goesche coubaht^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. KORT ZEEOWSQR NIEUWS. KERKNIEUWS. WEBWIJS. NUMMER 85. TWEE BLADEN. MAANDAG 10 APRIL 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. HARM SMEENGE-BOOM GEPLANT. MIDDELBURG. SOES. mssimm. WALCHEREN. UEEOWSCH-VLMIBEJIEI W.D Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissinges Hoog- en Laagwater te Maart. MDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Ads«rtentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgse]» Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b(j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubiisb „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ce» rant" 10 ct. extra Bewfjsnommers 5 cent. WAAKT TEGEN BOSCH- EN HEIDEBRAND, De Directeur van het Staatsboschbe- heer schrijft ons: De Paaschdagen, vooral de tweede Paaschdag, zijn voor velen een uitge zochte gelegenheid om naar buiten te trekken en te genieten van bosch en heide. Deze beide voorjaarsdagen, vaak begunstigd door mooi weer, leenen zich daartoe bij uitstek. De tegenwoordig zoo talrijke verkeersmiddelen stellen welhaast een ieder in de gelegenheid onze boschrijke streken te bezoeken, ten einde daar rust en verpoozing te vinden. De boschbezitter echter ziet de Paaschdagen met angst en vreeze nade ren, doordat in die dagen het gevaar voor het ontstaan van bosch- en heide brand zeer groot kan zijn. Verleden jaar hebben in ons land op Goeden Vrijdag, den daarop volgen den Zaterdag en den eersten en twee den Paaschdag niet minder dan 132 branden gewoed. Daadoor werden 929 ha bosch en heide verwoest en is een schade aangericht van ruim 24.000.- Veel natuurschoon is toen verloren ge gaan. Veel branden ontstaan door on voorzichtigheid met vuur, zooals het achteloos wegwerpen van brandende lu cifers, eindjes sigaar, maar bovenal van eindjes sigaret, die, nadat zij zijn wegge worpen, geheel opbranden. Vooral de stedeling is zich veelal niet er van be wust, dat het rooken in bosch en heide gedurende den brandgevaarlijken tijd groot gevaar kan opleveren. Alles is in het vroege voorjaar in de bosschen nog dor en droog en zelfs na regenrijke dagen kan een enkele droge dag met krachtigeri wind het gevaar voor brand doen terugkeeren. Laat een ieder op de komende Paasch dagen uiterst voorzichtig zijn met vuur in bosch en heide. De aandacht zij er op gevestigd, dat tegenwoordig in verschillende gemeen ten verordeningen bestaan, waarbij het rooken in bosch en heide gedurende het brandgevaarlijke jaargetijde is verbo den. Helpt allen mede, bosch- en heide branden te voorkomen. Ter herdenking van het vele werk, dat mr- Harm Smeenge, die jaren lang zitting had ia de Tweede Kamer heeft verricht, is Zaterdag een eikeboom geplant bij den ingang van den Harm Smeenge Straatweg te De W ij k. De heer Steeman uit Meppel bood den heer Smeenge 'n oorkonde aan. De boom werd geplant door den heer Smeen ge en zijn dochter mevr. Van Riel- Smeenge uit Emmen. Mr. Smeenge sprak een woord van dank voor de hem ge brachte hulde, EEN ELECTRICITEITSRAAD. Bij K.B. is, behoudens nadere regeling bij de wet, voor den tijd van vijf jaren, een electriciteitsraad ingesteld, die tot taak heeft den minister van Waterstaat op verzoek, dan wel eigener beweging, van advies te dienen omtrent aangele^- genheden betreffende de electriciteits- voorzieaing. Tof voorzitter is benoemd, prof, ir, G. J. van Swaay, oud-minister van Water staat te Delft If iÉHl De Raad is bevoegd in het belang van de vervulling van zijn taak de medewer- né in te roepen van openbare licha- mtjP, colleges en autoriteiten. Be minister zal bij den Raad een Bu reau instellen, dat