O EERSTE KV: VÖIXEMMN <1 LAATSTE KMGUER ©NIEUWEHAAN V VENlB© MAKS© SOES. DE 100e VLUCHT NAAR 1NDIE DE 3TUREIRENEL IS-26 APRIL 1933 21 h MT £UIB-BEVELAND. 5GHQUWEH-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAAMDEREH W.D* lijke persoonlijkheid zeer missen. Het bestuur brengt dank aan allen die in 1932 voor de Vereeniging werkten oi haar op andere wijze steunden. De exploitatie-rekening wijkverple ging 1932 geeft in ontvang en uitgaaf aan 4195.46. De ontvangsten zijn ver- pleeggelden 968.70, contributiën 92; bijgepast uit de revenuen van het Re servefonds 3134.76. De uitgaven zijn salarissen 3140; va- caniiegelden 50; arpien wijkverpleging 216.86; zegels en provisie 76.47; ziekteverzekering 95.85; toelage zus ter van Schagen 450; onderhoud rij wielen 69.99; drukwerk 43.65; diver sen 52.64. De exploitatierekening van het pen sioenfonds toont aan dat 700 aan pen sioenen is uitgekeerd en dat voor dit doel 124.41 uit revenuen van het be legd reservefonds moest worden ge bruikt. De balans geeft in debet aan: kassa 393.04, eFecten 17500, belegd reser vefonds 65032.70, belegd pensioen fonds 13452.82, materialen 30, du bieuse vorderingen 240.03. De creditposten zijn: aandeelhouders 17500, reservefonds 65082.16, pen sioenfonds 13866.43 en onkosten re serve voor betalingen in 1933 200. MÏDDELBURGSCHE BESTUURDERS- BOND, Jaarverslag. Aan het ons toegezonden jaarverslag van den M B.B. ontleenen wij: Nog nimmer moest het bestuur onder zulke moeilijke economisqhe omstandig heden een jaarverslag samenstellen als nu het geval is. Over de geheele wereld wordt de menschheid getroffen door de geweldigste crisis welke ooit de wereld heeft gekend. Wel is waar zijn het niet alleen de arbeiders, die getroffen wor den, doch zeker zijn zij het, die de grootste offers moeten brengen, hetzij door vermindering van loon, hetzij door werkloosheid. Overal wordt de geesel der arbeidersklasse, de werkloosheid, gevoeld door hen die de minste econo mische weerstand hebben. Ook hier on dervinden ongeveer 1000 arbeiders da gelijks de kwellingen der werkloosheid en de daarmede gepaard gaande verar ming. Dat er onder deze omstandigheden niet aan gedacht kan worden om met eenige kans op succes actie voor ver betering der arbeidsvoorwaarden te voeren, is begrijpelijk. Integendeel za gen meerdere a.fdeelingen zich genood zaakt, verslechterde arbeidsvoorwaar den te accepteeren, zonder deze aan vallen op het levenspeil hunner leden te kunnen tegenhouden. Hoewel niet te ontkennen, dat meer dere bedrijven en industriën van deze crisis hebben te lijden, meenen wij toch dat vele werkgevers de loonen verlaag den, niet omdat dit voor hun bedrijf noodzakelijk was, doch omdat het mo de" is geworden. De Christelijke re geering van Nederland had het voor beeld gegeven niet alleen, doch zelfs aan werkgevers en werknemers in het vrije bedrijf, zooals dit in de bouwvakken het geval was, een loonsverlaging ge decreteerd. De werkzaamheden van den bestuur- dersbond waren in hoofdzaak, doch niet uitsluitend, zorg voor de bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Verder herinnert het verslag aan het aankoopen van het nieuwe pand aan de Wagenaarstraat als huisvesting der moderne arbeidersbeweging. Het aantal afdeelingen bleef 15, het aantal leden was op 1 Januari 1932 1362 en op 31 December 1370. Een staat geeft aan, dat onder de le den van den bond totaal 67428 werk- looze dagen voorkwamen. Het financieel verslag geeft aan, dat het saldo steeg van 165 tot 