BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. HANDEL EN NIJVERHEID. LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. GEMEHGD HIEUWS. BEURSTHERMOMETER van Maandag, SPORT. ZEËBWSCH-VLAANDEREN W.D STAATSLOTERIJ. 9249. AMSTERDAM, 3 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100% Ned. 17 1000-4% 101%—101% Ned. 31 1000-4 99%—99% Certificaten-3 83%83% Cert. N.W.S.-2% 70—70% O. Indië 22 1000-6 98%—98% O. Indië 23 £^400-6 71% O. Indië 16 1000-5 98—97% O. Indië 26 1000-4% 93%—92% Denemarken Oblig. 1926-5 80%81 Duitschl. 100-7 56%—58 Duitschl. 30 1000-5% 44%-^5% Amsterdam 1933-5 100%100 's Gravenhage 1929-4% 101101 Rotterdam 1926-1930-4% 90%—90% Utrecht, prov. 1929-4% 101% AARDENBURG. Vrijdagavond heeft het kinderzangkoor voor een goed ge vulde zaal opgevoerd een operette die voor deze gelegenheid in elkaar gezet was door mevr. Van den BroeckeDe Man. „De poppenwinkel" zooals de ti tel van het stukje luidt, was door de kinderen ingestudeerd onder leiding der dames v. Dalfsen, Wage en Kouwe, waarbij laatstgenoemde de muzikale lei ding had. Bij de opvoering had mevr. v. d. Broecke de leiding van het spel. Het stuk had veel cucces, en vele kleintjes hadden een prettigen avond De kommies bij de belastingen J. J. Slager, is met ingang van 1 April over geplaatst van Hulst naar Retranche- ment. ■f De politie te Kamperland heeft aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekere F. G, L. koopman aldaar, als verdacht van oplichting. AFSCHEID BURGEMEESTER VAN KAMPEN. Vrijdagavond heeft ook de burgerij van Kampen onder aanbieding van een huldeblijk, bestaande uit een antieke staande gangklok, in de Stads-gehoor- zaal afscheid genomen van den burge meester .den heer M. Fernhout. Niet minder dan 30 sprekers uit alle kringen der bevolking, spraken den scheidenden burgemeester toe. Begrafenis Alexander Schmuller. Te Muiderberg is Vrijdagnamiddag ter aarde besteld de violist Alexander Schmuller. De belangstelling uit muzi kale en andere kringen was zeer groot. Het eerst voerde het woord de heer Sem Dresden, directeur van het con servatorium, waaraan de heer Schmul ler lange jaren als hoofdleeraar verbon den is geweest. Spr. roemde den overledene als pae- dagoog eri kunstenaar, als aestheticus en criticus, wiens veelzijdigheid en emi nente verdiensten steeds in de herinne ring zullen blijven voortleven. Een op voeder van de jeugd, die een kunstenaar was in zijn vak; de aangewezen man om elkeen, die zich onder ziin leiding stelde, mede te doordringen van de ontzaglijke liefde voor de toonkunst, waarvan hij was vervuld, en hun in te prenten, dat de kunstenaar oehoort te zijn dienaar van de kunst. Zirn arbeid zal voort leren; zijn leerlingen zullen zijn werk vöortdragen, zij zullen zijn geest blijven gevoelen. De heer D. W, H. Patijn sprak woor den van vriendschap en bewondering voor den kunstenaar, wiens groote ca paciteiten en ruimen blik hij bij vele gesprekken heeft leeren kennen. Schmul ler was een groote figuur met een bijna profetischen blik; het was een genot om naar hem te luisteren. Scherp doordrin gend was zijn oordeel, dat van geen transigeeren wilde weten. Spr. eindigde met woorden van troost tot de nabe staanden. Nog voerde bet woord de heer H. Leydensdorff namens de hoofdleeraren en leeraren van het conservatorium, waarna dr. Rud Mengelberg uit naam van de familie dankte. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99%. A Amsterd. Bank 107%—107. C Rott. Bankver. 77 A Twentsche Bank 90 A Pref. Jurgens A 8584%. A De Schelde N.B. 38%38%. A Ver. Papf. v. Gelder 51%52%. C Am. Car Foundry 88%. C Am. Smelt Ref. 1514%. C Farbenind. I.G. 8887%. C U. States St. C. 27%—27%. C North Am. Cy. 17%17%. A Born. Sum. H.M. 141%140%. A Ned. Wol Mij. 54%54. A Singkep Tin M, 7978. A J. C. Japan Ln. 32% ASM. Nederland 48 A Rotterd. Lloyd 4544. A Amst. Thee C.M. 31%—30% A Houth. Alberts 25 C Baltimore en Ohio 9%9%. tro-techniek: J. de Wilde, Bath, L. Tan- ge en A. Kole, beiden te Rilland-Bath, M. v. Luijk, Krabbendijke en J. Wijck- huijse, Goes; de leerling in rijwiel- en autoherstellen N. v. Kervinck, Rilland- Bath; de leerlingen in electrotechniek: A. v. Baal, Rilland-Bath, A. v. d. Stel, Oud-Vossemeer, W. Speijer, Poortvliet, en H. Zembsch, Goes; de leerling in het machinebankwerken P. C. Otte, Krab bendijke. