W.9de REGEHKLEEDING S. WIENER Co. BINNENLAND. WEER EN WIND. ZEELAND. NUMMER 108. TWEE BLADEN. MAANDAG 8 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. zonnestraal-collecten. IN ALLE PRIJZEN BIDDELBORS. twtttcitil* ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct- P- w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHECOUQANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschf Courant"; Bureaux: Lange Sint Pietarstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no; 43255'Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent. CONT1NGENTEERING SCHOEISEL. Ingediend is een wetsontwerp ter be krachtiging van den maatregel, houden de regeling van den invoer van schoei sel en leestklaar schoenwerk. In de toelichting wordt er op gewe zen, dat de contingenteering in de afge- loopen periode een uitgesproken gunstig effect heeft gehad. Het aantal arbeiders in een reeks van bedrijven, die regel matig worden onderzocht, steeg van 6195 op 1 October 1932 tot 6659 op 4 Maart 1933, het verloop en het aantal arbeidsuren was iets minder gunstig. Ook in de komende maanden blijft de minister de ontwikkeling van den toe stand regelmatig volgen. Aan de hand van hem ter beschikking komende gegevens zal hij eventueel in staat zijn te beoordeelen of een wijzi ging der contingenteerings-percentages noodzakelijk is. HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. De officieele ontslagaanvrage, De piloten van de K.L.M. hebben thans uitvoering gegeven aan hun geno men besluit ter vergadering der Ned. vereeniging van verkeersvliegers om ontslag aan te vragen. Bij de individueele brieven der vlie gers waarbij het ontslag wordt aange vraagd is een begeleidend schrijven aan de directie der K.L.M. gevoegd waaraan wordt ontleend: „U weet, dat genoemde grieven zich niet richten tegen de eenige malen toe gepaste korting op het salaris der pilo ten, doch dat zij o.m. bezwaren hebben tegen de wijze, waarop en de moti' veering waarom reeds meermalen kor ting op de vlieggelden en dagtoelagen is toegepast, terwijl nieuwe kortingen weer in het vooruitzicht zijn gesteld. Wij meenen thans vernomen te heb ben, dat U van oordeel zijt, dat de be zwaren onzer leden minder ontleend zijn aan hun gevoel van rechts-onzeker- heid, dan wel aan een strijd van de vliegtuigbestuurders tot 't veroveren eener machtspositie. Van een dergelijk streven is geen sprake. De rechtspositie der piloten laat naar hun bescheiden meening even wel te wenschen over. Zij meenden recht te hebben op meer stabiliseering van de dienstvoorwaar den. Dientengevolge hebben de navol gende piloten, allen leden onzer vereeni ging besloten, ieder voor zich, ontslag als vliegtuigbestuurder bij Uwe vennoot schap aan te vragen tegen 1 Juli a.s. In alphabetische volgorde wordt dit ontslag gevraagd door de navolgende piloten: J. Ab. Spoel, J. van Balkom, G, Bax, W. M. O. A. Beekman, C. Blaak, P. Both, F. van Breemen, H. Brinkhuis, L. A. Brugman, J. J. E. Duymelaar, J. S. W. van der Feyst, G. M. H. Tryns, G. J. Geyssendorffer, J. J. Hondong, E. E. Hulsebos, J. K. F. Kress, K. D. Parmen- te Roller' H- J- Scholtmeijer, L. Sillevis, I. W. Smirnoff, J. van Steen den- F. M. Stork, Suprecht, Q. Tepas, W. C. van Veenendaal en Th. W. van Weyrother. Mocht nog thans de directie er intus- schen prijs op stellen de grieven der vliegtuigbestuurders ernstig en welwil lend onder het oog te zien, dan acht de vereeniging het niet uitgesloten, dat haar voornoemde leden bereid zullen worden