HENNING ZEELAND. BINNENLAND. PROFETENBROOD goes. zuid-beveland. WEER EN WIND. NUMMER 89. TWEE BLADEN. VRIJDAG 14 APRIL 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. EEN BRANDWEERWEDSTRIJD. MIDDELBURG. VIISSINGEN. Bij MARKT C 14, MIDDELBURG. zijn m'n kiekjes toch nog iets mooier en zoo goedkoop. tovinci&u elburgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advwrtentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant ^12 Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschr Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten eu dankbetuigingen. 1~—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RnSsriefc „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regel*, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 ceat. (Et/S MAANDAG, 2EN PAASCHDAG, zal ons blad NIET verschijnen. Daar wij Dinsdag vroeger ter perse gaan, zullen advertenties voor dien dag niet later dan TIEN UUR v.m. kunnen worden aangenomen. DE KOEPOKINENTING. Regeeringscirculaire. Uit de verslagen en mededeelingen betreffende de volksgezondheid blijkt, dat de minister van binnenlandsche za ken onlangs aan de burgemeesters een circulaire heeft gezonden, waarin gewe zen wordt op de groote beteekenis aan de bevolking op geregelde tijden de ge legenheid te geven, haar kinderen tegen de pokken te laten inenten. Het spreekt vanzelf dat de beslissing of een kind zal worden ingeënt, geheel bij de ouders be rust, die daartoe de voorlichting van den huisarts kunnen vragen. De aandoenin gen van het centrale zenuwstelsel, die na vaccinatie kunnen ontstaan, zijn nog niet met zekerheid te voorkomen. Ech ter zijn wel enkele maatregelen te tref fen, waardoor dit gevaar tot een mini mum kan worden beperkt. Als zoodanig worden in de circulaire genoemd de inen ting op den leeftijd tusschen drie en ne gen maanden en inenting in de maanden Mei of December. De burgemeesters worden uitgenoodigd daarop de aan dacht van de bevolking te vestigen ter wijl de inspecteur van de volksgezond heid gaarne bereid is desgewenscht van voorlichting te dienen. Ter gelegenheid van de jaarvergade ring van den Noord-Brabantschen Pro vincialen Brandweerbönd, welke in het laatst van Mei of begin Juni te Breda gehouden zal worden, wordt een pro vinciale brandweerwedstrijd georgani seerd. De wedstrijd bestaat uit de volgende oefening: het uitleggen van 15 slangen en het maken van 16 aansluitingen met Storz-koppelingen. De oefening moet driemaal herhaald worden, waar bij telkens twee andere spuitgasten de koppelingen maken. Als prijzen worden medailles beschik baar gesteld, tevens is er een wisselbe ker te winnen. G. O. BIJ AMBTENAREN BIJ DEFENSIE. D* de laatstgehouden vergadering van de bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor de ambtenaren, bij diensten en instellingen, ressorteerende onder het departement van defensie werden verschillende zaken behandeld, waarover in de onderscheidene sub-com- missies voor de behandeling der dienst reglementen artillerie-inrichtingen, rijks werven, diensten en instellingen, loods wezen en betonning, bebakening en verlichting geen beslissing kon worden genomen, daar deze punten van prin- cipieelen aard zijn en verscheidene dienstvakken raken. Tevens werd behandeld het verzoek om advies van den minister van defen sie betreffende eenige wijzigingen en aanvullingen in het dienstreglement der rijkswerven. Ook werd van gedachten gewisseld over de geheimhouding van hetgeen in de vergaderingen is behandeld en de noodzakelijkheid hiervan onderstreept. DE WINKELSLUITING OP ZONDAG. t j xWijziginlgen wet-Vos. lx i f£C v' aan Tweede Kamer e re ende het initiatief-wetsvoorstel van den heer I. H. J. Vos c.s. tot wijzi ging der winkelsluitingswet-1930, be- toogen de voorstellers dat het noodzake- ll)k,1S, v°0r de bepaaldelijk genoemde winkels de mogelijkheid te openen op den Zondag open te blijven Zij hand haven met alleen hun voorstel, maar zij betrekken daarin ook de winkels waar in uitsluitend of in hoofdzaak, sigaren tabak, en sigaretten worden verkocht', omdat deze evenzeer ernstig te lijden hebben van den geschapen toestand. Naar aanleiding van het in het Voór- loopig Verslag opgemerkte meenen de voorstellers dat het aanbeveling ver dient duidelijker