BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. van bihSü&g. LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. REHENBD NIEUWS. RECHTZAKEN. HANDEL El NIJVERHEID. 'Wpftip Qprfeponperd I AMSTERDAM, 21 Maart. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 82%82%. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 97%—97%. O. Indië 23 100-6 72%—71%. O. Indië 16 1000-5 97%—97%. O. Indië 26 1000-4% 92%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 7979. Duitschl. 100-7 61—61%. Duitschl. 30 1000-5 52%—53%. Amsterdam 1933-5 100100. 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4% 9QM—90%. Utrecht, prov. 1929-4% 102—Toi%. waar men eveneens groepen vond, zoo als de „christelijke vrienden" en de groepen om da Costa en Capadoze, waar men door Bijbellezen en gebed elkaar sterkte in het geloof. Bij de Oxford- beweging van onzen tijd spreekt men van piëtisme, van methodisme, terwijl anderen er een nieuw réveil in zien. Bij deze beweging staat Buchmann, een predikant van Zwitsersche afkomst, die in Amerika en Engeland gewerkt heeft, in het middelpunt. In de „house- parties" wil men letten op de „leiding van God, luisteren naar Zijn stem en door Woord en Geest geleid, elkander vinden en sterken. Door te getuigen uit eigen leven, eigen zonde te beleiden, maar ook van de kracht der genade te spreken, sterkt men elkaar. Er gaat een groote kracht van de samenkomsten uit: velen zijn omgezet uit een leven zonder God tot een bewust leven in Zijn gemeenschap; uit dorre kerkelijk heid zonder meer tot een warm, per soonlijk geloofsleven. Vele voorbeelden zijn daarvan te noemen; ook b.v. in Zuid-Afrika werkt deze beweging tot zegen van velen. Intusschen zijn er stel lig gevaren in deze richting. En spr. meent, dat de zegen van deze bewe ging enkel vastgehouden kan worden en doorwerken kan, wanneer met die gevaren rekening wordt gehouden. Als geva-en noemt spr., dat bij getuigen de mensch hetzij de zondige, hetzij de verloste mensch in het middelpunt zal komen te staan; dat men als groep zich zal verheffen boven anderen enz. Maar wanneer men die gevaren ziet en vermijdt, dan zal er verwakkering en verlevendiging ook van deze beweging kunnen uitgaan. Spr. herinnert aan het vizioen van Ezechiël:- de stroom uit het heiligdom, eerst klein en nietig, maar bij 't voo-tgaan krachtiger wordend. En als de stroom uit 't heiligdom in de doode zee valt, dan worden de wateren ge zond. Ds A. Trouw, voorganger bij de Vereeniging van Vrijz, Herv. te Haar lem, die onlangs het beroep van de afd. 's-GravenhageScheveningen der Ver eeniging van Vrijz. Hervormden heeft aangenomen, is voornemens op Zondag 28 Mei zich aan zijn nieuwe gemeente te verbinden en alsdan zijn intreerede te houden. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 106%106% C Rott. Bankver. 81 A Twentsche Bank 90— A Pref. Jurgens A 9494% A De Schelde N.B. 3939% A Ver. Papf. v. Gelder 52%—52% C Am. Car Foundry 8%8% C Am. Smelt Ref. 16%15% Farbenind. I.G. 94%95% U. States St. C. 31%—30% North Am. Cy. 23%21% Born. Sum. H.M. 140%140% Ned. Wol Mij. 55%—55% Singkep Tin M. 8079 J. C, Japan Ln. 35 Rotterd. Lloyd 48- S. M. Nederland 50%48%. Amst. Thee C.M. 31% Houth. Alberts 2726%. Baltimore Ohio 11%11%. bereiden, en zij wekt nu alle belangstel lenden tot medewerking op. In de eerste plaats door de uitgave tot stand te helpen brengen, bij H. D. Tjeenk Willink Zoon te Haarlem, van den 2den bundel „Herinneringen", waarvan de 10 in 1928 met veel waardeering door publiek en pers ontvangen is. De heer K. J L. Alberdingk Thijm (Bodewijk van Deyssel) heeft toegezegd, als eerevoor- zPter der Huldigingscommissie de jubi- laresse het 10 exemplaar van haar nieuwe boek aan te bieden. Tot een be perkt aantal worden genummerde prachtexemplaren beschikbaar gesteld, van de handteekening der schrijfster voorzien. Voorts door een feestelijke bijeen komst, waar gelukwenschen