STATEN-CENERAAL BINNENLAND. ZEELAND. middelburg. goes. vlissingen. zuid-bevelard. leehvsm-vuihbies w.e, WEER EN Wlltii. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. NUMMER 100. DRIE BLADEN. VRIJDAG 28 APRIL 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. WAL0HEREH. t<wnct«*l£ ELBURGSCHE COURANT - Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschf Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon; Redactie 26S, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar der Vereeeïtrïna de Ne4erï»nd^rb. OniyKlndoer» Familieberichten en dankbetuigingen 1-7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten boogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommors 5 cent. EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren wer den verschillende kleinere wetsontwer pen (meest naturalisatie-ontwerpen) zonder debat en z.h.s, aangenomen. De Kamer gaat in afdeelingen ter be handeling van het zgn. machtigingsont werp. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Percentages. Hieronder volgen ter vergelijking nog de percentages door de verschillende partijen behaald, resp. bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1929, de Prov. Statenverkiezing in 1931 en de jongste kamerverkiezingen en wel over het ge- heele land. 1933 1931 1929 Tw, K. Prov. St. Tw. K, R.K. S. 27.88 30.01 29.64 S. D. A. P. 21.47 22.59 23.81 A.R. P. 13.44 12.47 11.59 C.H. U. 9.13 10.% 10.49 Vrijh. B. 6.96 9.92 7.37 Vrijz. Dem. 5.08 5,63 6.18 Comm. P, 3.18 2,32 2.00 Staatk. Ger, 2.51 2.26 2.27 R.K. V. 1.10 0.66 0.70 Rev. Soc. P. 1.03 0,66 0,64 Chr. Dem. U. 1.02 0.— 0.38 Herv. Ger. 0.91 0.81 1.06 Verb. N. H. 0.82 0.— 0.— Diverse part. 4.19 1.00 2.84 m Thans is gebleken, dat voor de Natio nale Boeren-, Tuinders- en Midden standspartij gekozen is mr. Vervoorn. De heer Braat had weliswaar een groot aantal voorkeurstemmen gekregen t.w, 5525, doch dit was niet toereikend om hem zijn kamerzetel te doen behouden. NEDERLANDSCH-DUITSCH HANDELSVERDRAG. Het Duitsch-Nederlandsch economi sche verdrag is gistermiddag te Berlijn onderteekend. Dit verdrag betreft voornamelijk een regeling van den invoer van spek, kaas, eieren en tuinbouwproducten. De Duitsche regeering vermindert het invoerrecht op Nederlandsch spek tot op 20 mark bij een invoercontingent van 60 pet. van dien over 1932. Wat kaas aangaat is een invoercon tingent van 50 pet. van dien van het jaar 1931-'32 overeengekomen, bij een in voerrecht van 20 mark en verder van nog 20 pet. bij een invoerrecht van 50 mark, waarbij op te merken is, dat het autonome invoerrecht 60 mark bedraagt. Voor eieren zal het contingent 60 pet. van den invoer over 1932 bedragen bij een invoerrecht van 40 mark (auto noom recht 70 Mark). Slechts eieren mogen word en ingevoerd die aan de standaardbepalingen van de Duitsche wet beantwoorden. Over de periode 1 October 1933, te vens het einde van het thans afgesloten verdrag, wordt het invoerrecht voor Ne- derlandsche eieren van 40 mark op 30 mark verlaagd, aangezien dan de in- heemsche eieren in Duitschland bijzon- der schaarsch zijn. Het autonome invoerrecht voor eie ren zal overigens voor andere landen van 70 mark tot 100 mark verhoogd wor den. Wat de tuinbouwproducten in het al gemeen betreft is slechts voor kool het invoerrecht tot op 6 Mark verminderd. Over aardappelen kwam Duitsch land niet t minst tegemoet. De Duitsche regeering heeft doen me- dedeelen: De Duitschhe regeering is van het standpunt uitgegaan, dat alle verplich tingen op langen termijn losgelaten moesten worden. Het was met het