Aspirin de wereld DOLORES DE MENDOZA. ZEELAND. CWEEDE BLAD VAM DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 19 APRIL 1933. No. 92. DE ORANJE-TENTOONSTELLING IN HET RIJKS-ARCHIEF TE MIDDELBURG. STATISTISCH OVERZICHT VERKIEZINGEN 1931. omdat MIDDELBURG. op' I. Mr. L. E. de Brakke schrijft ons: Het spreekt van zelf, dat in deze da gen, waarop allerwege de grondlegger van onzen staat en vein ons zelfstandig volksbestaan wordt herdacht of eerlang staat herdacht te worden, ook het Rijks archief in Zeeland ons gewest, dat metterdaad zoo'n gewichtig aandeel in bet bevechten van dat volksbestaan beeft gehad en waar het allereerst spontaan de kleuren van den opstand oranje blanje bleu zijn omhoog geheven, ook gaarne zijn steentje wil bij dragen. Bijna even vanzelfsprekend is bet, dat het archief daartoe zoo goed ais alles, wat het tot dat doel wil bij zetten, uit eigen voorraad heeft geput. Inderdaad was dan ook eenmaal verre weg het grootste gedeelte der stukken, tot herdenking van Willem van Oranje bijeengezocht, het eigendom van ons voormalig souverein gewest en is het dat thans van het Rijk. Slechts een tien tal stukken zijn eigendom der gemeente Vere en èèn enkel van de Doopsgezin de gemeente alhier en ze zijn hier slechts afgezien van het belang dier stukken zelve opgenomen als gevolg van deze toevallige omstandigheid, dat de archie ven van genoemde gemeenten bij het Rijks-archief zijn ondergebracht. Het is dan ook voor eene tentoonstel ling uitgaande van het Rijks-archief al hier en op vriendelijk verzoek van den Rijks-archivaris, dat schrijver dezer re gelen een kort woord hier in druk doet Voorafgaan met de bedoeling aan even- tueele beschouwers eenigszins duidelijk te maken, wat men hun biedt. 'Dit is nl. in enkele regels samengevat té omschrijven als eene verzameling van ruim zeventig stukken, in volgorde des tijds gerangschikt en verdeeld over drie vitrines, in elk waarvan drie rijen docu menten, elk stuk voor stuk door eene korte bijliggende omschrijving aange duid. Een groot gedeelte dier stukken is gebruikt door mr. A. Meerkamp van Embden in zijn artikel: „De Prins en de Staat van Eersten Edele in Zeeland", in het officieel gedenkboek Prins Willem van Oranje, kort geleden verschenen. Alles te samen vormt het het resultaat eener schifting der honderden stukken, afkomstig van of betreffende den prins alhier nog in het Abdij-gebouw bewaard. Schifting geleid door den wensch aan de eene zijde slechts het allerbelangrijkste af te zonderen en aan de andere zijde toch zooveel mógelijk „elck wat wils" te bezorgen. Als gevolg van dien is er dan ook van allerhand aanwezig. Losse stukken en dikke deelen, brieven van en aan en be treffende den prins, stads- en geweste lijke rekeningen, perkamenten en pa pieren ook enkele gedrukte stukken stukken zonder of met zegel en de zegels weer in soorten: opgedrukte of afhangende, op papier of in was, aan perkamenten of aan zijden streng en de zijde weer verschillend in kleur, hetzij dan rood of oranje blanje bleu. Hoe gewichtiger het stuk was, hoe meer zorg werd er oudtijds aan het uiterlijk besteed. Dan hoe verschillend in aard en uiterlijk al die stukken ook mogen zijn, toch valt er duidelijk eene scheiding in twee groote groepen te