imnmm. DSLORES DE iEMZA. KERKNIEUWS. het kamp te Hulshorst voor jonge man nen, ingericht voor 50 bezoekers per week. Deze korte samenvoeging van wat het Verbond doet, is verre van volledig. Er zou nog iets aan toegevoegd kunnen worden over de verschillende periodie ken die het uitgeeft, maar het komt ons voor, dat uit het bovenstaande reeds voldoende is gebleken, dat Zeeland met Hemelvaartsdag een congres tegemoet ziet van een organisatie, die ondanks haar 80 jaren, als een zeer voorname in ons maatschappelijke samenleving mag worden vermeld. VEREENIGING ZIEKENHUISVERPLE- GING OP WALCHEREN TE MIDDELBURG. Aan het vierde jaarverslag over het boekjaar 1932 ontleenen wij het volgen de: Evenals vorig jaar mag zeker in de eerste .plaats weer worden geconsta teerd een nog niet verflauwde belang stelling voor de vereen iging zich uitend in een flinke groei van het ledental. Ongeacht de talrijke af- en overschrij vingen is een zuivere winst te boeken van 1636 leden waarvan er 1150 zijn buiten Middelburg. Alle afdeelingen deelen in dien groei en wanneer men ook dit jaar neg eens het beste beentje voorzet is de tijd niet vèr meer dat de afdeelingen op het plat teland gezamenlijk hetzelfde percentage hebben als Middelburg. In de verstrekte cijfers zit voldoende bewijs dat nog heel wat leden te win nen zijn, en dat in het werk van 4 jaar heel wat propaganda-materiaal zit voor de besturen. Het contact met de afdee lingen liet niets te wenschen over, ter wijl weer als ieder jaar op verschillen' de dorpen met leden en belangstellen den werd vergaderd, welke vergaderin' gen, behalve dat ze de belangstelling in het werk bij de leden levend houden, ook heel wat ledenwinst brachten- Een woord van dank aan de afdee- lingsbeJsturen en de bode's voor hun medewerking en activiteit mag hier dan ook niet ontbreken. Naar de 25000 leden moet voorloopig het parool zijn, en dit kan heel gemak kelijk als men ziet, naar den groei, die steeds plaats had. Het aantal in goed 4 jaar verdubbeld en de nu in het voorjaar gevoerde pro paganda heeft reeds weer bewezen dat, waar de zaak flink wordt aangepakt, honderdtallen leden te winnen zijn, want het aantal is reeds weer, op verschil lende dorpen waar vergaderd is, flink vooruitgegaan. Het kan dus. Afgesproken dan dat we dit jaar alles in 't werk zullen stel len om de 25000 leden te bereiken? De samenstelling van het Centraal bestuur onderging een ingrijpende ver andering doordat de voorzitter mr. Wol- dringh v, d. Hoop ons verliet door zijn benoeming tot burgemeester van Kat wijk. Op de jaarvergadering die door hem nog werd geleid, kwam voldoende tof uiting de dankbaarheid van allen voor het vele werk door hem vanaf de oprichting in het belang van de ver- eeniging verricht, en ook nu brengt de secretaris hem een hartelijk woord van dank. Gelukkig was jhr. H. A. van Doorn, burgemeester van Oost- en West Sou burg, bereid zijn. plaats in te nemen. Het bestuur vergaderde 3 maal, ter wijl 2 besprekingen plaats hadden met de besturen der 2 te Vlissingen geves tigde vereenigingen voor ziekenhuis- verpleging, waarover straks meer, het dagelijksch bestuur eenmaal, terwijl ge regeld overleg plaats had in het dage- Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 22.) De plechtigheid, indien zij zoo ge noemd mount worden, begon zoodra iedereen zijn plaats had ingenomen. Op een teeken van den koning stond Don Antonio Perez op en las een document voor, dat hij bij zich had. Het was een soort troonrede en zette, in korte ter men en weloverwogen zinnen, het re sultaat uiteen van den langen veldtocht tegen de Moeren, waarin groote lof werd toegezwaaid aan het leger in het alge meen en hier en daar eenige woorden van gelukwenschen aan het adres van Don Jan zelf voorkwamen. De aanwezi gen luisterden aandachtig