gevonden op het genomen be sluit terug te komen. Bij K.B, zijn ongegrond verklaard de beroepen van de vereeniging „Zonne straal tegen de beslissingen van de colleges van B. en W. der gemeenten Heerlen, Brunssum Tilburg, Soest, Roermond, Haskerland, Eindhoven en Schaesberg, waarbij werden geweigerd de door genoemde vereeniging voorge nomen openbare inzamelingen in deze gemeenten. SNEEVLIET EN SARDJONO. Hun gevangenhouding. De Communistische Partij Holland heeft aan de Tweede Kamer twee adres sen verzonden, waarin de Kamer ver zocht wordt te willen uitspreken dat het benoemde lid der Tweede Kamer A, Sneevliet behoort te worden in vrijheid gesteld en waarin de Tweede Kamer verzocht wordt ae regeering te willen opdragen de noodige stappen te doen voer de invrijheidstelling van het be noemde lid der Tweede Kamer Sardj ono en tevens alle noodige stappen te onder nemen opdat Sardjono in staat worde gesteld, alle voorgeschreven formalitei ten tijdig te vervullen. EEN TUNNEL ONDER DE MAAS. B. en W. van Rotterdam hebben bij den Raad een voorstel aanhangig ge maakt om in beginsel te besluiten tot den bouw van een tunnel onder de Maas te Rotterdam in de lijn Parkkade1 Charlois, waarvan de kosten worden ge raamd op 24 millioen gulden. Deze tun nel zal uitsluitend bestemd zijn voor het snelverkeer en is geprojecteerd in aan sluiting op bestaande en voorgenomen hoofdverbindingswegen tusschen den tHaag en Rotterdam, Hoek van Holland en Rotterdam, alsmede Rotterdam en het Zuiden des lands. Eerst na het nemen van dit beginsel besluit zal worden getracht met het rijk en de provincie tot overeenstemming te komen omtrent de bijdragen in de kos ten over de vraag of een en ander voor tolheffing in aanmerking komt. DUITSCHE CONSULS NEMEN ONTSLAG. De Duitsche consul te Arnhem, mr, C. M. Böthlingk, heeft bij de Duitsche re geering zijn ontslag ingediend. Ook de Duitsche consul te Nijmegen, de heer H. A. Heine, heeft ontslag aan gevraagd, NEDERLAND EN DEN GOUDEN STANDAARD. In verband met boosaardige berichten, welke Zaterdag op de Amsterdamsche Effectenbeurs verspreid werden, dat de Nederlandsche Bank geen goud meer zou willen afgeven heeft het „Vader land" een kor tonderhoud gehad met den President van de Nederlandsche Bank. De President, die in het geheel niet den indruk maakte van door deze ge ruchten onaangenaam te zijn verrast, en ze ten stelligste tegensprak, verklaarde kort en bondig: „Wij zijn geen muntver- valschers!" Staatsraad mr. J. B. Kan wordt heden 60 jaar. In het tijdvak van 1 Januari tot 1 Mei zijn op Westerveld 222 'lijken verascht, tegen 213 in dezelfde periode van 1932. Vrijdag is de N.V. Maastricht se h e Raadskelder failliet verklaard. (Ingez. Med.) Krishnamurti. In de sociteit St. Joris hield de heer Beutler uit Den Haag Zaterdagavond 'n lezing over „Krishnamurti". Na een openingswoord van den heer Bouman, waarin hij de aandacht vestigde op het Sterkamp te Ommen, werden twee amateurfilmen van genoemd kamp ver toond. De eerste, opgenomen tijdens het kamp in de Ojai Vallei (Californië), de tweede in Ommen, gaven een beeld van de inrichting en werkwijze der bijeen komsten. Daarna verkreeg de heer Beutler het woord. Spr. stelde op den voorgrond dat hetgeen hij ging zeggen, uitsluitend bedoeld was om meer klaarheid te bren gen in de figuur en woorden van Krish namurti. Hij als de volmaakte mensch, is de waarheid en brengt ons tot die on aantastbaarheid, die noodig is om ons le vend en gelukkig te maken, om ons ten volle bloeiend te