BEURS- EN WISSELKOERSEN, KERKNIEUWS. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LAATSTE BERIOHTEN. BURGERLIJKE STAND. VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. BEURSTHERMDMETER van Maandag. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCmWWEN-DBIVtUHB. AMSTERDAM, 8 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden Ned. 2e 1. 32 1000-5 98%—99%. Ned. 17 1000-4 99%—99%. Ned. 31 1000-4 96%—96. Ned. 33 1000-4 95%—96%. Cerlificaten-3 75%76%. O. Indië 22 doll. 1000-6 90—89%, O. Indië 23 pndst. 100-6 70% O. Indië 26 1000-4% 86%—84. Denemarken Oblig. 1926-5 8081. Duitschl. pndst. 100-7 4746%. Duitschl, 30 1000-5% 34%—36%. Zwitserl. oblig. '24-5 103-101%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100%100. Amsterdam 1933-5 98% 's-Gravenhage 1929-4% 99%99%. Rotterdam 1926-1930-4% 85—85. Utrecht, prov. 100% Berlijn 1925-6% 28—30. Raad van Baarland. BAARLAND. Zaterdag vergaderde de raad. Besloten werd het dokterscontract met 6 jaar te verlengen. Bij het plan van werkverschaffing over 1934 stellen B. en W, voor een plan n.l. de bocht uit de Vreelandsche dijk te halen, ter lengte van 100 m. De raming der kosten is 3400. De baten die terug kunnen vloeien bedragen 400, wordt alzoo 3000, Aan arbeids loon zit hier ongeveer ƒ2100 in. De bedoeling is hiervoor een renteloos voorschot aan Ged. Staten te vragen. Besloten werd de oproeping van sol licitanten voor gemeenteveldwachter te plaatsen. Besloten werd het gemeentehuis te doen aansluiten aan de waterleiding, kosten 65 met bijlevering van een fontein. Alleen de heer Zeevaart tegen- Besloten werd aan H. Steenbakker een voorschot te geven van 2651 voor Eigen Erf, Bij de rondvraag werd verklaard, dat een der raadsleden dingen had verteld, die in de geheime zitting waren behan deld. De voorzitter zeide te ho pen dat de leden dit niet meer zouden doen, want anders hoefde de zitting niet geheim te zijn.. HANSWEERT. Zaterdag was het hier feest ter herdenking van den geboorte dag van Willem van Oranje. Eerst inlui den door de klokken der Ned. Herv. en R. K. kerken. Dan kinderzang op het schoolplein voor de o. 1. school, een es tafette-wedstrijd door leden van de sportvereenjging „Zeelandia, een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd op het voet balterrein achter de voormalige scheeps werf. Ter opluistering hier een kampe ment der afdeeling van de Ned. Pad- vindersvereeniging. 's Avonds eerst een plechtige herden kingsdienst in de Zeelandia-zaal, waar burgemeester De Mul, ds. Van Selms en pastoor Van den Bosch leven en betee- kenis van Willem I hebben uiteengezet. „Scheldegalm verleende bij die her denking medewerking. Tenslotte concert van „Scheldegalm" in de muziektent. SCHORE. Nu de steunregeling voor werklooze arbeiders uit deze gemeente geëindigd is op 15 April j.l. en de werk verschaffing is stopgezet sedert 1 Mei, hebben Burgemeester en Wethouders opnieuw om verlenging van de steunre geling gevraagd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Bij het plaatse lijk agentschap der arbeidsbemiddeling staan nog een betrekkelijk groot aantal werkloozen ingeschreven, terwiji voor werkverschaffing geen object aanwezig is. COLIJNSPLAAT. Door een alhier gevormd comité is besloten op 12 Mei een herdenkingsavond te houaen voor djr n 400 jarigen geboortedag van Prins Willem van Oranje. De heeren J. Hoo- gerheide, onderwijzer te Wemeldinge en I, Voorsteegh, Hervormd predikant ie 's-Graveni:age hebben zich bereid verklaard een gedachtenisrede uit te spreken. