staten-GENERAAL. willi ei wind. BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 105. TWEE BLADEN. DONDERDAG 4 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. KRISHNAMURTI, HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. MISHANDELINGEN VAN DlflTSCHERS OP 1 MEI TE AMSTERDAM. tflDBEUWt. Krishnamurti. Een ouderwetsche poppenkast. SOES. Onze foto-wedstrijd. VLISSINGEN. DE WINKELWEEK. Vuurwerk. ftALGHESE». L. en W. worden gemachtigd de werk verschaffing nog eenigen tijd voort doen duren. l ^rov wctuW Secvwgch# MIDDELBUDGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT£!2£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschr Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „drieven o! „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. EERSTE KAMER. Wijziging Kieswet. De Eerste Kamer behandelde gister de wijziging der Kieswet. De heer v. Embden (v.d.) wees op het euvel der kleine partijen, bij de jong ste verkiezingen weer gebleken. Hij be val het eischen van een waarborgsom aan. Hij acht geen voldoende reden voor deze wijziging van het kiesstelsel aan wezig. De gewijzigde kieswet zal leiden tot over-bevoordeeling der groote partijen. Het ontwerp bevordert niet de zui vere evenredigheid in de samenstelling van ons parlement. De heer Van Citters (a.r.) be toogde eveneens, dat het ontwerp voor- deelig is voor de grootste, nadeelig voor de kleinere partijen. De heer Mendels (s.d.) zeide dat het voorgestelde stelsel, hoewel niet ide aal, de minste fouten heeft, vergeleken bij andere stelsels. De heer Janssen (r.k.) betoogde dat met het ontwerp geen politieke winst werd bedoeld. Hij wil blijven stre ven naar vermindering van het aantal kleine partijtjes. De heer Pollema (c.h.) zette uiteen, dat er van het oorspronkelijke, zuiver technische wetsontwerp niet veel is overgebleven. Spr. verwijt de regeering gemis aan autoriteit bij de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer. Minister Ruys de B e e- renbrouck stemde toe, dat er paal en perk behoort te worden gesteld aan bet aantal kleine partijen. Daartoe zal wetswijziging noodig zijn. Hij betoogde dat aan het overschot- ienstelsel in groote mate het toeval kleeft. Het wetsontwerp werd aangenomen met 27 tegen 16 stemmen (vóór r.k., s.d. en de heeren De Gijselaar en de voor zitter, c.h,) De vergadering werd verdaagd tot he den. LEZING OVER door den Heer M. Beutler, Zaterdag Mei, 20 uur, Sociëteit St. Joris, Balans, Middelburg. De lezing wordt voorafge gaan door een film v. h. Ommen-kamp. Tntrée 20 ct., desgewenscht gratis. (Ingez. Med.) DE NIEUWE TWEEDE KAMER- Gistermiddag 2 uur waren bij het Cen traal Bureau reeds van 58 der gekoze nen bericht ingekomen, dat zij hun be noeming tot lid der Tweede Kamer aan nemen. Tot dusver heeft alleen jhr. Beelaerts van Blokland bericht gezonden, dat hij zijn benoeming niet aanvaardt. Het was reeds bekend, dat dit zou geschieden. De directeur van de K.L.M.de heer Plesman, deelde hedenochtend het C. B. mede, dat bij de K.L.M. ook thans nog geen enkel bericht van de Ver eeniging van Verkeersvliegers is inge komen, zoodat de directie over het con flict nog geen nadere mededeelingen kon doen. Naar thans blijkt zijn op 1 Mei eenige Duitschers na afloop van een vergade ring der Deutsche Verein te Amsterdaiii ernstig mishandeld door een aantal communisten en Joden. Eén liep zelfs een hersenschudding op. De politie heeft al het mogelijke ge daan om de bezoekers van de verga dering van de Deutsche Verein na 't uitgaan van die vergadering in bescher ming te nemen. Verscheidene keeren heeft zij de aanvallers met sabel en gummistok uiteengedreven en daarbij ook klappen uitgedeeld, maar het ge volg hiervan is geweest, dat de relletjes zich meer verspreid hebben. ten zoon van den Duitschen ex-kei zer, vergezeld van een gewezen kapi tein van het Duitsche leger zijn bij aan komst aan het station W.P. door eenige personen mishandeld. Reeds in den trein schijnen Joodsche reizigers aanstoot te hebben genomen aan het hakenkruis dat hij aan de arm droeg. De Pr'ns is later naar Doorn vertrok ken. De tijdens de Paaschweek in de Nederlandsche Bioscoop-Theaters ge houden collecte ten bate van de Stich ting Bio-Vacantieoord, heeft opgebracht: 22.664, 98.— Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig de Ijsvogel van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Het hoofdbestuur van den algemee- nen Nederlandschen bouwvakarbeiders bond heeft besloten het lidmaatschap van den bond onvereenigbaar te verkla ren met dat van eenigerlei fascistische partij. VEREENIGING VOOR BEROEPSKEUZE. Aan het in de vergadering van 11 Mei uit te brengen jaarverslag van bo vengenoemde vereeniging, ontleenen wij, dat periodiek in de ter plaatse ver schijnende bladen de zittingsavonden voor meisjes en jongens aangekondigd zijn en aan de school verlatende kinde ren een circulaire is uitgereikt, dank zij de welwillende medewerking der school hoofden. Het ledental der vereeniging onder ging in het verslagjaar slechts geringe verandering. De met ingang van 1933 ingevoerde verlaagde contributie voor persoonlijke* leden, moge aldus de secretaris er toe medewerken, dat meer personen het werk der vereeni- gingen gaan steunen. In het jaar 1932 zijn 12 adviezen aan gevraagd en verstrekt, n.l. 10 voor jon gens en 2 voor meisjes. Deze getallen waren tot nu toe in 1926 10, 1927 27, 1928 11, 1929 12, 1930 26 en 1931 20. Ongetwijfeld moet de teruggang van het aantal aanvragen om advies worden verklaard uit de huidige moeilijke eco nomische omstandigheden, nu vele ouders blijkbaar meenen, dat de ver krijging van een emplooi voor hunne kinderen zonder meer, van méér be- teekenis moet worden geacht dan het verkrijgen van een advies omtrent de geringe keuze daarvan. Het bu reau ervaart inderdaad in sterke mate, dat de Weinige werkgelegenheid, ook voor jeugdigen, het doen van een keuze zeer bezwaarlijk maakt, doch zij merkt op, dat het niet betrekken in de over weging van alle nog bestaande moge lijkheden het betrokken kind ernstig kan dupeeren in den verderen levens loop. Verwondering moet het idaarom wekken, dat van de geheel belangloos aangeboden hulp van het bureau niet meer gebruik gemaakt wordt. Dank zij de verkrijging van belangrijke inlichtin gen en gegevens omtrent de vooruitzich ten in en op de opleiding voor vele be roepen door middel van het Centraal bureau van voorlichting te 's-Graven- hage, waarbij de vereeniging is aange sloten, kan het bureau een goede vraag baak zijn, waaraan met niet dan tot schade van de kinderen kan voorbij gaan. Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie in dit blad, dat in de sociëteit St, Joris op Zaterdag 6 Mei een lezing wordt gehouden door den heer M. Beut ler over den persoon en de ideeën van Krishnamurti. Het mag als vaststaand aangenomen worden dat de ouderwetsche poppen kast nog steeds tot de kinderziel Door dringt en de kleinen groot genot ver schaft. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt zal er Zaterdagmiddag gele genheid zijn daarvan in den Schouw burg te profiteeren. Elders had deze voorstelling veel succes en het is daar om dat wij er speciaal de aandacht op vestigen, Naar ook een advertentie in dit num mer meldt, zullen de bekroonde foto's van onzen foto-wedstrijd van heden af te bezichtigen zijn in de étalage van Boek- en Kunsthandel J. G. Sturm, Lange Kerkstraat 5 Het is toch zoo waar, dat alleen zij eenig voordeel van hun reizen trek ken, die hij hetgeen zij zien ook weten ie denken. Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. De gisteravond in Slot Ostende gege ven filmavond van het „Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies trok vrij veel belang stelling. Na opening door den voorzitter der afdeeling Goes, den heer W. H. Smits sprak de administrateur van het C. G- de heer A. C. Bos een inleidend woord, Spr. wees er op, dat het dezen winter juist 60 jaar geleden is, dat ds. De Jong, in Zwitserland, zijn kinderen de ber gen in stuurde, om daar de gezondheid op te doen, die ze in hun schooltijd te kort kwamen. Het resultaat van enkele weken was zoo verrassend, dat deze predikant een actie op touw zette, om op die wijze ook andere kinderen, wier ouders het zelf niet bekostigen kunnen, uit te zenden. Dat was de grondslag van de „Vacantie-kolonies", en 50 jaar gele den trok ook de eerste groep Amster- damsche kinderen naar buiten. Weldra werd een vereeniging opgericht, kwam de verpleging op hooger peil en werd de organisatie beter, toen in '98, de onder wijzers zich er voor spanden, waarna een Centrale vereeniging een feit werd. 1905 begon de eerste verpleging in een klein huisje aan