Is het niet tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken1 BINNENLAND. ZEELAND. DE ROODE VULPENHOUDER KUNST EN WETENSCHAP. Rook dan TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 MAART 1933. No. 72. MIDDELBURG. 2UID-BEVELAND. de beste Sigaret voor Uw gezondheid l DE WERKLOOSHEID VERMINDERING De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat de werk loosheid onder de 605.000 leden van in gevolge het Werkloozenbesluit 1917 ge subsidieerde werkloozenkassen in de week van 6 tot en met 11 Maart 1933 bed oeg 30 pet. Zij is dus öinds het hoogtepunt in de week 2328 Januari 1933, toen het percentage 40 was, met 10 pet. gedaald. Het werkloozenpercentage is thans een weinig hooger dan in den aanvang van de maand Maart van het vorige jaar, toen het 27 bedroeg; het hoogtepunt was toen bereikt in den aanvang van Fe bruari (30 pet.) De werkloosheid is nog boven het ge middelde in de diamantnijve~heid (80 pet bij de bouwvakken (41 pet.), bij de houtbewerking (47 peten de metaal nijverheid (42 pet.) en in de fabrieks nijverheid (41 pet.) Onder werkloosheid in den vorm van inkrimping van den normalen werktijd heeft zeer te lijden de siga-en- en ta baksindustrie, waarin het aantal arbei ders, voor wie de we-ktijd is verkort (18 pet), bijna even groot is als het aan tal dat geheel werkloos is (19 pet.). In de textielnijverheid is 24 pet. der arbei ders geheel werkloos, terwijl van 16 pet. de werktijd is verkort. Welke eischen de werkloosheid stelt aan de werkloozenkassen, kan blijken uit het feit, dat in de maand Januari 1933 uit die kassen is uitgekeerd in het totaal rond 6.600.000, te-wijl in Fe bruari, toen een aantal verzekerden geen recht op uitkee-ing meer kon doen gel den, nog werd uitgekeerd in het totaal rond 3.840,000. Bij 222 organen der openbare ar beidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners waren op 11 Maart in geschreven 287100 werkzoekenden man nen, zijnde 11000 minder dan op 25 Fe bruari 1933. MIDDELBURGSCHE BURGERWACHT In de onder voorzitterschap van mr. W. F. E. Baron Van der Feltz gehouden vergadering der Middelburgsche Burger wacht kwamen talrijke interne aangele genheden aan de orde, waarbij ter uiting kwam dat in breede lagen der bevolking onzer stad belangstelling voor deze in stelling blijft bestaan. Besloten werd dat voortgegaan zal - worden, ook langs andere dan tot dusverre bewandelde we gen te trachten de wacht zooveel moge lijk aan haar doel te doen beantwoor den. Naast sportieve oefeningen zullen de leden op economisch en ander gebied hunne krachten aanwenden, tene:nde 't instituut een krachtige parate groep goed willende burgers te doen blijven vormen, aan welke in tijden van onrust of ver warring overheids- en andere onmisbare diensten zullen kunnen worden opgedra gen. In 'n tweetal vacatures ontstaan door bedanken van den heer A. Köge- ler en vertrek van mr. G. J. Sprenger, werd voorzien door benoeming van de beeren I. S. Blokpoel en A. F. L, Troll. Daar verschillende leden vertrokken en anderen door ge vorderden ouderdom niet meer in staat zijn tot daadwerkelijk optreden is voor hen, wien het ernst is om in tij den van beroering steun te verleenen aan het wettig gezag, de gelegenheid opengesteld alsnog als lid toe te treden, hetgeen kan geschieden door zich schrif telijk aan te melden bij den commandant mr. F. M. Wilbrenninck, Hofplein E ld. Chr. Middenstandsvereeniging. De Christ. Middenstandsvereeniging alhier, hield haar 4e jaarvergadering, welke de voorzitter, de heer K. Helder op de gebruikelijke wijze heeft geopend. In zijn openingswoord, wees de voor door A. W. v. E.v. R. 78. Zij bracht hem naar de hall en een opgenblik later belde Fayre het huis in Westminster op. Kean's butler kwam aan de telefoon. „Kan ik sir Edward Kean spreken?" vroeg Fayre. ,,Hij verwacht een tele foontje van mij. Hier mr. Fayre". „Mr. Fayre?" De stem van den man klonk ernstig en gejaagd. vv/."