onderkennen. De eene groep bevat de stukken over de periode 15611568, de andere die over de periode 15721584. De leegte daar- tusschen valt ongeveer samen met de jaren van 's prinsen ballingschap, van zijne twee mislukte tochten tot verdrij ving der Spanjaarden uit en herovering Ben geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 18), „Zoodra ik kan, kom ik terug", ant woordde hij en na haar lang in de oogen te hebben gezien, verliet hij de kamer, deed de deur dicht en op 6lot. Een paar oogenblikken zag zij er naar, alsof zij er doorheen kon kijken om hem aan de andere zijde er van nog te zien. Na enkele minuten hoorde zij stemmen en voetstappen in de slaapkamer. Don Jan sprak nu en dan in korte zinnen tot zijn bedienden, op bevelenden en toch vriendelijken toon. Het was haar zoo vreemd te moede, hier zoo dicht in zijn nabijheid te zijn. En blozend vroeg zij zich af of er eens een dag zou komen, dat dit voorgoed het geval zou zijn? Er was zooveel gebeurd en zij had den elkaar zoo heel veel te vertellen ge had, dat er nog met geen woord gerept was over hetgeen moest worden gedaan na haar vlucht naar Villagarcia. Vóór het aanbreken van den dag moest zij al op weg zijn naar Quixada's woning, maar noch Quixada, noch zijn vrouw kon haar beschermen tegen haar vader, indien de ze ontdekte waar zij was tenzij zij ge trouwd was. Daarna zou niemand, noch Mendoza, noch iemand anders behal ve de koning zelf zich inbeelden het recht te hebben zich te bemoeien met de vrijheid van de vrouw van Don Jan van Oostenrijk. Heel Spanje zou zich te gen zoo'n inmenging verzetten daar zijner positie in de Nederlanden, van den tijd, waarin men van hem beweerde: „Dat en is de man niet In de eerste periode zien wij hem nog slechts als den schitterenden Zuid-Ne- derlandschen edelman, den grand seig neur, een van de „groote meesters", zoo als men destijds de leden van den hoog- sten adel noemde, wien ieder trachtte naar de oogen te zien en voor wien For- tuna eene nog schooner toekomst schijnt voor te bereiden. Ook in Zeeland, waar zij hem door het uitsterven van den stam der Bour gondiërs van Vere de gelegenheid biedt om zich voor zijn zoon en verder nage slacht de waardigheid van Eerste(n) Edele te verwerven. Dan ziet men hem nog geheel passend in het bestaande stelsel in handteekening naast den bisschop van Middelburg, den eersten en laatsten bisschop, die hier in de Ab dij geresideerd heeft en die eigenlijk Ni- colaas Verburcht heette, maar als gees telijke natuurlijk in het Latijn N. de Ca stro schrijft. Het laatste stuk uit deze periode, een beschrijvingsbrief tot de vergadering der Staten van Zeeland, laat zien tot hoe gering aantal de eenmaal zoo talrijke en machtige adel in ons gewest was ver smolten. Slechts nog zes worden met name genoemd. Voorop de graaf van Buren, de zoon van den prins, als heer van St. Maartensdijk, drie Haam- stedes, een Serooskerke en een Cats. Met de geestelijkheid verdwijnen zij in en na de troebelen als politieke stand voor goed van het tooneel. De tweede periode voert ons op heel veel meer verschillende gezichtspunten en daarbij ook meestal op veel hooger plan. In verschillende stukken ziet men nu den prins als strijder, als leider van den opstand, gevierd held en overwin