RECHTZAKEN. Briefgeschrief fusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. steun, bondgenootschap met de Hugeno ten. Een beiangrijke Sieun uit Nederland zelf. Eerst dreigt alles te misiukker doordat de trius ie iaat komt, doch dan zit Al va a.h.w. in den val: de Geuzen in het Westen: de Hugenoten in het Z., de Prins in het Oosten. In 1572 is in 4 maanden tijds bijna heel ons land in handen van de Geuzen. Al- va handhaaft zich nog in Middelburg en sommige gewesten. Dan keert alles weer na den beruchten Bariholomeus- nacht. Doch de opstand wordt voortgezet. In Holland en Zeeland krijgt de Prins wa ren steun. Hij heeft het recht voor zich, dat is zijn krachi. In die jaren toonde ae Prins zijn meesterschap. Temidden van den strijd moest het bestuur worden in gericht Jarenlang wisselen de kansen. Het zijn de jaren der stedenbeleger ngen, van geldgebrek, van vele teleurstellin gen. tn 10/ó is de toestand critiek, doch dan brengt na Requesens' dood de mui terij der Spaansche troepen redding. Dan hoopt de Prins door de Pacafi- catie van Gent de verdraagzaamheid in het geloofsverschil te verkrijgen, doch erger werd de strijd daarna. Don Juan zocht samenwerking met de Staten Ge neraal, doch bedierf alles daarna door den aanslag op Namen in 1577. Even komt dan de glorie van den Prins toen hij werd binnengehaald in Brussel, doch dan komt Parma. Dan is het met 's Prinsen gezag ge daan. Twee jaren heeft hij Parma be streden: in het Zuiden waren slechts en kele steden, die trouw aan Oranje ble ven, totdat Parma's krijgslist die ver overde. En dan: de menschheid bleek weinig vatbaar voor 's Prinsen idealen: de Unie van Utrecht gaf geen godsdienstvrijheid, slechts geloofsvrijheid, tot de katholieke eeredienst verboden werd, Parma's groote activiteit hebben 's Prinsen laatste levensjaren bemoeilijkt. Doch ook in deze jaren behield hij zijn grootheid. Tot het einde: de betaalde sluipmoord van den tegenstander. De kleine republiek heeft zich ook zonder de leiding van den Prins weten te handhaven. Zijn volgelingen zouden volhouden. Nederland werd in Europa een bol werk voor gewetensvrijheid. Die werd het meest onvervreembaar deel van ons cultuurbezit. De geplante ideeën hebben doorge werkt, tot in de 18de eeuw de alge- meene tolerantie kwam. De protestant- sche republiek werd de welvarendste in Europa. Andere naties namen in hun strijd om de vrijheid, die der Nederlan den ten voorbeeld. Zoo bleef de invloed van Prins Wil- lems arbeid. Hij heeft niet vergeefs ge leefd. Jhr. Quarles van Ufford be tuigde namens allen dank voor de be langrijke voordracht, en zeide dat het goed deed een terugblik op dezen groo- ten man te hebben gekregen in deze donkere tijden. Moge zijn idealen ons allen beheerschen! PROVINCIALE ZEEUWSCHE SCHoCMhülDo- tiS AKctiAiÜüL,OGi- S~H£ COMMiöiiE. Uit het jaarverslag over 1932 büjkt dat in de samenstelling der commiss.t geen verandering kwam. De heer H Dronkers nam het vacante correspon dentschap te Veere op zich en de nee ihr. mr. A. F. C. de Casembroot dat te Westkapelle. Aan Ged. Staten bracht de comm ssu advies u t op een drieial verzoeken on ontheffing van de bepalingen der ver ordening tot het weren van inbreuken op het natuurschoon dour I"fcï\^i.C*.AAA.w middelen onder de gemeenten Bruinis- se, Rilland-Bath en St. Jansieen. Veere stelde op aanraden- der com- miss.e een