BINNENLAHB. KAMERPLANTEN WILLEM VAN ORANJE in. DOLORES DE MENBOZA. j Ti bbi/iiwurur T nt(" BS Titv ru«vwi«u - - - - - msnv en ijes. aek- terij 170, |r de ader Ions; ilade lend, aurg. Icho- 15 ct. pitjes eem ttiele, de en lurg erste I bent Sap- 10 v. Alle per- Ver- aurg. ex- alfs- Mid- tet a huiro huim ct. p. ;nne, mag tafel kost cuge- burg. wien ad- ge- óók >duct ERE, sei- lAT Gij lore* fclet- jatseo *«tk- jfrath 1572—1577, door Prof, dr. H- T. COLENBRANDER. in de jaren tusschen Oranje's komst ie Enkhuizen (20 October 1572) en zijn verirek naar Brussel in September 1577 verloopen, is de grond tot het bestaan der protestantsche mogendheid Holland gelegd, een mogendheid, die haar sterk sprekende individualiteit niet weer aan de generaliteit, waaruit zij zich afge scheiden heeft, zal willen verliezen, en wier voortbestaan in eigen karakter 2ich met dat der generaliteit niet blijkt te verdragen. Zij zal blijken wel ver overingen te kunnen maken op de ge neraliteit, maar niet meer in deze te kunnen opgaan. Om Holland en Zeeland als kern zal zich 'n Noordnederlandsch nationaal leven groepeeren, terwijl het Zuiden achterblijft in een vooralsnog vertwijfelden staat: een besnoeid, ge schonden, in zijn ontwikkeling gestuit Bourgondië, dat evenwel toch één geble ven is in trouw aan het katholieke ge loof en aan den katholieken landsheer. De opgestane gewesten hadden van ,dien aanvang af dit vóór, dat zij krach tens haar ligging op de trouw geblevene een zwaren economischen druk konden uitoefenen, zonder dat haar eigen da- gelijksch bedrijf door Alva, die daartoe te weinig scheepsmacht bezat, kon wor den stilgelegd. Doordat het achterland voor allerlei behoeften van Holland en Zeeland afhankelijk was, konden deze gewesten den handel den oorlog doen betalen. Amsterdam en Antwerpen blok- keerend, noodzaakten zij de koopers zich op nieuwe markten, in Zeeland, aan den Maasmond, in Holland's Noorder kwartier te voorzien. Stipte orde op die markt en stipte orde in de financiën wa ren noodzakelijk: aan het geuzenbe- wind der eerste maanden werd zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt. De regeering was in handen van wie bij orde en veiligheid onmiddellijk belang hadden: den Hollandschen handelsstand zelf. Zelf belastten zich deze burgers veel zwaarder dan zij hadden willen ge- doogen, dat Alva het hen deed. Mede werkers stroomden toe uit de ballingen: niet de Hollandsche alleen, maar ook uit die der Vlaamsch-Brabantsche en Waalsche gewesten, ja Engelschen, Schotten, Hugenoten. Holland en Zee land werden de voorpost van het strij dende protestantisme in West-Europa: de „monarchomachen" zien er hun ide aal in belichaamd van strijd tegen de tyrannie in al haar vormen, geleid niet door den woesten hoop, maar door een burgerlijke overheid, waaraan de ge meente haar belangen heeft toever trouwd en waaraan zij gehoorzaamheid verschuldigd is. Vorstendienst is hier vervangen door dienst aan het vader land. De mogelijkheid van een populair bewind, dat niet in anarchie ontaardt, mogelijkheid door Oranje geponeerd van den eersten dag zijner oppositie te gen Granvelle af, wordt in zijn Holland en Zeeland zegevierend bewezen. De rebellenconferentie verstevigt zich tot een staat. Het besef hiervan komt levendig uit in de stichtingsoor konde der Leidsche universiteit, vaste steun en onderhoud, naar de Prins het uitdrukt, der vrijheid en goede regee ring des lands, „een blochuys ende be- waernisse; een onverbrekelicke bandt der eenicheyt". Aan zware proef was in het