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de afdeeling T h o 1 e n van het N.O.G. is met bijna algemeene stemmen benoemd als secretaris der af deeling de heer C. J. C. Boot te Oud- Vossemeer, is de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Hage, die deze betrekking 25 jaar vervuld had. Als afgevaardigde naar de Alg. vergadering van het N.O.G. werd benoemd de heer W. van Liere te Tholen en als zijn plaatsvervangster mej. C. A. Hartog te Scherpenisse. Int. congres voor stenografie. In den zomer van 1934 wordt, naar de Msb. meldt, in het Carlton Hotel te Amsterdam een internationaal congres voor stenografie gehouden: het eerste congres van dien aard, waar na den wereldoorlog de belanghebbenden uit alle landen elkander voor de bespreking van vakonderwerpen zullen ontmoeten Het congres zal o.a. de volgende onder- werpeö, die ten deele ook voor niet- stenografen van belang zijn, behandelen: het vraagstuk van machines ter ver vanging van de stenografie, de maat schappelijke positie van den eigelijken beroepsstenograaf, de methoden van onderwijs in het kortschrift, zoowel schoolonderwijs als persoonlijk onder wijs, de beteekenis van de stenografie voor andere dan beroepsstenografen, enz. Aan het congres zal een tentoon stelling van kantoormachines en -be hoeften voorzoover voor den stenograaf en den correspondent van belang, en ook van literatuur en leermiddelen op dit gebied, verbonden zijn. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen (vac.-J. J. v. d. Wall); A. v. d. Hoeven, Vollenhove; A. Hijmans, Nijverdal; J. W. Swaan, IJmui- den, en H. W. te Winkel, Sneek. Opening Heilige Deur. Zaterdagochtend heeft de opening plaats gehad van de Heilige Deur ter rechterzijde van den hoofdingang van de Patriarchale Vaticaansche Basiliek ter inwijding van het Heilige Jaar. Deze ,apertura aella Porta Santa" is door den Paus met gebruikelijk plechtig cere monieel en in aanwezigheid van vele hooggeplaatste geestelijken en belang stellenden geschied. Aan de Ambachtsschool voor Ber gen op Zoom en omstreken werden Vrij dag o.m. bevorderd van de le naar de 2e klasse de leerling in het schilderen: M. Zwagemaker, Oud-Vossemeer; de leerlingen in electrotechniek H. Voets, Tholen, K. Kousemaker, Hansweert. Voorwaardelijk J. Griep, Hansweert. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas se: de leerlingen in het timmeren J. Soe- ters, St. Annaland, M. Ampt, Oud-Vos semeer, P. v. Vessem, Tholen; de leer ling in het schilderen W. Vermeulen, St. Philipsland; de leerlingen in elec- Faillissementen. De arr. Rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard: J. L. L. van de Walle, timmerman en aannemer te Hulst Kleine-Bagijnestraat. Rechter commissaris mr. Th. Portheine, Curator mr. A. H. Kuipers te Middelburg. C. van Zweeden, winkelier te V 1 i s- s i n g e n, Irislaan 7. Rechter-commis- saris mr. A. v. d. Hoop. Curator mr. P. E. Vogelvanger te Middelburg. Haring en Ansjovis, Men meldt aan de N.R.C. uit Zeeland: Ei zijn haring- en ansjovisweeren op het einde van de Eendracht in de Oos- ter-Schelde geplaatst, maar de haring vangst, die gemeenlijk reeds in Februari begint, heeft tot heden nog geen betee kenis gekregen, al werd de eerste reeds vóór Maart aangebracht. De ans jovis zal zich nog wel wat laten wachten, daar ze het vorige jaar eerst op 20 April werd gezien, en een jaar tevoren op 17 April. Het aantal weeren bedraagt daar 14 stuks. Overigens worden deze wee- ren in de Ooster-Schelde, nóch in de Wester-Scheide