BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. KUNST EN WETENSCHAP. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 7 APRIL 1933. No. S3. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D HET PERSONEEL IN 'S RIJKS DIENST. DE LANDBOUWMACHTIGINGSWET. In de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in den land bouw, zet de regeering haar bedoeling met de machtigingswet nader uiteen. De ministers zijn tot het inzicht ge komen, dat bestaande regelingen veels zins aanvulling behoeven en dat een ver scheidenheid van nieuwe regelingen zich in concreten vorm als noodig afteekenen. Aanvulling van bestaande regelingen heeft in enkele gevallen het karakter van het beveiligen van het systeem van uitvoering tegenover hen, die er voordeel in zien, zich daarbuiten te blijven stel- len. Ruime bevoegdheden als de Crisis Varkenswet bezit de Crisis-Zuivelcen- trale thans niet. Aanvulling van de CrisisZuivelwet in dezen geest zou noodig wezen. Nu echter de perspectieven veel duisterder uitvielen dan de reeds ongun stige veronderstelling bij de invoering der wet, nu de geweldige overproductie zich in de melkrijke maanden April en Mei aankondigt, moet de regeering we ten, waarheen zij het bedrijf zal kunnen voeren. Weliswaar bestrijkt de opruiming van melkvee tot een limiet, welke beter met de huidige perspectieven in den export van zuivel strookt, een ruime periode, doch nu de inzichten daaromtrent vrij wel algemeen gerijpt zijn, mag er niet ge talmd worden met het begin van de noo- dige sterke vermindering van den melk veestapel. Elke gelegenheid van veeuit- voer, zij het van betrekkelijke kleine quanta, moet worden aangegrepen. De regeering hoopt, dat het haar moge gelukken voor de landbouwers nog iets meer dan het naakte bestaan te kun nen behouden, maar zij moge hier daar bij verzekeren, dat zij een ruimer be staan pas wil verzekeren, indien de an dere groepen der bevolking in econo misch opzicht heelhuids gelaten kunnen worden. Om in dezen toestand de veiligste op stelling te kiezen, lijkt het ook den mi nisters het meest aanbevelenswaardig een stelselmatige productiebeperking door te voeren van die producten, wel ke in het buitenland jiiet in den ouden omvang zullen zijn te plaatsen. Daarnaast zal er naar gestreefd wor den de voor de binnenlandsche behoefte meest noodzakelijke grondstoffen op de voordeeligste wijze te produceeren. Het is voor de hand liggend hierbij aai! de binnenlandsche graanbehoefte te denken. De Tarwewet heeft een bevredigen de oplossing op één punt reeds gege ven. Wat de andere granen betreft, zal zeer spoedig overwogen dienen te wor den in welke richting, met inachtne ming van alle andere belangen, de ver betering der positie van de verbou wers moet nagestreefd worden. DEMONSTREERENDE DRENTSCHE BOEREN OP HET BINNENHOF. Op het Binnenhof te Den Haag liepen gisterochtend twee Drentsche boeren, die borden met zich meedroegen met opschriften, welke bestemd waren voor de leden van de Eerste en Tweede Ka mer, die in vergadering bijeenkwamen. Aan den voorkant van die borden stond vermeld: De boer ontvangt 66, an deren 214, schrijnende tegenstelling. Het indexcijfer Levensonderhoud was voor' den oorlog 100 en is thans 140. De prij zen der landbouwproducten thans 66, du?. de prijzen van andere produc ten 214. Volksvertegenwoordigers, het Nationaal belang vraagt ten spoedigste opheffing van deze wanverhouding. De onderteekening luidde; het ondergaan de platteland. Aan de keerzijde van de borden wer den eerst eenige „sprekende cijfers" van eenige landbouwproducten genoemd, waaronder stond te lezen: het geheele platteland is alleen te redden met loonen- de prijzen van alle landbouwproducten. De onderteekening aan deze zijde luid de: de boerenbonden. Aangezien de beide „demonstrantén" op het tot hen gericht verzoek aan de op het Binnenhof dienstdoende politie niet de vereischte vergunning konden toonen, om deze borden met zich te dra gen, werd