LANDBOUW. INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEVOLKING. AFLOOP VERK00PIRGEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. NABKTBEMOHTEN. ZEELANDS BLOEIENDE BONGERDS. Votfel die steeds speciale bewaV^ genoot ontsnapt nu aan z'n tegenstan ders, zig-zag passeert hij in solo-ren eenige Julianamenschen en schiet hoog in 6-1, waarmede het einde aanbreekt. BoeimeerZeelandia 43. Zeelandia moest gisteren in haar pro motiewedstrijd tegen Boeimeer de punt jes aan de ontvangende vereeniging la ten, welke met 43 won. HollandBelgië 12. Het wilde met de Oranjemannen niet in het Amsterdamsche stadion en zij hebben van het werkelijk niet zoo ster ke Belgische team een welverdien de nederlaag te boeken gekregen in de zen 50sten wedstrijd tegen de zuidelijke naburen. Voor de rust heeft na elf minuten spelens Desmedt, toen v. d. Meulen uit liep, aan de, Belgen de leiding gegeven, maar daar bleef het tot de pauze ook bij. Na de rust is het eerst gelijk geweest, toen Van Nellen een hoekschop goed nam en Braet uit zijn doel liep, scoorde Adam voor Nederland. Na vele ernstige, doch goed geredde aanvallen op ons doel, is ten slotte het tweede punt op kalme wijze gemaakt door Voorhoof, doordat v. d. Meulen naast in plaats van tegen den makkelijk te houden bal trapte. Hiermede was de nederlaag beslist, Zaterdag speelde „U. D. I." I te Serooskerke 'n wedstrijd tegen 'n elftal van H. B. S.-scholieren uit Mid delburg. Ruststand 31. Eindstand 52. 20 jarig bestaan Ver. van Oud-leerlingen van de Zeeuwsche Tuinbouwcursussen in Zeeland. Zaterdagmorgen kwam de commissie van de Vereeniging van Oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen in Zeeland reeds vroeg in den morgen in vergade ring bijeen in het Hotel de Zwaan te K a p e 1 1 e. Een herdenking van het 20 jarig bestaan der vereeniging. Deze ver gadering van de Commissie werd door den heer W. Glas geopend, gewezen werd op het heuglijk feit dat Kapelle te bieurs viel, hartelijk verwelkomd de afgevaardigden van Zierikzee, die van Neuzen en Krabbendijke, alsmede de seer, van den Bond van Gediplomeer den de heer K. Sinke, ook de Rijkstuin- bouwconsulent, mede aanwezig, volgde met belangstelling de rapporten welke werden voorgehouden en t.z.t, in de Tuinderij zullen verschijnen: I Over het rendabel maken van de Oude boom gaarden, II Over het loonende van de aardbeiencultuur en haar voortbestaan III Over onderstam No. 9, Een bespreking volgde over de ver hooging van de contributie, waarna de afgevaardigden aan het woord kwamen om hunne felicitatie's over te brengen Verzocht werd om de felicitatie door den heer Van Beveren te Zierikzee uit gesproken te mogen voorlezen op de feestvergadering des avonds. De heer Van Beveren is historicus en omdat deze felicitatie zoo belangrijk was nemen wij deze nagenoeg in haar geheel op: Wanneer dezen wetenschap ons dee wierd, aldus de heer Van Beveren, dat de vereeniging van oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen jubileerde, dan ontrolde voor ons een stuk geschiede nis. Onze gedachten gaan verre terug naai den tijd dat het zeer groot was in Zuid Beveland, dat Kapelle de hoofdplaats was. Dat uw zeer schoone Kerk in 1427 verbouwd, uw geen rechtvaardige trots was en zij was de kapittelkerk en in Kapelle was het dekanaat van Zuid Beveland gevestigd, hetwelk in 1355 overging naar Reimerswaal, dat thans verzonken ligt op den bodem der zee. In dien tijd was volgens Jacob Ver heye van Citters die in 1150 een kaart teekende