DOLORES DE MEND0ZA. ZEELAND. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 8 APRIL 1933. No. 84. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. ilt u Maat- aart. MIDDELBURG. WALCHEREN. beste mmen bben Her tforen :mon- atie? .BURG. tterdam isen. i Vee nboot INA" pril. t. ku tn 8.- 8- Woens- ens om ievaren. te: rneming G. VOS. IS. IHOUT ENHEK n Boer Onze financiieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam: Op het sterk verlaagde koersniveau is de belangstelling voor Amerikaansche spoorwegobligatiën op de Amsterdam sche beurs uiterst gering, aangezien men in afwachting verkeert van den omvang der offers, die bij de te verwachten sa neering van de obligatiehouders van verschillende maatschappijen zullen wor den gevraagd. In andere buitenlandsche obligatiën is in de afgeloopen week trouwens ook niet veel omgegaan. Duitsche fondsen waren tijdelijk iets in herstel, maar lie pen later weer scherp in koers terug. De ongunstige stemming schijnt vooral van de Londensche beurs te zijn uitge gaan, waar men de vooruitzichten op economisch en valuta-gebied van Duitschland' pessimistisch beoordeelt, en wel voor een deel in verband met een sombere passage in het jaarverslag van de Duitsche Rijksbank. De nieuwe president, Dr. Schacht, heeft er op gewezen, dat de Rijksbank nog voor zeer moeilijke deviezenvraag- stukken zal komen te staan, indien men er niet in slaagt, het juist in de beide eerste maanden van het loopende jaar sterk gedaalde overschot van den bui- tenlandschen handel weer te doen stij gen. Gezien de door de Duitsche regeering toegepaste autarkische politiek is het echter nauwelijks te verwachten, dat de Duitsche afzet in het buitenland lca,n worden vergroot. Integendeel: Duitsch land zal het zich zelf te wijten hebben, wanneer het zijn uitvoer hoe langer hoe meer zal zien teruggaan Men dient on getwijfeld rekening te houden met de mogelijkheid dat zulk een ontwikkeling er toe zal leiden, dat Duitschland zich te eeniger tijd niet langer bij machte zal verklaren tot het betalen van rente en aflossing van de in het buitenland opgenomen leeningen. Reeds verklaarde Dr. Schacht in het verslag der Rijks bank: „Geen schuldenaarsstaat kan aan zijn verplichtingen voldoen, indien de schuldeischende landen hun grenzen voor zijn waren sluiten Wiens schuld dit laatste is, vertelt Dr. Schacht wijse lijk niet, en zoo zal Duitschland, wan neer het inderdaad tot een stopzetting der schuldbetalingen mocht komen, ook we! beweren, dat het buitenland dit slechts aan zichzelf te wijten heeft, omdat het immers niet genoeg Duitsche goederen heeft willen afnemen. Het buitenland zelf weet dan welis waar beter, maaar schuld of geen schuld de houders van Duitsche obligatiën zul len de verliezen te dragen krijgen. Tee kenend voor de pesimistische opvattin gen, die men ten aanzien van de Duit sche verhoudingen koestert, is ook de flauwe stemming voor de Rijksmark, die in de 'afgeloopen week aanmerkelijk in koers is gedaald. Binnenlandsche beleggingswaarden waren in het algemeen goed prijshou dend. Indische dollarleeningen, die tij delijk in koers waren afgebrokkeld, kon den zich later ten deele herstellen. Pro vinciale en gemeenteleeningen werden gunstig beinvloed door het goede resul taat der leening Zuid-Holland; de vrije inschrijvingen konden slechts ten deele worden toegewezen, wat te opmerkelij ker is, omdat deze 4 pCt. leening pet. boven pari is uitgegeven. Het op de open markt a 100 pCt. aangeboden ge deelte der 4 pCt. leening 's-Gravenha- ge, n.l. 800.000, kon eveneens ten voile worden