No. 360 3Eur m wisselkoersen. ieeuwsch-vlaandereii w.d. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST ER WETENSCHAP. GOES BEURSTHERHOIIETER van Woensdag. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. LERER EN VLOOT. A Amst. Rubb. C. 52%—52%-53. A Deli-Bat. Rubb. 2120% A Hessa Rubber 21%22, tmrm cum :rr... AMSTERDAM, 29 Maart. Het eerste getal is de vor notee ring, daarop volgt de officieels notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100% 100%. Ned. 17 1000-4 101% Ned. 31 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 82%82%. Cert. N.W.S.-2% 69%—70. O. Indië 22 1000-6 98%—99%. O. Indië 23 100-6 71%—71%. O. Indië 16 1000-5 97%—97%. O. Indië 26 1000-4 92%—93. Denemarken Oblig. 1926-5 79%79%. Duitschl. 100-7 57%—57%. Duitschl. 30 1000-5 48%—46%. Amsterdam 1933-5 100%100%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Roterdam 1926-1930-4 91%—91%. Utrecht, prov. 1994% 101% Zeeuws. Hyp. B-5 100100, Zeeuws. Hyp. B-4% 10099%. A Amsterd. Bank 107%107%. C Rott. Bankver. 77 A Twentsche Bank 90 A Pref. Jurgens A. 84%82%. A De Sche'de N.B. 39—38%. A Ver. Papf. v. Gelder 5352. C Am. Car en Foundry 8%8%. C Am. Smelt en Ref. 1515%. C Farbenind. I.G. 89%87%. C U. States St. C. 27%—28%. C North Am. Cy. 19—19%. A Born.. Sum. ïf.M. 141%141%. A Ned. Wol Mij. 54—54%. A Singke pTin M. 7878. A J. C. Japan Ln. 34% A Rotterd. Lloyd 47 A S. M. Nederland 5049%. A Amst. 'Ihee C M. 32%31. A Houth. Alberts 25 C Baltimore en Ohio 10%10%. gevoerd, zou een besparing worden ver kregen van 32 pet. B. en W. willen de branduren ook verminderen, zoodat de lampen te 11 uur gebluscht worden, be halve de twee hoofdpunten n.l. bij het gemeentehuis en De Waard. Deze zou den blijven branden tot 12 uur. Verder zou men geen licht laten branden van 16 Mei tot 15 Augustus. Daardoor zou in totaal nog 10 pet. bezuinigd worden, zoodat er in totaal 42 pet. bezuiniging komt. Dit voorstel werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de hee- ren De Goffau en Visser. De heer D e G o f f a u had een voorstel ingediend om ook de twee hoofdlampen om 11 uur te dooven. Dit verviel door aanne ming van het voorstel van B. en W. Naar aanleiding van het reeds uitge- even bedrag voor werkverschaffing en et nog niet bekend zijn van de regee- ringsbijdrage daarvoor, alsmede het mo menteel aanwezig zijn van werkverrui ming in den landbouw, stellen B, en W. voor de personen bij de werkverschaf fing minder dagen te laten werken dan thans het geval is. Voor de georgani- seerden stellen zij 4 dagen en voor de ongeorganiseerden 3 dagen per week voor. Zulks in overleg en met goedvin den van den inspecteur der Rijkswerk verschaffing en den hoofdingenieur der Domeinen, onder wiens leiding het werk gebeurde. De heer De Kater meent, dat dit van zulk een ingrijpenden aard is, dat hij gaarne uitstel van behandeling zou willen hebben. De voorzitter meent dat het nu het juiste moment is, vooral met het oog op het uitkomende werk en acht het beter langzamerhand te verminderen dan in eens stop te zet ten. De heer De Kater meent dat er geen voldoende werk is bij particulieren voor de menschen die dan 2 of 3 dagen uitvallen. De heer Verlare wijst op den fi- nancieelen toestand, nu men nog niet bekend is met de rijksbijdrage. Ook moet men rekening houden met de belasting betalers. Na verdere bespreking