van Zuid-Beveland, Kapelle het eilandje Dijkwel. Mogelijk bestond Kapelle al in den tijd van Karei de Groote. Kapelle jubileert, en wij denken aan de Maalstede's die reeds in 1150 hier gevestigd waren en de latere geslachten Bruelis Gistelles en Pauques, wanneer we aanzien hoe deze geslachteif zich yermaagschapten met onze beroemde Haamstede's dan begrijpt U dat ook wij voor Kapelle voelen. Immers hebt ge nog niet een polder Haamstede of het Haamstede Ambacht? Wij denken aan de befaamde familie Cats die in Zierikzee schout en schepe nen waren en die in Kapelle ambachts heerlijkheden hadden. En, nu zult ge begrijpen dat we Ka pelle s jubileum willen mee vieren. Kapelle jubileert, mogen wij Schou wenaars dan niet iets herinneren, n.l. dat Schouwen aan Kapelle een zijner beste zonen gaf, die zeer zeker ook voor 'n gedeelte hebben meegewerkt om Ka pelle te maken tot hetgeen het nu is, maar ook dat de vereeniging van oud leerlingen dezen dag haar feest viert, omdat zij aan deze misschien wel haar aan beeft te danken. Toen 8 Nov. 1879 de heer Daniel J. van der Have in Kapelle zijn boom- eekerij op Gistelles begon, was dat voor deze streek een begin van op komst. Helaas is deze werker geenJang leven beschoren geweest, want ieder zal met mij zich nog herinneren, hoe in de Middelburgsche Courant van 26 Jan. 1913 een memoriam stond hetwelk be gon met deze veelzeggende woorden: „Mijnheer is dood"- „Hij beriekte slechts den leeftijd van 53 jaren". En nu weet ik wel dat een eeuw voor zijn komst op Zuid-Beveland een wis- senteelt bestond, die aan velen brood verschafte, maar toch voor ons staat iet vast, dat de heer Van der Have veel aan den herbloei van Kapelle heeft toe gedaan. Wij denken aan den heer J. C. Per sant Snoep die te Kapelle de eerste druivenserre heeft gebouwd, wat ons in het geheel niet verwondert als wij zien hoe het oude gilde der Rederijkers waarvan de oorsprong zich in de eeuwen verliest, zich al noemde met den naam: „De Wijngaard". Zien wij de ups en downs van Kapel- e, hoe het vroeger bloeide in den tijd van de Lakenweverijen, zoo zelfs dat zij zich zelf niet op den kop lieten zit ten van Goes, maar voor het Hof van Jolland een proces voerden, dat den 7en Maart 1451 in hun voordeel uitge sproken werd. Kapelle jubileert en wij fruittelers van latere jaren zien tegen u op, omdat onze leeftijd de helft der uwe is. Wel spreken wij van ons land als van een fruitland, maar dat moogt ook gij vrij doen, want bij de kloostergoederen in uwe palats werd ook gesproken van uitgebreide boomgaards, wat zeer zeker op de burchten ook geweest zal zijn, waarvan de boomgaard van Gis telles zeker dient genoemd te worden. Kapelle jubileert en het doet ons goed deelgenoot te mogen zijn van hare vreugde en namens uw kleine en jon gere zustere spreken wij den alouden academischen of studentenwensch uit: Vivat florcat, crescat. Zij leve, bloeie en groeie. aangelegenheden, heeft allerlei humbug een zekere reputatie gekregen, doordat men aan het verkeerde einde is begon nen. Wat overproductie is genoemd, is niets anders dan een crisis, veroorzaakt door onder-consumptie. Er zijn millioenen bruikbare men- schen, die zouden willen werken om automobielen, radio's, betere woonhui zen en last but not least genoeg te eten te hebben. Stel deze millioenen in de gelegen heid te verbruiken, te consumeeren, en de crisis is afgeloopen. Het is niet zulk een groote moeilijk heid of, laat mij zeggen, een derde deel van de bevolking der Ver. Staten on