GOESCHE COUPANT- W.Od STATEN-GENERAAL. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 82. TWEE BLADEN. DONDERDAG 6 APRIL 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. 5*1613 Tot steun. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. m MIDDELBURG. SOES. Verwachting tot Morgenavond Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeiding«s Maart. ZUID-IEVELAND. MIDDELBUPGSCHE COUBANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Adswrtentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschf Courant"; Bureaux! Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriel „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. me! .Brieven" cf „Bevragen bureau dezer co®' rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent, pmsm Elders in dit blad zullen onze lezers een advertentie en een ingezonden stuk vinden, waarin het Zeeuwsch Comité tot steun verleening aan Joodsche vluchte lingen een oproep tot de Zeeuwen richt, om gelden, benoodigd voor de steunver- leening aan-de Joden, die, do-or de ver volgingen waaraan zij in Duitschland zijn blootgesteld, de vlucht moesten nemen. Wij zouden daaraan te dezer plaatse een enkel woord willen toevoegen. Voor het allergrootste deel kent de Nederlander de rassenhaat gelukkig niet. Toestanden zooals in Amerika en En geland bevreemden ons. In Amerika, waar men den mensch niet onder de huidkleur van den neger kan vinden, waar de knapste advocaat, de bekwaam ste chirurg, als hij een zwarte of ge kleurde huid heeft, als minder dan de minderwaardigste blanke beschouwd wordt. In Engeland, waar men in bekrompen eigenwaan dermate van de superioriteit eener witte huidskleur overtuigd is, dat ook daar alles wat bruin, geel of zwart is, niet alleen als anders, maar ook als min derwaardig beschouwd wordt. Dat laat ste zégt men wel niet met zooveel woorden, maar het komt er toch op neer. Dat is rassenh a a t in zijn ergsten vorm, rassenw aan op zijn minst. En: dat betreft nu nog menschen van andere nationaliteit, vaak andere talen sprekende, en in andere werelddeelen wonende, doch niet eigen landgenooten. Is deze rassenwaan dus al verwerpe lijk, hoeveel te erger, moet het dan met het anti-semitisme wezen? Want weliswaar geldt het ook hier een ander ras het ware dwaasheid dat te trachten te ontkennen en geen enkele Jood zal daar zelf aan meedoen maar het geldt hier eigen landgenoo ten. Voor het anti-semitisme is dus wij schreven er reeds eerder overin Ne derland al heel geen goeden voedings bodem te vinden. Een dergelijke ver deeldheid is in strijd met de innerlijke gevoelens van het Nederlandsche volk in zijn algemeenheid. Wij weten heel wel, dat ieder mensch zijn eigen aard heeft. Dat de Brabander anders is dan de Fries, de Groninger anders dan de Zeeuw of de Limburger, dat dus ook een Jood van andere ge aardheid is als bijv. een Germaan. Maar daarbovenuit weten wij twee andere dingen ook heel zeker: dat de Neder landsche Joden zijn, en zullen blijven volwaardige volksgenooten en mede landers in ons vrije Nederland,en dat alle Nederlanders er steeds naar zullen blijven streven, in eiken mensch, van welke huidskleur en welke afstamming dan ook, den medemensch te zien. Die beoordeeld en gewaardeerd moet wor den naar zijn innerlijke qualiteiten en eigenschappen, naar de mate van zijn verdiensten voor de maatschappij, de wetenschap, de cultuur, de menschheid in haar geheel. Dat is de eenige juiste en ware maat staf die in Nederland aangelegd zal wor den. In Duitschland doet men dat niet. On danks zijn hooge cerebrale en ten dee ls artistieke kuituur heeft de Duitscher, althans een hard schreeuwend en niet te minachten groot deel van het Duit- i u Vi°^' steec^s °P dit gebied een ster ke bekrompenheid