s* GOESCHE COUQANT^ ss mm. BINNENLAND. ZEELAND. WEE! NUMMER 103. TWEE BLADEN. DINSDAG 2 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. ischen ivende den echt te danders iderdste ti onzer oen ge- is even- millioen rschrik- irlog en e reeds ing van en- en ar niet rebben? bij jul- at tien- Stevwgth# MIDDELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p'. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschr Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg het Bureau voor Publiciteitswaar cle der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. BWMMMa»»SB8aiBmaMÉi8«MKjiiu»iiiwaiinai«M>nnr'»gMi»»«BaataiMiic>«ie Roland. M'burg. PRINSESSEDAG. Den Haag heeft gisteren met groot enthousiasme den verjaardag van Prinses Juiiana gevierd. De feesten bereikten haar hoogtepunt in de zanghulde voor Prinses Juliana voor het paleis aan het Noordeinde. Prinses Juliana verscheen met haar vader Prins Hen drik op het baicon, en werd door een ge weldige menigte daverend toegejuicht. Na afloop der zanghulde werd voor de Prinses gedefileerd. Dit défilé, waarin o.a, meeliepen leden van het N.J.V., groepen van het Leger des Heils, pad vinders, patronaatsjongens, Schevenin- ger visschers en hun vrouwen, in hun eigenaarige kleeding duurde meer dan een uur. De felicitatiefegisters ten pa leize werden ditmaal zeer druk getee- kend. Amsterdam vierde den dag met spelen op het sportterrein en concer ten op verschillende pleinen en plant soenen van de stad. 's Avonds was er een groote feestbijeenkomst in het Con certgebouw. Te Rotterdam werd een optocht gehouden; 's avonds was er een zang hulde in het Beursgebouw. Te Apeldoorn bestond de viering vooral in fakkeloptochten en concer ten. Te Arnhem was een optocht geor ganiseerd, waaraan een groot aantal vereenïgingen deelnam, Te Londen had de vereeniging ,,Neerlandia" den gebruikelijken feest maaltijd gegeven, waar zeer vele Neder landers aan deelnamen- Te Parijs hebben de gezant en me vrouw Loudon een druk bezochte thé gegeven. Le Brussel hield de Hollandsche club haar groote jaarlijksche clubdiner. SURINAAMSCHE WATERLEIDING TE PARAMARIBO. Donderdag 27 April werd te Parama ribo door den gouverneur van Suriname, in tegenwoordigheid van een groot aan tal autoriteiten de Surinaamsche Water leiding geopend. De directeur der Suri naamsche Waterleiding Maatschappij, jhr. A, H. op ten Noort, hield daarbij een rede. Het was op 12 October 1928, dat de Minister van Koloniën dr. J. C. Konings berger aan dr. J. W. Jenny Weijerman, toentertijd woonachtig te G o e s, de op dracht verstrekte om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van den aanleg eener drinkwatervoorziening voor Paramaribo, Dr. Weijerman, inziende dat de aan leg eener waterleiding te Paramaribo veel meer een vraagstuk van financi- eelen dan van technischen aard zou blij ken te zijn. vergewiste zich van de mo gelijkheid eener particuliere exploitatie. Onderhandelingen leidden tot de op richting op 20 Februari 1930 van de Su rinaamsche Waterleiding Maatschappij die, op 23 Maart haren aanvang nam. Inmiddels whs dr. Weijerman van Oc tober 1929 tot April 1930 te tweeden male in opdracht van den Minister van Koloniën naar Suriname geweest, ten einde den twijfel weg te nemen, die be stond aangaande de capaciteit der wa terwinplaats. Zijn desbetreffend rapport werd op 27 Augustus 1930 uitgebracht. Dit rapport heeft niet vermogen te verhinderen, dat alsnog een nader geo- hydrolpgisch onderzoek, onder toezicht van het in Nederland gevestigde Rijks- Bureau voor Drinkwatervoorziening, zou worden ingesteld. Dr. Weijerman heeft de verwezenlij king zijner plannen niet mogen beleven. Kort na zijn aankomst in de Kolonie, op 27 Augustus 1931, overleed hij tengevol ge eener hartverlamming. