KERKNIEUWS. R D-Prijsvraag IgjUEHflNGSELS RECHTZAKEN. MIDDELBURG. UQORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.B, verontwaardiging van den heer Visscher niet. Er is bijv. ook nog een katholieke fractie en een anti-revolutionnaire, en die komen ook niet tegen de samenstel ling der commissie op. De VOORZITTER sluit hierna te 3.45 uur de openbare vergadering. Handelspolitiek in het buitenlandsch beleid. Van de hier gevestigde af deeling van de Vereeniging voor Volkenbond en Vre de sprak gisterenavond in de bovenzaal der sociëteit „St. Joris" dr. J. A, Ne- derbragt, chef van den Economischen Dienst van Buitenlandsche Zaken te Den Haag over „De Handelspolitiek als ele ment in het buitenlandsch beleid". Dr. Nederbragt beschouwt het als de taak van het buitenlandsch beleid in het algemeen den staat een veilig en voor spoedig bestaan, een eervolle plaats te midden der andere staten te verzekeren. Hij onderscheidt daarbij vierderlei in het bijzonder, n.l.: lo. de cultureele politiek, strekkende om het volk te doen deelnemen aan en te doen medewerken tot bevordering van het cultuurleven der volken; 2o. de economische politiek, tot doel hebbende, goede economische betrek kingen met het buitenland te bevoi de ren; 3o. de koloniale politiek, beoogende de belangen van de drie-eenheid Ne derlandOost-IndiëWest-Indië als zoodanig in dé wereldpolitiek te behar tigen; 4o. de Volkenbondspolitiek, strekken de om te verzekeren, dat Nederland op de internationale spreektribune te Ge- nève, onafhankelijk, gelijkgerechtigd met alle andere staten, aan de discussies der volken kunnen deelnemen. Spr. bedoelt te onderscheiden, maar niet scheidingslijnen te trekken: buiten landsch beleid moet een eenheid zijn. De beginselen, die voor het algemeene beleid moeten gelden, dienen evenzeer te gelden voor elk der speciale taken, die werden gereleveerd. Op een viertal leidende gedachten wil spr. de aandacht vestigen. Vooreerst moet vastgehouden worden aan plaats en taak voor de Voorzienig heid in den weg der historie aan het leven liggen en die niet mogen worden Volk toebedeeld. Voorts moet het oog geopend zijn voor de ontwikkelingstendensen die in 't onderdrukt. In de derde plaats moet in alle verhou dingen niet gesteund worden op macht en geweld, maar op recht en redelijkheid En ten slotte moet op elk punt builen- landsche politiek zoo zijn, dat als elk volk zijn politiek dienovereenkomstig voerde, er geen botsing zou zijn, maar aaneensluting en overeenstemming. IP Komende tot de handelspolitiek wijst spr. erop, dat Nederlands klassieke po litiek van vrijheid voor handel en ver keer beantwoordt aan de geschetste lei dende gedachte, met name hieraan, dat zij aaneensluiting en overeenstemming der volken mogelijk maakt. Die politiek werd met ups and downs gevolgd: lo. van de opkomst van ons volk als zeevarende en handeldrijvende natie tot aan den tijd van Napoleon; 2o. van den tijd van Napoleon tot den wereldoorlog; 3o. van den wereldoorlog tot aan de "wereldcrisis. De tijd van Napoleon en de wereldoor log waren storende elementen ,n de his torische lijn. De wereldcrisis is dat ook, maar zal, naar spr. gelooft achteraf blij ken evenmin als de tijd van Napoleon en de wereldoorlog de historische lijn van Nederlands handelspolitiek te hebben kunnen vernietigen, daar Nederlands economisch-geografische positie en ont wikkeling van blijvenden aard zijn. De politiek, door Nederland tijdens de huidige wereldcrisis gevolgd, strijdt noch met de door spr. verdedigde lei dende gedacht,en, noch met de histori sche lijnen, Zij is uitsluitend afweer en heeft geenerlei schuld aan de op handelspoli tiek gebied heerschende wantoestan den. Zij is tijdelijk, niet beoogende in de norma.e ontwikkeling in te grijpen, maar alleen catastrophale