geplaatst. Eea geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. EERSTE DEEL. 11). ..Ik zal zachtjes kloppen", sprak Inez, niemand, die het hoort, zal denken dat er aan de buitendeur wordt geklopt, en als hiji niet opendoet, zal men hem wak ker maken". Zij bonsde met haar kleine vuist drie- Maal, maar dat geluid maakte niet den minsten indruk op Eudaldo's diepen slaap. Na een paar oogenblikken bons- de_zij' weer, iets harder. Dolores hield haar adem in, en toen gebeurde wat Inez had gedacht: er ging een deur open en een vrouwenstem, werd gehoord. „Eudaldo, Eudaldo! Er klopt iemand aan de buitendeur!" De vrouw schudde den ouden man waarschijnlijk wakker, want men hoorde zijn boos brommende stem, „Heks! too verkol! Moeder van boos doeners! Laat mij met rust ik slaap. Probeer je mij mijn mouw met je sme rige klauwen van 't lijf te scheuren. Er klopt niemand; je hoort zeker den wijn in je ooren botazen!" De vrouw, die de keuken had schoon gemaakt, was waarschijnlijk gewend aan de wijze, waarop Eudaldo zich placht wit te drukken, want zij lachte er om. „Wijn maakt wel slaperig, maar klopt niet op de deuren", antwoordde zij. „Er is al tweemaal geklopt. Ga maar gauw opendoen!" Een geschuifel en een diepe geeuw Op de aandeelenmarkt is de stemming aanvankelijk nog gedrukt geweest; la- j ter viel eenige verbetering waar te ne- j men, al bleven de omzetten gering. Voor een deel was het herstel het gevolg van j technische invloeden, n.l. -het feit, dat er in verband met de onzekere vooruit zichten zeer weinig hausse-posities loo- pen, doch dat er nog altijd eenige con tramine bestaat, die zoo nu en dan tot dekkingen overgaat. In het begin der week waren aandee- len Koninklijke Petroleum bepaald flauw, op uit Parijs uitgaande geruchten, vol gens welke over 't afgeloopen jaar geen dividend zou worden uitgekeerd. Intus- schen schijnt te dien aanzien nog niets definitiefs vast te staan, en acht men het in gewoonlijk goed ingelichte krin gen zelfs niet onmogelijk, dat een matig dividend zal worden betaald, evenals in het vorige jaar, toen het dividend 6 pet. bedroeg. De geruchten zijn dan ook al spoedig verstomd, en er kon eenig koers- herstel intreden. De hoop, dat de Amerikaansche regee ring voor de geheele Amerikaansche pe- Iroleum-industrie een stopzetting der productie zal gelasten, is niet vervuld. President Roosevelt heeft echter ver klaard, dat de bondsregeering het on wettige vervoer van boven de toegewe zen contingenten geproduceerde petro leum zal verhinderen, terwijl hij tevens heeft aangedrongen op samenwerking tusschen de gouverneurs der verschil lende staten onderling, teneinde tot een beperking der productie te geraken. Het vraagstuk der overproductie van petroleum in de Ver. Staten vraagt hoe langer hoe dringerder om een oplossing. De kleine producenten, die zich niet bij de productie-regeling der groote maat schappijen hebben aangesloten, bieden hun producenten tegen veel lagere prij zen aan. Zoo werd voor eenige dagen petroleum, afkomstig uit de velden van Üost-Texas, verkocht tot deff prijs van slechts 13 dollarcents per vat, tegen een officieelen prijs van 50 dollarcents, die op zich zelf reeds ruïneus voor de produ centen te noemen is. Industrieele aandeelen waren aan vankelijk eveneens lager, maar later in herstel. Wat Unilever betreft, was de uit- cenzettting van een der bestuursleden over de positie van de margarine-in dustrie, ter gelegenheid van een bezoek van de pers aan de fabrieken der Uni lever, weinig bemoedigend. Wij stippen uit zijn mededeelingen slechts aan, dat