ZEELAND, KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. DOLBRES DE MENDOZA. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 MAART 1933. No. 76. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. 0. EN W. SOUBURG. MIDDELBURG. OHQ-6E¥ELAND. ,852? it i£ het Vergadering van Woensdag 29 Maarf, te twee uur. Voorzitter de heer J. Onderlijk, waarnemend burgemeester. Aanwezig alle leden. 1. Ingekomen stukken. Goedgekeurd is o.a. de plaatsing van Middelburg in de derde klasse der ge- ineentefondsbelasting door de Kroon en van de verbetering van het Molenwater en het verhuren van de Griffioen, door Ged. Staten. Ter tafel komt een aanbod van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen van den gevelsteen die bij de huldi ging van de nagedachtenis van Prins Willem I in school A zal worden aan gebracht. Dit wordt aanvaard en de kosten van inmetselen zullen op voorstel van mevr. Weijl voor rekening der gemeente ko men, De gemeente neemt den steen in be heer en onderhoud over. 2. Benoeming wethouder.. De heer VAN DER FELTZ legt de vol gende verklaring af: De Rechterzijde, van oordeel, dat haar getalsterkte in den Raad en het resul taat der laatste verkiezingen op haar den plicht leggen, indien mogelijk, een wethouder uit haar midden aan te wij zen, is niet voornemens zich aan den plicht te onttrekken. Zij is volkomen bereid in deze moei- Kjke tijden mede de verantwoordelijk heid te dragen, wanneer zij zich tot medebestuur geroepen acht. Daarom zal zij ook ditmaal met een eigen rechtschen candidaat komen en wel mr. L. van Andel. De heer PAUL zegt ongeveer: Hoewel wij weder bereidt waren om op een candidaat van de rechtsche frac ties te stemmen en wij het standpunt in nemen acht dagen geleden in de door mij afgelegde verklaring weergegven, toen wij ook allen op den heer Den Hollander hebben gestemd, zijn de an tecedenten van den heer Van Andel van dien aard, dat wij zijn verkiezing in strijd achten met de belangen van Middelburg en zullen wij dus onzen stem niet op hem uitbrengen. Bij eerste vrije stemming krijgt de beer Van Andel 8, de heer Boasson 8, en de heer Portheine één stem. De tweede vrije stemming heeft het zelfde resultaat. Bij de nu volgende herstemming mo gen de heeren v. Andel en Boasson niet medestemmen. Thans verkrijgt de heer Van Andel 7 en de heer Boasson 8 stemmen. Laatstgenoemde is gekozen en houdt de benoeming om persoonlijke redenen drie dagen in beraad. De heer JERONIMUS zegt, dat hij den raad wel eens vergelijkt met een circus en nu ziet hij in de S.D.A.P.'ers slang- genmenschen. De s.d.ap. nam tweemaal een draai nu weer naar de linkerzijde Verleden week zeiden zij, dat rechts 'n zetel toekwam en nu den persoon hen niet welgevallig is, verlaten zij dat standpunt. Toen spr. in de vergadering kwam wist hij niet hoe het loopen zou en moest hij na de tweede stemming plotseling beslissen. Zeker is het dat als het om conservatisme gaat spr. dich ter bij den heer van Andel staat dan bij den heer Boasson, maar dat hij tenslotte toch op laatstgenoemde stemde, vindt zijn oorzaak, daarin, dat de raad er toch Sen geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. EERSTE DEEL. 3). - Plotseling hield Inez op, alsof er iets was, dat haar deed stikken. Zij wiendde haar hoofd terzijde als om beter te kun nen luisteren, want zij zat met haar rug naar het licht gekeerd. ,,Ik zal je alles vertellen wat ik zie", zei Maria Dolores, zoodat het bijna net zal zijn, of jij hem ook ziet". „Bijna Inez sprak slechts dit eene woord, en toen zweeg zij plotseling, terwijl zij van haar stoel opstond. In de haar bekende kamer bewoog zij zich met even groote zekerheid alsof