de behandeling van za en in den Raad voorbereidt en de noodige voorlichting verschaft. Het Bu reau, of het hoofd daarvan, dient verder den minister van advies in de gevallen, dat dit door dezen wordt gevraagd. De verdere regeling van de organisatie en de werkzaamheden van den Raad en van het Bureau, alsmede van de wijze van samenwerking tusschen den Raad, het Bureau en andere rijksdiensten, ge schiedt zoonoodig door den minister. HET VLIEGVELD BIJ DELFT. Reeds geruimen tijd zijn tusschen de gemeentebesturen van Rotterdam en Den Haag onderhandelingen gaande over de vestigen van een gemeenschappelijk vliegveld. Naar de N, Rott. Crt. ver neemt, is in een te Rotterdam gehouden bijeenkomst in principe tusschen beide gemeeente overeenstemming bereikt, op een k.emer plan, dan het eertijds vast gestelde. Ook van de goedkeuring van de regeering, die o.a. afhankelijk was ge- steld van de vraag of ook internationale -diensten op het nieuwe vliegveld zouden landen, moet men verzekerd zijn. Slechts zouden er nog eenige onderge schikte vraagstukken, de uitvoering be treffende, te regelen zijn. En waarschijn lijk zal de financieele kwestie ook nog wel de noodige aandacht vragen, alvorens het vliegveld Waalhaven wordt verlaten en Delft in gebruik genomen- De Koningin is heden van het Loo op den „Ruigenhoek" teruggekeerd. In den ouderdom van 61 jaar is te Ams terdam overleden de oud-com missaris van politie de heer W. M. Mar cus. Tweede uitvoering van de Revue ,,'t Is Knal." Voor een volle schouwburgzaal had Zaterdagavond de tweede uitvoering plaats van bovengenoemde revue door de mondharmonica- en tooneelvereeni- ging ,,E. M. M," alhier. En wederom is deze avond voor die vereeniging een succes geworden. Onder leiding van den heer E, A, Polvliet werd ook nu door de mondharmonica-afdeeling een pro gramma uitgevoerd dat hoewel 't eenigs- zins afweek van het vorige op uitsteken de wijze werd vertolkt. De couplet zanger had ook nu weer succes, vooral bij de coupletten die betrekking hebben op en hulde brengen aan den leider der revue, den heer J. Schoolmeester, die, hoewel den heelen avond onzichtbaar, een reuzenwerk achter de coulissen ver richt. De revue zelf liep goed van sta pel en de plankenkoorts was verdwe nen. Er is weer hartelijk gelachen om Toet en Ham en om de gemeenteraads zitting van Knaldorp die goed weergaf hoe het er daar toegaat. De zonne-finale voor de pauze en de Spaansche finale aan het slot kwamen met de verschil' lende kleureffecten goed tot hun recht en een dankbaar applaus beloonde de vertolkers. De muzikale begeleiding was ook nu weer goed verzorgd. E, M. M. kan met trotsch terugzien op het succes van deze twee uitvoeringen. Na afloop begaf men zich naar „Mer- curius", waar onder de tonen der mu ziek van „den Toonder's Jasz Players" nog lang gezellig werd gedanst. De Willem van Oranje Postzegels. Het is ons gebleken, dat nog velen denken, dat de serie postzegels die zijn uitgegeven, en tot 31 Dec, verkocht wor den, als herinnering aan den geboorte dag van Prins Willem van Oranje, duur der zijn, dan de gewone postzegels. Dit is niet zoo. Deze speciale postzegels kosten niets meer dan de er op aange geven waarde. Ontspanning werkloozen. Vrijdagavond heeft de heer D. A, Poldermans uit 's-Gravenpolder in het ontspanningslokaal voor de werk loozen alhier gelezen. Het is bekend, dat de heer Polder mans het Zuid-Bevelandsche dialect goed kent, en dat hij met mild-humo- ristischen blik het leven in zijn landje om hem henen beschouwt. En zoo nu en dan, in lief en leed, op schrift stelt. Voor de in zeer matigen getale opge komen werkloozen heeft de heer Pol dermans op vlotte wijze