en telkens wanneer de naam van den jongen veld heer werd genoemd, hoorde men een onderdrukt enthousiast gefluister in de zaal, dat deed denken aan het zomer- sche ruischen van bladeren in een bosch, waar een zacht briesje doorheen waait. Maar als 's konings naam werd genoemd, heerschte er steeds een doodelijke stil te. Don Jan zat onbeweeglijk, een beet je naar beneden kijkende, terwijl nu en dan een blos hem naar de wangen steeg. Het voorgelezen document vermeldde nergens een belooning of hoogere onder scheiding, die hem ten deel zou vallen. Toen Perez klaar was met voorlezen, zweeg hij een oogenblik, Waarna hij met stemverheffing uitrieo: „God behoede Zijne Majesteit Don Philips II! Lang le ve de koning"! De aanwezigen beantwoordden als lijksch bestuur en met den medischen adviseur- Er werden verzonden 77 brieven, waarvan uit den aard der zaak meer dere exemplaren in aantallen van 20 en meer aan de afdeelingen, en ontvan gen 67 brieven waaronder weer vele om informatie betreffende het werk der vereeniging. Depogingen om te komen tot een provinciaal verband, vorig jaar onderno men, zijn niet geslaagd. Daarentegen is als een zeer verblijdend feit te con- .stateeren dat, voorzoover bekend op één na, alle vereenigingen voor Zieken- huisverpleging in Zeeland in landelijk verband zijn georganiseerd, n.l. bij de Landelijke Federatie. De vereeniging op Schouwen en Duiveland sluit zich daarbij 1 Juli aan. Alle deze vereenigin gen samen telden op 1 Januari 57737 leden en waren over heel Zeeland ver deeld. Dit is van zeer veel belang bij overschrijving wederzijds daar hierdoor de aangesloten leden alle rechten blij ven houden wanneer ze verhuizen naar een plaats waar een dezer vereenigin gen gevestigd is. Wanneer de behoefte daaraan ge voeld wordt zou nu heel gemakkelijk in het raam der federatie een streek- verband kunnen worden gevormd. De meeste dier vereenigingen zijn echter reeds centraal werkzaam over een geheele streek dus zal de behoefte daaraan wel niet zoo spoedig naar vo ren komen. Lang staat de secretaris stil bij de be kende onderhandelingen met Vlissin gen die van die zijde zijn afgebroken, waardoor aan een der belangrijkste za ken, die de aandacht van het bestuur vorderden in 1932, en heel wat werk met zich bracht, een eind is gekomen. De cijfers toonen duidelijker nog dan woorden dit kunnen aan, dat 1932 in alle opzichten eën nog gunstiger jaar is ge weest dan 1931. Dit heeft dan ook het bestuur de vrijmoedigheid gegeven be reids een maatregel te treffen in 't be lang der leden die aan de Algemeene vergadering ter goedkeuring zal wor den voorgelegd. Alle uitbreidingsmaatregelen in den loop der vier jaren genomen en door de algemeene vergadering goedgekeurd, heeft het kunnen handhaven, dit zal, naar het hoopt ook met dezen maatre gel het geval zijn, al stelt het bestuur voorzichtigheidshalve voor ze voor één jaar te nemen. In het algemeeen ligt 't in het voor nemen de contribütiegelden voortaan geheel te bestemmen ten bate der le den. Toch blijft ten allen tijde voorzich tigheid geboden want de eerste 4 maan den van 1933 bijv. hebben een buitenge wone uitbreiding van het aantal opna men te zien gegeven, waar de oorzaak moenijK van te peilen is, maar maakten dat in dit tijdvak de uitgaven de inkom sten verre overtroffen. De uitbreiding, die nu weer aan de hulp van de vereeniging zal worden ge geven zal dan ook wel de grens zijn van net kunnen. De verhoogde tarieven van de zieken huizen te Vlissingen, op 1 Januari j.l. in gegaan, vorderen mede een belangrijke hoogere uitgaaf. Het aantal opnamen in 1932 471. Hier van waren uit Middelburg 289 en van 't platteland 182. In het Gasthuis te Middelburg werden (Ingez. Med.) iets, dat vanzelf sprak, dezen uitroep met een driewerf hoera, maar zonder geestdrift, totdat