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de onder zijn leiding plaats gehad heb bende voorbereidende werkzaamheden. Aan het einde van mijn mededeelin gen aldus eindigde jhr. Op ten Noort zijn rede, moge ik ook nog enkele woor den wijden aan de hoop en de verwach tingen dat wij voor den verderen weg koesteren. Thans zal eerst recht blijken, dat de watervoorziening van Paramaribo min der behoefte had aan een nader tech nisch onderzoek naar de hoeveelheid water, die de groote regenval in de zand-savannah's doet opzamelen, dan wel in het bijzonder een probleem van economischen aard vormt. Spr. verzocht daarna den gouverneur het pompstation in werking te willen stéllen. DR. COLIJN KABINETSFORMATEUR. H.M de Koningin heeft heden den minister van Staat, dr. H. Colijn, ont vangen, en hemopdracht gegeven, tot vorming van een parlementair kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht die opdracht in beraad te mogen houden. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Augustus 1933, aan ir. A. A, H. W. König te M a a s t r i c h t, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, gedurende een reeks van jaren in verschillende betrek kingen den Lande bewezen en is hij be vorderd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Ir. König, was van 19151918 minister van Waterstaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot onder-directeur van de Rijkspostspaar bank mr. J. Oomkens te 's-G raven- h a g e, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn betrekking van adj.-inspecteur der P.T.T. Bij het gemeentebestuur va"n Zaan dam is Zaterdagavond van de regeering het bericht ingekomen, dat het raads besluit van Vrijdag, waarbij officieel de 1 Meidag tot feestdag is verklaa,rd, door de Kroon is geschorst. Met ingang van gisteren worden de kosten om in het bezit te komen van een Bewijsstuk van Rijvaardigheid verlaagd van 4 tot 3.50. Te Waalwijk is in den ouder dom van 77 jaren vrij plotseling over leden de heer A. H. van Schijndel, grondlegger der Koninklijke Stoom- schoenenfabriek A. H. van Schijndel, gesticht in 1873. De algemeene vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten zal dit jaar te Utrecht worden gehouden op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Juni. Ter vermindering van het exploi tatieverlies worden bij de H a a g s c h e Tramweg Mij. ingevoerd: een algemee ne loonsverlaging van 2J4 pCt.; een verhooging van den ritprijs voot de rit- tenkaarten van 11 cent op 12 cent per rit; een verlaging van de abonnements kaarten en trajectkaarten op de lijnen naar Delft en naar Leiden; twee rit- tenkaarten a 20 cents met beperkten tijdsduur; een vastrecht tarief a 3 per maand, 8.50 per kwartaal, 16.50 per half jaar of 32 per jaar met daar aan verbonden rittenprijs van 5 cent. HEROPENING DER ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Autoriteiten en pers als gasten van de Schouwen-Duivelanders. Bloemententoonstelling in Haamstede. Schouwsche kof fietafel in „Den Schouwschen Boer". Bezoek aan Brou wershaven en Zierikzee. Maandagmorgen 1 Mei: her opening van de Zeeuwsche Luchtlijn. Bij 't opstaan is 't dik van mist. Wat moet dat worden? Want de moderne vliegerij is vrijwel voor niets vervaard behal ve voor den mist. Die schuwt zij derma te, dat ze ervoor „aan den grond blijft". Prompt 9 uur is de wagen van den agent der K.L.M. te Middelburg, den heer L. A. Stofkoper, voor. Even later rijden we het vliegveld al op. Treffen daar aan den Commissaris der Konin gin in Zeeland, de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen, den directeur der K.L.M. en enkele andere vaste be langstellenden in de ontwikkeling van de Zeeuwsche Luchtlijn. Alle drie in Zeeland verschijnende dagbladen vlie gen ook mee; de „groote" pers zond haar vertegenwoordigers uit Waalhaven reeds naar