m BINNENLAND. ZEELAND, mDELBURfi. aoES, WEER EN WIND. NUMMER 73. TWEE BLADEN. MAANDAG 27 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. GRATIS. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. ^rwiuriüt* M DDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. S2& GOfSCHE COUQANT£££ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbc Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening na. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde dér Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. msl „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent, DE SCHELDE-RIJNVERBINDING. Briefwisseling Kamers van koophandel Rotterdam en Breda. De Kamers van Koophandel en Fa- briken voor W. N. Brabant te Breda, en de Kamer te Rotterdam maken de brief wisseling openbaar met betrekking tot de verbinding te water tusschen de Schelde en het gebied van den Rijn. Hierbij wijst de Kamer voor W. N. Bra bant er op dat na de verklaring van den minister op 1 April 1932 de onderhande lingen met België over het kanalen- vraagstuk tot na de verkiezingen van 1933 werden verschoven. De vervroe ging dezer verkiezingen maakt de kwestie, vroeger dan was gedacht, weer accuut. De Kamer vraagt nu de meening der Kamer te Rotterdam, over de door haar gewenschte verbetering der verbinding tussehen de Schelde en het Rijngebied in dier voege dat nabij Bergen op Zoom een open boezem der Wester-Schelde zal worden aangelegd op den Brabant- schen wal, met noordwaarts onder den ouden Brabantschen wal een waterweg uiterlijk tot Dintelsas. De Rotterdamsche Kamer heeft geant woord, dat een dergelijke verbetering haar instemming heeft, en deze bij voor komende gelegenheden zal steunen. HET ANTI-SEMITISME IN DUITSCHLAND. En Nederlandsche Joodsche onderdanen in Duitschland. Naar aanleiding van de mededeeling namens rijkskanselier Hitier gedaan door den perschef van de Duitsche nationaal- socialistische arbeiderspartij, dat een onderzoek van de Nederlandsche ambas sade te Berlijn zou hebben uitgewezen, dat niet één Jood gedood of gewond is geworden, bericht men aan het Hdlb. van wel ingelichte zijde, dat aan het de partement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage van een verklaring van den gezant hieromtrent niets bekend is. Mocht zulk een verklaring inderdaad zijn afgelegd, dan kan die uiteraard slechts betrekking hebben op Nederland sche Joodsche onderdanen in Duitsch land. Aan het departement zelf is omtrent verwonding of dooden van Nederland sche Joodsche onderdanen geen be richt ontvangen. Wel van gevallen,, waarin deze in hun zaken zijn belem merd. STEUN VOOR DE TEXTIEL GEVRAAGD. De katoencommissie te Arnhem heeft zich gewend tot den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid met verzoek, in verband met de ontstellende werk loosheid in de katoencentra een gun stige beslissing te willen nemen op de reeds vorig jaar gedane aanvrage op de Contingenteering van manufacturen van katoen, van kunstzijde, alsmede van ar tikelen uti deze weefsels vervaardigd. MEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAGEN. Naar het Hbld. meldt zijn tusschen Ne derland en België twee verdragen tot stand gekomen. lo de dubbele belastingen te verhin deren en eenige andere fiscale quaesties te regelen; 2o betrekking hebbende op de voor waarden van vestiging van Nederlanders m België en van Belgen in Nederland. GENUA EXPRESS. De speciale trein met post en passa giers, m aansluiting op het m.s, „Johan van»,tldenbarnevelt" zal Dinsdagmorgen 28 Maart om 10 h 20 van Genua ver trekken. Aankomst Woensdagmorgen 29 Maart om 7 h 05 Zevenaar; 7 h 57 Arnhem; 8 h 48 Utrecht; 9 h 49 Den Haag S.S.; 9 h 32 Amsterdam W. P.; 9 h 51 Amsterdam C.S. en 10 h Rotter dam Maas. HET