GOESCHE COUBANT^ü WOLDERS Puro! er op STATEIMENEBAAL BINNENLAND. ZEELAND. ZESTIG GULDEN WEER EN WIND, NUMMER 72. DRIE BLADEN. ZATERDAG 25 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Roode Demagogie. I REGEERINGSBEVOEGDHEDEN VOOR DEN LANDBOUW. MIDDELBURG. BIJ DE WERKLOOZEN. Nu kan Uw stofzuiger weder PREMIER zijn. Electro Techn. Bur. MIDDELBURG Zie onze Etalage Verwachting tot Morgenavonds Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. Hoog- en Laagwater te Vlissingea, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Zij, die zich thans per KWARTAAL op ons blad abonneer en, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VHssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bk' contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „Da Middelburgschc Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—? regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ms? Brieven" of Bevragen bureau *dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent Men wil het vaak voorstellen, alsof „de bourgeoisie" zich tegen „de arbei dersklasse" keert, omdat de eerstge- noemden in den dusgenoemden „klas senstrijd" die arbeiders er onder willen houden, hen willen uitbuiten, hen loon slaven willen doen bliiven. Dit is een van de vele vormen van be wuste misleiding, en dus van demago gie, waaraan de socialisten zich in hun pers te buiten gaan. In werkelijkheid is de toestand zoo heel, heel anders. In werkelijkheid bestdat er geen schei ding tusschen „bourgeois" en „arbei ders". In werkelijkheid is het zoo, dat behalve een heel klein stelletje in weel de zich verlustigende luiaards die men van ons óók gestolen kan krijgen! alle burgers van Nederland werken. Velen hunner, tot die „bourgeois" be- hoorende of gerekend wordende, wer ken langer en intensiever dan menig lid der onderdrukte en uitgebuite „arbei dersklasse". En omgekeerd vindt men onder hen, die door rood wèl tot de „ar beidersklasse" gerekend worden, velen, die naar maatschappelijken welstand en naar geestelijken inhoud, zonder twijfel ook tot de „bourgeois" misschien nog wel tamelijk „satisfaits" behooren. Men wil het vaak voorstellen, alsof de vele honderdduizenden socialisten en rooden („modernen") uit idealisme 't socialisme zouden voorstaan. Al weer een misleidende voorstelling al is het misschien ditmaal ten deele onbewust. Datgene wat het huidige so cialisme als kenmerkend heeft, is de eco nomische leerstelling van de wensche- lijkheid of historisch-materialistische noodzakelijkheid van de komst eener maatschappij, waarin de productiemid delen „gesocialiseerd", eigendom der gemeenschap zullen wezen. De daarop dan volgende stelling, dat dan het ide aal van een planmatige productie be reikt zal worden, laten we nu voorloopig voor wat zij, naar onze meening, is: een schim. Maar dat het specifieke kenmerk van het reformistische of liefst-evolution- naire, slechts als 't moet revolutionnaire socialisme: „de productiemiddelen aan de gemeenschap", een werkelijk ideaal zou wezen, waarvoor honderdduizenden zich waarlijk warm zouden maken dat sprookje gelooft niemand aan, die ook maar eens rustig, en onafhankelijk, nadenkt. De ware motieven zijn elders te zoe ken: in het volkomen begrijpelijke en tot op zekere en vrij groote hoogte gerecht vaardigde eigenbelang van het meeren- deel der betrokkenen. Maar dat heeft met het specifieke van 't socialisme niets te maken. Het ergste bezwaar dat wij tegen de socialisten hebben, is hun beperktheid van bKk. En het ergste verwijt dat wij tegen de leiders der socialisten hebben, is de beperktheid van blik 't onvermogen om over de muren