BEURS- IN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. ta raze Adverteerders. SPORT. KORT ZEEUWSOH NIEUWS, KORST EN WETENSCHAP. BEURSÏKERftiyiflfcUR van VERKEERSWEZEN S P. T. T. BURQERLUKE STAND. BUITENLAND. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZÜIMEVELAND» ÏH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. duitschland. AMSTERDAM, 27 Maart. Het eerste geial is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele no lee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%— 100%. Ned. 17 1000-4% 101% Ned. 31 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 82%82%. Cert. H.WS.-2% 69%—69%. O. Indië 22 doll. 1000-6 97%—97%. O. Indië 23 pndst 100-6 71%—71%. O. Indië 16 1000-5 97%—97. O. Indië 26 1000-4% 91%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 79%79%. Duitschl. pndst ltjQ-7 58%59%. Duitschl. 30 1000-5 49%—50%. Amsterdam 1933-5 100%—100%. 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4 90%—90%. Utrecht, prov. 1929-4% 101% Krachtens de genomen besluiten en aan de hand van de uitkomsten der ge houden aanbesteding, beliepen de bij dragen van Rijk en Gemeente resp. 47376 en 15792. Het resteerende deel der bouwkosten (180 pCt. van die van 1914) zijnde 112.400 werd door de gemeente aan de vereeniging ter leen verstrekt. De gemeente ging daartoe op haar beurt 'n annuïteits eening aan bij de Rijksverze keringsbank tegen een rentevoet van 5% per jaar, welke voor dien tijd laag was. De leening wordt afgelost in 50 annuïteiten. De benoodigde grond werd aan de vereeniging verkocht onder voorwaar de van betaling der koopsom in 75 annu ïteiten, eveneens tegen een rente van 5% pCt. Bij het aangaan der leening met de Rijksverzekeringsbank gelijk gezegd, voor dien tijd tegen een laag percentage moest de bepaling worden gemaakt, dat conversie of vervroegde aflossing zou zijn buitengesloten. De vereeniging heeft thans de me dewerking van B. en W. gevraagd, om te komen tot verlaging der huren, om dat bij den dalenden huurstandaard van tegenwoordig 't zeer moeilijk wordt om de woningen geregeld verhuurd te heb ben, waarvan het gevolg zal zijn, dat zij op den duur niet in staat zal zijn om aan de Gemeente de verschuldigde annuïtei ten te betalen. Het wil B. en W. voorkomen, dat er termen aanwezig zijn om aan het ver zoek te voldoen. Hierdoor zal de vereeniging weliswaar niet in staat, wezen om de aan de ge meente verschuldigde annuïteit ten volle te voldoen, maar het lijkt B. en W. meer in het belang der gemeente, hiermede ge noegen te nemen, dan dat tengevolge van het leegstaan van alle woningen de annuïteit in het geheel niet zou kunnen worden betaald. Vordert derhalve het gemeentebelang dat aan het verzoek wordt voldaan, het wil B. en W. niettemin voorkomen, dat het bedrag, hetwelk de gemeente voort aan tengevolge van huurverlaging zal derven, te ramen op plm. 960 per jaar, als schuld aan de gemeente behoort te worden bijgeschreven, vermeerderd met een rente van 4 pCt. 's jaars, om te wor den terugbetaald nadat de leening zal rijn afgelost. Werkverschaffing in bouwvakken. Dezer dagen vergaderde alhier, in hotel „Centraal" de commissie „werk verschaffing" va'n de patroons- en ar beidersbonden in het bouwbedrijf. Mede aanwezig waren de vertegenwoordigers der districts- en plaatselijke afdeelingen in Zeeland. In bespreking kwamen de bij wijze van werkverschaffing uitgevoerde bouw-, grond- en waterwerken, die geacht moe ten worden aan de normale markt ont trokken te zijn. Algemeen was men van oordeel dat tegen een dergelijke handel wijze stelling moet worden genomen, daar zij de werkloosheid in de bouw vakken nog vergroot. Ingesteld werd een sub-commissie, die met de landelijke commissie werkloos heid in deze actie zal voeren. Uitvoering „Volharding", Ook de tweede uitvoering, Zaterdag 1,1. in Schuttershof, van de gymnastiek- vereeniging „Volharding" trok weer een volle zaal belangstellenden. De ouderen voerden nogmaals, met even goed resultaat, de oefeningen als de vorige week uit. Sommige nummers, als „paard" b.v., deden het zelfs nog iets beter. De rythmische oefeningen der da mes eischen notf eenige correctie. De muziek scheen iets te vlug, waardoor de figuren niet uitgewerkt konden wor den. met voldoende soepelheid en na tuurlijken overgang in de volgende be weging. De nieuwe ploegen jongens en meis jes toonden, dat „Volharding" de jeugd een gelijkmatige opvoeding geeft, een serieuze opleiding voor de zwaardere gymnastiek- Beide uitvoeringen waren een wel sprekend beeld van het frissche sport leven in, en de gezonde groei van „Vol harding", Bestuur en vooral ook de lei der, de heer K. Kc-oy, die persoonlijk ook prima gymnastisch werk liet zien, kunnen met groote voldoening op deze welgeslaagde uitvoering terugzien. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 106%107%. C Rott. Bankver. 78 e. d. A Twentsche Bank 9190. A Pref. Jurgens A 89% A De Schelde N.B. 38%38%. A Ver. Papf. v. Gelder 53%54. C Am. Car en Foundry 8%8%. C Am. Smelt en Rei 14%14%. C Farbenind I.G. 93%92%. C U. States St. C. 28%—28%. C North Am. Cy 19%19%. A Born. Sum. H.M. 141%141. A Ned. Wol Mij. 55—54. A Singkep Tin M. 7979. A J. C. Japan Ln. 3534%. A Rotterd. Lloyd 4747. A S. M. Nederland 5050%. A Amst. Thee C.M. 3133. A Houth. Alberts 25 C Baltimore en Co. 10% Aan de uitvoering van de mando line vereeniging „Tovido" in Brittannia op Zaterdagavond, werkte ook mede de tooneelafdeeling van Apollo te Middel burg en voerde met groot succes het blijspel in drie bedrijven „Ongeloovige Thomas" op. Voor de van 28 April tot 6 Mei te houden winkelweek van Gemeenschap pelijk Belang hebben zich reeds 90 win keliers aangemeld, terwijl nog deze week de gelegenheid voor aanmelding open blijft. AAGTEKERKE. Ontheffing hebben Ged. Staten voor den tijd van één jaar verleend van het verbod om wegen in deze gemeente te berijden met voer tuigen, die zóó gebouwd oi geladen zijn, dat eenig deel daarvan hooger reikt dan 3.70 m boven den weg. ARNEMUIDEN, Vrijdagavond kwam een winkelierster uit deze gemeente tot de aangename ohtdekking dat uit de toonbanklade eenig zilvergeld ont vreemd was. Van dit feit deed zij onmid dellijk aangifte bij den gemeenteveld wachter die direct een onderzoek in stelde. Deze gelukte het de daders ze kere v. d. K. en M. in handen te krijgen, die den diefstal bekenden; zelfs het ge stolen geld kon nog in beslag genomen worden. Proces-verbaal werd hiervan opge maakt zoodat dit avontuurtje de daders binnen eenigen tijd nog wel in herin- ring zal voortleven. HEINKENSZAND. De ijk en herijk van maten en gewichten voor deze ge meente, 's-Heer Arendskerke en Nieuwdorp hebben Ged. Staten nader bepaald op 27, 28 en 29 April. Café afgebrand. KAPELLE. Men meldt ons dat heden nacht het cafétje aan de Postbrug naar Ierscke totaal is afgebrand. De brandweer te Kapelle is nog uit gerukt doch toen men ter plaatse kwam was alles reeds een prooi der vlammen. THOLEN. Door den vernieuwden aanleg van den weg van de Cud-Vos- semeersche poort alhier naar de hoeve „De Laatste Stuiver" in aansluiting met den weg over den Oud-Vossemeer- schen dijk, is langs deze zijde het ver voer afgesloten en moet het verkeer plaats hebben over Molenvliet, door den polder Nieuwland in den Oud- Vossemeerschen polder, een en ander tot 22 Apri^ as. Bij gunstig weer gaat dit met weinig bezwaar plaats. AARDENBURG. De rijkswaterstaat heeft aan den heer W. Trapman op be paalde voorwaarden toegestaan om een décauvillespoorkruising in den Rijks straatweg aan te leggen, ten behoeve van het transport van materiaal voor de steenfabricage tegen een jaarlijksche récognito van 2,50. A Southern Rlw. 6%7. C Union Pac, Rr, 73%73%. C Int. Nickel Cy 8%8%. A Koloniale B i f A N.I. Hbk. 1000 53—52%. C Ned. H.M. 1000 60%—59. Alg. Kunstz. U. 30%—30%-31. A v. Berkels Pat. lb%io C Calvé-Delft 5351. er Md ij. 21%21%-22. A Int. Viscose 18% l eb Ford A.M. 108%—106%-05%. A Philips Gem. B. 112%—113%-14%. LmLever v2%88%-89%. C Anaconda Cop. 7%7-7%. C Bedile'em St 13%14%-%, A A.N.I.E.M.