hun een verder demonstree- ren niet toegestaan. De opbrengst van de te Utrecht gehouden Emmabloemcollecte is 3486 (v. j. 3200). Naar de Tilb. Crt. meldt, bestaat te Tilburg het voornemen in 1934 een groote nationale tentoonstelling te orga- niseeren ter propageering van het Ne- derlandsch Product. Bij Kon. besluit is benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje-Nassau, mevr. D, van Dorp, geb. Beucker An- dreae, arts, directrice van de Stichting Rotterdamsch Zeehospitium, te K a t- wijk aan Zee. B. en W. van Den Haag heb ben voorgesteld voor het jaar 1933'34 45 opc. op de gemeentefondsbelasting te heffen (voorloopig was gerekend op 26 opc.) Donderdagmorgen is het postvliegtuig de Kwartel van Schiphol naar Indië ver trokken. Een passagier voor Caïro be vindt zich aan boord. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bioscoopbond heeft besloten de bioscoopsluiting te Venlo en Tege- len op 28 April te doen ingaan. Collecte Crisis-comité, De collecte voor het Crisis-comité heeft deze week 82.06 opgebracht. Mevrouw Bouwmeester, de actrice van het Cor Ruijs ensemble, die op 17 Maart te Vlissingen plotseling ongesteld werd en in het St. Josephziekenhuis moest worden geopereerd, heeft gisteren het ziekenhuis hersteld verlaten. O. en W. SOUBURG. Voor de alhier op Pinksteren a.s. te houden kennis,i zijn plaatsen gegund voor een Turksche luchtschommel, zweefmolen, draaimo len, sporttenten, gebakkramen, schiet tenten, variététheater, nougat- en sui- kerkraamen enz. HOEDEKENSKERKE. In de gehouden vergadering, van ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke waren 12 ingelanden vertegenwoordigd uitbren gende 13 stemmen. De begrooting voor het dienstjaar 1933/34 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf ad f 25.037, met een post van on voorziene uitgaven groot 1.916.75 Het dijkgeschot werd daarbij bepaald op 19. per H.A. algemeen verlaagd met 3.50 per H.A. De aanslag der vroonen bleef op 7 per H.A. bepaald. Besloten werd een gedeelte berm van den zeedijk vanaf den Moertjesdijk te verharden met grove grint. KLOETINGE. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling stonden op 1 April ingeschreven 23 werkloozen. Op 1 Mrt. 45 werkloozen. Luchtdemons tra ties. ZIERIKZEE. Naar men aan de Zierikzeesche Nieuwsbode meldt, over weegt het luchtvaartcomtié „Schouwen- Duiveland" de mogelijkheid om Maan- datg 5 Juni (2e Pinksterdag) op het vliegveld „Haamstede" luchtdemonstra- ties te doen plaats hebben door leden van de Südwestdeutsche Sportflieger- verein. BROUWERSHAVEN. De garnalen- visschers hebben de vorige week aan gevoerd 5370 kg groote garnalen en 2680 kg kleine garnalen. De prijs bedroeg 10 ct. per kg voor de groote en lü ct. ct. voor de kleine garnalen. OOSTBURG. De vereeniging „Flora- lia" hield Dinsdag hare jaarvergadering, die door een 18-tal leden werd bijge woond. Uit de rekening van den pen ningmeester bleek, dat de middelen in geen ongunstigen toestand verkeerden; de ontvangsten over 1932 bedroegen 324, de uitgaven f-, 194, Het ledental was 97. De heeren J. RiseeuwMazure en J. A, German werden met algemeene stem men herbenoemd tot bestuurslid. Besloten werd tot een excursie aan de Gentsche Floralie's in de Paaschweek op 25 of 27 April. Aan de leden zijn dit jaar verstrekt drie verschillende herfstfloxen, waarbij in het volgend voorjaar nog een paar één jarige planten zullen gevoegd worden, met het oog op eventueele tentoonstel ling. De afdeeling zal zich belasten met de beplanting van een bloemperk in het ge meenteplantsoen of met het aanbrengen van vaste planten rond de muziektent al daar. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewetens- geld) bij den ontvanger der directe be lastingen te Hulst f 10.14, Middel burg 175.12. De verplaatsing van den Rijksklerk der Directe Belastingen F. J. van Oppen te Sas van Gent naar Schagen is op verzoek ingetrokken. De heer F. E. Ebels lid der Tweede Kamer sprak Woensdag te Oostburg over landbouwvraagstukken, paeht- steunwetten, enz. Ten nadeele van een landbouwer te G r o e d e zijn dezer dagen uit een op diens erf staand kippenhok een 20 tal kippen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 26 Maart tot en met 1 April, in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Middelburg 1, Diphtherie; Vlissingen 1. Het aantal sterfgevallen aan influenza bronchitis en pneumonie in de 46 ge meenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Januari 1933 eene be volking van 3.985,990 inwoners, voorge komen gedurende deze week is aan in fluenza 4, aan bronchitis (acuta, chroni ca) 10, aan bronchopneumonie (capillai re bronchitis) 30, aan lobaire pneumonie (croupeuze pneumonie) 11, aan pneumo nie zonder meer 18. Totaal 69. Candidaat K. Kraay, uit Utrecht, is Zondag.bevestigd bij de Ned, Herv. Ge meente te St. Annaland door ds. H. A. de Geus, van de Bilt, met een predi- catie over Jes. 53: 10b. Aan de hand oplegging werd deelgenomen door den consulent ds, G. Moerman van Stavenis- se. De (gemeente zong den jongen leeraar toe Ps. 134: 3. Ds. Kraay deed zijn intrede, spreken de over Luk, 13: 24, Ds. Kraa,y werd toegesproken door ds. Joh. de Bres van St. Maartensdijk als praetor van den ring Tholen, Ds. G. Moerman, sprak hem nog toe, op wiens verzoek de gemeente zong Ps. 132: 6. Een predikant geschorst. Het Ned. Hervormd classicaal bestuur van Zutfen heeft, naar de anti-rev. „Rot terdammer" meldt, naar aanleiding van het^ arrest van het gerechtshof te Am sterdam, waarbij ds. E. Reeser, predi kant der Ned. Herv. gem. te Winters wijk, in hooger beroep is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, dezen provisioneel geschorst en deze zaak ih handen van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland gesteld. „Geslaagd te 's Gravenhage voor het machinistendiploma B, de heer L. J. Bosdijk alhier". Bij het te Den Ha^ag gehouden ez- amen voor leerares coupeuse is geslaagd mevr. J. M. Gerrits te V e e r e. Op iniatief van de Zeeuwsche Pro- pagandacommissie van het N. O. G. zal dit jaar, als de verschillende afdeelin- gen daartoe willen medewerken en sommige hebben reeds besloten steun te verleenen, te Goes een N.O.G, dag worden gehouden, Te Oud-Sabbinge had de eindles plaats van den algemeenen tuinbouw- cursus van W olphaartsdijk. Met de onderwijzers en de leerlingen waren aanwezig de rijkstuinbouwconsulent de heer Van der Plassche, B. en W. der ge meente, de Commissie van Toezicht en een groot aantal ouders der leer lingen. Het hoofd van den cur sus de heer Nieuwenhuize opende de bijeenkomst en zette het doel van de eindles uiteen, spr. had als les gekozen: „De samenstelling van onze meest ge bruikte sproeimiddelen als proeve van toegepaste scheikunde". De heer Abra- hamse gaf als vakonderwijzer les over de Druiventeelt. De rijkstuinbouwconsu lent reikte hierop met eenige waardee- rende woorden aan onderwijzers en cur sisten aan elk der leerlingen een diplo ma uit. Te weten aan: C. van Luijk, B. de Maker, J. Schipper, K. J. Janse, M. den Herder, C. van de Kreeke, W. Tiel- kemeijer, J. van Leeuwen, J, Houteka mer; en spoorde hen aan op den inge slagen weg voort te gaan. De heer Van der Slikke deelde vervolgens de cijfer lijsten uit en feliciteerde hen met het behaalde succes. Een der leerlingen dankte op hartelijke wijze de onderwij zers voor hun lessen en bood namens de leerlingen een geschenk aan als blijk van waardeering, waarvoor hartelijk dank werd gezegd. 