^"u.n* u niet hier komen, mijnheer? We zitten hier in groote moeilijkheden en aan de verantwoordelijkheid.... Er is niemand De zinnen waren vreemd afgebroken, en plotseling werd Fayre aangegrepen door een onheilspellend voorgevoel. „Wat is er?" vroeg hij scherp. „Sir Edward, mijnheer. Hij heeft zich even na uw vertrek een kogel door het hoofd gejaagd!" „Is hij dood? vlug, man „Ja. Hij moet op slag dood zijn ge weest. De dokter is hier nu. Als u da delijk zoudt kunnen komen, mijn beer zitter op de zeer ernstige tijden, die we doormaken, en die nog doorgemaakt zullen moeten worden, gezien de huidige wereldsituatie. Ook de Middenstand voelt den zwa ren druk hiervan, niet het minst door de zeer groote werkeloosheid. Hij wek te voo-ts op om te trachten met Gods hulp de moeilijkheden te overwinnen, en om door middel van de plaatselijke en nationale vereeniging te zoeken naar middelen en wegen die kunnen leiden naar een betere toekomst. De secretaris, de heer F. A. de Jonge bracht het jaarverslag uit, en eveneens de penningmeester, de heer D. C, Bou- wense het financieel verslag. De verga dering keurde beide goed, evenals de begrooting over 1933. Vervolgens verkreeg de secretaris het woord tot het houden zijner rede, „Hin dert ons niet, laat ons rustig varen", waarbij spr. aantoonde, hoe reeds door Groen van Prinsteren een eeuw geleden is geprofiteerd, wat nu plaats vindt in 't sociale en politieke leven. Hij betoog de voorts, dat ondanks de groote ellen de van dezen tijd, het gros der volkeren en de leidslieden hie-van, toch geen rekening kunnen of willen houden met het Goddelijk Gezag, ook in 't sociale leven, wat z.i. de oorzaak is van de huidige wereldonrust Spr. wekte tevens de Chr. Middenstanders op om, vooral nu. op 't sociale terrein te schijnen als lichtende lichten in een donkere omge ving, waarom het noodig is dat zal heb ben een bloeiende Ohr. Middenstands vereeniging en dat er ook moeten komen Chr. Patroonsvakvereenigingen. KAPELLE. In het lokaal Obadja al hier kwam de afdeeling van de Bijz. Vrijw. Landstorm bijeen onder leiding van burgemeester Bierens, Na een woord van inleiding en op wekking tot aansluiting lichtte overste Bierman de films toe, die dezen avond gegeven zullen worden. De heer P. G. Laernoes herinnerde aan het verband dat er bestaat tusschen het doel en leven van Prins Willem van Oranje en de Bijz. Vrijw. Landstorm. Spr. teekende 't ieven, den strijd en de opoffering van Prins Willem en het ont staan en de handhaving van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Aan de volgende personen kon een brevet ais scherpschutter uitgereikt wor den: H. de Blay, Math. Gelok, D. Poort vliet, Jan Nijssen, C. van der Vliet, W. Slabbekoorn, N. de Regt, C. Slabbe- koorn en H. v. d. Boomgaard. Schilderijententoonstelling H. v. d. Haar; „In de Steen- rotse", Middelburg. Alle werk is naar den aard des werkers, en de waardeering voor een werk moge mogelijk zijn zonder den ma ker te kennen, het begrip ervan is min der gemakkelijk als men den mensch niet zag. Daarom is het zaak, bij de bezichti ging van het 40-tal doeken, dat de thans in Veere wonende schilder H. van der Haar op het bovenzaaltje „In de Steen- rotse" te Middelburg exposeert, eerst te kijken naar het zonnige zelfportret (12) rechts van de deur. Zestiger, scher pe kijkers, 'n tikje humor in de oogen en om den mond. Daaruit valt een en ander te verstaan. Het werk zelf is, opvallend, uit ver