aanvullingsverordening op deze verordening vast en ook Dtt burg ging hiertoe over. De commissie hoopt, dat meer gemeenten dn voorbeeld zullen volgen. Daarbij geeft zij in overweging of het ook in de pro vincie, evenals onlangs Ged. Staten vai Gelderland deden, geen aanbevel ng verdient, de voorwaarden ten aanzie, der toegestane reclameborden wat te verzwaren en eischen te stellen ten aanz en van omvang, plaatsing, aanta per woning enz., ook in die gevallen waarin goedkeuring aan de verleening in het algemeen n.et kan worden ont houden. Ook zou de commissie w llei wijzen op de wenschelijkheid aan de gemeentebesturen te berichten dat hei geen aanbeveling verdient etemiet er gegolfd plaatijzer als dakbedekking van schuren en dergelijke te bezigen, daar het landschapsschoon hierdoor in ern stige mate wordt geschaad. De commiss'e wendde zich tot hel Staatsboschbeheer inzake de eiken aan den straatweg Middelburg-Westkapelle langs het Kasteel Ter Hooge, die aan de onderhanden verbreeding van dezen weg ten offer schenen te moeten val'en wat bleek niet het geval te zullen zijn. Ook deed zij bij de Kerkvoogdij dei- Ned. Hervormde gemeente te Heinkens- zand een goed woord voor de beide fraaie kastanjeboomen voor de weinig fraaie kerk, de kastanjes bleven be houden Het gemeentebestuur van Biggekerke onderwierp een bouwplan aan het oor deel der commissie, hiertegen behoefde geen bezwaar te worden gemaakt. Het gemeentebestuur van Breskens zond 11 bouwplannen in, tegen 24 in 1931. Tegen 6 daarvan behoefde geen bezwaar te worden gemaakt; 4 ontwer pen konden alleen worden goedgekeurd als nader aangegeven verbeteringen werden aangebracht, terwijl op één bouwplan in eerste instantie afwijzend moest worden geadviseerd. Het gemeentebestuur van Goes on derwierp 48 verzoeken om bouwver gunning aan het oordeel der commissie tegen 53 in het vorige jaar en 57 in '30. Daarvan betroffen 23 aanvragen om vergunning tot verbouwen, 25 die voor nieuwen aanbouw. Vier projecten kon den alleen worden worden aanvaard, als door de commissie aangegeven ver beteringen waren aangebracht. Van de verbouwingsplannen ontmoetten 16 Middelburg, den Maerte 1933, Goeie Vriend! Wa 'kgevreesd is gebeurd. Jei m'n brief weer in de krante laete zette. Joen, jcen, wat was Jikkemien kwaed, da'k toch geschreven ao: 'k kreeg de volle laege. Mae 'k docht er an, da Salomo schrieft: Mer een man van grooten ver stande swyghl stille, en 'k ieuw m'n mond. Noe za je meschien zegge, da's uut z'n verband gesnokt, da slae nie op joe geval, mè 'k docht 't toch. En 'k docht ook, 'k wou da'k op een oek van 't dek weunde. En je zit begriepe waer- om, wan je kent Spreuken 21 vaes 9 ook wè, al oop 'k voo joe, da je de waereit daevan nie kent uut eigen ondervin- dienge. Wat ao die Salomo toch een kennisse van de vrouweliengen. Eindelienge schêede Jikkemien uut mee raezen En' nae 't onweer kwam 't zunnetje wi deu: z'is nie zoo kwaed, as ze soms liekent. En noe zü je wè dienke, wae schrieft 'n z'ii brief noe. Da za 'k je zegge, 'k Ao al is gezie, dat 'r in de leeszaol eeren zaete te schrieve an een apart tae feitje, 'k Docht: 'k trekke m'n anstrante schoenen an en 'k vraege an die juf frouw, of 'kdat ook mag. Dat 'k gedae en 't moch. Je begriept 'k bedankte die jiffrouw bie voorbaet eel vriendelijk. Mè die, ook nie mis, docht: de paelienk loopt en ze vroeg drekt, of 'k geen lid wou oore. 