van hun „ideologie" heen te zien. Of maar dat is nóg weer een graad erger als ze dat wèl kun nen, en doen, dan hun onwil om hun po litieke vrienden van minder breede ont wikkeling waarlijk objectief voor te lich ten. Dat is, dunkt ons, de zwakke stêe van het huidige socialisme: dat het zijn aanhangers geestelijk poogt te isoleeren. Van de wieg tot aan het graf poogt men hen in den rooden ban te houden: de voorlichting die zij krijgen is altijd rood geverfd. Het is soms stuitend hoe men de roode visie altijd maar weer kan, soms^ durft te geven; als een oprecht man in eigen pers er eens onderuit komt, dan is dat een ware verademing. Zeker: men tracht, op velerlei punten prijzenswaardig, het cultureele peil van de leden en geestverwanten der S.D. A.P. op te voeren. Wij hebben voor veel van wat in deze richting gedaan wordt, waardeering: tooneel, muziek, literatuur, cursussen en wat dies meer zij. Maar specifik-socialistisch is dit stel lig niet en waar het dit is, daar dreigt het door z'n eenzijdigheid dikwerf aan waarde in te boeten. En tenslotte: het onvermogen om den tegenstander, den andersdenkende, naar waarde te schatten. Dat is gewoon een onmogelijkheid voor den huid'gen S.D. A.P.-er. Wie niet denkt en doet als hij, is arbeidersvijandig of onwaar. Laten we dit laatste eens met een en kel voorbeeld duidelijk maken. Er zijn eenige duizenden socialisten bijeen, en een hunner groote mannen die hebben ze zonder twijfel evenveel als andere partijen komt de zaal in, waar hij met een daverende strijdzang ontvangen wordt. Dan zal een socialist daarvan zeker en met recht schrij ven, dat dat een mooi, of een grootsch moment was. Wij kunnen ons dat volko men indenken. Maar nu vindt een, naar de meening van driekwart der Nederlanders, sma delijke aanslag op ons gezag plaats: een muiterij op onze oorlogsvloot. Daartegen rijst in den boezem van heel het gezagsgetrouwe deel des Ne- derlandschen volks een sterke veront waardiging op; de oogen van velen gaan daardoor open, en zij zien, tot welke droevige gevolgen de gezagsondermij nende invloed van de socialistische of „moderne" propaganda leidt. Niet alleen dat de socialistische pers daarvan niets kan of niets wil begrijpen neen, dat wordt harerzijds onmiddel lijk gediskwalificeerd. Dat de veront waardiging over zulk een muiterij even diep, of dieper uit het hart kan ko men, als de gevoelens die een verga dering van socialisten hunnen leider de Internationale doen toezingen; dat een „Wilhelmus van Nassauwen" op een protestvergadering tegen zulke toestan den gezongen uit zeker even zuivere bronnen opwelt neen, tot die hoogte van denken kan men zich in het roode kamp niet opwerken. Dan schrijft het verkiezingsorgaan der S.D.A.P. „dat de regeerders en hun handlangers van de vlootgebeurtenissen in Indië een poli tieke rel maken"; dat „een orkaan van valsch nationalisme door de politieke or ganisaties, die de belangen der groot ondernemers vertegenwoordigen, werd aangeblazen"en meer van dat fraais. Ziet, dat is droevig, en voor het mis leide volk het betreurenswaardigste, van de roode demagogie. Eigen oordeel? Streven naar begrip van andersdenkenden? Weineen Slaat eigen menschen in den ban eener roode dialectiek, insinueer, maak de motieven van den tegenstander verdacht, stel hem schots en scheef, schrikkelijk en schun nig voor Dat is het volksbeleedigende van de roode tactiek: het volk wordt niet tot zien met eigen oogen, tot oor- deelen met eigen verstand, in staat en bekwaam geacht. En daarom zien an deren, door de wol geverfden, voor hen. Daarom worden alle geestelijke rijste brijbergen met een sausje van roode bes sensap opgediend. Dat het hun wel bekomen moge De bewonderswaardige organisatie met zijn machtige middelen zal er in sla gen nog geruimen tijd het volk in roode kluisters te slaan maar naarmate de rbeiders gezonder oordeel en breeder blik krijgen, zal het oogenblik naderen dat zij door helde Be brilleglazen, en niet meer door roode lenzen willen zien. Dat strekt ons tot troost in dagen, waarin de numerieke macht der soci alisten nog belangrijk is. EERSTE KAMER. P. -T, T. Radio. P. T. T.