S2& GOESCHE COUBANT—-- ZEELAND. BINNENLAND. WEER Ei WIND. NUMMER 80. TWEE BLADEN. DINSDAG 4 APRIL 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. WAAROM LIBERAAL? MIDDELBURC. Verwachting tot Morgenavond; Hoog- en Laagwater te VHssingea, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Hoog- en Laagwater te Wemeldtnge Maart. rouftwiau elbubgsche courant Dtg'blad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwariaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1H regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mal „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent, Tweeërlei beginsel ligt ten grondslag aan de vrijzinnige gedachte, gelijk die belichaamd is in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond": het beginsel van het gezag en het beginsel der vrijheid. Geen tegenstrijdigheden deze beide, im mers, vrijheid beduidt geen losbandig heid, noch gezag dwingelandij. Veeleer kan men zeggen, dat ware vrijheid zon der gezag niet bestaanbaar is, mits men zich er rekenschap van geve, dat hier niet bedoeld wordt, niet bedoeld kan worden, de vrijheid van het individu als op zich zelf staande persoonlijkheid, maar van het individu in zijn verhouding tot de gemeenschap. Wij liberalen wenschen een krachtig gezag, niet om daarmede een maat schappelijke orde der dingen in stand te houden, die voor geen verbetering meer vatbaar zou zijn wie ons der gelijke bedoelingen mocht willen toe schrijven, moet wel zeer kinderlijk van geest zijn maar omdat wij er van overtuigd zijn, dat alleen een krachtig gezag de geleidelijke ontwikkeling ten goede van onze samenleving mogelijk maakt. Die ontwikkeling ten goede ver wachten wij van de erkenning in steeds ruimeren kring van de scheppende kracht der persoonlijkheid als de krach tigste bron van cultureelen en materi- eelen vooruitgang. Hier vallen gezag en vrijheid samen; de vrijheid, die wij voor ons opvorderen, gelijk wij haar voor an deren erkennen en die hare beperking slechts hierin vindt, dat zij noch op de persoonlijke vrijheid van anderen, noch op het algemeen belang, noch op alom erkende zedelijke normen inbreuk mag maken; het gezag, dat het beleven dier individueele vrijheid, zoo voor mede- als voor tegenstanders mogelijk moet ma ken. Wij erkennen niet en kunnen krach tens ons beginsel niet erkennen een geopenbaarde leer, die men heeft te aanvaarden, dan wel te verwerpen; wij buigen niet en kunnen krachtens ons beginsel niet buigen, noch, gelijk het fascisme, voor den staat, noch, gelijk het communisme, voor de maatschappij, ■beschouwd als economisch organisme, in wier heider dienst het individu slechts in aanmerking komt als onderdeel van een groot raderwerk, zonder eigen roe ping of taak. Wij stellen de persoonlijkheid in het midden van ons streven en daarom zegt onze beginselverklaring ook terecht, dat de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond' als beginsel van maatschappe lijke samenleving verlangt, dat de per soonlijkheid zich moet kunnen ontwik kelen en dat haar streven binnen de perken van het heil der gemeenschap worde geëerbiedigd. En wanneer wij dan, om de mogelijk heid te scheppen voor de door ons ge- wenschte ontwikkeling der persoonlijk heid. een krachtig gezag vragen, dan spreekt het wel van zelf, dat daarmede bedoeld wordt een gezag, waarvan de dragers aan den geestelijken en feitelij ken invloed onzer denkbeelden niet te eenenmale zijn onttrokken. Hoezeer doordrongen van de waarheid onzer be ginselen, hoezeer ook doordrongen van de overtuiging, dat die waarheid eenmaal in een gelukkiger samenleving, gemeen goed van allen moet worden, is het ons goed recht en onze plicht mede te wer ken aan de verbreiding dier waarheid. k-Traar W''' Êez*en der menschen ver schillenden aard, het bestaan van an- ere geestesstroomingen dienen te er- ennen en te eerbiedigen en slechts geesieswapen eener vast gewortelde s eun mogen en kunnen zoeken in het .