260, en de rekening van het Volksgebouw van 66 batig slot steeg tot ƒ301 batig saldo. Het bureau voor arbeidsrecht behan delde 91 zaken, tegen 103 in 1931. Rede Van Bommel Van Vloten. ^"De heer J, M. van Bommel van „Prins van Oranje" voor de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Er was vrij veel belangstelling. De w-n. voorzitter, de heer de Ko ning, sprak een kort openingswoord en wees er op, dat, hoewel alle stoelen niet bezet waren dé liberale loopen nu eenmaal niet spoedig warm, aldus spr. hij toch verwachtte, dat de libe ralen gerust kunnen zijn wat de a.s. ver kiezingen betreft. Spr. haalde hier de woorden aan uit een Engelschen brief, dat deze tijd meer dan ooit behoefte heeft aan de liberale gedachte. Spr. wekte allen op, deze gedachte in wijden kring te propageeren, De heer Van Bommel van Vlo ten begon zijn lezing met het noemen van zijn onderwerp: landbouw, libera lisme en politiek. Landbouw, aldus spr. is voor mij het voornaamste, doch het landbouwbelang is nauw verbonden met liberalisme en politiek. Spr. ging hier in het verleden teruj tot den tijd van den vrijhandel, wélke voor den Hollandschen landbouwer we. den gouden tijd genoemd werd- De boe renstand ontwaakte ook geestelijk en kreeg een goed begrip van haar taak in de maatschappij. De oorlog bracht de distributie, terwijl de boeren ook toen een goeden tijd medemaakten. Daarna kwam een korte depressie, van 1921 tot 1924; toen werd het iets beter waarop in 1928 de huidige crisis inzette. Toen de landbouw om steun vroeg, gingen er eerst stemmen op, die beweer de, dat de landbouw deze crisis uit eigen kracht te boven zou komen. Ge lukkig luisterde de regeering daar niet niet naar, want deze crisis heeft een geheel andere oorzaak dan de vorige, De bodemproductie is intensief en de slechte omstandigheden moeten dan ook alleen gezocht worden aan het buiten land, dat de grenzen sloot, contigen- teerde en tot autarchie overging. Spr. wijst vervolgens op de sociale maatregelen, die regelmatig genomen werden en die allen niet de instemming der liberalen hadden. Zoo voerde de vakbeweging een loonpolitiek, waar bij geen rekening werd gehouden met de economische mogelijkheden. Zoo was het ook met andere sociale maatregelen. Men kreeg beschutte bedrijven, waar van de laatste de lasten droegen der eerste. De klassenstrijd werd een strijc van eigen groepsbelangen. De landbouw als onbeschut bedrijf, ondervond mede de groote nadeelen van den klassen strijd, en van de beschutting van ande- r.® bedrijven, daar zijn bestaansmoge lijkheid er door beknot werd. Spr- hoopt, dat de landarbeiders dit bij de komende verkiezingen zullen bedenken. Intusschen gaan ook in Nederland vele stemmen voor autarchie op. Spr. herhaalt hier zijn gegevens over de Ne- derlandsche bodemproductie door hem in een vorige vergadering reeds naar voren gebracht. Deze productie blijkt v.(?or een zeer groot deel op export te zijn aangewezen. In de richting van den graanbouw is uitbreiding mogelijk, maar door J. J. VAN DER LAAN. 7)- Wat in Bagdad, en misschien in geheel Irak, een uitzondering vormt op den re gel van slordigheid en onverzorgdheid, dat is het leger. Dat ziet er in zijn naar Britsch model gesneden uniform, goed verzorgd en netjes uit. En ook de cava- leriekazerne, vlak bij het vliegveld, toont der morgens reeds een goed beeld van militaire discipline en welverzorgdheid, terwijl het paardenmateriaal van goed gehalte is, met veel Arabisch bloed. Het leger draagt duidelijk