10e Paaschvee-tentoonstelling te den Bosch. Onder groote belangstelling werd te 's-Hertogenbosch de 10e Paaschveeten- toonstelling gehouden. De burgemeester van Den Bosch hield een toespraak, waarin hij de belangstelling van de echt- genoote van den Commissaris der Ko ningin aan alle boerinnen van Brabant, ten voorbeeld stelde. Hij benoemde haar tot eerepropagandiste der veemarkt en reikte haar den penning van de vee markt over. Op de tentoonstelling was het aantal inschrijvingen gelijk aan 't vorig jaar. In de hoofdklassen der runderen overtrof fen ze alle vorige jaren. De wisselbekers werden o.a. toege wezen: Het Centraal Bureau voor de statis tiek heeft een beknopt ovrzicht uitge geven betreffende het personeel in 's Rijks dienst over 1929. Dit is de eerste maal, dat in Nederland officieel opgaven betreffende genoemd personeel in het licht worden gegeven. Reeds in '925 is door de Regeering be sloten tot het doen samenstellen van 'n zoodanige statistiek, doch de te over winnen moeilijkheden waren zóó groot, dat de pogingen, om de voor deze sta tistiek benoodigde gegevens te verzame len, zonder succes bleven. Later kon men wel succes boeken, doch toen ging men niet tot publicatie over, ook omdat het departement van financiën niet voor de juistheid der gegevens durfde in staan. De opgaven hebben uitsluitend be trekking op personeel in Rijksdienst (zoowel burgerlijk als militair); niet op genomen zijn personen, werkzaam bij door het Rijk gesubsidieerde instellin gen, zooals b.v. het onderwijzend perso neel, voorzoover niet werkzaam aan Rijksonderwijsinstellingen. Het ligt in de bedoeling, om de ge gevens over 1930 en 1931 nog in den loop van 1933 uit te geven. Voor zoover het burgerlijk per soneel betreft waren op 31 December 1929 in totaal 60.021 personen in 's Rijks dienst en wel 52.377 mannen (87,26 pet.) en 7644 vrouwen (12.74 pet.); er waren dus bijna 7 maal zooveel man nen in dienst als vrouwen. Van de man nen waren er 49.867 (95.21 pet.) het ge heele jaar 1929 in dienst en 2510 (4.79 pet.) een gedeelte van het jaar. Voor de vrouwen zijn deze cijfers resp. 6500 (85.03 pet.) en 11.44 (14,97 pet.) Van de 60.021 personen waren er in vasten dienst 47.367 (78.92 pet.), t.w. 42.596 mannen (70.97 pct.jen 4771 vrouwen (7.95 pet.) of bijna 9 maal zooveel man nen als vrouwen. 4219 Personen (7.03 pet.) waren in tijdelijken dienst, waar van 3514 mannen (5.85 pet.) en 705 vrouwen (1.18 pet.) of bijna 5 maal zoo veel mannen als vr,ouwen. Op contract waren 7114 personen (11.85 pet.) werk zaam en wel 5176 mannen (8.62 pet.) en 1938 vrouwen (3.23 pet.) of ruim 2% maal zooveel mannen als vrouwen. In zijdelingschen dienst waren 1321 perso nen (2.20 pet.), namelijk 1091 mannen (1.82 pet.) en 230 vrouwen (0.38 pet.) of bijna 5 maal zooveel mannen als vrou wen. Van het totale aantal personen (60.021) waren er 41.907 (69.82 pet.) gehuwd, t. w. 41,744 mannen (69.55 pet.) en 163 vrouwen (0.27 pet.) en 18.114 (30.18 pet.) ongehuwd, t.w. 10.633 mannen (17.72 pet.) en 7481 vrouwen (12.46 pet.) Er waren ruim twee maal zooveel gehuw den als ongehuwden in dienst (resp, 41.907 en 18.114). Houdt men evenwel rekening met het geslacht dan blijkt, dat er bijna 4 maal zooveel gehuwde man nen in dienst waren als ongehuwde; het aantal ongehuwde vrouwen daarentegen was bijna 46 maal zoo hoog als dat der gehuwde. Onderstaand staatje geeft een over zicht van het gemiddeld netto-inkomen van mannen en vrouwen, onderscheiden naar den burgerlijken staat en naar het dienstverband; bovendien zijn totaalcij fers opgenomen. dienstverband mannen vrouwen totaal ge huwd onge huwd ge huwd onge huwd ge huwd onge huwd in vasten dienst. in tijdelijken dienst op contract in dienst. in zijdelingschen dienst U2472 „"1899 1433 1161 f 1966 1315 970 698 f 1893 1133 818 748 f 1690 1143 803 798 f'2471 1891 1428 1146 f 1835 1267 908 718 totaal f 2394 f 1567 f 1616 f 1475 f 2392 f 1527 i f 2248 f 1476 f 2159 Hieruit blijkt, dat het gemiddeld netto inkomen van een persoon, die het ge heele jaar in 's Rijks dienst was, 2159 per jaar heeft bedragen. Dit gemiddeld netto-inkomen per jaar was voor de ge huwden belangrijk hooger dan voor de ongehuwden enz. Alleen de gehuwde mannen in vasten dienst hadden een hooger inkomen dan het gemiddelde, terwijl alle overige groepen beneden het gemiddelde 2159) bleven. Op 31 December 1931 bedroeg de to tale militaire personeel- sterkte 11.435, waarvan