kunnen worden aangeboden en een album met handteekeningen overhandigd wordt. Deze zal plaats hebben op Maandagmid dag 10 April van 35 uur in Restaurant Hildebrand bij de Dreef te Haarlem (tramlijn I). Benoemd tot onderwijzeres aan de Bijz. School te Krimpen a.d. Yssel, mej, A. J. Brakman van Groede, thans tij delijk onderwijzeres te Bussum. Bevorderd aan de Universiteit te Leiden tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld: The bronzes of nalenda and Hindu- Javanese art. de heer A. J. Bernet Kempers. Oud-Inspecteur Generaal H. J. de Groot. Naar vernomen wordt heeft de oud inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs de heer H, J. d. Groot met ingang van 1 April a.s. eervol ont slag verzocht als voorzitter van het Al gemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en Op voedingswezen. De heer De Groot, die 1 April a.s. den 75-jarigen leeftijd bereikt heeft van de instelling van bovengenoemd college in 1903 af, onafgebroken daarin zitting gehad, terwijl hij sinds 1927 het voorzit terschap bekleedt. is te Haarlem H. Meijnema, Maandagmiddag overleden pastoor, P te Amstelveen. Pastoor Pieter H.' Meijnema was van Augs. 1904 tot 1906 kapelaan te Kwa- dendamme. Geref. Kerken. Ds. K. Sietsma te Eindhoven is be roepen te Groningen. A Southern Rlw. 7"7. Uuion Pac. Rr. 79%—78%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Koloniale Bank 63%65. A N.I. Hbk. 1000 54—54%. C Ned. H. M. 1000 60%—60%. A Alg. Kunstz. IJ. 29%—29%. A v. Berkels Pat. 16%16%. C Calvé-Delft 5857%. A C. Suiker Mpij. 20—20%. A Int. Viscose 18%- A Ned. Ford A.M. 108%—109-109%, A Philips Gem. B. 114-113-115%. C Unilever 100%-98-97%. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Bethlehem St. 14%14-14. A A.N.I.E.MNB 195—195 C A. Gas en El. Cv 1%1%. C A, Cities Serv. Cy 32%. A Kon. Petr. Mpij 145%—144%-45%. C Contin Oil Cy 5%5%. C Shell Union O.C. 4%—4%-4%. A Hell, Amerik. Lijn 3 A K.N. Stoomb. Mij. 12% A Ned. Scheepv. U. 49%49% A H.V. Amsterdam 186185%-86% A Java Cuit. Mij. 124%—124% A N.I. Suiker U. 81%—80% A Poerworedjo S.O. 64% A Deli Batavia 151147%-49 C Deli Mij. 1000 125%—122% A Senembah 137—136% C Chicago M lw. 1%1% A Amst. Rubb. C. 54%—55%-54% A Deli-Bat. Rubb. 20%21 A Hessa Rubber 22%22% A Serbadjadi S.R. 16%16% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York iSüuffti} t iik.nuiwti.v. k wil -Obl.markt— - - A .r'l Industrie O „CV, i 20 Mrt. 8.53 21 Mrt. 8.49 MARKT 59.00 59.06 9.74 9.74% 34.64 34.63 47.97 47.86 38.10 38.10 2.47% 2.48% maatregelen voor steun in voorberei ding zijn, zoo mocht blijken, dat hulp onontbeerlijk is. Men stelde dit ten zeerste op prijs. Prof. dr. L. de Blieck hield daarna een inleiding over de verlammingsziek te der hoenders. Op het einde van de vergadering sprak de heer Huizinga. De woorden van den heer van Lan- schot in de Eerste Kamer waarbij deze ongeveer zeide, dat de ontstemming die onder ons vo.k bestaat over de uit- D v i u voermoeilijkheden tengevolge van de Maandag m het Roode Kruisz,ekenhuis laatste maatregelen van Duitschland *e D,e "Haag overleden de heer D. de Ronde B-esser, gep. generaal majoor der wilden vormen, zich te verzamelen. De regeering wil de eenheid van den geest en den wil der Duitsche natie her stellen, en een ware gemeenschap op bouwen uit de Duitsche stammen, de standen, de beroepen en de voormalige k'assen. Tegenover de. wereld zullen wij echter de eens gebrachte offers van den oorlog afmeten en oprechte vrienden zijn van een vrede die eindelijk de won den zal heelen, waaronder allen lijden. In den ouderdom van 82 jaar is Rubber Koninkl. is overgegaan in verontwaardiging en verbittering, geven naar spreker's mee ning een juist beeld van wat leeft on der onze bevolking. Slachting en verduurzaming van 200.000 melkgevende koeien. De centrale landbouworganisaties en de Algemeene Zuivelbond zijn, volgens het „Hbld." tot de slotsom gekomen, dat