gevolgen van anderer abnormale politiek te keeren. Zij is bezadigd: exhorbitante tarieven kent zij niet, zij contingenteert slechts in onvermijdbare gevallen en dan royaal, zij werkt nog steeds niet met deviezen- maatregelen. Spr. concludeert, dat de Nederlandsche economische handelspolitiek niets aan het herstel der internationale betrekkin gen in den weg legt en voegt er, onder verwijzing naar alle groote economische conferenties, alsmede naar 't verdrag van Ouchy, aan toe, dat Nederland met de daad toont, aan dat herstel energiek, on der het brengen van offers, te willen medewerken. Hierna ontstond een geanimeerde ge- dachtenwisseling. De loco-voorzitter, de heer de Jong, dankte dr. Nederbragt namens allen. Het Nederlandsche Roode Kruis. Gisteren vergaderde de afdeeling Middelburg van de vereeniging „Het Ne derlandsche Roode Kruis" onder voor zitterschap van den heer mr. G. F. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg in de trouwkamer op het Stadhuis. In het jaarverslag over 1932 herinnert de secretaris, de heer mr. J. H. Bybau er aan, dat de afdeeling een groot verlies leed door het vertrek van den heer mr. G. J. Sprenger, die gedurende ruim 25 jaar deel van het bestuur heeft uitge maakt. De transportcolonne verheugt zich in gestadigen bloei en vooruitgang. De oefeningen hebben geregeld plaats en zijn steeds door een flink aantal le den bijgewoond. De colonne verleende in Mei te sa men met de colonnes van Vlissingen en Neuzen, haar medewerking bij een oefening van de afdeeling Zeeland van den Vrijwilligen Landstorm in de duinen nabij Domburg, welke oefening werd bij gewoond door den leger commissaris luitenant-generaal Van Munnikrede en de generaal-majoor dr. J. C. Diehl, die beide hunne groote voldoening over het werk der collonnes uitspraken. Voor de door den arts-leider gehouden cursussen bestond doorloopend goede belangstel ling. Weder verwierven een 25-tal da mes het bewijs van geoefendheid als aspirant-helpsters. Een buitenge wóón-dienstplichtige legde de verbinte nis als helper bij de transportcolonne af. Een cursus voor het personeel der Rijksveldwacht werd opgericht. Ook in dit jaar had wederom met de zeer ge waardeerde medewerking der adspirant- helpsters en de leden der transportco lonne de jaarlijksche collecte voor het vredeswerk plaats. De buitengewoon ongunstige weersgesteldheid, bleef he laas niet zonder invloed op de opbrengst die aan het hoofdbestuur kon worden afgedragen. De inrichting van het nieu we kringmagazijn kreeg dit jaar haar beslag. De goederen liggen door de goe de zorgen van sergeant-majoor De Bruin thans op overzichtelijke en doelmatige wijze opgeslagen in het voormalig Mili tair Hospitaal. Het hoofdbestuur droeg het magazijn aan de afdeeling over en het is nu on der leiding van sergeant J. Hage ge steld. Het jaarverslag werd goedgekeurd en eveneens de rekening van den penning meester, den heer mr. R. M. van Dus- seldorp. De rekening wijst een eindcij fer aan van 1142.78%, begonnen met 'n goed slot van 435.39 slonk dit tot 150.01 voornamelijk tengevolge van de groote kosten van de deelname aan de oefening bij Domburg. Belichting Stadhuis. Gisterenavond heeft men, nadat de schijnwerpers reeds eerder waren ge plaatst, de belichting van het Stadhuis beproefd en zich overtuigd, dat de lam pen goed gericht staan, om hetzelfde mooie resultaat van vorige jaren te waar borgen. Zooals reeds gemeld is, zullen de lam pen ontstoken worden Maandagavond als een nadere ontvangst van het garni zoen plaats heeft. Als wij goed zijn in gelicht zullen zij ook Woensdagavond branden. Voor dien dag had het bestuur van het Middelburgsch Muziekkorps op initiatief van de werkende leden van het korps aan den nieuwen burgemeester aanvankelijk een serenade aangeboden, doch bij nader inzicht bleek een uitvoe ring op de Markt beter. Daarvoor zal een eenvoudig podium worden opgericht, in de kosten waarvan verschillende bewoners van de Markt een steentje bijdragen. 