geveer 40.000.000 menschen er toe gebracht wordt om meer te verbruiken, maar het is eerder de vraag of u de 160.000.000 menschen in Rusland, de 500.000.000 menschen in China, de 300.000.000 menschen in Indië, de 960.000.000 menschen in totaal, die alle van honger dreigen om te komen (een omstandigheid, die dringend en onmid dellijke aandacht vereischt) ertoe kunt krijgen, meer te consumeeren. Een verhoogde koopkracht van 10 dollarcenten per dag voor deze 960 mil- lioen menschen beteekent vrij wat meer dan een dollar per dag voor 40 millioen. Hoe lang zal het nog duren, eer deze simpele berekening begrepen zal wor den? Wij hebben voor deze kwesties niet altijd „uitgestelde" economische confe- IAfzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd - niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort VERKEERSELLENDE IN MIDDELBURG. Wie het voorrecht heeft gehad het verkeer in de voornaamste plaatsen van ons land van naderbij te aanschou wen en hierbij een vergelijking heeft gemaakt met den verkeerschaos in Zee- lands hoofdstad, zal zich hebben afge vraagd of deze wantoestand nog ian ger moet blijven voortduren. Indien onze gemeentebestuurders zich de opoffering getroosten om ken nis van het verkeer in den Langen Delft te Middelburg te nemen b.v. op Zaterdag tusschen 18.00 en 22.00 h ben ik overtuigd, dat ook zij moeten erken nen, dat onmiddellijke verandering ge boden is. Bovendien lijkt het een soort sport der jongelui te zijn, met groote snel heid daarbij zooveel mogelijk lawaai makende met rijwiel of motorrijwiel dan juist deze straat uit te kiezen als wie lerbaan. Waarom deze straat op bepaalde da gen en uren niet afgesloten voor alle rij- en voertuigen, zooals in vele plaat sen geschiedt? Hopende, dat spoedige verbetering t.a.v. deze urgente aangelegenheid moge intreden, dank ik U mijnheer de Re dacteur voor de verleende plaatsruim te. Abonné- [Inzender zal zich willen herinneren dat wij reeds een breedvoerige be schouwing aan dit onderwerp wijdden waarin trottoireering, eenrichtingsver keer en verbod voor fietsers voor de Lange- en Korte Delft worden voorge steld. Dat is al weer eenigen tijd ge leden Red.] Deterding vindt een oplossing niet moeilijk. Sir Henry Deterding, de bekende di recteur-generaal van de Koninklijke Ne derlandsche Petroleum Maatschappij, en directeur van de Shell-Transport Tra ding Cy., heeft zijn meening over de hui dige wereld-crisis naar wij in de Maan dagmorgen lezen, als volgt weergegeven „Daar ik in zaken gekomen ben op bank, zes jaar lang een bank in het Oos ten heb geleid eer ik in de olie-affaires kwam en nu meer dan een halve eeuw succes heb gehad in iedere zaak die ik op touw zette, denk ik dat in het recht heb de aandacht te vragen voor mijn zienswijze op de tegenwoordige financi eele en handels-wereld-catastrophe. Er is één feit dat ik in mijn lange za ken-leven meer heb leeren waardeeren dan iets anders ter wereld: Alle oplossingen zijn eenvoudig; de gecompliceerde kwesties hooren thuis bij politici, „would-be" economisten en dergelijke heeren, die het niet tot een oplossing brengen, maar het karretje steeds verder in het moeras rijden. Allereerst: Er was nooit, en er za' nooit behoeven te wezen een crisis ten gevolge van overproductie. Zooals in zooveel v,gecompliceerde 9. Over de Rijkskerk in den zin der, bovenstaande richtlijnen en voor de eerste maal over den persoon van den rijksbisschop, die op voorstel en uit de rijen der Duitsche Christenen" wordt benoemd, zal het geheele Evangelische kerkvolk op 31 October 1933 bij stem ming beslissen. Stemrecht hebben alle Evangelische lidmaten van gemeenten, I naar mate van het stemrecht in den) staat. Uitgesloten van het kiesrecht zijn Christenen van niet-arische afstamming. 