Haamstede, Want natuurlijk is het openingsf eest weer op Schouwen-Duiveland. Daar heb ben hun Luchtvaartcomité en de V.V.V.'s wel voor gezorgd. Die slaan er altijd tam-tam-munt uit. Gelijk hebben ze. Ons leven schijnt zoo naakt en koud, wij moeten het aankleeden en onze illusie is gelukkig een verwar mend gewaad. Het stationsgebouwtje-restaurant dat de K.L.M. op vliegveld Vlissingen zet schiet hard op. Zal binnen enkele we ken wel klaar zijn. Laten we vast afspre ken, dat het de vaste plaats van samen zwering voor alle luchtvaartenthusiasten bezuiden de Oosterschelde wordt. In dat gebouwtje komt de heer Gast te wonen. Hij wordt restaurateur en sta tionschef tegelijk. Deelt ons nu alvast onze „passagebiljetten" uit. Net boekjes van Lindeman of Cook, 't Lijkt erg gran dioos, maar is internationaal voorge schreven zoo. Het wordt later dan 't plan was. Toch is de mist, die, bij aankomst op het vliegveld, al tot heiïgheid was gedund, geheel opgetrokken: een lekker zonnetje schijnt hier uit blauwen hemel. Maar de telefoon meldt: Haamstede „zit nog dicht". Onderwijl vertelt de heer Plesman. „Malaise en crisis Och meneer, voor hoeveel geldt dat tegenwoordig niet als gaarne aangevat excuus voor slapheid en lamlendigheid De heer Plesman zelf maakt niet be paald een slappe indruk „Daar-is-ie" De zon schijnt op de met zilver-verf bestreken vleugels van de PH-ADX, die kort daarop neerstrijkt. Met een paar heusche passagiers al. Enkele oogenblikken wachten nog: 't was nog wat dik boven Haamstede zegt de piloot. Dan gaan we toch maar omhoog. Zien Middelburg nog uit de lucht, yeere flauwtjes. Dan: het machtigste gezicht dat de aviatiek kan bieden: vliegen bo ven een gesloten wolkendek. Links van ons cumulo-nimbus, rechts schitterend-witte cumuli, waarop de zon nestralen glinsteren. Niet alleen mate rieel, ook in gedachten is nu alle con tact met de aarde weg. Tot de piloot het toestel neerprikt, de aarde tevoorschijn komt, en we kort na dien op het vliegveld Haamstede uitrol len Daar zijn de vliegvrienden, ik zou haast zeggen: Castor en Pollux uit de lucht vooraan: de heeren Cock en v. d. Broek. Direct daarop de vliegende bur gemeesters: jhr. Roëll en Bannink, die den gouverneur van Zeeland en hun col legae van Middelburg en Vlissingen be groeten. Later treffen we nog de bur- gemeesteren Boot van Burgh, van Re- nesse, van Brouwershaven. Verder zijn daar alle bekende gezich ten van verleden jaar, alleen de vliegen de dominee Voors ontbreekt Na de recht hartelijke begroeting gebaseerd op een soort broederschap zooals je die bijkans alleen onder brand weerlui en onder luchtvaarders treft gaan we eerst een kleurige tulpenten toonstelling in Haamstede zien. Dan een eindje rijden, en een Schouwsche koffie tafel in Den Schouwschen Boer. Het „Schouwsche" is: de man vier meeuwen eieren als hors d'oeuvre, en vervolgens paling naar believen. De aanwezigen kunnen zich hiermee best vereenigen. Aan tafel natuurlijk enkele toespra ken. Verheugend kort. De praeses, de heer Cock, verwelkomde den Commis saris der Koningin en de ontelbare bur gemeesters. Jhr. Roëll heette welkom op zijn .grondgebied. Jhr. mr. Quarles van Ufford herdacht eerst den verjaar dag van onze Prinses, en sprak toen van den moed en de volharding der pionieren van de luchtvaart. De heer Van Woelde- ren sprak als burgemeester van Vlissin gen, de heer Fernhout getuigde als bur gemeester van Middelburg, dat het hem een vreugde was geweest, niet alleen door aan deze vlucht deel te nemen te getuigen van de belangstelling van Zee- lands hoofdstad voor de Zeeuwsche Luchtlijn, maar ook voor zichzelf op zoo'n aangename wijze den „luchtdoop" te hebben ondergaan. Hekkesluiter was de heer Plesman. Goed spreker. Humoristisch, nuchter, duidelijk. Fakkeldragers voor de lucht vaart moeten