schillende perioden: er is bij dat zeer korrekt en schoolsch, naar de regelen van het vak, mag heeten, er is ook bij waarin de gebaande gladde wég een weinig verlaten wordt. Maar op ontdek king naar modernen trant gaat deze schilder toch zeker niet: hij houdt het bij 't oud-beproefde. Voor wier-als schrij ver dezes, de schilderkunst niet louter is een eenzijdige expressiemogelijkheid van den kunstenaar, maar ook een an- „Ik kom!" Werktuigelijk hing Fayre den hoorn weer op. Toen stortte hij ineen. Hij ver borg het gezicht in de handen en zijn lichaam trilde onbeheerscht. Toen hij weer tot zichzelf kwam en opkeek, zag hij Cynthia naast zich staan. „Wat is er, oom Fayre? Sybil toch niet?" In zoo weinig woorden, als mogelijk was, verklaarde hij haar den toestand en verzweeg daarbij geheel Kean's beken tenis. Daar kon hij haar nu niet over spreken. Zij was hevig geschokt, maar zij weer hield haar tranen, totdat zij hem naar de eetkamer had gebracht en hem een sterken d~ank had toebereid. Terwijl hij dien opdronk, teleroneerde zij om een taxi, en binnen vijf minuten was hij op den terugweg naar Westminster. Het was al laat, toen hij, uitgeput van vermoeidheid en gekweld door zelfver wijt. naar zijn club terugging. Als hij zoo (fijngevoelig was geweest, bij Kean te blijven, had hij die slotcatastrofe mis schien kunnen verhinderen. Maar toen hij, te moe en mist-oostig om tot uitkleeden te komen, in zijn ka mer zat. kwam zijn gezond verstand weer boven en begreep hij, dat Kean derszijdige mogelijkheid om den verwer ver van het geschilderde op des verwer vers niveau eenige schoonheidsbeleving te brengen, kan dit vasthouden aan het beproefde toch ook z'n goede kanten hebben. Behalve op de twee uitstekende por tretten (8) en (15) en het interieur van de „Steenrotse" (29), moge des bezoe kers aandacht gevestigd worden op het fraaie landschap (26) Tatra-gebergte in Tsjecho-Slowakije; op het zonnige ge zicht op Middelburg (24), het grootere doek van Zoutelande (19). Uit de Itali- aansche reis vindt men er enkele doek jes (witte monnik, no. 35; Kerkgang in Fiessola, no. 37); het grootere doek Abdij met den Langen Jan (16) was in een kunsthandel hier ter stede al geruimen tijd geëxposeerd. De totaal-indruk van deze tentoon stelling is: eenvoudig, degelijk, toege wijd en kundig werk. WILLEM VAN ORANJE. 1533—1933. Vanwege het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de Geschied- en Letterkundige Vereeniging en de hier gevestigde afdeeling van Het Neder- landsch Verbond sprak gisteravond in de kleine concertzaal Dr. H. A, Enno van Gelder, met het onderwerp „Wil lem van Oranje 15331933." De Voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap, jhr. mr. J. W. Quarles var Ufford heette de talrijk opgekomen aan wezigen, en in het bijzonder den spre ker welkom. De rede van dr. van Gelder is bedoeld a's inleiding tot de feestelijke herden- ding van 's Prinsen geboortedag, die in haar hoogtepunt op 24 April, op waar dige wijze zal plaats vinden. Zeker hier in Zeeland voelt men oprechte liefde voor het vorstenhuis en is men dankbaar voor de vele .«ontvangen zegeningen. Het doel dezer viering is de kennis van het leven en de figuur van den Prins te verrijken, en op hem het volle licht te doen vallen als Vader des Vaderlands als den grondvester van onze vrijheid. Dr. van Gelder zeide te bedoelen de beteekenis van den Prins van Oran je voor Nederland, voor heel W. Euro pa, voor onze cultuur. Tevoren in een inleiding noemde ;spr. een tweetal algemeen gangbare opvattingen te moeten recht zetten. In de eerste plaats dan, dat wij den 80- jarigen oorlog voerden voor de onafhan kelijkheid. Die onafhankelijkheid was niet