R D-Prïjsvrar ONDERWIJS. WALCHEREN. ling, omdat de vereeniging nimmer ver saagd en zij beter dan de gemeenten het geschikte oogenblik weet te vinden om te adresseeren met grootst mogelijk kans op succes. De Blauwe dijk. De gemeente-archivaris schrijft ons: In de jongste vergadering van den ge meenteraad heeft mevr. Weijl terloops de vraag gesteld, of de benaming Blau we dijk oud was dan niet. Daar deze vraag misschien ook anderen dan de le den van ons achtbaar college interes seert, moge ik hier daarover iets mede- deelen. De oudste vermelding dezer straat dateert van 1619, toen van bestrating werd gesproken. Op de kaart van Pie- ter Bast, in 1594 vervaardigd, komt hij reeds voor tusschen Segeerspoort (aan de zuidzijde der tegenwoordige Goesche Korenmarkt) en de oude Vlissingsche poort (aan het einde der Vlissingsche straat). Aan den oudsten toestand herin nert aardig de machtiging, 2 Mei 1627 aan tresoriers verleend om den dijk te laten bekrommen (typische dijkwerkers benaming) en er een „Kaeyken" te laten maken om de teen te houden. De oorsprong van den naam is mij niet geheel duidelijk geworden. In de notulen ten rade van 15 Mei 1632 vind ik; Blauwe Steen of Goesche Koren markt vermeld, en daarmede houdt de benaming wel verband. Men hoede er zich echter voor, den tegenwoordigen toestand ter plaatse als de historische aan te nemen. Geen deel onzer stad is door de groote veranderin gen der vorige eeuw zoo grondig gewij zigd als het terrein ten zuiden van den Kousteenschen dijk. De pomp op de Vischmarbt, Men schrijft ons: De Vischmarkt is een der aardigste pleintjes van onze goede stad, en me nig schilder heeft den weg daarheen al gevonden. De fraaie hardsteenen pomp draagt tot de aantrekkeijkheid van het plein het hare bij. De tand des tijds liet echter ook dit monumentje niet on aangetast, en met name de bedekking vertoonde ouderdomsgebreken. Door den dienst der gemeentewerken is deze ver nieuwd; in plaats van de oude afdek king, is thans een nieuwe zinken bedek- king gekomen. De ornamenten aan het hardsteen- werk doen gegevens voor een approxi matieve dateering aan de hand. Het besluit van Wet en raad van 21 Janua ri 1747, alle stadspompen van steen te laten maken, geeft een nauwkeuriger aanwijzing omtrent deze pomp, die, evenals die op de Haringplaats, ver moedelijk door den toenmaligen stads architect, den bekenden Jan de Rienck, zal zijn ontworpen. RAAD VAN O. EN W. SOUBURG. Stembureaux praatje. Uit stel verlichtingskwestie. Andere straatnamen, O. EN W. SOUBURG. Vrijdagmiddag vergaderde de raad voltallig. Voorzitter de burgemeester. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Garantiefonds K.L.M. Verzoek der K.L.M. om deelname ga rantiefonds. De heer Leenhouts wil de ge vraagde steun verleenen als het geen al te groot bedrag betreft. B. en W. advi- seeren afwijzend op financieele gronden. Dit wordt aangenomen. Leden stembureaux. Benoeming 'leden stembureaux alsme de de lokalen voor dit doel. De heer Suurmond heeft bezwaar tegen de Marnixschool als stemlokaal, daar hulpbehoevende en oude menschen niet per rijtuig aan den ingang van het lokaal kunnen worden gebracht, en som migen dezen afstand moeilijk zullen kun nen loopen, wat de uitoefening hunner stemplicht zou kunnen beletten. Hij zag liever de zaal van café Tramhalte hier voor aangewezen. De heer De Priester heeft aan merkingen op de samenstelling der stem bureaux, zooals B. en W- deze voorstel len. De voorzitter zegt dat slechts geringe wijziging sinds vier jaar terug is aangebracht; slechts enkele personen zijn door anderen vervangen. De heer De Priester vindt ver keerd dat in stembureau III weth. Jac ques zal fungeeren als voorzitter welke nog nimmer van een stembureau deel heeft uitgemaakt. Een ouder lid van