we allen worden. Wie heeft er hier aan dezen disch nog niet gevlogen? Wilt u even opstaan? Goed de K.L.M. neemt u op een rondvlucht mee, op staanden voet. Resultaat: 8 nieuwe enthousiasten. Daarop in autobussen de K.L.M- heeft een eigen bus rijden van Haam stede op Zierikzee kronkelend over Schouwen Duiveland. Naar Brouwers havens prachtige kathedraal, mooi van buiten, indrukwekkend van binnen. Naar Zierikzee, waar burgemeester Bannink een daverende rede hield, die hierop neerkwam dat, aangezien we geen Eskimo's waren en dus wel geen kajaks zouden hebben, we dan maar met de K. L. M. naar Zierikzee moesten komen. Komt trouwens in orde! Prachtconcert van fraai-bepluimde schutters op Zierikzee's grootsteedsche marktplein. Toen: handjesgeven, en terug naar 't vliegveld. Twee nymphen reiken daar een boeket narcissen aan ons uit: laatste groet van Nieuw-Haam- stede. Dan vele hartelijke handen drukken, vele vriendelijke gezichten zien ons gaan. De Zeeuwsche luchtlijn is her opend! Dat zij evenals in 1931 en 1932 een groot succes moge worden! Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek. Zaterdag j.l. hield te Middelburg de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialecton derzoek haar jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek een batig saldo in kas te zijn van 78.54. Het aantal der gewone leden bedraagt 102, dat der leden-begunstigers 19. Als belangstellenden werkten bovendien mede aan het invullen der dialectlijsten 46 personen., onder wie 20 leerlingen van de R.H.B, scholen te Middelburg, Goes, Zierikzee en Middelharnis. Dit jaar verschenen 6 dialectlijsten, waardoor gecontroleerd werden 730 woorden en uitdrukkingen. De controle is gevorderd tot in de letter G, waarvan waarschijnlijk nog twee lijsten (plm. 200 woorden) zullen uitkomen. Het aantal antwoorden is nog stijgende. Alle deelen van Zeeland, evenals Goeree en Over- flakkee zijn voldoende vertegenwoordigd eenige toename van correspondenten in Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen (O. en W. deel) ware nog gewenscht.. Van de rubriek Vragen en Wenschen in het Vereenigingsnieuws werd weer geregeld gebruik gemaakt door belang stellenden in en buiten de vereeniging tot het verkrijgen van inlichtingen op philologisch gebied. Contact met andere centra van dia- lectenonderzoek, o..a. met het Centraal Bureau voor Nederlandsche en Frie- sche dialecten, bleef gehandhaafd. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden benoemd: de heeren L. A. Die- leman te Hoek (bij Terneuzen), drs, P. J. Meertens, Amsterdam (aftredend) en drs. B. H. Spijkerboer, Middelharnis (afredend). Wegens het tusschentijds aftreden van den heer Tollenaar te Krabbendijke werd gekozen mej. C. de Vey, als districtsbestuurslid te Ierseke. De voorzitter deelde mede, dat de woordencontrole thans genoegzaam is gevorderd om in den loop van het vol gend jaar een begin te maken met den druk van een eerste deel van het Zeeuwsch woordenboek. Dit resultaat is mede te danken aan den ijver der le den en medewerkers. Een woord van dank komt in 't bijzonder toe aan de leden der commissie, die het dagelijksch bestuur weer getrouw bij stond bij de voorbereiding der dialectlijsten. Ten slotte sprak de voorzitter er zijn waardeering over uit, dat niet alleen uit Walcheren en Zuid-Beveland, maar ook uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen, Overflakkee en zelfs Nijmegen leden aanwezig waren. Na het officieele deel der vergade ring, wijdde men zich nog eenigen tijd aan de voorbereiding der dialectlijst, welke in Mei zal verschijnen. Zeeuwsche avond te Leiden. Men schrijft ons: De Vereeniging van Zeeuwen „Luc- tor et Emergo" te Leiden hield Zaterdag j.l. in de groote bovenzaal van „Harmo nie" een goed bezochte gezellige bij eenkomst. De