oog op de wereldmarkt niet mogelijk den Nederlanders een zoo hoog contingent toe te staan als zij wel wenschten. Niet alleen zijn maxima voor de in te voe ren hoeveelheden vastgesteld, ook heeft Nederland toezeggingen moeten doen ten aanzien van de vaststelling van mi nimumprijzen. De overeenkomst zal onmiddellijk in werking treden en op 31 December de zes jaars automatisch ophouden van kracht te zijn. Kruisbessen, versch 10 M, (20) t-a.v. kruisbessen is overeengekomen, dat omtrent den prijs, waarvoor zij in Duitschland zullen worden geleverd, vooraf tusschen Nederlandsche en Duit sche belangengroepen overleg zal wor den gepleegd. DE K.L.M. NAAR INDIë VIA BOEDAPEST. Feestelijkheden op 4 Mei a.s. Aan het eerste K.L.M.-vliegtuig der Indiëlijn, dat weer langs de zomerroute via Boedapest zal reizen, zal aldaar op 4 Mei een grootsche hulde worden be lwezen. Bij de landing van de Ijsvogel, gezag voerder Duimelaar, zullen honderden misschien wel duizenden, aanwezig zijn en zal 't vliegveld Matyasföld vroolijk getooid zijn met honderden Hongaarsche en Nederlandsche vlaggen. Zoolang het publiek op zijn komst wacht, zal het door middel van luidsprekers over de K.L.M. en over Nederland en Indië in het algemeen worden onderhouden door den heer Ernö van Kelemen 'n bekenc Hongaarsch journalist, die langen tijd in Nederland werkzaam is geweest en ons land en onze taal door en door kent. Een comité, onder voorzitterschap van den opperburgemeester der hoofdstad dr Aladar von Huszar, zal na de lanidng de opvarenden toespreken en den gezag voerder een krans aanbieden. De heer Hans Martin, die de reis medemaakt za namens de directie der K.L.M. antwoor den en daarna een beschrijving geven van het vliegtuig en zijn inhoud, daar de honderden die aanwezig zijn, niet allen de „Ijsvogel" van nabij kunnen bezich tigen. Wel zullen het comité en enkele autoriteiten met de „Ijsvogel" eenige korte vluchten uitvoeren. Daarna zullen versch gesneden tulpen, welke het vlieg tuig heeft meegebracht, aan de leden van het comité worden overhandigd. Alles wat op Matyasföld geschiedt, zal door de radio van Boedapest wor den uitgezonden. Den volgenden dag zal onder voorzit terschap van Aartshertog Frans Jozef in de Hongaarsche Vereeniging voor Luchtvaart een lezing met lichtbeelden en film over den luchtdienst Amster damBatavia worden gehouden door den algemeen secretaris der K.L.M Hierbij zullen ook vele vertegenwoordi gers van handel, nijverheid, vele over heden en mogelijk ook de Rijksbestuur der Horthy aanwezig zijn. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Z w ij n d r e c h t H. J, van der Vlerk, candidaat-notaris te Papen- drecht. De minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter algemeene kennis, dat de toegangsprijs tot het rijksmuseum te Amsterdam en tot het Mauritshuis te 's-Gravenhage met ingang van 1 Mei 1933 wordt vastgesteld op 25 cents voor Maandagen, Dinsdagen, Donderdagen en Vrijdagen. Voor de overige dagen blijft de toegangsprijs 10 cents- De prijs der jaarkaarten blijft gehandhaafd op 2.