gehuwd 8180 (71.53 pet.) en ongehuwd 32.55 (28.47 pet.) Het gemiddeld netto-inkomen per jaar per militair bedroeg in 1929 2268 en wel gemiddeld fi 2577 voor de gehuw den en 1193 voor de ongehuwden. Vergelijkt men hiermede de cijfers van 't burgerlijk personeel voorzoover de ge huwde en ongehuwde mannen in vasten dienst betreft, dan blijkt het gemiddeld netto-inkomen voor den gehuwden mili- Zilveren V. en D. wisselbeker: H. Han- ken, Wilhelminadorp; (kampioen runderen). Zilveren beker van de Slachtvee On derlinge te Zwolle: H. Hanken, Wil helminadorp. De jury heeft o.a. de volgende bekro ningen toegekend: A, Vette Runderen. Klasse 2. Fijnste en best gemeste os, met niet meer dan 4 breede tanden: 1. H. A. Hanken, Wilhelminadorp; 2, en 3. Fa. C Blokpoel en Zonen, Goes. Klasse 3. Fijnste en best gemeste os, met niet meer dan 6 breede tanden: 1 en 2. H. A. Hanken, Wilhelminadorp. Klasse 4 Fijnste en best gemeste os met niet meer dan 6 breede tanden: 1. H. A. Hanken, Wilhelminadorp. Klasse 5. Fijnste en best gemeste vaars, met niet meer dan 2 breede tan den: 3b. S. A. de Visser, Hansweert, gem. Kruiningen. Klasse 6. Fijnste en best gemeste vaars, met niet meer dan 4 breede tan den: 3c. Fa. C. Blokpoel en Zonen, Goes. Klasse 13. Zwaarste en best gemeste koe van allen ouderdom: 1. H. A, Hanken, Wilhelminadorp. Klasse 16. Fijnste en het best gemeste vaars met nog geen breede tanden: 3. Gebr. Zuidweg-Burger, Krabben- dijke. Klasse 18. Fijnste en best gemeste stier met 2 of meer breede tanden: 2. Fa. C. Blokpoel en Zonen, Goes. Klasse 19a. Fijnste en best gemeste dikbil tot en met 2 breede tanden: 2. Fa. C. Blokpoel en Zonen, Goes, Klasse 20. Fijnste en best gemeste dik bil met meer dan 4 breede tanden: 1. Fa, C, Blokpoel en Zonen, Goes, tair iets hooger te zijn dan dat van den gehuwden man in burgerlijken dienst 2472); het gemiddeld netto-inkomen van den ongehuwden militair is echter belangrijk lager dan dat van den on gehuwden man in burgerlijken dienst 1966). Bij beschouwing van het gemiddeld in komen van den ongehuwden militair moet men in het oog houden, dat onder de militairen beneden den rang van on derofficier zich een aantal soldij-genie tende militairen bevinden, die een be trekkelijk laag geld-bedrag genieten, dat evenwel gecompenseerd wordt doordien zij in het genot zijn van vrij voeding, kleeding, huisvesting en genees- en heelkundige behandeling; voorts, dat zich bij het wapen der Kon. Marechaus- sée en de politietroepen een zeer be langrijk percentage jongere militairen bevindt, die uiteraard onder de lage schalen van de desbetreffende bezoldi gingsregeling vallen. Afdeeling Vette Kalveren. Extra Klasse, Groepen van minstens 5 stuks runde ren van één eigenaar: 1. H. A. Hanken, Wilhelminadorp; 2 Fa. C. Blokpoel, Goes. Voor het eerste overschreed de afge- loopen week het aantal auto's op de Bossche veemarkt de 500, Den eigenaar van den SOOsten auto werd namens het gemeentebestuur de veemarktmedaille aangeboden. Teneinde eenig begrip te (geven van de enorme beteekenis der Bossche vee markt, diene, dat op dezen dag in 1932 werden aangevoerd 1090 stuks groot vee (hoornvee), terwijl de aanvoer dit jaar het cijfer 2101 stuks vee bereikte. EEN REGEERINGS-GEDENKPENNING. Van 's-Rifks Munt. Het leven en strijden van Prins Wil lem zoo schrijft ons 's Rijks Munt meester de heer Hoitsema vertoont talrijke hoogst boeiende facetten, die al le waard zouden zijn hunne weerspie geling op het duurzame metaal van den herdenkingspenning te vinden. Bij het doen van een keuze hieruit voor den Penning, die de Nederlandsche Regee ring ter Herinnering aan 's Prinsen ge boortejaar 1533 deed vervaardigen, is het beeld gekozen van den man, dien het Wilhelmus laat zeggen: „Mijn Schilt Ende Betrouwen Sijt Ghij O Godt Mijn Heer", het beeld van den Strijder die, het zwaard afgelegd, zich buigt voor Hoogere Macht, door Wie hij zich, in gunst en

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 9