wordt het voorstel aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren De Kater en Koopman. De motorhandspuit is deze week „proefklaar". Bij de rondvraag wijst de heer D e Kater op het ledig staan der gemeen tewoning, wat niet in het belang dier woning is. BRESKENS. Alhier is het n.v. Comité gevormd, voor de Willem de'Zwijger her denking'. Voo-zitter: burgemeester Van Zuijen. Secr. ds. W. H. Kelder, Penning meester: Dr. J. G. Ramaker. Leden: de heeren I. Cappon, C. C. J. de Pree en J. C. Spoor. Doodgereden. SOHOONDIJKE, In deze gemeente had een droevig ongeval plaats. Een autobestuurder H, d, K. reed gistermid dag in zijn auto naar Oostburg toen 'n band sprong en de auto met de tram in botsing kwam. De auto duikelde over den kop en in de sloot. De bestuur der was onmiddellijk dood. Hij is 29 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. Maandagavond trad in de Geref. Kerk te C o 1 ij n s p 1 a a t op de heer J. C. van Dijk, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. De minister heeft goedgekeurd dat de werkverschaffing te Brouwers haven wordt voortgezet, voorloopig tot en met 29 April a.s. dr. H. Weeda te Oosterland, ds. C. E. van der Griend te Dreischor en door ouderling W. Wandel, die liet zingen Ps. 121 4. Evang. Luth. Gemeente. Cand. J. Leep te Gouda is beroepen te Ierseke. Candidaat Kraay van Utrecht, doet Zondag a.s, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te S t. Anna- land, waardoor het aantal vacatures in den Ring Tholen zal gedaald zijn tot 3, n.l. een te Oud-Vossemeer, een te Poortvliet en de permanente vacature van 2en predikant te Tholen. Luther en het Pausdom. Naar aanleiding van het gesp-okene in een vergadering in de sociëteit, de Vergenoeging" door twee gereformee~de predikanten, merkt ds. Bleeker, em. Ev. Luth. pred. te Breda ons op, dat Luther wel degelijk moet meegeteld worden onder de bestrijders van het Pausdom. Van hem toch is de uitspraak bekend: „God vervulle U met haat tegen den Paus", dien hij den Antichrist of Ende- christ noemt en wiens besluiten of decretalen met den schimpnaam van „drekkelaten" worden bestepeld. Toen de Roomschen een tegenschrift tegen de Augsburgsche Confessie in het licht hadden gegeven, heeft Melanchton daartegen een uitvoerige weerlegging geschreven, die opgenomen is in het Luthersche toncordiënbuch van 1578. Ds. M. B. Verkerk, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Oude-Tonge, vroeger te Tholen herdenkt heden zijn 25-jarige ambtsbediening. In verband met zijn vertrek naar Z i e r i k z e e heeft Dis. Joh. Gerritsen 'Jr, Zondag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwer- k e r k met een predikatie over Col. 1 23a. Toespraken werden gehouden door Rondom door Afrika. De heer J. K. Budde uit Utrecht sprak Maandagavond voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg over: „Rondom door Afrika". Op onderhoudende en leerzame wijze heeft spreker zijn gehoor een reis doen maken van Rotterdam naar Kaapstad langs de Westkust van Afrika en van Kaapstad langs de Oostkust terug naar Middelburg. Door lantaarnplaatjes bij gestaan heeft hij een beschrijving gege ven van de plantengroei van Afrika, die behalve tropische gewassen, ook een bijna volledige Europeesche flora bevat. De droogte (er is een plaats waar in 7 jaar één regendag voorkomt!) en zon neschijn