ONDERWIJS. KERKNIEUWS. LANDBOUW. VERKEERSWEZEN 8 P. T. T. LEBER EN VLOOT. SPORT. F1NANCIEELE BERICHTEN. ïasi mm Mmümim* GEÜENGi KUWS. ning dat het vonnis van den Kanton rechter onjuist is gewezen. H.j eischt vernieiigiiig van het vannis waarvan hooger beroep ca veroordeeling van ver dachte tot een geldboete van f 25 of 10 d. h. De Crisis-Zuivelwet. Dezelfde ambtenaar was in hooger beroep gekomen tegen een tweetal von nissen, waarbij zekere de R.. sar, ventster te Axel, en F. v. L,, 24 jaar, melksiijter te i «rïi*5üi/vtïiï, wtüci'-ijL sproken van de hen een laste geiegde overtreding van de Crisis Zuive'wet n.l. het ten verkoop voorhanden hebben van boter, zonder dat deze is voorzien v^>n een merk waarvan het model is vast gesteld door den Minister van .Econo mische Zaken en Arbeid. De kantonrechter overwoog o.m. in zijn vonnissen dat z.i. niet met feillooze zekerheid kan worden vastgesteld dat de door de betrokken ambtenaren in beslag genomen boter, boter was in den zin der Boterwet en de verdachten des wege moesten worden vrijgesproken met teruggave van de in beslag genomen bo ter of opbrengst daarvan. Verdachten waren thans niet ver schenen. De Officier van Justitie is van mee ning dat het vonnis van den Kanton rechter „onjuist" is gewezen en de be doeling van art. 2 van het Zuivel-Besluit z.i. geheel anders is. De Officier heeft het verontwaardi ging van de vonnissen van den Kanton rechter kennis genomen en eischt thans vernietiging van de vonnissen waarvan hooger beroep met veroordeeling van de verdachten, ieder tot een geldboete van 25 of 10 d. h. m In de zitting van 24 Maart werden de volgende vonnissen uitgesproken: overtreding Motor- en Rijwielwet: P. J. B., 33 j., autoverhuurder te Breskens, vrijspraak: P. W. van B„ 23 j., opzichter, Veere, vonnis kantonrechter vernietigd betreffende de straf 15 of 5 d. hecht.; J. S., 53 caféhouder te Koudekerke, bevestig ng vonnis Kantonrechter 10 of 5 d. hecht; oplichting: H. J, N., 38 j., reiziger, Waddinxveen 1 maand gevangenisstraf; straatschenderij: J. S., 14 jaar, leur der, Kapelle, vrijspraak en vernietiging vonnis kantonrechter; overtred ng wapenwet en niet aan houden register: C. de J., 62 j., wapen handelaar te Middelburg 50 of 10 d. h., 25 of 5 d. h.; mishandeling: P. B. M. M., 48 j. job- loods Terneuzen, 25 of 10 d. h.; diefstal met behulp van valsche sleu tels, J. B. Pzn, 22 j. arbeider te 's-Gra- venpolder. Gedetineerd, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; meineed: C. de J., 20 j., rijwielher steller Middelburg, vrijspraak. veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: L. A. C., 31 j., architect te Breskens, vrijspraak; diefstal: D. A. B„ 18 jaar, werkman, en E. P. C. 18 j. werkman, beiden te 's-Gravenpolder ieder 15 of 5 d. h. Behandeling in hooger beroep. Naar wij vernemen zal op 12 April a.s. voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage in behandeling worden genomen de zaak tegen A. F. C. T. te Vlissingen, die destijds door de Rechtbank te Mid delburg wegens ten nadeele van de Staatsmijnen steenkolenfraude, werd veroordeeld. Melkvervalsching. De kantonrechter te Utrecht heeft een directeur van een melkinrichting, waar in reeds meer overtredingen waren be gaan, wegens melkvervalsching veroor deeld tot 50 boete of 25 dagen hech tenis. Roofoverval te BerkeL Op 9 Maart j.l. diende voor de recht bank te Breda de zaak tegen den 40- jarigen wever W. A. K. uit Den Haag en den 23-jarigen va~ensgezel G. J R. uit Amsterdam, beiden thans gedeti