of hare zijtakken aan getroffen. In de Grevelingen zijn er ook een aantal geplaatst, die evenwel zalm A Southern Rlw. 6%7%. C Union Pac. Rr. 69%69%. C Int. Nickel Cy 8%—8%.. A Koloniale Bank 6160%. A N.I. Hbk. 1000 51—50. C Ned. H. M. 1000 60—60. A Alg. Kunstz. U. 28%28. A v. Berkels Pat. 14%16%. C Calvé-Delft 49 A C. Suiker Mpij. 22%22-21%, A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 108—107%. A Philips Gem. B. 111%108%-106%. C Unilever 86%85%-83%. C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 13%—13%-13%. A A.N.I EM.N.B. 189—189. C A. Gas en El. Cy. 1%1%. C Cites Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij 138%134%-33%. C Contin. Oil Cy. 5%5%. C Shell Union O.C. 4%4%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 12% vangst ten doel hebben en eerst vorige week is de eerste zalm na vier maanden in de fuik gekomen. Er zijn nu ook se dert een paar jaren weeren bij Bruinisse en aan het waterschap of de ambachts- heerlijke slikken bij Rumsirt, te St. Philipsland, waar ook haring en ansjo vis wordt gevangen, in een vorig seizoen van de laatste zelfs zooveel dat men er niet op voorbereid was zooveel te zout ten. Tot heden is men met de hartr.g nog maar in afwachting, hoewel het op eens „wakkeren", zooals de visschers- term luidt, heelemaal niet is uitgesloten. De vice-admiraal jhr. G. L. Schorer en de kapitein ter zee J. P. Remijnse, zullen binnenkort op hun verzoek den zeedienst met pensioen verlaten. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de volgende plaatsin gen gelast: kapitein-luit, ter zee J. A. Kruys, a.b. Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord; de officier van adm. le kl. A. J. Teljer, a.b. Hr. Ms. wachtschip te Vlissi n g e n; de officier van adm. 2e kl. J. Bouma, a.b. Hr. Ms. „Heems- kerck"; de officier van adm. 2e kl. J. C. Meershoek, bij de Marinekazerne te Amsterdam; de luit. ter zee le kl. J. H. van Rinkhuyzen te V I i s s i n g e n; de kapitein-luit. ter zee H. Ferwerda, bij het vliegkamp „De Kooy"; de kapitein ter zee J. P. Remijnse, eervol ontheven van het bevel over het vliegkamp „De Kooy" en ter beschikking gesteld; de luit. ter zee 2e kl. B. J. ten Brink a.b. Hr. Ms. „Douwe Aukes" en B. C. Ma- hieu, ter beschikking gesteld. DE TWEEDE KAMERVER KIEZINGEN. De nummering. In een heden gehouden zitting van het Centraal Stembureau heeft de loting plaats gehad voor de nummering voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen in gediende candidatenlijsten. De uitslag hiervan is als volgt: S.D.A.P. No. 11; Comm. Partij Holland No. 14; Vrijz. Dem. Bond No. 19; O.S P. No. 13; R.K. Volkspartij No. 4; Verbond voor Na tionaal Herstel No. 29; A.R. No. 33; Chr. Hist. Unie No. 24; R.K. Staatspartij No. 25; Vrijheidsbond No. 15; Alg. Dem. Unie No. 3; Nationaal Boeren Tuinders en Middenstandspartij No. 6; Alg. Ned. Fascistenbond No. (lijst Baars) No, 18; Staatskundig Ger. Partij No. 28; Herv. Ger. Staatspartij No. 30; Chr. Dem. Unie No. 23; Plicht,Orde, Recht No. 31; Recht en Vrijheid No. 16; Kath. Dem. Bond (Veraart) No. 20; Rev. Soc. Par tij No. 32; Verbond van Nationalisten No. 35; Ned. Chr. Arbeiderspartij No. 5. BOYCOTTE VAN DUITSCHE GOEDEREN. Te New-York is Zondag officieel be kend gemaakt, de oprichting van een comité tot het boycotten van Duitsche goederen onder leiding van den Ameri- kaanschen rechter Sapiro. Het comité stelt zich tot taak dezen boyéot uit te breiden over de geheele wereld, aange zien volgens zijn gegeven 80 pCt. van den Duitschen handel gecontroleerd wordt door Joodsche exporteurs en handelsondernemingen. Het was vanmorgen te Amster dam op het Bureau van het Comité voor Joodsche vluchtelingen kalm. On geveer 100 vluchtelingen hebben zich aangemeld. Ook aan het station was het rustig. B. en W. van Amsterdam hebben heden openbaar aanbesteed het maken van den bovenbouw voor een brug te Amsterdam met bijbehoorende