zijn oorzaak, dat de meeste in het Afrikaansche klimaat weelderig groeiende soorten, in ons vochtig kli maat'minder goed gedijen, zoodat vele pogingen om ze in onze plantentuinen te kweeken zijn gefaald. Over het algemeen vertoonen de in- heemsche planten zich als reusachtige individuen, zoo vinden wij er Euphor bia's met een doorsnede van één Meter bij den grond en 11 M. aan den top Onder de 500 heidesoorten zijn er van 10 M. tot 30 c.M.; de op de Tafelberg als eenige plaats op aarde, groeiende zilverboom wordt 14 M. hoog, terwij gekweekte exemplaren het niet verder brengen dan 1,3 M. Verder zijn er onder de vele soorten aloes ook van enorme afmetingen. De bekende Baobab of apenbrood boom komt er voor met een doorsnede van 11 M. De vruchten van dezen boom waarvan de apen nooit eten le veren den mensch een koortswerenden drank. Merkwaardig is, dat men van deze plant geen kleine exemplaren vindt, wat er misschien op wijst, dat ze uitsterft. Er zijn planten, waarvan men den af gesneden stengel na een maand weer in water geplaatst, nog twee maanden in leven kan houden. De inlander noemt een aioesoort „kannie dood nie". Bijzondere aandacht wijdde spreker aan de weelderige plantentuinen in Kaapstad en Pretoria met een geweldi ge bloemenrijkdom, voor een groot ge deelte bolgewassen, daar de bodem in dit droge klimaat het reservevoedse moet en kan bewaren. De Aronskelk groeit in Zuid Afrika als onuitroeibaar onkruid, in Natal o.a. een goudkleurige. De Tafelberg is rijk aan plantengroei waaronder één orchidee, die een der mooiste is, van alle bestaande soorten Zeer opmerkelijk zijn de planten, die volkomen op steenen lijken en alleen in er.' Rlw, 6%1>%. Union Pac. Rr. 7274%. int. Nickel Cy. 88%. Koloniale bank ói/261%. N.I. Hbk. 1000 52—51. Ned. H. M. 1000 59%—60%. Alg. Kunstz. U. 29%—29%-30. v. berkels Pat. 16—15%. Calvé-Delft 51 C. Suiker Mpij. 21%22-21%. Int. Viscose 18% Ned. Ford A.M. 105—104%. Philips Gem. B. 112-113-111%. Unilever 86%85%-86%. Anaconda Cop. 6%6%-6%. Bethlehem St. 13%—13%-13%. A.N.I.E.M.—N.B. 187%—190. A. Gas en El. Cy. 1%1%. Cities Serv. Cy. 2%2%. Kon. Petr. Mpij. 137%—137%-39. Contin. Oil Cy. 5%5%. Shell Union O.C. 4%4%4%. Holl. Amer. Lijn 3% K.N. Stoomb. Mij. 1312%. iloeitijd er van te onderscheiden zijn. Langs de Oostkust werd o.a. in East- ondon, Durhan, Pietermaritsburg, Bei- ra, Mozambiques en Daressalam aange- egd met bezoeken vooral aan planten tuinen. Doch ook andere merkwaardig- ïeden werden bezichtigd. De prachtige herthoornvarens van groote afmeting op juist 20 m hoogte op boomen groeiend, de fraaie vogels, waaronder een ijsvogeltje van staalblau we kleur, dat evenals het onze in een gat in den grond zijn nest bouwt, een reusachtig vogelflat van pl.m. 150 wo ningen in een accacia, een plant vol nestjes van wevervogels werden op de lantaarnplaatjes bewonderd. Spreker heeft verder het extra-droge Karroogebied bezocht, waarop een boer derij de koeien met cactussen werden gevoerd, een plant, die niet inheemsch is in Zuid-Afrika maar er wordt ge kweekt. Het belangrijke is, dat deze plant de beesten tevens water levert. Een bezoek aan een nederzetting „Zwerverskraal" op 2 dagreizen van de bewoonde wereld, gaf aanleiding tot de mededeeling, dat deze nederzetting 2500 ha groot was van de waarde van een pond per ha. Onze malsche weiden zijn er