'k Kon 't voo m'n fassoen nie laete, dus 'k wier lid. Noe zü jie me schien zegge, da 'k 'r lillijk ingevloge bin. Mè da's noe toch geen waere, wan noe ma 'k cok boeken mee naer uus neme, t Zi tnoe an 't taefeltje in een soor tement van een krikstoeltje. Op 't tae feltje staet een êele rêeste wetboeken, 'k Liekene wel een avvekaot. 'k Wou da je m'n is zag zitte. Noe 'k dat aol ge schreven lees ik joe brief nog is op m'n gemak over. Noe moe'k vanself joe en Jannetje eest van aol fieleseteere mi Jannetje d'r vermeerderienge van jaeren en 'k oope, da je nog vee jaeren voor mekao- re gespaerd magge bluve. Wa jie geschreven eit over dien Me- tellus, is de Waereit Jae, wie dat is? Kiek, 'k g'loove, da 'k 't wè weet, mè 'k weet nie seker en dan moe 'k zwie- ge, ee. Je lees zeker de Zeeuw nie, wan anders zou je kunne wete, dat 'n zoo dikkels brieven schrieft. En dan zou j' ook we'te, dat 'n graog in een anders ofje wiedt, voor een ander z'n deure veegt en zout leit op aole meugelijke slekken in den tuun van z'n buren. Je begriept, dat 'n wel is vuul op z'n vien- gers getikt is, vooraol, as 'n docht, dat 'n vualte uuttrok, dat êelemaele geen vuuite was Dan was 't a gauw: bemoei jie j'n eige mè mi j'n eige bemoeisels. Je begriept, da Metellus niks ebbe moet van de liefde, die aole diengen bedekt Mè van bidden op de scholen gespro ken. Wis je v/è, da ze dat op sommige biezondere scholen ook a zoo druk nie mi doe. Dae bin d'r, dae z'alleene 's Maendagsochens bidde en Vriedags- aevens danke Da zei die meneer van de Christelijke radio. Wa je over Kousemaeker schreef, was waer. 'k Ao vee zin om d'r ook nog is wat van te zeggen. Mè docht, d'r is a zoovee overgeschreve 'k za mè zwiege. Mè 'k zou joe nóg wel is één vraege wille doe, Spele de meesters van de biezondere schole geen gevaerlijk spilletje mi guus van d'openbaere schole an te nemen? Begriepe ze nie, da ze zoo 't bederf op d'r eige schole brienge. Laete ze tocb 'oedienke: een doode vliege doet de zal- ve des apothekers stinken ende opwel len. En dan moete ze vooraol nie ver- gete, da griffermeerde guus die van de sociaolen en de rest graog naedoe. Dat me v'lee jaer kunne zie in de kampen Dae liepe de griffermeerde guus ook a mi bloote erremen en naekende bee- nen. Domenie Hey uut Koukerke eit 'r vee over geschreve. 't Za van 't jaer wè fassoendelijker toegae.An de guus, die foch nog mi bloote erremen en beenen turreve komme, zü ze labbedissen en 'ange kousens g'ee en die ze nie an wille trekke: naer uus, Noe ei j'ook purcies de waereit gezeit over de groote verdeeldeid, die me te genwoordig Noe, die dat nog nie g'looft, moe mer is kieke nae de drie- envuuftig liesten mi kannedaoten. Een geen bezwaar en werden ten aanzien van 7 verbeteringen aan de hand ge daan. uovendien is aan het gemeentebe stuur advies uitgebracht inzaae aange vraagde wijziging van het bebouw ngs plan aan den Oostwal met welk adv.es ae gemeenteraad zich vereenigde. Het gemeentebestuur van Zoulelande zond 11 bouwplannen in, twee moesten worden afgekeurd en ten aanzien van .wee Kon ai.een aan goedkeurend wor len geadv seerd, als de door de com missie gewensche verbeter.ngen waren aangebracht.. Aan het gemeentebestuur van Vrou wenpolder werd mededeeling gedadn van heigeen de Fr.esche schoonheids ommissie had medegedeeld omtrent de voorwaarden, te stellen bij het bou- ,ven van