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. hield de afdeeling „HaamstedeBurgh" van de vereeniging „Het Groene Kruis" een ledenvergadering. De rekening over het afgeloopen boekjaar werd in ontvangst en uitgaaf resp. met 4.233 en 2.798 goedgekeurd. Uit het jaarverslag dei- wijkverpleegster, mej. Duvekot, bleek dat door haar in 1932 werden afgelegd 3696 bezoeken voor wijkverpleging, 387 voor de t.b.c.-bestrijding en 115 voor zuigelingenzorg; bovendien verleende zij 729 maal hulp aan 15 kinderen op schoolspreekuren. 310 keer werden verplegingsartikelen uitgeleend. Ge tracht zal worden een afdeeling op te richten voor uitzending van zwakke kin deren. Zeeuws. Hyp. B-5 100100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 9999. A Amsterd. Bank 120%120%. C Rott. Bankver. 83%84%. A Twentsche Bank 9798 ex div. A Pref. Gruyter Zn. A. 118118. A Pref. Jurgens A 88%88. A De Schelde N.B. 38%—39%. A Ver. Papf. v. Gelder 6062. C Am. Car Foundry 12%12%. C Am. Smelt Ref. 24%24%. C Farbenind. I.G. 76%74. C U. States St. C. 40%-A0%. C North Am. Cy. 2120%, A Born. Sum- H.M. 152153%. A Linde en Teves 7070. A Ned. Wol Mij. 64—64%. A Singkep Tin M. 115116. A J. C. Japan Ln. 3535%. A Rotterd. Lloyd 53%51. A S. M. Nederland 64%59%. A Amsterd. Thee C.M. 3636 De sleepboot „Archimedes" welke te Hansweert vorige week Zaterdag door den deurwaarder aan de ketting is gelegd, is Zaterdag weer vrijgegeven. De boot is naar Antwerpen vertrokken. De politie te Hulst heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een in woner aldaar die bij de plaatselijke steunregeling om geld kwam vragen ter ondersteuning van zijn gezin en die me- dedeelingen deed dat hij geen inkomen had. terwijl bij onderzoek bleek dat de verhalen onjuist waren en de man een behoorlijk inkomen genoot. In den morgen van een dezer da gen kwam de landbouwster S. te H o n- t e n i s s e tot de minder aangename ontdekking dat uit een op haar erf staand hok, een 7-tal konijnen waren ontvreemd. Men had de pannen van 't hok genomen, teneinde door de ontsta ne opening de dieren te kunnen weg halen. Bij de politie is aangifte gedaan. Een inwoner van Oostburg vond dezer dagen in zijn tuin eenige kippen dood liggen. Bij een onderzoek dat ingesteld werd, bleek dat men Pa- rijsch groen op het erf had gegooid van welk vergif de dieren hadden gegeten. Ds. H. Buurman, geref. predikant te Amstelveen, denkt tegen het najaar emeritaat aan te vragen. Ds. Buurman arbeidde te Meliskerke in 1893 en Amstelveen (1899 tot heden). Ds. F. A. den Boeft, Geref. predi kant te Rotterdam-Kralingen (vroeger o.m. te K r u i n i n g e n) is bij Kon. be sluit benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te Velde. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. W. te Winkel te Sneek is be roepen te Groningen. Geref. Kerk. G. Leene cand. te Ermelo heeft het beroep naar Baarland aangenomen. Beieren en het Vaticaan. De Duitsche pers deelt mede, dat het Beiersche gezantschap bij het Vaticaan, onnoodig geworden na het bereiken van een sterkere eenheid van het Duitsche rijk, weldra opgeheven zal worden. Deze week is de melkprijs te E 1 - lewoutsdijk met 2 cent verlaagd en alzoo gebracht op 8 cent per liter. Aan de Chr. Kweekschool te M i d- d e 1 b u r g is tot tijdelijk leeraar in het Engelsch benoemd de heer J. A. Sakko, leeraar aan de H. B. S.