naar, organisator van nieuwe toestan den, verdediger der vrijheid van consciëntie, grondlegger van den Staat der Nederlanden, nog pas kort getrouwd echtgenoot, verheugd vader, markies van Vere, diplomaat, vriend en ten slot te als martelaar en slachtoffer. Natuurlijk kan hier om der wille van de beperkte ruimte slechts bij zeer en kele en dat wel de voornaamste van al die qualiteiten worden stilgestaan. Hiervan is de allerbelangrijkste die van verdediger der vrijheid van consciën tie 's menschen allerhoogste goed belichaamd in het eenige stuk hierboven reeds genoemd, dat uit het archief der Doopsgezinden herkomstig is. Hi'erbij werden de bedrukte Doopsgezinden op hunne klacht over de vervolgingen en plagerijen door hen te Middelburg gele den vrijgesteld van de verplichting tot het afleggen van den eed. Zorgzaam door hen bewaard het uithangend ze gel in rood was nog geheel gaaf in een doosje gevat is het evenwel zeer ver bleekt, waarom dan de gedrukte tekst is bijgevoegd. Het daarop in belangrijkheid volgen de stuk toont ons den prins werkzaam aan de grondlegging van den Staat der Nederlanden. Dit stuk in de Fransche taal gesteld geheel en al door den prins met eigen hand geschreven is een con cept iets meer dan een klad voor eene instructie voor afgevaardigden der Vereenigde Nederlanden voor de aan staande vergadering te Utrecht, en houdt dus verband met de beroemde Unie van Utrecht, gedurende de ruim twee eeuwen de grondwet onzer Repu bliek. Dit stuk is dan tegelijk het eenige geheel van 's prinsen hand. Vast en stel lig is het echt. Vergelijkingen met de tientallen handteekeningen van den prins stellen zulks buiten allen twijfel. Als bijdrage tot de kennis van den held dezer tentoonstelling vormt het de clou der hier vertoonde verzameling. van was zij zeker. Zoo in zich zelf rede- neerende, dacht zij dat naar alle waar schijnlijkheid de huwelijksplechtigheid zou plaats hebben zoodra Don Jan te Villagarcia zou zijn aangekomen. Op dit oogenblik hoorde zij onwille keurig hem praten. Hij zei tot een be diende om witte schoenen te brengen, wat haar aandacht trok, omdat zij hem nooit anders dan zwart of geel schoei sel had zien dragen. Wat zou zij graag zelf hem die witte schoenen hebben wil len brengen en hem zijn ordeteeken van het Gulden Vlies om den hals hebben ge hangen! En dan het gepolijste gevest met een stuk zeemleer wat opwrijven, zooals zij reeds als kind gezien had dat Eudaldo haar vader's wapens oppoetste. Met een elleboog op de tafel steunen de, beschutte zij met een hand haar oogen voor het kaarslicht, en overdacht hoe tenslotte alles in de laatste uren snel op elkaar was gevolgd. Wat zou er gebeurd zijn indien de onbekende stem onder de hovelingen niet gelachen had, en haar vader's toorn niet had gaande gemaakt? Dan zou Don Jan naar de ver trekken van Mendoza zijn gegaan en Eudaldo zou hem binnengelaten hebben, want niemand kon hem iets weigeren en hij was 's Konings broeder. Hij zou dan een half uurtje met haar in de kleine kamer hebben doorgebracht en het zou een stijve ontmoeting geweest zijn, door de tegenwoordigheid van Inez, zij het dan ook dat deze wel spoedig zou zijn weggegaan. Daarna zou zij Dolores met de hertogin Alvarez tegelijk met de overige eerejonkvrouwen naar