°rer U1élné< daar is het de taak van de kiezers, er naar de mate hunner krach ten toe bij te dragen, dat zoovelen als maar eenigszins mogelijk is, geroepen worden van hunne en onze beginselen te getuigen in s Lands vergaderzaal. Dat de vrijzinnige gedachte, gelijk die vertolkt wordt door de vertegenwoor digers van „De Vrijheidsbond" inder daad met kracht en klem in den lande moet weerklinken, wie die, van vrijzin nigen huize, de afgeloopen jaren bewust heeft doorleefd, zal dit kunnen ontken nen? Tal van maatregelen, waarbij met onze beginselen geen rekening werd ge houden, waarbij te veel naar de deelen, te weinig naar het geheel werd gezien. Niet steeds werd gezocht naar wat ver eenig: al te vaak werd bereikt hetgeen Xf. ®e^' synthetisch, maar antithe- thiscD was in vele gevallen de politiek der regeering. En ook wanneer men in aanmerking neemt, dat vele maatrege len geboden werden door de economi sche omstandigheden hier en over de grenzen, wanneer men in aanmerking neemt, dat het niet altijd mogelijk was het eene belang te dienen, zonder het andere te schaden, dan blijft nog bij het opmaken der balans een tekort aan waardeering van beginselen door wier beleving naar onze innigste overtuiging de belangen der geheele volksgemeen schap wel zeer waren gediend. Er gaat, en waarlijk niet zonder re den, een nog steeds wassende stroom van onbevredigdheid door den lande; het ongewoon groot aantal partijen en par tijtjes, dat met eigen candidaten optrekt naar de stembus, is daarvan wel een zeer sprekend bewijs. Maar door velen wordt de bevrediging niet gezocht in een bepaalde richting, in het tot stand komen van een min of meer scherp om lijnd complex van maatregelen; in het vage weg meent men zijn heil te zullen vinden bij „een sterke man", bij „een sterke partij". Aan hen die aldus ge stemd zijn, zouden wij de vraag willen stellen, in hoeverre hetgeen hun „sterke partij" wenscht, afwijkt van hetgeen ook in de programma's van reeds gevestig de partijen staat geschreven, voorts in hoeverre zij, hun stem uitbrengende op een sterke man", er van verzekerd zijn, dat zij, mèt hem, niet anderen in de Ka mer brengen, die, politiek gesproken, wellicht zijn geestverwanten mogen hee- ten, doch met den ruimeren maat des geestes gemeten, dit geenszins zijn, ten slotte, hoe zij, voor zoover van huis uit vrijzinnig, durven verwachten, dat de vrijzinnige beginselen zullen worden ge handhaafd door een „sterke hand", ge leid door beginselen, die niet de hunne zijn? Het antwoord kan, voor wie na denkt, niet twijfelachtig zijn. Wij meenen hiermede, zij het zeer in het kort, te hebben aangegeven, waar om, naar onze meening, de vrijzinnige beginselen ook en juist thans verdienen te worden beleden en uitgedragen en daarmede het antwoord te hebben ge geven op de vraag, in den aanhef ge steld. Dr. B, D, H. Teilegen Azn. Voorzitter van de afd. Middelburg van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". DE LANDBOUWMACHTIGINGSWET. Blijkens het V.V. der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het verleenen van 'buitengewone bevoegdheden in het belang van den landbouw hebben vele leden gevraagd, hoe de regeering een zoodanig blijk van onbegrensd ver trouwen kan vragen aan een Kamer, welke kort tevoren werd ontbonden we gens een conflict, dat in gebrek aan ver trouwen zijn oorsprong vond? Vele leden hadden aanvankelijk over wegende bedenking tegen het verleenen van zóó groote bevoegdheden aan de uitvoerende macht. Hoofdelement is toch de uitschakeling nagenoeg geheel van de Staten-Generaal Dat dit gebiedend noodzakelijk is, daarvan waren deze leden voorshands niet overtuigd. Naar hun meening mist het ontwerp, dat als geheel bezien eco nomisch halfslachtig is en in de onder- deelen teekenen van slordigheid en oppervlakkigheid vertoont, zóó zeer de kenmerken van ernstig beraad en deug delijke voorbereiding, dat uit het feit zelf, dat zulke ingrijpende bepalingen worden voorgesteld, allerminst