EIERENVERBRUIK IN NEDERLAND. In een gesprek met een der voor naamste personen in den eierverkoop naar binnen- en buitenland werd aan de Maasbode medegedeeld, dat Neder land de laatste weken door de groote prijsdaling 50 pet. meer eieren verbruik te dan voorheen. Te Roermond worden op het oogen- blik zelfs in enkele meest bekende res taurants harde eieren aangeboden aan de klanten, die er hun potje bier drin ken, zonder eenige prijs verhooging. Woensdag 29 Maart zal generaal b.d. C. J, Snijders, eere-voorzitter van het Verbond voor Nationaal Herstel van 7 h 30 tot 7 h 45 een verkiezingsrede uitspreken voor den radiozender te Hilversum, op een golflengte van 1875 meter. Het bestuur van het sanatorium Hoog Laren heeft onderhands aange kocht voor uitbreiding van het sanato rium-terrein de stichting Villa Berken oord, te Blaricum voor 24.000. Bij Kon. besluit is, met ingang van 15 April benoemd tot burgemeester der gemeente M a r k e 1 o mr. A. P. Kort hals Altes, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oosterhesselen. In den toestand van burgemeester Waszink van Roermond, die reeds twee maanden in het St. Laurentiuszie- kenhuis aldaar werd verpleegd wegens een beenbreuk, is thans een goede ver betering ingetreden meldt de Msb. Zij, die zich thans per KWARTAAL op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers Ontvangst ten Stadhuize. Men verzoekt ons te melden, dat de nieuw benoemde burgemeester en me vrouw Fernhout op Woensdag 5 April a.s. gaarne gelegenheid zullen geven in de Burgemeesterskamer ten Stadhuize om persoonlijk kennis met hen te ma ken en zulks: I van 44% uur n.m. aan Colleges en Besturen van instellingen en vereenigin- gen; II van 4%5% uur n.m. aan particu lieren. Colleges, besturen en particulieren, die van vorengenoemde gelegenheid wenschen gebruik te maken, zullen ter bevordering van een goede orde van za ken, daarvan vóór Maandag 3 April a.s. des middags 12 uur schriftelijk me dedeeling behooren te doen aan de af- deeling algemeene zaken der gemeente secretarie van Middelburg onder duide lijke vermelding van naam en adres, ter wijl, voor zoover het colleges en Bestu ren betreft, de naam van het betrokken lichaam en de namen der daarvoor ver schijnende personen dienen te worden opgegeven. „Fier fen Hüs." It selskip „Fier fen Hüs" halde Freed- tojoun yn 'e Soasjeteit „De Vergenoe ging" hjar jierlikse bütengewoane gear- komste. Dizze kear joech de hear Y. C. Schuit maker üt Ljouwert fragminten üt syn eigen toanielstik „De Sang fen 'e tiid" en dernei noch hwet koartswylige tajeften. It blykte nou ek wer dat de hear Schuitmaker net allinnich ièn fen 'e bés te Fryske toanielskrieuwers is, mar hij wit syn stikken ek foar to bringen op in wize dy 't net folie spylsters en spylders him forbetterje. Foaral mimyk en stimforoaring wierne tige yn 'e oar- der. En hwet is der lake om syn stikje skiednis üt Wileway en de brieven fen Wielsma. De lésten binne tagelyk in tige moaye propegande for it Frysk ünderwxis op 'e skoalle. It wier in moaye joun. Spytich dat er net hwet mear Friezinnen en Friezen fen dit heechsteande wirk proffeteard Lyk as dat gewoante is, waerd de joun bisletten mei dounsjen en skotsen. ha. Op verzoek vestigen wij de aan dacht op 't concert en de generale repe titie van de Ver. voor Instr. Muziek, resp. Dinsdag en Woensdag aanstaande. Het is een van de weinige concerten die hier in Middelburg met volledig be zet symfonie-orkest gegeven worden (de blazers zijn als naar gewoonte, van de Arnh, Ork. Ver.), het progrnmma bevat niets dan werken van erkende meesters en de solist Carel van Leeuwen Boomkamp (violoncel) is er een van landelijke (en misschien wel meer dan dat) vermaardheid. Sta iets van uzelf af! Zonder dat geen geluk onder de menschen. „E.M.M." 