beneden Bij het Centraal Bureau voor de sta tistiek is een statistisch overzicht van de in 1931 gehouden verkiezingen ver schenen, zijnde een onderdeel van de statistiek der gemeenten. Aan bedoeld overzicht is het volgende ontleend: Deze nieuwe statistiek geeft een vrij wel volledig en nauwkeurig beeld om trent het verloop der laatst gehouden verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraden. Het overzicht is verdeeld over een tweetal tabellen. Tabel I geeft allereerst een overzicht van de aantallen kiezers in elke ge meente en van den omvang, waarin en kele bepalingen der Kieswet, welke met de stemming in verband staan, toepas sing hebben gevonden. In totaal kwamen op de vastgestelde kiezerslijst voor 3.880.412 kiezers voor de Prov. Staten (voortaan P.S. te noemen) en 3.771.388 kiezers voor de gemeenteraden (voort aan G.R. te noemen), waarvan resp. 3.577.065 en 3.451.955 aan de stemmin gen hebben deelgenomen. Resp. 3.367.035 en 3.298.312 stemmen waren geldig, terwijl van de ongeldige stemmen resp. 138.865 en 92.083 blanco waren en resp. 71.165 en 61.560 om een andere reden van onwaarde. Voor de P.S. hebben slechts 3738 kie zers of nog geen 0.1 pet. in een andere gemeente dan die, op welker kiezers lijst zij voorkwamen, gestemd. Bij vol macht stemden voor de P.S. 3413 en voor de G.R. 3461 kiezers. Niet aan hun stemplicht voldeden 81.711 kiezers voor de P.S. en 75.420 kie zers voor de G.R., waarvan resp. 3370 en 2373 ter berechting naar den kan tonrechter zijn verwezen. Opmerkelijk is, dat een groot deel van deze niet- stemmers (resp. 37.514 en 36.932) is te vinden in de provincie Zuid-Holland. In die provincie is ook veel bij volmacht gestemd (resp, 1187 en 1163), terwijl in Noord-Brabant veel gebruik is gemaakt van het recht om in een andere gemeen te te stemmen (P.S. 1094). Voor de P.S. nam 92.18 pet. en voor de G.R. 92.02 pet. van de kiezers deel aan de stemmingen (voor P.S. en G.R. hoogste in Limburg met resp. 94.66 en 94.47 pet.; laagste voor P.S. in Friesland met 89.51 pet. en voor G.R. in Zeeland met 89.98 pet.) Ongeldig was resp. 5.87 en 4.45 pet. van de uitgebrachte stem men (voor P.S. en G.R. de meeste on geldige stemmen in Zuid-Holland met resp. 7.91 en 5.76 pet.; de minste in Friesland met resp. 3.65 en 2.79 pet.; in Zeeland resp. 4.43 en 3.54 pet.) Ge bleken is, dat het uitbrengen van on geldige stemmen meer voorkomt naar mate de gemeenten grooter zijn. Tabel II geeft een overzicht van de aantallen geldige stemmen, uitgebracht op de met name genoemde politieke partijen en op de overige partijen en groepen. De cijfers voor de P.S. en de G.R. zijn telkens naast elkander opge nomen, teneinde de verschillen beter te doen uitkomen. In het algemeen kan hieromtrent worden opgemerkt, dat bij de verkiezingen voor de P.S. het poli tieke karakter overheerscht, terwijl bij die voor de C.R. plaatselijke en per soonlijke factoren een min of meer groote rol spelen. Van de geldige stemmen (P.S. 3.367.035 en G.R. 2.298.312) zijn uitge bracht op de anti-rev. partij (a.r.) resp. 420.612 en 411.885; christ. hist, unie (c.h.) resp. 360.034 en 311.459; comm. partij Holland (c.p.) resp. 76.915 en 68.135; herv. geref. staatspartij (h.g.) resp. 26.625 en 13.206; plattelandersbond (p.b.) resp. 23.687 en 6321; roomsch ka tholieke staatspartij (r.k.) resp. 996.580 zijn gegaan en in het gevolg der koningin zijn geweest, terwijl deze met den koning de troonzaal binnentrad. Met Don Jan zou zij in een dag of twee geen woord meer hebben kunnen wisselen. En nu nu scheen het zoo goed als zeker dat zij in de komende week zijn vrouw zou wor den. Hij was in de aangrenzende kamer. „Berg mijn degen niet weg", hoorde zij Don Jan zeggen. „Laat hem maar hier op tafel liggen". Natuurlijk; wat zou hij in 'hofkleedij met 'n degen doen? Maar las hij na 't souper naar haar terugkeerde en haar vader in den corridor ontmoette, dan zou hij ongewapend zijn, terwijl haar vader, die dienst had, evenals alle op wacht zijnde officieren, de aan zijn rang ver bonden degen droeg en de koning zijn rapier als onderdeel van zijn statiege waad. Zij was verbaasd dat zij zoo duidelijk kon hooren wat er in de aangrenzende kamer werd gezegd. Ongetwijfeld was dit een gevolg van de constructie van het gewelf, dacht zij. Weliswaar sprak Don Jan duidelijk, maar- als ze goed luisterde, kon zij bijna de op veel minder luiden toon gegeven antwoorden van de bedienden hooren. Het scheen haar toe dat hij maar heel weinig tijd noodig had om zich te verkleeden. „Van die kamer heb ik den sleutel; daar liggen mijn papieren", hoorde zij hem zeggen. „Jullie zijn tot middernacht vrij. En nu mijn hoed en handschoenen. Roep een van jullie de heeren van mijn 1 gevolg en zeg hun in den corridor op mij te wachten". zorgvuldige onderzoekingen hebben aangetoond, dat Aspirin langzamer in den bloedsomloop en de weefselcellen wordt opgenomen, maar (en dat is van belang) ook veel langer in het lichaam blijft, oefent het veel langer en in tensiever zijn heilzame werking uit. Uitsluitend verkrijgbaar In da oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tab), i 10 ets. (Ingez. Med.) en 930.612; soc. dem. arb. partij (s.d.) resp. 748.889 en 706.033; staatk. geref. partij (s.g.) resp. 75.275 en 38.273; vrij heidsbond (v.b.) resp. 328.772 en 295.463; vrijz. dem. bond (v.d.) resp. 186.534 en 146.297; overige partijen en groepen met zetel(s) (m.z.) resp. 68.804 en 309.478; overige partijen en groepen zonder zetel(s) (z.z.) resp. 54.310 en 61.152. Hierbij dient opgemerkt, dat ver schillende factoren (combinatie van de lijsten van verschillende partijen, het geen vooral voor de G.R. plaats vond, enz.) van invloed zijn op deze cijfers, waardoor niet altijd een juist beeld is ontstaan. Uit een staatje betreffende de verkie zing voor de P.S., waarin in pet. zijn opgenomen de aantallen uitgebrachte stemmen op verschillende politieke par tijen, blijkt duidelijk, welke groote ver schillen er bestaan tusschen de verhou ding, waarin de partijen hare aanhan gers vinden in de groote steden en het overige deel van het land. In de 6 steden met meer dan 100.000 inw. zijn 28.37 pet. van de geldige stem men uitgebracht. Hiervan: a.r. 2.89 pet., c.h. 2.29, c.p. 1.39, h.g. 0.35, p.b .0,05, r.k. 5.09, s.d. 9.43, s.g. 0.38, v.b. 3.30, v.d. 1.50, m.z. 1.01 en z.z. 0.69. In de 12 steden van 50.000 t/m. 100.000 inw. 9.94 pet., waarvan a.r. 0.83 pet., c.h. 0.93, c.p. 0.20, h.g. 0.07, p.b. 002, r.k. 3.79, s.d. 2.34, s.g. 0.14, v.b. 0.80, v.d. 0.36, m.z, 0.26 en