=2* GOESCHE COURANT^ STATEN-GENERAAL BINNENLAND. ZEELAND. ON0ERWMS. LEDER EN VLOOT. WERKHANDEN PPMOL KUNST EN WETENSCHAP. gratis. goes. vlissingen. walcheren. zeeuwsm-vlmidcrei w.b, WEER EN WIND. LANDBOUW. MIDDELBURG. NUMMER 69. TWEE BLADEN. WOENSDAG 22 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschc Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. Biel „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rs nt" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. Zij, die zich thans per KWARTAAL op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I April a,s. verschijnende nummers 'EERSTE KAMER. Bejgrooting van Buitenlandsche Zaken, Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken. Minister Beelaerts van Blok land begint met een donker gekleurde beschouwing van den toestand van Europa, waar het vrije ruilverkeer thans geheel onmogelijk is geworden. Afge keurd moet worden, dat men uit de te kortkomingen van den Volkenbond haar nutteloosheid afleidt. Men moet ook niet meenen, dat de beteekenis van Genève grooter zou zijn, indien de dele gaties anders waren samengesteld. De afgevaardigden behooren slechts de meening van hun regeering te vertegen woordigen. Dit geldt ook voor Neder land, en klachten over de samenstelling van onze delegatie zijn ongegrond, in het bijzonder die over het ontbreken van ontwapenaars. Aan de Nederlandsche delegatie heeft het geringe resultaat der ontwapeningsconferentie zeker 'niet ge legen; daarvoor was een algemeene ver mindering van de bewapening een goed van te veel waarde geacht. De Nederlandsche regeering kan zich in groote lijnen met het Britsche ont wapeningsvoorstel vereenigen, al acht hij het toekennen van slechts 25,000 man aan Nederland een inelegantie. Er is geen sprake geweest, dat Nederland een stap heeft gedaan bij de bespreking der acht mogendheden, gelijk de heer van Embden meent. De verhouding tot België, De technische uitwerking van het Fransch-Belgisch militair accoord is te Genève niet geregisreerd. Of die onlangs is gewijzigd, weet hij niet officieel. On derhandelingen met België over her ziening tractaafc 1839 zijn niet hervat. Een volgende regeering, moet hier vrij staan. Wel wordt met de Belgische re geering samengewerkt, beter dan sinds eenige jaren het geval was. Onze ver houding tot België is dan ook van de meest vriendschappelijken aard. Handelsverkeer met Duitschland. Fen aanzien van ons handelsverkeer met Duitschland zegt de minister nog, dat de houding der Duitsche regeering nopens oiis ruilverkeer onze regeering groote zorg baart. Hij hoopt, dat in Duitschland het gezond verstand zal zegevieren. De begrooting wordt .h.st. aange nomen, evenals de begrooting van Koloniën.' Aan de orde is de begroofing van Economische Zaken en Arbeid. De heer W esterdijk (v.b.) zou dezen minister gaarne behouden als crisis-minister. Hij klaagt over gebrek aan leiding bij den afzet van aardappelmeel en stroo- Warton, De regeering make een eind aan misstanden op het gebied van de export. Een premie van 25 'cent per 5:onsumptie-aar'dappelen is totaal onvoldoende. Spr. vraagt naar de plan nen der regeering met betrekking tot ae veehouderij. KONINGIN EMMA EN DE EMMABLOEM-COLLECTE Op verzoek van den voorzitter van de Nederlandsche Centrale Vereenigint? tot Bestrijding der Tuberculose, werd de Koningin-Moeder bereid gevonden om de navolgende aanbeveling te verstrek ken ten bate van de aanstaande „Emma- bloem collecte": Daar Rijk, provincie en gemeente he laas genoodzaakt zijn, den steun aan de tuberculose-bestrijding te verminderen en ook zeer vele particulieren hunne contributies hebben moeten beperken, dreigt deze zoo noodzakelijke arbeid te worden verlamd. Dit groote gevaar kan alleen voorko mt» worden door eendrachtige samen- werkmg van geheel ons volk. De Emmabloem-collecte stelt een ieder in de gelegenheid, hiervoor een offer te brengen en ook de kleine en allerkleinste gaven zullen er toe bijdra gen, den nood en het leed der tubercu loselijders te helpen lenigen. Moge mijn innige wensch worden ver vuld, dat deze collecte door een groote opbrengst uwe vereeniging steune in het volbrengen van uwen moeilijken, zegen rijk en arbeid. DE ZOMERTIJD. Op de vraag van den heer Braat be treffende den langeren duur van den zomertijd in 1933 vergeleken met dien in het voorgaande jaar heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat bij het bepalen van ingang en einde van den zomertijd voor het jaar 1933 gelijk gebruikelijk, rekening is gehouden eener- zijds met den datum van invoering van de nieuwe jaardienstregeling der spoor wegen en anderzijds met het tijdstip waarop naburige landen weder over gaan tot den normalen tijd. Dit bracht mede, dat in 1933 de duur van den zomertijd langer is, dan het vorig jaar, toen deze duur, in verband met vallen van Pinksteren op 15 Mei, bijzonder kort was. Naar het C. B. verneemt heeft mr. dr. W. M. Westerman eervol ontslag ge vraagd als referendaris ter gemeente secretarie van Den Haag, zulks in ver band met het feit, dat B. en W. hem naar aanleiding van de aanvaarding van een Kamercandidatuur voor het Ver bond van Nationaal Herstel, van de func tie van chef van het kabinet van den burgemeester hebben ontheven. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bioscoopbond heeft mede gedeeld aan de N.V; Ufa Filmmaat schappij dat de vertooning van de film „Morgenrot" in de op Vrijdag a.s. aan vangende nieuwe vertooningsweek te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotter dam niet geprolongeerd mag worden en dat de film voorloopig niet verder in ons land in roulatie mag worden ge bracht. Motief voor deze stopzetting is de bedreiging van de algemeene be langen en de waardigheid van het Ne- derlandsch bioscoopbedrijf, als de bio scoop het middelpunt wordt van poli tieke agitatie. Met alle respect In Rotterdam verschijnen vele dag bladen van velerlei richting. Eén daar van neemt het met de persvrijheid toch wel wat erg ruim, dunkt ons. We zullen het ditmaal vriendelijksheids- en col- legialiteitshalve niet bij name noemen, ook al omdat we willen aannemen, dat geen booze bedoelingen voorzaten; dat niet de heusche satan maar slechts het zetfoutenduiveltje hier aan het werk is weest. Maar toch is het wèl erg, de leden van den Middelburgschen ge meenteraad op één lijn te stellen met de dieren des velds.... Want luidde niet een bericht in dat blad, van Dins dag 21 Maart, Derde blad, pagina 5, kolom 3, middenin aldus: „MIDDELBURG. Bij de benoeming van een veehouder op 31 Dec. j.l. verklaarde de heer M. H. Boasson (v.d.) de benoeming aan te nemen"etc. Waarde Rotterdamsche collega, wij erkennen uw recht om over de vroed schap van Zeelands hoofdstad te den ken en te schrijven, wat ge meent dat geboden is. Maar zou een pietsie meer respect ook mogelijk zijn? Of een iet wat nauwgezetter corrector? Maatregelen tegen plakken en schilderen. Een aanvulling van de algemeene politieverordening is hetgeen de heer Jeronimus in een schriftelijk voorstel bij den raad heeft ingediend en wel om aan art. 19 het volgende toe te voegen: o. Het is verboden met teer, krijt, kalk of eenige andere kleur of verfstof, een of meer afbeeldingen, letters, cijfers of teekens aan te brengen: a. op den openbaren weg, b. op een aan of op den openbaren weg, of het openbaar water staande boom, paal, deur, kade of an dere muur, leuning, hek, helling, schut ting of ander voorwerp. Het onder a. vermeld verbod is niet van toepassing, voor zooverre gehan- Al het goede in de wereld is Gods werk, ook als de mensch het doet. deld wordt krachtens door B. en W. verleende algemeene of bijzondere ont heffing. Het onder b. vermeld verbod is niet van toepassing, voor zooverre door den rechthebbende tot het aanbrengen van afbeeldingen, letters, cijfers of tee kens op of aan zijn goed toestemming is verleend, of het aanbrengen dotor den rechthebbende zelf geschiedt. p. Het is verboden tusschen 11 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags op den openbaren weg of het openbaar water te vervoeren of bij zich te heb ben eenig aanplakbiljet, eenig plakmid del, eenig plakgereedschap, teer, krijt, kalk of eenige andere kleur ojf verfstof. Dit verbod is niet van toepassing, voorzooverre gehandeld wordt krach tens door B. en W. verleende algemeene of bijzondere ontheffing, of wanneer aan nemelijk is, dat deze voorwerpen of stoffen niet zijn gebezigd, noch bestemd voor handelingen, welke ingevolge het bepaalde bij art. 19 0 p zijn verboden. Deze verordening zal Worden afge kondigd onmiddellijk nadat zij is vast gesteld. Ter toelichting voegt de heer Jeroni mus hieraan toe, dat de strekking de zer wijziging voldoende blijkt uit den tekst, welke is overeenkomstig een door de gemeente Schiedam vastgestelde ver