zij kon zien. Zij liep naar het venster en luisterde; Dolores ging naast haar staan. „Wat heb je, Inez?" vroeg zij. „Wat heeft je gehinderd? Zeg 't mij toch „Niets", antwoordde het blinde meis je, „heusch niet. Ik dacht hoe een zaam het voor mij zal wezen als jij en hij eens getrouwd zullen zijn en als men mij naar een klooster of naar ons oude, akelige huis in Valladolid zal zenden". Even kleurde een blosje haar bleeke wangen, en toen zij dit voelde, wendde zij zich van Dolores af, want zij sprak niet de waarheid, althans niet de volle. „Ik zal je niet laten gaan!" antwoord de Dolores, een arm om haar zusters middel slaande. „Nooit zal men jou van mij afnemen; en als wij over vele jaren getrouwd zijn, zal je altijd 'bij ons blij ven en ik zal voor je blijven zorgen, zoo- als ik het altijd heb gedaan". f»ez zuchtte en drukte haar voor nog altijd is om controle uit te oefenen over al te democratische maatregelen van B. en W. De houding van de s.d.a.p kan spr. niet bewonderen en hij denkt, dat ook vele kiezers dit niet zullen doen. De heer PAUL zegt, dat de s.d.a.p ook voor twee uur niet wist met wien rechts zou komen. Zij heeft eerst mede gewerkt aan uitstel van de definitieve benoeming, verleden week heeft spr. duidelijk verklaard waarom men op den heer Den Hollander stemden. Als regel moet men het stellen van candidaten aan de fracties overlaten, maar er is een grens en in de candidatuur van den heer van Andel ziet de s d.a.p. een uit daging. De bezuinigers zullen ook wel eens verbaasd staan over het stemmen van den heer Jeronimus op den vrijz. democraat. De heer DEN HOLLANDER zegt, dat ook de heer Jeronimus draait en dit o.a. door nu zoo te stemmen, hij had zich als zijnde niet links of rechts buiten stem ming moeten houden. Het is nu duide lijk dat hij ten slotte bij links behoort. De heer Jeronimus wil eten van twiee walletjes; op conservatief gebied zoekt hij zijn kracht bij rechts en nu werkt hij mede met de s.d.a.p. Het was beter dat hij nu maar eerlijk bekende dat hij bij links behoort. De VOORZITTER betreurt het dat de heer Jeronimus deze kwestie weer aan het rollen heeft gebracht. De s.d.a.p. heeft in December alleen voor een tijdelijke benoeming stemmen op den heer Boasson toegezegd, dit deed ook de heer Jeronimus, al is het op andere motieven. Omgekeerd zouden andere partijen toch ook niet iederen candidaat van de s.d.a.p. overnemen zonder op den persoon te letten. Ook in dit geval was er een uitzondering nu men met den heer Van Andel kwam. De s.d.a.p. kon niet mede helpen om dezen door rechts gewenschten binnen te halen. Spr. trekt daarbij in twijfel of dit wel degelijk de gewenschte is. De heer VAN DER FELTZ: Dat is een insinuatie. De VOORZITTER ontkent dit. De s.d.a.p. zal zich zelf wel tegenover de kiezers verantwoorden. Als zij op den heer Van Andel stemden, zou geen en kele geestverwant dit goed vinden. De heer JERONIMUS blijft èr bij, dat de s.d.a.p. draait en ontkent pertinent dit zelf ooit te doen. De heer Den Hol lander is bijv. ten opzichte van het abattoir ook wel eens van meening ver anderd. De VOORZITTER antwoordt nog kort en sluit de af en toe vrij heftige dis cussie. Rondvraag. De heer JERONIMUS brengt een klacht naar voren, n.l, van hinder, die men heeft van het in den nacht „plak ken". Hij meent dit vóór elf uur moet worden gedaan. De VOORZITTER zal de politie op dragen toe te zien er geen hinder wordt ondervonden. Hierna ging de vergadering op ver zoek van den heer Jeronimus over in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare verga dering, sluit de voorzitter deze te kwart voor drie. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg. hoofd en blinde oogen tegen het koude vensterglas, zich bijna losmakende uit Dolores' arm. Beneden hoorde men het zware ge dreun van voetstappen. De compagnieën der lijfgarde namen haar plaatsen op het ruime plein in. De krijgslieden in hun gesmeed stalen kurassen en met hun helmen op het hoofd, droegen hun met kwasten versierde hellebaarden over den schouder. Een officier gaf korte commando's. Een zware mist, veroor zaakt door een plotseling opgekomen koude, maakte het vensterglas ondoor zichtig. „Kan je iets zien?" vroeg Inez op eens met zachte stem, „Ik meen in de verte trompetten te hooren". „Ik kan door den mist niets zien. Hoor je de trompetten duidelijk?" „Ik geloof 't wel. Ja ik hoor ze nu heel duidelijk". Zij hield op. „Hij komt", voegde zij er binnensmonds aan toe, Dolores luisterde, maar beschikte niet over het bijna bovennatuurlijke gehoor der blinde, en kon niets anders onder scheiden dan het marcheeren van den troep beneden en de onregelmatige ademhaling van haar zuster naast haar, die telkens haar adem inhield om het heel zwakke, van verre komende geluid op te vangen. „Doe het raam open",, zei Inez een beetje ongeduldig. „Ik wieet zeker dat ik trompetten hoor". Haar teere vingers zochten met een soort koortsachtige haast naar de gren dels. Dolores kwam haar te hulp en opende het raam. Een triomfmarsch van klaroenen klonk van uit de nat geregen de stad. Dolores schrok, maar haar ge zicht klaarde op, terwijl haar frissche lippen zich een weinig openden, als om de klanken tegelijk met de winterach Een toonkamer bij de P, Z, E. M. De directie van de N.V. P.Z.E.M. zit niet stil, waar het betreft het debiet uit te breiden en de afnemers tegemoet te komen. Een der middelen daartoe is het inrichten van een toonkamer en dit be greep de directie ook. Achter het kan toorgebouw te V 1 i s s i n g e n is nu zulk een toonkamer ingericht en gisterenmid dag officieel geopend. De directeur, de heer J. S 1 o o v e s, kon daarbij tot zijn vreugde een groot aantal genoodigde installateurs uit Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland welkom heeten en er op wijzen, dat de ze bijeenkomst tot doel heeft de band tusschen P. Z. E. M. en installateurs te versterken. De toonkamer is bestemd om eerst de installateurs, maar daarna ook de cliëntèle kennis te doen maken met het nieuwste op het gebied van toe passing van electriciteit, waarbij vooral de fornuizen een belangrijke plaats in nemen. Het heeft geruimen tijd geduurd voor deze aan alle eischen voldeden. Maar nu zijn de klachten over het ge bruik gestopt en zijn de fornuizen zoo danig vervaardigd, dat zij in tal van ge meenten in Zeeland reeds in gebruik zijn en dan zijn de verbruikers ook di rect propagandisten bij anderen, omdat zij vol lof zijn over de met deze fornui zen bereikte resultaten. De directeur wees er nog op, dat het platteland slechts 268 kwu. per jaar gebruikt tegen de steden 650 kwu. Vervolgens draaide een meerdeelige film, waarmede de voordeelen van het gebruik van electrischen stroom voor verschillende doeleinden wordt gede monstreerd. De film gaf van een en an der een zeer duidelijk beeld. De grootste voordeelen van deze kracht-, warmte- en lichtbron zijn hygiënisch, zindelijk, gemakkelijk en eenvoudig te bedienen. De genoodigden brachten vervolgens on der deskundige leiding een bezoek aan de electrische centrale. Een overzicht was hun ter hand ge steld van de groote ontwikkeling van 't bedrijf, en de samenstelling van de ver schillende onderdeelen en de wijze waar op de stroom door den middengroep wordt gedistribueerd. Uit dit alles blijkt, dat een groot deel van de stroomleve- ring automatisch