den invloed van zijn Britsche opleiding en bevel voering. Zooals men weet was Irak vele jaren Britsch mandaat en is thans onaf hankelijk geworden. Alleen de lucht- vaartafdeeling, vrijwel het eenige model in dit uitgestrekte woestijngebied zon der wegen om de orde onder de woes- tijnstammen te handhaven, is in handen van de Royal Air Force. Een van hun vlugge roode auto's passeert ons in de straten, waar w.e op -onze beurt lange kameelkaravanen, sommige van meer dan 30 lastdieren voorbijsnellen, naast zwaarbeladen ezels, koeien en paarden. Maar tusschen dat verkeer door zien we ook een auto-karavaan aankomen van den geregelden dienst Damascus op Bagdad, een zware roadster voorop, op welks Dicky-seat het voorste deel van 'n tweewieligen slaapwagen rust, waar in we tusschen een rommeling van bed- goed, de passagiers ontwaren. Daarach ter volgen, tot een karavaan aangegroeid verschillende andere wagens, naar Oos- terschen trant tot op de treeplanken en spatborden volgepropt met allerlei kof fers, pakken en andere bagage. Merk waardig die vermenging van Oost en West, bedervend eikaars karakter en type. Dit is trouwens het onafwendbaar gevolg van onze machinale ontwikke ling, van onze geweldige verkeerscapa citeit, onze snelheid en de overspan ning van alle afstanden door onzen geest en onze machine. Dit leidt er toe dat wij zelfs in ons hotel in Bagdad de krant lezen bij electrisch licht, voortgebracht door een Engelschen motor, geleid door Duitsch koperdraad en geprojecteerd in de Hollandsche peer van Philips in Eind hoven, dat wij ons bad nemen in een Engelsche badkuip, met warm water verhit in een Belgische ketel. Was het voor den oorlog reeds de Duitsche Bag- dadspoorlijn, die deze gebieden trachtte te ontsluiten, de oorlog heeft hier een intense verandering Igebracht en die ontsluiting volkomen bezegeld. Niet al leen tot heil van land en volk, zooals trouwens nergens de oorlog, heil heeft gebracht. In Mesopotamië hebben zich tijdens den oorlog, al was het een onderge schikt strijdtooneel verschrikkelijke too- neelen afgespeeld. Van de te Kut al Amara gevangen genomen 13.000 man Britsche troepen stierven b.v. 11.00P aan allerlei ontberingen op hun marscb door de woestijn naar Turkije. Nu nog zien wij in het overvlogen gebied de -sporen van loopgraven en nabij het vlieg veld zien we prikkeldraadversperringen die waarschijnlijk nog uit den oorlog stammen. Zonder hartzeer laten we den volgen den ochtend voor dag en dauw Bagdad achter ons op onzen weg naar het vlieg veld. Maar bij het aanslaan der motoren blijkt dat een ervan niet goed function- neert. Het gas wordt in de cylinders onze intensieve productie zal er door verloren gaan. met als gevolgen: minder j arbeid en verarming voor de land- en 1 tuinbouwers, Al moet dus principieel van de autarchie geen heil verwacht worden, door de omotanaigheden zal men toch een eind deze richting uit moeten gaan. Spr. zet hier het streven van de re- geering uiteen, om middels de land bouwcrisis steunend, land-, tuinbouw en veeteelt in een bepaalde richting te stu ren, waarbij steeds op beperking wordt aangedrongen en anderzijds doel is, die buitenlandsche markten te behouden. Of deze wet voldoende rekening zal houden met de belangen van producen ten zoowel als consumenten, is een moeilijke vraag. Uit belanghebbende kringen gaan er vele stemmen tegen op. Voor spr. is een vraag, of de exportbe langen er wel voldoende door behartigd worden. In een deel der liberale kringen, al dus