-begrooting. Radio praatje. De heer v. d. Hoeven (c.h.) en v. C i 11 e r s (a.r.) toonden zich tegen po litieke radio-uitzendingen; de heer IJ s- selmuiden (r.k.) vroeg niet al te sterk te bezuinigen op de binnenlandsche postbestellingen en vroeg verbetering van de dienstvoorwaarden van het per soneel; de heer de Zeeuw (s.d.) meende,, dat het Nederlandsche volk politieke voorlichting wil; ook door de radio. Hij had critiek zoowel op den filmcensuur, als op de actie van de A. V.R.O. inzake den zendtijd. De heer S m e e n g e (lib.) kwam met klachten over posttoestanden buiten de groote steden; de heer Steger (r.k.) ben'eitte vrijheid t.o.v. de radio. Minister R e y m e r brengt hulde aan de leiding van het staatsbedrijf der P. T. T. Het is onwaar dat het personeel er zoo ongunstiger aan toe is als ander overheidspersoneel. Bovendien moet er rekening worden gehouden met de be langen van het publiek. Inzake het plan- Aajes wacht hij rapport van de K.L.M. in; voor den luchtpostdienst op Indië moeten we offers over hebben; die is een primair belang, T.o.v, de radio is hij niet van stand punt veranderd. Het advies van den ra dio-raad inzake politiek uit den aether heeft hem bereikt; te zijner tijd zal het aan de Eerste zoowel als aan de Tweede Kamer worden overgelegd. Wij bezitten een schat van blijd schap, dien wij niet geheel door ons eigen geluk kunnen rechtvaardigen. Postbegrooting men. De vergadering werd a s. Dinsdag. werd z.h.s. aangeno- verdaagd tot Dan zijn in een ommezien handen, ruw en rood van huishoudelijk of welk ander werk ook, weer zacht, gaaf en blank. (ingez. Med.J Centraal crisisfonds voor land- en tuinbouw. Het wetsontwerp, dat de regeering algemeene bevoegdheden moet verlee- nen ten aanzien van maatregelen, die zij meent te moeten nemen ten behoeve van den landbouw, is thans bij de Sta- ten-Generaal ingediend. De bedoeling is een fonds in te stellen, waaruit alle cre- dieten gefinancierd moeten worden. De mogelijkheid van tijdelijke beperking van de teelt en den handel in het bin nenland en naar over de grenzen is mede daarin verwerkt. De bedoeling van de instelling van het fonds is: le. om den steun aan land- en tuin bouw zooveel mogelijk tot één geheel te maken. De voordeelen hiervan zijn: a. productiever aanwending van de beschikbare gelden door de mogelijkheid van korting bij cumulatie van steun: b. betere samenwerking van de ver schillende organen, die thans ieder voor hun eigen product opkomen; c. meer centralisatie in de leiding, waardoor gemakkelijker productierege lend kan worden opgetreden; d. inperking van het groot aantal be- heerende en adviseerende organen, die met de hun ten dienste staande appa raten veel geld kosten; 2e. Vereenvoudiging van de toestand- koming der verschillende in het leven te roepen steunmaatregelen. Na de vaststelling van deze wet kan alle steun aan land- en tuinbouw verder binnen de begrootingsgrenzen door de Regeering worden geregeld. Eenmaal per jaar wordt de begrooting van het Crisisfonds vastgesteld. Ook het Crisis-Zuivel-Fonds en het Stabilisatiefonds (Crisis-V arkenswet) worden in het Algemeen