neerd. Zij waren beschuldigd van in braak op 18 Januari in de R.K, Werk- liedenvereeniging te Tilbu-g en van roof met overval op 19 Januari te Berkel- Enschot op mej. P. Het O.M. had tegen R. 5 jaar ge vangenisstraf geeischt en tegen den hoofddader K 12 jaar. rechtbank heeft heden R. veroor deeld tot 2 jaar en 6 maanden met af trek van preventief. De zaak tegen K. werd tot 6 April verdaagd. Overtreding der Loterijwet. De rechtbank te Groningen heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den as suradeur G. H. J. N., te Groningen, die terecht had gestaan wegens overtreding der Loterijwet. Hij had premieaandeelen verkocht, waarop hij de koopers liet spe len, terwijl hij meerdere malen de num mers van de premieloten niet in zijn be zit had. De officier van justitie had de hande wijze van verdachte zwendel in het kwadraat genoemd. De rechtbank overwoog echter dat de dagvaarding het ten laste gelegde niet juist en voldoende had omschreven, waarom vrijspraak moest volgen. Het smokkeldrama te Rucphen. Tijdens een smokkelrit in den nacht van 6 op 7 Febr. werd de gehuwde J, V. uit St. Willebrord door 'n kogel doode- _.,k getroffen. Zijn lijk werd op een krui wagen thuis gebracht bij zijn broer, M. V. een bekend wielrijder. Uit een onderzoek bleek dat de ge- droJe een diepe wonde had aan de rech ter slaap en een in het achterhoofd. In verband met dit drama had zich Ernderdag voor de rechtbank te Breda te verantwoorden de chauffeur J. B., wo nende te Ruophen, thans gedetineerd. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 6 op 7 Febr. heeft getracht eerst den commies G. J. v. D. en daarna den marechaussee J. V. opzette ijk met een vrachtauto te overrijden, wat niet is gelukt, doordat beiden tijdig zijwaarts gesprongen zijn. Te of ic'er van Justitie vroeg vervol gens veroordeeling van verd. wegens po- £ing tot zware mishandeling tot een ge vangenisstraf van één jaar. Vrijsprekend vonnis vernietigd. In den avond van 29 Ap il 1932 heeft op den Straatweg te Hillegersberg een doodelijk ongeval plaats gehad doordat een koopman, die aldaar een handwa gen met sinaasappelen voortduwde, door een hem achterop komende taxi auto we d aangereden en daarbij het leven verloor. De Rotterdamsche rechtbank heeH den 26-jarigen taxi-chau feur G. T. G., die terecht gestaan heeft wegens over- t eding van art. 307 W. v. S. vrijgespro ken tegen welk vonnis de officier van justitie appel aanteekende. Woensdag stond G. voor het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep terecht bijgestaan door mr. Folkers uit Amster dam. De advocaat-generaal ving zijn requisi toir aan met te wijzen op een tweetal fouten van het slachtoffer. Ten eerste reed hij ondanks reeds eerder te zijn ge waarschuwd op het linkergedeelte van den weg en ten tweede reed hij zonder relector. Rechtvaardigt dit nu het ge- d ag van verdachte? Deze toch heeft zei' erkend dat hij met 40 K.M. snel heid reed, terwijl alle omstandigheden ongunstig waren, in hoofdzaak de ver lichting. Spr. Wees er op, dat het rijden van het slachtoffer weliswaar de schuld van verdachte vermindert en dat men er bij 't bepalen van den strafmaat rekening mee mag houden, doch disculpeeren doet 't hem niet. Ook de verlichting speelt hier ^een voorname rol wel het met te groo- te snelheid rijden van dezen chauffeu-. Op deze gronden meende spr. dat het vrijsprekend vonnis van de Rotterdam sche rechtbank niet in stand kan blijven en hij reoui eerde vernietiging daarvan en veroordeeling van verdachte tot drie weken