bij de laatste maal een hooge vrouwenstem, die duidelijk boven alle overige uitkwam, andere woorden uitriep: „God behoede Don Jan van Oosten rijk! Lang leve Don Jan van Oosten rijk!" Allen lieten zich hierdoor meeslepen, want ieders hart was in dit hoerageroep, en in een oogwenk was, trots het feit, dat hier slechts menschen bijeen waren, die de hofetiquette kenden, de koning, het oogenblik en de troonzaal vergeten. Het was een spontaan, hartelijk, luid en langdurig gejubel, dat het voorafgaande ver in de schaduw stelde. Koning Philips' handen omklemden met kracht de armleuningen van zijn zetel, en hij stond half op, als om stilte te gebieden. Ook Don Jan, plotseling verbleekende, was half opgestaan en strekte zijn hand met een gebaar van protest uit, terwijl de koningin met be deesde bewonderende oogen hem aan keek en de prinses van Eboli haar oog leden met de donkere wimpers neer sloeg om haar blik te verbergen, want ook zij had naar hem gekeken maajr met heel andere gedachten. Gedurende eenige oogenblikken bleef het hoera geroep aanhouden, om dan weg te ster ven tot een betrekkelijke stilte. De dwerg wiegde zich met zijn hoofd tus- schen de knieën aan Don (Jan's voeten heen en weer. „God behoede den hofnar!" riep hij, het gejubel zachtjes nabootsende, uit, en het was, zooals hij daar ineengedo ken zat, alsof zijn geheele lichaam schud verpleegd 372 leden met 6521 dagen; te Vlissingen (St. Joseph-ziekenhuis) 57 le den met 1048 dagenj te Vlissingen (Be- thesda) 28 leden met 371 dagen; te Vlis singen (Gasthuis) 4 leden met 65 dagen; te Leiden 3 leden met 67 dagen; te Utrecht 3 leden met 49 dagen; te Am sterdam 1 lid met 8 dagen; te Rotterdam 1 lid met 53 dagen; te Breda 1 lid met 4 dagen; te Bergen op Zoom 1 lid met 23 dagen. Totaal 471 leden met 8209 dagen. Aantal verpleegdagen 8209 n.l. van Midelburg 5164%, van het platteland 3044%. In procenten van de contributies (af gerond) bedroegen in resp, 1929, 1930, 1931 en 1932: ziekenhuiskosten 54, 57, 6 en 61.9; vervoerkosten nihil, 2, 2 en 2,3; operatiekamer en bijkomende kos ten nihil, nihil, 2.5 en 2.2; administratie 5, 5, 4 en 3.9; bodeloon 8, 8, 9 en 8.9; algemeene kosten 2, 2, 3 en 3.9; batig saldo 31, 26, 13.5 en 16,9. In die jaren bedroeg het aantal leden (gemiddeld) 14000, 16250, 18684 en 20370; het aantal ziektegevallen 293, 347, 434 en 471; per 1000 leden 21, 21.7, 23.2 en 23.1; in procenten 2.1, 2.17, 2.32 en 2.31; de ziekenhuiskosten 16905, 20576, 27227 en 28661; een bedrag per ge val van 57.50, 59, 62.50 en 61; het aantal verpleegdagen 4659%, 5839, 7881 en 8209 of gemiddeld 16, 16,8, 18,15 en 17.5; de kosten per dag (gemiddeld) 3.60, 3.50, 3.46 en 3.50. De exploitaitie-rekening over het jaar 1932 geeft een saldo van 7757, De Algemeene vergadering zal plaats hebben op Zaterdag 20 Mei des namid dags haFdrie op de bovenvoorzaal van de Sociëteit St. Joris Balans te Middel burg, en bevat o-a. de volgende voorstel len: Van de afdeeling Westkapelle om <aian het slot van art. 1 eerste alinea van het huishoudelijk reglement de woorden ,,per ziektegeval", geheel te laten vervallen en het slot dus te lezen als volgt „tot ten hoogste 112,50 per vereeni- gingsjaar". Het centraal bestuur meent dit voor stel te moeten ontraden, niet in de eerste plaats om de financieele gevol gen maar voornamelijk op billijkheids- gronden. Aanneming zou tot gevolg heb ben dat alle leden die worden opgeno men tusschen 1 Januari en 1 December practisch daar buiten zouden vallen en daarentegen diegenen welke opgenomen worden na 1 December grootere bedra gen, zelfs tot 225.zouden vergoed krijgen voor één ziektegeval. Aan de grondgedachte die uit dit voorstel spreekt meent het bestuur tegemoet te komen door de volgende regeling die voor alle leden zonder on derscheid kan gelden. „Als