22* GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. WEER EN WIND. NUMMER 79. TWEE BLADEN. MAANDAG 3 APRIL 1933. EERSTE BEAD. #76e JAARGANG. GOES. WALCHEREN. 1UID-BEVELAND. HQORD-BEVELAHD. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissinges. en Laagwater te Wemel dingt, MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3jj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscht Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Ruiriaï „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. m*< „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou* rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent: BLOEDTRANSFUSIEDIENST HAARLEM. In Haarlem zal het Roode Kruis een bloedtransfusiedienst stichten. Er is een directie gevormd, die de onmiddellijke leiding zeil hebben, terwijl de directies der ziekenhuizen worden uitgenoodigd zich te doen vertegenwoordigen in een commissie van advies, waarvoor nog eenige medici worden gevraagd. Het Roode Kruis heeft een oproep gericht tot personen boven de 21 jaar zich voor dit doel beschikbaar te stellen. DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN EN HET ASYLRECHT. Volgens Het Volk zal de heer Oude- geesi volgende week in de Eerste Ka mer een interpellatie aanvragen om zich te vergewissen of de regeering thans ten aanzien van Duitsche vluchtelingen het asylrecht handhaaft. ONTSLAG RIJKSPERSONEEL. Het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van over heidspersoneel (A.C.O.P.) heeft in een Vrijdag te Amsterdam gehouden verga dering zij» verontwaardiging uitgespro ken over het voorstel om aan rijksamb tenaren ontslag te verleenen o.a. op Met verbazing en ontstemming nam grond van revolutionnaire gezindheid, het comité kennis van het feit, dat de centrale commissie in meerderheid met dit nieuwe artikel accoord ging. Dit ar tikel zal toch, naar de meening van het A.C.O.P. niet alleen de rechtspositie van de rijksambtenaren op losse schroe ven zetten, maar ook naar letter en geest een ernstige inbreuk inhouden op grondwettelijke gewaarborgde rechten. Het comité zal met de vertrouwens mannen van zijn groepen rijkspersoneel vandaag vergaderen om hen over de ontstane situatie in te lichten en te be raadslagen over het verder optreden van de organisaties. —Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Z u i d-S charwoude H. W. Smit, candidaat-notaris te Beverwijk. Ten departemente van Buiten- landsche Zaken heeft Zaterdag de on- derteekening plaats gehad van een vestigings- en arbeidsverdrag tusschen Nederland en Luxemburg. De burgemeester van Hoorn, mr. G. Bisschop, heeft aan den gemeente raad bericht, dat hij tegen 1 Mei a.s. als zoodanig wegens gezondheidsrede nen eervol ontslag heeft aangevraagd. Bij de nationale volkshulde te Delft op 17 April a.s. zal ook prof. dr. F. K, Gerretsen het woord voeren over gerechtigheid. De stroocartonfabriek „De Dol lart" fe Nieuweschans, die geheel zou worden stopgezet, blijft wegens het inkomen van nieuwe orders wellicht voor geruimen tijd doorwerken. He Bondsraad van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoo' peraties besloot tegen de saneeringspo- die in het particulier bakkers- worden aangewend, zoo scherp mogelijk stelling te nemen. ml J. w. ZIJLSTRA. f Zondagavond is in het St. Joseph- ziekenhuis te Vlissingen overleden na een ziekte van enkele maanden de heer T' uT f1) S,lr-a' in leven rechter in de rechtbank alhier. De heer Zijlstra was 25 April 1868 ie Harlmgen geboren en bereikte dus den leeftijd van bijna 65 jaar. De over ledene promoveerde aan de Universi teit te Groningen op 20 April 1893 en na achtereenvolgens te Appingedam en Bolsward