301$. Rede Snoeck Henkemans. Gisteravond sprak de heer J. R. Snoeck Henkemans voor de Chr. Hist. Kiesver. in de „Prins van Oranje". Bij verhindering van den voorzitter, ds. P. J. Steinz, werd de vergadering geopend en ingeleid, door den heer A. D, F. v. d. Wart. De heer Snoeck Henkemans behandelde achtereenvolgens het eco nomische, het financieele en het politie ke vraagstuk, Spr. constateerde, dat vooral het wantrouwen tusschen de vol keren tot de huidige ontreddering van het economische leven geleid heeft en het zal pas beter worden, wanneer een betere geest onder de volkeren komt. Het is waarschijnlijk, aldus spr. dat we iets terug moeten en een deel van onze welvaart moeten prijsgeven. Van de re geering dient in deze niet het onmoge lijke gevergd te worden en spreker laakt de ongegronde verwijten die van som mige zijden komen. Met de economische houden de finan cieele zorgen nauw verband. Er moet bezuinigd en ingegrepen worden en on getwijfeld zal men straks nog meer be lasting moeten betalen. De eerlijkheid gebied dit te zeggen. Wat de politieke vraagstukken be treft, behandelde spr. o.a. de verhou ding met België. De regeering heeft In '29 duidelijk gezegd, waar zij toe bereid is. Het tractaat van 1839 dient gewijzigd te worden. De regeering wilde wel me dewerken aan een kanaal BathDintel- sas, maar Be gië wilde, dat de strekdam door de Schelde één aaneengesloten geheel zou vormen, en dat ging de re geering, en ook de Chr. Historischen, te ver. Spr. noemde het een veel betere op lossing van den bestaanden vaarweg, w. o. het kanaal HansweertWemeldin- ge, te verbeteren. Hiermede doen we onzen plicht als christenen en behoeven we verder niet te gaan. Bij deze verkiezing, aldus spr., gaat het vooral om de goede verhouding tus schen regeering en volk, want aan deze verhouding wordt getornd. Ook in de oorlogsjaren kwam men tot een goede samenwerking. Er wordt nu geroepen om de st.erke hand, de dictatuur, maar de Chr. Hist. Unie staat daar lijnrecht tegenover. Zij vraagt behoud der consti- tutioneele inste.ling en een juiste ver houding tusschen gezag en vrijheid. Hier om gaat het bij deze verkiezingen: de volksvrijheid moet verdedigd worden, eenerzijds tegen bolsjewisme en ander zijds tegen fascisme. Hierna volgde een pauze en daarna een gedachtenwisseling over enkele pun ten. Spr. laakte het. dat Belgische bla den het kanaal Bath-Dintelsas een speel goedkanaaltje noemen. Volgens het plan zouden twee groote schepen elkaar kun nen passeeren. Komt dit kanaal er niet, dan lijdt de afwatering van west Bra bant er onder, al hecht spr. aan de leu ze „Belgen op Zoom zeehaven" weinig waarde. Aan een kanaal Bergen op Zoom Dintelsas is vanwege de kosten voor- loopig niet te denken Spr. noemde het kanaal door Zuid-Beveland ook voor Gent en Neuzen van groote beteekenis. Wat de werkeloosheid aangaat achtte spr. het plicht van de regeering om voor werk te zorgen of anderzijds steun te verleenen. Over de uitingen van Chr. Hist. Eerste Kamerleden inzake het wetsontwerp tot opheffing van recht banken en kantongerechten, zeide spr., dat die niet noodzakelijk waren en daar om niet getuigden 'staatsmanswijsheid. De Tweede Kamerfractie was eenstem mig tegen het wetsontwe-p, omdat de voordeelen luttel en de nadeelen groot waren, en dat is aan de regeering reeds medegedeeld vóór de openbare behan deling. Spr. maande, aan het verschil tusschen de Eerste en Tweede Kamer fractie niet te groote waadde te hech ten. Spr. begrijpt voorts niet, dat de re geering aan de verwerping van dit wets ontwerp zulke groote waarde hedhte, dat zij er om aftrad. Spr. zeide tenslotte nog dat hij voor stander is van een parlementair kabinet en hij hoopt, dat dit tot stand zal komen. Met het zingen van het Wilhelmus werd de goedbezochte vergadering ge sloten. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. Verbreeding gedeelte van „de Val". Steunregeling. COLIJNSPLAAT. Woensdagmiddag vergaderde de raad voltallig onder lei ding van den burgemeester. Van de P.Z.E.M. was bericht ingeko men, dat met ingang van 1 April het ta rief voor de straatverlichting voor een lamp van 100 watt gebracht wordt van 31 op 23.25. Dit geeft de gemeente een vermindering van 4 a 500. Gebrs. van den Berg verzoeken radio distributie te mogen aanleggen. Op voor stel van B. en W. wordt besloten tot we- deropzeggens toe daartoe verlof te ver leenen, mits het werk naar genoegen van B. en W. wordt uitgevoerd en mo gelijke schade hersteld zal worden. Aan de bijzondere school wordt inge volge art. 101 L. O.-wet over het dienst jaar 1933 een voorschot verleend van 700. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op 209 (52 honden van 4 en 1 van 1). Bij de rondvraag deelde wethouder Van Dis mede, dat een gedeelte van „De Val" als werkobject zal verbreed worden, waarvoor 900 aan werkloon kan uitgekeerd worden. Er zijn 64 werk- loozen ingeschreven. Deze menschen kunnen niet allen tegelijk te werk ge steld worden. In overleg met den dijkbaas kan een regeling tot stand gebracht worden. De heer de Pree zegt, dat hij ver heugd is over deze werkverruiming, maar nog steeds van meening blijft, dat een steunregeling gewenscht is. Zoodra er geen werk meer is, moet er andere hulp voor de menschen zijn. Wethouder Van Dis noodigt de Pree uit, bronnen op te sporen, waaruit alles betaald kan worden, waarop de heer de Pree antwoordt met de vraag: „Waar komen die 900 voor „De Val" nu vandaan?" Wethouder Van Dis vervolgt met 'n klacht over den financieelen toestand van de gemeente. Hij zou willen, dat de gemeenteambtenaren, uit zich zelf be reid waren een gedeelte van hun sala ris terug te storten. De Voorzitter antwoordde, dat hij dit wil doen, daar hij overtuigd is, dat allen zich offers moeten getroosten. Hij voegde er evenwel aan toe, dat enkele jaren geleden, toen met het geld gesme ten werd, niet gedacht werd aan verhoo ging voor de ambtenaren. De heer Dees zegt, dat hij de vorige maal heeft gestemd voor het voorstel om niet over te gaan tot een steunregeling. Wanneer B. en W. de noodige middelen kunnen aanwijzen zal hij zich niet tegen steun verzetten, maar hij wil eerst we ten, hoe het betaald kan worden. Ver volgens wordt op voorstel van den bur gemeester besloten aan Ged. Staten te berichten, dat de raad zeer teleurgesteld is over den gang van zaken bij het aanleg gen van den nieuwen weg. Er is in een der vorige vergaderingen besloten tot dat groote werk, mits de werkloozen daar door geholpen konden worden. Thans blijkt, dat er veel te veel machi naal gebeurt, zoodat de werkverschaf fing niet tot zijn recht komt. Daarna kwam nogmaals de steunre geling ter sprake. De heer de Pree vroeg of B, en W. in staat waren bronnen aan te wijzen, waaruit een steunregeling kan betaald worden. Hij acht het hoogst gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk een nieuw be sluit genomen wordt, want wanneer straks het werk afgeloopen is, moet er hulp komen en dan kan de gemeente al les betalen, terwijl anders nog eenige hulp door het Rijk verstrekt wordt. In een volgdende vergadering zullen B. en W. met mededeelingen daarover komen. OOSTBURG. In een bijeenkomst van wege den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, deelde de voorzitter, de heer P. Erasmus mede, dat voor deze afdeeling een nieuw bestuur is gekozen, n.l. hij spreker, als voorzitter; de heer