zomeroptrekjes in de du'nen 3ez en de ontsierende bebouwing van iet terrein grenzend aan het zgn. vroon onder de gemeenten Biggekerke en Coudekerke, verdient het stellig aan beveling, dat het fraa:e en gelukkig vee afgelegener gelegen duinlandschap on der Vrouwenpolder voor een dergelijke bebouwing worde gespaard. De secretar s was in de gelegenheic 'n bijzonderheden kennis te nemen van den stand der werkzaamheden van de restauratie van het raadhuis te Veere Door het tijdelijk wegnemen der later aangebrachte betimmering, was de oor spronkelijke indeeling der ruimte terug te v'nden De vierschaar bleek oor spronkelijk slechts twee traveeën breec te zijn geweest en op het einde der ze vende eeuw met een derde travee te zijn vergast. Toen werd genoemde betimmering aangebracht, die ook basmenten voor beelden op den schoorsteen verhulde Ook de tegenwoordige vestibule da teert uit dien tijd. Oorspronkelijk was de geheele ruimte naast de vierschaar ter breedte van vier traveeën, één ge heel, en diende hoogstwaarschijnlijk voor hal. In afwijking van het normaa voorkomende, zouden dan hier beide ruimten a.h.w. in eikaars verlengde zijn gebouwd. Achter de hal het vleeschhuis moet worden gezocht. Op vehzoek van den burgemeester van Zoutelande werd kenn's genomen de vondst van muurfragmenten, bloot- gekomen toen het omliggende terrein ten behoeve van wegenaanleg was af gegraven. Bekend was het, dat bleek uit de ko lommen in den Noordmuur, dat de kerk oudtijds tweebeukig moest zijn geweest, dat er een thans verdwenen choor deel van had uitgemaakt, spreekt van zelf, Door het blootkomen van muurwerk en van de basementen der zandsteenen pilaren die den triomfboog hebben ge dragen, was het mogelijk de oorspron kelijke maten tamelijk nauwkeurig vast te stellen. De lengte bleek, tot aan den schuin loopenden muur van het choor, ongeveer 40 m te hebben bedragen, de breedte van den noordelijken beuk 8 m, die van den zuidelijken 10 m, Ook bleek het schip oorsp-onkelijk één travee lan ger te zijn geweest, en werd aan de zuidelijke het muurwerk der sacristie, mensch zou in de warre raeke. Kiek toch mè goed uut j'n oogen Jan, a je gae stemme Affijn,je kriegt a pampieren tuus om je wat wiezer te maeken. Me schien komt er nog wel is een kanne- daot in Poeldurp om mit z'n broeders, de kiezers, te praoten. Noe Jan, j'ei vee over kemedie geschreven, mè dan ka j' ook wi kemedie zie spele, zonder dat 't een cent kost. J'ei gliek Jan, me moete Nederland- sche spulle koope. Wa je nog schreef over butenlandsche reizen, is ook waer, J'ao 't toch nie op mien? Noe, 'k kan je mi m'n and op m'n arte betuge, da 'k m'n eige daeran nie bezondige. Je za 't noe ook wel êel goed vinde, da z'in Scheveniengen aolles een bitje goekooper maeke. Toch is 't nog diere Begriep is: één man moe voor één dag nè zoovee betaele, as een boerenerre- beier in een êele weke verdient. En noe is eel wat anders. Endrik ei van de weke vee over de vaderlansche geschiedenisse gepraot. Noe moe je wete, da'k die aoltied mooi vond op schole Mè 'k bin d'r noe vee van verge- le. 