werken. Laagste inschrijver N.V. Kon. Machine fabriek „de Schelde" te Vlissingen voor 35.900. De kommies bij de belastingen D, Versluijs is overgeplaatst van Koewacht naar Aardenburg. Zqttdagavond liep een tweetal Belgen nabij de Maas te Roosteren tegen de A Ned. Scheepv. U. 4848%-49 A H.V. Amsterdam 179%179-76% A Java Cult. Mij. 124121. A N.I. Suiker U. 79%78 A Poerworedjo S.O. 4%4% A Deli Batavia 130%—128120% A Deli Batavia 130%128-120%. A Senembah 124123-18% C Chicago Milw. 1%1% A Amst. Rubb. C. 52%52-51. A Deli-Bat. Rubb. 19% A Hessa Rubber 2222 A Serbadjadi S.R. 1414 Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 1 April 3 April. 8.48% 8.49 59.01 58.99 9.73 9.74 34.58 34.55% 47.86 47.86 37.90 37.95 2.47% 2.47% tram die uit de richting Echt kwam. De Belgen verkeerden onder invloed van sterken drank. Een van hen, de 63 jarige ongehuwde Le R. uit Visé we~d op slag gedood. De andere werd met lichte ver wondingen naar het hospitaal te Maaseyck vervoerd. 71 1120 2145. 15548. 2331, 18809. 203, 14156, 14665. 1500 1000 400 200 100 Rotterdam, 3 April. Binnenland- sche granen. Gerst chevalier 44.25, haver 3.504, erwten kleine groene 711, extra kwaliteiten tot 13; schokkers 1112.50, overigens 7 10; bruine boonen 5.507.75. Buitenlandsche granen: Mais gele La Plata aangekomen 70.50, stoomend naar gelang van aankomst 70.5069, nieuwe oogst stoomend naar gelang van aankomst 7573, Donau Galfox aan gekomen 64, Russische disponibel 67. AUTOBUSONGELUK. Maandag morgen is te Staphorst een doch tertje van den vrachtrijder V. dat met eenige andere schoolkinderen plotseling den w.eg overstak, door een autobus ge grepen en gedood. Een ander meisje, 'n dochtertje van den heer V., brak haar sleutelbeen en beide voeten. De auto sloeg door het krachtig remmen over den kop. De inzittenden, een tiental Friesche arbeiders, die naar een werk verschaffing werden vervoerd, bekwa men lichte verwondingen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Maandagmorgen is de 50-jarige P. v. d. V. uit H o o g e Z w a 1 u w e, toen hij per rijwiel den onbewaakten overweg aldaar wilde oversteken, door den sneltrein uit Den Bosch gegrepen en op slag gedood. De overledene laat vrouw en kinderen achter. ONGELUKKEN BIJ HET VOETBAL LEN. Bij den Zondag te A 1 m e 1 o ge speelden wedstrijd AlmeloGeel zwart had de Almelo-speler B. het ongeluk 'n been te breken. Naar de Maandagmorgen verneemt is het ongeluk niet aan ruw spel te wijten, doch was het gevolg van een toevallige loop van omstandigheden. In den wedstrijd G. V. A. V.Veen- dam, in het Stadspark te Groningen gespeeld, had kort na de rust een bot sing plaats tusschen D Sr. en den Veen- dammer T. Sr. De laatste moest naar 't ziekenhuis worden getransporteerd. Men vreest voor een scheenbeenbreuk. VAN EEN SCHOMMEL GEVALLEN. Zaterdagmiddag had het meisje A. v. d. V. het ongeluk, op groote hoogte uit een schommel te vallen, in den speel tuin te R a a 11 e. De ontboden genees heer constateerde zware hersenschud ding. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONT DEKT. Ambtenaren der belastingen hebben Vrijdag bij een winkelier s te Moercapelle, een geheime distil leerderij ontdekt. Op een volledig goed samengesteld toestel, dat gedeeltelijk was gevuld, werd de hand gelegd, ter wijl een 40 tal flesschen met afgestook- ten drank in beslag werd genomen. De drank had een sterkte van onge veer 70 pCt. Tegen den winkelier-distillateur is proces-verbaal opgemaakt. MARGARINE IN BESLAG GENO MEN. Onder de gemeente Maas- n i e 1 hebben Vrijdagmorgen de rijks ambtenaren aangehouden den landbou wer G. aldaar, die met zijn melkwagen, volgeladen met gevulde melkkannen, naai- de melkinrichting te Roermond reed. Bij nader onderzoek bleek, dat een dezer melkkannen in plaats van met melk gevuld was met 7 kilogram Duit sche boter, welke G., naar hij beweerde, onderweg zou moeten afladen. De boter werd in beslag