-A (Hoogere Han delsschool). Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen vee artsenijkunde 2e deel, de heer M. Ga- keer- Prof. dr. L. van Itallie, hoogleeraar in de artsenijkunde en vergiftleer aan de Leidsche Universiteit, is door de Univer siteit van Parijs benoemd tot doctor ho noris causa. Promotie van een Nederlandsche aan de Sorbonne. Vrijdag a.s. zal mej. L. W. Holsboer, leerares in de Fransche taal en letteren aan het Lyceum te Batavia, vermoede lijk als eerste Nederlandsche vrouw aan de Sorbonne te Parijs promovee- ren tot doctor in de Fransche taal en letteren op proefschrift: „L'histoire de la mise en scène dans le théatre fran cais de 1600 a 1657". Hooger beroepen. Den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Oostburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen van den kantonrechter te Oostburg in de volgende zaken, waarbij de verdach ten allen ter zake van telastegelegde overtreding van de Crisis-Varkenswet A Hoth. Alberts 23 C Baltimore en Ohio 12%12%. A Southern Rlw. 11%11%- C Uninon Pac. Rr. 6870. C Int, Nickel Cy. 12—11%. A Koloniale Bank 70%69-69%. A N.I. Hbk. 1000 62—57%. C Ned. H. M. 1000 69—66%-63%. A Alg. Kunstz. U. 27%—27%-29%. A v. Berkels Pat. 1818%. C Calvé-Delft 58%59%-60%. A C. Suiker Mpij. 23%23%. A Ned. Ford A.M. 128%—127%-123%. A Philips Gem. B. 142%143-139. C Unilever 94%97-95%. C Anaconda Cop. 10%10%-10%, C Bethlehem St. 21%—21%-21%. C Kennec Copper 14%13%-14%. A A.N.I.E.M.N.B. 220—219. C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr Mpij 161162%-60 C Contin. Oil Cy. 8%7%-8%. C Shell Union O.C. 5%6-5%. A Holl.. Amer. Lijn 2% 6 Mei. 8 Mei. 8.37 8.41 58.55 58.50 9.79% 9.78% 34.70 34.67% 48.05 48.04 37.25 37.60 2.06% 2.11 zijn vrijgesproken of ontslagen van alle rechtsvervolging: M. de B., 39 jaar, A. v. P., 37 jaar, J. de T„ 67 jaar, C. C. de J„ 51 jaar, C. C., 42 jaar, C. C. 54 jaar, D. de K„ 47 jaar, A. V., 49 jaar, R. A. V., 29 jaar, landbouwers te Eede, J. de C., 27 jaar, J. V., 52 jaar, landbouwers te Groede, A. L., 48 jaar, werkman te Eede, E. A. B., 46 jaar, landbouwer te Eede en F. B„ 37 jaar, landbouwer te Yzendijke, Arrond.-Rechtbank te Middelburg, Zitting van Maandag 8 Mei 1933. De volgende vonnissen werden uitge-J sproken: veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: J. M. K., 27 jaar, admini strateur te Goes 10 of 10 d. h.; overtreding Motor- en Rijwielwet: J, de T., 21 jaar, chauffeur te Arnemuiden, 25 of 10 d. h.; wederspannigheid: A. L. P., 22 jaar, landbouwer St. Jansteen, 3 wegen gev.; belemmering handeling ambtenaar: R. M. P., 30 jaar, landbouwster St. Jan steen, 3 weken gev.; overtr. Motor- en rijwielwet: P. A. v. P., 43 jaar, landbouwer Koewacht, be vestiging vonnis van den kantonrechter, behalve de straf, 1 of 1 d. h.; overtr. Wapenwet: J. G., 35 jaar, ar beider Borssele, bevestiging vonnis van den kantonrechter, 10 of 10 d. h, en verbeurd verklaring van het geweer; overtr. kanaalreglement: J. J. J., 22 jaar, schipper, Terneuzen, bevestigd, 40 of 40 d. h.; oplichting: P. V„ herbergier en koop man te Middelburg, 1 maand gev. voor waardelijk, proeftijd 3 jaar. Provinciale Staten. De opening van de eerste gewone zit ting van de Provinciale Staten