opzet, wel gevolg van den strijd. Want er was in de 16e eeuw toch geen sprake van vreemde overheersching; er was geen sprake van een Nederlandsche natie, die zich zelf bewust is; de Neder landen waren ook in taal onderscheiden; Zij waren sinds 't begin der 15e eeuw de Nederlanden onder het Bourgondi sche Huis vereenigd. A le 17 waren on der de scepter van Karei V vereenigd; dus een personeele Unie, verder niet. Zijn zoon, Philips II, hoewel steeds in Spanje, bleef heer van de Nederlandsche gewesten. Tegen dezen band is de strijd niet be gonnen. Naast deze opvatting wil spr. waar schuwen voor de lichte neiging tot ver heerlijking. De. Prins was een mensch met deugden en ondeugden, doch van eminente beteekenis voor ons land. Om het karakter van den opstand te begrijpen, denke men aan de 16e eeuw als de eeuw van groote religiositeit. Vandaar ook de groote geloofsvervol gingen, waardoor geweldig werd gele den. Toch was het aantal overtuigde aanhangers van de nieuwe leer betrek kelijk klein (in 1565) nog slechts 10 pet. doch zeer groot het aantal diergenen die tegenover de nieuwe leer min of meer sympathiek stonden. Vandaar de afkeer van de hardhandige wijze der inquisitie. Daarnaast was het politiek probleem. De vraag van centralisatie of behoud der gewestelijke zelfstandigheid. Onder Karei V was er een sterk centraal ge zag, waar spr. een beschrijving van gaf. Onder Philips II voelde de hooge adel, CHIEF WHIP (Ingez. Med.) zitting hebbend in den Raad van State, vanouds adviseurs, zich bedreigd op zij geschoven te worden door ambtenaren van den gecentraliseerden staat. Zij wil den de privileges niet opgeven. Hierin ook heeft de Prins van Oranje partij ge kozen. Waar hij stelling nam, zette hij door tot het uiterste. Zoo slaagde hij in zijn groot doel ten deele, doch ook dit slagen maakte ons land materieel en cultureel groot. Daarom eeren en her denken wij den Prins. Hierna kwam spr. tot de eigenlijke biographie. Een kort overzicht der jeugdjaren: de erfenis van René van Chalons, voor welke aanvaarding Karei V de conditie stelde opvoeding in zijn paleis te Brussel. De rijke onbezorgde Brusselsche jeugdtijd; het huwelijk met Anna van Buren. Totdat de politiek hem grijpt en hij zich, 24 jaar oud, mengt in den strijd. De strijd tegen Granvelle wie de Landvoogdes, Philips halfzuster zal beheerschen. Hier ook heeft de Prins voor het eerst zijn kracht getoond. Na Granvelle's vertrek werd de strijd van godsdienstig karakter. En hier, met de groote kettervervolgingen, doet de Prins zich kennen als de principieele voor stander van verdraagzaamheid. Als de voorstander van de gewetensvrijheid. Op drie wortels werd dit voorstaan ge steund. le De Prins kon de nieuwlich ters niet beschouwen als booswichten; den eenig mogelijken uitweg had gevon den. Sybil was dood, en niets kon haar meer deren. Wist hij maar met zekerheid, dat zij niets had geraden! j Met een uitroep stond hij op en nam de portefeuille op, die hij op ta'el had geworpen, toen hij de kamer was bin- nenget-eden. Hij haalde er haar brief u;t en opende het ingesloten schrijven. Voor dat hij een twaalftal regels had gelezen, was zijn ergste vrees bewaarheid. j „Het valt mij heel moeilijk dit te schrij ven", luidde de brie/f, „en toch moet ik het iemand zeggen. Ik ben zoo wanho pig bang voor hetgeen Edward misschien gedaan heeft. En het vreeselijke er van is dat ik misschien ongelijk heb en tioch kan ik hem niet om een verklaring vra gen, Als wat ik denk, waar is, en hij het voor mij verbo-gen heeft gehouden, komt dat, omdat het, terwille van mij. zijn hart zou gebroken hebben, als ik het had geweten. Er steekt iets zeer ge heimzinnigs achter dat alles. Ik kan je