te preciseeren in wel ke winkels op Zondag alcoholische dran ken mogen worden verkocht en zij zijn van oordeel dat naast de winkels wel ke een slijtverigunning hebben, ook be- nooren te worden opgenomen localitei- ten, waarvoor een volledige vergunning is veneend. Bij nadere overweging kwam het ook (Ingez. Med.) den voorstellers niet wenschelijk voor, verschillende organen, welke los van elkaar staan, dezelfde bevoegdheden te geven. Voorts komt 't hun 'gewenscht voor, naast de bijzondere regelingen, welke mogelijk zijn voor tentoonstellingen en fancyfairs, ook openbare verkoopingen op te nemen, welke naar het oordeel van B. en W. redelijkerwijze als veilin gen zijn te beschouwen. HET VERSCHE CADETJE. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp houdende wijzigimg van de bepa lingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen. Verscheidene leden konden zich niet met het ontwerp vereenigen. Eenige leden waren zeer teleurgesteld doordat de regeering, van de gelegen heid, dat zij de wijziging van de bepa lingen betreffende den arbeid in brood bakkerijen voorstelt, geen gebruik heeft gemaakt om daaraan te verbinden een schrapping van het verkoopverbod van versch brood in de ochtenduren. Zij meenden te weten, dat sedert de invoe ring van het vervoer- en verkoopver bod het broodverbruik met ongeveer 30 pCt. verminderd is, zoodat verruiming van het verbruik ongetwijfeld mag wor den verwacht, zoodra wederom versch brood verkrijgbaar wordt gesteld. Ne derland is het eenige land, waar men gedwongen wordt aan het ontbijt, oud bakken brood te eten. Andere leden verwachtten echter van een dergelijke regeling een minder 'goe de broodbereiding, en vreesden een toe nemend jachten om tijdig met het brood gereed te zijn, waarvan een versterking van den drang naar wederinvoering van den nachtarbeid te duchten is. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der orde N'ederlandschen Leeuw mr. H. de Bie te Rotterdam, voorzitter commissie inzake dansvraagstuk. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden, mr. G. A. Servatius, thans vice-president van de arrondissements rechtbank te Amsterdam. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 April 1933, aan J. Visser, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, de persoonlijke titel van hoofddirecteur toegekend. Hoewel de Gemeenteraad van Haarlem met 18 tegen 15 st. 'n mo tie aangenomen heeft, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken dat de bioscopen op eersten Paaschdag, eerste Pinksterdag, en eerste Kerstdag -geopend mogen zijn, zullen a.s. Zondag de bio scopen gesloten zijn, daar twee van de vier wethouders afwezig zijn en de bur gemeester onder deze omstandigheden geen besluit wenscht te nemen. De bur-gemeester van Gronin gen heeft in verband met de viering van den Julianadag den door de S.D.A.P te houden 1-Mei-optocht verboden. Paaschvacantie en als Zeeuwsch geschenk. HET ECHTE. M. PETERSE, fa. GRAVESTEIN, M'burg. (Ingez. Med.) De nationale hulde aan Willem van Oranje. Degenen, die zich hebben opgegeven voor deelname aan de op tweeden Paaschdag te brengen hulde te Delft en een spoorkaartje met de letters B Z heb ben ontvangen, zullen naar Delft moe ten vertrekken op de volgende uren: van Viissingen 6 u. 53; van Middelburg 7.01, van 's Heer Arendskerke 7 u. 19, van Wat wilt ge liever: Uzelf een ver plichting opleggen ofwel afwachten tot een ander u tot uw plicht roept. Goes 7 u. 26 en van Vlake 7 u. 35. De trein, die deelnemers aana de hul de naar Zeeland terug brengt vertrekt te 18 u 19 van Delft. Meelfabriek en Coöperatie. Naar aanleiding van het, uit goede bron afkomstige, bericht in onze courant van gister, inzake een verbod van ar beiders aan de Meelfabriek om lid van 'n coöperatie te zijn, deelt men ons van wege de Meelfabriek mede, dat van een verbod om lid eener coöperatie te zijn of worden geensprake is ge weest, doch dat den werklieden er slechts op is gewezen, dat het hun plicht en hun eigen belang is het door hen be- noodigde brood te koopen bij de bakkers die aandeelhouders en afnemers zijn van de fabriek waar zij werkzaam zijn, en niet bij de Coöp. bakkerijen, die le geen bloem of meel van de fabriek betrekken, en 2e via de Handelskamer