z.z. 0.20. In de 1059 ge meenten met minder dan 50.000 inw. 61.69 pet., waarvan a.r. 8.77 pet., c.h. 7.47, c.p. 0.70, h.g. 0.37, p.b. 0.63, r.k. 20.72, s.d. 10.47, sg. 1.72, v.b. 5.67, v.d. 3.68, m.z. 0.77 en z.z. 0.72. Van de in totaal 590 statenleden waaronder 20 vrouwen en 64 gedepu teerden, zijn 82 a.r-, 70 c.h., 10 c.p., 1 h.g., 3 p.b., 180 r.k., 127 s.d., 12 s.g., 58 v.b., 36 v.d .en 11 overigen. Ged. sta ten: 10 a.r., 6 c.h., 26 r.k., 11 s.d., 7 v.b. en 4 v.d. Van de in totaal 10.989 raadsleden, waaronder 100 vrouwen en 2238 wet houders, zijn 1459 a.r., 1172 c.h., 56 c.p., 20 h.g., 47 p.b., 4106 r.k., 1372 s.d., 166 s.g., 866 v.b., 402 v.d., 1323 overigen. Wethouders: 345 a.r., 253 c.h., 10 p.b., 900 r.k., 131 s.d., 28 s.g., 208 v.b., 98 v.d. en 267 overigen. Onder de staten- en gemeenteraadsle den van de a.r., c.p., h.g., p.b. en s.g. komen ge envrouwen voor Plaatselijk Crisis-Comité. In de week van 1015 April is ont vangen: Wekelijksche bijdrage Gymnasium f 1.79 V>, wekelijksche collecte f 131.17. Maandelijksche bijdragen: U.L.O. voor Jongens f 2.50, Meisjesschool f 7.40, J. Zij kon hem bijna zijn handschoenen hooren aantrekken. Een der bedienden ging de kamer uit. „Fadrique", zei Don Jan, „haal mijn rij-jas voor den dag. Misschien heb ik lust om op het terras wat heen en weer te loopen en 't is koud. Zorg dat tegen middernacht mijn gewone avonddrank klaar staat en wacht op me. Laat Gil maar gaan slapen, want hij was vannacht Het was een eigenaardig genoegen voor haar hem zoo huishoudelijk orders en aanwijzingen te hooren gevenen op te merken hoe zorgzaam hij voor zijn bedienden was. Wel wist zij dat hij altijd geweigerd had door kamerdienaars en kamerheeren omringd te zijn en dat hij, als het hem mogelijk was, heel eenvou dig leefde, maar het was toch wat an ders voor haar om zoo gauw in contact te komen met zijn leven. Wat een onder scheid tusschen zijn vriendelijke manier van doen en spreken en de despotische en ruwe wijze, waarop haar vader or ders gaf! Mendoza vond zich zelf het ware type en model van een soldaat en groote mijnheer; hij beweerde dat zon der de allerstrengste discipline noch in het leger, noch thuis orde of veiligheid kon heerschen. Het verschil tusschen hem en Don >Jan was, dat de een een gewone dienstklopper en de andere een geboren leider van menschen was. Dolores luisterde. Het was duidelijk dat Don Jan Fadrique niet wegzond om haar nog eens te zien. voordat hij naar de troonzaal ging. Er kwam Raarenteger, iemand hij hem, aangekondigd door Fa- H. J. f 0.50, fa. R. A. P. f 1, fa. P. f 1, A. L. 1. C. f 1, H. J. C. v. d. W. f 1, mej. Wed. B. v. d. P. f 0.25, J. M. H. f 0.50, F. d. H. f 0.50, P. D. B. f 0.50, P. S. f 0.30, J. W. v. S. fl, W. J. B. fl, C. J. d. K. f 1, P. B. f 0.50, mej. M. J. K. f 0.50, mej. S. f 0.40, mej. H. f 1, A. H. M. f 0.50, E. Ch. C. f 0.50, J. P. L. f 1, J. W. f 1, J. L. f 0.50, dr. J. C. K. f 10, mej. J. E. S. f 0,25, mej. wed. S. P. A. B.-K, f 0.50, C. v. d. K. f250, L. J. B. f 0.50, J. A. A. f 0.25, M. S. f 0.25, H. J. W. f 2.50, K. J. f 0.25, P. V. f 0.50, mej. L. H. C. W. f 1, mej. M. J. G. W. f 1, J. F. H. f2, A. P. v. D. f2.50, M. J. O. f 1, H. A. R. f 0.50, R. E. K. f 1, J. J. v. R. fl, N. C. v. O. f 0.50, J. d. K. f2.50, A. J. V. 1, Gez. d. J. f 0.50, P. M. f 0.50, L. A. f 0.50, P. J. B. fl, J. J. O. f 0.50, H. v. M. f 1, ds. A. L. f 1, P. v. S. f 1, fam. N. F. D. f 2.50, J. G. V. f 0.50, W. v. A. f 0.50, J. H. f 0.50, mej. wed. J.'v. S.