COURANT Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHET5 V'. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN WOENSDAG 29 MAART 1933. No. 75. :s a DE ZEEUWSCHE LANDBOUW GOESCHE COUBANT- «evujgrf** R GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. AANTAL" HEEFT ,D NU NEME DE ITEIT" DE LEIDING. "AKKERTJES" ibi ïtis 25 Sop sm. let' Iro- fio- |lie- st. |re- lee- dd pot- ct. ct. 30 net ge- ces. nb- a 7, ver in ing. tldt ua- op ■tel1 door J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN. X Al te veel autarkie leidt tot verarming en werkloosheid. Wanneer ik mij er toe zet in dit blad eenige artikelen te schrijven over den Zeeuwschen Landbouw, dan gaan mijn gedachten onwillekeurig terug naar den tijd, toen de ernstige crisis, waardoor de Landbouw geteisterd wordt, nog slechts in een begin-stadium verkeerde en de nadering zich alleen aankondigde door enkele verschijnselen, die destijds als tijdelijk en van voorbijgaanden aard werden beschouwd. Deze verschijnselen betroffen het artikel suiker, dat voor het uiterste doen om te komen tot een herstel van het vrije ruilverkeer tusschen de volken. Zoolang echter dit doel niet be reikt is, zullen wij blijven medewer ken aan steunmaatregelen ten be hoeve van die bedrijven, welker voortbestaan in het belang van onze volkswelvaart wordt gevorderd, doch die door de handelsbelemme ringen van andere landen worden bedreigd". Tot die bedrijven behoort ook de Zeeuwsche Landbouw, want zonder eenige overdrijving mogen wij zeggen, dat de crisis die wij thans doormaken is een crisis in de afzet onzer landbouw producten, die onmogelijk gemaakt wordt of belemmerd door de handelspo litieke maatregelen van het buitenland. Mn or iiitct r»m<Taf norzaalf vatl dc algemeene wereldcrisis, waarin toch éénmaal wel een wending ten goede zal komen, die zich ook tot de landbouw- voortbrengselen zal uitstrekken. En zoo dra door betere omstandigheden koop kracht en vertrouwen terugkeeren, zal behoefte gevoeld worden aan een rui mere, vrijere uitwisseling van goederen, waardoor de handelspolitieke verhou dingen een w dïdige ontspanning zullen ondergaan. Da 'al'öok het moment ge komen zijn, w p wij ons dankbaar zullen prijzen hi.6 "er niet al te snel en niet al te zeer' te hebben omgewor pen, want dan zal de Nederlandsche bodèmproductie haar vroegere voor aanstaande positie op de buitenland- sche markt met nog ongeschonden kracht kunnen herwinnen. BEHOORT BIJ No. 75 VAN WOENSDAG 29 MAART 1933. M6I3 Voorverslag d.d, 29-III-'33. Vergadering van Woensdag 29 Maart, te twee uur. Voorzitter de heer J. Onderlijk, waarnemend burgemeester. Aanwezig alle leden. 1. Ingekomen stukken. Goedgekeurd is o.a. de plaatsing van Middelburg in de derde klasse der ge meentefondsbelasting door de Kroon en van de verbetering van het Molenwater en het verhuren van de Griffioen, door Ged. Staten. Ter tafel komt een aanbod van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen van den gevelsteen bij de huldiging van de nagedachtenis van Prins Willem I in school A. Dit wordt aanvaard en de kosten van inmetselen zullen op voorstel van mevr. Weijl voor rekening der gemeente ko men, 2. Benoeming wethouder.. De heer VAN DER FELTZ legt de vol gende verklaring af: De Rechterzijde, van oordeel, dat haar getalsterkte in den Raad en het resul taat der laatste verkiezingen op haar den plicht leggen, indien mogelijk, een wethouder uit haar midden aan te wij zen, is niet voornemens zich aan den plicht te onttrekken. Zij is volkomen bereid in deze moei lijke tijden mede de verantwoordelijk heid te dragen, wanneer zij zich tot medebestuur geroepen acht. Daarom zal zij ook ditmaal met een eigen rechtschen candidaat komen en wel mr. L. van Andel. De heer PAUL zegt, dat de anteciden- ten van den heer Van Andel van dien aard zijn, dat de S.D.A.P. zich niet kan houden aan haar toezegging om een rechtschen wethouder te helpen verkie zen. Bij eerste vrije stemming krijgt de heer Van Andel 8, de heer Boasson 8, en de heer Portheine één stem. De tweede vrije stemming heeft het zelfde