de wekelijksche productie van 1400 tot 1000 ton margarine is teruggeloopen. Van deze 1000 ton zijn thans, door de bepaling van het menggebod, dat 40 pet boter moet worden verwerkt, 400 ton boter, zoodat in werkelijkheid, inplaats van 1000 ton, slechts 600 ton margarine wordt geproduceerd. Voor aandeelen Philips hebben zich geen bijzondere factoren doen gelden zoodat dit fonds met de algemeene stem ming der markt is meegegaan. Van de cultuuraandeelen waren suikerfondsen meerendeels prijshoudend. Daarentegen blijven tabakken, afgezien van een tij delijk licht herstel, flauw, wegens de pessimistische verwachtingen voor de aanstaande inschrijvingen. Voor rubberaandeelen is de belang stelling nog steeds uiterst gering; de koersen konden niettemin* iets montee- ren. De fluctuaties op de rubbermarkt blijven onbeteekend, maar de grond stemming voor het product schijnt toch wel iets minder ongunstig te zijn. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 5 pet. Youngleening 44, 46, 38% Philips Gem. Bez. 11114, 106%, 109%, 108 Unilever 85%, 86%, 81%, 82% Kon. Petroleum 138%, 133%, 138 Amstrd. Rubber 52%, 51, 53% Handelsv. „A'dam" 180%, 175%, 177 Deli Batavia Mij. 130, 116, 121% Senembah Mij. 125, 116, 123%, 121% kondigden aan dat Eudaldo uit zijn stoel kwam. De beide meisjes hoorden dat hij naar de verste deur liep, en dat de vrouw wegging en de deur achter zich sloot, zoodra zij hoorde dat Eudaldo werkelijk wakker was. Toen riep Inez zachtjes: „Eudaldo! Ik was het, die klopte je moet me hieruit laten kom wat dichter bij". „Dona Inez?" vroeg de oude man, stilstaande. „Stil toch!" antwoordde het meisje. „Kom dichter bij". Toen hij dit gedaan had, vervolgde zij. „De Generaal heeft mij bij vergissing opgesloten; hij wist niet dat ik hier was, toen hij de deur afsloot. Ik heb honger en dorst, ik heb 't zoo koud, 'Eudaldo laat mij er uit, dan ga ik naar de herto gin Alvarez, om bij haar dochtertje te blijven. Heusch, Eudaldo, 't was niet de bedoeling van den Generaal mij ook op te sluiten". „Hij heeft mij omtrent U ook niets ge zegd", antwoordde de knecht, in twijfel verkeerende. „Maar ik weet niet Hij aarzelHe nog. „Toe, Eudaldo", smeekte Inez, ,'ik heb zot» koud en ben hier zoo alleen „Maar Dona Dolores is er toch ook nog", merkte hij op. Dolores hield zich, terwijl zij nauwe lijks adem durfde te halen, aan de deur post vast. „Hij sloot haar in de binnenste zitka mer op. Hoe zou ik de deur durven open te maken! Je kunt gerust binnenkomen en kloppen zij zal je niet antwoor den". „Bent u er zeker van dat Dona Dolo res binnen is?" vroeg Eudaldo op meer tegemoetkomenden toon. „Absoluut ze In de twee eerste maanden van dit jaar (Januari en Februari 1933) werd uit Duitschland ingevoerd voor ca, 400,000 K.G. zelfwerkend waschmiddel, d. i. 1,200.000 pak tot een verkoops- waarde van ca. 260.000. Dit had 300 Hcllandsche arbeiders werk kunnen geven ènHolland maakt het thans minstens zoo goed, maar 5 cent per pak goedkooper. Gebruikt toch het uitstekend zelf werkend waschmiddel „1, 2, 3" Ne derlandsch fabrikaat en 17% cent per pak 20 goedkooper dan de dure buitenlandsche producten van gelijke samenstelling. (lngez. Med.J Een Zeeland-nummer van de „kampioen". Zeeland is deze week aan de beurt in de reeks provinciale nummers, welke „De Kampioen", officieel orgaan van den A.N.W.B., uitgeeft ter gelegenheid van het aanstaand Gouden Jubilé van den Toeristenbond. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford schreef er het met zijn portret en met foto's van het Middel- burgsche stadhuis en van de Abdij, ge- illustreerde hoofdartikel voor, waarin hij met groote waardeering spreekt over den A.N.W.B., die niet slechts de be langen van zijn leden behartigt, maar zich ook in hooge mate dienstbaar heeft gemaakt aan algemeene belangen en voor wiens arbeid en adviezen de Overheid erkentelijk is. Aan zijn gelukwensch namens de Zeeuwsche bevolking met het te herdenken jubileum voegt de schrijver den wensch toe, dat de Bond met denzelfden ijver en hetzelfde suc ces zal blijven voortwerken.om den toe risten den weg te wiizen, ook in Zee land, een provincie, die schatten aan natuurschoon bevat, waarvan er vele notf zoo weinig bekend zijn. Hoe wei nigen in ons vaderland kennen om niet te spreken van de kostelijke ju- weelen der natuur in Walcheren en Beveland b.v. het Schouwsche dui nengebied, of de Zeeuwsch-Vlaamsche kuststreek van Breskens via Groede, Cadzand naar Retranchement, met als eindpunt het Zwin? En hoe klein is het aantal van hen, die hebben genoten van de wonderbaarlijke bekoring, welke een boottochtje op de Ooster- of Wester- Sdhelde kan bieden? Met warme genegenheid vertelt Henri Dekking van hetgeen hem boeit en be koort in Zeeland, voor hem het schoon ste, het aan afwisseling rijkste en het meest romantische deel van zijn vader land en schetst hij wat dit gewest voor den toerist kan zijn. Van hetgeen de A.N.W.B. voor Zee land is en doet geeft de Afdeelings- consul, jhr. P. J. Boogaert bijzonder- ker!" antwoordde Inez volkomen naar waarheid. „Laat men er alsjeblieft uit!" Langzaam schoof de man den (grendel terug; Dolores' hart klopte nauwelijks en zij maakte zich voor het gevaar ge reed, want maar al te goed wetende dat de trouwe dienaar banger was voor zijn meester dan voor den duivel en alle booze geesten, begreep zij, dat hij haar het passeeren desnoods met geweld zou beletten, als hij haar herkende. „Dank je, Eudaldo dank je wel!" riep Inez uit, toen de klink van de deur af was. „En maak nu ook de buitendeur voor me open", zei ze met haar mond op de plaats waar de deur openging. Toen trok ze zich in de duisternis te rug, De deur was nu heelemaal open en Eudaldo liep naar den ingang. Dolores kwam met gebogen hoofd naar voren en trachtte de manier van loopen van haar zuster na te bootsen. Nog nooit had een afstand haar zoo lang toegeschenen, als die tot de voordeur, die Eudaldo reeds voor haar openmaakte. Maar zij durfde haar ganig niet te versnellen, want hoewel Inez zich in huis met vol komen zekerheid bewoog, liep zij altijd met een zekere weloverwogen voorzich tigheid, en stond dikwijls stil als zij een kamer overstak. Het blinde meisje, dat precies het aantal passen wist van de eene deur naar de andere, luisterde met heel haar wonderlijk scherpe gehoor of alles goed ging tot Dolores veilig en wel heelemaal buiten was. Dolores kon niet meer dan enkele pas sen van de deur verwijderd zijn (geweest, toen Inez onwillekeurig schrok, want zij hoorde buiten, ver weg, een geluid, maar zoo ver weg, dat Dolores het on mogelijk kon hebben vernomen, maar DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN Stemgerechtigden en candi- datenlijsten. Het aantal stemgerechtigden voor de Tweede Kamer-verkiezingen op 26 April a.s. is gestegen tot meer dan vier millioen. Het bedraagt 4.097.638 tegen 3.561.950 bij de laatste Tweede Kamer verkiezingen op 3 Juli 1929; een ver meerdering dus van 535.688 kiezers. Verdeeld over de achttien kieskrin gen bedraagt het aantal stemgerechtig den in eiken kieskring (met de getallen van 3 Juli 1929 in de tweede kolom): Kieskring I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII XIII XIV XV XVI XVII XVIII 's-Hertogenbosch Tilburg Arnhem Nijmegen Rotterdam 's-Gravenhage Leiden Dordrecht Amsterdam Den Helder Haarlem Middelburg Utrecht Leeuwarden Zwolle Groningen Assen Maastricht 1933. 