22* GOESCHE COUBANT^ m STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. WEED EN WiND. NUMMER 77. TWEE BLADEN. VRIJDAG 31 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. De heer Aalberse (r.-k.) meent dat er groote haast is bij totstandkoming dezer wet omdat de toestand van den landbouw bij de week slechter wordt. WET OP DE PERSONEELE BELASTING. UITKEERING WERKLOOZENKAS VOOR LANDARBEIDERS. INVOER VAN GECONTINGENTEERDE GOEDEREN PER POSTPAKKET STORINGEN OP DEN LANGEN GOLF. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. MIDDELBURG. Verwachting tot Morgenavond! Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Vr. Za. Zo. Hoog- en Laagwater te Maart. Wemeldinge. MiDDELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 pes- kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. "By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschc Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. TWEEDE KAMER. Machtigingswet inzake landbouw. De voorzitter deelt mede, dat de cen trale afdeeling heeft besloten onmidde- lijk na de openbare vergadering eenige wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken, waaronder de mach tigingswet, met betrekking tot den landbouw. De heer L ovink (c.-h.) maakt be zwaar tegen behandeling der machti gingswet nog door deze Kamer, die im mers ontbonden is. De heer A 1 b a r d a (s.-d.) wil alleen medewerken aan de behandeling omdat deze anders zeer lang zal moeten wach ten. Hij meent dat uit het aandringen der regeering op behandeling blijkt, hoe lichtvaardig deze Kamer is ontbonden. De heer W ij n k o o p (cm.) noemt het betreffende ontwerp fascistisch en wil aan de behandeling niet meewerken. De heer C o 1 ij n (a.-r.) wil medewer ken aan een afdeelingsonderzoek, het geen niet inpliceert dat hij dit ook zal doen aan een beslissende handeling de zer Kamer.. De heer Knottenbelt (lib.) meent dat de nieuwe Kamer het afdeelingson derzoek moet houden. De heer Ou d (v.-d.) wenscht alleen een afdeelingsonderzoek, geen openbare vergadering. De heer W ij n k o o p (com.) stelt voor het afdeelingsonderzoek niet te houden. Dit wordt verworpen met 73 tegen 1 stem. De voorzitter zegt dat hij zoo mogelijk in den loop der volgende week een openbare vergadering zal beleggen ter behandeling van wetsontwerpen, die thans in de afdeelingen worden on- zocht. Tevens zal hij dan voorstellen de nominatie op te maken ter vervul ling in de vacature van raadsheer in den Hoogen Raad. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Personee- le Belasting. De door een aantal leden gestelde vraag of het geen aanbeveling verdient, de zoogenaamde pensions eenigszins te gemoet te komen, door die op te nemen in paragraaf 2 van art. II der wet kan de regeering niet bevestigend beant woorden. Neemt het leegstaan der ka mers zoodanige afmetingen aan, dat de pensionhouder er niet meer in slaagt, de belasting op zijn huurders af te wen telen, dan zal hij moeten trachten, zijn bedrijf aan de omstandigheden aan te passen, b.v. door een kleiner huis te be trekken. De regeering deelt de door een aantal leden geuite meening, dat er aanleiding bestaat, de in art. 2 voorgestelde aan vulling van art. 63 der wet mede van toepassing te verklaren ten aanzien van pleziervaartuigen, waarmede het geheele jaar niet is gevaren. In een nota van wijziging wordt hier in voorzien. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft vastgesteld dat de nieuwe le den van de landarbeidersorganisaties welke thans tok de werkloozenkas toe treden, eerst 39 weken lid moeten zijn geweest alvorens zij recht op uitkeering kunnen laten gelden. De landarbeiders, die zich thans bij de vakorganisaties aansluiten, hebben het eerste jaar recht op zes weken uit keering en in het tweede jaar zeven we ke». Met ingang van 1 April a.s. zal invoer van gecontingenteerde goederen zonder daartoe strekkende 'vergunning, door particulieren van zendingen ter waarde voer op andere wijzze zal alsdan niet van 40 of minder slechts toegestaan zijn door middel van postpakketten. In- meer mogelijk zijn. Gisteravond is er weer een hevige storing op onze 1875 m-golf geweest, door een Russisch station. Helaas werd daardoor het concertgebouwconcert hinderlijk gestoord. Wij herinneren er hierbij aan dat met ingang van morgen de lange golf van Hilversum en de korte van Huizen weer wisselen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau jonkvrouw J. W. Ortt, te Rotterdam algemeen inspectrice der Nederlandsche Zeemanscentrale. Het Tweede Kamerlid prof. dr. Slotemaker de Bruine, heeft gisteren na langdurige afwezigheid wegens ziek te de vergadering der Tweede Kamer weder bijgewoond. Het bestuur der Centrale Vereeni ging voor Openbare Leeszalen en Bi bliotheken zal Dinsdag 18 April te 's-G ravenhage in de Ridderzaal, de stichting der vereeniging vóór vijfen twintig jaren herdenken met een bijeen komst, waarin de voorzitter een rede zal uitspreken. Bij de nationale hulde ter gelegen heid van de herdenking van Willem van Oranje, welke te Delft zal plaats hebben op 17 April a.s., zal de heer Bram van der Stap, concertzanger te Delft, bij de kranslegging in de Groote Kerk, eenige toepasselijke liederen zin gen. 30 Maart '33, Door het bedanken van den heer Den Hollander was de situatie wel heel inge wikkeld geworden. Of, eigenlijk gezegd, was zij dit wéér geworden, want ook voordien zaten er veel haken en oogen aan. Misschien zou men kunnen zeg gen, dat de toestand in zooverre althans iets was vereenvoudigd, dat bij de twee. de benoeming, die Woensdagmiddag moest plaats vinden, althans géén reke ning meer behoefde te worden gehou den met de candidatuur-Den Hollander. Maar dat was dan ook de eenige ver eenvoudiging in een overigens nog wel zeer onberekenbaren toestand. De groote vraag was: met welken candidaat zal de rechterzijde komen? De woordvoerder dezer rechterzijde, de leider der chr.-historische fractie, heeft hieromtrent een verklaring afge legd, behelzende, dat de getalsterkte der rechterzijde in den raad, en het re sultaat van da laatste verkiezing, op haar de plicht legt, indien mogelijk een wethouder uit haar midden aan te wij zen. Zij is niet voornemens, zoo ver klaarde de heer Van der Feltz, zich aan dien plicht te onttrekken.Zij is volko men bereid in dezen moeilijken tijd mede. de verantwoordelijkheid te dra gen, wiaarin zij tot medebestuur geroe pen wordt. Daarom zal zij ook ditmaal met een eigen rechtschen candidaat uit komen, en wel met mr. L. van Andel (ar) Hiermede was het antwoord op die allesbeheerschende vraag gegeven. En de linkerzijde van den Raad zoo men het niet politiek, maar geografisch be paald wenscht te zien: zij die, ten aan zien van den beschouwer, aan den lin kerkant van 's Raads voorzitter zijn ge zeten - kon en moest nu haar houding bepalen ten aanzien van twee vragen: a. heeft de rechterzijde principieel eenig recht, of een onomstootelijk recht, on een zetel in 't college van B. en W.?; b. is de candidaat der rechterzijde voor ons acceptabel? Ten aanzien van de eerste vraag is geen twijfel mogelijk, wanneer men den toestand in het verleden, en de getal sterkte der rechtsche fracties gezamen lijk, beschouwt. In het algemeen gespro ken zou de rechterzijde, zoo al geen onomstootelijk