aan den dag gelegd.. Een misprijzenswaardig vermogen om een stokpaardje te berijden en, daarop chargeerende, een zondenbok te zoe ken om die de woestijn in te jagen.. Dat is het Duitsche anti-semitisme. De vuige en botte geest, die den moorde naarshand bestuurde welke den fijnzin- ?igen en zedelijk hoogstaanden Jood Walter Rathenau het levenslicht uit blies. Dat kinderlijke en naïeve anti-semi tisme is door de Hitlerianen acuut vaar dig geworden over Duitschland. Vele Joden zijn daardoor gedwongen geworden naar het buitenland de wijk te nemen. En als zoovele eeuwen geleden staat ook nu weer het gastvrije Nederland open voor hen, die, om huns geloofs wil- Je, m ballingschap moeten gaan. Met is bekend, dat onder de Joden een sterk internationaal saamhoorig- he.dsgevoel bestaat, dat zij, in gevallen als deze zelf het eerst, en diep8 in den zak plegen te tasten om hun geloofsge- nooten te helpen. Goed, dat zal nu ook wel weer ge schieden. Maar wij zouden ook de Zeeuwsche niet-Joden willen oproepen om, al ware het bij wijze van demonstratie tegen de mensch-onwaardige gezindheid, die in het Duitsche anti-semitisme aan den dag treedt, hun steentje bij te dragen. Opdat Nederland zijn eeuwenouden roep van gastvrijheid, van asyl voor ver volgden, met breed gebaar gestand doe. EERSTE KAMER, Bedrijfsraden. De instelling der bedrijfsraden was gister de hoofdschotel. De heer Steger (r.-k.) zeide, dat we te doen hebben met een ommekeer in het bedrijfsleven. Hij vindt het ontwerp zeer sympathiek. De heer P o 11 e m a (c.-h.) zegt, dat zijn fractie niet gunstig over dit ontwerp denkt, hij heeft vooral bezwaar tegen de verordenende bevoegdheid van de be drijfsraden. De heer Schoenmakers (r.-k.) bestreed verschillende tegen het ontwerp aangevoerde bezwaren. De heer D a n z (s.-d.) ziet geen enke le reden den dictatuur in het bedrijfsle ven te handhaven. Dit wetsontwerp gaat niet ver genoeg. Ondernemingsraden waren logischer en practischer geweest dan bedrijfsra den. Het ontwerp brengt weinig veran dering in den bestaanden toestand. Niettemin zal hij voor stemmen. De be drijfsraden zijn niet in het belang van den consument. De heer Kranen burg (v.-d.) heeft geen bezwaar tegen het ontwerp, doch acht het opnemen der rechterlijke bevoegdheid in art. 27 onjuist. De heer De Bruijn (c.-h.) is overtuigd van de goede werking der wet. In de avondvergadering heeft minister Verschuur de sprekers be antwoord. Hij zeide o,a. dat medezeg genschap het bezit niet zou aantasten, tot dergelijke consequenties leidt het ontwerp niet. Hier wordt alleen een sfeer geschapen, waarin de ondernemer zal hebben te leven. Daarna replieken. Heden voortzetting. Haven van Terneuzen. De Kamer nam bovendien het wets ontwerp aan inzake onteigening van gronden, noodig voor uitbreiding der havenwerken te Terneuzen. De Kamer heeft hedenmorgen met 29 tegen 11 stemmen aangenomen de Bedrijfsradenwet. Tegen stemden de li beralen, de Chr. Hist, en de heer Blom- jous (r.-k.). 6 April 1933, Met eigenlijke feestelijkheden is de installatie van onzen nieuwen burge meester niet gepaard gegaan. Om twee redenen een Middelburgsche en een andere. De eerste is wel deze, dat men het eigenlijk, althans de laatste malen, niet meer gewoon was hier een installa- tiefeest naar het bekende recept op touw te zetten, doch dat men zich be perkte tot een plechtige vergadering van den Raad; de tweede was het even kiesche als keurige verzoek van den heer Fernhout, om, in verband met den tragischen dood van den benoemden bur gemeester, mr. A. A. de Veer, alle feest betoon, muziek en wat dies meer zij, achterwege te laten. Wij zijn er van overtuigd, dat dit eerste gebaar, ge maakt nog vóór de ambtsketen van Zee- lands hoofdstad