3e der landbouw. rechtzaken. KERKNIEUWS. tMimus. SPORT. Zuiverder en gezonder kan t niet! GEMENGD NIEUWS. h.; Eindelijk de drank, die niet alleen verfrischt en dorst lescht, maar die ook GEZOND is voor iedereen Hero „Perl" - de nieuwe drank die alles bevat wat ons Hollandsch fruit wereldberoemd maakte: Geur, smaak en gezondheid. - Tracteer Uzelf eens op een fleschje Perl. Zie die parelende gouden kleur, geniet van het edele aroma en proef dan dien heerlijken smaak! Neem Hero „Perl" in huis - het blijft altijd goed. Drink het ook als U uit bent - het is zoo goed voor U 600 niet gestopt zijn, hetgeen oorspron kelijk op de begrooting stond. Nu is er ook een post van 500 uitgetrokken voor bestrijding van de werkloosheid. De voorzitte r stelt voor, zoo noo- dig nog 150 daarvan te nemen om het werk wat langer te laten duren. De heer Dee's vraagt om een par keerterrein voor de auto's b.v. bij de school. De voorzitte r zegt, dat dit idee zoo moeilijk uit te voeren is, en stelt daarom voor het maar te laten zooals het is. Ds. B. ter Haar Romeny H.Jzn., neemt 21 Mei afscheid van de Ned. Herv. gemeente te Kruiningen. De intrede te Usselo is bepaald op 28 Mei. intrede te Usselo is bepaald op 28 Mei, na bevestiginjg door ds. Oskamp van Buursen. Herdenking der afscheiding. De kerkeraad der Geref. kerk te Ermelo heeft besloten het yolgende punt op de classicale agenda te plaat sen; „De Generale Synode van Middel- b u r g der Geref kerk besluite, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest der Af scheiding door de Kerken een feest gave wordt bijeengebracht ter vorming van 'n „Hendrik de Cockfonds" waar uit, onder beheer Gener. Synode voor art. 11 K.O., volgens door de Gen. Syno de vast te stellen regelen aan hulpbe hoevende kerken steun kan worden ver leend, ten einde de beroeping van een Dienaar des Woords mogelijk te maken en (óf) om den Evangelisatie-arbeid krachtig te bevorderen." Gelijk men zich herinnert, heeft prof. di A. G. Honig onlangs in „De Bazuin" den voorslag gedaan, ter gelegenheid van de herdenking der Afscheiding zulk een fonds te vormen. De crisiszuivelcentrale maakt be kend, dat voor de week van 16 tot en met 22 April de prijs voor het crisis- botennerk op 1 per kg en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op 0.90 per kg. - ïn de Maandagavond gehouden al- gemieene vergadering der afdeeling Aardenburg der maatschappij van Ooft- en Tuinbouw, werd de rekening over het yorige jaar goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 240, de uitg$.v,en. 145. De heer Hellebrand werd bij accla matie tot voorzitter herkozen. Besloten werd om dit jaar op 9, 10 en 11 Sept. weder een plaatselijke ten toonstelling te houden van door de le den gekweekte bloemen en planten, be nevens ook fruit en groenten. Vooral van de laatste zou men gaarne en flin ke inenting zien. Binnenkort zullen aan de leden weder plantjes uitgereikt worden, om op te kweeken. In het jaarverslag werd er op gewe zen, dat op de tentoonstelling in 1932 enkele leden bloemen hebben ingezon den, die ze geleend hadden. Dit zal zoo veel mogelijk belet worden. Bij genoegzame deelname zal op 27 April een excursie gemaakt worden naar de tentoonstelling te Gent. Verschenen is het verslag van een bemestingsproef op suikerbieten bij den heer P. Beulens té Baarland over 19o2. Bij een gelijke bemesting van 600 kg superfosfaat 17 pet. en 650 kg kalizout 20 pet., was de stikstofbemes ting verschillend. Zonder stikstof oogstte men 41.848 kg bieten, met 60 kg stik stof 50.235 kg, met 80 kg 50.830 kg en met 100 kg 52.898 kg. De stikstofbemes ting was achtereenvolgens 0, 400, 525 en 650 kg kalksalpeter I.G. per ha. Met een bemesting van 650 kg kalksalpeter per ha werd dus de hoogste opbrengst ver kregen. Ook de loofontwikkeling was veel forscher bij meer stikstof. Deze proef wijst er op, dat deze vorm van stikstof zich voor bieten zeer goed leent. Naar de Zeeuw verneemt, bestaat het voornemen aan de Chr. school te Zierikzee (hoofd de heer U. Gor ter) een U.L.O.