hechtenis. Mr. Folkers bestreed de redactie van de dagvaarding die naar zijn meening voor verdachte niet duidelijk was en kwam tot de conclusie dat het vrijsp-e- kend vonnis der rechtbank moet wor den gehandhaafd. Het Hof zal 4 April a.s. arrest wijzen. Oplichting van meisjes. De Haagsche rechtbank heeft een 26-jarigen smid uit Leiden, die terecht stond wegens oplichting ten nadeele van verschillende meisjes, die hij het hof maakte en waarvan hij onder valsche voorspiegelingen geld wist los te krijgen, veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden is benoemd de heer C. van de Ketterij Lzn, Op bijna 77-jarigen leeftijd is te Lisse overleden ds. H, A. Minderman sedert 1923 predikant bij de Geref. Ge meente aldaar. De Alle-dag-kerk te Amsterdam, die nu al een jaar lang in de Engelsche kerk op het Bagijnhof aldaar gehouden is, is in dien tijd in totaal door ongeveer 18.000 personen bezocht. Persoonlijke Avondmaalbekertjes. In de Doopsgezinde Gemeente te Leeuwarden zal naar het Handelsbld. meld de Avondmaalsviering met per soonlijke bekertjes worden ingevoerd, hetgeen niet insluit, dat de gemeen schappelijke beker zal worden arge- schaft; het Avondmaal wordt twee maal 's jaa~s gehouden, in het voorjaar op Palmzondag en in den herfst op een Zon dag in October. Voortaan zal het bij afwisseling met grooten en kleinen be ker worden gehouden. Gisteravond heeft het „Elisabeth Dirksfonds" in een bij eenkomst de persoonlijkt bekers aange boden. De afdeeiing Walcheren van de Ver- eeniging van Chr. Onderwijzers hield Woensdagavond in de Chr. Kweekschool te Middelburg een algemeene vergade ring. Na de gebruikelijke opening deed de penningmeester rekening en verant woording over het afgeloopen jaar. Het batig slot was 31.60. De heer A. Coumou te Middelburg gaf een Bijbelsche inleiding over: De proleet Ezechiël. In de plaats van den heer J. Birza, die niet herkiesbaar was, werd als be stuurslid gekozen de heer J. C. Ruiten beek te Koudekerke. fof -fgevaerdigden naar de voorver gadering werden benoemd de hee en A. Coumou en L. van Wildenburg en tot afgevaardigde naar de ver gadering de heer L. van Wallenbu-g. De heer J. Birza werd als secundus aange wezen. De Crisiszuive'centrale deelt me de, dat voor de week van 26 Maart tot en met 1 April de prijs van het crisis- botermerk op 1 per kg. en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op 90 cent per kg. is vastgesteld. Jong vee naar de Wieringermeer. Voor de gelegenheid tot inscharing van jong vee bleek groote animo te be staan. Doo" een der secretarissen der landbouworganisaties, die hun bemidde ling konden aanbieden werden niet "*;n Ier dan £00 stuks aangegeven. In totaal rijn 4000 hokkelingen opgegeven, terwijl slechts voor plm. 3500 stuks plaats be schikbaar is. De dieren zijn grooten- deels afkomstig uit Noord- en Zuid- Holland en Friesland. Selectie van kippen. De ard. Apeldoorn van de Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Land- boüw heelt ten behoeve van haar leden een dienst ingesteld om de pluimveebe- Irijven van de niet winstgevende lieden te kunnen laten zuiveren en zoodoende het verschil tusschen den kostp ijs en de opbrengst der eieren zoo voordeelig mogelijk te maken. Op een 4-tal bedrijven te Apeldoorn zijn de improductieve dieren uitgezocht en eenige weken gescheiden gehouden "an de overige, terwijl zijn toch dezelf de verzorging genoten. De uitkomst was zeer gunstig Heel duidelijk bleek, dat de verwijderde hen nen de winst der andere hadden opgege