GOESCK COURANT ^12 Schoonmaak STATTH-GENERML BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ONDERWIJS. WEER EN WIND. NUMMER 76. TWEE BLADEN. DONDERDAG 30 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. SOES. VLISSINGEN. WALBHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Waf geeft II de garantie Verwachting tot Morgenavonds Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge GRATIS. MIDDELBUQGSCHE COURANT •D&gfelad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlisslngen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ■By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschc Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con* rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. EERSTE KAMER. Wijz. Kieswet. Wegenfonds. De heer van Lanschot (r.-k.) stelt voor, Woensdag a.s. het ontwerp- wijziging van de Kieswet te behandelen. De heer F o c k (lib.) zegt, dat het re- gelement van orde voorschrijft, dat de voorzitter den dag van behandeling be paalt. De Voorzitter merkt op, dat bovendien nog verschillende belangrijke ontwerpen moeten worden afgedaan. De heer Van Embden (v.-d.) wenscht niet vlak vóór de verkiezingen de wet te wijzigen. Spr. heeft zoo iets nog nimmer meegemaakt. De heer deSavornin Lohman (c.-h.J zegt paf te staan van zulk een voorstel, dat het reglement van orde niet toelaat. Wordt het aangenomen, dan moet de voorzitter het naast zich neer leggen. De heer W, i, b a u t (s.-d.) zegt, dat dit voorstel zonder meer niet kan wor den aangenomen. De Eerste Kamer dient echter niet tegen te houden de behan deling van een wetsontwerp, dat de Tweede Kamer heeft goedgekeurd. De heer van Lanscho t zegt, dat men zekerheid moet hebben, onder wel ke wet men gaat stemmen. De Voorzitter zegt, dat het voor stel niet in stemming kan komen. De heer van Lansch o t trekt het voorstel in, maar verzoekt des middags op de zaak te mogen terugkomen, het geen de voorzitter, die de discussie sluït, niet toestaat. De begrootingen van het Staatsvis- schershavenbedrijf en van de Staats mijnen worden goedgekeurd. Aan de orde is de begrooting voor het Wegenfonds. De heer Ter Haar (c -h.) bepleit den aanleg van autosnelwegen en vraagt of de belastingverhouding tusschen per sonen- en vrachtauto's wel juist is. Voorts bepleit hij een goede verlichting van rijkswegen, waar noodig met na- triumlampen. Minister R e y m e r zegt o.m., dat ge streefd moet worden naar een nieuwen weg Amsterdam-Utrecht. Verlichting van wegen ïs geen rijkszaak. De begrooting wordt goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot Woensdagmiddag van de volgende week om half 2. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden we derom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Ingez. Med.) STAATSRAAD BEELAERTS VAN BLOKLAND. Zooaïs we gisterenavond nog in een gedeelte van de oplaag konden mel den, is met ingang van 20 April jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlnadsche Zaken, tot vice-presi dent van den Raad van State benoemd. Met ingang van dienzelfden datum zal minister Ruys de Beerenbrouck ad in terim als minister van Buitenlandsche Zaken optreden. Jhr, Beelaerts van Blokland is dus de opvolger van wijlen mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, die Eerste» Kerstdag 1932, plotseling over leed. De heer Beelaerts is 21 Januari 1872 te Den Haag geboren en is dus 61 jaar oud. Hij studeerde te Leiden en promo veerde daar in 1895, in de rechtsweten schappen. Hij vestigde zich als advo caat, werd in 1897 ambtenaar bij het hoofdbestuur der P. T. T. en in 1901 commies-griffier der Tweede Kamer. In 1909 volgde zijn benoeming tot gezant te Peking, waar hij verbleef tot 1918. Gere patrieerd, werd hij chef der afd. di plomatieke zaken van het departement van buitenlandsche zaken. Hij vertegen woordigde mede ons land ter conferen tie van Washington en nam deel aan de besprekingen over het Nederlandsch- verdrag. Benoemd tot gezant te Brussel, heeft jhr. Beelaerts dit ambt niet kunnen aan vaarden, daar hij als opvolger werd aan gezocht van minister Van Karnebeek, die als minister van buitenlandsche za ken aftrad na de verwerping door de verwerping door de Eerste Kamer van het Nederlandsch-Belgische verdrag. Thans de kroon op een immer stij gende loopbaan, de hoogste positie, die hier te lande aan te bieden is, het vice- presidentschap van den Raad van State. Dr. J. W. MEYER RANNEFT. Vice president Raad van Ned. Indië, Bij Kon. besluit is met ingang van 26 April benoemd tot vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië, de heer dr. J. W. Meyer Ranneft, thans voorzitter van den Volksraad van Neder- landsch-Indië. De heer Meyer Ranneft is uit den be stuursdienst voortgekomen, Geboren 31 October 1887 te Magelang, beeft hij in Nederland zijn H.B.S.