natuurlijk onbekend en men moet zich verwonderen, dat het vee van de enkele bosjes groen die uit den drogen irond hier en daar ontspruiten, voldoen de voedsel kan krijgen. Paarden ziet men er weinig, meestal worden muilezels als trekdieren ge bruikt. Op de terugreis werd Genua aange daan, waar we op 27 Januari bloeiende camelia's en madeliefjes konden bewon deren. Met een opwekking tot een bezoek aan de naderende Gentsche tentoonstel ling, eindigde spreker zijn aangename voordracht, waarvoor hem een dank baar applaus werd gebracht. De redacteur-vertegenwoordiger van de Middelburgsche en Goesche Courant de heer H. van Benthem te Goes, is telefonisch aangesloten onder Buiten de kantooruren (telefoon no, 17) is dus no. 360 op te bellen. flngez. Med. DE FLORALIëN TE GENT; De heer J. K. Budde, hortulanus te Utrecht schrijft ons: Wij weten niet meer in welk jaar het was, maar wel herinneren wij ons het nog goed, dat het op den openingsdag geweldig sneeuwde. Toen de deuren van het Casino gebouw voor Koning Leo pold geopend werden en Z. M. binnen trad in een toovertuin van bloemen, zei- de hij: „Door het openen van de deur brengt U mij van het barre Noorden naar het zoele Zuiden en daarvoor ben ik U zeer dankbaar." Nog slechts enkele weken en de deu ren van de beroemde Gentsche Floralia gaan weer open, voordat wij echter bin nen gaan, willen wij eens iets van de geboorte dezer Floraliën vertellen. In het begin van de 19e eeuw stond er buiten Gent een herberg die Frasca- ti gedoopt was. Daar kwamen de ho veniers bijeen. Men sprak daar meer over groenten dan over Flora's kinde ren, welke minder noodig waren. Op een dezer praatavonden kwam Frans van Cassel binnen, bestelde een potteke bier en vertelde, dat hij in Engeland geweest was, en wees er zijn collega's op, dat de Engelsche kweekers zooveel vcor- deel behaalden, door hun mooie en in bloei gekweekte planten naar een ten toonstelling te brengen. Hij stelde voor om dit ook in Gent te Men vond het idee pra tg en onder voorzitterschap van den eer Van de Woestijne werd de eerste expositie op 7 Februari 1809 geopend it, de eenvou dige zaal van de herberg, „Frascati". De geheele expositie bestond uit een 50- tal planten. Men heeft toen allerminst kunnen vermoeden, dat dit kind zou groeien en bloeien tot een tentoonstel- A Ned. Schcepv. U. 48%49%, A H V. Amsterdam 177%—178%-79%. A'Java Cut, Mij. 123120. A IM.I Suiker U. 79—79%. Poerworedjo S.O. 4% A Deli Batavia 142ioö-3o%, C Deli Mij. 1000 119%—115%-14%. A Senembah 131126%-%. C Chicago Milw. 1%1%. A Serbadjadi S.R. 1414%. Prolongatie 11. WISSEL KOERSEN 28 Maart 29 Maart Londen 8.48% 8 47% Ber ijn 59.15% 59.14% Parijs 9.75% 9.75% Brussel 34.59 34.61 Zwitserland 47 89 47 89 Kopenhagen 37.80 37.90 New-York 2.48% 2.48% g-vuMtUM»1 aaaatwnwewaieER' ing, waar de gansche wereld vertegen woordigd is. In 1814 werd er eene zeer bijzondere expositie gehouden ter gelegenheid van j iet congres te Gent, waarin de vrede tusschen Engeland en de Vereenigde Staten gesloten werd. Het volgende jaar verliet de Kon. Maatschappij voor Landbouw en Plant kunde haar lokaal Frascati en vestigde zich in de herberg, in de zaal „Flora" Holstraat, onder het beheer van den nieuwen voorzitter, den heer Ch. van Halthem, den stichter van den Kruid tuin te Gent, hij vo gde den heer Van de Woestijne op en men ging