den raad was hier z. i. beter op zijn plaats n.l. de heer Suurmond. De voorzitter zegt dat een jong burgemeester dit toch ook overkomt dat hij voor de eerste maal zuks uitoefent nog wel als voorzitter van het hoofd stembureau, Weth. Jacques zegt in zijn vorige gemeente reeds 12 jaar lang een derge lijke functie te hebben waargenomen. De voorzitter zegt, dat het ver zoek van den heer Suurmond niet kan worden ingewilligd, daar de wet niet toe laat dat in een café een stembureau is gevestigd. Ook kunnen invaliden niet in een an der stembureau stemmen zooals de heer Goedbloed vraagt. Onderzocht zal wor den, of er aan de bezwaren kan worden tegemoet gekomen. De heer DePriester is niet bevre digd met 't antwoord van den voorz. De vergelijking van een jong burge meester met een wethouder welke met een minderheid van stemmen is geko zen, gaat niet op. Zijn hoofdbezwaar is tegen den persoon van weth, Jacques en spr. zegt dat als de raad de voordracht goedkeurt hij zijn benoeming zal wei geren. De heer Suurmond zegt dat de steiftbureaux worden goedgexeuid voor vier jaar. Hij vertrouwde dat de stemming wel 'n goed verloop zal hebben, en heeft dus geen bezwaar. Doch tegen de weigering van den heer De Priester wel, daar deze blijk heeft gegeven in 'n dergelijke funs- tie op zijn plaats te zijn. De voorzitter ziet geen betere verdeeling dan als voorgesteld is. Nu volgde stemming voor stembureau III, waarbij na eerste en tweede stem ming alle drie heeren evenveel stemmen als voorzitter zich vereenigen en het lot daana de heer Jacques aanwijst als voor zitter. De heer De Priester neemt de be noeming als tweede lid niet aan. Op voorstel van weth. Cysouw wordt nu de heer Arendse als lid benoemd in district III En in stemdistrict II als plaatsvervanger van den heer M. Arendse Mz. de heer P. J. Arendse Az Bouwterrein Buteuxstraat. De heer J a n s s en gaat met de toe lichting van B.. en W. niet accoord. Hij had verwacht dat getracht zou zijn om een rijksbijdrage te krijgen, dan had de prijs der woningen zeker heel wat lager kunnen zijn. Deze is niet gevraagd, zegt de V o o r- z i 11 e r. De heer Janssen is van meening dat er nog wel behoefte is aan wonin gen, en aanbouw door de gemeente, zoo als hij wenscht, is zeker nog wel voor- deelig. De V oorzitter verwacht dat voorschot van het Rijk zeker toch wel niet zal worden gegeven, wat de heer Janssen bestrijdt. De heer Goedbloed is van gelijke inzichten als B. en W. en kan zich met het voorstel vereenigen. Weth. C ij s o u w zegt, dat als de ge meente gaat bouwen, de particulieren zullen worden gedrukt. Deze zijn nu reeds huiverig aangezien de risico groot is. Weth. Jacques acht 't niet in 't belang der gemeente, dat deze gaat bou wen en adviseert het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer Suurmond is het eens met de-heeren Goedbloed en Cijsouw, dat het particuliere bouwbedrijf door de gemeente niet moet worden gedrukt. Om aan het Rijk om bouwvoorschot aan te kloppen vindt spr. ongemoti veerd, daar er op het oogenblik geen noodzaak voor is. Spr. ziet in het denk beeld van den heer Janssen wel eenig groepsbelang daar men een andere groep menschen belet in hun bedoelingen om te bouwen. De heer Van Soelen kan zich neerleggen bij het voorstel van B. en W. om de grond maar te verkoopen, daar deze steeds als een verliespost is te be schouwen. De heer De Priester vraagt waar voor geheimhouding der plannen van verkoop noodig is. Spr. verzoekt verder de diverse sprekers eens aan te toonen dat er géén woningnood op Souburg is. daar z.i. het tegendeel het geval is. Ook met de meening van den Voorz. als zou het Rijk geen voorschot verleenen voor dit doel, is spr. het geheel oneens, daar niet is geprobeerd dit te krijgen. Als de gemeente bouwde, zou