10, Volgens bovenstaande principes voltrekt de rijksbisschop de verdere uit breiding van de Evangelische Rijkskerk, i De voorbereiding en uitvoering van de i kerkelijke verkiezing ligt in handen van den voorzitter, dr. D. Kapler. DE IERSCHE VRIJSTAAT EN EED VAN TROUW. Thomas, de Engelsche minister voor de Dominions heeft een verklaring af gelegd in verband met het besluit van den Ierschen Vrijstaat om den eed van trouw aan den koning van Engeland uit de grondwet te schrappen. Hij wees er op dat de Britsche regeering het des tijds reeds duidelijk heeft gemaakt dat de pogingen om den eed af te schaffen rechtstreeks in strijd waren met de ver plichtingen, welke de Iersche Vrijstaat bij het verdrag van 1921 op zich heeft genomen. Dit werd bevestigd door den vorm der Iersche wetgeving. Het ver- E. H. P. PEEK f te bereiden op den vasten van 21 dagen, waarmee hij Maandagmiddag te 12 uur wil beginnen. Gandhi wil zijn vasten ook voortzetten, als hij uit de gevange- enties noodig. Zulke conferenties zul-1 Ierschen Vrijstaat en ten einde haar doel en nooit tot conclusies leiden, aange-1 bereiken is de regeering van den nis zal worden ontslagen. Doktoren ver drag is de basis van de positie van den I klaren dat hij reeds thans ondervoed is. zien ieder zal praten over de oplossin gen voor zijn eigen land, en nooit over die voor de werld". Aldus Sir Henry Deterding. Radiorede van Roosevelt. is cle regeenng van Vrijstaat genoopt geweest in haar wet-1 geving clausules op te nemen, strekken de, niet slechts tot het afschaffen van den parlementairen eed, maar ook tot het intrekken van die bepalingen in de President Roosevelt heeft Zondag- grondwet welke het verdrag wetiskracht avond zijn lang verwachte radiorede ge houden over den economischen toestand verleenen. Met betrekking tot den toestand, wei van Amerika en het program van op-1 ke thans is ontstaan, is de Britsche re- bouw der regeering. geering van oordeel dat de aanneming Roosevelt besprak de tot nog toe ten va" het wetsontwerp den plicht van uitvoer gebrachte en de reeds ontwor- j trouw aan den koning niet raakt. De pen wetgeving. Hij waarschuwde voor j trouw van de leden van het parlement herhaling van het verkeerde inzicht datjvan 4.en Ierschen Vrijstaat is niet af ZOUTELANDE. Ingekomen: F. Adriaanse en gezin uit Middelburg. L. C. de Haas-Bergsma, uit Arnemui- den. Vertrokken R. Boogaard, naar Biggekerke. L. en J. van Keulen naar Biggekerke. productie en consumptie tot in het on eindige konden worden opgevoerd. hankelijk van het afleggen van den eed, dien zij krachtens het verdrag en de De tot dusver genomen maatregelengrondwet verzocht worden af te leggen, aeteekenden geen regeeringscontrole, j zoodat het niet-afleggen op zichzelf doch een soort deelgenootschap van re-jéeen verwerping van trouw is. Dit doet geering en particuliere ondernemers. De anti-trustwet zou gedeeltelijk opgehe ven dienen te worden om uniforme pro- ductievoorwaarden te scheppen. Roosevelt verdedigde de handhaving van het gouduitvoerverbod en noemde het voornaamste doel der regeering de stijging van de prijzen der grondstoffen om den schuldenaren de terugbetaling van hun schulden mogelijk te maken, te gen dezelfde dollarwaarde, als waarin de schulden toen