afgeloopen jaar dit fier vertrou wen onderworpen, en kloek had men die proef doorstaan. Haarlem ondanks een verdediging zoo krachtig als men vol gens Alva zelf nooit had aanschouwd, gevallen: viel ook Leiden en daarmede Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 16). Dolores vond het een sombere, bijna graf-achtige kamer. Het ledikant was net een katafalk, de kaa,rsen er naast deden ook aan een doode denken en het heele vertrek stemde, trots zijn vorste lijke pracht, iets onbehaaglijks. Zij vond de kamer nauwelijks geschikt als ver blijf voor een mensch. Dolores had echter alles slechts vaag gezien, terwijl Don Jan de eerste deur sloot en haar naar de kamer er naast leidde. Hij wist slechts over weinig tijd te beschikken te hebben, en wilde zor gen dat zij in haar schuilplaats zou zijn, voordat zijn bedienden terugkeerden. In tegenstelling met het slaapvertrek was de kleine studeerkamer sober gemeubi leerd. Er stonden niet anders dan een schrijftafel, twee eenvoudige stoelen, een met leer bekleede divan met rechte rug leuning, en een bijna zwart eikenhouten j kist, voorzien van versierd stalen be- slag. Voor het raam hing een gordijn van donkere stof, en twee waskaarsen brandden rustig naast het voor gebruik gereed liggende schrijfgereedschap. „Dit is de kamer", zei Don Jan, voor het eerst sprekende, sinds zij zijn ver trekken hadden betreden. Zonder hem te antwoorden ontdeed Dolores, door hem geholpen, zich van ha&r langen mantel, dien hij rp den di- Het slot Dillenburg. Holland tot de Maas, dan bleven slechts de uiterste, van onderling verband ver stoken kwartieren, Zeeland en West friesland, den Prins over. Zijn hoop was op een nieuwen inval van den onver- moeiden Lodewijk gevestigd: tot Bom mel is hij toen zijn broeder tegemoet getrokken, dien hij niet meer zou we derzien. Hij vermoedt reeds onheil, maar kent nog niet den vollen omvang der ramp, wanneer een afgezant van Re- quesens verschijnt met vleiende aanbie dingen voor hem en zijn geslacht, als hij het land wil ruimen. Is hij (vraagt die af gezant, Hugo Bonte) na de Mookerhei- de nog niet van de overmacht des ko- nings overtuigd? Heeft hij niet genoeg van de heerschappij in het gemeen, waaraan hij zich heeft moeten overge ven? Is het oogenblik voor hem niet gekomen op eigen rust en veiligheid be dacht te zijn? De koning machtig? (ant woordt dan Oranje): God is machtiger, en hij vertrouwt, dat die koning voor hem zal zijn. Het gemeen? Gij weet niet welke goede orde Heeren Staten van Holland en Zeeland weten te stellen Zijn rust en veiligheid? Hij heeft genoeg geleefd en zoo hij sterven moet, zal het niet zijn zonder glorie. Aan zijn broeder Jan belijdt hij onderwijl: „er had mij niets schrikkelijkers dan deze tegenslag kunnen overkomen, maar wij hebben 't God op te geven, die vermag wat aan 3è wereld onmogelijk schijnt, en al mochten ook gij en ik te sterven komen, het zal nochtans zijn in de zekerheid, dat God de Zijnen niet verlaat". Tegen over den afgezant des vijands een men geling van spot en ootmoed; tegenover den vriend en broeder ootmoed alleen; tegenover allen vastberadenheid. Zóó is de niet-kerksche, maar religieuze man, die het stugge gemoed onzer waterlan ders tot liefde heeft kunnen ontvon ken. En wat hij beraamd heeft, trouwe dienaars zullen het uitvoeren, al wordt hij zelf aan 't ziekbed gekluisterd: naar 's Prinsen plannen wordt, door Boisot, het veege Leiden ontzet. Onder de zorg voor de opgestane, had Oranje de gedachte aan de nog ver slaafde Nederlanden geen