zee, met 12 kinderen, dit werden er echter spoedig 30 en toen ging het met groote schreden vooruit, 300, 500, 800. Spr. wees er met trots op, dat de delegatie van den Volkenbond, die in alle landen een onderzoek instel de naar de hygiënische omstandigheden en de zorg voor het zwakke kind, tot de uitspraak kwam: „wat wij hier gezien hebben, zagen wij nog nergens. Neder land staat aan de spits in zorg voor het zwakke kind". Maar al was dit zoo, al dus spr. daarom mogen wij toch niet stil zitten, waar er nog zooveel duizenden kinderen zijn, die deze zorg ontberen moeten Spr. bracht vervolgens hulde aan den heer Smits, die de 25 jaar geleden opge richte Goesche afdeeling, met zooveel toewijding opkweekte, dat zij thans de belangstelling van vele honderden weet te trekken Voorts wees spr. nog op het doel van het C. G. de kinderen gezondheid geven die een ruggesteun kan zijn voor het geheele verdere leven. De vijf geboden van het C. G. noemde hij: zon, zindelijk heid, goede voeding, een geregeld leven en een opgewekte stemming Hierna werd de film van het C. G. vertoond, die zieij liet, hoe Piet en Mientje de Bruin, door den schoolarts gekeurd en te zwak bevonden werden Ondanks dat moeder er eerst tegen was, zond het C. G, de kinderen naar 't Va- cantieoord „Veluwe Zoom", waar we de geheele „kuur" medemaken. Ze gaan er flink eten, krijgen er levenslust, worden er zwaarder en komen herboren weer bij moeder terug. Een volgend, korter filmpje, liet zien, dat thans ook des win ters, er met even gunstig resultaat, kin deren uitgezonden worden, In de korte tusschenpoozen vergastte de Dajaband de aanwezigen op goede en opgewekte muziek. De voorzitter sloot den avond met 'n opwekking om het C. G. dat zulk een nuttig en noodig werk verricht, te steu nen. Ook des middags vond een filmver- tooning, speciaal voor de jeugd plaats Het theater was geheel bezet en de kleinen volgden de film met veel aan dacht en belangstelling. Het is te begrijpen dat de winkel week, die Gemeenschappelijk Belang organiseert, velen menschen extra-wam delingen langs de étalages doet maken, hetzij om een nadere beschouwing van hetgeen er is' geëtaleerd, dan wel om zich in te spannen voor een prijsje uit de honderden voorwerpen, die de win keliers voor dit doel afstonden. Maar nog stijgt de drukte op straat als er een feestelijk tintje aan de win kelweek wordt gegeven en een der mu ziekgezelschappen zich doet hooren. Het toppunt is echter gisterenavonc wel bereikt, toen de muzikale omme gang van St. Caecilia besloten were met een vuurwerk op het Beursplein dat gedurende een klein uur duizenden heeft doen genieten, want het was wer kelijk een rncoi vuurwerk met vele af wisselingen en met als slot een op wekking oin in eigen stad te koopen. Herdenking Willem van Oranje. O. EN W. SOUBURG. Het program ma voor de viering van den 400sten ge boortedag van den Vader des Vader lands op Zaterdag a.s. is als volgt vast gesteld: 8.309 h v.m. klokgelui; 3.15 h kranslegging bij het monument van Mar- nix en huldebetooging op het Marnix- plein; 6.30 h en 8.15 h Herdenkingssa menkomsten in de kerk op het Oranje plein. In deze samenkomsten zullen spreken ds. L. C. Spijkerboer over „Ik zal hand haven" en ds. J. C. J. Kuijper over „Een vast verbond gemaakt". Voorts vermeldt het programma, dat door het uitsteken van de vlaggen, het dragen van oranje, het deelnemen aan optocht en samenkomsten, ieder kan me dewerken aan een grootsche hulde. DOMBURG. Het crisis-comité alhier zal, om den grooten voorraad mooie voorwerpen die in den afgeloopen win ter door de werklooze jeugd in onze ge meente is vervaardigd te kunnen ver- koopen, een bazaar organiseeren op 12 en 13 Mei. DOMBURG. Bij den burgemeester van Domburg is een dankbetuiging inge komen namens Prinses Juliana voor de aanbieding van een houten wandbord, waarin het wapen is gesneden van Prins Willem van Oranje, vervaardigd door jeugdige werkloozen alhier. N. EN ST. JOOSLAND. In een bui tengewone vergadering der coöperatie ve verbruiksvereeniging „Ons Belang" is besloten tot ontbinding der vereeni ging. De vast goederen en magazijn- voorraad zijn verkocht aan den heer A. Poppe te Middelburg. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Dinsdag 1.1. heelt de Oranjebond alhier her dacht den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje. Het kerk bestuur had daarvoor welwillend het kerkgebouw afgestaan. De.eere-voorzit- ter van dien bond, de burgemeester, opende te ruim half acht dezen herden kingsavond met een woord van hartelijk welkom tot de aanwezigen, en sprak er zijn genoegen over uit dat, zoovele inge zetenen aanwezig waren. Verder heet te hij den predikant, ds. Burger, kerke- raad, notabelen en den spreker van de zen avond mr. P. Dieleman, welkom, waarna ds Burger voor ging in gebed. Nadat deze daaraan had voldaan wer den enkele liederen gezongen door de Chr- Zangvereen. alhier, onder leiding van den heer L. Sluimer. Hierna hield de heer Dieleman een boeiende rede over de beteekenis van „Oranje voor ons land". In gloedvolle woorden besprak mr. Dieleman verschillende perioden uit 't leven van den Prins. Aan het slot be sprak hij onze tegenwoordige Koningin, haar regeering en haar daden, die zij verricht had als blijk van medeleven met haar volk. In de pauze en na afloop der rede zong de zangvereeniging nog eenige lie deren. De eere-voorzitter was zeker de tolk der aanwezigen toen hij den spreker dank zegde voor zijn rede, het kerkbe stuur voor het afstaan van het kerkge bouw, de directeur, en leden der zang vereeniging voor het ten gehoore ge brachte. Ds. Burger eindigde met gebed, waar na allen staande het eerste couplet zon gen van het Wilhelmus, met orgelbege leiding. RAAD VAN OOSTKAPELLE. Aansluitingen waterleiding. Voortzetting werkver schaffing. OOSTKAPELLE- Woensdagmorgen vergaderde de raad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heer Z. Maljaars met ken nisgeving. De V oorzitter deelt mede dat bij de gehouden aanbesteding voor het ver voer van wegsteen (z.g. brik) het minst was ingeschreven door den heer W. Spruijt voor 0.79 per voer, en voor zand door den heer A. Sturm voor 1.50 per voer aan wie dan ook het vervoer is gegund. Verder dat van den heer C. v. d- Harst bericht is ingekomen dat hij (Ingez. Med.) Middelburg, 4-V-'33, Woensdag: hoog ste lucht temperatuur 19.6 °C (67 °F); laagste 10.9 °C (52 °F). Heden 9 h: 13.2 °C; 12 h: 17 °C,G een regen of neerslag. Hoogste barometerstand 763 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand 767,4 mm te Akureyri; laagste 749.5 mm te Valencia. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, gedeeltelijk, later toenemend be wolkt met kans op regen of onweer, wei nig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 26; onder 19 h 29. Licht op: 19 h 59. Maan op: 24 h 32; onder 2 h 20. V.M.: 9 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. Do. 4 8.28 20.56 2.07 14.44 Vr. 5 9.45 22.09 3.33 16.05 Za. 6 10.44 23.03 4.37 17.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Mei. Hoogwater. Laagwater. Do. 4 9.55 22.28 3,02 15.49 Vr. 5 11.12 23.44 4.26 17.10 Za. 6 S 12.23 5.32 18.06 gaarne zag dat zijn ambtswoning aan de waterleiding werd aangesloten; van den heer S. Frelier, hoofd der openbare school, dat hij die aansluiting voor zijn woning niet noodig acht; van den heer S. Walraven, gemeenteveldwachter is nog geen bericht hieromtrent ingeko men. Vastgesteld werd de pensioengrond slag van den gemeenteontvanger op 'n bedrag van 830. Van alle kringgemeenten, behoorende bij den vleeschkeuringsdienst alhier is bericht ingekomen, dat ze met de vast gestelde keurloonen accoord gaan. Voor het huldeblijk aan te bieden aan den A.N.W.B. ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, zal een bijdrage gegeven worden van 5, dit op voor stel van B. en W. met 5 tegen 1 stem, die van den heer Zwemer. Met algemeene stemmen wordt be sloten in 't Villapark een brandkraan op de waterleiding te laten plaatsen, daar dan door de gemeente Domburg er in de omgeving ook een wordt ge plaatst. Besloten wordt de dokterswoning te vergrooten door bijbouw van een bad en slaapkamer, genoemd werk zal wor den aanbesteed. Op een verzoek van J, Roelse en de wed. P. de Ligny om eventueel bij den aanleg van waterleiding aan gemeente gebouwen in aanmerking te komen, wordt gunstig beschikt. Een verzoek van het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werkmansbond om de te werk gestelden een dag per week langer te laten werken, werd voor ken nisgeving aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de^ Brand of de mogelijkheid r

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1