-. „De Spaansche schatgraver." De „Spaansche schatgraver" laat niet af; wordt halsstarrig, brutaal, overmoe dig. Ettelijke weken geleden vertaalden we 'n fantastisch .aanbod van het der de deel van 180.000 dollar met na tuurlijk de noodige tegenprestaties, om te beginnen een reis naar Valencia. Se dert werden ons vele brieven, elkaar congruent in stijl, woorden, handschrift, aan uitverkorenen voorgelegd. De man schijnt de Zeeuwen niet al te hoog aan te slaan; maar heusch: we kennen deze cliché-vorm van oplichterij, al berucht ten tijde onzer groot-ouders en oud tantes. En we mikken deze verlokken de schrifturen, in de eenige plaats, waar ze hooren: de prullemand, Belgische belangstelling. Gisteren vertoefden alhier o.a. een 30 tal Belgische burgemeesters en een paar Kamerleden. Speciaal ging de belang stelling uit naar de centrale van de Ra dio-distributie Maatschappij aan den Seissingel, waar zij een bezoek brachten om het hier toegepaste systeem te lee- ren kennen. Haast te water. Toen men gisteren op een aanhang wagen aan de Londensche Kade plan ken had geladen en het ijzeren paard, Muziek is de eenige wereldtaal. i, c. een tractor, er voor zou komen reed de wagen achter uit de kade in doch is gestuit, want de achterwielen kwamen op het schip terecht, dat het hout had aangevoerd. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken er bij plaats. DE VERKIEZING. Een vlot verloop. De verkiezingsdag is voor Goes vlot en rustig verloopen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag was er nog „ac tie" op straat, trokken mannen rond met een groote bus met kalk en flinke kwas ten, die hier en daar met sprekende let ters het stemmen op lijst elf aanbevolen. Het kalken is te Goes echter verboden en dus trachtte de in dienst zijn de po litie de kalkers op heeterdaad te be trappen, doch deze lieten zich niet snap pen. Niettemin maakte politie aan dit misdrijf toch een einde, door de bus kalk in beslag te nemen. Des morgens bleek verder, dat een deel van het werk de zer verkiezingspropagandisten, veel van zijn waarde verloren had, doordat er op verscheidene door hen bewerkte plaat sen nog slechts „stemt.elf" te lezen stond. Zooals reeds opgemerkt verliep de stemming vlot en werd reeds zeer druk in de morgenuren gestemd. Gelijk ge bruikelijk hielden de groote partijen daarbij oog op hun klantjes en werden zij, die zich nog niet hadden laten zien, later op den dag bezocht, met de vraag „of ze toch nog kwamen stemmen Voor het bureau onzer courant te Goes stelden zich reeds vroeg belang stellenden op, die ook al dadelijk, zoo spoedig op één der stembureaux een cij fer opgemaakt was, dit onder de oogen kregen. Dat dit gewaardeerd werd bleek wel uit de steeds aangroeiende menigte. Tenslotte liet de demi-offici- eele uitslag van Goes nogal lang op zich wachten. Eerst kwam Vlissingen, daar na Middelburg en omstreeks negen uur was ook Goes gereed. Over het geheel bleken de cijfers overeen te stemmen met de verwachtin gen van het publiek. Alleen de vooruit gang van den Vrijheidsbond, van 334 op 646, wekte verbazing, zoodat ons nogal eens gevraagd werd ondanks het verzoek in ons blad zelf telefonisch of dit geen vergissing was Na tienen ging men de overwinning zoover men daar principieel bij betrok ken was vieren, of wel naar zijn ra diotoestel, luisteren naar wat Vas Dias over de verkiezingen elders mede te deelen had. Willem van Oranje herdenking. Het bestuur der Oranje vereeniging heeft de secretaris der Koningin een telegrafische dankbetuiging ontvan gen voor de op den herdenkingsavond van Prins Willem van Oranje op 19 de zer aan H.M. gezonden telegrafische huldebetuiging; en van den secretaris van Prins Hendrik een schrijven met dank zegging voor de op dien datum aange- 3oden gelukwenschen met den geboorte dag van Z.K.H. De eervol vermelde inzending on zer fotoprijsvraag „Zeelands Bloeiende Bongerds" is niet de heer Visser, maar de heer J. Vissers, Wijngaardstraat 23 alhier. Prins Willem Herdenking. Heden staat Vlissingen in het teeken van de Willem den Zwijger herdenking. De