'S VIJFDE REVUE. ,/t Is Knal", Het was Zaterdagavond wederom een succesvolle avond voor de Mond harmonica -en Tooneelvereeniging „E.M.M." alhier. Reeds eenige jaren achtereen neemt deze vereeniging een revue in studie en was het reeds de vijfde, die de vereeniging vertolkte, wel ke getiteld is. ,,'t Is knal". Deze Re vue bestaat uit 2 bedrijven en 19 tafe- reelen. Dat deze vereeniging een goe den naam heeft, bleek uit den stamp vollen Schouwburg, in welk gebouw de uitvoering dit maal plaats vond. Hoe wel de hoofdschotel van den avond de Revue was, vermeldde het programma ook een zestal nummers voor mondhar monica's en onder leiding van den heer E. A. Polvliet heeft de betrokken af- deeling d'eze nummers uitgevoerd op een wijze, die allen lof verdient. De direc teur voert deze afdeeling steeds hooger op, wat vooral tot uiting kwam bij „Verschmahte Liebe" een wals van P. Lincke, waarin èn melodie èn tegen me lodie goed tot haar recht kwamen en' een mooi geheel vormden en welk num mer dan ook een daverend applaus oogstte. Dit was eveneens het geval met het bekende „Goeden Nacht" van A. Cremer, waarbij vooral de couplet zanger W. van Gemert groot succes had- Als toegift volgde „Daisy Bell", waarbij dezelfde zanger de coupletten vertolkte. Met „Alte Kameraden" besloot E.M.M. dit deel van het programma. De heer Polvliet kan met voldoening terug zien op hetgeen hij met dit jonge corps Zaterdag heeft gebracht. De cou plet-zanger had bloemen in ontvangst te nemen. Hierna kon de afdeeling tooneel di rect beginnen met de Revue en na een proloog van den „kellner" waren de aanv/ezigen naar Egypte verplaatst, waar Toet en Ham zich vreeselijk verveel den en daarom besloten een reis door Europa te gaan maken om wat meer van de; wereld te zien en te genieten. En dat dit hun gelukt blijkt uit de 10 tafereelen voor en de 9, die na de pauze op het tooneel werden gebracht. Waar he;t de bedoeling is deze revue meermalen op te voeren, ligt het niet op onzen Weg in bijzonderheden af te dalen. Wij willen een aanbeveling om de tweede opvoering te bezoejeen echter niet achterwege laten, want het gebo- dene is dit ten volle waard, gezien in de eerste plaats het schitterend décor, de fraaie en frissche costumes, de mooie dansen en niet te vergeten de twee hoofdpersonen Toet en Ham, die op uit stekende wijze 't publiek weten te pak ken en menig lachsalvo door de zaal doen klinken. Daar komt nog bij, dat de aankomst van de „Peking" op schit terende wijze wordt weergegeven en de coupletten „Wat gebeurt in Middelburg nooit" op uitstekende wijze vertolkt, waarin rake zetten op winkelsluiting, brand Langedelft enz. voorkomen. „De „Zonnefinale" voor de pauze is een beëindiging van het eerste deel, terwijl de „Spaansche finale" aan het einde al le verwachting overtrof. Ook de licht effecten voldeden goed. Wij twijfelen niet of bij een volgende opvoering zal de „plankenkoorts" 'die nu nog af en toe parten speelde, overwonnen zijn en de uitvoering zal dan zoo mogelijk nog beter slagen. Ook nu verschillende bloemenhulden, aan den heer P. Buijs, die als invaller- hoofdpersoon zich op zoon uitstekende wijze van zijn taak kweet, aan den heer den Toonder die de muziek zeer goed verzorgde, aan den heer Radder, die de decoratie voor zijn rekening had. Na afloop vereenigden zich velen in „Mercurius", voor een dansje, welk ge bouw echter veel te klein bleek te zijn, om alle danslustigen voldoende ruimte te geven. Op heeterdaad betrapt. Gisterenmiddag is op het sportterein achter de meelfabriek, de aandacht van een agent van politie gevestigd op een jongen man, die zich op verdachte wijze bij de kleedlokalen op hield. Het bleek dat hij geld wegnam uit de zakken van spelers van de