mrincitife ELBUBGSCHE COURANT 22* GOiSCHECOUBANT£!2£ BINNENLAND. WEER El IK, NUMMER 99. TWEE BLADEN. DONDERDAG 27 APRIL 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Na den stembusstrijd. S. WIENER Go. MIDDELBURG HET ANTISEMITISME IN DUITSCHLAND Een bron van alle mogelijke ziekten Verwachting tot Morgenavond; Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamiooze Vennootschap ..De Middelburgschf Courant"; Bareaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b(j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. Het is ruim zes uur in den ochtend na den verkiezingsdag, nu wij ons neder zetten tot het schrijven van een voor- loopigen indruk omtrent den verkie zingsuitslag, welke op dit oogenblik per bulletin reeds in Middelburg en Goes en enkele bereikbare dorpen verspreid wordt. Dank zij de vlugge communicatiemid delen, dank zij een omvangrijke organi satie, door het persbureau Vaz Dias in de afgeloopen weken voorbereid, dank zij de hulp van telegraaf en telefoon en vooral: de draadlooze, en dan tenslot te, in engeren kring, dank zij de toege wijde medewerking van de daartoe aan gezochte leden van onzen redactie- en administratiestaf, en de hulp van het personeel onzes drukkers, konden gis teravond reeds de bulletins met de uit slagen van Middelburg, Goes en Vlis singen, is hedenochtend in de vroegte reeds het bulletin met de zetelver- deeling, vervaardigd en verspreid kun nen worden. 0 zeker, de dagbladlezer van onzen tijd verlangt met recht, dat het zoo geschie de, en er is niet de minste bijzondere verdienste in gelegen, dat het zoo ge schiedt wij veroorloofden ons alleen ditmaal eens er op te wijzen, nu ja, dat het niet vanzèlf gaat! Over elke Kamerverkiezing waren statistieke studies van grooten omvang te schrijven, en men kan noch zal ver langen, dat wij aan den na-ochtend van een verkiezingsnacht zullen pogen, de wellicht belangrijkste aspecten van zulk een nog ongeschreven studie te ontdek ken en te formuleeren. Slechts enkele opmerkingen over de meest in het oog loopende verschijnse len, de allerbelangrijkste verschuivin gen. Daar is dan in de eerste plaats de al oude scheidslijn rechts-links; den eenen maal verloochend, een volgende keer weer getrokken of erkend. De oude Kamer had, naar een zoo goed mogelijke indeeling (want er zijn altijd twijfelgevallen) een verdeeling van 5743 rechts-links. Eveneens zoo goed mogelijk verdeelende komen we bij de nieuwe Kamer op een verhouding 58-42. Een geringe verandering; zoo men wil een nadere accentueering van de toch reeds overwegende rechtsche meerderheid. Wat de afzonderlijke partijen betreft: Floris Vos verdwijnt uit de Kamer. De R.K, Volkspartij komt er met 1 man in. De Boeren en tuinders blijven op 1 man. De S.D.A.Pverliest 2 zetels, zoowel tengevolge van absoluut stemmenver lies (van 804.714 op 798.669) als wegens den hoogeren kiesdeéler, die thans 37.208 is, tegen 33.795 in 1929. De A R. winnen 2 zetels een voor hen mooie vooruitgang, al hadden wij met den he ggen roep om Colijn grootere winst verwacht of gevreesd de C.H, ver liezen een zetel, evenals de Libera len en de V.D. De Staatkundig-Gere formeerden of Kerstenianen handhaven hun aantal van 3 zetels. Zooals he laas in tijden als wij thans be leven te verwachten viel, hebben de Comm. hun zeteltal vermeerderd, ver dubbeld van 2 op 4- De H.G.S. bleven gehjk (11)( de Boeren en tuinders of -ratianen eveneens (11). De Onaf. k°f u,n 1 niet tot een zetel ge- rac vvel de Revolutionaire Socialis- ,V*nk zij een 6^ duizend stem- a 'j °Verdam, 2014 duizend uit Amsterdam en nog bijna 6 duizend uit Zwolle, een zetel verwierven. in de KaUrd^nof^ie11 UnieCenIing TV* ^^"ratische het Nationaal Herstel. 