- en academietijd doorgebracht en is in 1907 met het groot-ambtenaarsradikaal naar Indië vertrokken. Hij diende als bestuursamb tenaar in Midden- en Oost-Java en was van 1926 tot 128 assistent-resident van Pati, hierna nog resident ter beschik king van den gouvereur van Midden- Java. In 1927 is hij door de regeering tot lid van den Volksraad benoemd, en toen mr. Neytzell de Wilde het presidum neerlegde, is hij, in 1929, tot diens op volger aangewezen. NATURALISATIES. Niet te veel. In antwóord op het verslag der Eerste Kamer betreffende eenige naturalisatie- ontwerpen zegt minister Donner in zijn Memorie aan die Kamer, dat hij niet be aamt, dat op te groote schaal tot natu ralisatie zou worden overigegaan, het geen verscheidene leden der Kamer meenden. De noodige matiging bij deze aangelegenheid wordt betracht. Prins Hendrik heeft gister een be zoek gebracht aan Harlingen, per auto reizend via den afsluitdijk, In den ouderdom van 46 jaar is te Rotterdam plotseling overleden de heer M, Dutilh. Behalve in den handel de heer Dutilh was een leidende per soonlijkheid in den vlashandel trad hij in den loop der jaren vooral op ve lerlei sportgebied sterk op den voor grond. Zoo was hij o. m. vice-voorzitter van den Nederlandschen Lawntennisbond, oud-voorzitter van de Anglo-Dutch Club te Rotterdam. Hij was gediplomeerd bal lonvaarder. Van de Nederlandsche Maatschappij voor Vlasindustrie was hij twintig jaren tot aan zijn dood toe de voorzitter. Voor Nederland was hij vertegenwoor diger van de Foire de Paris. De Fransche Regeering verleende hem het Legioen van Eer. Hedenmorgen ls het K. L. M. vlieg tuig de Snip van Schiphol naar Indië vertrokken. In het Marinevliegkamp te Soe ra b a y a is een poging tot brandstich ting ontdekt. Op een motor van een Dor- nier-vliegboot is een half verbrande in benzine gedrenkte lap aangetroffen. De marine-autoriteiten stellen terzake een onderzoek in. Aankomst nieuw garnizoen. Met het comité tot behoud van het garnizoen in Zeeland zal het Middel- burgsch Muziekkorps tegen elf uur aan 't station aanwezig zijn. Na eene korte be groeting op het perron zal het nieuwe garnizoen langs den reeds aangegeven weg marcheeren om in de Abdij voor de woning van den Commissaris der Konin gin even halt te houden; daarna wordt naar de kazerne gemarcheerd. Het comité verzoekt aan de ingeze tenen in de eerste plaats aan hen die aan den te volgen weg wonen, wel te willen vlaggen. De-ontvangst ten stadhuize van de of ficieren en verdere personeel der oplei dingschool heeft te 12 uur plaats. Maandagavond 3 April te ongeveer 10.15 uur zal met welwillende medewer king van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer de bekende belichting van Wanneer is het 't allernoodigst om op God te vertrouwen? Dan, wanneer dit het allerzwaarst schijnt. het Stadhuis woorden ontstoken, en zal het Christelijk Muziekkorps „Oefening na den Arbeid" zich doen hooren. „Patrimonium". Gisterenavond hield de gewestelijke organisatie Zeeland van „Patrimonium" onder voorzitterschap van den heer W. A. den Hollander haar jaarvergadering die bezocht was door afgevaardigden en leden van tien afdeelingen. De voor zitter wees in zijn openingswoord op de crisis, die ook remmend werkt op den arbeid van „Patrimonium". De secretaris, de heer A. de Lange uit Goes, bracht het jaarverslag uit. Het aantal afdeelingen in Zeeland bedraagt 13, het aantal leden plm. 450. Veel is ge daan aan de propaganda. In verschillen de plaatsen zijn vergaderingen gehou den. Te Zaamslag is een nieuwe afdee- ling opgericht. In plaatsen, waar te wei nig leden zijn voor een afdeeling, zal getracht worden een studieclub op te richten. Er werden zes bestuurs- en drie alg. vergaderingen gehouden. Spr. wek te ten slotte op tot krachtigen arbeid naar binnen en naar buiten. De penningmeester, de heer F. de Rij ke te Koudekerke kon een batig saldo