oogenblik ver zuimd. Wat hij op de beroemde Staten vergadering van Juli 1572 te Dordrecht laat aankondigen, is niet een afzonder lijk bestaan voor Holland en Zeeland, van legde. Hij zag haar nu in het volle kaarslicht staan, terwijl zij hem aankeek. „Wat ben je toch mooi!" riep hij met zachte stem uit. „Je bent de mooiste vrouw, die ik ooit Heb gezien". Een lichte blos steeg haar naar de wangen bij die oprechte uiting van zijn bewondering, maar haar oogen keken ernstig en bezorgd, want de twijfel was teruggekeerd en liet zich niet verjagen. Zij wist vast en zeker de dame met man tel en sluier gedurende eenige seconden te ihebben gezien, en hoewel Dolores haar niet uit de vertrekken van Don Jan had zien komen, maar haar plotseling, terwijl zij wegsloop, had waargenomen, scheen het bijna onaannemelijk dat zij ergers anders vandaan kwam. Tusschen de deur en den corridor was er geen nis of uitbouw, waarin de dame zich had kunnen verschuilen en het was niet aan te nemen dat zij met eenig geheimzinnig doel voor oogen, buiten zou hebben staan wachten en niet weggeloopen zou zijn toen zij de beide. oEficieren hoorde aankomen, aangezien zij klaarblijkelijk niet gezien wenschte te worden. Maar anderzijds had Don Jan volkomen kalm geloochend, dat er een dame geweest was, wat in elk geval beteekende, dat hij niemand had gezien. Dolores was noch dw:aas jaloersdh norh in het minst bijgeloovig en Don Jan was voor haar het ideaal van oprecht heid en eer. Zij stond, met één hand op de tafel geleund, hem aan te kijken, ter wijl hij langzaam naar haar toekwam, aangetrokken door haar schoonheid, maar een gemeen verbond, waarin alle provinciën zullen worden opgewekt zich te begeven, en in den brief, die de oprichting eener universiteit aanhangig maakt, laat hij die tot geestelijk blok huis strekken niet voor Holland en Zee land alleen, maar voor de aanpalende gewesten evenzeer. In 1576 na Reque- sen' dood, wanneer het onbetaalde Spaansche krijgsvolk muit, gaat er uit het Zuiden zelf een kreet om bescher ming en verlossing tot Oranje op. Hij verleent die op zijn voorwaarden: vast verbond tot verdrijving der Spanjaarden; herstel van het onderling vrije verkeer;, godsdienstoefening op den bestaanden voet, tot de Staten-Generaal (wier bij eenroeping daareven door een volksop loop te Brussel, niet zonder toedoen van den Prins, is afgedwongen) er anders in zullen hebben voorzien; in afwachting daarvan alle plakkaten tegen de ket terij geschorst; Oranje behoudt de hoo- ge overheid over Hólland en Zeeland, tot de Staten-Generaal ook hierop orde zullen hebben gesteld. Hij hoopt die Staten-Generaal tot besluiten in den geest der vrijheid en verdraagzaamheid te kunnen bewerken en wil dan, maar ook dan alleen, den rebellenstaat in de generaliteit doen opgaan. De Pacificatie van Gent stelt meer vragen dan zij er oplost. Alles blijft, nog vol tegenstelling: generaliteit en bijzon dere hooge overheid over twee gewes ten; bevoorrechte positie van den her vormden eeredienst hier, van den ka tholieken ginds. Alle principieele beslis sing opgeschort, om voor het oogenblik het verbond tot verdrijving der Span jaarden te kunnen tot stand brengen. In de Pacificatie is van den godsdienst zoo weinig mogelijk sprake, en van den koning in het geheel niet. De bestaan de voet, dat wil zeggen uitsluitende oefening van den hervormden eeredienst in Holland en Zeeland, van den katholie ken eeredienst in de overige gewesten; hoe moet nu de beslissing uitvallen der Staten-Generaal, die voor allen zal gel