Crisisfonds op genomen. De algemeen bekende feiten, de resul taten van nadere studie, het geheele aanzien van den toestand in den land en tuinbouw doen besluiten, ten spoe digste en stelselmatig tegen de voort schrijdende ontwrichting alle beschik bare verweerkrachten in het geweer te roepen. Thans dienen de gezamenlijke krach ten en vermogens, die men in den land bouwenden stand aantreft, de grondslag te zijn van een poging om van het be drijf, zij het in kleineren omvang en met aanpassing aan de nieuwe omstandig heden, zooveel doenlijk te redden en voor een zoo groot mogelijk aantal per sonen een plaats te behouden. De Regeering vraagt daartoe in dit voorstel buitengewone bevoegdheden voor regelend, dwingend en steunend op treden. Zij is zich daarvan bewust. Of fers van vrijheid in teelt, in bewerking en verhandeling der geproduceerde goe deren zullen moeten worden gebracht door alle belanghebbenden of door ver- eenigingen en groepen en ook door indi- vidueele personen. Positieve medewerking zal, zoo niet vrijwillig geboden, door de Overheid moeten kunnen worden af gedwongen. Bij de vaststelling der steunmaatrege len en het bepalen van steunbedragen zal nauwkeurig op marktpositie en con junctuursverloop gelet worden. SCHUURMAN-QUANT. Aan een ons gezonden „antwoord aan den gep. vice-admiraal L. J, Quant en aan allen, die het door hem ingezonden open-schrijven mede hebben ondertee kend" van luitenant-generaal b.d. W. J. C. Schuurman, ontleenen wij het vol gende: Het door den vice-admiraal L. J. Quant en zijne mede-onderteekenaars ingezonden schrijven doet mij de eer aan van vrijwel alles, wat in den laat- sten tijd door liberale personen of bla den ten aanzien van het Verbond van Nationaal Herstel is gedaan in hunne oogen misdaan te mijner verantwoor ding te brengen. Gaarne aanvaard ik de eervolle taak hierop ook namens mijne mede-onderteekenaars te ant woorden. De ons ontslipte uitdrukking „eigen waan van enkele herstellers der natie", die, ik erken het, beter in de pen ware gebleven, is ons ontvallen naar aanlei ding van den inhoud van het oprichtings manifest van het Verbond voor Natio naal Herstel, dat den indruk wekt, als zou men in staat zijn door slechts tot 't Verbond toe te treden, een einde te ma ken aan de zoo talrijke en gecompliceer de moeilijkheden, waarmede ons land heeft te strijden en welke moeilijkheden voor zooverre zij op economische gebied liggen, bijna alle van internationalen aard zijn. „Bewuste misleiding" zal weliswaar niemand zoeken bij eene partij, aan welks hoofd een figuur als de generaal Snijders staat, maar toch heeft „mislei ding door politieke onervarenheid" plaats en wel door het aan het hoofd der candidatenlijst voor de Tweede Kamer plaatsen van een „stelcandidaat". Het is toch nu eenmaal een feit, dat talrijke politiek ongeschoolden stemmen op een als zoodanig vooruitgeschoven figuur, zonder acht te slaan op de verklaring dat deze geen zitting zal nemen. Daarom wordt deze handelwijze dan ook vrijwel algemeen veroordeeld. In de tweede plaats heeft het manifest misleidend gewerkt, omdat daarin van geen Kamercandidatuur werd gespro ken, doch wel met nadruk werd ver klaard, dat het verbond geen nieuwe partij zou worden, doch zich zou „ver heffen" boven 'elke huidige politieke partij-formatie. Daarom hebben talrijke goede Neder landers bewijzen van instemming en geld gezonden; bitter waren zij teleur gesteld toen het tegenovergestelde tot hen doordrong. Want wanneer men heeft eene; orga nisatie met bestuur en leden, welke zich voorstelt een bepaald politiek program ma ten uitvoer te brengen en daartoe o.m. streeft