hem om de schouders gelegd was, door zeer vele Middelbur gers als een beau geste gewaardeerd is geworden. Onze Raadzaal bood gistermiddag een anderen aanblik dan gewoonlijk. Ietwat feestelijker, ietwat plechtiger ook, min der zakelijk dan anders. Geen actentas- schen en mappen met papieren; geen rij wetten met 'n stapel „Handelingen" voor des secretaris zetel; de Raadsleden al- Vriendelijkheid is de sleutel tot alle harten. len op hun Paaschbest; enkele palmen in de hoeken van de zaal, een tuil don kere rozen op het tafelje van den voor zitter, aanvankelijk nog de loco-burge meester, wethouder Onderdijk. Een zèèr dicht bezette tribune, waar op onderscheidene burgemeesters van aangrenzende en omliggende gemeenten, ook de burgemeester van Goes; meer naar voren in de Raadzaal mevrouw Fernhout met 's burgemeesters vader, ds. Fernhout en schoonvader de heer Du Monchy van Voorthuysen, en enkele andere familieleden; de pers, die anders wat meer achteraf zit, was voor ditmaal tijdelijk naar de middentafel ge promoveerd. Zoo was het milieu. Twee dingen vonden daarin plaats: het afscheid van loco-burgemeester On derdijk, de installatie van onzen nieu wen burgervader den heer Fernhout. Wanneer zooals nu in Kampen bij voorbeeld de eene burgemeester den ander reeds na enkele weken opvolgt, dan is de waarneming van het burge meesterschap, zoo al geen sinecure, dan toch weinig meer dan een korte vervan ging van. vrij formeelen aard. Maar wan neer,- zooals hier en ditmaal het geval was, het interregnum van 1 Januari tot 4 April, dus meer dan een kwartaal duurt, en wanneer in dien tijd nog de behandeling van de gemeentebegrooting valt, dan mag wel aangenomen worden, dat de normale bestuurslast in die maan den op de schouders van hem, die het burgemeesterschap waarnam, gedrukt heeft. Dat de heer Onderdijk, nu hij de zen last weer op eens anders schouders afwentelde, behoefte gevoelde in enkele woorden als tijdelijken voorzitter der vergadering afscheid van den Raad té nemen, was begrijpelijk; de keurige be woordingen, waarin bet oudste Raads lid, de heer Heemskerk, op dit toe spraakje reageerde, den dank van alle Raadsleden overbrengende voor des heeren Onderdijks goede leiding der ver gaderingen, zullen zeker aller instem ming, zoo in als buiten den Raad, kun nen verwerven. Rest ons dan nog de eigenlijke instal latie van den heer Meine Fernhout tot burgemeester van Zeelands hoofdstad. Reeds gisteren hebben wij den woor delijken tekst der drie hierbij gehouden redevoeringen kunnen afdrukken voor wie daar nog belang in stelt, zij dus naar ons blad van gister verwezen. Voor de installatierede van wethou der Onderdijk kunnen wij alle waar deering hebben: eenvoudig, eerlijk, openhartig, en vriendelijk. Niet ver bloemende, dat de benoeming van een anti-revolutionairen burgemeester af gescheiden van diens persoon geen algemeene vreugde verwekte, noch aller instemming verwierf, maar dadelijk daaraan toevoegende, hoeveel goeds en vriendelijks ons kort daarop omtrent den persoon van den nieuw-benoemde be reikte, later, hoe vriend en politiek an dersdenkende hem eerden en huldigden, toen hij Kampen verliet. Waaraan weth. Onderdijk dan den moed ontleende de toekomst niet donker in te zien, ver wachtende, dat burgemeester Fernhout „de harten der Zeeuwen zou weten te winnen", zijnde „een burgervader met oor en oog voor de belangen van allé gemeentenaren". Als oudste lid in jaren, sprak hierop namens den geheelen Raad wij moe ten hierop ditmaal den nadruk leggen de heer Heemskerk. Deze ving zijn be groetingsrede aan met een wel zeer per soonlijk getuigenis, dat min of meer op zienbarend moest werken, en dat, dunkt ons, noch voor de ook door hem verte genwoordigde