recht hebben, dan toch zeker zonder den schijn van veelei- schend te zijn op zich te halen, eenige aanspraak od een wethouderszetel kun nen doen gelden. Maar er zijn toch ook redenen, die de Uw leven zij liefde; uw liefde an der er geluk. kracht van deze aanspraak verzwakken; in de eerste plaats het feit, dat de aan staande nieuwe voorzitter van het col lege van B. en W,, inplaats van als zijn voorganger liberaal, politiek positief rechts georienteerd is; in de tweede plaats om van het algemeene in het bijzondere over te gaan de persoon van den tweeden candidaat der rechter zijde. Althans, naar onze meening was het recht der rechterzijde op een wethou derszetel niet dermate onomstootelijk, dat elke rechtsche candidaat, wie dan ook, door links aanvaard zou behooren te worden. Nu zullen wij, cm voor den ingewijde begrijpelijke redenen, niet te veel van den (politieken) persoon van den twee den candidaat, waarmede rechts thans naar voren kwam, zeggen. Het behoort nu eenmaal ;tot zelf-opgelegden plicht eens journalisten, die nog eenigermate prijs stelt op handhaving van goede journalistieke manieren, in bepaalde ge vallen en ondanks de scherpst denk bare provocatie om den dop op zijn vulpen te laten, ook al jeuken zijn vin gers om te schrijven. Hoe wii ever den heer Van Andel, als politieke figuur, dachten, is onlangs in dit blad gesteld, er. ons oordeel ter zake is niet gewij zigd, doch door hetgeen nadien zijner zijds is geschied, eerder versterkt. Wij zullen dan ook nu slechts volstaan.met onze volle instemming te betuigen met hetgeen van soc.-democratische zijde hieromtrent gezegd werd: „de candida- tuur van den heer Van Andel is een uitdaging" en „yij: kunnen diens can- didatuur vanwege des Jheeren Van An dels antecedenten niet steunen". Zoo zal dan het college van B. en W., nu door haar „uitdagende" houding de rechterzijde zichzelf in de oppositie drong, voortaan bestaan uit een a.-r. voorzitter, een soc.-democraat en een vrijzinnig democraat. Dat dit uit een oogpunt van evenredige vertegenwoor diging in dat college ge enideale oplos sing is, zal een ieder, vermoedelijk ook de geheele linkerzijde toegeven. Maar een andere oplossing dan de thans door de omstandigheden ontstane weten wij ook niet, en in elk geval is wethouder Boasson een man, voor wien men om zijn persoonlijke qualiteiten alle respect en waardeering kan heb ben. En dat is ook heel wat waard! Afscheid van burgemeester Fernhout in Kampen. Het heldere licht van den bree- den IJsel stroomt de oude Raadzaal te Kampen binnen. Aan den wand hangen de levensgroote portretten van Oranje vorsten, beginnende bij Willem den Zwij ger en eindigende ter linker- en rechter zijde van den voorzitterszetel met de Koningen Willem I en II. Hoefijzervormig de met groen laken bekleedde tafel, waarachter burgemees ter Fernhout voor 't laatst met Kampens ambtsketen omhangen plaats neemt, met den voltalligen Raad. Verder vele belangstellenden, burgemeesters van omliggende gemeenten, oud-Raadsleden. Op de voorste rij stoelen mevrouw Fern hout met haar zoon, en den vader van den burgemeester. Na afhandeling van enkele formeele punten neemt 's Raads voorzitter het woord en spreekt staande, met licht bewogen stem, den Raad toe. In een keurige rede laat de spr. zijn nu achter hem liggende ambtsperiode de revue pas- seeren; doet blijken van zijn vele waar deering voor Kampen en de Kam penaars; dankt hen voor de ondervon den genegenheid. Dan spreken de oudste wethouder, de heer Ten Kate; het lid van den Raad de heer Kok; de gemeentesecretaris mr. Van den Oever. Natuurlijk: dat behoort voor 't mee- rendeel