den? Het verbod van geloofsvervolging, nu reeds uitgesproken, wijs naar een be slissing in den zin der verdraagzaam heid. Dit is Oranje's opvatting der Pacifi catie; zal zij door het Zuiden worden overgenomen? Wat den koning betreft, reeds in 1575 hadden de Staten van Holland met algemeene stemmen, op die zooals een bloem zich des morgens naar de zon keert. Toen hij dicht hij was, strekte hij zijn armen naar haar uit, als om haar naar zich toe te halen. Zij glim lachte, want zijn blik deed haar e.en oogenblik haar zorgen vergeten, en zij had hem willen kussen. Maar plotseling werd zijn gezicht ernstig, terwijl hij zijn tanden op elkaar klemde, en in plaats van haar in zijn armen te sluiten, nam hij een harer handen en bracht die eer biedig naar zijn lippen, alsof zij de vrouw van zijn broeder was„ de jonge Koningin. „Waarom doe je dat?" vroeg zii ver baasd. „Je bent hier onder mijn hoede", ant woordde hij. „Ik weet heel goed wat ik doe". „Ja, ik begrijp je. Wat ben je toch goed voor me!" Na een oogenblik, terwijl zij op een der stoelen aan de tafel ging zitten, ver volgde zij: „Nu moet je weggaan, de deur op slot doen en den sleutel bij je hou den. Dan weet ik dat ik hier veilig ben, en onderwijl moet je beslissen hoe ik moet ontsnappen gemakkelijk zal 't niet zijn". Na even gezwegen te hebben, riep zij uit: „Ik ben benieuwd wie die vrouw was!" „Er is hier geen vrouw geweest", ant woordde Don Jan even rustig en met de zelfde overtuiging als zooeven. Hij stond, met beide handen op de ta fel leunende, tegenover haar en keek naar haar prachtige haar, toen zij het ïoofd voorover boog. ,jJe moet zeggen dat je haar niet hebt van Gouda na, een beginselbesluit geno men tot afzwering van Philips. Monde ling was Oranje's gemachtigden te Gent verzekerd, dat de Staten-Generaal, als constituante optredend, de toekomstige wet der Nederlanden niet met den ko ning beramen, maar, als zij gereed was, hem voorleggen zouden, met de vraag of hij daarop verkoos te regeeren. Het weigerend antwoord was niet twijfel achtig en men zou van Philips af zijn. Ziedaar Oranje's opvatting der Pacifica tie: zou niet de tegenpartij met recht be weren, dit alles uit het stuk geenszins te kunnen lezen? En al deze vragen wer den onmiddellijk acuut, daar 3 Novem ber 1576 te Luxemburg een nieuwe landvoogd verschenen was, Don Jan, die om toegang vroeg. Oranje wilde dien geweigerd hebben, maar buiten hem om geven thans bij de eerste unie van Brussel de katholieke gewesten hun eigen uitleg der Pacificatie, die ver klaard wordt een verbintenis te zijn tot handhaving van het katholieke geloof en der gehoorzaamheid aan den koning, en na het vertrek der Spaansche troe pen wordt Don Jan metterdaad als land voogd erkend door de Staten-Generaal, die intusschen hun verbintenis hernieu wen tot handhaving van den katholie ken godsdienst „en toute chose et par- tout"; een besluit, dat onmiddellijk de afgevaardigden van Holland en Zeeland de vergaderzaal doet verlaten. Nu heeft het Zuiden zijn Don Jan, maar is het tegelijk den vrede met het Noorden kwijt. DE INDISCHE BEGROOTING. Bezuiniging. Aan de Memorie van Antwoord op 't V. V. der Eerste Kamer over de Indi sche Begrooting, ontleenen wij: De minister zegt, dat revolutionaire stroomingen, gegrond o.m, op commu nistische, socialistische en anti-militaris tische beginselen en leuzen, haren ver- derfelijken invloed op de maatschappe lijke en politieke ontwikkeling der In dische samenleving niet hebben gemist. Onder den invloed van onverantwoor delijke