er voor de werkloozen weer werkzaamheden komen, en door ingezetenen bouwonder nemers kunnen worden ingeschreven, als dit geschiedde met 2 woningen ge lijk. Spr. vraagt verder of het geen tijd wordt enkele krotwoningen op te rui men en deze te doen vervangen door nieuwe. Met de becijfering van B. en W. is spr. het niet eens o.a. niet met den door dit college genoemden prijs. Weth. Jacques zegt, dat door den Minister geen gelden worden toegestaan ter vervanging van krotwoningen in een andefë piaats. Hij verwacht, dat die voor Souburg ook wel zou gelden. Het zou geen belang zijn voor de ingezete nen als de gemeente ging bouwen. De heer Suurmond verzoekt den Voorzitter te beletten dat de heer De Priester in vierde instantie zal spreken. De heer De Priester zegt dit niet te zullen laten als er telkens nieuwe ge zichtspunten door de Weth. maar wor den bijgehaald. Na eenige discussie onderling ver klaart weth. Cysouw dat het de be doeling nooit is geweest om dezen bouw grond aan te koopen om den woningbouw dwars te zitten, doch voor doortrekking der Buteuxstraat. Een voorstel-Janssen om alsnog een bouwvoorschot aan te vragen bij den mi nister wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Een voorstel B. en W. om niet te bbu- wen wordt aangenomen met de stem men der socialisten eveneens tegen. De heer De Priester wijst op de gevaren van verkoop van dezen grond daar deze zijn aangekocht, als bouwter rein en deze bestemming niet mag ver anderen. De heer Janssen wil geen cijfers noemen, als de geheimhouding niet wordt opgeheven. Het voorstel B. en W. om de grond perceelsgewijze te verkoopen wordt nu met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Janssen vraagt of de prijs welke B. en W. voorstellen per m niet te hoog is, gezien andere pereeelen. De voorzitter antwoordt van niet Verder vraagt de heer Janssen waarom eventueele koopers ook nog moeten betalen voor straat en rioleering daar anderen zulks niet hebben gedaan. De heer Suurmond is van meening dat de gemeente met dezen grond niet moet speculeeren, doch enkel verkoo pen om van de nadeelen af te komen. De gemeente moet medewerken dat er woningen gebouwd kunnen worden met een lage huur, dit is een sociaal be lang. De heer v. Soelen vraagt of de be woners der Nieuwstraat hun untgang over dit terrein kwijt zullen raken. De voorzitter zegt dat deze grond kan worden gekocht door betrokkenen. De heer v. Soelen zegt dat dit wel eens een belemmering zou kunnen be- teekenen voor de nieuwe bewoners. Hij zou verder onderscheid willen maken tusschen bouwgrond en tuingrond, daar de prijs hiervan niet gelijk is. Weth. Cysouw geantwoordt de spre kers. Met hetgeen de heer v. Soelen zegt, zal rekening worden gehouden. De heer Suurmond concludeert dat de toelichting van B. en W. onvolledig is, en wil een nadere regeling, doch zoo dat geen winst, doch ook geen verlies wordt geleden. De heer De Priester zegt, dat de S.D.A.P. geen verwijt kan treffen dat zij zoo breedsprakig zijn, dat er nu zoo wei nig gang in zit vanmiddag ligt aan de on volledige toelichting van B.en W. Spr. verklaart zich er tegen dat er speculatie zal worden gedreven, doordat aan een enkele bouwondernemer zal worden verkocht en deze dan alleen het recht van bouwen zou krijgen. B. en W. zeggen toe te zullen trach ten den grond te verkoopen zonder ver lies of winst. Met algemeene stemmen wordt be sloten B. en W. te machtigen te hande len naar goedvinden mits speculatie uitgesloten is. Speelplaats school met dent Bijbel. De heer Suurmond vraagt hoe of de situatie nu eigenlijk is met het plaat sen van deze tent. Spr. was van mee ning dat deze een heel andere plaats zou zijn gezet. Z.i. is met dit besluit ge handeld tegen geest en bedoelingen van den Raad in. De heer