geregeld wordt, wat trouwens alleen mogelijk is bij stroomle- vering in het groot. In 1932 is bijna 10 millioen kwu. geproduceerd. De appara ten hebben grooten zorg noodig, daar alles onafgebroken moet functionneeren, want hier kan niet zooals bij gas, voor raad worden gemaakt. Met groote belangstelling hebben de installateurs alles in oogenschouw geno men en zijn zij verrijkt met kennis, zoo noodig in hun vak, huiswaarts gekeerd, maar tevens met de overtuiging, dat de P. Z. E. M. alles wat mogelijk is doet om de stroomvooziening zoo goed mo gelijk te doen zijn en nu door de in richting der toonkamer hen steunt in de pogingen om het verbruik van electrici teit te vergrooten en nieuwe apparaten te plaatsen. Ontvangsten Plaatselijk Crisiscomité van 20 t. m. 25 Maart 1933: B, P. R. 2.50; wekelijksche bijdrage Gymnasium 1.48 J4wekelijksche col lecte 150.5014. Maandelijksche bijdragen: Mej. wed. L. 1; J. T. Z. f 0.15; mej. A. S. 0.25; P. M. 0.50; F. v. d. P. 1; C'. d, V. tige lucht in zich op te nemen. Inez werd wat bleeker en hield zich stevig vast aan den rand van het vensterko zijn; geen der beide meisjes voelde iets van de kou. Dolores hield haar stralen de grijze oogen wijd open, terwijl zij tuurde naar het punt, waar de laan uit de stad uitkwam op het paleis, maar Inez wendde eenigszins voorover gebo gen haar oor naar dezelfde richting, op dat haar geen enkele toon van de mu ziek zou ontgaan, die haar verkondigde dat Don Jan van Oostenrijk gezond en wel terugkeerde van zijn langdurigen veldtocht in het Zuiden, Langzaam kwam de muziek nader, de eene melodie na de andere, telkens duidelijker en, luider en vol blijdschap. Beneden gaven de bereden officieren bevelen, wisselden enkele zinnen, gin gen in korten galop naar hun plaatsen, om een oogenblik later weer terug te komen, ten einde nog iets te regelen. Hun prachtige, met goud ingelegde borstharnassen en de rijk bestikte scha brakken maakten den indruk van groo te juweelen, die zich her- en derwaarts in den inmiddels lichter geworden mist bewogen, terwijl de donkerrood-en-gele uniformen der lijfwacht, alsof het bree- de gekleurde banden waren, langs drie zijden van het plein opgesteld waren. Dolores kon haar vader zien, die het be vel er over voerde en bij wien de offi cieren zich vervoegden om orders te halen. Hij zat onbeweeglijk en kaars recht op zijn groot, zwart paard een beeld van strengheid. Hij had een kort geknipten grijzen baard en was, behal ve zijn zwaar verguld borstharnas en de zijden sjerp, die hij daaroverheen van den rechterschouder naar de linkerheup droeg, geheel in het zwart gekleed, Do lores trok zich wat meer van het raam 0.50; J. V. 0.50; J. C. V. 0.25; J. J. O, 0.50; H. v. M, 1; J. v, S. 0.50; A. V. 0.50; M. H. 1; Geref. Jongel.- vereen. 1.75. Het gironummer van den penning meester is 188020. Bij ons bureau te Middelburg is ont vangen: Wekelijksche bijdrage pers. Fa. Schulte Thieme 2.11. Met de Staatscourant van 28 Maart zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Verpleeghuis te Middelburg. RAAD VAN 'S-HEER ARENDSKERKE. 'S-HEER ARENDSKERKE. Woensdag- dagmorgen vergaderde de raad dezer ge meente, waarbij met kennisgeving afwe zig was de heer D. W. Lindenbergh. Besloten werd met de P.Z.E.M. een contract aan te gaan voor de exploi tatie van de straatverlichting, waarbij de straatverlichting 't geheele jaar door zal branden. Hoewel de verlichting dan van langer wordt, zullen de kosten on geveer 500 minder zijn dan nu het ge val is. Op het verzoek van de Herv. Chr. school te 's-Heer Hendrikskinderen om de benoodigde gelden toe te staan voor het aanschaffen van een kaart van Pa lestina en een voor de