van 50.8234 boeken. De aftredende bestuursleden A. de Lange en W. de Buck werden herkozen. In de plaats van den heer F. de Rijke, die zich niet herkiesbaar stelde werd gekozen de heer J. de Bruyne te Vlis- singen. Hierna hield de heer J. Marijs te Vlis- singen een inleiding over „Ons program van wenschen in verband met de a.s, verkiezingen". Spr. wees op de taak van de leden van „Patrimonium" om ook politiek mee te leven, teneinde mede daardoor een Chr. sociale politiek te bevorderen en behandelde daarna het program van wenschen van „Patrimonium", dat aan de Chr. politieke partijen is toegezon den. Op deze inleiding volgde eenige be spreking. De heer De Rijke ging voor in dankgebed, Inspecteur registratie en domeinen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der registra tie en domeinen J. A. Pieterse vroeger te Middelburg, verplaatst van de inspec tie der directe belastingen te 's-Graven- hage naar de inspectie der registratie en domeinen te G o e s. Weesvader benoemd. Tot weesvader van het weeshuis al hier is benoemd de heer A. J. Klooté, Schiedam. Het classicaal bestuur te Goes, heeft de akte godsdienstonderwijzeres uitgereikt aan onze stadgenoote mej. G. L. Stok, onderwijzeres te Kruiningen, De heer J. de Jong, teekenaar op de fabriek der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" herdenkt heden den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad. Van de ambtenaren der betrokken afdeeling ontving de jubilaris een aan denken. RAAD VAN VROUWENPOLDER. Dc ziekenbarakkwestie met Middelburg. VROUWENPOLDER. Woensdagochtend vergaderde de raad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig was de heer W. Maas Azn. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft bericht dat het voorschot der Rijksvergoeding ingevolge de L. O. wet 1920 voor 1933 is vastgesteld op 5950.Van het be stuur der Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer is een dankbetuiging ingeko men voor de voor 1933 verleende subsi die. Overeenkomstig het voorstel van B en W. werd m.a.st. besloten het schrij ven van de Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren inzake soepele toepas sing van de belasting op de honden, als mede het schrijven van het comité Goe de Vrijdagherdenkingsdag voor kennis geving aan te nemen.. Evenzoo werd m.a.st. besloten tot vaststelling van de van het Gemeente bestuur van Oostkapelle ontvangen ver ordening tot wijziging en verlaging der keurloonen in den Vleeschkeuringskring Oostkapelle. Na breedvoerige bespreking werd met a. st. besloten het vervoeren van de voor de verharding van den Langeweg be stemde klinkers op te dragen aan alle ingezetenen der gemeente die voor dat vervoer in aanmerking komen, en den prijs voor dat vervoer vast te stellen op 2.per 1000 stuks, verder werd be sloten de régeling van het lossen dier klinkers in handen te geven van B, eri W. die dan te dezer zake naar bevind van zaken kunnen handelen. Het schrijven van het bestuur der Godshuizen, inzake aansluiting der ge meente bij de te Middelburg te stich ten barak voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, werd na be spreking in handen gesteld van B. en W. ten einde nog nadere inlichtingen te dezer zake in te winnen. Kamer v. Koophandel voor Z.-Vlaanderen. In de vacature van wijlen den heer L. van Waesberghe is gekozen tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen de heer W, L. J. M. van Waesberghe te Hulst. Een hond te Brouwershaven heeft een lam doodgebeten en van een lam een poot stuk gebeten. De rijksambtenaar tweede klasse der directe belastingen, A. Mazeth te Philippine wordt als zoodanig ver plaatst naar Sittard. Aan de universiteit te Leiden slaag de voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid mej. E. Blok en de heer G, A, de Stoppelaar. De ambachtsschool te Middelburg. Bij de mededeeling der bevordering en uitreiking diploma's en prijzen, welke bijeenkomst hedenmorgen in de Con certzaal plaats had, heeft de heer J. A. Vertregt, voorzitter der onderwijscom missie, welkom geheeten, ouders, leera ren, leerlingen en in het bijzonder den vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, den waarnemenden burgemees ter, den heer J. Onderdijk. Toen spreker verleden jaar de bijen komst niet kon bijwonen is zijn plaats ingenomen door den zeer diep betreur den voorzitter