Westersche politieke propagan disten en agitators bracht menig volks leider, of wie zich als zoodanig opwierp, verwarring en verwildering teweeg in de nauwelijks tot ontwikkeling gekomen nationale opleving en in de vakbewe ging in ïndië. De minister erkent, dat paraatheid tot gezagshandhaving niet steeds op even krachtige wijze door de verantwoorde lijke autoriteiten is betracht, waar ver schijnselen van gezagsondermijning on gemerkt voortgang konden vinden- In dit verband ziet hij ook de muiterij op „De Zeven Provinciën". De noodzakelijkste bezuiniging op de uitgaven zal het geheele gebied der overheidsbemoeienis moeten omvatten. Verlichting van de lasten der defen sie door een billijker verdeeling van de vlootkosten tusschen Indië en het Moe derland is in voorbereiding. De aangelegenheid der eventueele op heffing van het Departement der Bur gerlijke Openbare Werken in verband met de oprichting van een Verkeersde- partement is nog bij de Indische regee ring in overweging. De z.g. verinheemsching van het amb telijk personeel wordt, voor zoover mo gelijk en raadzaam, door de Indische re geering krachtig bevorderd, mede ter verkrijging van besparing op 's Lands uitgaven. De Indische regeering heeft de Twee de Begrootingscommissie voorloopig ge machtigd de budgetverbetering voor te gezien", zei ze, „en niet dat ze hier niet is geweest, want ik heb haar gezien, heel voorzichtig zich bewegende om geen le ven te maken, en toen ze in den corridor was, liep ze heel, heel vlug ze was jong en kon hard loopen". „Je gelooft me toch wel, nietwaar?" vroeg Don Jan erg ongerust, terwijl hij zich eenigszins over de tafel heen boog. Dadelijk hief zij haar hoofd op en zag hem recht in de oogen. „Zou ik hier zijn als ik je niet geloofde en niet vertrouwde?" vroeg zij bijna hef tig. „Denk je zou je durven denken dat ik je drempel had overschreden, als ik ondersteld had dat een andere vrouw hier vó,<?r mij geweest was en de deur uitgezet om voor mij plaats te ma ken? Als ik zooiets had gedacht, zou ik aan je deur voor altijd afscheid van je hebben genomen en naar mijn vader zijn teruggekeerd. Ik zou naar Las Huelgas zijn gegaan, niet als een gevangene, maar om er het leven te leven en den dood te sterven van een vrouw, wier hart werd gebroken. O neen! Zooiets zou je niet durven denken jij, die overigens alles durft! Als je dat had gedacht, zou je mij niet liefhebben zooals ik jou in je ge- loovend, en mijn leven en ziel toever trouwend aan je waarheidsliefde en je eerewoord!" Een geest van bezieling sprak uit haar oogen en toen zij zijn blik ontmoette, waarin dankbare blijdschap lag, ver dween haar boosheid om plaats te ma ken voor volmaakte liefde en volkomen vertrouwen. Hoe verzorgt ge Uw Kleurenfoto's van Uw planten met korte aanwijzing der verzorging zijn GRATIS verkrijgbaar bij de Bloem- en Zaadwin kels die POKON oplosbare kunstmest voor kamerplanten verkoopen a 40 cent per flesch van H. P, BENDIEN, Naarden. (Ingez. Med.j bereiden op de basis van haar onlangs aan den Volksraad overgelegd rapport. Dit beteekent, dat waar de middelen voorhands op ten hoogste 300 millioen kunnen worden geschat, de uitgaven zoo spoedig mogelijk verder dienen te worden teruggebracht tot 343 millioen, 55 millioen beneden het bedrag, waarop zij voor het loopend jaar wor den geraamd.) T,a. der bestrijding der werkloosheid is steeds het standpunt ingenomen, dat di recte geldelijke steun aan werkloozen zooveel mogelijk dient vermeden, en steun alleen moet aanvullen, wanneer 't particulier