Leenhouts meent dat de idee van speelterrein toch verkeerd moet worden geacht daar het hier een openbaren weg betreft. De V oorzitter geeft inlichtingen hoe of B. en W. deze zaak hebben be- xeken. Aan het verzoek van het bestuur der school kan worden voldaan. Weth. C ij s o u w is er nog altijd tegen geweest de tent te plaatsen waar hij thans staat. De commisie dezer tent heeft zeker meer invloed geoefend. De heer Van Soelen is evenals de heer Leenhouts er tegen dat 't terrein van de straat bestemd vordt voor kin derspeelplaats en is van meening dat de tent geplaatst is, waar hij het best be hoort te staan. De heer L o r i e r is van tegenoverge stelde meening als de heer Van Soelen. Het bestuur heeft ter vermijding van kosten nog nooit om een speelterrein gevraagd. De heer Suurmond zag liever dat in het vervolg werd voorkomen dat ge handeld werd zooals nu B. en W. willen. Ook de heer De Priester is het niet eens met de loop van zaken, doch kan zich met de beslissing vereenigen. Het voorstel wordt aangenomen. Verordening Veldwachters. Het voorstel B. en W. wordt zonder hoofdeiijKe stemming aangenomen. De voorschotten aan de Bijzondere Scholen woraen vastgesteld zooals B. en W. voorstellen. Straatverlichting. De heer De Priester had graag gezien dat het contract ter inzage was gegeven, daar hij gaarne precies weet wat dit inhoudt. Bij inzage hiervan constateerde hij dat hierin dingen voorkomen welke onaan vaardbaar zijn en stelt nu voor dit punt aan te houden. Alzoo wordt besloten. Andere straatnamen. Goedgekeurd wordt om de namen Ver lengde Braamstraat en Keizersbaan te veranderen in Dijkstraat en Beciusstraat. Ingekomen is een aanbod van Gebrs. Baljeu tot verkoop van grond voor straataanleg aan het eind der Verlengde Braamstraat. De voorwaarden zullen na der worden geregeld. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Janssen vraagt of nu de winkelsluitingswet is afgekondigd of niet, daar hij daarvan tot heden nog niets heeft bemerkt. De Voorzitter antwoordt dat dit is geschied. Verder vraagt de heer J a ns- s e n of de Kanaalstraat reeds is afge werkt en waarom of bij enkele bewoners geen plavuizen zijn gelegd en er bij en kele groote kosten aan het hekwerk zijn gemaakt. De voorzitter zegt dat ook ande ren zelf de kosten hebben vergoed, en de straat is afgewerkt. De heer Janssen had liever gezien dat B. en W. wat soepeler waren ge weest, en dit alsnog in orde zullen bren gen met de belanghebbenden. De heer Suurmond is het eens met den heer Janssen dat dit zal geschieden. De voorzitter zegt toe de kósten te zullen opnemen. De heer De Priester vraagt of als de cijlers door de bezuiniging verkregen, met de opheffing der bewaarschool be kend waren geweest bij de raadsleden, ueze met anuers nadoen gestemd. Als het voorstel in beroep bij de Kroon moet worden toegelicht, zullen B. en W. dan mededeelen, dat zij onjuist waren met hun cijfers bij de behandeling der begrooting? De voorzitter zegt dat de juiste cijfers zijn opgegeven. De heer De Priest er vraagt nu aan den Raad of deze met deze hande ling accoord gaan. Van de anti-Rev., weet hij het standpunt, deze hebben ge zegd hoe zij er over dachten. De heer Janssen meent dat als de ze fout niet was gemaakt een ander be sluit zou genomen zijn destijds. De voorzitter zegt dat de spre kers zich niet moeten blind staren op de cijfers over 1933 doch over volgende ja ren en verzoekt dat de leden zich uit zullen spréken. De heer Arendse zegt, dat hij mis schien had tegengestemd in dat geval, doch dit was dan waarschijnlijk uitstel van executie geweest. De heer De Priester wil liever niet meer spreken over dit punt en de beslissingen afwachten van hooger hand. Spr. klaagt dat in de Nieuwstraat niet gehandeld is bij de bestrating zooals