-M. f 0.50, A. V. f 0.50, C. d. N. f 1, F. M. f 2.50, P. M. f 0.50, P. S. f 1, J. B. f 1, E. J. P. f 0.50, F. V. f 0.10, C. d. V. f 0.50, J. C. V. f 0.25, mej. D. f 0.50. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Wekelijksche bijdrage Pers. N.V. Schulte en Thieme f2.11. Paasch drie. Ook gisteren was net verre van warm nu de wind in het Oosten bleef, maar ook nu is het droog geweest en dit was vooral voor de jeugd aanleiding toch van den vrijen Paasch-drie te profitee- ren. In de stad was het dan ook vooral in het centrum de gewone drukte van zul ke dagen en de pret van het uit zijn is verhoogd, toen een reclame-auto van de Simplex rijwielfabrieken met luide, goe de muziek gedurende een paar uur de stad doorkruiste, gevolgd door een groot aantal jongens en meisjes, die de be kende melodieën medezongen. Het was een gezellige afwisseling, deze muzikale rondgang, N.V. VERPLEEGHUIS TE MIDDELBURG. Aan het vier en dertigste Jaarverslag, loopende over 1932 ontleenen wij: De beide Wijkverpleegsters zuster Tismeer en zuster Wanjon werkten weer voor de Vereeniging. Tijdens de vacan- ties namen zij het werk voor elkaar waar en werden dan geholpen door zuster Van SchagenLangejan, die enkele pa tiënten van haar overnam. De zusters brachten 6875 bezoeken in 132 gezinnen. Ook dit jaar werd de meeste hulp weer kosteloos gegeveq. Door tusschenkomst der zusters is dikwijls een gezin waar ziekte heersch- te, financieel gesteund. Mevrouw Dumon TakVan Trigt, de toegewijde presidente, die heel veel voor de Vereeniging deed en vele jaren de vergaderingen met helder oordeel en takt leidde, heeft tegen Januari 1933 ontslag genomen. De andere bestuurs leden en de zusters zullen de vriende- drique. „De kapitein Don Juan de Exohedo wacht op uwe hoogheid", zei hij. „Ado nis is er ook". „Adonis!" Don Jan lachte, niet om den naam, want die was hem bekend, maar om den man zelf, die gewoonlijk door dien klassieken naam werd aaftge- duid, den dwerg Miguel de Anton a, 's konings nar. „Laat Adonis binnenko men; hij is een oude vriend". Weer ging de deur open en Dolores hoorde de welbekende stem van den gebochelde, helder als die van een vrouw, hoonend, en vol van boosaardi- gen lach, een stem, die men te midden van een menschenmenigte dadelijk her kent en dikwijls zonder dat men weet van wie zij is. De man kwam binnen, en nog in de deur staande, sprak hij luid: ,/Ave Caesar! Heil zij u, overwinnaar! Alle heil, gij gunsteling van den hemel, van den mensch en van de dames!" „Van de dames ook?" vroeg Don Jan lachend. „Wie heeft je dat verteld?" „De kok, uwe hoogheid. Want toen u vanmiddag naar de poort reedt, zag een meisje, dat in de keuken werkt, u van achter het traliewerk in den kelder, en sinds dat oogenblik is zij stapelgek zingt van de zon. de maan en onvergankelijke liefde, zoodat de keuken meer op een gekkenhuis lijkt, dan dit huis daarop zou gelijken op den Dag des Oordeels, on verschillig of die zou komen vóór of na den Vastentijd". (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5