebracht cho- Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 33.) „Zooals ik jou lief heb mijn lieve ling! antwoordde zij eenigszins ver bas, su, maar toch gelukkig. „Neen nu niet. Ik houd meer van jou. Dat zal je pas Oegrijnen, als je weet, wat ik voor je zal doen". Hij zei iets onsamenhangends en het was alsof zijn blik haar verblinde, toen hij haar zoo stevig in zijn armen sloot, dat zij het wel had kunnen uit schreeuwen. En plotseling kuste hij haar, ruw, bijna wreed, alsof het zijn be doeling was haar pijn te doen. Een zon derlinge angst voor hem maakte zich van haar meester en zij trachtte zich los te wringen uit zijn omarming. Toen liet hij haar plotseling los en wendde zich snel van haar af, terwijl zij half in zwijm tegen den muur stond. Een tranenvloed stee,g haar naar de oogen. Don Jan ging zoo ver mogelijk van haar af tegen den muur staan, met zijn hoofd in zijn gekruiste armen. Hij haalde hoor baar adem en sprak in zich zelf. „Of je 't waa,rd bent? Mijn God! Wat zou jij niet waard zijn!" Er klonk zulk een zielesmart en strijd uit zijn stem, dat Dolores, niet meer aan zich zelf denkende, slechts voor hem be zorgd was. O, zeker, hij werd krankzin nig. Z:: zou zoo graag naar hem, die zoo leed, toegegaan zijn, maar in zijn eigen belanrf deed zij het niet, bang als zij was dat hij, als zij hem aanraakte, heelemaal zijn verstand zou verliezen. „O, er is maar één plaats, waar ik heer cclade munten aan eene zijde het wa pen van Nederland, ornamenten en de letters V.V-V. en aan de andere zijde een wapenschild met de woorden „Ken Uw Land". Een twaalftal dezer munten zijn ver pakt in nette witte doosjes op het dek sel waarvan staat: „Ken Uw land, Ringer's Chocolade V.V.V." In het dek sel is gelegenheid een prentbriefkaart te steken en nu komen wij aan de groote propagandistische kracht van dit artikel want nu kan men met die briefkaarten kennis doen maken met tal van plaat sen in eigen land, terwijl bijv. hotelhou ders of andere zakenlieden voor eigen propaganda goede gelegenheid hebben. Maar daarbij blijft het niet, want in de doosjes bevindt zich een bon voor het kosteloos verkrijgen van gidsen, folders, kaarten en andere propaganda- uitgaven over verkeer in ons land. Men zende de kaart slechts als drukwerk naaf het er op aangegeven adres na naam en woonplaats er op geschreven te hebben Wil men lectuur enz over een bepaald deel van Nederland, men vermelde het er slechts even bij. Reeds vele vereeni- gingen van Vreemdelingenverkeer en ook verkeersinstellingen werken ten deze samen o.a. door het beschikbaar stellen van briefkaarten voor de doozen en van propagandalectuur enz. voor de bons- Het komt ons voor een middel te zijn dat succes moet hebben voor alle plaat sen, die zoo gaarne vele vreemdelingen in hun midden zien. De eerste partijen zijn door Ringers in den handel gebracht en reeds direct kwamen de bons aan het opgegeven adres binnen. Een aardig vloeiblaadje wekt op om Ringers V.V.V.-tjes met V.V.V. coupons te vragen. Bij K, B. zijn pngegrond verklaart de beroepen, ingesteld door J. C. Krij ger te Goes en B. en W- van Stavenisse tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord Brabant van 14 September 1932, waarbij aan J. C. Krijger voor noemd vergunning is geweigerd tot het in werking brengen van een autobus dienst van Bergen op Zoom over Hal steren in de richting van Tholen, als mede de beroepen, ingesteld door C. van de Klundert te Oud-Vossemeer en B. en W- van St. Annaland tegen de beschikking van Ged. Staten van N. Brabant van 14 September 1932 waar bij aan >C. van de Klundert voornoemd vergunning is geweigerd tot het in werking brengen van een autopbusdienst van Bergen op Zoom over Halsteren in