zij werden aangegaan, waren uitgedrukt. Parallel met de bin- nenlandsche problemen, waaraan de re geering voornamelijk haar aandacht zal schenken, liepen de problemen der bui- tenlandsche politiek. echter niets af aan het feit dat volgens de Britsche regeering de afschaffing van den eed een schending van het' verdrag is. BELGIE. Tengevolge van de emigratie uit Duitschland is het aantal Joodsche in woners van Antwerpen met 28.000 ge stegen. Machtigingswet, Na een vrij lang- Idurig debat tusschen voor- en tegenstan ders van de machtigingswet is in een door het bestuur van de Liberale Partij tezamen met de liberale fractie van Ka- De bekroonde of zeer eervol vermelde foto's uit onzen wedstrijd „Zeelands Bloeiende Bongerds gefotografeerd", zijn thans te zien in de étalage van den Kunsthandel J. G. STURM, Lange Kerk straat 5, Goes. (Ingez. Med.) .mer en Senaat gehouden vergadering met P0S1|-le van Amerika is onverbre- j groote meerderheid van stemmen een kelijk verbonden met de ontwikkeling I motie aangenomen, waarin de wensch van de est van de wereld, en een ingrij-1 wordt uitgesproken dat de liberale parle- pende verbetering der Amerikaansche I mentsleden „de regeering in staat zullen i verhoudingen hangt af van den opbloei I stellen haar politiek van financieel en V£ln 4. W!w Iaart' I economisch herstel voort te zetten", i - J l. Washington gevoerde bespre- I jn liberale kringen verwacht men dat kingen hadden ten doel de bewapening I slechts vier of vijf z.g.n. „Jong-Turken" j e beperken, de tarieven te verlagen, de I (l^den van den linkervleugel der fractie) valuta te stabiliseeren, en het vertrou-tegen het wetsontwerp zullen stemmen. Minder gunstig schijnt het er echter bij de Christen-democraten uit te zien. Inmiddels gaat de gezondheidstoestand van den minister-president nog altijd niet vooruit. De heer de Broqueville lijdt aan een begin van bloedaandrang naar de longen en men vreest dat hij Dinsdag nog niet hersteld zal zijn. In I T-. .dit geval zou, naar verluidt, minister! F6 ^^beweging 'rPv I Juspar het wetsontwerp in de Kamer sche Christenen Hissenfelder, heeft Za- wen tusschen de naties te herstellen De toekomst der wereld eischt, dat de economische conferentie te Londen een succes wordt. Notaris mr. P. Loeff heeft Zater dagmiddag in het Kasteel van Batavia te Westkapelle in het openbaar ver kocht: 1, Een huis, schuur, erf en tuin te Westkapelle, in 't Hout, Koestraat D no. 54 te Westkapelle, groot 5 A 24 C. (40 R.) Kooper J. Stoel, gemeenteveldwach ter te Westkapelle q.q. voor 2590. 2. Een huis, schuur en tuin aan de Noordstraat B 58 te Westkapelle groot 5 A 54 C. (42 R.) Kooper H. Hendrikse notarisklerk te Koudekerke voor 2230. DE DUITSCHE EVANGELISCHE RIJKSKERK. terdagavond den voorzitttr, D. Kapler, onderstaande principes overhandigd volgens welke de evangelische Rijkskerk moet worden ingericht: 1. Wij willen de Evangelische Rijks kerk van Lutherschen stempel met in schakeling van de gereformeerde meenten, wier eigen aard wordt "gewaar borgd. 2. Wij willen geen staatskerk, maar ook geen kerk, die een staat in den staat vormt, doch een Evangelische Rijkskerk, die de soevereiniteit van den nationaal- socialistischen staa.t uit geloof erkent en het Evangelie in het Derde Rijk verkon- digt. 3. De Evangelische Rijkskerk is de kerk der Duitsche Christenen d.w.z, van de Christenen van Arisch ras. In zoo verre is zij ook verbonden met de Duit sche Christenen in het buitenland. De verkondiging van het Evangelie onder anderen is een aangelegenheid van de buitenlandsche missie. 