der vereeniging, wijlen mr. A. A. de Veer, die gedurende 27 jaar de energieke leider was van het ambachtsonderwijs te Middelburg. Spr. verzoekt de aanwezigen als eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den overledene eenige oogenblikken van hun plaats op te staan. Hieraan voldeden allen, wat een die pen indruk maakte. De heer Vertregt #eide vervolgens dat als het bestuur het nog niet wist, dat er te Middelburg en ook in de om geving veel belangstelling voor de school bestaat, dit toch telken jare blijkt bij de openbare les, maar ook op een dag als deze, als er groote span ning is, over de resultaten. Enkele leer lingen kunnen niet bevorderd worden, maar krijgen volgend jaar opnieuw een kans. Bij enkele ontbrak de lust tot wer ken, wat spreker ten sterkste afkeurt. Over het algemeen kan op een goed jaar worden teruggezien, al was niet alles rozengeur en maanenschijn. Ook 't am- bachtonderwijs lijdt onded de bezuini gingsnoodzakelijkheid, maar als geen verdere maatregelen genomen moeten worden, zijn nog geen vitale belangen der school getroffen, al zijn reeds en kele maatregelen genomen, die direc teur en leeraren niet kunnen toejuichen, Spr. hoopt op spoedig betere tijden. Hierna nam de directeur, de heer C. D o e t s, het woord, en begon met een algemeene beschouwing over het proef werk, waaraan over het algemeen meer zorg kon worden besteed, al zijn er ook goede uitzonderingen. Vervolgens deelde spr. mede, wie be vorderd zijn of wie dit niet is gelukt; en gaf daarbij enkele opmerkingen ten beste. geen verlegen goed, dat misschien reeds jaren oud zijn kan, te ontvangen bij aan koop van „Aspirin-tabletten"? Bij de buisjesverpakking van 20 ta bletten uitsluitend de oranjeband en bij de verpakking van 2 tabletten het oranjezakje. Eischt dus in Uw eigen belang deze verpakkingen. (Ingez. Med.) Middelburg, 30-HI-'33. Woensdag hoogste luchttemperatuur 18.1 °C; (64 °F); laagste 7.4 °C (46 °F). Heden 9 h: 9.3 °C; 12 h: 12.2 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 764 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand 766.2 mm te Rochefort; laagste 740.1 mm te Jan Mayen. Meest matige Z.W, tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eeni ge regen, kouder. @1 Zon op: 5 h 42; onder: 18 h 29. Licht op: 18 h 59. Maan op: 6 h 39; onder! 23 h 58. E.K.: 3 April. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Maart. Hoogwater. 3.34 15.59 4.09 16.35 4.50 17.07 Maart. Hoogwater. 30 5.31 17.53 31 6.03 18.27 1 6.38 18.58 Do. Vr. Za. 30 31 1 Laagwater. 10.07 22.13 10.37 22.45 11.05 23.26 Do. Vr. Za. Laagwater. 11.03 23.23 11.36 23.56 12.12 Zij, die zich thans per KWARTAAL op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers „DE BLONDE NACHTEGAAL", een schitterende, vroolijke film, met Else El- ster, en „GROOTMOEDERS JONGEN" de wereldvermaarde succesfilm van Ha rold Lloyd. Een der beste kluchten ooit gemaakt! Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandagavond 8 uur, en Zondagmiddag 3 uur, tegen populaire prijzen in CINEMA „SLOT OSTENDE", GOES. (Ingez. Med.) Voor de namen verwijzen wij naar het 2e blad. Bij de uitreiking der diploma's wees spr. er op dat vooral van een goede derde klasse timmerman kon worden gesproken. Na een korte pauze was het woord weer aan den directeur, nu voor de prijsuitdeeling en had hij daarbij gelegen heid er o.a. op te wijzen, dat jongens, hoe goed overigens ook, die één of meer malen uit de klasse zijn verwijderd, niet voor een prijs in aanmerking ko men. Tenslotte wenschte de directeur ge luk met de prijzen ook hen, die een di ploma kregen en hun ouders en hoopte, dat zij voort zullen gaan op den inge slagen weg, nu men eenmaal een keuze heeft gedaan. Ook al zullen allen te worstelen hebben om een plaats te ver overen. Er is. een goed spreekwoord: „Waar een wil is, is ook een weg". Ook al moge het een omweg zijn. Er zijn meer crisissen geweest en het kwam. weer terecht. De opleving kan niet uit blijven, en daarom roept spr. de ge slaagden toe „Houdt goeden moed." Spr, wekt op om vooral mede te wer ken aan het behouden van rust. Met dank voor den steun van bestuur, lee raren en concierge, besloot spreker. De heer Vertregt richte ook nog enkele woorden tot de leerlingen, riep de slappen toe: „keer op dien weg";

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1