een eigen meelfabriek voor de Coöperatieve bak kerijen trachten op te richten. Ook van andere zijde gewerd ons de ze rectificatie, die wel een eenigszins gewijzigd licht op de zaak werpt, al Blijkt er uit, dat onze eerste bericht gever ons toch wel min of meer juist had ingelicht. Uitvoeringen op de Paaschdagen. Morgenavond geeft de Middelburgsche Mondharmonicavereeniging „Crescen do", directeur J. I. Lindenberg een uit voering, waarvan als altijd veel goeds is te verwachten. Ook nu heeft de uit voering plaats in Mercurius. Zondagavond geeft de Volkstem direc teur de heer Sturm een uitvoering in den Schouwburg Het programma doet veel verwachten. Ziekengeld bij werkverschaffing Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid is inge trokken de beschikking van dien minis ter van 3 Maart, en is bepaald, dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor de bij de werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de ge meente Goes geldt een bedrag van 2.75 ongeacht bij welke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongeschikt tot werken werden- Een opdracht voor de Schelde, De minister van defensie heeft den bouw van het casco voor de onderzee boot O 16 opgedragen aan de Kon. Mij. de Schelde. De machineriën levert Feijenoord. De eerstvolgende zitting van den gemeenteraad te Viissingen zal niet ge houden worden op den laatsten Vrij dag van dezen maand, doch op Vrijdag 5 Mei- Een tentoonstelling. De jaarlijksche tentoonstelling van teekeningen enz. van leerlingen der Avondschool voor N. O. die gisteravond plaats had, bewees ook nu weer wat met goed onderwijs is te bereiken en toonde de goede vorderingen van de meeste leerlingen aan. 3MLGHEREN. VROUWEPOLDER. Woensdagavond hield de V.V.V, in de consistorie der Ned. Herv. Kerk haar voorjaarsvergade ring. De burgemeester dezer gemeente, de heer J. Louwerse, woonde de ver gadering bij. Voor de aanvrage van rechtspersoonlijkheid werden de statu ten eenigszins gewijzigd. Mededeeling werd gedaan dat ds. P. J. C. de Bruyne en J. J. Bliek, vroeger hoofd der open bare school, als eereleden zijn benoemd. Met algemeene stemmen werden de statuten goedgekeurd. De pension- en kamerverhuurprijzen worden overeen komstig die van het vorig jaar vastge steld. Vervolgens kwa,m aan de orde de kwestie der waterleiding. Door burgemeester Louwerse werd aan de hand van een teekening breed voerige mededeelingen hieromtrent ge daan, Speciale nadruk werd gelegd op het feit, waar het water is te halen in een droge periode. Daar men echter een i (Ingez. Med.) verplichte aansluiting zou krijgen, werd geadviseerd dat de belanghebbenden den eersten stoot moesten geven. Nadat dr. Reynders Schildt de hygiënische voor deden van de waterleiding toegelicht had, werd den burgemeester hartelijk dank gezegd voor zijn uiteenzetting en medewerking. Met algemeene stemmen (er waren pl.m. 50 aanwezigen) werd besloten verdere stappen te doen om tot aansluiting te geraken. Besproken werd de wijze waarop men de reclamecampagne voeren zal, Eenige nieuwe methoden werden voorgesteld, waarmee men ten volle accoord ging. GRIJPSKERKE. Donderdagavond ont stond bij den bakker B. oen omstreeks 4 uur een begin van brand in een hout- loods. Met een minimax kon dit brandje, dat door den vrij sterken Noordenwind zeer ernstig had kunnen worden, dank zij toegeschoten hulp van burgemeester De Keyzer spoedig worden gebluscht. De oorzaak is onbekend. Installatie burgemeester J, C. van Burg. WAARDE. Woensdag 19 April a.s- zal de nieuwe burgemeester, de heer J. C. van Burg, feestelijk ingehuldigd worden. De gemeente zal voor die gelegenheid in feestkleed gestoken worden. RAAD VAN WAARDE. Afscheid burgemeester Bal, WAARDE. Donderdag j.l. was de raad voltallig. Onder voorzitterschap van de heer C. Bal werd het kohier voor de hondenbelasting met algemeene stem men vastgesteld. Voor deze gelegenheid waren ver schillende gemeente-ambtenaren mede in dq raadszaal aanwezig. De Voorzitter neemt alsdan 't woord, om afscheid te nemen van de verschillende gemeenteambtenaren, van den raad en van den gemeente-secreta ris. Hij blikt met genoegen terug op de vijftien jaren, dat hij hier burgemeester geweest is, dat hij steeds met den raad en de andere heeren