ten. On één dier bedrijven werd de kostprijs van het ei met niet minder dan cent verlaagd. De afdeeiing heeft besloten dezen uit- zoekdienst zoo krachtig mogelijk te la ten werken. Ook Willem de Zwijgerzegels voor de overzeesche gewesten. In aansluiting aan mededeelingen om trent de uitgi'te van Willem de Zwijger zegels, wordt aan de Maasbode bericht, dat de Nederlandsche dienst der poste rijen er zijne medewerking toe heeft verleend om het denkbeeld te verwezen lijken het ontwerp voor het Neder- landsch 6 cents-zegel te bezigen voor in fotogravure uit te voeren zegels, welke onde-scheidenlijk in Indië. Suri name en Curaqao voor het enkelvoudig briefport worden gebezigd. Hetzelfde briefport geldt overigens voor brieven tot een gewicht van 20 gram in het ver keer tusschen de deelen des Rijks on derling. Met dezelfde afbeelding van het voor het Nederlandsche zegel van 6 cent ge bruikte portret van den Zwijger door Key (Mauritshuis) zullen derhalve in fotogravure uitgevoerde zegels verschij nen ter waarde van 12 cent van Ned.- Indië en van 6 cent voor Suriname en voor Curaqao. De kleur dezer drie ze gels is oranje. Maatregelen zijn genomen dat de eer ste uitgifte in de overzeesche gewesten zal kunnen plaats hebben op of kort voor den 24sten April a.s. De zegels zullen evenals de Nederlandsche zegels tot het einde van dit jaar verkrijgbaar zijn. De le luitenant J. D. Hattink en de serg.-maj. adm. J. Baurdoux, beiden van het 14e reg. inf., worden met ingang van 27 Maart a.s. gedetacheerd bij de S.D.O.A. te Breda en keeren op 1 April a.s. met die School wederom terug naar Middelburg. Bij het 14e regiment infanterie zijn op 20 dezer 186 dienstplichtigen der lichting 1933 ingelijft. Zij behooren tot ploeg I en zijn niet bestemd voor op leiding tot officier of onderofficier. Bij het 3e regiment infanterie bedroeg dit aantal 184. De „Avondster" meldt, dat het le geren van het geheele 14e regiment in fanterie te Bergen op Zoom de voorloo- per is van een geheel andere troepen legering vanaf Vlissingen tot Maastricht. De heer L. C. T. Bigot, directeur van de Kweekschool voor onderwijze ressen te Arnhem, zal naar het Hbld. verneemt wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie op 1 October neerlegen. Ilngez. Med Ath'etiekvereeniging E.M.M. te Middelburg, Toen g'sterenavond bovengenoemde vereenig:ng haar a'gemeene vergadering in d^ melksalon „De N'euwe Landbouw" had, bleef men bijeen om afscheid te ne men van een tweetal bestuursleden en wel van den voorzitter en leider, den '-eer J van Her P'asse en van den heer J, Goedbloed, die beide vertrekken wegens de overplaatsing der militairen. De heer Imanse, de vice-vcorzitter, heeft in hartelijke bewoord'ngen ge- s"he'st hoe de heer v. d Plasse de op richter, de ziel der vereeniging was, die steeds gereed stond als het E.M.M. gold, en hoe ongaarne men hem ziet vertrek ken. Namens de vereeniging bood spr. len scheidende het eere-voorzitterschap Ier vereeniging aan en namens de me de bestuursleden een ets van de Abdij poort aan de zijde van de Balans. Ook de heer Goedbloed was een be stuurslid, dat steeds alles voor de ver eeniging over had en daarvoor bracht spr. hem ook dank, zulks onder aan- bied'ng van een vulpotlood. Voor de echtgenooten van beide had spr. bloemen aan te bieden. De heer Joziasse, die zoo juist tot be stuurslid was gekozen sprak namens de 'eden tot hun aller vriend en leider en bood een c'ubfeauteuil aan. Beide gehuldigden hebben dank ge bracht en de heer v. d. Plasse heeft tevens