de Raad heeft besloten. Ook in de Burg straat wordt er weer werk verricht zon der medeweten van den raad. De heer Leenhouts vraagt om verbetering aan te brengen aan een per ceel in de Kanaalstraat. Dit zal in orde worden gebracht, zegt de voorzitter Hierna geheime zitting. RAAD VAN OOSTKAPEELE. Verlaging keurloonen. Onder wijzersbenoeming. OOSTKAPELLE. Vrijdagmorgen ver gaderde de raad voltallig. De Voorzitter deelde mede, dat bij de gehouden aanbesteding van het vervoer van klinkers naar den Aag- tekerkschen weg het minst was inge schreven door A. Sturm voor 2 per duizend stuks, voor zand denzelfden voor 2.47 en voor schelpen G de Viser voor resp. 1.97 en 2.43. Aan deze inschrijvers werd het vervoer ge gund. Getracht zal worden de werkeloozen dezer gemeente geplaatst te krijgen bij den aanleg der waterleiding voorzoo ver deze door de gemeente loopt. Op een verzoek van de K.L.M. om deel te nemen in het garantiefonds stel len B. en W. voor, afwijzend te beschik ken, omdat er voor Oostkapelle geen be lang bij is. Z.h.s. alzoo besloten. Verder stellen B. en W. voor de keur loonen van den vleeschkeuringsdienst te herzien en te brengen op: voor een rund van 200 kg of meer 4; bene den 200 kg 3; voor graskalveren op 2, zijnde dan gelijk met die der vette kalveren, voor varkens van 80 kg en daarboven 2; van 50 tot 80 kg 1.50 en beneden 50 kg 1. De heer Brand meende, dat met deze verlaging in Oostkapelle niemand gebaat zal zijn aangezien hier geen run deren worden geslacht beneden de 200 kg; de noodslachtingen uitgezonderd. B, en W. antwoordden dat zij met dit voorstel gekomen zijn, na ingewonnen advies van het hoofd van dienst. De heer Brand is heir niet mede te vreden en wenscht nadere toelichting. Hierna stelt de Voorzitter voor deze zaak aan te houden tot een volgen de vergadering. Conform besloten. Nu wordt overgegaan tot benoeming van een onderwijzer aan de openbare school. Er waren drie sollicitanten, waar uit B. en W. een aanbeveling van twee personen hebben gemaakt, namelijk de heeren H. M. van Cruiningen te Cad- zand en J. A. Heijboer te Sint Anna- land. Benoemd wordt eerstgenoemde met algemeene stemmen. Van den arts C .v. d. Harst is een verzoek ingekomen om aan zijn ambts woning een bad en slaapkamer bij te bouwen, zelf wil hij in de kosten daar van bijdragen. Na uitvoerige besprekin gen werd besloten een kosten bereke ning te laten maken en dan in een vol gende vergadering te beslissen. Over de door den arts bij te dragen kosten wa ren zij het dii-ect niel eens, de een wilde een gedeelte der bouwkosten in eens heffen, een ander liever een jaarlijksche rente voor die kosten. Tenslotte werd 'n voorstel Brand, om van dien kostprijs een rente te heffen van 4 procent aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van wethouder Poppe, die 4Vi pCt. wenschte. Een verzoek van den heer Versluijs secretaris van de Provinciale Vereeni ging tot verbetering van het Geiten-ras, om zoogenaamde wilde bokken te we ren, vond geen instemming. Algemeen was men van gevoelen, dat hier weer in de vrijheid werd ingegrepen en ook dat het voor vele geitenhouders weder fi- nantieele lasten medebrengt. ZEIOWSCB-VLMIDERU W.B BRESKENS. De Muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" gaf Don derdagavond, onder leiding van haar di recteur, den heer J. C. Ie Bleu haar voorjaarsconcert in de Sumajo-bioscoop. Zooals steeds was ook thans het mi me gebouw geheel gevuld door de leden Het uitslag-formulier, mat de namen en adressen der prijswinnaars ligt vanaf heden ter inzage bij heeren behangers. Wendt U dus tot Uw behanger! Den duizen den deelnemers zeggen wij dank voor hun inzending. Behangsel papierfabriek van f|M|k RATH DOODEHEEFVER B(jjl3EHflNGSELS kiest ge uit staalboeken met dit