een lid één jaar, gerekend van de aanvang van de opname, onafgebro ken in een ziekenhuis is opgenomen ge weest wordt aan dit lid nog éénmaal een halve uitkeeringsduur vergoed bij het intreden van het tweede jaar." Het centraal bestuur vraagt goedkeu ring van de Algemeene vergadering van de voorloopige voor één jaar getroffen regeling waardoor verkregen is dat al onze leden, gedurende de tijd dat zij voor rekening der vereeniging zijn op genomen, geen 3e klasse-kosten hebben voor verband- en geneesmiddelen. Door de reorganisatie van het zieken huiswezen te Vlissingen is dit, na mon deling en schrifelijk overleg met de be sturen der ziekenhuizen aldaar, reeds van kracht vanaf 1 Januari, terwijl te Middelburg daarop een regeling is ge troffen met ingang van 15 Maart j.l. Voor hen die buiten Walcheren in een ziekenhuis worden opgenomen kan de vergoeding hiervoor het bestuur per ge val worden vastgesteld. Voorstel Centraal Bestuur. De Algemeene vergadering draagt het V ,"i' "f 'f'v de. Maar niemand lette op hetgeen hij uitriep, want zoodra er stilte heerschte, was de koning opgestaan. Hij sprak met gedempte stem, waardoor zijn woorden moeilijk verstaanbaar waren, en zij, die hem goed kenden, zagen dat hij heel boos was. De roode lippen van de prin ses van Eboli plooiden zich verachte lijk, terwijl zij toeluisterde, en onge merkt wisselde zij een blik van ver standhouding met Antonio Perez, want hij en zij waren bondgenooten en had den dikwijls in den laatsten tijd lang met elkaar gesproken, wa&jfbij zij den koning met zijn broeder hadden verge leken. Hun plan was den koning te ont- troonen en in zijn plaats Don Jan van Oostenrijk de kroon aan te bieden. Maar de vrouw wilde nog verder gaan, en beiden waren besloten dat Don Jan niet zonder Hun toestemming zou trouwen en deed hij het toch, dan zou zijn huwelijk slechts kortstondig zijn, ten zij wat waarschijnlijk was zijn vrouw zou overlijden aan een ziekte, die aan artsen onbekend was. Iedereen was tegelijk met den koning opgestaan, die Don Jan, terwijl de diepste stilte heerschte, toesprak. „Mijn broeder", zei hij, „uw vrienden hebben geheel onnoodig zich veroor loofd de woorden te gebruiken, die wij van plan waren tot u te richten, en aan hun enthousiasme lucht te geven op een wijze, die nog onbekend was anu het hof van Spanje. Onze eigen woorden, die u den dank uitspreken,, waarop gij recht hebt, zullen u, na hetgeen u zoo even hebt gehoord, nauwelijks voldoe ning schenken. Toch vermoeden wij dat de lof van anderen op,zulk een oogen- Het nieuwe gebouw van de moderne arbeidersbeweging te Middelburg. bestuur op een rechtspositieregeling te ontwerpen voor den secretaris-penning- meester. Toelichting op de vergadering. c<Tfwmfv«M*v*i»nac.'w*vriw*?»« Dinsdag 27 Juni a.s. zal in den tuin van de voormalige Willem Drie Kazerne te Vlissingen, ten bate der Chr. Ger. Zending op Midden-Celebes, de Zesde Zeeuwsche Zendingsdag gehouden worden. Ds. J. A. van Boven, Ned. Herv. Predikant te Hoevelaken (Gld.) vroeger ook te Oost- en Wes t-S o u b u r g in zooals reeds gemeld op ruim 79 jarigen leeftijd overleden. Toen hij hier stond, had de Doleantie plaats, waaraan hij in 't eerst een werk zaam aandeel nam. Met Ds. Ph. Peter te Serooskerke had hij o.a, een schrijven aan de Ned. Herv. Kerken in de classis, Walcheren onderteekend, waarin werd aangedrongen om de kerk vrij te maken van de Synode en de reformatie ter hand te nemen. (Oct. 1886). Beide predikanten, den verderen loop der zaken ziende, hebben zich van de doleantie teruggetrokken en bleven in de Ned. Herv, Kerk. Ds. J. A- van Boven vertrok in 1889 van Oost- en West-Souburg naar Bergambacht. Hij was thans een der oudste dienstdoende predikanten der Ned. Herv. Kerk. Rem. Broederschap. Viertal te Utrecht, Dr. J. A. de