-afdeeling te verbinden. Het daarvoor veveischte aantal leerlin gen is reeds beschikbaar. Examen land- en tuinbouwkunde. De Minister van Onderwijs, K. en W. W. brengt ter kennis van belangheb benden, dat de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot 't geven van L. O. in de beginselen der landbouwkunde en in die der tuin bouwkunde zullen worden gehouden in de maand Augs. en zoo noodig, ook in September. Voor nadere bijzonderheden zij ver wezen naar St.crt. 72. De gehuwde onderwijzeres. De raad van Zutphen heeft het voor stel van B. en W-, om voortaan aan hu wende onderwijzeressen (vóór hun 45en jaar servol ontslag te geven), aangeno- Kantongerecht te Goes. De kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens overtreding; met rijwiel niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij inhalen door een motor rijtuig: M. J. K„ Ovezande 3 of 3 d. h.; leerplichtwet: B. H. te Kwadendamme 15 of 5 d. h.; eieren van wild zoeken: D. d. K.J. K. 's-Heer Arendskerke 10 of 10 d. h.; Ykwet: P. B. Wissenkerke vrijgespro ken en teruggave der in beslag genomen gev/ichten; met motorrijtuig rijden zonder num- merbewijs: C. D. Goes 3 of 3 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder nood zaak op rijwielpad: J. R. Goes 5 of 5 d. h.; met vrachtauto rijden met een te hoo- ge vracht: J. W. Goes 3 of 3 d. h.; auto rijden zonder verlicht nummer bord: N. v. d. B. Nieuwdorp 2 of 2 d. met motorrijtuig vrijheid van het ver keer in gevaar brengen: J. W. Goes 0.50 of 1 d. h.; auto rijden zonder voldoende voorlich ten en verlicht nummerbord: J. Z. Krui ningen 5 of 5 d. h.; auto rijden zonder voldoende voor lichten: A. D. Schiedam 5 of 5 d. h.; fietsen zonder licht: P. v. W. Goes 5 of 5 d. h.C. V. 's-Heer Arendskerke 3 of 1 w. tuchtschool; dronkenschap: W. W. Nieuwdorp, M. N. Woensdrecht 15 of 15 d. h,, le her haling J. H. H. Wemetdinge 3 d. h. Poging lot vergiftiging van zijn echtgenoote. Dinsdag werd voor de rechtbank te Almelo opnieuw behandeld de zaak te gen den meubelmaker B. K. te Almelo, thans gedetineerd, verdacht van poging tot vergiftiging van zijn jeugdige echt genoote door middel van gas, dat door een slang in de slaapkamer gevoerd was. Bij de eerste behandeling dezer zaak achtte de officier van justitie de feiten bewezen en eischte een gevangenisstraf van 5 jaren, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis. De rechtbank gelastte toen evenwel een nader onder zoek. Dinsdag werden verschillende getui gen gehoord die vooral technische bij zonderheden meedeelden, omtrent de hoeveelheid binnengestroomd gas. Hierna persisteerde de officier van Justitie bij zijn eisch en vorderde 5 jaar gevangenisstraf, waarbij echter verviel de bijvoeging, door te brengen in een bij' zondere strafgevangenis. De verdediger merkte in zijn pleidooi op, dat de Officier van Justitie niet heeft kunnen aantoonen, dat de pogingen door verdachte aangewend, doodelijk gevolg zouden kunnen hebben gehad. De gaslucht is zeer gering geweest, want verdachte's vrouw heeft bij het ontwa ken zelfs niet getracht een raam te ope nen. Als verdachte gestraft moet worden, geeft pleiter in overweging hem met 't oog op zijn gezondheid in de gevangenis in Veenhuizen op te nemen. Pleiter vrceg echter vrijspraak. Een Bridgewedstrijd te Middelburg. Donderdagavond had op de boven zaal van de sociëteit de Vergenoeging een bridgewedstrijd voor gemengde pa ren plaats van de leden mefejhun dames. De leider de heer