spr., heeft men te laat de belangen van land- en tuinbouw voldoende ge waardeerd ongetwijfeld is dit ook te wijten aan het feit, dat de liberale land bouwers te weinig politiek georgani seerd zijn. Toen men in liberalen kring het eerstgenoemde inzag, greep men in en verscheen het bekende bouwrapport, waaruit spr. de voornaamste punten noemt en waardoor thans de belangen van den landbouw bij den vrijheidsbond goed behartigd zijn. Daarbij is de libe rale politiek in het algemeen, de eenige, die den landbouw weer op den goeden weg kan helpen. Men moet echter be denken, dat er meer onbeschutte bedrij ven zijn, en het algemeen belang op den voorgrond moet staan. Groepsvertegenwoordiging is steeds uit den booze en een agrarische groep zal in de Kamer minder bereiken dan dat de landbouw-belangen behartigc worden binnen het kader eener politie ke partij. Bij de liberalen zijn de belan gen van den landbouw veilig, want al zullen zij die belangen liefst volgens li berale opvattingen behartigen, zij zul len daarbij allereerst toch met de om standigheden rekening houden. Voorts zegt spr., dat de liberalen wat de te volgen politiek betreft, zullen stre ven naar een krachtige nationale een heid. Volkomen ten onrechte stelt men de liberale partij vaak tegenover de christelijke beginselen. Ook de liberalen erkennen de groote moreele en cultu- reele waarde van het christendom doch zij willen vrijheid en geen tegen stelling tusschen godsdienstige gezind ten. Evenzoo stelt men de liberale partij soms tegenover de democratie; er is echter zeer veel valsche democratie Werkelijke democratie houdt geen re kening met groeps-i doch met algemeene belangen. Spr. behandelt verder het fascisme het streven van een deel onzer bevol king naar krachtiger gezagshandhaving het oprichten o.a, van „Nationaal Her stel", welke groep tal van eischen stelt die reeds door den Vrijheidsbond in zijn program zijn opgenomen, terwijl N, IJ door zijn streven verdeeldheid en stem menverlies in de hand werkt, en daar door juist de nationale gedachte schaadt Spr- wraakt voorts het propageeren van „den sterken man", want als een nationale regeering gevormd wordt, dan moet dit op zoo breed mogelijke basis gebeuren. En zal de regeering op na- nationale groepen links en rechts willen steunen, dan moet de liberale fractie zoo sterk mogelijk zijn. Dat de landbouw door de liberalen krachtig gesteund zal worden, blijkt voorts uit het feit, dat voor acht plaat sen drie landbouwers candidaten aan gewezen zijn, aldus spr., die zijn rede IEttflWS?£«'*St0CT verbrand, maar ontploft met zware sla gen in de uitlaat. Bougies worden ver wisseld, hetgeen een uurtje tijd vraagt en als dat niet helpt, wordt de carbura tor uit elkaar gehaald, waarbij blijkt, dat de vlotter lek is geworden door het scheuren van een naad en zijn werk niet goed doet. We krijgen dus een paar uur tijd om naar de stad terug te keeren, luks wordt een taxi ter beschikking ge steld, maar we verkiezen een prettige wandeling in den heerlijk frisschen mor gen, Over enkele maanden zal men dat v/el uit zijn hart laten, want dan wijst de thermometer tot 50° C. en hooger. In de stad drinken we Turksche kof- ie, die ook al niet meevalt en we zijn blij als we om goed 10 uur een telefoon tje krijgen, dat de zaak gezond is. Om 10.15 zitten we al een paar honderd meter hoog met een mooi gezicht op de Tigris, op de bewerkte velden en dor pen onder ons. Toch is het overgroote deel van het landschap grauw en onbe woond. Nu