tot de noodzakelijkheid van het tot stand ko men dier bepalingen kan worden gecon cludeerd. Verscheidene leden merkten op dat de bevoegdheden, welke de Regeering vraagt, ten einde de agrarische produc tie, in verband met de nog aanwezige afzetmogelijkheden te kunnen beheer- schen, de strekking hebben de betrok ken voortbrengselen aan de vrije prijs vorming (de vrije markt), aan de wet van vraag en aanbod te onttrekken. Op dit terrein heeft de regeering thans doel bewust het stelsel der autarkie gekozen. Zij vroegen of 't in het voornemen der regeering lag de haar in het ontwerp toegedachte bevoegdheden te gebruiken om paal en perk te stellen aan den im port van te goedkoope buitenlandsche artikelen. Indien dit het geval is, acht de regeering dan voor ons land de trac- taten van Oslo en Oucïhy nog te hand haven? Een structuurwijziging van den land bouw volgens een vast plan, dient haar complement te vinden in een niet min der systematische regeling van andere Wie niets te doen heeft, kan niet gelukkig zijn. takken van bedrijf, in de eerste plaats van de industrie, welke onder de bron nen van volksbestaan wel de voornaam ste plaats inneemt. Wordt het ontwerp in dezen geest aangevuld, dan izal het de Regeering in staat stellen het geheele Nederlandsche productieapparaat te be- heerschen. Daarbij zal dan tevens de vraag on der de oogen moeten worden gezien of ons handelspolitieke stelsel van eenzij- dig vrijen invoer te handhaven is. Gevraagd werd, waarom de regeering ongeveer, gelijktijdig met dit ontwerp, afzonderlijke steunwetten heeft aanhan gig gemaakt; is het de bedoeling, dat bij aanneming van de desbetreffende sup- pletoire begrootingen dit geheele com plex automatisch onder de werking van deze wet zou worden gebracht? „DE ZEVEN PROVINCIËN". Meer bewegingsvrijheid. De per luchtpost ontvangen Indische bladen melden dat het voorloopig arrest voor de équipage en de bemanning der „Zeven Provinciën" is opgeheven. Bij de beoordeeling van dezen maat regel moet in het oog worden gehou den dat naarmate het onderzoek vor derde, schuldigde schepelingen van de „Zeven Provinciën" naar Onrust werden overgebracht, terwijl wie reeds op On rust in arrest was en bij het onderzoek bleek onschuldig te zijn, althans niet zoo schuldig, dat de betrokkene voor den krijgsraad zal worden gebracht werd teruggebracht naar de „Zeven Provinciën" Het onderzoek heeft nog uitgewezen, dat onder de indertijd in Atjeh achter gebleven manschappen zich een groot aantal Europeanen zoowel als Inlan ders, mede schuldig aan de voorberei ding der muiterij bevond. Deze zijn uiteraard thans op Onrust in arrest ge steld. HET PARKBOSCH „DE HOOGE VELUWE". De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bij de Staten-Generaal een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp tot het verleenen van een rentedragend crediet ten behoeve van boomkweekers, uit te betalen in 1933 en zoo noodig in 1934. Hierbij zijn thans ook inbegrepen de kosten van aankoop van plantmateriaal en kosten van aan leg op het aan te koopen landgoed „De Hooge Veluwe" van een parkbosch en een arboretum. De staat zal dit landgoed in vollen en vrijen eigendom kunnen verkrijgen, tegen betaling van een koopprijs van één millioen, te voldoen in 3 pet. ren tende obligaties, onder garantie van den staat. DE STEUN AAN TUINBOUWERS. In een nota naar aanleiding van het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de garantieregeling fruit en war- moezerijgewassen zegt de minister, dat de onderhavige regeling uit haar aard steun biedt, waar hij noodig is, en in verhouding tot de verliezen, welke zon der dezen steun zouden worden geleden. Uitvoering van het voornemen van den minister om aan telers van grove tuinbouwproducten gelegenheid te bie den suikerbieten te verbouwen, zal ook aan die telers, wier gronden niet ge schikt zijn voor de bietencultuur, ten goede komen. De ïegeering stelt zich voor om tuin bouwproducten, welke