tot Kampens huishoudelijke aan gelegenheden en van het meeste, dat daar gesproken werd, behoeft te dezer plaatse geen verslag te worden gedaan Terugblikkend was en moest deze ge beurtenis in Kampen wezen vooruit- schouwend zouden wij willen zijn. Maar toch: er is continuïteit ook in 's menschen wezen, zijn handelen en doen. Daarom mag het den Middelbur gers belang inboezemen te vernemen, hoe men bij het scheiden van de markt over den heengaanden burgemeester in het openbaar sprak. Daartoe kunnen wij niet beter doen dan de oratorisch welgebouwde karak teristieke rede van den heer J. H. Kok die namens alle Raadsfracties het woord voerde hier voor een deel te doen volgen. Deze spreker begon met een woord van waardeering voor hetgeen burge meester Fernhout in de afgeloopen 14 jaren had gearbeid. Nooit was u iets te veel, wanneer het gold de belangen, de verbetering den vooruitgang, den bloei van onze stad. Warm klopte het hart, ijverig werkte 't hoofd, vlug werkte de pen, wanneer het betrof het welzijn van Kampen. Veel heeft u gedaan in het openbaar, maar meer dan de buitenstaander wel licht ooit kon vermoeden nog „achter de schermen". Rusteloos was u bezig te be denken wat er gedaan kon worden en hoe het gedaan kon worden om niet al leen voor de eer en den goeden naam onzer gemeente te waken, om te behou den wat wij hebben, maar ook te doen wat haar bloei kon bevorderen, wat tot haar uitbreiding kon medewerken. U koesterde idealen voor Kampen. En dat niet al deze idealen door iederen burger werden begrepen en dat ze niet allen werden vervuld, is zeker niet aan uw persoon, aan uw arbeid, aan uw goe den wil, aan uw volharding en ijver te wijten. U moogt in elk geval de vol doening mede wegdragen bij uw ver trek uit Kampen, dat u onverpoosd en onverzwakt alles hebt gedaan wat slechts in uw\ermogen was, om het goe de voor Kampen te zoeken en te ver krijgen. En dat geeft U recht op Kampens groote en warme waardeering. Ook een woord van grooten dank uit te spr. namens de raadsleden voor de wijze waarop de heer Fernhout als voor zitter van den raad steeds de verga deringen heeft geleid, richting aan zijn arbeid heeft gegeven en zijne discussies vruchtbaar heeft trachten te maken. Altijd hoffelijk en humaan, met een vriendelijk gelaat en met soms, eindeloos geduld. Soms vermanend als een vader lijke vriend, dan weer lankmoedig inlich tend, en somwijlen als college gevend in den meest aangenamen vorm. Steeds slagvaardig en op uw qui vive in het de bat, met sprankelend vernuft soms een geestigheid plaatsende, welke ontspan ning bracht. Immer blijk gevende de zaak waarover het ging volkomen te be- heerschen en tot in details onder de knie te hebben, waardoor het u niet zelden gelukte ons van uw beter inzicht der zaak te doordringen en tot uw stand punt over te hevelen. Soepel en welwil lend waar en als het kón, maar niet minder beslist en vasthoudend wanneer dit noodzakelijk werd geacht. Dan voel den wij de straffe teugels en de sterke hand, zij het ook in fluweelen hand schoen. Weldadig aandoend was uw zuivere objectiviteit, waar het betrof de belan gen der verschillende kringen onzer burgerij, en uw zorgvuldig waken dat elk deel daarvan de volle honderd procent ontving, waarop het volgens de Grond wet recht had. Dan was u inderdaad de man die waakte voor de vrijheid, welke God ons land schonk. De vrijheid ons door bloed en tranen heen verworven door den Eersten van onze Oranjes. Maar desniettegenstaande handhaaf- det ge volkomen uw eigen positief stand punt en hebt ge nooit met uw beginse len geschipperd en gelaveerd. Rechte lijnen waren het die door u