6aSt' één man van Het aantal „partijen" (sit venia ver- bo dat in de oude Kamer 11 bedroeg zal in de nieuwe 15 bedragen. "Wel veel' maar nog is het ideaal van den Neder lander daarmede niet bereikt. Wij zul len nimmer content zijn voor het 100 is zoo staat te vreezen De winst treft alleen dan den bijna uitersten rechter-, en den alleruitersten linkervleugel: A.R. en C.P.H. Het ver- Hra brachten S.D.A.P.; C.H.; Lib. en Over t (niet al te groote) verlies van invloed van de S.D.A.P. zouden we ons mogen verheugen, ware het niet, dat de zen tegenover staat een versterking van het communisme en een Revolutionaien socialist. Waren in de oude Kamer 24 2 26 socialisten (den communis ten daaronder begrepen) in de nieuwe zijn het er 22 4 -f- 1 27. Oftewel van den regen in den drup. Over 't geheel genomen heeft deze verkiezing niet die geweldige verschui vingen te zien gegeven, welke men on der den indruk der binnen en buiten- landschen gebeurtenissen van den laat- sten tijd had meenen te mogen verwach ten. De vrijzinnige gedachte in Neder land in de liberalen en de vrijzinnig-de mocraten politiek belichaamd heeft weer een leelijke veer méér moeten la ten. Onverdiend is dat niet, behalve dan voor de leiders en hen die, dikwerf meer uit plichtsbesef dan om er eer mee in te leggen, zich voor de goede zaak gege ven hebben. Maar overigens is liberaal vrijzinnig Nederland politiek zoo indo lent, zoo individualistisch ongedisci plineerd dat het nóg verder in den hoek geduwd of getrapt zal moeten wor den, voor het tot het juiste politieke be sef ontwaakt. Wat de namen der gekozenen betreft: men vindt die elders in ons blad. Van de liberalen vindt men er mr. Wendelaar niet onder; prof. Eerdmans is niet herko zen; de heer H. D. Louwes te Ulrum komt in de Kamer. De Communisten krijgen er twee Indonesiërs bij, nl. de heeren Alimin Prawiradirdja en de heer Sardjono van den Boven-Digoel. De heer H, van Houten te Groningen wordt de eenling Chr.-democraat; mr. dr. Westerman de fascist-nationaalherstel- ler; H. Sneevliet de revolutionaire soci alist en mr. Arts de R.K. Volkspartij man. Ontvangen steeds NOUVEAUTé'S in CONFECTIE- EN ZOMERSTOFFEN Zie Etalages (Ingez. Med.) DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. (Zie tweede blad). Die niet terugkeeren. Niet in de Kamer zullen weerkee- ren: J, J. C. Ament; mr. dr. G. van den Bergh; mr. dr. E. J. Beumer, ir. C. L. van der Bilt; H. de Boer; A. Braat (ev.) mr- H. A. Dambrink, dr. B. D. Eerdmans, L. P. Guit, G. v. d. Houven, mevrouw H. W B, v. Itallie-v. Embden, A. d. Jong, Y, Keestra, J. Langman, E, Th. Locke- feer; A. v. d, Meys; B. G. Peereboom; )hr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg; Th. F. M. Schaepman, F. Th. H. van Uyen, J. Vos Azn., mevrouw de VriesBruins, J. Westerman, mr. A. I. M- J. baron van Wijnbergen. Nieuwe leden (of thans wederom ge kozen) zijn: K. L. H. v. d. Putt, J. J. W. IJsselmuiden, W. Stein- metz, J. Groen Azn., ir. dr. W. J. Droesen, C. J. van Kempen, H, D. Lou wes, Alinin Prawiradirdja, Sardjono, mr. C. Vervoorn (ev.), ds. C. A. Lingbeek H. van Houten, generaal C. J. Snijders (of mr- dr. W. M, Westerman), H. Sneevliet, mr. P. M. Arts, Joh. Brautigam, W. Drees, Th. Thyssen, C. S, van Dobben de Bruyn, C. v. d. Zaal, P. Wielenga, en de ministers Ruys de Beerenbrouck, Deckers, Verschuur en Terpstra. De verkie ringsdag is overal rustig verloopen. Alleen op de Prinsengracht te Den Haag is gisteravond een fascist die zich in uniform tusschen de wach tenden bevond, volgens getuigenver klaringen zoodanig in het nauw ge bracht door tegenstanders van zijn po litieke belijdenis, dat hij, vermoedelijk uit noodweer, zijn revolver getrokken heeft en hiermee in het wilde