raadsleden-ter-linkerzijde, noch voor het groote deel der burgerij dat uit andere beginselen dan de heer Heemskerk leeft, erg prettig geklonken moet hebben. Heeft de heer Heemskerk niet overwogen dat gelijk de heer On derdijk in zijn installatierede toch ook blijk gaf te hebben verstaan het spre ken namens allen zekere verplichtin gen en beperkingen oplegt, die niet gel den wanneer men alleen namens eigen fractie of uitsluitend voor zichzelf spreekt - Overigens was des heeren Heemskerks toespraakje als altijd zorgvuldig gesteld en het werd met warmte uitgesproken. De groote belangstelling van de inwo ners onzer stede zal echter, uit den aard der zaak, uitgegaan zijn naar de rede, waarmede onze nieuwe burgemeester zijn ambt aanvaardde. AI dadelijk moet hiervan gezegd wor den, dat zij.den reeds vooruitgevlogen faam van zijn redenaarstalent bevestig de: oratorisch welgebouwd, rustig, ver zekerd, met verzorgde dictie en sober gebaar uitgesproken, maakte zij een goe den, zelfs boeienden indruk. Dat burgemeester Fernhout, inplaats van met enkele hoffelijke woorden te bedanken voor de verwelkoming, en meer niet, een soort programrede hield, een politiek credo uitsprak het lijkt ons zeer juist gezien. Zooals wij reeds eerder in dezen trant schreven: de over gang van een liberalen burgemeester, afsluiter van een rij van liberale voor gangers, naar een anti-revolutionair hoofd der gemeente, is niet een gebeur tenis die onopgemerkt voorbijgaat. En dan heeft struisvogelpolitiek weinig zin: klare wijn dient er geschonken. Dat nu is geschied: met hetgeen Kam pen bij het heengaan van haar burge meester getuigde en met hetgeen burge meester Fernhout zelf, bij de aanvaar ding van zijn ambt, gisteren uitsprak, kunnen we weten waar we aan toe zijn. Er is veel, zeer veel in deze ambtsaan- vaardings-rede waarmede iedere Mid delburger zal kunnen instemmen. En wij hebben het vertrouwen, dat burgemees ter Fernhout in Middelburg al evenzeer als in Kampen/er naar zal streven, en denkelijk er ook wel in zal slagen, zich de sympathie van geheel de bevolking te verwerven. En mochten in de toekomst de meenin gen eens botsen op die gebieden, waar de specifiek-rechtsche en de specifiek linksche beweegredenen en beginselen tot onontkoombare conflicten moeten voeren, dan zijn wij er niettemin zeker van, dat met volstrekte eerbiediging van elkanders overtuiging de persoonlijke waardeering voor den politieken tegen stander zal kunnen blijven overheer- schen. In de bestuurspraktijk echter is er zoo heel veel, waar deze diepere begin selen die naar de vrijzinnige opvatting binnenskamers dienen te worden bele den, om buitenskamers door te werken zonder dat dat nu bepaald telkens nadrukkelijk gezegd behoeft te worden minder op den voorgrond treden dan de algemeen-menschelijke normen die een ieder aanvaardt. Men mag er van overtuigd zijn, dat alle Middelburgers zonder onderscheid daar den nieuwen burgemeester zullen kunnen ontmoeten en hem er zullen leeren waardeeren. Een feestavond. De alhier gevestigde afdeeling van de Nederlandsche Handelsreizigers vereeni ging en de Fondsenvereeniging van de N. H. R. V. heeft de traditie getrouw ook dit jaar weer een feestavond geor ganiseerd ter versterking van het onder steuningsfonds en daardoor dit maal beslag gelegd op de groote zaal van het Grand Hotel Britannia te Vlissingen. Deze avond zal Zaterdag a.s. plaats vinden en de afdeeling engageerden het bekende cabaretsduo Tholen en Van Lier, die met hun internationaale levens lied, zoowel het vroolijke als het meer ernstige alom succes hebben, wat zeker een opwekking inhoudt voor een druk bezoek. De crisis in Land- en Tuinbouw, Gistermiddag heeft dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer, alhier