het noodzakelijk is, om op korten ter mijn 200.000 kennelijk drachtige of pas gekalfd hebbende koeien uit de markt te nemen en te slachten. Wat betreft de bestemming van het vleesch (50 a 60 millioen kilo), heerscht nog geen vol doende eenstemmigheid; er gaan echter vele stemmen op, om het te verduurza men. De kosten zouden moeten worden ge dekt uit de opbrengst van den accijns op het in het binnenland geconsumeer de rundvleesch. De regeling zou dan bo vendien gepaard moeten gaan met een verplichte beperking der fokkerij. De regeering heeft het plan reeds in ern stige overweging; wellicht, dat men in 't ministerie antwoord op de vragen van 't Tweede Kamerlid dr Lovink meer de finitiefs over een en ander zal kunnen vernemen. Onze rundveestapel is ongeveer 2.352.000 stuks sterk, waarvan ruim de helft melkvee. De beperking met 200.000 stuks zou dus neerkomen op ongeveer 15 pet. van het aantal melkgevende koeien (200.000 van de 1.300.000). Wij ontvingen de met vele fraaie foto's naar het origineel verlichte catalo gus van de collectie gravures en tee- keningen waarvan de verkooping van 21 tot en met 23 Maart in A. J. van Huffels Antiquariaat te Utrecht plaats heeft. Hierbij zijn verscheidene portretten van vorsten en vorstinnen uit het Huis van Oranje Nassau. Vclksdanscursus te Oosterbeek, Met Paschen heeft te Oosterbeek 'n volksdanscursus plaats. De belangstelling uit Engeland voor dezen cursus is groot, zoodat voor Ne- derlandsche volksdansers-beginners zoo wel als gevorderden gelegenheid be staat in verschillende klassen samen met de Engelschen onderricht te krijgen. Behalve de contradansen zullen ook zwaard- en morrisdansen, die tot in de 17e eeuw ook in Nederland werden be oefend worden onderwezen in mannen- en jongensklassen. Geertruida Carelsen. Een aantal vrienden van Amy Geer truida de Leeuw, bij de tallooze lezers van haar artikelen en boeken bekend en geëerd als Geertruida Carelsen, heeft zich onder voorzitterschap van dr. Jac. P. Thijsse vereenigd, om deze begaafde en sympathieke vrouw, als mensch en als schrijfster, op haar 90sten verjaar dag, 10 April a.s., 'n waardige hulde te De nood der pluimveehouders. De Nederl. Federatie van Vereeni- gingen van bedrijfspluimveehouders ver gaderde dezer dagen te Utrecht, Ook de heer ir. D. S. Huizinga, hoofd van den Binnenlandschen Landbouw- voorlichtingsdienst woonde de vergade ring bij. Uit den aard der zaak stond deze vergadering in het teeken van de zeer onzekere omstandigheden, waarin de pluimveehouders thans verkeeren. Plaatsing van alle eieren in het binnen land wordt bij den tegenwoordigen om vang van den kippenstapel niet moge' lijk geacht. Per hoofd en per jaar zou den dan 150 stuks eieren meer gegeten moeten worden dan thans. Dit is niet bereikbaar, zelfs niet met de meest in tensieve propaganda. De lage prijs der eieren in het vorige jaar heeft deze reeds tot e envolksvoedsel gemaakt. Echter moet in aanmerking genomen worden, dat ook vleesch- en zuivelpro ducten thans zeer goedkoop zijn. Bij alle ontmoediging liet de verga ring toch niet alle hoop varen. De de finitieve officieele onderhandelingen over een nieuw douaneverdrag moeten nog beginnen. Mocht het niet gelukken Duitschland tot inzicht te brengen, dat men de wa ren moet kunnen afzetten, dan zou het parool moeten worden: „Geen waren meer betrekken uit Duitschland".. Van Duitsche zijde wordt er steeds op gewezen, dat onze eierinvoer in 1932 aanmerke'ijk grooter is dan in 1931 en de daaraan voorafgaande jaren en dat Duitschland toch bezwaarlijk alle eie ren kan opnemen, die voorheen naar Engeland werden geëxporteerd. Dit is een argument waarmee rekening kan worden gehouden, doch er moet aan worden vastgehouden, dat onze norma le invoer tegen een billijk tarief wordt toegelaten. De regeering heeft aangekondigd dat MIDDELBURG. Hedenochtend ontving het Garnizoen alhier het officieele bericht, dat