I. Brak man als vice-voorzitter, de heer J. van Dijk, secretaris, de heer E. H. L. de Mil- liano, penningmeester en de heer A. Lievegoed, bestuurslid. Het woord werd gevoerd door overste Bierman te Middelburg en de heer P. G. Laernoes uit Vlissingen. Een tweetal films werden vertoond. De avond werd een groot succes. Tot gewestelijke vertegenwoordi ger van het landelijk bestuur van de Na tionaal Vrijzinnig-christelijke Jongeren Groep is benoemd de heer Joh. H. Bal te T h o 1 e n voor Zeeland. i Naar V.D. verneemt heeft ds, J. B. T. Hugenhoitz te Ammerstol, Woensdag aan het classicaal bestuur van Gouda, naar aanleiding van de tegen hem in gebracht aanklacht, bij 't Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, verklaard in beginsel in te stemmen met het in art. II van het algemeen reglement der Ned. Herv. Kerk geschrevene, hetwelk als volgt luidt: „De zorg van de belangen zoowel van de Christelijke kerk in het algemeen als van de Hervormde in liet bijzonder, de handhaving harer leer, de vermeerdering der godsdienstige kerk, de behartiging van de zending, de be vordering van christelijke zeden, de be waring van orde en eendracht en de aankweeking van liefde voor koning en vaderland, moeten steeds het hoofddoel zijn van allen, die in onderscheidene betrekkingen met het kerkelijk bestuur belast zijn." Wat betreft de liefde voor koning en vaderland Ls hij van over tuiging, dat zijn christelijke levensopvat ting hem gebiedt inzake het door de overheid handhaven van het militairis me of eventueel voeren van oorlog, de overheid op dezen weg niet te mogen volgen. Inzake de in de aanklacht vervatte beschuldiging van opruiing ontkent hij zich hieraan te hebben schuldig ge maakt, althans wat de gangbare betee kenis van het woord opruiing betreft, te hebben schuldig gemaakt. Geref. Kerk. Cand. J. W. Tunderman te Rotterdam is beroepen als hulpprediker te Rotter dam-Zuid. Vrij Evang. Gemeente. Beroepen te Nieuwvliet (toezegging) de heer J. Vérboom Jr., student aan de the ologische school te Apeldoorn. Geslaagd aan de Kweekschool St. Ursula te Boxtel voor godsdienstonder wijs, mej. G. Dieleman te Terneu- z e n. Naar het C. B. verneemt heeft de Haagsche rechtbank de gevangenhou ding geweigerd van den zaakwaarnemer ex-advocaat mr. K. Z., alsmede van den 42-jarigen kiopman M. K., de 32-jarige buffetjuffrouw C. A. K., de 58-jarige werkster J. D., weduwe van J. de H., die de vorige week in het Huis van Be waring waren ingesloten, respect, we gens het uitlokken en het afleggen van meineed. De 29-jarige koopman N. B. te Lei den, thans gedetineerd, tegen wien door het O.M, ter zake van het vervaardigen en uitgeven van valsche Nederlandsche muntspeciën (guldens) vier jaar was ge- eischt, werd door de Haagsche recht bank veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf. Valsche munter ij. Wegens het vervaardigen van valsche Nederl. munten (rijksdaalders) is de 36- jarige schoenmaker W. F. L.. door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had tegen L. 2% jaar geëischt. In hoo- ger beroep heeft het Hof verdachte veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van 5 maanden voorarrest. De medeplichtige, de 46-jarige koop- Het uitslag-formulier, me* de namen en adressen der prijswinnaars ligt ter inzage bij heeren behangers. Wendt U dus tot Uw behanger! Den duizen den deelnemers zeggen wij dank voor hun inzending, Behangselpapierfabriek van 'ATH DOODEHEEFVER kiest ge uit staalboeken met dit merk! (Ingez. Med.) man A. C. M. J. E., die de door L. ver vaardigde valsche rijksdaalders uitgaf, is te dezer zake door de rechtbank ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het Hof verminderde deze straf tot 2 jaar en bracht eveneens 3 maanden voor arrest in mindering. Het Gerehtshof te