'k Wete zoo wat van niks mi, wan neer 't gebeurd is en dan oort de ge schiedenisse net uspot, Endrik oudt aoles pront uut mekaore en noe begrie pe 'k 't ook wi beter. Wa kan die joen vertelle. Soms staet 'n naebie te julen en dan weer oort 'n vierrood van kwaed- eid en dan zwaait 'n mi z'n erremen en ie slaet mi z'n vuust op taefel, dat de kommetjes staen te dansen op 't schieng- blad Jikkemien zei: Mer Endrik, de taefel is geen Spanjaerd. Mer ik docht: jcen je moe domenie oore, wan j'ei we- rentig vee talent. Mè da's toet daer an toe. Noe eit 'n ook verteldvan Wi.lem van Oranje. Ie was 't 'r kwaed over, da ze die den zwieger noeme: da's schel den. Ie vroeg me 'n op de man af, of 'k m'n vaoder wel is uutgescholden ao. k Kon uut de grond van m'n arte zegge: zoo gemeen bin 'k nooit geweest. Ie zei, dat 't daerom ook êel gemeen was de vaoder des vaoderlands zwieger te noe men: da's een schelnaeme, die z'n vian- den bedocht Vlee weke 'k een êel mooi portret gezie van de prins bie Jut- tienk op den Burcht. Wat eit die Prins verstandige oogen En wa kiekt 'n ern stig en toch vriendelijk, 't Kost een ries- daefjer en tegenwoordig keert een gelijk men mocht verwachten, aange- trof en. utie en ande e aanwijzingen, die ter kennis der commissie kwamen, werden aangebracht in het handexemplaar der voorioopige lijst van monumenten Het- zelide geschiedde ten aanzien van graf zerken in de geneolog sche en heraldi sche merkwaardigheden van mr. Bloys van Treslong Prins Ten aanzien van ae Zeeuwsche molens waarschuwde de commissie de -vereeniging ,de Holland- sche molen" toen de bladen berichtten, dat de eigenaar van den bijzonder fraaien molen de Brak te Slu s, zich we gens geb ekkigen windtoevoer genoopt zag, dezen af te breken. Er bestaat ech ter gegronde hoop, mede door de be moeiingen van den correspondent, den heer E. Janssens dat de molen bel ouden blijft. Afgebroken is de baliemolen Windlust te Neuzen, gebouwd in 1862, de standaa dmolen te Duivelshoek, ge meente Graauw en Langendam, die op een balk het jaartal 1735 droeg, woei om en is niet meer opgebouwd. Het aantal dergelijke molens tot voor kort >n Zeeuwsch Vlaanderen nog betrekke lijk g oot, doch in de laatste jaren reeds zeer geslonken, is hierdoor weer met één verminderd. BIJ AAMBEIEN, verstopping, darm- scheuren, abcessen, urme-aanarang, stu wingslever, pijn in den onderbuik, be nauwde borst, hartkloppingen, aanvallen van duizeligheid, verzekert het gebruik van natuurlijk „Fram Josef'-bitterwa- gv en Siueigang en in veie gevallen werkt het daardoor mede tot volkomen genezing. Door ivied. t.z. aanb. (lugez. Atixi.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 24 Maart werden, de volgende zaken behandeld: Diefstal. J. L., 34 jaar, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Mid delburg, werd verdacht dat hij in Maart of April 1932 te Groede heeft weggeno men een geldsbedrag van f 1050 en een obligatie Nederland 1916, 4,5 pet f 1000, toebehoorende aan de Onderling Brand waarborgmaatschappij Groede, alsmede 2 obligaties Nederland 1916 a 1000, toebehoorende aan J. Luteijn. Eisch 8 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Mr. P. C. Adriaanse bepleitte bij ver oordeeling een clemente straf. Vervoer van varkens. W. P. van H., 20 jaar en E. B., 32 jaar, werklieden te Bouchaute (BelgiëJ, wer den ten laste gelegd dat zij op 9 Juli '32 te Philippine 6 varkens, waarvan de uit voer verboden was, zonder certificaat, zonder dit certificaat naar België hebben uitgevoerd, althans hebben gepoogd dit te doen. Subsidiair werd hun verboden vervoer van die varkens ten laste ge legd. Eisch voor ieder 2 maanden gevange nisstraf. De crisis-varkenswet Vervolgens kwam de èerste zaak in hooger beroep aan de orde, inzake de Crisis-Varkenswet. Het betrof hier een door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie ingesteld hooger beroep te gen J. de P., 53 jaar, landbouwer te Ter neuzen, die door den Kantonrechter was mensch z'n riesdaelders nog is om, eer 'n z'uutgeeft, mer anders. Mè noe eit, een stuitje gelee, een meneer het por tret van den prins uutgemaeckt voo 't vuul van de wegt. 