—N.B. 190 C A. Gas en El. Cy 1%1%. C Ciiies Serv. Cy 2%2%. A Kon. Petr. Mpij 141%140%-41. C Contin. Oil Cy 5%5%. C Shell Uunion O.C. 4%4%. A Holl, Amer. Lijn 33%. A K.N. Stoomb. 12%—13. Bij Kon. besluit is opnieuw be noemd tot burgemeester van Stave- n i s s e A. T. Hanssen. Ter vervanging van wijlen den heer M. P. Hocke werd benoemd tot ontvan ger-griffier van den polder Zonne- m a i r e mej. dr. K. W. Hocke-Hoogen- boom en van den polder Bommenede, de heer H. J. Roelvink. Dr. Eckener over de luchtschip verbinding met Ned. Indië. Vrijdag arriveerde, dr. Eckener te Amste dam. om voor het eerst na zijn terugkomst in Europa, met zijn opdracht gevers de resultaten van zijn reis te be spreken. De belanghebbende kringen in Nederland, vnl. de Stoomvaa-t Mij. Ne derland en de Rotterdamsche Lloyd, ma ken ernst van deze zaak en de voorbe reidingen wo~den actief voortgezet. In een persgesprek deelde dr. Eckener mede. dat de door hem ve-zamelde ge gevens thans eerst onderzocht moeten worden en dat de belangrijkste vraag waa-op moest worden geantwoord was, of een dienst, onderhouden door lucht schepen tusschen Nederland en Ned Indië, rendabel zou kunnen zijn. De fac toren die daarbij onde-zocht dienden te worden, waren o.a. het aantal passagiers waarop men zou kunnen rekenen, en vooral de hoeveelheid vracht die men te vervoeren zou krijgen. Daa-van hing dan weer de grootte af van de te ge bruiken luchtschepen en in ve-band hiermede moest weer rekening worden gehouden met de snelheid waarmede men wenschte te varen. Natuurlijk zou het een belangrijke steun zijn als men ook de luchtpost zou kunnen vervoeren. Gezien echter de plannen van de K.L.M. om voor het overbrengen van de luchtpost een nieuw type, zeer snelle vliegtuigen te gaan gebruiken, leek het onwaarschijnlijk, dat in dit geval een luchtschependienst veel snelle zaken- post te vervoeren zou krijgen Wel zou de kans groot zijn, dat een luchtschip tegen een lager tarief groote hoeveel heden minder urgente stukken, en voor al groote hoeveelheden kranten, waar van de porti thans te duur zijn, om ze in grooten getale naar Indie te verzen den, te vervoeren zou krijgen. Het lucht schip zou over de reis vier a vijf dagen doen. Het zou overwogen kunnen worden of men den dienst op Ned. Indië zou kunnen combineeren met dien op Zuid- Amerika. Beide diensten zouden aan de Middellandsche Zee een gemeenschappe lijk beginpunt kunnen hebben, dat te vens dienst zou kunnen doen als over stapstation van Amerika naar het Verre Oosten, Ook uit commercieels overwe gingen is het gewenscht, de route over Egypte te nemen en daar een tus- schenlanding te maken, uitsluitepd voor het opnemen en uitlaten van passagiers en vracht. Deze geheels tusschenlanding zou niet langer dan een half uur behoe ven te duren. Het is gewenscht, dat op de route nog een gelegenheid komt om brandstof in te nemen. Een dergelijk station zo i het best kunnen worden ge maakt ten Z. van de Roode Zee, in de nabijheid van Aden Natuurlijk zou men kunnen besluiten uit 'economische over wegingen tot den bouw van kleine luchtschepen die dan echter minder brandstof zouden kunnen meenemen en misschien meer tusschenlandingen zou den moeten maken. De atmosferische en klimatologische omstandigheden zooals dr. Eckener die had bestudeerd, zouden geen beletsel vormen om den dienst het geheele jaar door te onderhouden. Wat den dienst op Ned. Indië betrof, leverde zelfs de be ruchte Westmoesson geen moeilijkheden op. Inmiddels zijn de plannen nog in een stadium van studie