merk! (Ingez. Med.) der vereeniging, die weet volop konden genieten van de mooie nummers, welke ten gehoore werden gebracht. Alle stukken werden heel goed en zeer zui ver gespeeld, ernstige studie door de muzikkanten zal hiervoor zeker noodig geweest zijn. Een vroolijke potpourrie: „Jacob en Sanne mee 't meziek op stap" woorden van den Zeeuwsch-Vlaamschen schrij ver, den heer L. Bootsgezel, sloot het eerste gedeelte van het programma. Het tweede gedeelte was van de be kende Breskensche tooneelclub,. Wat beschikt deze club over uitnemende krachten Het stuk werd vlot opgevoerd de spelers waren zeer rolvast. Langdurig applaus en bloemen voor de dames. Over 't algemeen was het een mooie avond, die nog lang in 't geheugen zal blijven. RAAD VAN IJZENDIJKE. Ontslag gemeentegeneesheer. IJZENDIJKE. Vrijdag vergaderde de Raad. Medegedeeld wordt, dat de ge meente een geldleening heeft geplaatst bij Van Waesberghe tegen den koers 98Y> ad 4% pet. N. a. v. een verzoek om subsidie aan de vereeniging voor doofstommen Effa- tha voor een verpleegde, zegt de voor zitter, dat de gemeente geen instel ling van liefdadigheid is en de vader van het kind de kosten zelf behoort te dra gen. Het verzoek wordt afgewezen. Aan J. A. H. Hermans wordt eervol ontslag verleend als gemeentegenees heer, ingaande 1 Maart. De instructie van de twee gemeentegeneesheeren wordt vastgesteld. Het kohier honden belasting wordt vastgesteld met 133 hon den op 487.50. Bij de rondvraag wijst de heer S c h ij- v e er op, dat enkele werklui snoeien en toch stempelen, wat volgens den voorzitter niet in den haak is. De heer Van Pamelen zegt, dat ambtenaren met groot salaris wel bijbaantjes mogen hebben, wat hij onbillijk .vindt. De heer S c h ij v e zou willen vaststellen, dat bij langdurige ziekte van een wethouder 'n ander tot wethouder benoemd kan wor den. De voorzitter zal nagaan of dat kan, of er Ged. Staten over schrij ven. Nog vraagt de heer S c h ij v e naar de oorzaak van de lage subsidie aan de bijzondere scholen. De voorzitter antwoordt, dat de kosten per leerling der openbare school zoo laag zijn, waar door de subsidie van 8 op 7 per leerling gebracht is. De voorzitter stelt het op prijs, dat zoo zuinfg mogelijk met de gemeentefinanciën omgespron gen wordt. Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Vrijdagmiddag hield de Vereeniging „Industrie- en Huishuodschool" in het schoolgebouw aan het Molenwater haar algemeene vergadering, onder voorzit terschap van mevrouw L. Alberts-Sal- berg, vice-presidente der vereeniging. Aan het jaarverslag van den secreta ris-penningmeester, mr, J. H. C. Heijse, ontleenen, wij, dat op 1 Januari 1932 de school 128 dagleerlingen telde, ver der 36 op de cursussen voor meergegoe- den, en 240 op de avondcursussen, totaal 404, tegen 380 op 1 Januari 1931. In het voorjaar 1932 namen 22 leer lingen deel aan de cursussen aan meer- gegoeden, 215 aan vervolgavondcursus- sen in lingerie en costuumnaaien enz, Totaal is dus gedurende het schooljaar 1931'32 onderricht gegeven aan 641 leerlingen tegen 564 in 't vorige school- jaar. Aan het einde van het schooljaar 1931'32 ontvingen 6 leerlingen een di ploma voor huishoudster, 8 voor hulp in de huishouding, 12 voor costuumnaai- ster, 3 voor huishoudkundige A en 7 het A diploma costuumnaaien. Van deze ge slaagden bleven 13 leerlingen op school. Drie slaagden voor het staatsexamen nuttige handwerken. Bij het begin van den cursus 1932— 33 waren 140 leerlingen voor volledig on derwijs ingeschreven, van wie van bui ten Middelburg 49, n.l. Vlissingen 14, Koudekerke 10, Souburg 5, Serooskerke 2, St. Laurens 5, Veere 2, Arnemuiden 3, en van Kruiningen, Meliskerke, Aag- tekerke, 's Heer Arendskerke, N. en St.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6