buiten den nor malen handel zullen gehouden worden, onder zeer billijke voorwaarden ter be schikking van behoeftigen te stellen. Wat betreft de loonsverlagingen in den tuinbouw behoudt de regeering zich de bevoegdheid voor, indien zulks noodzakelijk blijkt, daaromtrent bepa lingen te stellen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Het m.s. Dempo komt 4 April 's mor gens 7 uur te Marseille aan. De aanslui tende Rotterdam Lloyd Rapide arri veert Woensdag 5 April te 6.16 uur v.m. te Roosendaal; om 7.57 uur te Rotter dam (D.P.) en om 8.29 uur te 's-Graven- hage (H.S.M.) Prins Hendrik heeft het bescherm heerschap aanvaard van de Ned. Ver eeniging voor weer- en sterrekunde. In den ouderdom van 61 jaar is Zon dagmiddag plotseling te Groningen overleden dr. H. A. Poelman, rijks-archi varis in Groningen en Drente. Te Zutfen is een Vereeniging voor Veilig Verkeer opgericht. Bezoek van Engelschen aan ons land. Een gezelschap Engelschen, leden van de Holiday Fellowship, een vereeniging, die zich o.a. ten doel stelt, de internatio nale vriendschap te bevorderen, zal te gen Paschen een bezoek aan ons land brengen. Men zal twee dagen in Middel burg doorbrengen en daarna ongeveer een week te 's-Gravenhage vertoeven, om vandaar uit een bezoek aan andere plaatsen te brengen. Mevr. W. A, Dumon Tak—Van Trigt. f Wat reeds maanden gevreesd was en de laatste dagen als onvermijdelijk was te beschouwen, is hedenmorgen helaas een feit geworden, de echtgenoote van onzen vroegeren burgemeester, mevr. W. A. Dumon TakVan Trigt is na een lijden van enkele maanden aan haar echtgenoot en kinderen ontvallen. Mevr. Dumon Tak is 2 November 1871 te Vi- anen geboren en was dus ruim 61 jaar oud. Met haar is niet alleen heengegaan de echtgenoote van onzen hoogsten ste delijken magistraat tot eind 1932, maar tevens iemand, die ook persoonlijk haar werkkracht gaf aan belangrijke instellin gen hier ter stede en dan denken wij in de eerste plaats aan de Industrie- en Huishoudschool, waarvan zij van af de oprichting tot kort geleden presidente was en die aan de overledene een groot deel van haren bloei heeft te danken. Maar ook instellingen van weldadig heid hadden haar volle sympathie en medewerking, zooals de jaarlijksche lo terij van vrouwelijke handwerken; het werk voor het verstrekken van kleeding aan kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd, terwijl de vereeniging Kinder voeding en Tesselschade evenals de N.V. Verpleeghuis in mevr. Dumon Tak haar oud-voorzitster, die vele jaren leiding gaf, zien heengaan. De Vereeniging tot behartiging van de belangen van den dienstbaren stand mocht de overledene onder haar damescomité tellen. Deze op somming, wellicht nog onvolledig, zal toch voldoende zijn om aan te toonen welk eene werkzame vrouw op volgens menschelijke berekening te jeugdigen leeftijd is heengegaan. Te droeviger is dit sterven, omdat de heer en mevr, Du mon Tak gereed stonden naar Den Haag ie vertrekken en valt juist op den dag, dat de opvolger van den heer Dumon Tak officieel in functie treedt. De verdiensten van mevr. Dumon Tak zijn officieel erkend door haar benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbon den eere-medaille in zilver aan R. H, H. Siegers, hoofdboekhouder bij de firma D. de Jager Jr's Ijzerhandel alhier. Liberale Staatspartij. Voor de afd. Middelburg van de Li berale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zal Vrijdag 21 April a.s. als spreker op treden prof. Van der Bilt te 's-Gra venhage. ONZE P. T. T.