advocaat en procureur te zijn geweest en in laatstgenoemde plaats tevens kantonrechter-plaatsvervan^er volgde op 31 Maart 1900 zijn benoemin<j tot igrittier van het kantongerecht te Bergum, op 2 Januari 1903 van dat te Winschoten en op 25 October 1905 van dat te Groningen. Met ingang van 15 Januari 1911 werd de heer Zijlstra rechter m de arrondissementsrechtbank te Middelburg. Gedurende een lange reeks van jaren was hij tot zijn dood toe rechter-commissaris ip strafzaken. De overledene behoorde tot de libe rale partij en heeft daarvoor van 1913 tot 1919 en nog van Juni tot September 1923 deel uitgemaakt van den gemeente raad alhier. Een belangrijke arbeid heeft hij ook verricht als voorzitter van het Burger lijk Armbestuur welke functie hij sedert 11 November 1918 vervulde. Zijn liberale opvattingen maakten hem tot een groot voorstander van het openbaar onderwijs en waren oorzaak, dat hij zich speciaal tot de vereeniging „Volksonderwijs" voelde aangetrokken. Zoowel van de afdeeling Middelburg als van den kring Walcheren dier vereeni ging was mr. Zijlstra voorzitter. Van de afdeeling sedert 14 November 1913. Verder maakte de overledene deel uit van het bestuur der Industrie- en Huis houdschool, van het bestuur van het departement Middelburg van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, en van de vereeniging „de Ambachts school". Met den overledene is een algemeen bekend persoon heengegaan, die op verschillend 'gebied een ledige plaats achter laat. Ter openbare civiele terechtzitting der rechtbank van heden is de thans ontslapene voorloopig herdacht. De vice-president, de heer mr. W. M. G. Jolles, deelde mede, dat ter te rechtzitting van Woensdag a.s. de ont slapene zal worden herdacht, doch meende goed te doen in de eerste te rechtzitting na 't heengaan van mr. Zijl stra eenige woorden van nagedachtenis te spreken. De overledene werd reeds in 1911 rechter in deze rechtbank en in het 22-jarig tijdperk, dat mr. Zijlstra hier mocht werkzaam "zijn is ten duidelijkste gebleken, dat het enkelvoudige werk hem steeds zeer heeft aangetrokken, zoowel het werk als rechter-commissa ris voor strafzaken, als het werk van den politierechter, hetwelk door hem meerdere malen is verricht. Mr. Zijlstra heeft immer blijk gegeven met volle am bitie zijn werk te verrichten, was immer bereid te helpen, waar hij kon, stond im mer klaar, als hij op zijn post noodig was, had groote voldoening voor zich zelf, wanneer het hem mocht gelukken, dat aanwijzingen en bewijzen van schuld niet te loor gingen op grond van zijn doortastend optreden, waardoor later een schuldige zijn verdiende straf niet ontging. Mr. Zijlstra wist ook immer sfeer van vriendschap om zich heen te scheppen. Vriend Zijlstra zal in het col lege worden gemist en zal door zijn col lega's niet worden vergeten. Als hoofd van het Parket voerde het woord de heer mr. W, F. E. Baron van der Feltz, substituut-officier van Justitie ,die ongeveer als volgt sprak: Waar ik verneem, dat Woensdag het heengaan van mr. Zijlstra nader zal wor den herdacht, meen ik toch goed te doen, reeds thans ook op deze eerste terechtzitting na zijn ontslapen hem te herdenken. Het was mij een voorrecht 16 jaren met mr. Zijlstra te mogen sa menwerken. Mr. Zijlstra was een man met veel liefde en veel pleizier voor zijn werk. Hij was vriendelijk, spontaan, im mer bereid te helpen waar hij maar kon. Wanneer het er op aan kwam, gebeur de het werk van mr. Zijlstra met spoed. Het heengaan van mr. Zijlstra beteekent een groot verlies, niet in het minst ook voor zijn familie. Ook ten Parkette zal de nagedachtenis van mr. Zijlstra in hoo- ge eere blijven. De Griffier