genomen. Onderwijl werd huiszoeking in de woning van G. gedaan. Hier werden in de schuur onder stroo verborgen nog Unilever Industrie - Koninkl. Philips Markt Tabak Amerika SaSker Rubber A Vu Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd 195 Kilo margarine gevonden, welke eveneens in beslag genomen werd. G. wenschte niet te verklaren, waar voor deze boter bestemd was. De direc teur der Roermondsche melkinrichting heeft, nadat hij met een en ander in ken nis was gesteld, G. als melkrijder ge schorst. BRANDSPUIT IN HET WATER GE REDEN. Te Emmer-Compas- cuum is Vrijdag de kapitale boerderij van den heer D. totaal afgebrand. Het vee kon worden gered. De brandspuit die achter een auto werd vervoerd, ge raakte los en reed in het kanaal, zoodat geen brandspuithulp aanwezig kon zjjn. De schade wordt door verzekering ge dekt. Zeeuwsch Brabantsche Turn kraag, In den Zondag te Bergen op Zoom ge houden selectiewedstrijd, waarbij helaas vele aangesloten vereenigingen verte genwoordigd waren, is na verwoeden kamp, de volgende ploeg samengesteld, die den „Zebra" in de a.s. dualmeet te gen den Geldërsch-Brabantschen Turn kring zal Vertegenwoordigen. Lichaamsontwikkeling: Dames: M. van Bemmel, Vlisstngen: A. Gimbière, G. Pels, M. Mosson, M Ras, F. Smits, allen Prins Hendrik, Breda. Heeren: E. Melkman. Udi, Bergen, op Zoom; R. v. d. Kerckhof, J. Smits, C. Booters, A. Kreugel allen Prins Hen drik, Breda; P. Hoedelmans, Sparta, Breda; f\. Lijs, Sparta, Krabbendijke; N. Geiok en J. de Keijzer, Volharding. Goes. Laatstgenoemde als reserve van het gekozen achttal. Als leidster van de damesploeg treedt op mej. C. Pels en als leider van de hee ren E. Melkman. Met vertrouwen zien wij deze beide ploegen op 23 April den strijd aanbin den in Concordia te Breda tegen de vertegenwoordigende ploegen vat» den Geldersch-Brabantschen kring. MiddelburgOlympia 73. De eerste vraag die ik me dezen mid dag stelde, kwam hierop neer of dit nu de ploeg was, die in de Zuid. eerste klas se op de onderste plaats eindigde en dus in de komende degradatie-wedstrij den zal moeten laten zien, dat zij toch „eerste-klasse fahig" is. Werkelijk wat onze hoofdstedelijken dezen middag de monstreerden was voetbal van de bo venste plank. Een wedstrijd die me nigeen nog lang heugen zal en het moet den supporters wel tot eenige op wekking stemmen, dat de groen-witten, na hun formidabele eindspurt te Tilburg van verleden Zondag, den volke ia eigen huize getoond hebben, dat zij over bun inzinking heen zijn; dat voetbal is en blijft door zijn verscheidene variaties een spel wat den toeschouwer boeit. Als „Middelburg" dezen vorat aan houdt, nou dan meen ik wel te durven veronderstellen, dat de andere candida- ten yoor het walhalla een zware dobber aan de mannetjes van Vijgeboom sullen hebben, al neemt niet weg, dat een voet balveld is bezaaid met voetangels en klemmen. Met zevén-drie werden de jongens uit de pijpenstad huistoe gezon den en dank zij de sportiviteit van Vo gel bleef het slechts bij no. 7, doordat hij 2 penaltys aan den doelman der gasten cadeau gaf, wat eigenlijk gezegd meer foutief dan sportief was, want het niet willen benutten van 'n vrijen schop, ook in een vriendschappelijke ontmoeting, is een zeer gevaarlijk précédent en die hieraan nog twijfelen mocht vrage het maar even aan een of meer officials van den K. N. V. B. of een of ander bekend arbiter. De hekkensluiters hebben een vlotten en geanimeerden wedstrijd gespeeld, een kamp, die door z'n heerlijk en hoog tempo aangroeide tot een climax Vogel speelde de hoofdrol in den aanval en blonk boven alle anderen uit en onwille- Piet, in dezen vorm spelende, niet een Piet, in ndenzen vorm spelende, niet een groote aanwinst van een Zuidelijk elf tal of derg. zou zijn? Hij leidde dea aan val uitstekend en wist ook in het doel punten maken z'n mannetje te staaa Hij

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2