uit dit werk voorgedragen; voor de pauze „As twee 'onden vechten" en later nog een stukje „Tegenspoed". Was de opkomst niet groot de groote pret en het krachtige applaus der opgekomen konden den spreker dit mis schien vergoeden 1 Uitvoering „De Stem des Volks". De Zaterdagavond M, in de „Prins van Oranje" door „De Stem des Volks" ge geven zang- en tooneeluitvoering trok een geheel gevulde zaal met belangstel lenden. Voor de pauze trad het muziekgezel schap op met een dertiental nummers, dit thans niet alleen uit strijd- maar te vens uit Oud-Hollandsche liederen be stonden. We noemen hiervan „De roode roepen", van Otto de Nobel, als uitste ken dvan toon, tempo en voordracht, evenals het gevoelige „Morgenrood" van denzelfden componist. Zeer mooi waren ook „De boodschap op de Heide" van mevr. TroelstraDe Vries, met de vele Wijs is, wie niet bedroefd is over hetgeen hij niet heeft, doch verheugd is over hetgeen hij heeft. teere toon-nuances en „De Spinster" van J. F. van Egmond, evenzoo veel- eischend van de voordracht. Ook de ko mische uitgave van „Te Kieldrecht" kwam goed uit. De refreinen van „Het kwezelken", „Ik kan niet dansen", had den iets meer gedragen kunnen zijn, om de tegenstelling met het slotrefrein nog scherper te doen uitkomen. Een enkele kleinigheid als deze daargelaten, stond de geheele uitvoering echter op zeer goed peil en kan geconstateerd worden, dat deze jonge vereeniging, onder lei ding van haar directeur, den heer W. Hengeveld, die zijn menschen goed in de hand heeft, regelmatig flinke vorderin gen maakt. Na de pauze voerde de onderaf dee ling, de tooneelclub „Kunst na Arbeid" de komedie „De Meid" van Herman Heijermans, op. Deze opvoering werd een volkomen succes- Vooral Annemie (de meid), die het stuk droeg, was voortreffelijk. Even zoo waren de rollen van Stans en Bet- tma in zeer goede handen, gaf Dirk de kruier een aantrekkelijke voorstelling van zijn rol en konden de bijrollen goed mee. Deelen we tenslotte nog mede, dat 'n geanimeerd bal den avond sloot en, naar de voorzitter in zijn openingswoord me dedeelde, aan „De Stem des Volks" thans ook een afdeeling jongens en meis jes verbonden is, die eveneens beloofd een succes te worden. Vinger gekneld. Ruim een week geleden had de arbei der M. K„ van de gemeentereiniging, 't ongeluk zijn middenvinger te knellen. Aanvankelijk scheen het ongeval geen ernstige gevolgen te hebben, maar Don derdag 1.1. bleek opname in het zieken huis noodzakelijk en moest de vinger onmiddellijk worden afgezet, Intusschen is de toestand van den patiënt weer vooruitgaande. De Emmabloemcollecte bracht Zater dag 1022 op. De heer P. J. Wolf alhier, assistent zwemmeester bij de Vlissingsche zwem- club, is met ingang van 18 dezer benoemd tot zwemmeester aan het gemeente zwembad te Zeist. Te water. Zaterdag geraakte een 14-jarige jon gen al spelende in de Marinehaven. Een man, die zich gekleed te water begaf, mocht er in slagen den jongen, die reeds bewusteloos was, op het dro ge te brengen. Kunstmatige ademhaling had het gewensche resultaat. Feestavond N.H.R.V. Zaterdagavond hield de afd. Middel burg van de Nederlandsche Handels- reizigers vereeniging en de Fondsen- vereeniging van de N.H.R.V. gevestigd te Rotterdam, in Grand Hotel Britan nia te Vlissingen een feestavond, ten bate van het vrijwillig ondersteunings fonds van bovengenoemde vereeniging. Nadat de voorzitter, de heet J. Vos, de vele aanwezigeen had welkom ge- heeten, waren het Tholen en Van Lier, het bekende cabaret-duo, die het ver dere gedeelte van den avond verzorg den. Met hun internationale repertoire van ernstige en vroolijfeet levensliedjes, wisten zij al aanstonds