resultaat. Bij de nu volgende herstemming mo gen de heeren v. Andel en Boasson niet medestemmen. Thans verkrijgt de heer Van Andel 7 en de heer Boasson 8 stemmen. Laatstgenoemde is gekozen en houdt de benoeming dr;e dagen in beraad. De heer JERONIMUS zegt, dat hij den raad wel eens vergelijkt met een circus en nu ziet hij in de S.D.A.P.'ers slang- genmenschen. De sd.ap. nam tweemaal een draai nu weer naar de linkerzijde Verleden week zeiden zij, dat rechts 'n zetel toekwam en nu den persoon hen niet we gevallig is, verlaten zij dat standpunt. Toen spr. in de vergadering kwam wist hij niet hoe het loopen zou en moest hij na de tweede stemming plotseling beslissen. Zeker is het dat als het om conservatisme gaat spr. dich ter bij den heer van Andel staat dan bij den heer Boasson, maar dat hij tenslotte toch op laatstgenoemde stemde, vindt zijn oorzaak, daarin, dat de raad er toch nog altijd is om controle uit te oefenen over al te democratische maatregelen van B en W. De houding van de s d.a.p. kan spr. niet bewonderen en hij denkt, dat ook vele kiezers d:t niet zullen doen. De heer PAUL zegt, dat de s.d.a.p, ook voor twee uur niet wist met wien rechts zou komen. Zij heeft eerst mede gewerkt aan uitstel van de definitieve benoeming, verleden week heeft spr. duidelijk verklaard waarom men op den heer Pen Hollander stemden. Als regel moet men het stellen van candidaten aan de fracties overlaten, maar er is een *rens en in de candidatuur van den heer van Andel ziet de s d.a.p. een uit daging. De bezuinigers zullen ook wel eens verbaasd staan over het stemmen van den heer Jeronimus op den vrijz. democraat. De heer DEN HOLLANDER zegt, dat ook de heer -Jeronimus draait en dit o.a. door nu zoo te stemmen, hij had zich als zijnde niet links of rechts buiten stem ming moeten houden. Het is nu duide lijk dat hij ten slotte bij links behoort. De heer Jeronimus wil eten van twiee walletjes op conservatief gebied zoekt hij zijn kracht bij rechts en nu werkt hij mede met de s.d.a.p Het was beter dat hij nu maar eerlijk bekende dat hij bij rechts behoort. De VOORZITTER betreurt het dat de heer Jeronimus deze kwestie weer aan het rollen heeft gebracht. De s.d.a.p. heeft in December alleen voor een tijdelijke benoeming stemmen op den heer Boasson toegezegd, dit deed ook de heer Jeronimus, al is het op andere motieven. Omgekeerd zouden andere partijen toch ook niet iederen candidaat van de s.d.a.p. overnemen zonder op den persoon te letten. Ook in dit geval was er een uitzondering nu men met den heer Van Andel kwam. De s.d.a.p. kon niet mede helpen om dezen door rechts gewenschten binnen te halen. Spr. stelt daarbij den twijfel of dit wel degelijk de gewenschte is. De heer VAN DER FELTZ: Dat is een insinuatie. De VOORZITTER ontkent dit. De s.d.a.p. zal zich zelf wel tegenover de kiezers verantwoorden. Als zij op den heer Van Andel stemden, zou geen en kele geestverwant dit goed vinden. De heer JERONIMUS blijft er bij, dat de s.d.a.p. draait en ontkent pertinent dit zelf ooit te doen. De heer Den Hol lander is bijv. ten opzichte van het abattoir ook wel eens van meening ver anderd. De VOORZITTER antwoordt nog kort en sluit de discussie. Rondvraag. De heer JERONIMUS brengt een klacht naar voren, n.l. van hinder, die men heeft van het in den nacht „plak ken". Hij meent dit vóór elf uur moet worden gedaan. De VOORZITTER zal de politie op dragen toe te zien er geen hinder wordt ondervonden. Hierna ging de vergadering op ver zoek van den heer Jeronimus over in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare verga dering, sluit de voorzitter deze. TVERHEID KIEZER. V. orige artikelen heb ik uit- .t, en waarom, ik 't in 's j noodig acht dat het over tel van het actieve en pas- scht 'worde uitgesloten, en candidaten voor de be- £n hoogere minimum-ei- en gesteld wat him leef- thans zal ik betoogen dat (ook minimum-eisehen zal Len voor wat hun b e- 5 i d betreft. Want hoe is nu? t' er geen verkiezing vlak ïr staat interesseert de ge- ederlander zich slechts in or wat hij noemt: „de poli- ij