-ERS NAAR DEN HAAG. Een succesvolle uitvoering. Zaterdag vond in Den Haag de reeds vroeger aangekondigde uitvoering ten bate van het kinderfonds P. T. T, plaats. Het Middelburgsch P. T. T. personeel, wederom bijgestaan door Mevr. Brand Bekker uit Vlissingen met haar subliem orkest, heeft het zelfde programma af gewerkt, dat in Middelburg, Vlissingen en Goes zoo'n succes had. Ruim een uur vertrokken de mede werkenden met de twee grootste auto bussen van de Gebrs. Van Fraassen uit Vlissingen, rond zes uur arriveerden ze in Den Haag. De heer Wolters, directeur van het Postkantoor Den Haag, voorzitter van het „Kinderfonds P. T. T." opende te ruim 8 uur met een aardig speechje, heet te de aanwezigen die de zaal van Pul- chri Studio geheel vulden welkom, en memoreerde den avond te Vlissingen, die hij had mede gemaakt. Spr. hoopte, dat allen zouden genieten, zooals hij dien avond had genoten, bracht een Middelburg, 4-IV-'33. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 14.1 °C (57 °F); laagste 8.2 °C (46 °F). Heden 9 h: 10.3 °C; 12 h: 11 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 770 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand 771.2 mm te Rennes; laagste 743.1 mm te Wisby. Zwakke tot matige, W. tot Z, wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, wei nig of geen regen, iets zachter overdag. Zon op: 5 h 30; onder 18 h 37. Licht op: 19 h 07. Maan op: 10 h 56; onder 3 h 24. V.M.: 10 April. Maart. Hoogwater. Laagwater Di. 4 7.45 20.25 1.14 13.56 Wo. 5 9.19 21.58 2.46 15.38 Do. 6 10.39 23.02 4.25 17.00 Hoogwater. Laagwater Di. 4 9.16 21.58 2.16 15.01 Wo. 5 10.44 23.28 3.44 16.40 Do. 6 12.05 5.18 18.01 woord van hulde aan het enthousiaste doorzettingsvermogen der Zeeuwen die er tijd, moeite en geld voor hadden om ook in Den Haag het Kinderfonds te propageeren en deszelfs kas te verster ken. Daarna ving de voorstelling aan. Alle medewerkenden stonden op het tooneel. Mevr. Brand's orkest speelde 't eerste couplet van het Zeeuwsche Volks lied. Daarna zongen de Zeeuwen geza menlijk dit couplet. De geheele zaal rees op en de aanwezige Zeeuwen zongen dapper mede. De beurt was nu weer aan 't orkest, dat zich schitterend van zijn taak kweet. De cabaret liedjes van den heer Belderok, ditmaal bijna allen van hemzelf sloegen geweldig in. Langdurig applaus beloonde hem iederen keer. Het tooneelstukje werd vlot gespeeld en ver wekte meermalen groote vroolijkheid in de zaal. Het telefonistennummer had evenals vorige malen groot suces. De ge heele zaal zong telken het refrein mede. Evenals de vorige avonden zorgden mej. Louwerse en haar broer begeleid door den heer Belderök voor een waardig slot met hun „Cocktail". Het applaus was zoo spontaan en langdurig, dat na eeni- ge malen „halen" een toegift moest wor den gegeven. Deze toegift was gedoopt met „Mixed Pickles" en was even als „Cocktail" door den heer Belderok sa mengesteld uit de allernieuwste Schla- gers. Voor de beëindiging van het officieele gedeelte kwamen alle medewerkenden weder op 't tooneel en bood een Haagsch collega, den heer Pitló als algemeen lei der een groote mand bloemen aan na mens besturen van Kinderfonds P. T. T. en ambtenarenfonds P. T. T. om op deze wijze het geheele gezelschap te huldi gen. De heer Pitlo dankte voor de ver rassing onder mededeeling, dat het ge heele clubje dezen avond in Den Haag beschouwde als de kroon op zijn werk van dit seizoen. Allen beschouwen het zoo zeide hij, als een eer het program in de residentie te mogen afwerken en hoopen dat 't doel een batig saldo, zal worden bereikt. Daarna ving het bal aan tot in de klei ne uurtjes. Opgemerkt zij nog dat verschillende der hoogste P. T. T. autoriteiten aan wezig waren. De directeur-generaal die door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, was vertegenwoordigd door den heer Groeneijk, vroeger inspecteur al hier, thans chef der 10e afdeeling aan het hoofdbestuur. Huize „De Griffioen", Men heeft van het Raadsbesluit in zake verhuring van „De Griffioen" ge lezen. Het wordt een tehuis voor ouden van dagen uit den gegoeden midden stand. Het huis wordt centraal ver warmd en op alle kamers komen vaste waschtafels met warm en koud stroo- mend water. De bedoeling van het tehuis is, zoo deelde men ons mede, dat de gasten zich volkomen op hun gemak zullen voelen

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1