van Zee land hebben Gedeputeerde Staten be paald op Dinsdag 20 Juni a.s. des na middags te half acht. EEN PLECHTIGE BEGRAFENIS. TE MIDDELBURG. Hedenmiddag heeft het Leger des Heils het stoffelijk overschot van een der vrouwelijke heilssoldaten, mej. Maas, naar de laatste rustplaats gebracht. Van af het sterfhuis in de Lange Gist- straat ging het muziekkorps voor den stoet uit, terwijl de vaandels werden medegedragen. Naast den lijkwagen gingen zes „zusters" als slippendraag- sters en achter de beide volgrijtuigen sloten vele „broeders en zusters" zich bij den indrukwekkenden stoet aan. Op de begraafplaats hebben de bij 't Leger gebruikelijke ceremoniën plaats gehad. De crisiszuivelcentrale maakt be kend, dat de prijs van de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter met ingang van heden nader is vastgesteld op 1.10 per kg. MANDSJOEKWO. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat op 20 Mei a.s. te Tokio een Rus sisch- Japansch-Mandsjoerijsche confe rentie bijeen zal komen ter beraadsla ging over den politieken toestand in het Verre Oosten. De Japansche gezant te Sjanghai, Arioshi, heeft den Chineeschen minister van buitenlandsch zaken medegedeeld, dat onder de huidige politieke omstan digheden deelneming van China aan de ze conferentie is uitgesloten. De Japan sche regeering is slechts bereid de deel neming van China nader te overwegen, wanneer de Chineesche regeering zich bereid zou verklaren, Mandsjoekwo de jure te erkennen. Van een uitvoerig communiqué heeft de directie der K.L.M. op de brief van de Ned. vereeniging van verkeers vliegers haar standpunt betreffende het collectief ontslag der piloten. Hierin wordt allereerst uiteengezet, dat de ver eeniging niet den reglementaire weg be handeld heeft, voorgeschreven in 't regle ment betreffende de dienstvoorwaarden. Daarna worden de eischen behandeld, waar we morgen nader op terugkomen. In aansluiting op het bericht be treffende het doodelijk autoongeval het welk te Moergestel op Zaterdag j.l. in den vroegen morgen heeft plaats A K.N. Stoomb. Mij. 13%14. A Ned, Scheepv. U. 61%60-58%. A H.V. Amsterdam 203%204-200%, A Java Cult. Mij. 142%140-37. A N.I. Suiker U. 91%—91-94. A Poerworedjo S.O. 66. A Deli Batavia 139%139-36, C Deli Mij. 1000 125%—125-123. A Senembah 136%136-32%, C Chicago Milw. 2%2%, A Amst. Rubb. C. 72%—72%-71. A Deli-Bat. Rubb. 29%29. A Hessa Rubber 2929%, A Serbadjadi S.R. 22%21%. Prolongatie 1-1. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York gehad, kan nader worden gemeld, dat mag worden aangenomen, dat een twee de persoon bij het ongeval tegenwoordig is geweest. Deze moet zich uit de voe ten hebben gemaakt, en zijn kameraad, die zeer zeker op slag is gedood, alleen hebben achter gelaten. Vast staat dat het slachtoffer, ge naamd H. A. J. L. te Tilburg, per auto, welke werd bestuurd door een zekeren de W. eveneens te Tilburg woonachtig, ongeveer half twee Tilburg heeft verla ten, met de bedoeling naar Eindhoven te rijden. De W., door de politie gehoord, blijft verklaren, dat hij niet bij het on geval tegenwoordig is geweest. Hij zou even voor Moergestel de auto hebben verlaten. Daarna zou zijn kameraad plot seling met de auto er van door zijn ge gaan, terwijl de W. te voet naar Tilburg is teruggegaan. Dit verhaal lijkt onwaarschijnlijk, aan gezien het slachtoffer absoluut niet kon