en calculatie. Wat tenslotte derinitief zal worden besloten en of en wanneer men tot definitieve proefnemingen en eventueel zelfs proef vluchten, zal overgaan, staat nog niet vast. Dr. Eckener zou Zaterdag de bespre kingen voortzetten. A Ned. Scheepv. U. 49%49%. A H.V. Amsterdam 179%—177%-179. A Java Cu't. Mij. 124%123. A N.I. Suiker U. 79%—79. A Poerworedjo S.O. 4% A Deli Batavia 144146%. C Deli Mij. 1000 124%—124%-124. A Senembah 132% C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb C. 53%—52%-52%. A Deli-Bat. Rubb. 20%—19%. A ties'-a Rubber 2223%. A Serbadjadi S.R. 15%14%. Prolongatie 11. WISSF! KOERSEN 25 Maart. 27 Maart. Londen 8.50% 8 49 Per lijn 59.21 59.14 Parijs 9.75 9.75% Brussel 34 61 34.60 Zwitserland 47 87% 47.87 Kopenhagen 38.00 38.00 New-York 2.48% 2.48% DE K. L. M. EN DE ZONDAGSRUST. De raad van St. Laurens besloot tegen het voorstel van B. en W. in, af te wijzen het verzoek van de K. L. M. om deel te nemen in het garantiefonds 1933, daar nader is gebleken, dat des Zon dags zal worden gevlogen. BRESKENS. Benoemd tot onderwijzeres aan de Bijzondere school alhier mej. Van Leeu wen te Alphen aan den Rijn. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der re gistratie en domeinen, mr. J. H, Leo pold, verplaatst van de inspectie Gro ningen, 2e afdeeling, naar de inspec tie Groningen, le afdeeling, en de in specteur der registratie en domeinen A. A. van der Poel van de inspectie Leeuwarden, le afdeeling, naar de inspectie Groningen, 2e afdeeling. MARKBERICHT. Rotterdam, 27 Maart. Binnenland- sche granen Gerst, Chevalier 44.25; haver 3.504; erwten, kleine groene 711; extra tot 13.50; schokkers 11 12.50; overigen 710; bruine boonen 6—7.75. Buitenlandsche granen. Mais La Plata disp. en st. 73; donau Calfox disp, 67; stomend naar gelang van aankomst 66 65; Amerikaansche Mixed 2 aangeko men 69; stoomend 68; Russische Mixed disp. 67; Witte platte Zuid- Amerikaansche 2 disp. 70; 3 69. Tabak PÜAAAf/S - Am enk 2 -Obl.mark! MARKT - Aku Industrie - Rubber KnninkL Unilever - Suiker Schepen Mijnen - fWettig gedeponeerd.) De hulp jongeling bij den telegraaf- en telefoondienst P. F. Maartense van het post- en telegraafkantoor te Mid delburg is aangewezen als adspirant besteller bij den post-, telegraaf- en te lefoondienst. Middelburg. Van 2427 Maart. Getrouwd: C. Koert, 30 j. en J. J. Andriessen, 27 j. Goes, Getrouwd: J. Lagendijk, j.m. 23 j. en M. Dekker, jd. 21 j. Bevallen: A, Geense geb. Rottier, z.; J. Boonman, geb. Openneer, d. Icrssks» Van 1724 Maart. Getrouwd: J. W. Murre, jm. 20 j. en S. Minnaard, jd. 18 .j Bevallen: H. Enkelaar geb. Eversdijk z.; C. J. Mieras geb. Slabbekoorn, d. li Isluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 iabi. 70 ds« en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis* j (Ingez. Med.) en al dadelijk blijkt de thuisclub de sterkste, zoodat zij voor de rust de stand geleidelijk tot 60 weet op te voeren. Na de rust hetzelfde spelbeeld als voor de rust, een verdedigend Sinoto tegen een aanvallend Zeelandia. Er wor den dan nog twee goals aan de score toegevoegd en Zeelandia heeft verdiend met 80 gewonnen. Bloemen en een gezellig samenzijn in het clubgebouw waren welverdiend. Insider, De Englebert Stadion Wedstrijd heeft een dusdanig verloop, dat de aanvraag van de couponbanden, de verwachtingen verre overtroffen heeft. De coupons worden door koopers van banden regelmatig ingezonden en er zijn bij de deelnemers a'lle klassen van onze bevolking vertegenwoordigd. Wij hopen begin Mei de gelukkige winnaars van de hoofdprijzen per adver tentie in ons blad te vermelden. Voetbal, Middelburg moet degradatie wedstrijd spelen. Het is ons groen-witten gisteren wel gelukt eindelijk weer eens een overwin ning te boeken door met 52 van Noad te Tilburg te winnen en dus twee puntjes te stijgen, maar haar opvolgster naar