de richting van Tholen, Ged. Staten van Zeeland hebben aan J. Maas te St. Jansteen vergunning ver leend voor het op Maandag exploitee- ren van een autobusdienst van St, Jan steen langs de Wilhelminastraat, Hoofd straat, Tragel naar Hulst. Eveneens verleenden zij vergunning aan Th. van Haver te St. Jansteen voor een dienst van St. Jansteen, langs Abs- daalsche straat, Meistraat, Dwarsstraat, Nieuwe-Elle straat, Wilhelminastraat, Hoofdstraat, Tragel naar Hulst. Ook hier geldt alleen de Maandag, Aan denzelfden persoon is vergunning verleend voor een dienst alleen op Don derdag van St. Jansteen naar de Belgi sche grens in de richting St. Nicolaas en wel langs Absdaalsche straat, Steensche Dijk, Tragel, Hoogstjraat en Gentsche straat, onder voorwaarde, dat deze lijn geen concurrentie mag doen aan den dienst van Jos. Wauters, die dagelijks rijden mag. De dienstregeling mag niet i gelijkluidend zijn en de tarieven niet la ger dan of gelijk aan die van Wauters. Blijkens het jaarverslag over 1932 van de vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door Handarbeiders Eigen ,erf, gevestigd te Goes, zijn tot nu toe door bemiddeling J der vereeniging gesticht 60 plaatsjes en j is als los land in gebruik ruim 11 h.a., j verhuurd aan 46 pachters. De pachtprijs der gronden is in verband met de ver- j laging van den rentevoet met ongeveer 15 pet. verlaagd. De winst- en verliesrekening slui+i met een ontvang van 9027, een uitgaaf van 7271 en e enwinst van 1755 (v-j, j 2253). t Op de saldilijst der verstrekte hy- potheken staan 54 in Zuid-Beveland wo nende personen vermeld met een totaal aan verstrekte hypotheken per 1 Januari 1933 ad 164,214. (v.j. 167.179). en meester ben!" zei hij. „Ik kan maar één ding doen één ding „En wat is dat dan?" vroeg zij heel vriendelijk. „Waarom heb je toch zoo'n verdriet? Waar is die plaats dan?" Plotseling draaide hij zich om, zooals hij in het gevecht, in den zadel zittende, bij het weerklinken van een trompet signaal zou hebben gedaan, kaarsrecht en sterk, met starre oo,gen en op elkaar geklemde lippen. „Granada!" zei hij. „Begrijp je me nu? „Neen", antwoordde zij bedeesd. „Ik begrijp je nog niet. Waarom juist Grana da? Dat ligt zoo vreeselijk ver weg Scherp klonk ziin lach. „O, begrijp je 't nog niet? Ja, Grana da ligt ver weg ver (genoeg om een afzonderlijü koninkrijk te zijn, zoo ver, dat Jan van Oostenriik daar heer en meester is, zoo ver, dat, gerugsteund door ziin leger, hij daar niet alleen heer en meester kan zijn, maar ook koning! Begrijp je nu wat ik voor j o u wil doen?" Morgen ga jk met jou daarheen. Denk je dat de Mooren geen menschen zijn, al heb ik hen verslaSgen? Ik zeg je dat indien ik in Granada mijn standaard plant en hen tot mij roep, zij mij zullen volgen, indien ik hen naar de poorten van Madrid leid. Ja en indien ik 't wil, zal het halve Spaansche leger dat ook doen. Maar dat heb ik niet noodig evenmin als Philips' koninkrijk, dat mij niets kan schelen, maar dat ik wel had kunnen verkrijgen en behouden. Het is voor jou, mijn lieveling, alleen in jouw belang dat ik een wereld voor ons zelf wensch een koninkrijk, waarvan jij de koningin bent Laat er oorlog komen Het was Zaterdagmiddag een gezel lige aanblik in den Schouwburg, nu de ze bijna geheel door de jeugd was inge nomen, die kwam om kennis te maken met Herma's Paedagogisch Poppenspel en die kennismaking is zeker bij allen en dit ook bij de ouderen, die de kinde ren vergezelden uitstekend in den smaak gevallen, want hetgeen geboden wordt staat op hoog peil en het con tact tusschen den beheerder der pop pen en de kinderen is in een oogenblik, zooals die voor een goeden gang van za ken gewenscht is. Er is smakelijk gela