weg /ier schoten gelost. Drie der kogels raakten n'emand, maar de vierde kogel kwam terecht tus schen de dikke kleeren van een argeloo- zen toeschouwer. De kogel drong tot den buikwand door, maar heeft den ge troffene niet noemenswaardig verwond- De jonge fascist is gearresteerd en onder zware politiebewaking naar het bureau in de Prinsestraat gebracht, waar men tot laat in den nacht druk in de weer was om nem en de getuigen die zich in groote getale aanmeldden, te verhooren. Beschuldigt men U en spreekt het geweten U vrij, verdraagt dan blij- noedig de miskenning. HET NEDERLANDSCH—DUITSCH ACCOORD. Nog veel te hooge tarieven. De resultaten van de onderhandelin gen met Duitschland worden in kringen van belanghebbenden allerminst bevre digend geacht. Men noemde ze zelfs zeer slecht. Er zijn wel eenige verlagin gen van invoerrechten verkregen, maar de tarieven blijven nog veel te hoog. Voor eieren b.v. waarvan het invoer recht vroeger 5 mark bedroeg en later 75 mark, zou volgens deze overeen komst 45 mark moeten worden betaald. Het invoerrecht voor sla, vroeger 7 mark, is op het dubbele gebracht van dit tarief. Het tarief voor sluitkool zou het drie voudige van het vroegere tarief bedra gen. De Duitschers bleken thans niet be reid tot het onderhandelen op een be vredigende basis. De overeenkomst, welke voorloopig is geteekend, geldt voor 1 jaar, zoodat het volgend jaar opnieuw onderhandeld zal moeten worden. Naar de Msb. verneemt, heeft Neder land zich verplicht den rentevoet van de door Nederland aan Duitschland ver strekte credieten te verlagen van 5V2 pet. tot 4 pet. DE NIEUWE SPOORBRUG TE ZALTBOMMEL. Dinsdagmorgen is met goed gevolg de Westelijke helft van den middelsten boog voor de nieuwe spoorbrug te Zalt- bommel geplaatst. De zeer lage water stand vormde een ernstige hindernis voor een vlotte afwerking. Met behulp van de drijvende kranen „Colossus II" en „De Adelaar" uit Rotterdam, is het werk toch nog vlot verloopen. Heden zal vermoedelijk het tweede gedeelte geplaatst worden. Onder veel belangstelling is Woens dagmiddag op de algemeene begraaf plaats te Bussum de begrafenis geschied van het stoffelijk overschot van dr. V. Gravestein oud-officier van gezondheid van het Ned. Indische leger en oud me disch adviseur van de rijksverzekerings bank, geboortig te Middelburg. Tot de velen die zich om de groeve hadden verzameld behoorden dr. H. L. van Duyn, voorzitter van het bestuur van de Rijks verzekeringsbank. In een woord van af scheid zeide dr. van Duyn o.m. dat het bestuur van de Rijksverzekeringsbank niet slechts van de groote gaven van geest en verstand vap dr. Gravestein heeft genoten, doch vooral ook van de groote gaven van zijn hart. Spr. besefte welk een groot verlies de familie en allen die hem na aan het hart hebben gelegen, hebben geleden. Bij zijn aftre den als med. adviseur van de bank heeft spr. reeds de groote verdiensten van dr. Gravestein uiteengezet; allen die deze begraafplaats zullen verlaten zullen in hun hart de gedachte meedragen, dat zij hier een man achter laten die zijn leven lang hard heeft gewerkt en die door zijn nobel hart velen een voorbeeld en een vriend is geweest. Een zoon heeft bedankt voor de laat ste eer zijn vader bewezen. Hedenmorgen te 5 h 30 is de Rijstvogel naar Indië vertrokken. In den ouderdom van 75 jaar is te 's- Gravenhage overleden de heer ir. Joh. Krap, lid van de Algemeene Rekenkamer, oud lid der Tweede Ka mer. Gedurende een aantal jaren had hij zitting in den Haagschen raad en in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de Amerikaansche kerk aldaar hebben gister de beide Nederlandsche Vereenigingen te B e r 1 ij n een her' denkingsplechtigheid gehouden, naar