Koning, te Utrecht; W. R. M. Noordhoff, te Arn hem; mej. E. B. A. Poortman, te Lochem; en S. H. Spanjaard, té Vlaardingen, blik volstrekt niet gelijkwaardig is aan dien van uwen souverein, en daarom be tuigen wij u, nadrukkelijk onzen dank voor de bewonderenswaardige wijze, waarop gij u van de u toevertrouwde taak hebt gekweten, u tevens toezeg gende, dat weldra uwe diensten zullen worden opgeëischt voor een nog moei lijker onderneming. Het is niet in onze macht u eenige hoogere onderscheiding of openbare waardigheid te verleenen, dan die gij als onzen broeder en als groot-admiraal van Spanje reeds bezit, maar wij vertrouwen er op, dat de dag niet meer ver verwijderd is, waarop een huwelijk overeenkomstig uwen rang ij de evenknie zal maken van koningen." Don Jan had vanaf zijn plaats een pas naar voren gedaan en stond voor de ko ning, die, aan het einde van zijn korte toespraak gekomen, zijn lange armen over zijn broeders schouders legde et) hem op conventioneele wijze omarmde door een wang tegen die van zijn broe der te leggen en de lucht achter diens hoof dplechtig te kussen, bewegingen, die Don Jan, zoo goed als hij kon, na bootste. 't Hof keek in stilte naar deze ceremonie en was slecht voldaan over Philip's koude woorden. De koning en Don Jan begaven zich daarop weer naar hun plaats en toen laatstgenoemde de zijne had bereikt, overhandigde de nar hem met een plechtige buiging een hand schoen, dien hij zooeven had laten val len. Toen hij hem aannam, merkte hij door een licht gekraak dat er een brief in zat. Ontstemd door het hardnekkig volhouden van den nar, keek hij hem boos aan en schudde bijna onmerkbaar inet zijn hoofd. Maar de dwerg bleef Beperking van den Nederlandschën Rundveestapel. Op de vraag van den heer Lovink, betreffende van regeeringswege reeds gedane of voorbereide stappen inzake een eventueele beperking van den Ne- derlandschen rundveestapel heeft minis ter Verschuur geantwoord: „Het vraagstuk van de beperking van den Nederlandschen rundveestapel maakt een punt van ernstig onderzoek uit, het welk met grooten spoed wordt verricht. Voor het bewerkstelligen van zoodanige beperking zullen echter der regeering ruime wettelijke bevoegdhedeq moeten ten dienste staan. Ip ieder geval zal met een beperking, als bedoeld, niet worden aangevangen dan na overleg met de drie centrale landbouworganisaties." even ernstig als hij en boog zijn hoofd eenigszins, tevens zijn handen als in een gebaar van smeeking vouwende. Don •Jan begreep dat het ditmaal een ge wichtige zaak betrof, want anders zou Adonis zich niet aan het gevaar hebben blootgesteld hem onder de oogen van den koning en het geheele hof een brief in handen te spelen. Toen volgde het langdurige en ver velende défilé der genoodigden voor het koninklijke echtpaar, dat bleef zitten, terwijl alle overigen opstonden, Don Jan incluis, aan wien een ceremonie meester de hem onbekende personen en die vormden het meerendeel voor stelde. Aan ieder der heeren, oude en jonge, gewichtige en onbeteekenende, reikte hij met oprechte hartelijkheid de hand. Voor de dames boog hij beleefd met het hoofd. Het duurde een vol uur voordat het défilé voorbij was en steeds hield hij den handschoen met den ver kreukten brief in zijn hand, terwijl de dwerg op een kleinen afstand stond op te letten ingeval hij hem weer liet val len. En terwijl de hertogin Alvarez en de prinses van Eboli de dames uit Ma drid aan de jonge koningin voorstelden, keek de prinses van onder haar half ge sloten oogleden dikwijls zoowel naar Don Jan als naar den nar. Maar in de namen vergiste zij zich geen enkelen keer, evenmin als zij ook maar een en kele maal jegens de etiquette zondigde, hoewel haar geest zich met heel andere dingen bezig hield. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6