der Rechtbank, mr. H. Pleyte, sloot zich bij de vorige sprekers aan, zulks ook namens substituut-grif fier, waarnemend griffier, het griffieper- soneel, bode en concierge, en betuigde, dat allen mr. Zijlstra ten zeerste zullen missen. Namens de Balie voerde het woord de heer mr. J. J. Heyse. Spreker getuigde bij het verscheiden van mr. Zijlstra van een groot verlies voor de familie., voor de rechtbank en het parket en voorts voor de balie. Mr. Zijlstra vereenigde in zich een groote welwillendheid, vrien delijkheid, een steunen en helpen, zoo mogelijk tusschenbeiden komen ,waar en wanneer het maar kon. Het was hem niets te veel, ook niet voor de cliënten der advocaten, als het maar eenigszins mogelijk was om te helpen. Mr. Zijlstra deed zijn arbeid met groote opgewekt heid, deed het met pleizier. Dat wil de balie ook thans getuigen. Bij de door de advocaten en procureurs af te leggen I eeden komt ook deze voor; Eerbied Sprookjesland is niets anders dan het zonnig rijk van een rijk en gezond verstand. voor de rechterlijke autoriteiten. Na mens de balie getuigde spr., dat voor mr. Zijlstra meer dan eerbied aanwezig was en dat van de zijde van de balie gesproken kan worden van de groote liefde, die men den ontslapene toedroeg. Ten teeken van rouw, zijn de gordij nen van het gerechtsgebouw neergela ten. Een jubileum. Het was heden 40 jaar geleden, dat de heer L. Tavenier bij de firma M. H. Boasson en Zonen te Middelburg als jongste bediende in dienst trad, waar hij thans een vooraanstaande positie be kleedt. Met zijn familie is de heer "Tavenier per auto afgehaald en ontvangen in één der lokalen van het magazijn, waar hij door den oudsten firmant werd toege sproken. Deze wees op zijn ijver en dank zegde, terwijl hem een envelope met inhoud werd overhandigd. Van de zijde van het personeeel ont ving de jubilaris gelukwenschen en een geschenk. Ook van vele andere zijden mocht de heer Tavenier blijken van belangstelling ontvangen. De verkiezingen. We herinneren hen, die hier sinds 1 Jan. 1.1. kwamen wonen, er aan, dat zij zich voor 11 April a.s. op het stadhuis moeten melden, als zij in deze gemeen te aan de verkiezing willen deelnemen. Koningsschieten „Jacoba van Beijeren". Zondag hield de Kon. Erk. Hanbdoog sociëteit „Jacoba van Beijeren" haar tweede driemaandelijksche koningschie ting en tevens de schieting voor de twee wisselbekers. De opkomst was zeer bevredigend en dank zij het goede weer, de animo zeer goed. Het resultaat der beste schutters was 1. P. Baarends 58 pnt.; 2, M. Tielemans 44 pnt.; 3. M. Rijk, 43'pnt.; 4. F. Loen- houdt 33 pnt. De wisselbeker, op 8 Jan. met het grootst aantal rozen gewonnen door den heer Loenhoudt, ging nu over in handen vaan den heer P. Baarends met 5 rozen, terwijl de wisselbeker voor de meeste vieren in het bezit bleef van den heer Baarends, die hem moest verde digen. Bij monde van den vice-voorzit- ter werden beide bekers met een harte lijke speech aan den winnaar overhan digd, die nu weder voor 3 maanden be zitter is. Nieuwe slagerij Goedbloed. Ook de Kreukelmarkt krijgt meer en meer het aanzien van een winkel-een- trum en ongetwijfeld is dit drukke ver keerspunt daarvoor ook een aangewe zen plaats. Zooals een advertentie in ons vorig nummer meldde, wordt er morgen een slagerij van den heer P, Goedbloed ge opend, en deze nieuwe zaak is er één, die er zijn mag. Reeds de gevel, groo- tendeels afgewerkt met een bijzonder soort tegels, doet prettig aan, en het in wendige van den winkel is enkel teraz- zo, marmer en wit geglazuurde tegels. Daar het houtwerk crème geschilderd is, maakt het geheel een fhisschen in druk. Voorts is de zaak ingericht met koelkast, de moderne machines, roest vrije vleeschrekken, enz. Aanhoudingen. De Goesche politie hield de achter liggende week niet minder dan 8 per sonen aan, die in het Politieblad wegens nog te ondergane straf gesignaleerd stonden. OOSTKAPELLE. Aan het jaarverslag 1932 van het fonds „Ziekenzorg" alhier ontleenen wij: ontvangsten 395, uitga ven 310. Aan 22 personen werden ver sterkende middelen verstrekt, terwij' aan 27 personen verplegingsartikelen in bruikleen werden gegeven. DOMBURG. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier, stonden op 1 Maart 1933 als werkzoekenden inge schreven 75 personen. Gedurende Maart werden ingeschreven 31 en afgeschre ven 41 werkzoekenden; zoodat aan het einde van die maand 65 personen als werkzoekenden stonden ingeschreven. Bij de werkverschaffing waren ge plaatst gemiddeld 24 personen. WESTKAPELLE. Bij de Arbeidsbe middeling zijn alhier ingeschreven 223 werkeloczen, waarvan bij de werkver schaffing 123 personen zijn te werk ge steld voor egaliseeren der vroonen. B. en W. hebben aan de voetbal vereniging „De Noormannen" tijdelijk een voetbalterrein afgestaan op het Zuidervroon. Jubileum. ARNEMUIDEN. Zaterdag j.l. was 't 25 jaar geleden dat de heer F. Bliek tot agent aangesteld was van de N. V. Le vensverzekering Maatschappij „Utrecht" te Utrecht, Door een inspecteur dier Maatschap pij werd de jubilaris met dit feit geluk- gewenscht en een zilveren medaille met inscriptie en enveloppe met inhoud aan geboden. KAPELLE. Voor de A. R. kiesver- eeniging te Kapelle-Biezelinge trad te Biezelinge op het Kamerlid de heer Chr. v. d. Heuvel met 't onderwerp „Veler lei crisis". Groote brand. KLOETINGE Zondagmiddag omstreeks 5 min. voor 5 brak alhier brand uit in de timmermanswerkplaats van W. J. de Gr. In een oogenblik tends stond de werkplaats in lichte laaie, terwijl ook het woonhuis van A. C. van., de R. een prooi der vlammen werd. De politie en brandweer was spoedig ter plaatse. Deze laatste trachtte het naast de werkplaats gelegen woonhuis van de Gr. te behouden met een straal op de water leiding. Ook dit liep brandschade en wa terschade op. Een groot gedeelte van het meubilair Van de Gr. kon in veiligheid gebracht worden. Van het meubilair van Van de R. werd niet veel gered. Twee geiten en een aantal kippen zijn omgekomen. De woning van Van der R. is verze kerd; de werkplaats en het woonhuis Van de Gr. niet. De burgemeester was op de plaats van den brand aanwezig. KORTGENE. Bij de arbeidsbeurs ston den in den loop van de maand Maart 32 werkloozen ingeschreven. RAAD VAN WISSENKERKE. Gemeentepersoneel vrij op Goeden Vrijdag. WISSENKERKE. Vrijdag vergaderde de raad voltallig. De vereeniging tot bescherming van dieren verzocht het bedrag voor de los- loopende honden, zoo weinig mogelijk hooger te doen vaststellen, dan die der vastligende honden, b.v. 0.50. Op voor stel van B. en W. werd op dit verzoek af wijzend beschikt daar er anders te veel losloopende honden komen. N.a.v. een verzoek van het comité voor de viering van den Goeden Vrij dag, om de te verrichten werkzaamhe den op dien dag zoo gering te doen zijn, stellen B. en W. voor, het gemeenteper soneel dien dag vrij te geven. Aldus besloten. De rekening van het Groene Kruis werd voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor een nieuwe bouwverordening samen te laten stellen door een commissie, en dan gelijklui dend voor N. en Z.