in het belang van de gemeente Waarde, in de beste har monie, de belangen der gemeente be- oogende, heeft mogen samenwerken. Hij hoopt, dat zij voor het vervolg ook met den nieuwen burgemeester steeds de belangen der gemeente zullen voorstaan en dat er spoedig betere tijden zullen mogen aanbreken. Hij wensebt verder allen Gods besten zegen toe Vervolgens werd de scheidende bur gemeester op hartelijke wijze toegespro ken door den wethouder van Weele, J. J. Mol, An- Dees, M. Waterma nMz, en den gemeente-secretaris, den heer J, C. van Burg. Aan het eind dankte de Voorzitter alle sprekers voor hunne hartelijke woorden en nam zeer geroerd afscheid, 's HEER ARENDSKERKE. Woensdag avond trad de heer J. M. van Bommel van Vloten voor de hier gevestigde af- deeling van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" op voor het houden van een lezing in verband met de a.s ver kiezingen. Hij besprak vooral de Land en Tuinbouwhulp. KRUININGEN. In overleg met het comité ter herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje, zal op dien dag (29 April) ook een Kunst-, Nijverheids- en Huisvlijt- tentoonstelling worden gehouden in het Zondagschoolgeb. De commissie daar voor bestaat uit: burgemeester de Mul, voorzitter, J. M. C. v. d. Peijl, secr., en M. J. le Clercq, penningm. en mej. Hon- dius. Adviseerende leden zijn: Mej. J. Bavero, (dameshandwerk); J. v. IJzer- loo Sr. en G. Francoys (teeken en schil derwerk), P. Wondergem Cz. (cactus sen enz.) en M- J. le Clercq (figuurza gen)- Middelburg 14-IV-'33, Donderdag hoog ste lucht temperatuur 14.5 °C; (58 °F); laagste 5.4 °C (42 °F). Heden 9 h: 8.8 °C; 12 h: 12.4. °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 778 mm; laag ste 772 mm. Verwachting tot Morgenavond; Verwachting niet ontvangen, wegens Goede Vrijdag. Zon op: 5 h 8; onder 18 h 55. Licht op: 19 h 25. Maan onder: 6 h 29. L-K. 17 April. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Vr. Za. Zo. 14 15 16 Maart. Hoogwater. 3.32 16.01 4.26 16.50 5.18 17.45 Hoog- en Laagwater te Maart. Hoogwater. Vr. 14 S 5.34 18.04 Za. 15 6.23 18.50 Zo. 16 7.1Ö 19.40 Laagwater. 10.15 22.34 10.58 23,29 11.49 Wemelding®- Laagwatwï- 11.14 23.37 12.03 0.31 12.55 IERSEKE. De zwemclub „De Ooster- schelde" alhier heeft evenals verleden jaar een goed terrein aan den Harden Hoek ter beschikking. Daar heeft zij nu in de steenen loods een 10-tal kleed hokjes laten maken voor dames en de houten loods in twee afdeelingen laten splitsen voor jonge dames en heeren. Van de kleedhokjes af laat de ver eeniging een tegelpad leggen naar het zwemterrein, en op den kant een spring- toren van 3 m hoogte, met glijbaan en cementen trap. Bovendien heeft de ver eeniging een aantal zwemgordels aan gekocht voor eventueele ongevallen. RILLAND-BATH. Alhier is onder leiding van den burgemeester te dezer gemeente een comité gevormd, be- bestaande uit alle hoofden der scholen, de predikanten en enkele particulieren om te komen tot een Willem van Oran je herdenking. Het ligt in het voornemen om op Maandag 24 April a.s. des n.m, om half twee met de kinderen van alle scholen gezamenlijk een feestelijke her denking te doen plaats hebben, waar bij de' kinderen zullen worden getrac- teerd en aan allen een aandenken zal worden uitgereikt. Des avonds van dien dag zal een samenkomst met volwasse nen plaats hebben, waarin als sprekers zullen optreden de burgemeester dezer gemeente, ds. Ch, de Beus, Ned. Herv. predikant en de Eerw. Heer pater Over ste van het klooster alhier. RAAD VAN KLOETINGE. Besprekingen over den brand. KLOETINGE. De raad dezer gemeen te kwam Donderdagnamiddag te half zeven in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burge meester, den heer Zandee. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. een schrijven, of er bezwaar bestaat tegen afschaffing der kermis te Scherpenisse. (De raad heeft geen bezwaar). De heer Buitenhuis merkt op, bij het verslag van den agent der arbeids bemiddeling, dat er niet één aanvrage van de werkgevers is binnen gekomen. Spr. betreurt dit als het onwil van de werkgevers zou zijn. Of was er geen be hoefte aan? De voorzitte r meent, dat er geen behoefte was. Anderzijds kennen

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1