werden ge trokken. Steeds hebt ge de banier van uw beginsel hoog weten te houden en ge hebt al de jaren van uw veertienjarige ambtsregeering er voor weten te wa ken dat er geen smet op heeft gekleefd en geen scheurtje het doek heeft ont sierd. Zóó was uwe leiding en zóó was uw leven als voorzitter van dezen Raad. Na dit woord van waardeering en dank zoo vervolgde de spr. moet ik tenslotte daarop ook nog doen volgen een woord van groot leedwezen, dat wij u als burgemeester zien heengaan en moeten afstaan aan een andere gemeen te. Laten we het maar ronduit zeggen uit de volheid van ons hart: we hadden u zoo gaarne willen houden. Wij misgun nen u niet de onderscheiding welke in deze benoeming ligt. En we misgunnen u niet aan Middelburg. Wij willen zelfs de Middelburgers wel feliciteeren met hun nieuwen burgemeester. (Ingez. Med.) Middelburg, 31-III-'33. Donderdag hoogste lucht temperatuur 12.3 °C; (55 °F); laagste 6.1 °C (43 °F). Heden 9 h: 8.3 °C; 12 h: 11.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 768 mm.; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand 770.4 mm. te Toulouse; laagste 744.3 mm. te Rost. Meest matige Z.W. tot W. wind, hall tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, we,inig verande ring in temperatuur. Zon op: 5 h 40; onder: 18 h 31. Licht op: 19 h 01. Maan op: 7 h 06. E.K.: 3 April. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). 31 1 2 Maart. Hoogwater. 4.09 16.35 4.50 17.07 5.31 17.54 Hoogwater. Vr. 31 6.03 18.27 Za. 1 6.38 18.58 Zo. 2 7.15 19.41 Laagwater. 10.37 22.45 11.05 23.26 11.45 Laagwater, 11.36 23.56 12.12 0.31 12.53 Maar liever, véél liever hadden wij u willen houden. Doch dit is nu eenmaal niet anders, de beslissing is gevallen. En wij berus ten daarin. Ook onze wegen worden door Gods wijs bestel geleid. Uw weg leidt nu naar Zeeland en wij blijven in Overijssel. Het doet ons echter oprecht leed, dat wij u moeten zien heengaan. En dat wij U als burgemeester moeten verliezen. Kampen is Fernhout nog niet moede. En wij weten het: Fernhout is Kampen nog niet moede. Gij hebt door uw persoon en door uw arbeid een groo te plaats in onze gemeente en in ons hart verworven. En gij gaat in 1933 van ons, als een zeer geziene, hoogelijk ge achte en hartelijk beminde stadgenoot. Er werd tusschen u en Kampen een sterke band gelegd. Wees er van verzekerd: Kampen ver geet u niet: Kampen vergeet u nooit Burgemeester Fernhout heeft hierop met enkele woorden de sprekers dank gezegd en liet toen voor den laatsten keer den hamer vallen: zijn burgemees- terlijke periode was, voorzoover dat in het openbaar en ambtelijk voor zijn ge- meentenaren tot uiting komt, in Kam pen afgesloten. Vrijdagavond echter, in de Stadsge hoorzaal, neemt de burgerij nog van ha ren eersten burger afscheid. DE WETHOUDERSCRISIS OPGELOST Naar wij vernemen heeft de heer M. H. Boasson, vrijz. dem., die in de Woens dagmiddag gehouden raadszitting tot wethouder is gekozen, en toen die be noeming in beraad hield, thans het de finitieve wethoudersschap aangenomen, waarmede dus een einde is gekomen aan de kwestie over de samenstelling van 't college van B. en W. Een bezoek der marine. Hedenmorgen bracht alhier een ba- taillon van de te Vlissingen gestation- neerde opleiding der marine onder com mando van den eersten luitenant der mariniers J. M. C. van den Berge en voorafgegaan door het muziekkorps een bezoek aan onze gemeente en defileer de te kwart voor negen in de Abdij voor den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bij wien zich had gevoegd de onder commandant der

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1