chauffeeren. Daarenboven vertoonen de kleeren en schoenen van de W. groote bloedvlekken. Middelburg. Van 58 Mëi. Bevallen: J. A. Bron- gersOudschans, d. Overleden: T. G, Akkerman, 60 j., geh. met I. D. J. Maas; J, Kamermans, 68 j., geh. met G. van Gemert; E. H. P. Peek, 73 j., geh. met J. L, V. Penders. Goes, Overleden: D. Fran^oys, wed. van C, de Bree, 78 jr.; J. van Weele, man van K. v. d. Pijl, 65 jr.; C. P. de Coninck, 12 jr- Verbouwing van het s.s. Johan de Witt. Naar men aan de N. R. Crt. meldt is in een Zaterdag gehouden inschrijving de verbouwing van het s.s. Johan de Witt gegund aan de combinatie Ned. Scheepsbouwmaatschappij, Amsterdam- sche Droogdokmaatschappij en Neder landsche Dokmaatschappij- Ind. Stoomvaartlijnen. Indrapoera, 4 (8 v.m.) van Rotterdam te Batavia. Dempo, Ritterdam n. Batavia 5 v. Marseille. Marnix van St. Aldegonde, (thuisreis) 5 van Port Said. MiddelburgJuliana 61. Het veld was gisteren doorweekt en daarvan hadden de bal en spelers danig te lijden. Er is dan ook veel inspanning van beide ploegen gevergd, omdat het leer de zonderlingste sprongen maakte. Middelburg trok daarbij, gesteund door haar beter verzorgd spel aan het lang ste eind. De Limburgers zijn met niet minder dan zes-één naar hun vaderland gezonden. De wetenschap toch, dat zij van meet' af geducht op hun qui-vive moeten zijn om niet verrast te worden, heeft ten slotte den groen-witten de overwinning gebracht. Van den beginne is stevig aan gepakt, een ieder gooide z'n volle ener gie in den strijd, zoodat de doelpunten elkaar regelmatig opvolgden- Het; is een spannende strijd geworden, die vaak ontsierd is door te veel „char ging work" der Juliana menschen, die schijnbaar een verlies niet konden ver kroppen. Voor de rust ging dit nog eenigszins, doch na de pauze werd het een gooi en smijtpartij van jewelste, waartegen scheidsrechter v. d. Dungen niet afdoende optrad. Nu gebeurde het vaak dat er overtredingen geschiedden, toen hij er reeds met z'n rug naar toe gekeerd stond, zoodat dit dan wel eenig excuus voor hem was. De Juliana-ploeg heeft sinds het vo rige jaar, ondanks dat zij toen achter de Meelfabriek met enkele invallers start te, veel aan kracht ingeboet. Hun spil is ongetwijfeld dezelfde gebleven en toonde zich nu ook weer een speler van prima klasse. Voorjans, die nu op de rechtsachterplaats stond opgesteld, toon de zich ook op deze plaats een geducht tegenstander. Hun doelman heeft schuld - Amerika - Unilever - Rubber H.VJL - Schepen - Suiker - Industrie - Markt - Koninkl. Obl.markt- ÊH— Young Tabak Philip* Aku Wettig gedeponeerd.) aan verschillende doelpunten, zoodat de ze plaats zwak bezet was. Bij de voor hoede startte de linkervleugel hoopvol, doch de verwachtingen waren te hoog aangeslagen, want P. Ploegaert had dit tweetal zoo goed in bedwang, dat hij hiervoor vaak een open doekje kreeg. In haar geheel kwam het Juliana-vijftal te veel doortastendheid te kort om te gen het Middelburg achtertrio succes te hebben. Middelburg heeft ons bevredigd en met vertrouwen kunnen zij de toekomst tegemoetgaan, omdat wij weten dat zij absoluut nog beter spelen kan. P. Ploe gaert heeft de les uit Venlo goed ter harte genomen; hij speelde, een aantrek kelijke partij voetbal. Zoowel verdedi gend als stuwend ontplooide hij zich de zen middag als een nuttig en moedig speler, die in moeilijke posities