het voorzitterschap overgedra gen aan den heer R. van Roo, die in de algemeene vergadering gekozen was. De nieuwe voorzitter heeft gewezen op Ie moeilijkheid, de taak van den heer v. d. Plasse over te nemen en den steun van de leden voor 't vervullen van die taak ingeroepen. Uit zijn woorden bleek o a dat de heer Schippers de technische leiding van den heer v, d. Plasse over neemt. Hockey. Morgen heeft te Middelburg op het gemeentelijk sportterrein een belang rijke ontmoeting plaats en wel tusschen M. M. H, C. en H. T. C. C. (Eindhoven) Deze wedstrijd zal waarschijnlijk de beslissing brengen over de Zuidelijke promotie competietie Woensdag hield de Coöp. Boeren leenbank te St. Laurens haar jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer S. Simonse, die in zijn openings woord meedeelde, dat ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden 1932 voor de Bank gunstig is geweest. Uit het door den kassier, den heer P. Vader Hzn. uitgebracht verslag over het afgeloopen jaar bleek dat het aantal leden 254 be droeg; er waren 664 spaarders. Aan spaargelden werd ontvangen 146.648, terugbetaald 151.514, terwijl aan gel den in Ioopende rekening was ontvan gen 275.998 en uitgegeven 292.361. Het eindcijfer der reken:ng bedroeg 476.788 en de balans in actief en passief 434.999. De winst over 1932 zijnde 1443 werd bij het reservefonds ge voegd waardoor dit stijgt tot 15062. Voor 1933 werd de rente van spaargel den bepaald op 3.6 pet. voor op te ne men gelden op 4.5 pet. en.4.8 pet. Tot lid van het bestuur werd de heer S. Si monse herkozen, tot lid van den Raad van Toezicht de heer K. Houterman en tot plaatsvervangende bestuursleden de heeren J. Verslu:js en L. Marinissen. Verschillende leden drongen er op aan dat het bestuur reeds thans stappen zou doen om te komen tot aankoop van grond voor het stichten van een kantoor der Bank met woning voor den kassier. Maandagavond j.l. hield de Coöp. Boerenleenbank „Haamstede" een algemeene ledenvergadering. De bank heeft momenteel 542 spaarboekjes in omloop en 140 uitstaande voorschotten, terwijl er 90 rekening-couranthouders zijn. De rekening 1932 wees een verhan deld kapitaal van 744.437 aan, de ba lans in debet: uitstaande voorschotten 209.823, van rekening-couranthouders 150.583, in crediet: aan spaargelden 444.053, aan rekeninghouders 78.677 reservefonds 22.841, winstsaldo een bedrag van 1538. Rekening en balans werden goedge keurd; de verschillende aftredende be stuursleden, leden van den Raad van Toezicht, enz. werden herkozen. Be noemd werd als lid van den Raad van Toezicht (vac. de heer A. Giljamse) de heer 'H. Brandenburg In de financieele commissie voor 1933 werden benoemd de heeren J. P. C, Boot, C. A. Hartog en W. J. v. d. Maas. Mundus Rijwielen, „Uit het land der Mundus" staat op de voorzijde van de p actische blocnote, die de Mundus Rij wie! fabriek te Middel burg (Firma Gebr Kaan) als een aar dige reclame voor deze rijwielen uit geeft. Het Abdijpoo tj.e en de in Zeeuwnch costuum gestoken Marktbe- zoekers(sters) daarop, maken het ieder een duidelijk, dat deze Mrindusrij wielen uit het Zeeuwsche land komen. Open gevouwen vindt men een blocnote met aan den oenen kant een kalender voor 1933; aan de andere zijde wo den de superieure kwaliteit en prijzen van de Mundusrijwielen vermeld. DE ONTSNAPTE WOLF. De uit de Diergaarde te Rotterdam ontsnapte wolf is nog niet gevangen; men was zelfs heelemaal het spoor bijster. De wolf is via de Provenie straat de Teylinger- straat en den Noordsingel