maken. Volgens spreker is de grondgedachte van Krishnamurti's ideeën het beginsel „Leven op eigen kracht", met schoon heid en vreugde voor anderen als na tuurlijk gevolg. Dit leven op eigen kracht kan slechts tot een begin komen door het oproe pen van zelf-critiek, twijfel. Dit is een krachtige levenshouding, welke onze geheele aandacht vraagt. Ongelukkiger wijze verspillen wij onze kracht aan tal van dingen, die van geen waarde zijn, aan allerlei sensaties, leven wij met ons Door moedig te leven, wordt lij denskracht geboren. Stervensmoed is de vrucht van levenskracht. centrum van belangstelling in het ver leden of in de toekomst inplaats van in het eene groote moment van het he den. In het heden echter openbaart zich het leven in al zijn volheid en wat wij behoeven, is ons nu, op dit moment van het leven, geheel openstellen voor het leven. Daarin worden wij echter belemmerd door onze persoonlijkheid, die haar speciale eischen, haar voor keur en afkeer, en den weg stelt. Deze persoonlijkheid nu moet geheel ver dwijnen, echter niet door onderdrukking maar door al meer 't onpersoonlijke in ons toe te laten, steeds meer ons ware zijn, het onpersoonlijke, te beleven. Het onpersoonlijke is ons ook niet geheel vreemd; ieder onzer heeft, al was het bij momenten, bijv. door eenig broot gevoel, het onpersoonlijke even be leefd. Spr. wijst er op, dat Krishnamurti's woorden dus bij uitstek practisch zijn, direct over te brengen in het dage- lijksch leven van ieder onzer. Eisch is echter, dat het inwendige beleven vol komen vrij zal zijn, niet onderworpen aan eenigerlei autoriteit. Immers, nie mand dan wij zelf alleen kan weten, in hoeverre wij in Ons innerlijk zuiver en eerlijk tegenovet de dingen staan. De autoriteit, welke uiteraard in het dagelijksche leven van den arbeid, van de productie gelden moet, mag in het innerlijk leven geen plaats vinden. De vrije mensch realiseert de waarheid op eigen wijze, op eigen bodem, en werkt, vrijwillig en onpersoonlijk zich schik kend in het algemeen, daarin samen. Van deze levenshouding is Krishna murti een sprekend voorbeeld. Verhuringen en verpachtingen. Nu de Stadsrijschool verdwijnt is de zgn. Burgerweide aan den weg Middel burgKoudekerke, waarvan de pikeur het vrije gebruik heeft, weder ter be schikking van de gemeente gekomen en stellen B. en W. voor het deel, dat de heer Urchard aan Kweeklust verhuurde voor 136 per jaar bij die vereeniging in huur te laten en het overige deel voor 80 aan P. Koole Pzn. te Koudekerke te verhuren van 1 Mei tot 31 Decem ber 1933. Den heer Ingelse was in de Novem- ber-vergadering een pachtvermindering toegestaan van 30 pet. voor 't vischwater in de vesten, thans stellen B, en W. na der voor dit 50 pet. te doen zijn. De commissie van fabricage en de meerderheid van die van financiën gaan hiermede accoord, doch de minderheid van financiën blijft er tegen, o.a. omdat zij de slechte resultaten van 1932 ook aan de groote droogte toeschrijft, waar voor de gemeente niet aansprakelijk kan worden gesteld. Sedert 1885 en 1886 zijn twee stroken grond aan de Teerpakhuizenstraat groot 240 c.a. tot 1 Januari 1936 in erfpacht uitgegeven, tegen 5 cent per c.a. Naar aanleiding van een verzoek stel len B, en W. voor opnieuw voor 50 jaar erfpacht te verleenen aan mej. J. J. Kerkhof, doch tegen 30 cent per c.a. Een demonstratie. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, houden de afdeelingen Mid delburg van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen en Tesschelschade morgen een demonstratiemiddag in St, Joris. GOES. Tragisch ongeval. Het achtjarige zoontje van den heer J. H- B. B., directeur van de Ambachts school, had Maandag 1.1. het ongeluk in een roestigen spijker te trappen. Hij is gisteren aan de gevolgen van bloed vergiftiging overleden, WALÖREREM. Kranslegging monument Marnix van St, Aldegonde, O. EN W. SOUBURG. Zaterdag is alhier herdacht de 400ste geboortedag van Willem I, bij welke gelegenheid 'n krans is gelegd aan den voet van het monument van Marnix van Sint Alde gonde te West Souburg- De plechtigheden zijn ingeluid 's mor gens tusschen half negen en negen uur onder klokgelui in aanhoudenden re gen stelde te half drie de stoet, die aan de kranslegging zou deelnemen, zich voor het gemeentehuis op. De Burgemeester van Souburg legt een krans bij het monument van Marnix van St. Aldegonde. Met begeleiding van het Chr. Fan farecorps „Tot steun in den Strijd" werd gezongen een couplet van het Wilhel mus, waarna de optocht van ongeveer 30 vereenigingen en vele belangstel lenden zich door de met vlaggen ver sierde straten naar West Souburg be gaf. Hier aangekomen legde de burge meester, jhr. H. A, van Doorn, terwijl de muziek speelde „Dankt, dankt nu al len God," de lauwerkrans, waaraan oranjelinten zijn bevestigd met het op schrift: „Aan de nagedachtenis van den medestrijder van Prins Willem van Oranje, 6 Mei 1933. Ter herdenking van den 400sten geboortedag van den Va der des Vaderlands, 24 April 1933", aan den voet van het monument. Rede Burgemeester Jhr. Van Doorn. Hierna werd gemeenschappelijk ge zongen het bekende Wilt heden nu tre den, voor God den Heere, waarna de burgemeester de volgende rede uit sprak: Het is ons een groote vreugde, dat zoovele vereenigingen en zoo vele par ticulieren aan onze roepstem gevolg hebben gegeven, om op dezen dag hul de Ie brengen aan de nagedachtenis van Willem van Oranje, die voor vier honderd jaar op het kasteel Dillenburg geboren, voor ons Vaderland de groo te strijder werd voor recht en onafhan kelijkheid en hoe konden wij die hulde beter brengen, dan door ook zijn groo- ten vriend en raadsman Marnix van St. Aldegonde daar in te laten deelen? Marnix, die hier gewoond heeft op kasteel Aldegonde en voor wien op deze begraafplaats een gedenksteen werd opgericht door de Antwerpenaren in September 1872 als hulde aan hun burgemeester. Alvorens U in korte trekken de ver houding van Oranje tot Marnix te schetsen, wil ik den heer mr. A. Meer kamp van Embden, den rijksarchivaris in Zeeland en den heer De Meij te Rit- them, hartelijk dank zeggen voor de ge gevens, die zij mij verschaften. De geschiedschrijvers verhalen dat het eerste persoonlijke contact tusschen Oranje en Marnix plaats had in 1568; daarna komt Marnix aan het Hof van den Keurvorst van de Platz; maar in den winter van 1570 op '71 stond deze hem op uitdrukkelijk verlangen van Oranje weer aan hem af. Van toen aan is een vaste band ge legd; de nrins kreeg daardoor een nauw verbonden medewerker, een man, die zoozeer zijn vertrouwen had, dat hij zelfs de intieme briefwisseling onder zijn berusting kreeg- Wat Marnix betreft, hij had behoefte aan de leiding van een krachtiger geest dan de zijne en die leiding heeft Oranje hem gegeven, en hierdoor is hij een der voortreffelijkste ondj'er 's Prinsen hel pers geworden. In Juli 1572 verschijnt Marnix als ver tegenwoordiger van den Prins op de eerste statenvergadering te Dordrecht, dringt aan op diens erkenning als stad houder en