voorzitter, mr. Hugenholtz, open de dezen avond met een hartelijk wel komstwoord, in 't bijzonder tot de be stuursleden van de zustervereeniging te Rotterdam en den heer K, Koets uit Den Haag. Aan dezen laatste bracht hij den dank der vereeniging over voor het welwillend afstaan van één der door hem geschreven Zeeuwsche tooneelstukken, dat dien avond zou worden opgevoerd- Na het zingen van het Zeeuwsche Middelburg, 2-V-'33. Maandag hoog ste lucht temperatuur 16.6 CC; (62 °F); laagste 8.6 °C (47 °F). Heden 9 h: 10 °C; 12 h: 14.2 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 762 mm. laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 766.1 mm. te Akureyri; laagste 743.3 mm. te La Co- runa. Verwachting tot Morgenavond! Matige, in het Z. tijdelijk krachtige, O. tot N.O. wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen in het Z., in het N. droog weer, iets zachter. Zon op: 4 h 30; onder 19 h 25. Licht op: 19 h 55. Maan op: 9 h 55; onder: 1 h 48. E. K.: 2 Mei. Hoog- en Laagwater te Viissingem. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. inter, (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 2 6.04 18.25 12.15 Wo. 3 7.11 19.35 0.53 13.25 Do. 4 8.28 20.56 2.07 14.44 Hoog- en Laagwater te Weraeldiage Mei. Hoogwater. Laagwater, Di. 2 7.43 20.06 0.56 13.23 Wo. 3 8.42 21.10 1.51 14.31 Do. 4 9.55 22.28 3.02 15.49 Volkslied werden door mej. Boone en gezamenlijk verschillende Zeeuwsche lie deren gezongen uit „Oans Vêsjesboeksje" van Joap uut de Wulleminapolder en eenige voordrachten, o.a, „Op de klap- banke" en „Van Joasje de klompenmae- ker die gaern voorzanger in de kerke wou worren" uit „Oans Voordrachten- boeksje", eveneens van Joap, voorgedra gen. Deze vielen goed in den smaak en brachten de echte stemming in de zaal. Na een kleine ,pauze ging het doek open voor het Zeeuwsche bliespil in eên bedrief: „Baes Jan is jeloers" of „Boan- tje komt om z'n loantje" geschreven door den heer K. Koets. Het bleek al spoedig, dat speelsters en spelers goed in hun rollen waren en hun best deden het Zeeuwsche dialect goed weer te geven. Het was een mooie echte Zeeuwsche avond en de aanwezigen hebben bijzon der genoten. MWMLMRt. IEDER WAS WELKOM. In verband met de viering van den jaardag van Prinses Juliana, waarvan het verslag voorkomt in het tweede blad, willen wij alhier nog een korte opmerking maken. Van verschillende zijden heeft men ons vragen gesteld, waarom alle deelnemende vereenïgin gen van een bepaalde richting waren of althans van richtingen, die elkaar na verwand zijn. Dit ligt niet aan de mu- ziekvereeniging, die het initiatief nam en ook niet aan de wel deelnemende vereenigingen, het ligt alleen aan de vereenigingen, die niet deelnamen. „Oefening na den Arbeid" had alle vereenigingen uitgenoodigd, zonder eeni ge aanwijzing verder, dus had zeker gaarne uitgetrokken met een grootere verscheidenheid van personen, die hoe verder ook verschillend in opvat ting één zijn, waar het betreft aan hankelijkheid aan ons vorstenhuis. Het in ons ook bekend, dat de orga nisators zich eerst met het bestuur van. Uit het Volk - Voor het Volk in verbin ding hebben gesteld. Toen 't bleek, dat deze vereeniging geen plannen voor de zen dag had, heeft het muziekgezelschap zijn plannen doorgezet. Raad van Arbeid. In verband met het tusschentijds uit treden van het arbeiderslid L. J. Adri- aanse, thans te Goes, en het vervullen van diens plaats door het plaatsvervan gend arbeiderslid J. Onderdijk, te Mid delburg, heeft de minister van econo mische zaken en arbeid benoemd tof! plaatsvervangend arbeiderslid van den Raad van Arbeid te Middelburg de heer D. C. Beaufort te Middelburg. In den put. Hedenmorgen was de Nieuwstraat af gesloten wegens een opgraving. Een bo-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1