ordening. Veertig jaar in dienst. Even is er hedenmorgen vroeg op het kantoor van de expeditie-onderneming Van Gend Loos alhier met het werk getraineerd. Het gold het veertig-jarig jubileum van den heer L. M. J. Jellema, die op 22 Maart 1893 in dienst trad en die nu hedenmorgen op het kantoor is ontvangen in tegenwoordigheid van het geheele personeel. De directeur van het kantoor Middel burg heeft daarbij den jubilaris toege sproken en doen uitkomen hoe zijn toe wijding zoowel hier als ook bij het hoofdkantoor wordt gewaardeerd. Bloe men waren een nader bewijs daarvan. Het personeel bleef ook niet achter en bood den heer Jellema een souve- nier aan, terwijl het verder voor hem heden „vrijaf" was. Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. Charley Chaplins laatste film {creatie zoo men wil) City Lights werd gister avond in den Schouwburg voor het In stituut voor Arbeiders Ontwikkeling, gistermiddag voor werkloozen, vertoond. Beide keeren waren er vele belangstel lenden. Charley met bolhoedje, schunnige kleedage, en het beroemde stokje (stel lig later een filmmuseum;-„nummer"!) 't deed goed dezen ultra-comicus uit de zwijgende periode nog eens te zien! Ook in City Lights destijds bij voorstellingen elders uitvoerig besproken, is 'hij de langs straten en wegen slingerende fa- taust dien het lot steeds tot de grens van het ongeluk en van het geluk voert. Na City Lights, nu al weer eenige jaren oud, hoorden we van Charley weinig meer. Vermag zijn kunst geen concessie aan de sprekende? Concert „Kunstvrienden". Het concert, gisteravond door de Mondharmonicavereeniging „Kunstvrien den" in de „Prins van Oranje" gegeven, trok ditmaal weinig belangstelling, het geen temeer opviel, omdat deze vereeni ging, over het algemeen, niet over ge brek aan publiek te klagen heeft. Het programma bestond uit negen nummers voor de vereeniging zelf, en acht, uitgevoerd door de Goesche Ac cordeon Jasz-Players. „Kunstvrienden" gaf ditmaal grooten- deels nieuw ingestudeerde en opende goed en vlot met den marsch „Le Défilé du Regiment". „Donauwellen", van Wa- norici, deed in sommige deelen wat zwaar aan, leek hier en daar meer den enkelen toon te vragen. „Hochzeitzug in Liliput" was als geheel weer beter, mooi er van toon. In „Salut aux Drapeau", v. Wolf, misten wij voldoende diepte, ble ven vooral de zwaardere partijen te vlak. Na de pauze bracht „Kunstvrienden met eenige andere goed uitgevoerde nummers, ook „De Klokkenwinkel" ten gehoore. Dit moeilijke, teere nummer, had bij het publiek groot succes, er inderdaad werd het vrij vlot weergege ven, maar critisch beschouwd, kan, het geen men gaf, alleen nog als goede goeden grondslag beschouwd worden. Over het geheel moet de toon nóg zui verder, de weergave, vooral van het eerste deel, nóg luchtiger zijn, wil men de juiste sfeer weergeven. „Kunstvrien den" zal er bij nauwgezet doorgevoerde studie, ongetwijfeld nog meer uit weten te halen. Hetgeen de accordeon-players gaven was dooreen genomen zeer goed. We denken daarbij vooral aan „Liebe war es Nie", van Markush en „Lustspiel-ouver- ture van Keler Bela. Zeer mooi was ook „Hawaiian Dreams" van Marple, al had dit laatste nog iets teerder, sleepender moeten zijn. Tenslotte nog een pluimpje voor het goede slagwerk en de opmerking, dat „Kunstvrienden" en haar directeur, dhr. P. B. van Sprang, met voldoening op het gegevene kunnen terugzien, want al kan hier en daar meer bereikt worden, het was ook een nogal zwaar programma! Bondsdagen van het Ned. Jongelingsverbond. Het eere-comité, dat gevormd is in verband met de in het Grand-Hotel Britannia alhier op 24 en 25 Mei te houden Bondsdagen van het Ned. Jon gelingsverbond, bestaat uit de heeren: Jhr, mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin tte Middel burg, voorzitter; mr. J. H. Bybau, rech ter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg; J. A. Dominicus te Wemel- dinge; ds. M, van Empel te Middelburg; M. Fernhout, burgemeester van Middel burg; ds. J. S. Hartjes te Vlissingen; ds. J, H. Homburg te Goes; J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen; J. H Klarenbeek te Middelburg; ds, A. T. W, de Kluis te Vlissingen; M. Laernoes te Vlissingen; W. de Ridder te Vlissingen; F. van de Velde te Vlissingen; C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlis singen. WESTKAPELLE. Donderdag a.s., des namiddags 7 uur houdt de Raad dezer