4. Deze aldus gevormde kerk mag noch een burcht der reactie, noch een democratisch-parlementaire spreekzaal zijn. 5. De Evangelische Rijkskerk wordt gedragen door het' vertrouwen van het volk en geleid door den rijksbisschop. 6. De Evangelische Rijkskerk wordt verdeeld in niet meer dan 10 kerklan- den aan wier hoofd telkens een lands- bisschop staat. 7. De rijksbisschop is, in overeenstem ming met de overwegende meerderheid van de kerklidmaten, Lullhersch. Hij wordt ter zijde gestaan door een ge reformeerd rijksvicaris.. 8. De rijksbisschop heeft zijn zetel in de Lutherstad Wittenberg. De slotkerk is zijn parochiale kerk. DUITSCHLAND, Hitler-betooging. Tegen 12 uur wa ren gister te Kiel 30.000 S.A. en S.S mannen en 15.000 leden der Hitlerjeugd, zoomede delegaties der rijksmarine en rijksweer opgemarcheerd. Meer dan 100.000 personen sloegen den opmarsch gade. Des middags hield Hitier een rede, en verklaarde o.a,: „het is ons duidelijk, dat, wanneer deze verheffing van het Duitsche volk mocht mislukken, dit het einde van het Duitsche volk zou zijn Misschien zullen in eeuwen de krachten van het heden niet meer kunnen wor den hersteld, indien de vandaag bereik te eenheid mocht mislukken. CHINA. Opzienbarende moordaanslag. Pe king moordaanslag op den ouden monarchis- tischen generaal Tsjang Tsjing Yao, een der veteranen uit den Chineeschen bur geroorlog. De dader drong het Grand Hotel des Wagons Lits binnen, waar een centrum van sociaal verkeer voor de buitenlanders te Peking is. Hij schoot den generaal neer en ontvluchtte in een gereedstaande auto De verwondingen van den generaal zijn van levensgevaarlijken aard. Naar verluidt zou de generaal betrok ken zijn bij een complot in Noord-China om het tegenwoordige hoofd van de Mandsjoerijsche regeering in Mandsjoe kwo Poe-ji te herstellen op den Draken- troon als keizer van het geheele Chinee- sche Rijk, waarvan Peking dan weer de hoofdstad zou moet enworden. BRITSCH-INDIE. Gandhi begint te vasten. Gandhi heeft den Zondag besteed om zich voor De Rijkswaterstaat te Maastricht heeft aanbesteed het vervaardigen en werkvaardig leveren van twee ijzeren veerponten en twee ijzeren gierbooten voor de veren te Kessel en te Baarle, Raming 14000. Hiervoor was o.a. in geschreven door de Terneuzensche Scheepsbouwmaatschappij te T e r n e u- z e n voor 10989. Rotterdam, 8 Mei. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 582 vette runderen, 308 vette- en gras kalveren, 331 schapen en lammeren, 799 varkens. Prijzen voor vette koeien: le kw. 51 60, 2e kw. 3040, 3e kw. 25—30; kalveren: le kw. 1-^-1.17, 2e kw. 50 76, 3e kw. 40—50; schapen 8—16 per is Zondag opgeschrikt door een|stuk( varkens: le kw,3032, 2e kw. 26 —29, 3e kw. 24—26. Vlas. Aangevoerd uitsluitend eschoon van blauw- 4210 kg, prijzen 40-60; van Holl. geel 2300 kg, prijzen 40—60; van dauw rood: 1740 kg; prijzen 371445. Handel iets vlotter. Aardappelen. Voor aardappelen 0.15 0.20;Zeeuwsche blauwe en bonte 11.40; Zeeuw. Eigenheimers 0,25 0.50; Brielsche Eigenheimers 0 40 0.75; Bravo's 1/1.50; Red Star 1— 1.30 alles per hl; Malta (Suring) 16— 18; idem (winter) 1V<8c. beide p. kg. Van binnenlandsche granen, zal tot de nieuwe oogst geen noteering meer verschijnen. Buitenlandsche granen. La plata mais disponibel 72; aangekomen en stoo- mend 70; Donau Galfox disp. 64; Russische disp. 68; Amerikaansche mixed disp. 72.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3