verzocht subsidies voor den aanstaanden veldtocht. Met den prins maakt Marnix den tocht mee naar Mons; verzet in 's prin sen naam op 8 December de wet te Haarlem, en wordt in Juni 1573 gou verneur van Delft, Rotterdam en Schie dam, November 1573 wordt hij te Maas sluis door de Spanjaarden gevangen ge- Middelburg, 8-V-'33. Zaterdag en Zon dag hoogste lucht temperatuur 15.8 °C; (61 °F); laagste 10.2 °C (50 °F). He den 9 h: 11 °C; 12 h: 11.3 °C. Zaterdag Zondag 11 mm. en Zondag/Maandag 10 mm. regen. Hoogste barometerstand 759 mm; laagste 750 m. Hoogste barometerstand 766.2 mm. te Haparanda; laagste 750.6 mm. te Gro ningen. Verwachting tot morgenavond Meest matige Z.W. tot N.W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 18; onder: 19 h 36; Licht op: 20 h 06. Maan op: 18 h 14; onder: 3 h 07. V.M, 9 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later. (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. Ma. 8 S 12.09 6.17 18.27 Di. 9 0.23 12.47 6.57 19.09 Wo. 10 1.03 13.28 7.41 19.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Ma. 8 Di. 9 Wo. 10 Mei. Hoogwater. 1.35 14.01 2.19 14.46 3.03 15/31 Laagwater. 7.14 19.34 7.52 20.13 8.35 20.56 nomen, welke gevangenschap duurt tot October 1574. Januari 1575 zendt de prins hem naar Heidelberg om de jonge bruid Charlotte de Bourbon naar Holland te brengen, In 1576 behoort hij onder de gezan ten naar Elisabeth van Engeland. In 1580 is hij de leider van een ge zantschap naar Frankrijk, In Januari 1583 trekt hij zich uit de politiek terug, echter zegt hij zijn rustig leven op zijn kasteel te Souburg op aandringen van Oranje, vaarwel om op 30 November 1583 den post van buiten burgemeester van Antwerpen te aan vaarden. 10 Juli 1584 werd door het doodelijk schot van Balthasar Gerards een gru welijk eind gemaakt aan deze vriend schap en stierf de prins van Oranje, de grondlegger onzer vrijheid en onafhan kelijkheid, op slechts één en vijftigj.iri- gen leeftijd, al stervende Gods ontfer ming inroepende voor zijn arm volk. Hij stierf, maar nog steeds staat een Oranje aan het hoofd der Nederlanden, onze dierbare Koningin Wilhelmina» Nog immer is het Oranje en Neder land- Na deze rede werden gezongen 2 coupletten van het Wilhelmus. Hiermede was de plechtigheid beëin digd en werd naar het Oranjeplein te ruggekeerd. Daar aangekomen werd 't laatste vers van het Wilhelmus gezon gen. De burgemeester hief een driewerf hoera voor de Koningin aan, waarna de stoet werd ontbonden. Des avonds werden gehouden twee herdenkingssamenkomsten in de kerk op 't Oranjeplein, die prachtig versierd was met groen, oranje en palmen. Hier heb ben het woord gevoerd ds. Spijkerboer en ds, Kuijper, resp- over: „Ik zal hand haven" en „Een vast verbond gemaakt". De kerk was de beide keeren ge heel gevuld. O. EN W. SOUBURG. Zaterdagavond is tengevolge van den gladden weg op den Nieuwen Vlissingschen weg alhier een auto uit Vlissingen te water ge raakt. Met een vrachtauto is de wagen op het droge getrokken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. ARNEMUIDEN. Zaterdagmorgen had het 4-jarig zoontje welke nog te bed lag van een inwoner dezer gemeente een doosje lucifers bemachtigd, waar mede hij ging spelen, door de lucifers aan te strijken. De gevolgen bleven natuurlijk niet uit, dra vatten de kleertjes vlam waar door het ventje ernstige brandwonden aan het onderlijfje opliep. De kleine moest direct onder genees kundige hulp gesteld worden.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1