boven op het ranglijstje deed hetzelfde en moet Middelburg en niet B.V.V. tegen de kampioenen van de afdeelingen twee de klasse A, B en C kampen en heeft het nog drie thuis -en drie uitwedstrij den voor de boeg. Er zal hard moeten worden gewerkt om de verleden jaar met zooveel moeite veroverde plaats in de eerste klasse niet te verliezen. Betreffende den wedstrijd van giste ren lezen wij in het „Volksblad". Voor Middelburg begon de wedstrijd tegen NOAD, dat met drie invallers uit kwam, goed. De Zeeuwen kregen al dadelijk een strafschop te nemen, waar uit Vogel scoorde (01). Spoedig daarna kon dezelfde speler door een misverstand van Van Pelt het tweede doelpunt scoren (02). Poels wist onberispelijk uit een voorzet van Hazendonk een tegenpunt te maken en met 21 kwam de rust. Vogel scoorde het derde doelpunt uit een strafschop en achtereenvolgens kon het Middelburgsche binnentrio de score opvoeren door fouten van den doelman Van Tilburg, die een slechten dag had. Vlak voor het einde wist de vlugge Ha zendonk er 52 van te maken. Verder warep de uitslagen in het Zuiden: le klasse. LONGANAC 32. BW—Willem II 3—2. 2e klasse, R.B.C.Terneuzen 13. MEVOAlliance 21. TSCDongen 41. BredaVlissingen 22. De BaronieDOSKO 11. 3 klasse. De ZeeuwenZeelandia 2 5-0. Te-neuzen 2-Vlissingen 2 2-1. Middelburg 2-Sassche B. 1-1. Hansweert-MEVO 2 6-0. ZEELANDIA KAMPIOEN. ZeelandiaSinoto 80. Zoo is het onze groen-zwarten stads- genooten gelukt door haar laatsten wed strijd te winnen, het kampioenschap van de 3e klasse B te heroveren. Zoodat wederom de eerste steen gelegd is om het verloren 2e klasseschap te herove ren. Geef dus U alle groen-zwarten! Over den wedstrijd het volgende: Scheidsrechter Hufkens laat beginnen Tegen het Duitsch anti semitisme. Het optreden der nieuwe machtheb bers in Duitschland tegen Joodsche Duitschers lokt groote verontwaardi- en protestactie uit bij de geloofsge- genooten in andere landen. Trouwens niet alleen bij geloofsgenooten. De Ver. Staten behandelen de zaak langs diplomatieken weg, en liet door den gezant te Berlijn bij buitenlandsche zaken informeeren. Naar aanleiding van het rapport der ambassade heeft de Amerikaansche staatssecretaris Zondagavond medege deeld, dat blijkens het ontvangen rap port aan de hefstigste Jodenvervolgin gen in Duitschland thans inderdaad een einde schijnt te zijn gekomen. De groo te meeting, die heden zou worden ge houden, zal, ondanks deze mededee- lingen doorgaan. Te Londen zet men in Joodsche kringen met kracht de protestactie tegen de anti-semitische vervolgingen in Duitschland voort. Op tal van plaat sen in het Londensche East-End wordt opgewekt om Duitsche goederen te boy cotten. 200 Auto's, voorzien van soort gelijke opschriften reden Zondag door de straten van Oost-Londen en de orga nisatoren van deze campagne verklaar den dat binnen eèn week 10.000 auto's van deze plakaten voorzien, door geheel Engeland zullen rijden. Volgens de „Sunday Times" hebben besprekingen plaats gehad tusschen aanstaande Engelsche Joden en het En- gelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken om zoo mogelijk bij de Duitsche regeering diplomatieke stappen te on dernemen. De „Volonté" schrijft, dat ook in Frankrijk voorbereidingen zijn ge troffen voor de vorming van een comité ter bevordering van den economischen boycot tegen Duitschland. Een groot aantal orders voor Duitschland is reeds geannuleerd. Ongestoord reisverkeer. Het Rijks ministerie van verkeer deelt mede, dat de berichten in de buitenlandsche pers over moeilijkheden bij het reizen in Duitschland, voornamelijk bij den terug keer naar het buitenland, onjuist zijn. ITALIË, 900 Jaar procedeeren. Thans is de eindbeslissing gevallen over het veel omstreden bezit van een stuk gemeen tegrond in Italië. Het proces heeft 900

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2