een gezellige sfeer te scheppen. Aardig was het Introductie lied; we wisten het daardoor spoedig: Tholen de zanger-declamator, Van Lier zanger en begeleider aan den vleugel. Talrijke liedjes heeft dit duo' voorge dragen. Ernstige levensliedjes, waarvan vooral dient genoemd de uitstekende declamatie „De Lafaard", vele ook in het Iuchtig-vroolijke genre. Het gezel lige vlotte „Blondje", de amusante ge schiedenis van Cissie, het welbekende Hoort de Bel" om slechts enkele te noemen. Eenige Duitscbej en een enkel Engelsch liedje ter afwisseling, maar ook de Hollandsche liedjes als „Halt" van Dirk Witte en de sarcastische al leenspraak van „De Lantaarnpaal" wer den op den juisten toon voorgedragen. Veel succes behaalden Tholen en Van Lier met de première „Ons eigen mooi Land", een aardig propaganda-liedje voor het mooie Holland. Dat zij den aanwezigen een genot vollen avond bezorgden, bewees het spontane applaus, dat tot een toegift noopte. Een gezellige; dans na, onder leiding van de Jolly Britanaders, die ook de pauzes aanvulden, hield velen nog lang bijeen. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer J. J. van Doeselaar, vergaderde de vereeniging „Het Groene Kruis" in de openbare school. Aan het jaarverslag van den heer J. J. Huijssen ontleenen wij, dat het werk der vereeniging in zoo vele gevallen voldoening geeft. Wederom overtreft het aantal leden dat van het voorafgaande jaar met 7 en is dit gestegen tot 474. Het aantal in bruikleen verstrekte verplegingsartikelen bedroeg in 1932, 340 stuks ten behoeve van 119 verschil lende patiënten. De wijkverpleegster-huisbezoekster zuster A. P. A. van der Klooster heeft in 1932 aan 113 personen hulp verleend. De huisbezoeken beliepen tot 3021. Hoogtezonbestraling heeft bij 27 pa tiënten plaats gehad. Ook heeft er in het afgeloopen jaar een raamverandering plaats gehad inza ke T. B. C.-bestrijding. Gedurende de ongesteldheid van de wijkverpleegster heeft zuster Speelman uit Veere haar vervangen. Dank zij de bereidwilligheid van dr. P. de Haas is in het najaar 1932 een cursus gegeven in E(erste) H(ulp) B(ij) O(ngelukken), waaraan een 18 tal cur sisten deelnamen. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat de afdeeling „Het Groene Kruis" in 1932 ontvangen had 1.842 en uitgegeven 1.834. Voor de afdeeling T.B.C. bestrijding beliepen de ontvangsten 786.67 met een uitgaaf van 767.77. WESTKAPELLE. In het verloopen seizoen, van 15 Oct. '32 tot 1 April '33, zijn alhier uit de Volksbibliotheek uit gegeven 2240 boeken. De catalogus be vat 340 boeken. 1U!C-BE¥ELAËSS?. WILHELMINADORP. Vrijdagavond j,l. wilde een hier wormachtige monteur zijn vrouw in 'n ruzie met een klomp te lijf gaan. Zijn vrouw greep hem, om hem te weerhouden bij zijn arm, met het noodlottig gevolg, dat de klomp in één der oogen van haar man terecht kwam. Zaterdagmorgen werd hij naar het zie kenhuis te Goes overgebracht, waar het oog moest worden verwijderd. BORSSELE. In de Zaterdag gehouden aandeelhoudersvergadering der coöpera tieve weegbruggenvereeniging (weeg brug op stationsemplacement Borssele en St. Anthonypolder) ble'elk de rekening te sluiten met een batig saldo van 210.97. Men besloot per aandeel 1 uit te keeren. Het bestuur verkreeg machtiging om een hulpwelger aan te stellen. WOLFAARTSDIJK. Nadat de steng van de handboogsocieteit „Ons Ge noegen" voor eenige jaren was ver plaatst van een weiland aan den Noord- dijk, eigendom van de familie A. van der Linde te Utrecht, naar een weiland van den heer J. Driedijk, is thans een geheel vernieuwde steng geplaatst op de oude standplaats n.l. aan den Noord- dijk, een perceel in eigendom bij de fa milie Ch. van de Linde te Utrecht. IERSEKE. Vrijdagavond sprak voor de V.