naar het Noordelijk stadsgedeelte gegaan. Ver moedelijk is hij verder ook nog op het Lischplein geweest Later is hij weer in de buurt van de Rotte gesignaleerd. Evenwel met geen mogelijkheid te zeg gen waar het dier zich ophoudt. SCHOENFABRIEK AFGEBRAND. Woensdagnacht is de schoenfabriek van de firma Trommelen te Kaatsheu vel door onbekende oorzaak afge brand.. Verzekering dekt de schade. MEISJE VERBRAND. In de Go- rontalostraat te Amsterdam is j.l. Woensdag een 13-jarig meisje in brand geraakt. Met ernstige brandwonden is het overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. HET HOOGE WATER IN FRIES LAND.Niettegenstaande het feit, dat 't stoomgemaal te Tacozijl bij L e m m e r een geweldige hoeveelheid water op het IJsselmeer heeft geloosd en gedurende een groot aantal uren met niet minder dan 9 zeesluizen is gespuid, is het boe zemwater in. de provincie Friesland in één week tijds nog met ongeveer 7J4 cm. gestegen, zoodat het gemiddelde ni veau tot ruim 36 cm. boven Zomerpeil is opgeloopen. Het grootste verschil in waterstand, waargenomen op 20 Maart j.l. was 52 cm., toen de stand in het Oosten der pro vincie, t. w. te Buitenstverlaat bij Drachten 60 cm. en die in het Zuid-Wes ten, bij name te Hindeloopen, slechts 8 cm. boven Zomerpeil bedroeg. INBRAAK BIJ GEM. ONTVANGER. Donderdagnacht is ingebroken bij den gemeenteontvanger te H e e s w ij k, den heer J, J. van Aspert. De dieven heb ben zich door openschuiving van een raam aan de achterzijde van het huis toegang tot de woning verschaft. De brandkast is aan de achterzijde opengesneden; een bedrag van ongeveer 500, toebehoorende aan de gëmeente Heeswijk, werd gestolen. Voorts wordt nog eenig geld, een gouden horloge, toe- behoorend aan den heer van A., ver mist. De politie heeft de zaak in onder zoek. OVERREDEN EN GEDOOD. Don derdagmiddag is mej. S. te Vlodrop door de stoomtram uit Vorden nabij de buitenplaats Hoekendaal overreden. Zij was onmidellijk dood. ZIJN KAMERAADJE MET EEN MES GESTOKEN. Op het Lieve Vrouwe Kerkhof te Amersfoort waren Woensdagavond eenige jongens aan het spelen. De 16-jarige H. M, H. kreeg ru zie met den 15-jarigen G. en stak hem met een mes in den buik. Een passee- rend militair bracht het slachtoffer over naar de woning van een dokter, op wiens last hij later pe- brancard is ver voerd naar het St. Elisabeth's Zieken huis. Gezien het zwakke gestel van G. is de toestand niet zonder levensgevaar. De jeugdige dader is aan zijn ouders meegegeven. Ongelukken. In de Halmaheirastraat te Am sterdam is een kindje van 1 jaar uit de tweede verdieping gevallen en in den tuin terechtgekomen. Met ernstige in wendige kneuzingen is het opgenomen. Te Elsloo bij Sittard werd een Belgische mijnwerker aangereden door den auto van den heer L. uit Stein. Ern stig gewond werd de man opgenomen. Verdronken. De 12-jarige C. B, is Woensdagmiddag met een vlot in de Parksluizen te Rot terdam gaan varen. Het vlot is om geslagen en de jongen is verdronken. Branden. Woensdagavond is te Nistelrode het woonhuis van den heer R. door on bekende oorzaak totaal afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Braamt (gem. Bergh) is Don derdagmiddag de woning van den land bouwer Z. totaal afgebrand. Een koe en elf varkens kwamen in de vlammen om. Donderdagnacht is brand uitgebro ken in het in de Groene Steeg te Zut- p h e n gelegen café „Het Citroentje". De brand ontstond doordat de bewo ners een brandende petroleumlamp lie-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7