drijven we weer als in een zeil boot door de blanke luchten, we klim men ongemerkt over een witte wolken laag heen in glanzenden zoneschijn, va ren over de samenvloeiing van Tigris en Euphraat, de Shat-al-Arab en over de uitgestrekte moerassen, die de delta van dezen waterloop vormt. Het is een eindeloos en onafzienbaar stuk van ri vieren die we tot in de fijnste vertak kingen kunnen volgen, zooals de aders iet menschelijk lichaam doorstroomen, blauwe en donkergrijze waterstroomen op een geelgrijzen achtergrond, soms overgaand in uitgestrekte moerassen, waarin geen mensch kan leven. Toch zien we een hoogst enkelen keer een deine verzameling van stroohutten, waarin blijkbaar toch menschelijke we-1 ingeschreven., j 1^1 Bureau lt Industrieelen Eigendom ondx -.64222 Sterretijd 10 h 50 min. De Nieuwe maan is 25 April juist in I den. den W. horizon te zien. Mars en Jupiter JUPITEBQ ZUID SATURNUS -! staan des avonds om 9 uur in het Züi- besloot met een opwekking om de libe ralen bij de komende verkh-zingen te steunen. KLOETINGE. Zaterdagmiddag werd door het luiden der torenklok bekend dat er brand was. Het bleek dat een strooklamp op het erf van v. S. aan den Heernisseweg in brand stond. Doordat de brandweer spoedig ter plaatse was en met een slang op de waterleiding de brand bluschte, kon erger worden voor komen. De brand is vermoedelijk ont staan door het spelen met vuur door kinderen. BIEZELINGE. De uitslag van het ge houden concours op 2en Paaschdag van de handboogsociëteit „Willem Teil" te Kapelle luidt als volgt: Hoofdvogel: G. Verheijke van „Zorgvliet" te Ellewouts- dijk; le klep: L. de Jager voor „Doel naar Hooger" te Wolfaartsdijk; zijvogel: H. K. Kramer voor „Willem Teil" te Ka pelle; zijvogel: I. Slabbekoorn voor „Willem Teil" te Kloosterzande; hoofd- kal: P. Boonman voor „Jacoba van Beieren" te Goes; hoofdkal: A. Wijk voor „Willem Teil" te Ovezande. Deze 6 personen hebben allen een medaille gewonnen. BROUWERSHAVEN. In de afgeloo- pen week zijn door de garnalenvisschers alhier aangevoerd 7600 kg groote en 3800 kg kleine garnalen. De prijs der groote bedroeg 10 cent per kg, die der kleine 1Y- cent per kg. VOORSTELLEN RAAD BRESKENS. BRESKENS. Burgemeester en wet houders stellen den raad het navolgende voor: zens het uithouden, te midden van een water-woestenij. De Perzische Golf en Perzië. Op een hoogte van 2600 m. bij een heerlijke temperatuur van 68 gr. F. krij gen we de Perzische Golf in zicht bij Ras Tanub. We zien aan bakboord de Hindian rivier in de zee uitmonden en koersen dan recht op Bushire aan, waar we tegen 4 uur des n.m. landen, begroet door den Engelschen piloot van een Im perial Airways 3 motorige Fokker van het F VII type, die ook den vorigen dag in Bagdad was, met een Hollandsch „Hoe gaat het U?" Hij blijkt een der Engelsche piloten te zijn, die in den aanvang, 10 jaar gele den, voor de K. L. M.. heeft gevlogen, toen we nog geen voldoend aantal vol komen opgeleide Hollandsche piloten bezaten. Nu is dat anders. Het verwondert ons hier in Perzië een Britsche machine te zien, waar het bekend is, dat de Imperial Airways, we gens de moeilijkheden met de Perzische Regeering, haar met moeite en ten kos te van groote kapitalen en jaren van arbeid opgebouwde organisatie, naar den overkant van de Perzisch Golf, naar Arabië overbracht. Ook de K. L. M. heeft hare moeilijkheden, maar tot nu toe heeft zij de vergunning om over Perzië te vliegen behouden, zij het dan ook, dat die vergunning elke week op nieuw moet