'k Docht, oe 'k 't noe. Mèr Endrik zei, dat dat een êel ander portret is dan dat van Juttienk Endrik vertelde ook, dat de prins is mit een leger gekomme was en dat 'r toen in z'n vaendel stoeng: voo de ge rechtigheid, de regeerienge en 't volk Ie zeide 't eigelijk mi staduuswoorden, mè die bin 'k kwiet. Toen Endrik weg was, m'n nog een bitje zitte schemere. En toen zat 'k zoo te dienken, dat moete de menschen noe nog is in der vaendel zette en dan de kannedaoten voo de kaemer in d'eeste plaes. Noe vechte d'r voo de regeerienge, die d'r is en die moe bluve en andere vechte voor een andere regeerienge en andere vechte voo 't volk, al is 't bie sommige mè voo den groosten eit van 't volk, mè nog eest, ik zou wille, da ze voor aole drie vochte en dan de gerechtigheid voorop. En 'k zou 't wel uut wil e schreeuwe, wa Sa lomo zeit: Gerechtigheid veroogt een volk. En da zou 'k wè zoo ard wille schreeuwe, da ze 't in Duisland oore, wan dae mochte z'ook wel is bedienke, da gerechtigheid en Joden vervollege nie saemen kan gae. 'k G'loove, a 't die geweldenaers is persies zeide, wa ze woue, dat 't dan zou weze: de joden geve ulder centen af en dan kun z'in butenlande gae bedele. En om noe nog is op Willem van Oranje terug te kommen. Nae aoles dat indrik verte.de, kan 'k noe best begrie pe, da ze 't nie stilletjes voobie kunne aete gae, dat 't de volgende maend 400 jaer gelee is, dat 'n geboren is. Je weet vanself ook, dat 'r noe ook vee op ver- gaederiengen over 'm gesproken oort. Vlè je za meschien nie wete, dat er een Roomsche prefesser gezeid eit, dat de Prins, as 'n noe nog leefde, Roomsch zou wezen. Kiek, da kan 'n makkelijk zegge. Ik kan ook wè zegge, dat de den een of den anderen bisschop uut den tied van de Prins, as 'n noe nog leefde, een griffermeerde domenie zou zien in rremu. Oe vin je die prefesser? In 't krootje oorde 'k wi de noodige schimpen; Mè dae noe nie van. Mè dae was 't er een, die zei, da'k de nieuwe burgemeester nie gezien ao as offecier ontslagen van rechtsvervolging wegens zijn erf in een schuur m voorraad hebben van een viertal varkens eik, met een levend gewicht van meer dan 10 kg zonder dat deze dieren waren voor zien van een oormerk, vastgesteld door den Minister van Economische Zaken en Arbeid. De Kantonrechter overwoog destijds in zijn vonnis dat blijkens artikel 1 der statuten der Vereenigde Zeeuwsche Varkenscentrale, gevestigd te Middel burg, de naam der vereeniging is: Zeeuwsche Varkenscentrale, gevestigd te Middelburg", haar werkgebied de provincie Zeeland. Dat de Zeeuwsche varkenscentrale ge vestigd tq Hulst, dus niet bestaat maar wel eene vereeniging Zeeuwsche Var kenscentrale met werkgebied ,,de pro vincie Zeeland". Dat dus voor de pro vincie Zeeland niet is aangewezen een bestaande gewestelijke organisatie als bedoeld in art. 12 van het Crisis-Var kensbesluit. In deze zaak was verdachte niet ver schenen. De Officier van