steeds z'n hoofd bij z'n werk heeft. Naast hem viel op het soepele werk van Dirkse, die steeds goed aansloot achter de voor hoede en zeker het zijne aan de groote overwinning heeft bijgedragen. Het achtertrio was als altijd. In de voorhoe de genoot Vogel speciale bewaking en waar de Middelburg-midvoor zich be gaf, steeds werd hij door den aalvluggen Wouters „geschaduwd", zoodat van zijn kant geen gevaar dreigde, omdat hij nu eenmaal niet losgelaten werd. Deson danks nam hij toch nog vier van de zes doelpunten voor z'n rekening, zoodat hem dit zeer zeker tot eer strekt. Even over half drie laat v. d. Dungen ossen, Juliana stelt zich als voljgt op: v. d. Roogaa,rd; Voorjans, Reisinger; Vluggen, Wouters, Habets; v. Kan, Mom- mertz, de Boer,. Meesters, Scheepers. Middelburg trekt het eerst via den linkervleugel ten aanval, doch de bal gaat met een schampschot achter. Uit den doelschop krijgt Suykerbuyk een op gelegde kans, doch hij schiet in de han den van v. d. Boogaard. Juliana beant woordt het Middelburgs offensief met 'n schot op de lat, buiten bereik van Vijge boom; de bal ketst het veld terug in, waar hij door de Boer wordt naastge- kopt. De aanvallen volgen elkaar nu van weerszijden op, eenmaal is van Kan al leen doorgebroken, doch de arbiter heeft buitenspel geconstateerd. Vliegensvlug verplaatst zich het spel naar de over zijde waar Merk hard naast schiet. Middelburg is thans in de meerderheid, doch de Juliana-defensie houdt moedig stand en speciaal Voorjans is een groote struikelblok voor den Middelburg-aan val. Nadat de doelman der gastheeren een hard diagonaal schot van de Boer gekeerd heeft, krijgt G. Ploegaert op verren afstand een vrijen schop te ne men, Vogel geeft de bal nog een kleine wending en het leer verdwijnt in het net 1-0. Dit onverwacht doelpunt prikkelt de Limburgers tot krachtiger optreden, Meesters en Scheepers gaan er in snel treinvaart. tusschenuit, doch voor doel gearriveerd blijft hun schot zoek. Middel burg doet het aan de overzijde beter, Merk krijgt een vrijen schop te nemen, die door Vogel onberispelijk wordt in gekopt 2-0. Nu wordt het de blauw-witten schijn baar wat al te erg, Voorjans gaat zelfs linksbinnen spelen, doch ook deze om zetting vermag geen succes te brengen. Nadat Vijgeboom al trappend een ver schot onschadelijk heeft gemaakt breekt de rust aan. Na de hervatting is Middelburg direct in den aanval, doch Voorjans, die nu weer op z'n oude plaats is teruggekeerd zuivert alsnog het terrein. Een vrije schop van verren afstand door P. Ploe gaert genomen wordt de bezoekers nood lottig, want door verkeerd opstellen van hun doelman verdwijnt het ronde ding via de vingertoppen van v. d. Boogaard in het net 3-0. Juliana valt nu fanatiek aan en tracht nu tegen de groen-witte overmacht op te tornen met hard spel. Eindelijk heeft hun rechtsbinnen met 'n laag schot, onder den vallenden Vijge boom succes 3-1. De Middelburg verde diging doet in deze periode erg onzeker. Uit een corner door Merk genomen be werkt een der gasten den bal met de hand, v. d. Dungen kent een penalty toe, die door Vogel hoog woiu, in'gesehoten 4-1. G, Ploegaert wordt nu vervangen door F. Leynse. Nog vinden het onze stadgenooten niet welletjes en wederom heeft Verhulst met een zijdelingsdh schot succes als v. d. Boogaard mist 5-1.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2