alleen dit ve-tellen, Hatter: ik weet bij na zeker, dat de penhouder, dien je na den moosd vond, van mij was, en den dag. toen Edward mij in de auto naar Londen reed, vond ik eenige loovertjes van mrs. Draycott's japon tusschen de kussens achterin de auto. In de kranten stond, dat zij die aan had gehad, toen zij gevonden werd, en zij droeg het.' op Staveley, den avond voor haar vertrek. En toch weet ik, dat de auto toen in Londen was! Ik begrijp het niet Maar Hatter, den avond, voordat mrs. D ay- cott Staveley verliet, kwam ik uit mijn kamer om naar beneden te gaan voor het diner, en vond toen haar en Edward bij de deur van haar kamer in gesprek. Ik moet mijn deur heel zacht hebben ge opend, want zij hoorden mij niet, maar ik hoorde mrs. Draycott zeggen: „Dit is de tweede keer dat u het uitstelt. U weet, wat u te wachten staat, als u de zen keer geen beslissing neemt!" Ik ging weer in mijn kanier terug en sloot de deur, zonder dat zij mij zagen. Ik be grijp het niet, Hatter! Edwdrd kan dien avond niet op de boe-derij zijn geweest, hij ging 's middags naar de stad terug. Mijn verstand zegt mij dat ik mij ver gist moet hebben, en tdch voel ik aldoor dat er iets gebeurd isiets vreeseliiks, dat ik niet beg"ijp, Edward heeft zich nog nooit zoo druk gemaakt over een zaak. Dezen keer spelen zijn zenuwen hem parten Ik weet niet, wat te doen, maa- ik word gekweld door de vrees, dat ik sterven zal, voordat het gerechte- 2e hij was een zacht moedig man; 3e hij is nooit calvinist geworden; was in gods dienstig opzicht zijn tijd vooruit. Hierbij kwam de actie van de lagere edelen, die eveneens tegen geloofsver volging waren, wat zich uitte in het Ver bond der Edelen in 1566 aan de Land voogdes. Tijdens de doorzending van het verzoekschrift naar Spanje kwam de Beeldenstorm van 1566. Ook thans pleit Oranje matiging om den vrede te stichten en geloofsvrijheid om de rust te bewa ren. Doch er rezen moeilijkheden. Groo te massa's keeren zich af van het calvi nisme. De Prins tracht vol te houden met een politiek van rust. Dan bij Alva's komst in 1567, verlaat Oranje het land. Het doel is mislukt, doch hij blijft bezield met een hoog geestelijk doel, en een vast geloof aan de heiligheid daarvan. En dat doel was de vrijheid der Ne derlanden om ieders geloof te belijden. Een jaar van stille voorbereiding op Dillenburg volgt. Een gewelddadig bin nendringen mislukt, doch deze tegen slag is hem juist spoorslag. In Dillenburg wordt de revolutie voorbereid; geldelijke IS VO^^WLT AUERFUNSTt WAT ER IS. fel XP.» lijn onderzoek voorbij is, en dat Edward, in zijn verlangen, mij te sparen, iets zal doen...." Ik weet niet, wat ik schrijf, matter. Ik ben nog zoo onzinnig zwak en mijn hersens schijnen nog niet goed te werken, maar ik wou, dat je dit aan Ed ward liet zien en hem vroeg John Les lie, terwille van mij, niet te laten lijden. Ik word gekweld door de gedachte, dat hij zich tot iets zal laten vervoeren, dat in het geheel niets voor hem is, zooals ik hem ken iets, dat hij tot aan zijn dood zou betreuren en dat ik er niet meer zijn zal om hem dat te bespa-en. Ik ben zoo moe. Ik kan niet verder schrij ven, maar doe je best voor mij, Hatter!" Sybil. De brief viel uit Fayre's handen en fladderde op den grond. Hoe hij ook door smai-t en ontzetting was aangegrepen was hij toch dank baar voor twee dingen: Kean had nooit ge-aden, dat zijn vrouw het wist, en hij was in het graf gedaald in het geloof, dat de misdaad, die hij terwille van haar had begaan, niet tevergeefs Was ge pleegd en Sybil was gestorven onbe wust van het tragische (feit, dat haar eerste echtgenoot nog in leven was. (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5