-D kiesvereeniging mr. M, A. Joe- kes over: „Crisis en democratie". In de pauze gaven jongeren een mooi tableau met spreekkoor ten beste: „De Vrede". Ter inleiding van het tableau declameerde een hunner „De vlucht" van Adema van Scheltema, BRESKENS, Ten bate van de kas van het plaatselijk crisis-comité werd in het gebouw Weijkman alhier een zangcon cert gegeven. Medewerking hieraan ver leenden de zangvereenigingen „Bres- kens" en „Concordia", de zangeres, mej. G. E. van Mfelle, de violist, de heer E. Batten en de pianisten, mevrouw Gorter en ds. W. H. Kelder. Het werd 'n alle opzichten een groot succes. Een tot in de uiterste hoekjes gevulde zaal; een mooie uitvoering van zang en muziek en 'een flinke bijdra,ge in de kas van het comité. Middelburg 10-IV33, Zondag hoogste luchttemperatuur 17.1 °C; (63 °F); laagste 7.8 °C (46 °F). Heden 9 h: 11.1 °C; 12 h: 13 °C. 0.5 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 769 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand 768.3 mm te Le Havre; laagste 740.8 mm. te Jan Mayen. Zwakke tot matige Z.W, tot Z, wind, aanvankelijk opklarend, later weer toe nemende bewolking, weinig oi geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 17; onder 18 h 48. Licht op: 19 h 18. Maan op: 19 h 18; onder: 4 h 49. V.M.: 10 April. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, late?? (S springtij). Ma. 10 Di. 11 Wo. 12 Ma. Di. Wo. Maart. Hoogwater. 0.59 13.23 1.31 13.55 2.07 14.31 Hoogwater. 10 2.55 15.19 11 3.32 15.57 12 4.12 16.37 Laagwater, 7.34 19.42 8.13 20.16 8.49 20.56 Laagwater; 8.30 20.47 9.05 21.19 9.39 21.55 OOSTBURG. Wederom vergastte de Oostburgsche Kweekschoolvereeniging (O.K.V-) de begunstigers op een ontspan ningsavond (Vrijdagavond), die er we zen mocht. De 350 a 400 plaatsen in de Beurs waren alle bezet. De „band le verde uitstekende muziek. Om een der uitvoerenden naar voren te brengen is niet onze taak, doch we willen niet ver zwijgen, dat het telkens verwondering wekt, wat de heer Cor Schijve telkens opnieuw van zijn leerlingen weet gedaan te krijgen. Ook de tooneelstukjes, „En gelsch zonder leermeester" en de twee laatste bedrijven van „Het nieuwe systeem" waren onder de leiding van den heer Hoolhorst goed ingestudeerd. Allerleukst en zeer verdienstelijk waren de liedjes met gitaarbegeleiding. Het was een avond, die reeds thans de be lofte inhoudt van een druk bezoek te gen een volgende uitvoering. De heer van der Worp, directeur der R.K.S. deelde mede dat de Zeelandfilm die zeer gunstig bij vertooning voor on- derwijsautoriteiten, is beoordeeld, voor het eerst zal draaien te Oostburg in de gymnastiekzaal der gem, en rijkskweek school en wel op 27 en 28 April a.s. Te Veere sprak voor de plaatse lijke afdeeling der Chr. Hist. Unie, voor een talrijk en aandachtig gehoor, dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dub beldam, lid van de Tweede Kamer. Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Leiden komt voor ds. P. J, van Voorst Vader te Middel burg. Evang. Gemeente. Cand. Leep te Gouda beroepen te I e r s e k e heeft ook een beroep ont vangen dier gemeente uit Gouda. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Gro ningen door ds K. Sietsma te Eindho ven. Te Veere werd in een der loka len van de O. L, School een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden. In zijn openingswoord wijdde de heer Theri, eenige oogenblikken aan de nagedachte nis van Mevr. Weyland, die in vorige jaren steeds zooveel bijdroeg tot het welslagen van die avonden. Moge het

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1