J. A. Tavenier heet te de 20 paren, die zich voor deelname hadden aangemeld welkom en zeide dat hij met den heer W, L. Heijboer gaarne voldaan had aan het verzoek van het bestuur om dezen wedstrijd te organi- seeren. Hierna gaf spr. verschillende inlich tingen over de te volgen regelen en toe te kennen prijzen, waarna kon worden begonnen met spelen. Ieder paa,r had 7 ronden, ieder van vier spelen af te werken en na iedere ronde tegen een ander paar. Het kost te ongeveer 4K uur voor alle ronden waren afgewerkt, en de heer Heijboer, die de leiding van de heer Tavenier had overgenomen, omdat laatstgenoemde inedespeelde, kon overgaan tot het uit reiken der prijzen. Het bleek dat van oneven nummers den eersten prijs hadden behaald de heer en mevr. Tavenier Sr. met -j- 5750 punten; den tweeden de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande te Seroos- kerke en mevrouw v. d. Lely met 3080; den derden, de heer en mevrouw Knoop, Vlissingen met -f- 1670. Van de even nummers waren eerste prijswinnaars de heer en mevrouw Koers met -j- 1890; tweede de heer en mevrouw Hondius met 310 en derde de heer Tichelman en mevrouw van Pienbroek met 320. Verder was er een prijs voor de dame en een voor den heer van het paar, dat groot slem aankondigde en maa,kte, en bij het ontbreken daarvan zij, die klein slem aankondigden en maakten. Het eerste was niet het geval geweest, doch wel het tweede en zulks voor vier pa ren namelijk den heer Snethlage en me vrouw Walt Meijer, Vlissingen, .den heer en mevrouw Knoop, Vlissingen, den heer en mevrouw Tavenier Sr- en den heer en mevrouw Delzenne. Bij lo ting had mevrouw Delzenne den dames -en dr. Snethlage den heerenprijs. Ten slotte kwamen de heer en me vrouw de Graaf in het bezit van den poedelprijs. Voor zoover niet anders gemeld wo nen de prijswinnenden te Middelburg, i De heer Heijboer bracht dank aan net j bestuur voor het nemen van het initia tief, aan den heer Lagaa,ij voor zijn me dewerking, aan de heeren Roosendaal en Heijt, die de administratie voerden, maar vooral aan den organisator den heer Tavenier sr. De heer W, Bosman, bracht namens het bestuur dank aan de commissie en riep haar medewerking en die van de dames en heeren, die deelnamen ook voor het vervolg in. Schaken. Woensdag was de heer Rudolf Spielmann, gast bij de Middelburgsche Schaakvereeniging om aldaar op de bovenzalen van café „De Eendracht" simultaan te spelen. Om 8.15 uur opende de voorzitter, de heer dr. L, A. J. Bur- gersdijk de bijeenkomst en riep den Oos- tenrijkschen grootmeester een hartelijk welkom toe. Het beloofde voor den si- multaanspeler een zwaren strijd te wor den niet minder dan 44 deelnemers had den zich opgegeven. Zelfs uit Zuidzande waren er spelers gekomen om hem te bekampen. Verder uit Vlissingen en om geving. Reeds om kwart voor tien kwam het eerste winstpunt voor Spielmann, wel dra gevolgd door twee volgende. Daar na had de heer Danielse het genoegen den speler een nul te geven." Na 4^2 uur spelen was de strijd ten einde met als resultaat: 5 gewonnen par tijen, 5 remise partijen en 34 verloren partijen. Winnaars waren: A. Danielse Middel burg; P. Risseeuw Zuidzande; H. J. Kraak Middelburg; H. Strooband Koude- kerke; J. J. v. d. Ende Middelburg; remise speelden: P. M. de Kleyn Mid delburg; J. D. C. de Vries Vlissingen; W. C. van Boekei Middelburg; J, La- vooy Middelburg; P. Vijn Vlissingen. De Voorzitter wees op het goede verloop van den avond en bracht hulde aan den schaakmeester. ïtiüp* Ongelukken, Woensdagmiddag reed de motorrij der B. uit Gorcum tegen een passeeren- den vrachtauto te Sliedrecht. Het mo torrijwiel werd zwaar beschadigd, ter wijl de bestuurder met een gebroken pols en ernstige hoofdwonden naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Woensdagmorgen is in de Kamper foeliestraat de 45-jarige L. B. wonende in de Lavendelstraat te Den Haag door een zandauto overreden. De G.G.D. vervoerde hem naar het ziekenhuis, waar B. kort na aankoittst aan de bekomen verwondingen is overleden. Woensdag is te Made (N.B.), de 19 jarige landbouwersknecht, J. van der R., op zijn fiets in botsing gekomen met een auto. Van der R. werd hevig bloe dend en in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Mien vreest voor zijn leven. Branden. Te Maastflcht zijn woonhuis, stallingen en schuur van den landbouwer Th. J. afgebrand; het huisraad ging ver loren; 't vee kon worden gered. Verdronken. Te Haelen is Woensdag het 3-jarig dochtertje van den landbouwer K, spe lende in de beek gevallen en verdron ken. KIPKARRETJE OP SPELENDE JON GENS. Woensdagmiddag was een aantal kinderen aan het spelen met eenige kipkarretjes, die op een terrein stonden aan het einde van den Hoofd weg te Amsterdam. Op een gege ven oogenblik zaten er wel twintig kin deren in een karretje, waardoor dit top zwaar werd en omviel. Drie jongens raakten hierbij beklemd. Een van hen zat met z'n hoofd tusschen den bak en het onderstel, de andere twee zaten er met hun beenen tusschen. Toen de jon' gens bevrijd waren, zijn zij per zieken auto naar het Binnengasthuis gebracht. De jongen die met zijn hoofd bekneld was geraakt, moest worden opgenomen. De beide anderen konden, na verbon den te zijn, huiswaarts Leeren. BALDADIGHEID. In den tuin van mevr. de wed. van G te Roosen daal zat reeds eenigen tijd in 'n hol le boom aan den slootkant een wilde eend te broeden op een 18-tal eieren. In den nacht van Zaterdag op Zondag schijnen door baldadige personen de eieren weggehaald te zijn. SCHIP GEZONKEN. Reuter meldt uit Antwerpen, dat een klein Nederlandsch motorschip „De Tijd zal 't leeren" op de Schelde tegen een boei is aangevaren en gezonken. De schipper wist zich te red den. VAN HET RECHTE PAD AF! Men meldt aan de Nederlander uit het B i 1 d t, dat daar in den laatsten tijd verbazend veel haringen in zee wor den gevangen, wat vroeger niet het ge val was. Deze haringen zijn zeer waar schijnlijk door den Zuiderzeedijk tegen gehouden op hun weg naar de Zuider zee, om daar kuit te schieten. Groote massa's kuit drijven in zee, of spoelen WAARSCHIHTKtt Hero „Perl" is een zuiver Natuur product, zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan gegeven. Hero ,JPerl" bevat geen alcohol. aan tegen den zeedijk langs de Friesche kust. Dit kuit is zeer waarschijnlijk voor de teelt geheel verloren. Is de prijs der haringen te Harlingen niet hoog, door de rijke vangsten hebben de bewoners toch nog een stuk daglijksch brood. ERNSTIGE RELLETJES. In de bin nenstad van Haarlem hebben zich Woensdagavond na afloop van een ver gadering van Nationaal Socialisten, wel ke in het Gemeentelijke Concertgebouw gehouden werd, vrij ernstige relletjes voorgedaan. Het begon reeds vroeg in den avond, toen op de Groote Markt uit de menigte met een steen naar een in- soecteur van politie werd gegooid. De Groote Markt werd daarop schoon ge veegd, waarbij eenige harde klappen vielen. Arrestaties zijn niet geschied. KIND IN BEERPUT VERDRONKEN. Te Reuver is Woensdagmorgen het twee-jarig dochtertje van de familie C. 