aanleiding van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje. Ds. N. Japikse hield de feestrede. Te Leeuwarden is Woensdag de vijftigduizendste ingezetene van de stad geboren. Het meisje, een dochter van H. Smidt en C. SmidtWaustra was de laatstgeborene van een tweeling. door ASSESSOR KURT SCHWEITZER II DE ZIELSTOESTAND DER JODEN. Gij goede gastvrije Hollanders, met welk een vanzelfsprekende menschen- liefde neemt gij hen ons op, die door den huidigen nood der Joden uit Duitschland vluchten. Met bewondering zien wij hoe gij allen, zoowel Christen als Jood, Uw best doet te begrijpen, wat daar in Duitschland gebeurt, hoe gij het leed, dat ge ziet, tot het Uwe maakt, en tracht te verhelpen en te verlichten. En tochge kunt ër niet 't minst over oordeelen, wat 't werkelijk is. Ik denk terug aan den tijd, vele jaren geleden, dat ik scholier was en student. Toen kwamen er uit Rusland, uit Polen, uit Roemenië berichten van jodenver volgingen, van pogroms, van numerus clausus, en dergelijke door de moderne kuituur overgenomen en verbeterde methoden uit de middeleeuwen. Toen hebben we ons verzet, toen zijn we te- samen gekomen, toen hebben we maat regelen genomen, hebben geholpen, naar gelang van de positie en den wil van elkeen. We geloofden, dat we het leed en de ellende van hen konden be grijpen en meevoelen, die veel, die alles verloren hebben. Zij die hun lief waren, hun have en goed, hun Vaderland. We waren ontzet, als we hen zagen trek ken door vreemde landen naar vreem de landen, buiten hun schuld, rusteloos van her naar der. Dat wij, wat toen gebeurde in den grond niet konden beseffen, dat ook gij daartoe in 't geheel niet in staat bent, dat weten we, dat gevoelen we in deze weken, nu ons zelf het noodlot heeft ge vangen. Wee hem, die dat moet door maken, wee hem, die werkelijk in zijn ziel beleeft, wat met het Duitsche Jo dendom thans gebeurt. 't Is mogelijk, dat de gruwelberichten, die eenigen tijd door een deel der Pers buiten Duitschland de ronde deden, overdreven, voor 't grootste deel zelfs verzonnen zijn geweest. Ik kan dat niet beoordeelen. Zeker er zijn veel wanda den verricht, en nog steeds, doch waar schijnlijk niet met goedvinden der lei dende kringen. Maar toch is het zeker, dat de Duitsche Jood ook voortdurend lichamelijk wordt bedreigd; niemand is er zeker van, dat hij niet den volgenden dag, het volgende uur misschien „uitzon deringsgeval" wordt. Maar, wat op den Duitschen Jood van tegenwoordig drukt, dat is vooral zielesmart en -nood, dat is het niet te dragen zielelijden. Kunt ge U een beeld vormen van een huidige samenkomst van Joden in Duitschland Daar zitten ze, gedrukt, vertwijfeld, mannen, vrouwen, kinderen en oude lieden, die het leven al achter zich hebben, en nog zoon bitter leed moeten ervaren, krachtige menschen, vervuld van arbeidslust, van scheppings drang en de jongeren, die het leven nog voor zich hebben, die de taak voor zich willen zien, om die te volbrengen. En zij allen zijn zonder hoop, hebben gezien hoe hun arbeid werd vernietigd, hun werk werd gebroken, of zij weten, dat dit hun lot zal zijn. Er is geen Jood in Duitschland, die zich zeker voelt, die niet bevreesd is, alle levensmogelijkheid, alle broodwinning te verliezen. Het erg ste zijn de academisch gevormden, de gene, die in de vrije beroepen zijn, de beambten er aan toe. Voor hen is vrij wel alles uit. Vooral hen treft een bij zonder zwaar lot. Zij zijn opgegroeid en ontwikkeld aan Duitsche hoogescholen en universiteiten; Duitsche geest heeft hen gevormd, vervult hun denken, voe len, willen: Duitsch zijn is een onuit roeibaar deel van hun wezen. En Duitschland laat hen in den steek! Wij laten onze zielen niet aan stukken