geen gelegenheid onge- im bestuurs-daden of na- el te critiseeren, schriftelijk g, en overalbehalve op Jaats en wijze dat zijn cri- esultaat zou kunnen opleve- wèl zou moeten verkondigt ïnden stukken, in de socie- vrienden of in z'n gezin, al verzuimt hij de vergade- r kiesvere iging bij te wo- juist hier zijn onafgebroken .g van tastbaar nut zou kun- g van deze lauwheid (die in n heerscht) zijn de vergade- r kiesvereeniging bij te wo- sel slecht bezocht, en meest- elfden die ik zou willen noe- ite vereenigngsmenschen, met typische vereenigings-eer- ie zoo graag een plaatsje in zouden widen bezetten, achter tot een candidatuur stuur te brengen, met eenige .t de vergadering voldoende krijgen, moeten zij zich doen r praten, veel praten, waarbij aanwezigen meer waardee- voor het vele en voor den oor den inhoud van het ge- op deze manier in vele ge- 7 niet in de allerkleinste al- ~V~ op het terras, waar de rozen verwelk ten, kil en nat was. Ook wist zij dat haar vader de een of andere dwaasheid zou verrichten, wanneer hij haar met Don Jan zou aantreffen op een plaats, waar niemand hen zou kunnen zien of hoo- ren. Want de oude Mendoza kende de wereld en het hof, en wist dat vroeger of later v.oor Don Jan van Oostenrijk een vorstelijk huwelijk zou worden ge raamd en dat, zelfs al was hij met Do lores getrouwd, er wel een middel zou wo-den gevonden om haar huwelijk on geldig te doen verklaren, waardoor een groote schande over zijn huis zou wor- behandeld, totdat hij het niet langer kor verdragen, en het huis zijns vaders had verlaten. Hij was, evenals zoo velen dat ook in dien tijd deden, de wijde wiereld inge gaan, om te trachten in een of ander leger zich te onderscheiden. Tenslotte, als om zich tegenover zijn vader in al les te verzetten, diende hij thans onder de bevelen van Don Jan, terwijl het ge rucht liep dat hij een van diens vrien den was, zoodat Mendoza vreesde dat zijn zoon Don Jan behulpzaam zou zijn bij het tot stand brengen van zijn huwe lijk met Dolores. Maar daarin vergiste ch, want zijn zoon was even irt en nieren net zoo'n Span- ren toegewijd aan de eer van ls zijn vader. Al beschouwde i als een ideaal soldaat en au liever zijn rechterhand gekapt dan zijn aanvoerder er hand te stellen, waaraan lang geschreven had; zij duchtte haar broeder, voor J.r geheim verborgen hield, sr wist alles,, en ook zij was ?odrigo en voor haar vader, haar zelf als wat haar zus- In dit huisgezin, waar ver- leerschte, stond dus de vader den zoon, terwijl de zusters :en waren tegen hen beiden, at, maar uit vrees en wegens oote liefde voor Don Jan van le meisjes aan de tafel zaten, eg on het weer te regenen en geduren- ar minuten kletterden dikke egen de vensters. Als gevolg >rt glas, waaruit deze beston- men er niet goed doorheen iien en wanneer door den regen de lucht donker was, lieten zij slechts een vaal licht door, dat koud en kleurloos werd, zoodra de regen ophield, Inez had langen tijd doodstil gezeten, met haar ellebogen op de tafel, haar hoofd rus tende op de losjes gevouwen, blanke handen en met haar blinde gezicht op waarts gericht, luisterend naar het om slaan der bladen en naar het af en toe krassen der veeren pen. Nu bewoog zij zich en zuchtte en terwijl zij in de g-oote, gebeeldhouwde stoel achterover leunde, legde zij op een hulpelooze, half wan hopige wijze haar handen voor zich op leen (de goeden, die uit zuiver plichts besef er werken, niet te na gesproken), de luidruchtige middelmatigheden, met grooter schat aan eerzucht en aan woor den dan aan kennis, geleidelijk aan be vordering maken van gewoon lid tot be- stuurs-lid der kiesvereeniging, een plaats op de lijst van de candidaten voor den raad, raadslid en, toppunt van plaatse lijke glorie, zelfs wethouder worden. In weer andere partijen worden deze eerebaantjes weer anders bereikt, b.v. door het naar den mond praten van de gewoonlijk talrijke aanwezigen, het hun beloven van steeds meer gouden bergen en het zich onderwerpen aan de kada ver-discipline der partij-goden. Het behoeft dan ook niet te verwon