'iln een onbewaakt oogenblik in een beer put gevallen en verdronken. OP ONVERLICHTE AUTO GEREDEN. Aan den rijksweg onder Gilze stond Dinsdagavond een onverlichte vracht auto. De heer D. uit Tilburg kwam met zijn motor uit de richting Breda, zag niet tijdig genoeg den auto en botste er in volle vaart op. Hij werd tegen den grond gesmakt en met een gebroken been naar het gasthuis te Tilburg over gebracht. De duorijder, de heer K. kwam er zonder letsel af, maar van den motor bleef niet vee! heel. KINDJE ONDER EEN DRAAIORGEL In de Kraanstraat te Utrecht is 'n tweejarig meisje onder een wiel van een met paard bespannen draaiorgel ge komen. Het kind werd zoo ernstig ge- kwest, dat het aan de gevolgen is over leden. HET AUTO-ONGEVAL IN DUITSCH- LAND. Thans is ook het tweede slachtoffer van het auto-ongeluk, dat een Hollandschen chauffeur bij Dorsten in Westfalen overkomen is, overleden. De chauffeur verkeert nog steeds in voorarrest. De politie te Dorsten stelt een scherp onderzoek in naar de oor zaak van het noodlottig ongeval. DOOR ONBEKENDEN OVERVAL LEN. Te P e y-E c h t werd de 50- jarige Fr. T. uit Melick, die daar per 'fiets passeerde door tot nog toe onbe kende daders onverhoeds aangevallen en mishandeld. Eenigen tijd later vonden voorbijgangers T. bewusteloos op den weg liggen. De ontboden geneesheer con stateerde eenige messteken en inwen dige kneuzingen. Tengevolge hiervan is T. Woensdag overleden. BRUTALE INBREKERS. Ingebro ken is in de transportkannenfabri'ek van de Groningsche firma Van Wijk Boerema, welke haar fabriek heeft te Vries-Zuidlaren. Ondanks het feit, dat den geheelen nacht personeel in (ingez. Med.) de fabriek is aanwezig geweest, hebben de inbrekers twee groote kasten kun nen openbreken. Zij hebben echter geen buit weten te bemachtigen. Van de da ders is geen spoor ontdekt. KWAADWILLIGHEID? In ver band met den brand te Oud Pekela wordt nader gemeld, dat de politie naar de oorzaak van den stroobrand een zeer nauwkeurig onderzoek instelt, daar er sporen zijn gevonden die aan kwaad willigheid doen denken. MILITAIR VLIEGTUIG BRANDEND OMLAAG GESTORT. Woensdagmid dag is bij militaire oefeningen op d e n Harskamp door nog niet opgehelder de oorzaak een militair vliegtuig, be mand met den sergeant-majoor Buwalda en een sergeant-majoor-waarnemer, brandend omlaag gestort. De piloot wist er met groote behendigheid in te slagen, het toestel brandend en wel op den grond te zetten. Beide inzittenden spron gen er onmiddellijk uit, en wisten zoo erger voor zich te voorkomen. Zij had den nu slechts lichte verwondingen op- geloopen. IN EEN BAGGERMACHINE GE RAAKT. TeNieuwWeerdinge is de arbeider H. S. met een zijner bee nen in de mengpijp van een baggerma chine geraakt. Er moesten eerst eenige deelen van de machine afgezaagd wor den, voor de ongelukkige uit zijn neteli ge positie kon worden bevrijd. Hij bleek een gebroken onderbeen en diepe vleeschwonden in het dijbeen te hebben bekomen. De oorzaak van het ongeval is, dat S„ die iets aan de machine wilde verande ren, haar niet eerst stil zette. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die onmiddellijk den stoom afsloot werd erger voorkomen. WINKELPANDEN AFGEBRAND. Donderdagmorgen ontstond, vermoede lijk door een schoorsteendefect, brand in de groote winkelbehuizing toebehoo- rende aan de weduwe J., en bewoond door twee gezinnen, welke gelegen is in de Brinkstraat te B e il e n. Het huis, waarin een rijwiel- en kruidenierszaak gevestigd zijn, brandde geheel af. De brandweer wist de belendene perceelen te behouden. 1 TE VEEL LAWAAI OP STRAAT. De commissaris van politie te Leeuwarden heeft de medewerking van publiek en pers gevraagd om het veie lawaai op straat tegen te gaan. In een schrijven wijst hij er op hoe er zelfs auto's zijn die langs de heele straat door gaan met signalen te geven, of hoe ze met niet of onvoldoende geluiddem pende uitlaatinrichtingen rijden, waar door zieken en zij die hun nachtrust bij zonder behoeven, noodeloos gehinderd worden. Bovendien heeft het vele la waai ten gevolge, dat het verkeer er onveiliger door wordt, daar het publiek er niet meer voldoende op reageert. Tot

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7