dag is ingezet met klokgelui, ge volgd door carillonbespeling. Tegen 10 uur verzamelden de kinde ren van de hoogste klassen der lagere scholen zich in het Concertgebouw, waar zij zijn toegesproken door den burgemeester en door den heer A. Schout, afgewisseld met samenzang nl. Wilhelmus, Wij willen Holland houen en het Zeeuwsch Volkslied- Vervolgens ging het in optocht met St. Cacilia en de signaalafdeeling van de V.T.V. naar het gemeentehuis waar voor de drie bovengenoemde liederen op nieuw gezongen zijn- De kinderen van de 5e, 6e en 7e klas sen kregen een plaat van Willem den Zwijger, alle schoolkinderen een reep chocolade. ARNEMUIDEN. De gemeentelijke werkverschaffing, die onder beheer staat van de Nederlandsche Heidemaatschap pij is met ingang van heden stilgelegd De werkloozen vallen nu naar men ver neemt onder den crisissteun. VROUWENPOLDER. Woensdagmid dag werd vanwege de N.V. P.Z-E.M. in een daarvoor ingericht lokaal van de O. L. school een demonstratie gehou den in het electrisch koken, voor welke demonstratie met het oog op het feit, dat Vrouwenpolder als pension- en bad- I laats in opkomst is, zeer groote be langstelling bestond. Door den heer J Vader, opzichter bij de P.Z.E.M. were op zeer duidelijke wijze en aan de hand van daarop betrekking hebbende films het nut en het voordeel van electrisch koken uiteen gezet, welke lezing door radiomuziek werd afgewisseld. Daarna had de werkelijke kookdemonstratie plaats- Des avonds van 7 tot 10 uur, were een demonstratie gegeven in electrisch bakken, waarbij ook wederom eenige daarop betrekking hebbende films wer den vertoond. KAPELLE. De vereeniging Liefdadig heid naar vermogen kwam in algemeene ledenvergadering bijeen in het lokaal Obadja, onder voorzitterschap van dr J. D. Schmidt. De secretaris der vereeniging de heer P. M. Keim gewaagde in zijn jaarver slag van den goeden gang van zaken, 't Ledental was met 4 toegenomen 5 wa ren overleden en 9 nieuwe leden tra den toe. Van het verplegingsmateriaal hadden 41 leden gebruik gemaakt; in totaal wer den 112 artikelen uitgegeven. Herdacht werd de bode der vereeniging, de heer P. Paardekooper, welke de vereeniging zoo trouw had gediend. De voorzitter sloot zich hierbij aan en wees op hetgeen de vereeniging in hejn moest verliezen. Hierna volgde het financieel verslag. Ontvangen was in totaal 287.86. uitge geven 258,94, Voor verplegingsarti- kelen was uitgegeven 51.62, aan ver sterkende middelen 39.47. De aftre dende bestuursleden dr. J. D. Schmidt en mevr. A. G. van der HaveLucieer werden herkozen. Besloten werd om aan de vereeniging wijkverpleging weder 50 gulden bij te dragen voor 1933. Benoemd werd tot bode mej. de Wed. P. Paardekooper. Besloten werd om de verplegingsartikelen weder aan te vul len met verschillende artikelen, zooals de wijkzuster A. Kuyper adviseerde. Raad van Breskens. BRESKENS In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering waren af wezig de heer en Monjé en Vasseur. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het voorstel van den heer De Kruijter om de werkloozen gelegen heid te geven langer aan de werkver schaffing werkzaam te kunnen zijn en over het voorstel van den heer Note- baart om de door B. en W. voorgestelde belastingverhooging m.n. wijziging van het tarief der opcenten op de gemeente fondsbelasting voor de lagere inkomens minder zwaar te maken. Na toelichting door den voorzitter worden beide voorstellen thans ver worpen met de stemmen van de heeren Notebaart, De Kruijter, Brand en Lijk voor. OOSTBURG. Zooals wij onlangs ge meld hebben zou Oostburg de eer genie ten de eerste vertooning te krijgen van de onderwijsfilm van Zeeland, in elkaar gezet door een onder toezicht van den heer A, N. van der Wel, directeur van de stedelijke Rotterdamsche schoolbi oscoop-onderneming. Nadat in den na middag de film had gedraaid voor leer lingen der Rijkskweekschool, Hoogere- burgerschool en Ambachtsschool, werd zij gisteravond (27 April vertoond voor de donateurs en begunstigers der O.K. V.