deren, dat hoe langer hoe meer de re geering moet ingrijpen in zaken van ge meentebesturen en ik ben er van over tuigd dat, wanneer men niet spoedig overgaat tot Kieswet-wijziging, nog meer onheil dan reeds gesticht i s alleen zal zijn te voorkomen door een aanzienlijke beperking der gemeentelijke autonomie, die ik diep zou betreuren en die ik nu ook nog zeer goed te vermijden acht. Ook op de verkiezing voor de Provin ciale Staten en de Staten Generaal heb ben deze kiesvereenigingen grooten in vloed, aangezien het altijd weer deze zelfde kleinere kringetjes zijn die de hun via districts- of kringbestuur door het hoofdbestuur der partij voorgelegde ont- werp-candïdatenlijsten, al of niet eenigs- zins gewijzigd vaststellen. Het is in de bestaande omstandigheden zelfs moge- ijk, en het komt voor, dat één of ander paar bestuursleden eener kiesvereeni ging door het nadrukkelijk ter vergade ring roepen van slechts enkele vriend jes de eerste plaats op de candidaten lijst kunnen doen bezetten door iemand die hun persoonlijke gunst meer heeft dan een andere candidaat welke krach tens zijn persoonlijke eigenschappen eigenlijk beter geschikt zou zijn voor vertegenwoordiging van het betrokken landsgedeelte, en stellig meer stemmen voor de partij zou verkregen hebben. De huidige toestand komt in feite daarop neer, dat het kleine aantal Ne derlanders dat de hoofdbesturen der politieke partijen uitmaakt beslist, wie er een plaats zal innemen op de candi daten lijsten en op welk nummer, en dat dus degene die bereid zou zijn om een Staten- of Kamer-zetel te aanvaarden zich eerst zal moeten opwerken tot de gunst dier hoofdbesturen, vaak tegen allerlei eerzuchtige intriges in. Dit is al heel weinig aanlokkelijk voor vele medeburgers die toch beschik ken over alle eigenschappen om goede volksvertegenwoordigers te zijn, doch zich uit tegenzin in zulk gedoe liever af zijdig houden. Daardoor "zijii vele der bekwaamsten niet beschikbaar en bezet ten vaak de eerzuchtigen, de middelma- tigen en de beroepspolitici de regeerings- kasteelen. Hetgeen, men zal het met mij eens zijn, niet in 's lands belang is. Want in den uiterst critieken toestand waarin onze gemeenschap thans verkeert zijn nu, meer nog dan ooit tevoren, de beste onzer landgenooten nauwelijks bekwaam genoeg onj. het besturen in goede richting te leiden. Middelmatigheden, of eenzijdig ont wikkelde partij- of groepsvertegenwoor- digers moeten noodzakelijk in bestuurs- bekwaamheid tekort schieten door ge mis aan voldoende algemeene ont wikkeling om de strekking en de draagkracht van hun eigen wenschen te kunnen beoordeelen in verband met het geheel. Voor zoover zulks practisch bereik baar is behoort de Kieswet te waarbor- tafel. Dadelijk keek Dolores op, want zij was gewoon haar bij het minste of geringste te helpen en haar sympathie te betoonen. „Is er iets?" vroeg zij vlug. „Heb je iets noodig, lieve Inez?" „Ben je bijna klaar?" De stem van het meisje verraadde bijna dat zij blind was. Zij was liefelijk en zacht, maar er was geen leven in en zij kwam uit een wereld, waar geen licht is, waarin slechts klanken van be- teekenis zijn en waarin alleen de tast zin zekerheid verschaft. „Ja", antwoorde Dolores. „Ik ben bij na klaar en moet nog maar een halve bladzijde overlezen". „Waarom lees je je brief eigenlijk over?" vroeg Inez, „Verander je dan hetgeen je hebt geschreven? Denk je nu niet precies hetzelfde als toen je schreef?" „O, neen! Ik voel heel veel meer ik zoek naar betere woorden, om zoo vele j ding ente zeggen, die nog nooit door ie mand zijn gezegd, 't Lijkt mij alles zoo weinig, en zoo slecht onder woorden ge bracht. Hij zal er om lachen maar j neen, dat doet hij niet! Toch zal mijn j brief hem zoo kinderachtig voorkomen, dat weet ik zeker. Had ik hem maar niet geschreven en toch, Inez, zou ik hem mijn brief toch maar niet sturen?" „Hoe kan ik je dat zeggen?" vroeg Inez hopeloos. „Je hebt hem mij niet voorgelezen, zoodat ik niet weet wat je hem hebt geschreven". „Ik heb hem geschreven, dat ik hem lief heb, zoo innig, als nog