vereeniging Sassche Boys. De man, die uit Vlissin gen afkomstig is, is aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. RAADSVERGADERING. De Raad dézer gemeente zal Don derdag 30 Maart a.s., des middags 2 uur in openbare vergadering bijeenko men. Met de nader omschreven voorstel len van B. en W., vermeldt de agenda nog vaststelling der voorschotten aan de bijzondere lagere scholen; benoeming leden stembureaux voor de Tweede Ka merverkiezing; rekeningen van het Gasthuis over 1930 en 1931. DE GASTHUISKWESTIE. B. en W. stellen voor ter af doening een commissie ad hoe te benoemen. „In Uwe vergadering dd. 12 Decem ber 1932, aldus schrijven B. en W. aan den Raad, sprak Uw College als zijn ge voelen uit, dat de Gemeente noch krach tens eenige wettelijke bepaling, noch uit anderen hoofde verplicht is om de te korten op de exploitatie van het Gast huis, met name die, welke betrekking hebben op de afdeeling „Ziekenhuis" te dekken. Tevens echter gaf Uw Raad te ken nen, de meening te zijn toegedaan, dat deze uitspraak niet met zich brengt, dat de Gemeente zich met betrekking tot 't ziekenhuis afzijdig dient te houden, htet laatste onder voorbehoud: a. dat uit een in te stellen deskundig onderzoek zou moeten blijken, dat het beheer op zoodanige wijze is gevoerd, dat de tekorten niet moeten worden ge zocht in ondeugdelijke bedrijfsvoering; b. dat een in te stellen deskundig on derzoek aanleiding geve tot de ver wachting, dat voortzetting der exploita tie van het ziekenhuis mogelijk is zonder dat zulks te hooge eischen stelt aan de Gemeentekas. Teneinde dit onderzoek mogelijk te maken, werd een crediet toegestaan van 300 plus de door den aan te wijzen deskundige te maken reis- en verblijf kosten. Tevens werd, teneinde voorzetting der exploitatie van het ziekenhuis voor loopig te verzekeren, besloten tot het garandeeren eener door het Gasthuis aan te gane kasgeldleening, groot hoog stens 15.000. Wij meenen het bovenstaande résu mé van de in genoemde vergadering met betrekking tot het Gasthuis geno men besluiten te moeten geven teneinde nog eens juist aan te geven het stand punt waarop Uwe vergadering zich heeft gesteld en het stadium, waarin de zaak op dit oogenblik verkeert. Nadat Uw Raad tot het doen instel len van een deskundig onderzoek had besloten, hebben wij ons onmiddellijk in verbinding gesteld met den heer H. A. F. Könings, Administrateur der Gemeen teziekenhuizen te 's Gravenhage, die met den meest mogelijken spoed met zijn arbeid is begonnen en wiens rapport op 13 dezer bij ons is ingekomen. Teneinde te voorkomen, dat, evenals destijds is geschied met het rapport der Vereeniging van Nèderlandsche Ge meenten, aan den inhoud daarvan ontij dig publiciteit wordt gegeven, hebben wij gemeend er ons voorloopig toe te moeten bepalen, het schriftuur voor le den van den Raad ter visie te leggen ten Stadhuize, alwaar in de kamer van den heer Gemeente-Secretaris daarvan ken nis kan worden genomen. Krachtens het bepaalde in artikel 49, zesde lid der Ge meentewet, leggen wij omtrent den in houd voorloopig geheimhouding op, wel ke wij U voorstellen te bestendigen tot dat de na te noemen commissie ad hoe haar rapport zal hebben uitgebracht. Verder hebben wij ons afgevraagd, welke stappen er thans dienen te wor den gedaan om de zaak in quaestie zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen, daarbij overwegende, dat, in dien eenigszins mogelijk, het ziekenhuis, hetwelk bewezen heeft, voor Goes en omgeving in een behoefte te voorzien, te behouden. Het wil ons voorkomen, dat het rap port van den heer Könings daartoe rijk materiaal verschaft, doch tevens zijn wij de meening toegedaan, dat het niet van wijs beleid zou getuigen, de daarin neergelegde conclusies te aanvaarden zonder het Gasthuisbestuur, dat, al zijn er dan ook wellicht fouten gemaakt, steeds en uitsluitend hievan zijn wij stellig overtuigd het belang der in- rchting in het oog heeft gehad, in de ge legenheid te hebben gesteld zich uit te spreken met betrekking tot de door den heer Könings gedane voorstellen, In Uwe vergadering is tot tweemaal m* Middelburg, 27-III-'33. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 15.6 °C; (60 °F); laagste 3.3 °C (38 °F). Heden 9 h: 7.2 12 h:14.6 °C. G e e n regen of neerslag. Hoogste barometer stand 773 mm; laagste 771 mm. Hoogste barometerstand 773.5 mm te Valencia; laagste 751.3 mm te Jan May- Meest zwakke O. tot N. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 49; onder 18 h 24. Licht op: 18 h 54. Maan op: 5 h 53; onder 20 h 24. E. K. 3 April. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Maart. Hoogwater. Laagwater. Ma~" 27 2.01 14.24 8.40 20.38 Di. 28 S 2.30 14.53 9.08 21.10 Wo. 29 3.01 15.26 9.37 21.42 Hoogwater, Ma. 27 4.00 16.19 Di. 28 S 4.32 16.51 Wo. 29 5.01 17.23 Laagwater, 9.34 21.45 10.01 22.14 10.32 22.48 toe te vergeefs een voorstel gedaan tot instelling eener commissie ad hoe ten einde de exploitatie van het ziekenhuis te onderzoeken en zoo noodig daarom trent voorstellen te doen. Wij hebben ons tegen dit voorstel destijds meenen te moeten verzetten, uit overweging, dat naar onze meening, geen der leder, van den Raad of van ons college in staat is om de exploitatie van een ziekenhuis deskundig te beoordeelen. Thans, nu een deskundig onderzoek heeft plaats gehad, dat, zooals wij reeds schreven, veel materiaal bevat, hetwelk stof tot overweging geeft, meenen wij dat het oogenblik is aangebroken om over te gaan tot instelling eener Raads commissie, die tot taak zal hebben om na overleg met het Gasthuisbestuur en den rapporteur gezamenlijk het vraag stuk aangaande het voortbestaan van 't ziekenhuis onder het oog te zien. Deze commissie, in het belang der inrichting, met spoed zal hebben te ar beiden, dient o.i. van geringen omvang te zijn en, terwille van het noodzakelijk contact met ons college, door een onzer te worden voorgezeten. Wij stellen Uwen Raad mitsdien voor om over te gaan tot de instelling van 'n commissie ad hoe, bestaande uit drie le den, waarvan lid en voorzitter een der leden van ons College, door ons aan te wijzen, welke tot opdracht zal hebben om, na gepleegd overleg met het college van Regenten van het Gasthuis en den rapporteur, den heer Könings gezamen lijk, met bekwamen spoed voorstellen te doen met betrekking tot de beantwoor ding door Uwen Raad van de vraag of en zoo ja, onder welke voorwaarden, het ziekenhuis alhier, afdeeling van het Gasthuis, kan blijven voortbestaan zon der dat zulks voor de gemeente een te groote financieele last zou beteekenen. Hoofd Openbare Bewaarschool- In verband met het door mejuffrouw A. A. A. Scheeuwe gevraagde eervol ontslag als Hoofd der Openbare Be waarschool, bieden B. en W. den Raad de volgende voordracht aan ter voorzie ning in de daardoor ontstane vacature: 1. Mejuffrouw F, G. de Jong, werk zaam aan een der gemeentelijke bewaar scholen te Rotterdam; 2, mejuffrouw M. Mebius, onderwijzeres aan de Be waarschool te Heerenveen; 3. mejuf frouw J. H. de Bruin, tijdelijk onderwij zeres aan een gemecntebewaarschool te Haarlem. Middenstandswoningen. In 1920 werd, cp initiatief van het toenmalig gemeentebestuur alhier, op gericht de woningbouwvereeniging „De Middenstandswoning", ten doel hebben de den bouw van middenstandswonin gen, teneinde te voorzien in de toen be staande dringende behoefte aan deze soort woningen. Door de vereeniging werden 18 wo ningen gebouwd van drie verschillende types.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1