-Bevcland. De heer de Boer vroeg, of dit niet door het personeel gedaan moest wor den. De Voorzitter antwoordt, dat dit haast Gndoenlijk is, en te vee! uitgaven zal vergen; het zal dus door een bepaal de commissie moeten gebeuren. De heer d e B o e r is bang, dat dan de verordening minder toepasselijk zal zijn op het platteland. De heer v a n H a 1 s t wil het nog maar een poosje aanhouden. De Voorzitter zegt, dat dit niet kan, daar deze voor Augustus klaar moet zijn, in verband met de Woning wet. Daarna werd z.h.s. besloten aan te sluiten bij een commissie. Middelburg, 3-IV-'33, Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 12.8 °C (55 °F) laagste 6.1 °C (43 °F). Heden 9 h: 9.6 °C; 12 h 12 °C. 1.3 mm regen. Hoogste barometerstand 772 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand 771.9 mm te Rennes; laagste 744.6 mm te Kynn. Meest matige W. tot Z.W. wind, waar schijnlijk afnemende bewolking met wei nig of geen regen, iets kouder 's nachts, overdag iets zachter. Zon op: 5 h 33; onled 18 h 36. Licht op: 19 h 06. Maan op: 9 h 41; onder: 2 h 52. V.M.: 10 April. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Maart. Hoogwater. Laagwater. Ma. 3 6.28 18.57 0.10 12,42 Di. 4 7.45 20.25 1.14 13.56 Wo. 5 9.19 21.58 2.46 15,38 Koog- Maart. Hoogwater. Laagwatat. Ma. 3 8.07 20.37 1.15 13.50 Di. 4 9.16 21.58 2.16 15.01 Wo. 5 10.44 23.28 3.44 16.40 Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld op 122 honden, tot 'n gezamenlijk bedrag van 428. De Voorzitter deelt mede, dat de tegenwoordige pachters der grasetting langs de wegen, weinig lust meer vdfelen om deze te pachten, aangezien deze bijna waardeloos worden, B. en W, worden gemachtigd, te handelen na#r omstan digheden. Met alg. stemmen wordt besloten een schrijven te richten aan den Geersdijk- polder, -betreffende een ruil ovfereen- komst van den dijk van de kom Geers- dijk naar de grens, zulks in verband met de toekomstige wegsverbetering, en hiervoor inplaats te stellen, den dijk langs Groenestein en Hanse naar de grens. De vaststelling eener nieuwe verorde ning regelende het landbouwverlof voor leerplichtige kinderen werd aangehou den, aangezien er nog geen advies van den inspecteur was ontvangen. Besloten werd een nieuw contract met de P.Z.E.M. aan te gaaan, betreffende de nieuwe tarieven voor straatverlich ting, wat een voordeel op zou levere» van ongeveer 428. Tot leden van het Burgerlijk Armbe stuur werden gekozen met algemeene stemmen, de heer J. J. Verhuist aftre dend, en de heer S. Breure in de plaats van den heer D. de Looff, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur werd in o-rde bevonden, met een nadeelig slot van 271. In de rondvraag vroeg de heer Leen- d e r t s e of de heg bij het kerkhof te Kamperland verguld kon worden. De V oorzitter zegt zulks toe. De heer Breure vraagt of de weg naar de haven te Geersdijk niet verbe terd kan worden, door deze te laten af kappen. De Voorzitter zegt, dat hij lie ver de putten wii laten bij vullen, maai zal overleg plegen met den wegopzich- ter. De heer Kramer vraagt of de vij ver te Wissenkerke niet gedempt kon worden, lettende op den onaangenamen geur die er uit opstijgt De Voorzitter zegt, dat zulks moeilijk zal gaan, daar die voor brand put geldt, en dat de veehouders er hun beesten uit laten drinken. De heer Van der Maas vraagt, of er een paar wegwijzers zouden geplaatst zouden kunnen worden bij A. Israël in den Thoorpolder, in verband met de af sluiting van den weg, en in belang van de vreemdelingen. De Voorzitter zegt dit toe. De heer Van Halst vraagt, of het niet wenschelijk was, dat de schoolkin deren in verband met de Willem de Zwijger herdenking, een speldje of een medaille kregen, en laat als lid van het Oranje Comité het verkrijgbare zien. De heer Kramer stelt voor, een medaille uit te reiken. Met alg. stemmen werd hiertoe beslo ten.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1