nooit te vo ren een vrouw een man lief had", ant woordde Dolores, en haar oprechte woorden schenen, terwijl zij deze uit- Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Vol»em recept van Apotheker Dumont. (Ingez. Med.) gen dat als bestuurder alleen gekozen kunnen worden menschen met tenmin ste zoodanige algemeene ontwikkeling dat men redelijkerwijze een zekere ruim te van hun gezichtsveld kan verwachten. Men versta mij niet verkeerd; ik wil als bestuurders geen ge 1 e e r d e n, doch menschen met karakter, een flinke do sis gezond verstand en voldoende alge meene vorming om het geheel der be stuurstaak te kunnen overzien. Voor vrijwel eike, zelfs ondergeschik te, betrekking worden bekwaamheids- eischen gesteld en diploma's verlangd; in geen enkel particulier bedrijf komt men tot een leidende functie zonder vooraf blijk gegeven te hebben van de noodige ervaring en bekwaamheid, doch onder de huidige kieswet is men benoem baar tot medebestuurder eener gemeen te, of van ons Rijk met zijn 60 a 70 mil- lioen inwoners, zonder eenigen anderen dan een nog te lagen leeftijds- eisch, y Kan het onlogischer? Vooral onder de tegenoordige politieke en economi sche wereld-ontwrichting? Dringend hebben wij thans noodig een zoo bekwaam mogelijke regeering, steu nende op een zoo bekwaam mogelijk par lement, en ook in de provinciale en ge meentebesturen de bekwaamste mede burgers die er zijn. En deze zullen zich ongetwijfeld pas meer dan vroeger be schikbaar stellen wanneer zij, na wijzi ging der Kieswet, een hooger peil van de bestuurslichamen kunnen verwach ten. In ons aller belang, dus ook in dat der massa, moet thans de kwaliteit de leiding nemen; want' in de laatste 15 ja ren is afdoende bewezen dat de kwan titeit, de leiding door de macht van het aantal, gefaald heeft. B. C. de Groot, MOGEN 24-JARIGEN STEMMEN? Men schrijft ons van deskundige zijde: Nog even en voor het laatst een kort antwoord aan den heer Koops. De quaestie van den leeftijd der kie zers zal ik verder maar laten rusten. B. en W. van 's-Gravenhage hebben hier omtrent reeds in mijn geest beschikt. Nu is het woord aan den Kantonrechter. Ook diens uitspraak lijkt mij niet twijfel achtig. Wat de quaestie van de al dan niet geldigheid der stemming betreft, ben ik blijkbaar wel erg onduidelijk geweest. Zeer zeker moet de Tweede Kamer beslissen, of bij de stemming onregelma tigheden hebben plaats gehad, doch naar mijne meening is van onregelmatigheid in het door den heer Koops gestelde ge val juist in geen enkel opzicht sprake. De heer Koops haalt art. 124 der Kies wet aan, waarin wordt bepaald, dat de leden der Tweede Kamer worden geko- sprak, te leven. Toen zweeg zij een oogenblik en staarde op de beschreven bladzijden. Inez bewoog zich niet en scheen nauwe lijks adem te halen, totdat Dolores weer begon: „Ik heb hem gezegd, dat ik hem eeuwig zal liefhebben, dat ik voor hem wil leven, wil sterven en lijden en dat ik hem wil dienen! Dat alles heb ik hem gezegd en nog een boel meer". „Nog meer? Het is toch al heel veel. Maar hij heeft jou ook liefvAlles wat jij belooft, zal ook hij beloven en zijn woord houden ook, geloof ik. Maar nog meer! Wat zou je meer hebben kunnen zeg gen?" „Ik zou alles, alles willen zeggen, als ik er maar woorden voor kon schrijven!" Haar van leven doortrilde stem was in vergelijking met de wijfelende klan ken van haar zuster als zonneschijn tegenover maanlicht. „Je zult wel woorden genoeg vindén, als je hem vanavond ontmoet", zei Inez loom. „En die zullen nog beter zijn dan alles wat je zou kunnen schrijven. Zal ik zorgen dat hij je brief krijgt?" Dolores keek haar zuster plotseling aan, want er klonk iets onnatuurlijks in haar laatsten zin. „Dat kan ik nog niet zeggen", ant woordde zij, „ik weet immers niet wat er kan gebeuren en waar ik hem het eerst zal zien". „Je zult hem aanstonds door het raam kunnen zien. Ik hoor de lijfwacht al aan treden om hem tegemoet te gaan en jij jij zult hem dan van hieruit kunnen zien". i (Wordt vervolgd). t

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5