een rede gehouden over: De Christelijk-His- torischen en de crisis in land- en tuin bouw. Spr. wees op den ernstigen financiee- len en economischen toestand waardoor we ons zeker moeten wachten voor het opmaken van lange lijsten met allerlei desiderata. Hij ging na, wat vele landen om ons heen op oeconomisch gebied hebben ge daan (invoerbelemmeringen, tolmuren, enz.), het practisch mislukken der oeco- norüische conferenties te Genève en wat onze regeering noodgedwongen moest doen om onzen land- en tuinbouw van den ondergang te behoeden. De toestand wordt voor Nederland, als exportland, met den dag moeilijker. Middelburg 6-IV-'33 Woensdag hoog ste lucht temperatuur 12.7 °C; (55 °F); laagste 7.2 °C (45 °F). Heden 9 h: 9,9 °C; 12 h: 13.5 °C. Geen regen of neer slag, Hoogste barometerstand 772 mm; laagste 771 mm. Hoogste barometerstand 770.4 mm te Le Havre; laagste 748,0 mm te Stensele. Meest zwakke wind uit N. richtingen, nevelig tot half of licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur Zon op: 5 h 26; onder 18 h 41. Licht op: 19 h 11. Maan op: 13 h 36; onder; 4 h 01. V.M.: 10 April. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Maart. Hoogwater. Laagwater. Do. 6 10.39 23,02 4.25 17.00 Vr. 7 11.32 23.47 5.30 17.49 Za. 8 12.16 6.18 18.30 Hoogwater. Laagwater. Do. 6 12.05 5.18 18.01 Vr. 7 0.37 13.10 6.25 18.56 Za. 8 1,33 13.58 7.14 19.39 SIEGFRIED, UIT DE NIBELUNGEN, Frits Langs meesterwerk, met Paul Rich ter, Margaretha Schön, Hanna Ralph, e.a„ met oorspronkelijke muziek naar Wagner-motieven. Proloog in het Neder- landsch door Elias van Praag. Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond en Zondagmiddag 3 uur in CINEMA „SLOT OSTENDE" TE GOES. (Ingez. Med.) Onbillijk is de klacht, dat zuivelwet, varkenswet enz. zoo weinig hebben op geleverd. We stonden hier voor groote moeilijkheden, daar artikelen als zuivel producten, varkensvleesch, enz. een groot exportoverschot aanwezen. Met tarwe stond het er veel gemakkelijker voor. We moeten ons maar eens afvragen wat er zou gebeurd zijn als de regee ring niets had gedaan. Dan zouden land en tuinbouw en veeteelt ineen zijn ge stort. Er zijn er ook die een vechttarief wil len dus veel hoogere beschermende rechten. Maar deze rechten nemen de kwaal (tekort aan koopkracht) niet weg. Waar het kan moeten we bedacht zijn op behoud van onzen export. Er zijn er ook die roepen om inflatie, vooral in landbouwkringen. Maar spr. waarschuwt daartegen ten sterkste. Hij is persoonlijk voorstander van vrij handel, maar we kunnen in dezen tijd niet al te zeer aan onze principes vast houden. Na het geven van gelegenheid tot het stellen van vragen, gaf spr, nadere in lichtingen over het ontwerp Machti gingswet. We zullen daarbij zeer geleidelijk te werk moeten gaan, want het goedkoo- pere buitenlandsche graan hebben we b.v. noodig om den broodprijs niet te hoog te maken. Komt die prijs te hoog te liggen, dan wordt er minder brood gegeten en komen we niet uit de moei lijkheden. Steun aan de werkgevers in den vorm van bijslag op het loon ontmoet bij de regeering bezwaar, gezien wat daarmee is voorgevallen. Voor sommige gemeen ten (b.v. voor kleine land- en tuinbouw) zou het stelsel toepassing kunnen vin den, mits onder zeer strenge controle. Men kan bij het departement een proef aanvragen. Dader aangehouden, 's HEER ARENDSKERKE. Eenige dagen geleden is er tijdens de afwezig heid van de bewonenrs ingebroken bij de fam. De K. alhier. Door openschuiven van een raam was de dader naar bin nen gekomen en bij onderzoek bleek uit een kabinet die in de kamer stond, een spaardoosje met geld te zijn ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan, de-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1