reis van Paulus werd gunstig beschikt. Ten slotte werd vastgesteld het ko hier van de hondenbelasting met 81 hon den eerste en 44 honden tweede klasse, tot een totaal bedrag van 574. Vereen, v. Instrumentale Muziek. Concertzaal, Mid delburg. (-f-) Wat zonder eenige reserve ge noemd mag: een mooie, een zeer mooie uitvoering van de „Instrumentale" dit maal. Wel zeer dankbare werken dan ook. Mozarts Bes gr. Symphonie (no. 33) hoort niet tot diens bekendste, mogelijk even min tot diens schoonste, doch welk een schat van melodieuse thema's toch ook hier Het zangere andante, het elegan te menuet (inzet het brillante allegro finale. Hier bleken de groei, de vele goede krachten dezer vereeniging, die, geleid door haar directeur, den heer Joh. H. Caro een fijn-genuanceerde, klaar-ge- acheveerde reproductie gaf (strijkers en- seifïble in de finale Terecht: een suc ces. Dat zich herhaalde na de pauze na het Vorspiel tot de derde acte van Wag ners Meistersinger, en na Gluck's Iphi- genie-ouverture, in Wagners bekende bewerking. Zeer goed van expressie de ze laatste; een waardig slot. Carel van Leeuwen Boomkamp's cel- spel werd allen een waar.genot! Haydn's concert nu eens niet alleen door hem te hooren (via microfoon), doch ook te zien spelen. Dat hij dit werk volkomen tot in finesses beheerscht, we wisten 't van vele malen luisteren.... ..Deze warmte, deze spontane gloed geeft slechts het persoonlijk contact in de zaal. Hoe teer werd nu het adagio; welk een jolige Lustigkeit in het allegro Het orkest secundeerde goed, behoudens eenigei, te domineerende gedeelten. Veel beter was de begeleiding in Fauré's teere Elégie (slot!). Saint-Saëns' virtuoos-ieke terug, want zij wilde voorkomen dat haar vader bemerkte dat zij naar buiten keek om den terugkeerenden overwin naar te verwelkomen. ,,W|at is er? Zie je hem? Is hij er al?" vroeg Inez in één adem, toen zij hoorde dat haar zuster zich bewoog. „Neen maar ik zie vader beneden, te paard; hij mag ons niet zien". En zij verwijderde zich nog meer van de ven steropening. „Daar zal je niets kunnen zien", zei Inez ongerust. ,,Ho,e kan je mij nu ver tellen i ik bedoel, hoe kan je nu iets zien?" Dolores lachte zachtjes, maar in haar lach klonk vreugde over hetgeen er ging gebeuren. „O, ik kan alles zien; het raam staat immers heelemaal open". „Ja dat weet ik". Inez leunde tegen den muur op zij van het raam, en liet haar arm hopeloos han gen. Hét heel gewone antwoord van haar zuster had haar, die nooit iets zag, gekwetst, alleen maar door de gedach teloosheid er van en door de vreugde, die haar stem deed trillen. De muziek werd steeds luider en nu hoorde men ook het geluid van een groote menschen- menigte, die juichte en de melodie der trompetten meezong, die ter eere van Don Jan schalden. Plotseling, toen de menigte uit de 6traat op een open ruim te kwam, overstemde haar gejuich en gezang de muziekinstrumenten, en een uitbundig triomfgejubel vervulde de lucht. ,iDaar is hij! Daar is hij!" riep Inez. De wolken dreven naar het westen en toen de middagzon lager zonk, brak zij er doorheen en heel schuine stralen ver dreven als bij tooverslag de somberheid van den winterachtigen dag. Onbeweeg ERGENS OP DE VELUWE woont een wijs man. Wanneer men iets niet begrijpt, gaat men naar hem toe en zegtWaarom? Dan knipt hij drie maal met de oogen en geeft terstond het antwoord, dat altijd juist is. Vorige week vroegen wij hem het volgende Als er een Nederlandsch zelf werkend waschmiddel bestaat het heet „1, 2, 3" dat even goed is als de beste buitenlandsche merken, maar veel goedkooper het kost slechts 17 34 ct. per pak waarom koopen sommige menschen dan toch het buitenlandsche