gemeente een openbare vergadering. Punten ter behandeling: Ingekomen stukken; vaststelling kohier baatbelas ting dienstjaar 1933; verzoek t>errein op het gemeentevroon in gebruik af te staan voor voetbal; wijziging begrooting Burgerlijk Armbestuur, dienst 1932; kasgeldleening; wijziging verordening op de heffing van keurloonen; wijziging gemeente-oegrooting, dienst 1933; ver zoek van L. Roelse om vergunning voor het aanleggen van een radio-distributie- dienst in de gemeente Westkapelle. A ARDENBURG. Maandagavond voer de de tooneelclub A. K. C. voor hare leden op, het tooneelstuk „Mijn naam is Lehman". De zaal was flink bezet, en de spe lers, die goed in hun rol waren, verdie nen allen lof voor hun spel. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Eindhoven (hoofd P. Swart) is benoemd mej. M. A. van Mel- le te Goes. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de volgende plaatsin gen gelast: de luitenant ter zee 2e kl. C. ter Poorten bij de onderzeedienst- kazerne te Willemsoord; de luitenant ter zee 2e kl. E. C, J. v. d. Horst a.b. Hr Ms Wachtschip te Willemsoord en de luite nant t. z. 2e kl. A. van Miert, a.b. Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; de luitenant ter zee le kl. P. J. G. Kuijer, bij de onderzeedienstkazerne te Wil lemsoord. De sergeant-telegrafist G. A. J. Erkens is verplaatst van het wachtschip te Willemsoord naar het walstation en de sergeant-telegrafist P. J. H. Nelissen van de kazerne te Amsterdam naar de Hydrograaf. Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau in aanbouw op de Kon. Mij. De Schelde zal 6 April in dienst worden gesteld. Middelburk 22-HI-'33 Dinsdag: hoog ste lucht temperatuur 10.6 °C,* (51 °F); laagste 4.5 °C (40 °F). Heden 9 h: 6.2 °C 12 °C. Geen regen of neerslag. Hoog ste barometerstand 777 mm; laagste 775 mm. Hoogste barometerstand 777.5 mm te Munchen; laagste 743.4 mm te Isafjord. Verwachting tot Morgenavond: Matige Z.O. wind, licht tot halt be wolkt, droog weer, iets zachter. 0 Zon op: 6 h 01; onder 18 h 15. Licht op: 18 h 45, Maan op: 4 h 59; onder: 13 h 52. N.M.: 26 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 22 11.08 23.38 4.58 17.33 Do. 23 12.07 6.04 18.24 Vr. 24 0.23 12.51 6.50 19.05 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 22 0.00 12.36 5.56 18.35 Do. 23 1.12 13.45 7.04 19.32 Vr. 24 2.09 14.33 7.51 20.15 zijn leelijk en iedereen ziet ze. Als Uw handen ruw, rood of stuk zijn, dan worden ze weer vlug gaaf, zacht en blank met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth.en Drogisten. (Ingez. Med.) E. Temple Thurston, f De Engelsche romanschrijver E. Tem ple Thurston is te Londen overleden. Hij is vooral bekend geworden door zijn „City of Beautiful Nonsense", dat ook in het Nederlandsch werd vertaald als „De Stad der Verbeelding". COOP. MELKINRICHTING „WALCHEREN." Dinsdagmiddag had in de sociëteit St. Joris te Middelburg de alge meene vergadering plaats van de Coöp. Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" onder voorzitterschap van den heer S. Simonse te St. Laurens. In zijn openingswoord wijdde spre ker breedvoerig uit over de crisis, wel ke zich thans over de geheel lengte der veehouderij heeft uitgestort. Spreker bracht dank aan diegenen, die zich. alle moeite getroosten de veehouders te steunen in den benarden toestand. Ook voor het bedrijf treden in zulke tijden moeilijkheden op, desniettemin kan men over het jaar 1932 weer tevreden zijn. Nadat de notulen der vorige alge meene vergadering onveranderd waren goedgekeurd, volgden mededeelingen omtrent de uitbreiding der fabriek met een poederinstallatie over de werking der Walchersche melkfederatie en de daarbij te treffen maatregelen. De rekening en verantwoording, wél ke sluit met een voordeelig saldo van 12.500.keurde de vergadering goed. Het saldo zal worden bestemd voor af schrijvingen en bijschrijvingen reserve. Aan het jaarverslag ontleenen wij de volgende gegevens. Verkocht zijn 2.105.372)4 liter melk, 45.380 heele en 56.794 halve flesschen gepasteuriseerde melk, 111.346 flesschen karnemelksche gortpap, 10055% liters slagroom, 7656 flesschen yoghurt, 103.569% K.G. boter, 21096 kazen van verschillenden vorm en vetgehalte en 7313 flesschen volle melk fosco. De totale waa-de hiervan was betaald werd 253.560.93%. Ontvangen werden 5.212.536 liters

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1