een schit terend bloeitijdperk tegemoet. Hare tentoonstellingen namen steeds in belangrijkheid en hoedanigheid toe. Het salon van het jubeljaar 1834, de Maatschappij was toen vijf en twintig jaar oud, onder presidium van Jozef van Crombrugge, burgemeester van Gent, bevatte 2924 planten. Op 12 Maart 1857 werd het „Casino" ingewijd met de eer ste internationale bloemententoonstel ling waar ruim twee duizend diverse flora's kinderen te bewonderen waren, Van 1318 Maart 1839 werd de eerste „Vijfjaarlijksche" geopend en in een lan ge reeks is dat tot heden steeds in be langrijkheid toenemende, voortgezet. Vanaf dien tijd zetten de leden van de jury hunne handteekening in 't gulden boek van de Maatschappij. Men treft er de namen aan van de beroemdste geleer den en tuinbouwkundigen der wereld. Sedert 1925 is voorzitter Graaf André de Kerchove de Denterghem, eere-Gou- verneur van Oost-Vlaanderen, oud-se nator en minister van België te Berlijn. Elke vijfjaarlijksche werd geopend door den Koning en de Koninklijke fa milie, die steeds veel belangstelling voor de plantenteelt toonden. Wie de tuinen van het paleis te Laeken wel eens bezocht, weet dat, bij de aan schouwing van de rijke en varieerende collectie kasplanten. Het eeuwfeest van het Genootschap is in 1908 herdacht met een bloemenfeest, zoo buitengewoon mooi, dat men zich in een bloemensprookje verplaatst dacht. Dit was de laatste show, die in het Ca sino gehouden werd. Zij zijn voortgezet in het feestpaleis van het mooie park, dat thans in gereedheid gebracht wordt voor die van 2230 April a.s. De inter nationale jury, (o.a. een aantal Neder landers), worden op 21 April verwacht, om haar werkzaamheden te beginnen. Zij zullen te beoordeelen hebben een zaal vol met de upper ten uit het plan tenrijk, de Orchideeën. Verder een woud van bloeiende Azaleas, palmen, warme kas planten, Anthariums, Kaapsche ge wassen. Er komt een gecombineerde in zending uit ons land en wij weten bij ondervinding, dat dit weer een van de clou's zijn zal. Ook Frankrijk komt en Engeland blijft niet achter. Op den 22en April 's morgens te 10 uur komt de Koninklijke familie. Er staan verschillende uitstapjes op 't programma o.a. een bezoek aan de grot ten van Han. Van 2230 April wordt de bloemen stad Gent de verzamelplaats van lief hebbers en kweekers der gansche we reld. - Schepen - KoninkL - Rubber -ObLmarkt— Markt - Philips - Unilever Suiker Amerika Tabak Mijnen Wettig gedeponeerd.) DE WETHOUDERSVERKIEZINGEN VAN MIDDELBURG. Bij de hedenmiddag door de raad ge houden wethoudersverkiezingen verkre gen de heeren v. Andel (a.r.) en Boas- son (v.d.) bij de eerste vrije stemming ieder 8 st., de heer Portheine 1 st. Een tweede stemming had hetzelfde resul taat. Tenslotte kreeg de heer Boasson 8 st-, de heer v. Andel 7 st. De heer Boasson is dus gekozen, en houdt zijn benoeming in beraad. ALEXANDER SCHMULLER f Na een langdurige ziekte is te Am sterdam overleden de bekende musicus en violist Alexander Schmuller op 52 jarigen leeftijd. Schmuller werd in 1880 te Moryr in West-Rusland geboren. Op zeer jeugdi gen leeftijd begon hij zijn vioolstudie en reeds als 10-jarige knaap trad hij met succes in het openbaar op. Zijn musicale opleiding voltooide hij bij Auer te Pe tersburg. Schmuller was een violist van wereld reputatie. Ook te Middelburg is hij eeni ge malen opgetreden, o.a. als solist van de Vereeniging voor Instrumentale Mu ziek. VICE-PRESIDENT RAAD VAN STATE Bij K. B. is met ingang van 20 April a.s. benoemd tot vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Bee aerts van Blokland, minister van Buitenland- scbe Zaken, en is met ingang van dien zelfden datum belast met het beheer van genoemd departement a.i. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minis ter van binnenlandsche zaken. Het Gerechtshof te Den Haag beeft vrijgesproken den veldwachter P K. uit Ridderkerk, die als verdacht van het opmaken van een valsch proces verbaal door de rechtbank te Dordrecht wegens meineed tot 2 jaar gevangenis straf was veroordeeld. Voorts heeft het Gerechtshof den 36- jarjgen schoenmaker W. F. L., die we gens het vervaardigen van valsche rijks daalders door de Haagsche rechtbank tot 5 jaar gevangenisstraf was veroor deeld, een straf opgelegd van 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek van 5 maanden voorarrest. De medeplichtige, de 46 jarige koop man A. C. M J. E., die de valsche muntstukken had uitgegeven, werd door het Hof veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf met aftrek van 5 maanden voor arrest. De rechtbank had een straf van 2% jaar opgelegd. Simultaan séance Schaken. Men meldt ons: Maandagavond gaf de heer J. J. v. d. Ende, de bekende Zeeuwsche schaak speler in café ,De Eendracht" te Mid delburg een simultaan-séance tegen 30 spelers, w.o. vele leden der Middel burgsche Schaakclub. Na een kort openingswoord door den heer Stoel, ving te 8.15 u. de strijd aan en eindigde om 11.15 u. De heer v. d. Ende won 23 partijen. De heeren Lüth, Voorhans, Stoel, De Zeeuw wonnen hun partij. De heeren Daniëlse, Baas, De Bokkel brachten het tot remise. Aan het einde van dien zwaren strijd dankte de heer Stoel den heer v. d. Ende voor zijn pracht prestatie op schaakspelgebied. De Middelburgsche schaakclub kan trotsch zijn op dezen schaker. Er was veel belangstelling voor dezen interes santen wedstrijd. Luitenant ter zee le kl. E. J, Bor- gesius, commandant van Hr. Ms. onder zeeboot O 9 te Nieuwediep, is overge plaatst naar Vlissingen bij den ver deren afbouw van het flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau, in aanbouw voor Curasao, bij de maatschappij De Schelde. De sergeant-schipper C. B. Brou wer is overgeplaatst van de marine-ka zerne te Amsterdam naar de Johan Mau rits van Nassau en de sergeant-machinist K. van Waveren van de „Van Speijk" naar het wachtschip te Willemsoord. Kapitein W. K. van Hasselt, van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, wordt 1 April op nonactiviteit gesteld. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de luits. ter zee 3e kl. J. F. Drijfhout van Hooff, jhr. P. L. M. van Geen, jhr. S. Röell en J. J. Steensma resp. dienende a. b. Hr. Ms. „Z. 2", Hr. Ms. „Z. 1", Hr. Ms. „Medusa" en Hr. Ms. „Douwe Aukes", den 1 April 1933 ter beschikking gesteld; zijn de luits. ter zee 3e kl. F, L. Capel, G. J. Dijkerman, J. B. Reiche en W. J» de Vries, allen dienende a. b. Hr. Ms, „Heemskerck", den 1 April 1933 ter be schikking gesteld. Oefeningen in de stelling Tan Den Helder. Het regiment kustartillerie zal dit jaar oefeningen houden in enkele batte rijen (met bijbehoorende postan en

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2