-'vereen. De zaal van den heer De Vuijst was geheel uitverkocht eri zeer tot genoegen van de aanwezigen werd vertoond, wat in Zeeland te zien valt op het gebied van visscherij, land- en tuin bouw, zeedijken enz. om te besluiten het Folkloristische gedeelte, een trouwpar tij omstreeks 1882 met de viering van de bruiloft, zooals dat in dien tijd gewoonte was, De heer Van der Wel expliceerde de geheele film op bijzonder prettige en geestige wijze, waarvoor dan ook met aller instemming de heer Van der Worp, I (Ingez. Med.) Middelburg, 28-IV-'33, Donderdag hoogste lucht temperatuur 17.8 °C; (64 °F); laagste 8.9 °C (48 °F). Heden 9 h: 12.1 °C; 12 h; 13.7 °C. 0.7 mm. re gen of neerslag. Hoogste barometerstand 760 mm.; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand 773.4 mm. te Akureyri; laagste 749.7 mm. te Storno way. Verwachting tot Morgenavond', Zwakke tot matige TL. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op eenige re gen, waarschijnlijk iets kouder. Zon op: 4 h 38; onder: 19 h 19. Licht op: 19 h 49. Maan op: 5 h 42; E.K. 2 Mei. Hoog- en Laagwater te YHssinges. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later. (S springtij). April. Hoogwater. Laagwater. Do. 27 S 2.37 15.01 9.12 21,22 Vr. 28 3.14 15,40 9.44 21.58 Za. 29 3.48 16.13 10.15 22,33 Hoog- en Laagwaie? te Wemeldisga, April, Hoogwater. Laagwatsr, Do. 27 4.35 17.00 10,07 22.28 Vr. 28 S 5.09 17.35 10.43 23.0$ Za. 29 5.41 18.07 11.18 23.40 directeur der Rijkskweekschool hem dank zegde. Brand, WATERLANDKERKJE. Gistermiddag omstreeks 12 uur sloegen de vlammen uit het dak van het schuurtje van C. B. alhier. Wegens gebrek aan water kon de brandspuit niet veel doen. Drie wel putten zijn totaal leeggeput. De geheek inventaris verbrandde o.a. een varken en twee fietsen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te V 1 i s s i n g e n is binnenge komen het Estland,sche viermast zeil schip van Demarara naar Middelburg met een lading hout. Het aantal aangegeven gevallen besmettelijke ziekten over de week van 16 tot en met 22 April in de provincie Zeeland bedroeg Febris typhoïdea Arnemuiden 2 (in één gezin). Het aantal sterfgevallen aan influenza, bronchitis en pneumonie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Januari 1933 een bevolking var. 3.985.990 inwoners, voorgekomen be droeg gedurende genoemde week aan influenza 3, bronchitis (acuta, chronica) 11, bronchopneumonia (capillaire bron chitis) 34, lobaire pneumonie (croupeu- ze pneumonie) 11 en pneumonie zonder meer 27; totaal 86. Het Rotterdamsche stoomschip „The Flying Scotsman" heeft te Ier se k e ongeveer 3.000.000 zaaioesters ingenomen voor Denemarken. Oesters van 25, van 30 en van 40 kg per 1000. De Emmabloemcollecte te K 1 o e- tinge, 's Gravenpolder es Heer Abtskerke heeft 64.95^ netto opgebracht. Te O u d-V ossemeer heeft de soeldjesdag van de „Macht van hel Kleine" de som van 44.79 K, opge- aracht. Met de Staatscourant zijn Verzon den afdrukken van de akten betreffen de de N.V. Stijfsel en Glucose Fabriek Sas van Gent, te Sas van Gent.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1