chen, er is met luider stemmen medege- zonden, waartoe de gekozen liedjes en melodiën zoo ten volle medewerkten. Zoowel De Geschiedenis van den jon gen, die zoo jokte als de Avonturen van Jan Klaassen pakten de kinderzielen. Dat men genoot, bleek p.a. uit de vraag van een der kleinen „Moeder, mag ik Woensdag er weer naar toe" Hieruit blijkt verder dat Woensdag opnieuw een voorstelling wordt gegeven en er is, gezien den succesvollen middag van Za terdag, niet aan te twijfelen of het za! dan weer druk zijn. Het poppentooneel was zoo geplaatst, en door doeken omgeven, dat het groote tooneel niet te zien was, wat zeker hin derlijk zou zijn geweest. Zondagmorgen te ongeveer vier uur heeft vlak voor het roeiershoofd alhier een aanvaring plaats gehad, die wel ma- terieele, doch geen persoonlijke onge lukken tot gevolg had. Op dat uur passeerde alhier de Har- wichboot naar Antwerpen, terwijl het van Antwerpen bestemd voor Rotter dam Zweedsche stoomschip Jamaica op hetzelfde oogenblik voor de kust was. Dit 945 ton metende en 36 jaar oude schip, dat geladen was met ijzer en stuk goed is aangevaren door de Harwich- boot aan bakboordzijde ter hoogte van het tweede luik. Het schip, dat 17 man aan boord had, is onmiddellijk gaan zinken en de opvarenden konden alleen een en ander van hun persoonlijk eigen dom bijeen halen om mede te nemen. De Belgische loodsboot was spoedig ter wat kan 't mij schelen! Ik wil de wereld in lichter laaie zetten en haar tot asch doen verbranden, maar ik wil niet dat men jou van mij afneemt, noch nu, noch zoolang ik leef". Vlug liep hij op haar toe en zij kon niet achteruit, want zij stond tegen den muur. Maar zij strekte haar armen uit om hem op een afstand te houden- Het afwijzend gebaar deed hem stilstaan, juist toen hij haar in zijn armen wilde nemen. „Neen, neen!" riep zij heftig uit. „Je moogt zulke dingen niet zeggen, zelfs er niet aan denken! Je bent buiten je zelf en je zoudt ook mij krankzinnig maken!" „Maar het zal zoo makkelijk gaan je zult zien Zij belette hem echter voort te spre ken. „Het moet niet makkelijk gaan, niet mogelijk zijn, 't mag volstrekt niet ge beuren. Denk je dat ik je lief heb en je toch zoo'n daad zou laten verrichten? 'O, neen! Dat zou geen liefde zijn, maar [haat; dat zou verraad zijn tegen je zelf [en tegen je broeder!" De felle glans verdween uit zijn oogen, i Met gekruiste armen stond hij stil naar haar te luisteren. i riep zij met nog meer klem uit, j „jij, de dappere soldaat, de man met den vlekkeloozen naam, de incarnatie van het begrip eer! Jij, die pas in triomf bent teruggekeerd na 's konirigs vijanden te hebben bestreden, jij, tegen wien nie mand ter wereld een belasterend of ge ringschattend woord zelfs heeft durven fluisteren. O, neen, neen, neen! Voor geen tien levens als 't mijne mag je je ondergang tegemoet -gaan. Ik zou niet kunnen dulden dat je je zelf en je vader -gr— tr (Ingez. Med.) plaatse van de aanvaring en kon de 17 man opnemen en ongedeerd te Vlissin- gen aan wal zetten. De Jamaica, die eigendom was van de reederij Swen Sa- len te Stockholm, zonk geheel met de lading in de diepte weg en slechts de beide masten steken iets boven water uit. De bemanning was alhier in twee hotels ondergebracht en is gistermiddag na uitgerust te zijn te 5 uur per trein naar Rotterdam vertrokken. De Harwichboot, die slechts geringe averij had opgeloopen, kon de reis naai Antwerpen voortzetten. SCHORE. Vrijdagavond vergaderde de raad voltallig, 't Burgerlijk Armbe stuur heeft gevraagd om een subsidie ad 1000 in verband met de financieele moeilijkheden, waarmede het Armbe stuur heeft te kampen, doordat de pach ten niet alle worden betaald. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschik ken, aangezien de aanvrage er op wijst, dat het Armbestuur momenteel meer behoefte heeft aan kasgeld dan wel aan subsidie. Is werkelijk subsidie noodig, B. en W. staan op het standpunt, dat dit niet tot de onmogelijkheden behoort, dan is een overzicht omtrent de kasposi- tie niet voldoende, doch dient aan de hand van de begrooting te worden aan getoond, dat zonder subsidie het Armbe stuur zijn arbeid niet meer naar behoo- ren kan voortzetten. De heer G 1 e r u m wijst er op, dat het Armbestuur bepaald in moeilijke omstandigheden verkeert. Wel is er volgens spr. nog al wat pacht te innen, doch het kan lang duren eer die gelden binnen zijn. Intusschen moe ten de zaken voortgang hebben, en spr, kan geen v/eg wijzen, hoe het verder moet gaan zonder steun. Hij acht het dan ook wel gewenscht, dat een samenspre- king wordt gehouden tusschen het ge meente- en armbestuur. De Voorzit ter geeft in overweging om eenig kas geld op te nemen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt aan genomen met 6 tegen 1 stem (die van den heer Glerum). De in een vorige vergadering afgestem de wijziging van de begrooting der gas- centrale Oosteinde is opnieuw ingeko men; thans is deze wijziging in drie dee- len gesplitst. De wijziging tot een bedrag ad 802.09 over 1932 wordt met alge- meene stemmen vastgesteld; de wijzi ging 1933 betreffende de gratificatie ad 200 ieder voor den klerk-meteropne- mer en den chef-fitter wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Bruijnzeel, Glerum, Van den Brink en Bierens, voor de heeren De Vrieze en Karelse en de Voorzitter); Wijziging '33 ad 200 voor vergoeding aan den chef- fitter voor tegemoetkoming in de kosten van ziekte wordt eveneens verworpen met 6 tegen 1 stem (die van den heer Bruijnzeel). Ten aanzien van de tweede eerstgenoemde wijzigingen stelden B. en W. voor tot vaststelling over te gaan, terwijl ten aanzien van de derde wijzi ging B, en W. voorstelden tot niet-vast- land zou verraden en je eerewoord niet gestand deed en dat men je ter wille van m;i een verrader zou noemen. En niet omdat ik je dan misschien minder zou liefhebben. God helpe mij ik geloof dat ik altijd van je zou blijven houden, welk misdrijf je ook beging, al weet ik dat 't schande van mij zou zijn. Ik ben maar een vrouw! Maar liever dan dat mijn liefde je ondergang zou zijn, ia tot verrader zou stempelen en je ziel ook in het hiernamaals verloren zou doen gaan zou ik mijn eigen ziel, mijn eer en alles opofferen! J e z u 11 't niet doen! Je denkt dat je meer van mij houdt dan ik van jou, maar dat is niet waar, want om je te redden, zooals je nu bent, is mijn liefde zoo groot, dat ik zelfs voor goed van je heen wil gaan ter wille van je eer, je koning, je onsterfelijken roem, je smettelooze leven, dat achter je ligt. En dan zal ik blijven leven ter nagedachtenis van mijn liefde!" Toen zij deze bezielende woorden had gesproken, keek zij omhoog, als om den hemel als getui/ge aan te roepen, dat zij haar belofte zou houden, en toen zij on bewust haar hand naar voren hield, nam hij die teeder in de zijne en voelde den zachten druk van haar vingers, als om hem de zaak in hetzelfde heldere licht te doen zien, waarin zij die zelf zag. „Je bent beter en verstandiger dan ik zei hij op een toon, die verried dat hij tot inkeer was gekomen. ,En je weet dat ik gelijk heb? Je ziet in dat ik je moet verlaten, in je eigen belang?" „Van mij heengaan nu?" riep hij uit. „Dat heb je alleen maar gezegd, maar niet gemeend, is 't wel?" Ik heb 't wel degelijk gemeend", zei stelling, zulks in verband met het feit, dat de chef-fitter zich had kunnen ver zekeren. De rekening van de Gezondheidscom missie over 1932 wordt goedgekeurd met een uitgaaf van 1121 en een batig slot ad 454.90; tegen de begrooting dier commissie voor 1934 zullen geen bezwaren worden nigebracht. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het aangaan van een geldleening, groot 4500 voor dekking van de kosten van afbreken van de bestaande en bou wen van een nieuwe onderwijzerswoning Deze geldleening zal worden afgelost in 40 jaarlijksche annuïteiten, berekend tegen een rente van 4% pet. per jaar. In verband hiermede, wordt de gem. be grooting voor 1933 gewijzigd. De Voorzitter zegt, dat het bou wen der woning is gegund aan den laag- sten inschrijevr, den heer P. J. van Doorn te Goes, voor 4100, terwijl het schil derwerk is gegund aan den heer A. Leijs te Schore voor 436. De heer D e V r i e- z e vraagt nog, of bij deze werkzaamhe den zooveel mogelijk Schoorsche werk- loozen te werk zullen worden gesteld, waarop de Voorzitter mededeelt, dat de aannemer heeft verklaard, dat hij hiertoe genegen is. Naar aanleiding van een mededeeling van den gemeente-opzichter, dat de rio- leering bij de woning van den heer De Jager goed moet functioneeren, dringt de heer Van den Brink aan op een nader onderzoek, zulks naar aanleiding van de verklaringen van de heeren Gle rum en De Vrieze, die van meenmg blij ven, dat deze rioleering niet geheel in orde is. De Voorzitter zegt, dat hif een onderzoek zal instellen zoodra de weersomstandigheden het mogelijk ma ken om de werking te controleerea De heer Bruijnzeel wijst op den slechten toestand van den vuilnisbak in de wijk over de Schorebrug. De Voor zitter zal maatregelen voor verbete ring nemen. WEMELDINGE. Vrijdagavond verga derde de Raad. Afwezig de heer P. Lin- denbergh. Besloten wordt een verzoek van de Onderlinge Mij. tot uitkeering bij over lijden om een begraaftoestel aan te schaffen, te renvoyeeren naar B. en W. W. en dit te behandelen bij de gemeen- tebegrooting 1934, aangezien de midde len voor 1-933 ontbreken. Aan mej. L. de Groffau wordt vermin dering van huur voor een perceeltje tuingrond verleend. Vastgesteld worden de pensioens grondslagen van den heer P. J. Keyzer, als burgemeester en ambtenaar van den Burgerlijken stand en de verordeningen regelende de verdeeling der werkzaam- <5 VOOR V^HT>ilER!WNSTt WAT ER ze met moeite. „Het is het eenige, dat ik kan doen, om te toonen hoeveel ik van je houd. Zoolang ik in je leven zal zijn, verkeer je in gevaar je zult nooit voor je zelf veilig zijn o, dat merk ik nu Quidelijk. Ik sta tusschen jou en alles wat de wereld je zou willen geven ik wil niet staan tusschen jou en je Iff eer! Haar krachten begonnen haar te be geven, hoe zij er ook tegen streed. Hij was niet in staat iets te zeggen kon niet begrijpen dat z" in ernst was. ,Ik moet!" riep zij plotseling uit. „Het is alles wat ik voor je kan doen het is mijn leven neem het!" Tranen welden uit haar oogen, maar zij hield het hoofd rechtop, zoodat zij ongestoord over haar wangen liepen. „Neem het!" herhaalde zij. „Het is al les wat ik in ruil voor het jouwe en je eer kan bieden. Vaarwel o, mijn God, ik heb je zoo innig lief. Nog één keer voordat ik heenga Zij viel bijr^a in zijn armen en !e,gde haar hoofd op zijn schouder, terwijl zij haar armen om zijn hals sloeg, zooals zij dat altijd deed. Hij kuste haar zacht jes en voelde af en toe haar heele lichaam schokken door het snikken, dat zij deed. „'Het vermoordt me", zei ze met ge broken stem. „Ik kan niet ik dacht zoo sterk te zijn! O ik ben de rampza ligste vrouw, die er op de heele wereld I" Met een plotselinge beweging maakte zij zich van hem los en wierp zich snik kend in een stoel, waar zij haar gezicht in haar handen verborg, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5