initiatief tekort schiet. De grootstemassa der inheemschen wordt in staat gesteld door middel van arbeid bij z.g. reliefworks in haar bestaan te voorzien. Een aanvullende begrooting tot instel ling van een afdeeling Werkloozenzorg bij het Kantoor van Arbeid, zal binnen kort de Tweede Kamer worden aange boden. Aan vakvereenigingen, die zich bin nen de perken der wet houden legt de regeering niets in den weg. Daar 't in de bedoeling ligt, in den binnenkort in te stellen Economischen Raad een of twee deskundigen op ko loniaal gebied op te nemen, is het te ver wachten, dat bij het nemen van econo mische maatregelen in Nederland vol doende met de Indische belangen zal worden rekening gehouden. Invoering van evenredig kiesrecht voor den Volksraad acht de minister in het huidig stadium der politieke ontwik keling van Ned. Indië en mede met het oog op de nog geringe stabiliteit van 't partijwezen daar te lande ondoenlijk. De regeering zal van iedere mogelijke gelegenheid gebruik maken tot omzet ting van de hooge rentedragende leenin gen in leeningen van lager rentetype. Voorstellen tot decentralisatie van een belarfgrijk gedeelte der Overheidszorg voor het onderwijs zijn bij de Indische regeering in behandeling. Het is naar het gevoelen van den mi nister niet geheel uitgesloten, dat de hier en daar in de cultures waargeno men kleine opleving een symptoom is van een zich langzaam voltrekkende eco nomische saneering. GEEN STAKING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de moderne vakorganisa tie „De Eendracht" te Almelo, is men teruggekomen op het enkele dagen ge leden genomen besluit om Dinsdag a.s. in staking te gaan bij de Stoomspinne rij Twente tegen de aangekondigde loonsverlaging. Besloten werd de voor stellen van den rijksbemiddelaar te aan vaarden en niet te staken. Dit besluit staat in verband met de houding van den neutralen Bond. Thans hebben alle organisaties de voorstellen van den rijksbemiddelaar aanvaard, en staat het dus vast dat het niet tot sta king zal komen. Naar men aan de Grondwet mede deelt zal de Gouverneur van Curasao de heer Van Slobbe met zijn echtge- noote en kinderen tijdens den zomer eenige maajiden in ons land vertoeven. „Een man zou voor je willen sterven en dan nog wenschen het voor een twee den keer te kunnen doen", antwoordde hij, zich in zijn volle lengte uitstrekken de, alsof een gewicht van hem was afge wenteld en hij weer vrij kon ademhalen. Zij keek op naar de bleeke, krachtige gelaatstrekken van den jongen krijgs man, wiens naam reeds zoo roemruchtig v/as toen nauwelijks het dons van een knevel zich op zijn lip vertoonde. Zij zag iets bijna bovennatuurlijks in zijn gezicht iets verheven als van een engel, dat toch manlijk was en opgewassen tegen den strijd op aarde. Plotseling lachte zij eenigszins zonder ling en wees naar de plaats, waar het schrijfgereedschap lag. „Zij heeft iets achtergelaten", zei ze. „Wat handig om hier binnen te komen en ongezien weer te verdwijnen!" Don Jan keek in de aangewezen rich ting en zag een briefje dat om de sten gels van twee witte anjers was gerold en netjes vastgebonden met een stukje koordzijde. Het lag tusschen het papier en den bronzen inktkoker en half ver borgen onder de witte veer van een ganzepen, waaronder als bij toeval de bloemen verscholen gingen. Het lag er, alsof bedoeld was dat alleen iemand, die ging schrijven, het zou vinden, en niet zoo, dat het te veel de aandacht zou trekken. (Wordt vervolgd), I

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5