rijten, wij blijven ook in de verte, wat we altijd geweest zijn, en op een toe komst hopen, die ons weer met Duitsch land, onze moeder naar geest en ziel, weer zal tesamenbrengen. Voor hen, die in betrekking zijn, is 't niet veel beter. Overal hoort men, dat zelfs Joodsche werkgevers worden ge dwongen hun Joodsche arbeiders te ontslaan. En moeten zij, die nog werk hebben, niet iederen dag het bittere lot der werkloosheid verwachten? Kan niet zoo zijn, dat men hen als Joden ook zelfs naar de geringste openbare steun weigert? Ook de zelfstandige kooplieden zijn bang voor hun bestaan. De boycot is weliswaar tot een dag be perkt gebleven, maar overal blijven kan een niet goed functioneerende spijsvertering zijn. Zorgt dus in de eer ste plaats voor een goeden stoelgang, Gebruikt echter een laxeermiddel, dat de darmen en nieren niet prikkelt. „ISTIZIN-TABLETTEN" schaden darmen noch nieren, verwekken geen kramp en zijn geheel smakeloos. Daarom zijn ze zoo bijzonder aange naam voor gevoelige personen en kinde ren. „ISTIZIN" is het ideale laxeermiddel. (Ingez. Med.) Middelburg, 27-IV-'33. Woensdag hoogste lucht temperatuur 17.8 °C; (64 °F); laagste 8.9 °C (48 °F). Heden 12 h: 16 °C. Ge e n regen of neerslag. Hoogste barometerstand 764 mm; laag ste 762 mm. Hoogste barometerstand 770.8 mm. te Reval; laagste 745.6 mm. te Stornowan. Zwakke tot matige Z. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk eenige regen met kans op onweer, weinig ver andering in temperatuur. Zon op: 4 h 40; onder: 19 h 17. Licht op: 19 h 47. Maan op: 5 h 08; onder: 23 h 02. E.K.: 2 Mei. Hoog- 8si Laagwater ie Vlissmgee. Wesikapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, Iatarj (S springtij). April. Hoogwater. Laagwater. Wo. 26 2.06 14.28 8.42 20.48 Do. 27 S 2.37 15.01 9.12 21.22 Vr. 28 3.14 15.40 9.44 21,58 Hoog- ess Laagwater te WemeWlBgïs. April. Hoogwater. Laagwatsr, Wo. 26 4.05 16.28 9.35 21.51 Do, 27 4.35 17.00 10.07 22.28 Vr. 28 S 5.09 17.35 10.43 23.05 „GEKOOIDE MENSCHEN" met Conrad Veidt in de hoofdrol, een schitterende, spannende film, en „VROUW LEHMAN'S DOCHTERS" met Hansi Niese, Else Elster, Hertha Thiele e.a. Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag en Maandagavond 8 uur en Zondagmiddag 3 uur in CINEMA „SLOT OSTENDE", GOES. (Ingez. Med.) onzichtbaar als spoken de plakaten „Koopt niet bij Joden", blijven de be- leedigende, vernederende opschriften en caricaturen op de vensters. En veel bedrijven zijn in alle stilte in handen van Christenen overgegaan. Kunt ge U eenig denkbeeld vormen, wat 't zeggen wil, dat de Jood in Duitschland bang is op straat te komen, in een tram of autobus te stappen. Dat men iedere stap uit zijn woning of uit zijn bureau mijdt? Men is bang voor de blikken, de scheldwoorden, die iemand kunnen treffen. Weet ge, wat 't betee- kent, dat men zich in zijn eigen huis niet zeker meer voelt? Er is zooveel gebeurd, 't Kan ieder oogenblik ieder een treffen. De grootste ellende was de boycott. Deze boycot, die stootte uit de gemeen schap der menschen, die de Joden op de plaats bracht van een lepralijder, die men niet mag aanraken. Neen: op nog lager niveau eigenlijk. Want met een lepralijder heeft men nog een menschelijk meevoelen, met ons Jo den echter niet. Men wenscht zich in deze schrikkelijke uren dood: deze aan slag op de waarde van een mensch was gruwelijker dan de kwellingen eener foltering. Hebt gij Hollanders nu tenminste eenig inzicht in het zielelijden van Duitsche Joden? In dat zielenlijden, dat in een zoo cultureel hoogstaand land menschen over menschen brengen kun nen? Hoe 't zoover kon komen, dat vooral moet men nagaan. (Nadruk verboden).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1