worden verkregen, met het gevolg, dat een machine al eens op een telegrafische vergunning uit Teheran heeft moeten wachten. Hoe lang dat nog duren zal weet nie mand, We komen op deze, politieke, aangelegenheid nog wel eens terug. De Britsche machine blijkt op weg te zijn naar Isfahan in het binnenland van Perzië, met een paar Amerikanen, ver in 't bijzonder met 't oog op de mo gelijkheid, dat sfeun aan grootere be volkingsgroepen verleend zal moeten worden, is versterking der middelen met pl.m. 2000 noodig. Verhooging der opcenten op de gemeentefondsbe lasting is welhaast de eenige in aanmer king komendeheffing en een besluit hieromtrent dient voor 1 Mei genomen te worden. Bur. en Weth. stellen den raad dan ook voor, de opklimming -die thans per 200 inkomen geschiedt, met ingang van 1 Mei a.s, per 100 te doen plaats vinden en het minimum aantal opcenten van 5 op 20 te brengen. Voor gehuwden met een inkomen van 600 tot 800 is het aantal thans 5, met een in komen van 800 tot 1000 6 en zoo ver volgens. Dit zou nu worden 600700 20, 700—800 21, 800—900 22, 900^-1000 23, etc. tot het wettelijk maximum van 80, Verwacht wordt, dat de opbrengst, re kening houdend met het terugioopen der inkomsten, circa 3000 meer bedra gen zal, waarvan twee-derde den dienst 1933 ten goede zal komen. Het succes van den gehouden cursus voor de binnenscheepvaart is zoo groot, dat het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart verzoekt medewerking te verleenen tot het omzetten van dezen cursus in een Binnenvaartschool. Burg. en weth. stellen den raad dan ook voor, het besluit als bedoeld in artikel 25, lid 2 der N. O. wet te nemen en te verkla ren de oprichting en instandhouding eener dergelijke school noodig te oor- deelen. Voorgesteld wordt om evenals in het vorige jaar, aan het plaatselijk crisis comité een subsidie voor de zgn. steün- verleening B te verleenen. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Gij dient daarmede Uw, land En ge bestrijdt de werkloosheid. moedelijk bbormeesters voor een der petroleumbedrijven. Hij heeft, zooals we schreven, vanmorgen al geprobeerd over de bergen te komen, maar dichte buien maakten het hem absoluut onmo gelijk. Wij wisten toen nog niet wat di.t be- teekende, maar zooals men in den aan vang heeft kunnen lezen, is het ons se dert, ten minste ongeveer, bekend. Een aller-innemendst douanebeambte laat ons onze koffers openen, blijkbaar overeenkomstig zijn instructie, want hij slaat er geen enkelen blik in en veront schuldigt zich met te zeggen, dat het n formaliteit is. Dat is beter dan de ambtenaar in Cairo, die zorgvuldig alles onderzocht, ook van ons transito-passagiers en die van een onzer invoerrecht eischte, om dat hij toevallig een paar nieuwe witte pakken in zijn koffertje had. Het spreekt vanzelf dat hij toen dat speciale koffer tje maar in de machine achterliet, na er het benoodigde uitgehaald te hebben. Of ook beter dan de Grieksche douane ambtenaren, die zorgvuldig noteerden hoeveel vreemd geld we binnenbrach ten en ons meedeelden, dat het verbo den was, meer geld te exporteeren, doch die den volgenden morgen °P het appèl ontbraken om controle uit te oefenen. Zoodat hun eerste maatregel ook geheel nutteloos en een oponthoud zonder redelijken grond was. Maar die Perzische kommies was geheel in orde en hoogst voorkomend, hetgeen we van de houding van zijn Regeering tegen over de luchtvaart niet bepaald kunnen zeggen. (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6