224.371 199.692 227.941 201.216 309.367 248.839 209.314 273.298 429.599 191.411 223.192 132.757 214.819 193.370 269.467 209.068 106.369 233.548 1929. 185.220 173.661 195.575* 177.991 266.983 211.777 181.771 234.219 378.091 169.038 170.536 122.883 183.639 202.567 226.348 188.047 96.859 196.745 Totaal geheele land: 4.097.638 3.561.950 Het grootst aantal candidatenlijsten in VI 's-Gravenhage 26 26 één Kring bedraagt thans 39 en bedroeg VII Leiden 26 21 in 1929 slechts 26. Het kleinst aantal, VIII Dordrecht 24 19 dat in 1929 17 bedroeg, is thans 22. IX Amsterdam 39 25 Het juiste aantal lijsten in eiken Kies X Den Helder 25 20 kring bedraagt thans (met getallen van XI Haarlem 28 25 1929 in tweede kolom): XII Middelburg 22 18 1933 1929 XIII Utrecht 29 22 Kieskring I 's-Hertogenbosch 27 21 XIV Leeuwarden 23 17 II Tilburg 26 22 XV Zwolle 23 19 III Arnhem 27 21 XVI Groningen 23 19 IV Nijmegen 23 21 V Rotterdam 35 25 XVII Assen 23 19 XVIII Maastricht 25 20 heden in een overzicht van het werk en van de geschiedenis van dën Bond in Afdeeling IV. Evenals de vorige provinciale num mers bevat ook dit de portretten der Bondsofficials in de provincie en kiek jes van stads- en dorpsgezichten en van onze schilderachtige bevolking, die voor de niet-Zeeuwen in Nederland een be vestiging zijn van hetgeen Dekking in zijn artikel met zooveel warmte heeft getuigd van ons mooie land zoo vol ka rakter. Openbare leeszaal. In de algemeene vergadering van de vereeniging Openbare Leeszaal en Bi bliotheek deelde mevr. M. Burgersdijk- Bleeker mede, dat de vereeniging „Ons Huis" haar likwidatiebedrag ad 643,18 aan de Openbare Leeszaal aanbiedt. Met groote dankbaarheid heeft het be stuur deze schenking aanvaard en be sloten dit bedrag te storten in het boe kenfonds, waaruit meer kostbare wer ken betaald worden. Dit besluit van het bestuur van „Ons Huis" verdient daarom bijzondere waar deering, omdat niet alleen in zijn huis de Openbare Leeszaal later gevestigd is, maar ook de door dat bestuur jaren ge leden als een onderdeel van zijn werk ingerichte bibliotheek in zekeren zin be schouwd worden kan als het kleine plantje, waaruit de ibibliotheek der Openbare Leeszaal gegroeid is. Inkomstenbelasting. De Rijksontvanger alhier verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de aanslagen in de Inkomstenbelasting, in dien de aanslagbiljetten in November Inez met haar veel scherper gehoor wel. Haar zuster terugroepen zou gelijk staan met elke verdere poging van ontsnappen in duigen 'te doen vallen; haar door te laten loopen, leek bijna even noodlot tig zij had wel luidkeels willen schreeuwen van angst. Maar Dolores was al buiten en een oogenblik later sloeg de zware deur weer dicht. Als een (geest sloop Inez weg en ging naar Dolo res' kamer, want Eudaldo zou naar alle waarschijnlijkheid komen kloppen, waar hij dacht dat Dolores gevangen zat. En dat deed hij ook, een verwensching mom pelend tegen 't lampje, dat uitgegaan was, zoodat 't in de kleine hal donker was. Hij klopte en sprak door de deur heen, ter wijl hij herhaaldelijk op smeekende toon aanbood eten en vuur te brengen. Want hij hield heel veel van de beide zusters, maar angst voor den ouden Mendoza was het domineerende element in zijn leven. Tenslotte schudde hij zijn hoofd en ging mismoedig het lampje weer aanste