product? Waarom? Hij staat nu nog te knipoogen, maar antwoord hebben we nog steeds niet. (Ingez. Med.) Allegro Appassionato werd een kranig stuk technisch spel. De jonge kunnstenaar liet den dire- gent zijner begeleiding in het hartelijk succes der volle zaal deelen. Een avond, die ons lang dankbaar heugen zal. Het Residentie-orkest. Naar vernomen wordt heeft het comité voor de instandhouding van het Residentie-orkest te Den Haag be langrijke bijdragen ontvangen van de Ko ningin, de Koningin-Moeder, Prins Hen drik en Prinses Juliana. Beethoven-prijs. De in 1927 door de Pruisische regee ring ingestelde Beethoven-prijs is ver leend aan den componist prof. dr. h.c. Georg Schumann. Nederlandsche „Prix de Rome" voor grafische kunst. De Minister van O,, K, en W. brengt ter algemeene kennis, dat dit jaar een examen en vervolgens een wedstrijd (proefkamp en eindkamp) in de grafi sche kunst zullen worden gehouden, welke onderscheidenlijk op 15 Mei en 12 Juni zullen aanvangen. Hiertoe kunnen kunnen worden toegelaten Nederlanders van beiderlei geslacht, die op 1 Juli '33 niet jonger dan 20 en niet ouder dan 30 jaar zijn. Ambachtsschool te Middelburg. Hedenmorgen had in de Concert- en Gehoorzaal de mededeeling plaats, van de bevorderingen van de leeringen der ambachtsschool en van de namen van hen, die een diploma hebben verwor- terwijl wij achter de namen dier geluk kigen melden of zij een prijs voor prac- tijk (p), theorie (t) of wel gedrag (g) hebben verkregen. Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderd', afd. timmeren: J. Chris- tiaansen, Koudekerke; C. Coppoolse, Grijpskerke p en t; W. Dingemanse, Middelburg p; L. van Eenenaam, Arne- muiden; J, Heijstek, Midde.burg p; H. Huvers, Koudekerke; G. M. Hubrechsen Middelburg; J, Jobse, Serooskerke; S. F. Kole, Serooskerke; G. Krijger, Mid delburg; C. Meiier, Middelburg; Chr. Meijers, Zoutelande; A. Poortvliet, Mid delburg; A. van Rooijen, Biggekerke; M. v. d. Velde, Middelburg; M. Vinke, Koudekerke; p J, W. Vreeke, Koude kerke; J. P. de Vries, Vlissingen; M, lijk stond Dolores daar als een ivoren standbeeld in een nis van steen. Tege lijk met het doorbreken van het zon licht klonken de trompetten, waarvóór het volk liep, hoog en helder op en de kurassen der trompetters glinsterden als dansende vlammen voor de trotschen standaard uit, waarvan het doek de be wegingen volgde van den langzamen stap van het paard, waarop de standaard drager zat. Steeds nader kwam de kleurrijke stoet de lichtende wapen rusting, de standaard, heel de prachtig uitgedoste stoet van overwinnende krijgslieden. Luider en luider schetter den de trompetten, steeds verder dreven de wolken van de zon. De halve bevol king van Madrid ging vóór den stoet uit en de rest liep .er achter, iedereen juichte of zong. De breede band van kleur en licht, werd als een rivier, een stroom, en Don Juan reed, beladen met den roem van een jongen overwinnaar, naar den ingang van het paleis. De be reden trompetters wieken naar rechts en links voor hem uit en de standaarddra ger stelde zich ter linkerzijde op, tegen over de banier der Konin^s, terwiil Don Jan, op een grijze Arabische merrie g®» zeten, aan het hoofd van zijn mannen alleen stond, zijn Koninklijken broeder met omlaag gestrekten degen en gebo gen hoofd groetende. Een laatste ge schal der trompetten klonk vol en hel der op en telkens hoorde men opnieuw het donderende, door de muren van het paleis weerkaatste gejuich der menigte, Koning Philips, op het balkon boven den ingang, beantwoordde met zijn hand den g'oet en boog zich eenigszins over de steenen leuning. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5