naar vertegenwoordiging in de Tweede Kamer, dan i s deze or ganisatie een politieke partij, ook al ver klaart zij honderd maal zulks niet te willen wezen. Ja, wanneer de Generaal Snijders in een werkelijk onpolitiek verbond een groot aantal warme Vaderlanders had vereenigd, en hen het parool had gege ven uit te gaan tot de politieke partij, welke hen het naaste stond om daarin met kracht te pleiten voor de verwe zenlijking van het door hem opgestelde program, dan was hij de nationale figuur gebleven, die hij was, dan was zijn Ver bond Nationaal gebleven, en zou een ieder zich daartoe aangetrokken kun nen gevoelen. Thans is hij van zijn voetstuk afge daald en werkt hij mede aan de door hem ongewilde verdere politieke ver snippering van ons volk. )CïtflOC»C<S9SBC£ DE WETHOUDERSVACATURE. Wat nn? De heer W. A. den Hollander, die Woensdag j.l. tot wethouder alhier is gekozen en die toen de beslissing in be raad hield, heeft heden aan den waar- nemenden burgemeester gemeld, dat hij de benoeming niet kan aannemen, In verband met het bovenstaande is tegen Woensdag a.s., des namiddags twee uur, een Raadsvergadering uitge schreven, waarin opnieuw een wethou der benoemd zal moeten worden, Donderdagavond hield de heer H. P. Staal, directeur der Arbeidsbeurs, voor de werkloozen in het ontspanningslokaal een lezing met lichtbeelden over „De bij WERKT STEEDS PREMIER (Ingez. Med.) Middelburg 25-IH-'33 Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 12.4 °C; (55 °F)j laagste 1.7 °C (35 °F), Heden 9 h: 4.6 °C; 12 h: 10.6 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 775 mm; laagste 773 mm. Hoogste barometerstand 778.9 mm te Danzig; laagste 747.2 mm te Vardoe. Zon op: 5 h 53; onder 18 h 20. Licht op: 18 h 50. Maan op: 5 h 33; onder: 17 h 53. Zondag 26 Maart. Zon op: 5 h 51; on der 18 h 22. Licht op: 18 h 52. Maan op 5 h 43; onder 19 h 08; V.M.: 26 Maart. Maart. Hoogwater. Laagwater. Za. 25 1.01 13.28 7.32 19.39 Zo. 26 1.32 13.59 8.09 20.10 Ma. 27 2.01 14.24 8.40 20.38 Hoog- en Laagwater te Wemeidmge Maart. Hoogwater. Laagwater, Za. 25 2.52 15.14 8.32 20.48 Zo. 26 3.27 15.50 9.05 21.17 Ma. 27 4.00 16.19 9.34 21.45 uaauBMx droogmaking van de Zuiderzee". Op een overduidelijke wijze, die goed bewees, dat de spreker volkomen met het onder werp op de hoogte was, werd aange toond, hoe de verschillende werkwijzen bij het kolossale werk elkander opvolg den. En de vertoonde lichtbeelden, die uitmuntten door duidelijkheid, gaven den aanwezigen een kijk op het geheel. Ook werkten dien avond aan de ont wikkelende ontspanning der werkloozen mede, de leden van Cresendo, onder leiding van hun directeur den heer, de Graaf. Vóór, in de pauze en na de le zing van den heer Staal gaf deze ver eeniging eenige goede muzieknummers te hooren. Na afloop bracht de heer P. M. Wol- ters, voorzitter van de Ontspannings commissie, een hartelijk dankwoord uit aan degenen, die medegewerkt hadden ook dezen avond tot een zeer geslaag den avond te maken. A.s. Donderdag zal de heer J. P- van Bel een lezing houden over „De Sport". Op verzoek wijzen wij op de adverten tie in ons nummer van gisteren, over de lezing van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, waarin de heer dr. J. A. Nederbragt, chef van economische za ken aan het departement van buiten- landsche zaken Donderdagavond zal spreken. Het zal zeker van dezen ter zake kundige een belangrijke lezing kun nen zijn. HULST. In de Vrijdag gehouden raads zitting werd benoemd tot wethouder de heer Hon. Verwilghen, met 6 stemmen tegen 5 op den heer J. A. v. Lierop.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1