ken; toen grendelde hij de deur achter zich, in de volle overtuiging dat hij Inez uitgelaten had en dat Dolores in de ver ste kamer was. Toen Inez hem hoorde weggaan, wierp zij zich op Dolores' bed en begroef haar gezicht in het kussen, snikkende om haar vreeselijke eenzaamheid. Ook huil de zij om iets, dat zij zelfs niet goed be greep en dat haar juist daarom zoo pijn lijk aan deed een gevoel, dat leek op een hevige, lichamelijke pijn, maar dat zij toch aanvoelde als iets, dat een bron van aardsche zaligheid had kunnen zijn. 1 Zij kon niet begrijpen dat het liefde was, I liefde, die, zooals zij liad hoören zeggen, zoowel voor vrouwen als mannen het hoogste geluk beteekende en hen tot 1932 of vroeger zijn gedagteekend, eind April behooren te zijn voldaan. Betaling kan geschieden aan het kan toor van dien Ontvanger aan het post kantoor aan de hulpkantoren der poste rijen in de tot het kantoor behoorende gemeenten en verder per postgiro. Herdenkingssamenkomst Willem van Oranje. BIGGEKERKE. Donderdagavond werd alhier de herdenkingssamenkomst ge houden van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje. De kerk was bijna geheel gevuld, ter wijl het geheel met palmen en vlaggen versierd een feestelijken aanblik bood. De bijeenkomst werd geleid door ds. C. vanderWaa. Als eerste der sprekers gaf de heer H. F. C. M u s c h, hoofd der Hervormde school een overzicht van de jeugdjaren van den Prins. Ds. C. vanderWaa had tot onder werp: „Vrijheidsheld, nog geen Geloofs held." Door zijn staatkunde was de Prins vrijheidsheld geworden, doch door de verdrukking een geloofsheld. De heer A. J an se, hoofd der Gere formeerde school sprak naar aanleiding van den naam, dien het volk den Prins gaf: „Vader Willem" zulks door zijn groote opofferingen en liefde jegens zijn verdrukte onderdanen. De heer C. S t u ij, onderwijzer, be schreef de laatste levensjaren van den Prins. De verschillende sprekers werden afgewisseld door gemeenschappelijk ge zang; de Chr. zangvereeniging „Halle lujah", onder leiding van den heer Joh. wezens van hoogere orde maakte. Zoo lag zij daar in haar eenzaamheid met brandende tranen haar hart uit te snik ken. Buiten in den corridor deed Dolores eenige stappen, zich herinnerende dat Inez haa.r had gezegd met de linkerhand den muur te blijven aanraken. En toen hoorde ook zij betgeen reeds veel eerder haar zusters oor had getroffen. Een oogenblik stond zij stil, spande haar oogen in om in het halfduister van een enkele lamp te zien. Zij zag echter niets, maar hoorde 't ge luid dichter bij komen. Toen stak zij vlug den corridor over naar den naastbij- gelegen uitbouw, om zich daar te verber gen. Tot haar schrik merkte zij dat het licht der volle maan bijna zoo helder als daglicht naar binnen stroomde en dat zij zich niet kon verbergen. Inez had geen begrip van maanlicht. Zij drukte zich tegen den muur en maakte zich zoo klein als zij maar kon, want het was mogelijk dat iemand, die voorbij kwam, zou doorloopen zonder om te zien. Zenuwachtig en uitgeput door alles wat zij sinds den middag had doorgemaakt, hield zij haar adem in en wachtte. De regelmatige stap van een man, die rijlaarzen en sporen droeg, kwam mee- doogenloos in haar richting zonder haast, zonder ophouden. Niemand anders, die sporen droeg, dan haar vader kwam hierlangs. Ademloos luisterde zij naar de holklinkende echo der voetstappen en keek langs den muur van den uitbouw. Dadelijk zou zij zijn magere gestalte met den korten, grijzen baard in het witte maanlicht zien. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 9