het ge- beele 14e reg. infanterie in Bergen op Zoom geplaatst zal worden. De moge lijkheid van gedeeltelijke overplaatsing naar Breda is hiermede van de baan. DE DIEFSTAL BIJ Dr. PHILIPS. De Haagsche rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen den gewezen schoenmakersbediende A. M., die te zamen met den gewezen huisknecht D. in Juli van het vorig jaar ten huize van dr. Phi ips aan de Van Hogenhoucklaan te Den Haag inbraak pleegde, waar bij o.a. een groot aantal juweelen en andere sieraden werden ontvreemd. De rechtbank verklaarde verdachte schuldig aan medeplichtigheid aan dief stal en aan heling, en zij veroordeelde hem tot anderhalf gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden voorarrest. DE PLECHTIGHEID TE POTSDAM. De auto van den rijkspresident arri veerde precies op tijd voor de Garni zoenskerk, onder geweldige ovatie van het publiek. In de kerk zijn alle rijksdagleden, mi nisters, leden van 't diplomatieke corps hooge ambtenaren en andere eeregasten aanwezig. De rijkspresident opende de zitting met een rede, waarin hij er op wees, dat in eigen volkshuishouding zoowel als in de wereld moeilijke pro blemen zijn op te lossen, en belangrijke besluiten te nemen. Hij riep de leden op zich achter de regeering te plaatsen, om haar bij het moeilijk werk te steunen Moge de oude geest van deze roemrijke plaats ook het huidige geslacht bezielen Rijkskanselier H i 11 e r zeide, dat zware zorgen sedert jaren op het Duit sche volk drukken. Terwijl het Duitsche volk en het Duit sche rijk in inwendige politieke twist en tweedracht verzonken, het bedrijfsle ven zijn ondergang tegemoet ging, be gonnen de Duitsche menschen die in ge loof en vertrouwen op het eigen volk dit voik tot een nieuwe gemeenschap infanterie. De thans ontslapene was- ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De Haagsche rechtbank veroor deelde den varensgezel C. van O., die terecht heeft gestaan wegens poging tot moord op zijn echtgenoote, overeenkom stig de e;sch van het O. M. tot 2 jaar gevangenisstraf. Eerste Nederlandsche Octrooibeurs. Opgericht is de N.V. Eerste Neder landsche Octrooibeurs. Deze onderne ming stelt zich ten doel een nauwere samenwerking tusschen handel, industr'e octrooihouders en uitvinders te bewerk stellingen. Zij ijvert voor het behoud van Nederlandsche octrooien voor de iNeder- landsche industrie. Anderzijds is zij die octrooihouders, die hun vinding verder in het buitenland willen verspreiden, hiermede behulpzaam. Het bureau is ge vestigd Noordeinde 39, te Den Haag. Sinds vanmorgen wapperen van het gebouw van het Duitsche consulaat- generaal te Amsterdam twee vlaggen. Jet officieele Zwart-Wit-Rood van de republiek, met daarnaast het dundoek der Nationaal Socialisten, Rood met in iet midden een g-oot Hakenkreuz. Aangezien voor betoogingen wordt ge vreesd, wordt het gebouw, op verzoek van het consultaat, door een vrij groote politiemacht bewaakt. MARKTBERICHT. Goes, 21 Maart. Op de graanmarkt is wegens geringen aanvoer geen notee ring opgemaakt. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud.) 5000: 2235 2000: 6^84 f 1500: 15622 19519 1000: 8370 200: 920 100: 4628 10425 10959 BRUTALE INBRAAK IN PASTORIE In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Velp bij Grave een bru trale inbraak in de R.K. Pastorie aldaar plaats gehad meldt de „Gelderlaner". De dieven zijn door het vereenigings lokaal binnen gekomen en hebben zich daarna door openschuiving van het keukenraam toegang verschaft. Zij heb ben de benedenlokalen, keuken ,en kel der doorzocht en zijn toen terecht ge komen bij de slaapkamer van den pas toor. Deze werd door het tumult wak ker en begon onmiddellijk met een bel, welke zich naast het bed bevond, ge rucht te maken. Op het belgerinkel, na men de inbrekers ijlings de vlucht en verdwenen in de duisternis. Een kistje met eenig geld, dat zij uit de keuken ontvreemd hadden, is later in den tuin teruggevonden. De fiets, die buiten klaar stond om meegenomen te worden, hebben zij in de haast moeten laten staan. NOODLOTTIG GEVOLG VAN ON VOORZICHTIGHEID. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op den Straatweg te Rotterdam na af loop van een feestje een treurig onge val afgespeeld. De 22-jarige F. H. te Rotterdam, sprong n 1., met twee vrien den op de treeplank van een passeeren- de automobiel om op deze wijze gemak kelijk Rotterdam te kunnen bereiken. H kon evenwel zijn evenwicht niet hou den, daar het portier van de automobie opensloeg. Hij smakte op de straat en bleef hevig bloedend liggen. Hij is on middellijk naar het ziekenhuis vervoe d, alwaar hij met een hersenschudding is opgenomen. De twee vrienden zijn di rect na het ongeval van de auto bespron gen om het slachtoffer hulp te vedeenen. De automobiel is doorgereden. In een perceel in de Walstraat te Breda is tijdens afwezigheid der be woners 'ngebroken. Een bedrag van 100 wordt vermist. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland, ont'eenen wij het volgende: W ij z i g i n g e n. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). I. Pr ns, voorheen B. Bouman-Noach, Vlissingen, Lepelstraat 7, winkel in on geregelde goederen, in hoofdzaak manu facturen. Volmacht aan: L. Bouman- Noach. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen is ontzegd bij vonnis van de arr. rechtbank te Middel burg van 24 Februari 1933 aan W. G, van der Peyl, chauffeur te Terneu- z e n, en aan A. H. F. M. van Rompu, handelaar te Terneuzen, beiden voor een termijn van drie maanden, in gegaan op 5 Maart 1933. De Hooge Raad verwierp het cas satieberoep van mej. M. S. te Kerkrade, die wegens doodslag op haar 15-jarig dochtertje in hooger beroep door het Gerechtshof te Den Bosch, is veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf. - De overwegwachter te Dedems- vaart, die te laat de boomen van den bewaakten overweg in den provincialen weg langs de Dedemsvaart sloot, waar door een vrachtauto door den trein werd gegrepen en de beide inzittenden ge dood, is door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot f 50 boete subs. 25 dagen. Vice-president van den Hoogen Raad, Bij Kon. besluit is benoemd tot vice- president van den Hoogen Raad der Nederlanden mr. dr. L. E. Visser, thans raadsheer in gemeld college. De nieuwe functionaris is geboren 21 Augustus 1871. Sedert 1914 is hij raadsheer in den Hoog enRaad De arrestatie van Sneevliet. De Officier van Justitie te Amster dam, mr. dr. J. A. van Tiel, heeft van den minister van justitie, mr. J. Donner, een telegram ontvangen, waarin, naar de „N. R. Ct." mededeelt, mededeeling wordt gedaan dat er naar het oordeel van den minister geen termen aanwezig zijn om den onlangs gearresteerden voorzitter van het N.A.S., den heer Snee vliet, in vrijheid te stellen. Naar men weet heeft de raadsman van den heer Sneevliet, mr. B. J. Stokvis, zich onlangs tot den minister van justitie gewend, waarbij hij verzocht o.m. in verband met de a.s. verkiezingen van de Tweede Ka mer, zijn cliënt in vrijheid te stellen. Aan dit verzoek, dat telegrafisch was gedaan, heeft de minister van justitie dus niet voldaan. Huis- en strafwerk van schoolkinderen. J. V., rijkswerkman te Deveiuer, stond terecht voor de rechtbank te Zut- fen, die hem, met vernietiging van een vonnis van het kantongerecht te Deven ter, wegens overtreding der leerplicht wet veroordeelde tot 5 boete. Ver dachte zou niet gezorgd hebben, dat zijn kind geregeld een openbare lagere school bezocht, waarbij het ingeschre ven stond. De vader beriep zich op overmacht, gelegen in de omstandigheid, dat hij wel het kind naar school heeft gezonden, doch dit niet is toegelaten op grond, dat aan dit kind opgelegde strafwerk niet werd ingediend. De vader was ®-L van

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2