Den Bosch heeft het door de N.V. Bergers Bank te Venlo ingestelde hooger beroep tegen, de be schikking van de arrondissementsrecht bank te Roermond waarbij de homologa tie van het door deze bankinstelling in haar faillissement aangevraagde accoord wérd geweigerd, verworpen. De brand op de „P. C. Hooft" De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake den brand aan boord van het m.s. „P. C. Hooft", lig gende aan de Sumatrakade te Amster dam. De Raad is tot de conclusie geko men, dat het ingestelde onderzoek niet heeft geleid tot het vaststellen van de oorzaak van dezen brand, welke de vernietiging van dit groote passagiers schip tengevolge heeft gehad. Wel zijn bij dit onderzoek verschillende feiten komen vast te staan, welke tot uitgangs punt kunnen dienen bij de beoordeeling van de vraag, welke mogelijke oorzaken zich hier opdoen terwijl ook de ramp op zichzelf, evenals de andere in den laatsten tijd voorgekomen groote scheepsbranden, de oogen heeft ge opend voor allerlei toestanden aan boord van de groote passagiersschepen welke vroeger uit het oogpunt van brandgevaar niet die aandacht hebben getrokken, welke zij alleszins verdienen. Als mogelijke oorzaak komt verder nog in aanmerking de elctrische installatie, deze uitdrukking in zoo ruim mogelijken zin genomen. De raad is op dit punt uitvoerig inge gaan, omdat de mogelijkheid dat daarin de oorzaak van den brand deze ramp moet worden gezocht, veel grooter is dan eenige andere der denkbare oorza ken. In de uitspraak wordt nauwkeurig opgesomd hetgeen bij het onderzoek om trent de electrische installatie van het schip is gebleken. Veilig mag worden aangenomen zegt de Raad dat toen de installatie gereed was, deze geheel voldeed aan de eischen, zooals die thans aan dergelijke installaties worden gesteld. De Raad geeft tenslotte eenige maat regelen van technischen aard in overwe ging ten opzichte van de electrische in stallatie. Zij vond geen aanleiding om aan te nemen dat deze installatie aan boord van de ,,P. C. Hooft" niet deug delijk zou zijn aangelegd. Onder spoorbrug doorgevlogen. Voor den krijgsraad te 's-Hertogen- bosch, aldus de Tel., had zich dezer dagen te verantwoorden een tweede luitenant-vlieger bij de le Compagnie Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, ver dacht op 15 September 1932 te Deven ter als bestuurder van een vliegtuig, de luchtvaart op zoodanige wijze uitge oefend te hebben, dat op de openbare orde en veiligheid werd verstoord en in gevaar gebracht door met dat vliegtuig onder de IJsselspoorbrug door te vlie gen. Voorts zou hij met dat vliegtuig bo ven de bebouwde kom hebben gevlo gen op een hoogte van 80 meter, althans lager dan 400 meter. Als getuige werd een agent van politie te Deventer ge hoord. Beklaagde was van oordeel, dat hij on der de brug mocht doorvliegen, daar hij een bekwaam vlieger is, terwijl hij voorts meende, dat de uiterwaarden en de brug niet meer tot de bebouwde kom van de gemeente Deventer behooren. De president kon Wel begrijpen, dat het buitengewoon moet zijn voor 'een vlieger onder een brug door te vliegen, maar hij ried hem toch aan, in het vervolg zulke bravourstukjes na te laten. De auditeur-militair achtte de fejfen in strijd met de openbare orde en veilig heid. Er was gelukkig door beklaagde s daad geen paniek ontstaan, doch dit had zeer goed het geval kunnen zijn. ïevens was den auditeur-militair gebleken uit art. 52 van de Gemeenteverordening van Deventer, dat bedoelde terreinen wel tot de bebouwde kom van Deventer be hooren. In verband met de zware disci plinaire straf, die beklaagde reeds dooi den commandant te Soesterberg was op gelegd, zou de auditeur-militair een lich te straf eischen. Hij vroeg 50 boete

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6