Justitie is het met den Kantonrechter, die dit vonnis heeft ge wezen, niet eens. Volgens de Officier is een centrale ge vestigd in Zeeland en zou z.i, wanneer de bewering van den Kantonrechter juist was, geen oormerken vereischt worden. De Officier eischte vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroordeeling van verdachte tot een geldboete van 25 of 10 d. h. Vervolgens werd een ander geval van overtreding van genoemde wet behan deld. In dit geval was de Ambtenaar van het O. M. in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen waarbij de landbouwer J. de P. te Zaamslag, werd ontslagen van rechtsvervolging wegens het slachten van een varken dat overeenkomstig de bepalingen der Vleeschkeuringswet na slachting niet van merken als bedoeld in artikel 16 van die wet behoefde te zijn voorzien, zulks zonder dat daartoe door of vanwege de Nederlandsche Var kenscentrale was verstrekt eene mach tiging van het door den Minister van Economische Zaken en Arbeid vastge stelde model. Een in deze affaire gehoorde getuige verklaarde dat er aan verdachte ver gunning was gegeven tot slachten maar het varken niet vervoerd of verdeeld mocht worden, wat bij zijne komst ten verdachte's huize reeds was geschied. De Officier van Justitie was van mee- mer in zijn galantkustuum van burge meester. 'k Vroeg drekt: wat doet n dan mit die degen? Datwiste ze nie en En drik wist ook nie. Weet jie dat, Jan; En noe moe j'is oore, wak gedroomd Zaeterdagaevend stoenge me net op punt om nae bed te gaen, toen Jikke mien in eens zei: 'k E den êeten oenger. Bè, zei 'k, snied dan gauw een paer boterammen voo je. Da dee ze. Mè noe is 't zoo gelege, a 'k zie ete, wi 'k ook ete. En 'k at ook nog mee. Je begriept, 't was een lekkeren oenger bie mien en 't was nie, da 'k 'r b'oefte an ao. Mè 'k gieng mit een bezwaerde maege nae bed. En dae raek 'k an droomen, aoke- lig. 'k Docht da 'k in een stad weunde, waer een groote vereeniegienge Tan slachters bestoeng. Die dochte nie min over ulder eige. Nee, ze meende en zeide 't vlak uut, da ze beter waere dan aol d'andere menschen in die stad en omda ze dat zoo dikkels zeide, waere d'r vee die 't werentig g'loofden ook. En om noe te zurregen, dat ieder voor ulder op zie zou sprienge, waere z'aoltied as slachters gekleed, over dag en 's aevens, in de weke en Sondags. Ze droege ook aoltied een slachterskapmes. Voo de Zondag aode z'een musse mit een goüd bandje, an ulder kiel een goud kraogje en an, de schorte een goud randje en op 't ende van de schorteband gouwe poe sels. Mit dat mooie spul zaete z'ook in kerke. As de koninginne kwam, mochte de slachters dichtebie stae. Jae, daer waere zelfs menschen, die ulder eige dan ook eelemaele als slachter ankieedde, 't kapmes niet te vergeten. De guus speelde slachtertje en maekte oute kap- mesjes. En mit Sinterklaos krege ze d r van blik. Oe komt een mensch toch an aol dien onzin, ee Jan. 'k Oope da je t me nie kwaelijk za neme, da k je dien droom schrieve. Mè 'k moet uutschee: t is naebie alf zesse en dan gaet de leeszaol dicht, 't Beste oor, Jan, ook mi je spenaoie. Doet de groetenisse an Jannetje. Ge groet van je goeie vriend Jewannes. Bel allemensig daer ao 'k naebie ver- gete te schrieve, dat 't mit ons goed gaet en ook mit de fermielje, noe dat Prina wi beter is. Nogmaels gegroet.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6