KORT ZEEUWSCH NIEUWS. Zoo'n erge Hoofdpijn? M&ESLCACHEÏ5 RECHTZAKEN. 3EMEN8Q NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. 1UID-BEVELAMD. teï'&stes.ir,ot 11 - TH0LEN. lEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERKNIEUWS. Sherry en Cognac.... AFLOOP VERK00PINGEM. MIDDELBURG. broot, voor verdere bespreking over het verharden van genoemd wegeling. Aanwezig waren 38 aangelanden, ook de wethouder de heer B. Louwerse, was aanwezig. Na opening door den burge meester, deelde deze de vergadering mede, dat bij navraag gebleken is, dat 58 aangelanden verklaard hadden vóór medewerking tot verharding en slechts 6 tegen, zoodat besloten werd tot uit voering over te gaan. Mochten zij, die er tegen waren, niet van opinie veran deren, dan zouden deze in de baatbe lasting moeten worden aangeslagen. Eén dezer merkte op, dat dit z. i. onbillijk zou zijn, daar men in dezen onwillig ge dwongen werd. De vergadering bleek evenwel van gevoelen, dat thans het plan tot verbetering van het wegeling niet opgegeven kan worden. De voorzitter hoopte, dat ook voor de verharding van dit wegeling wel subsidie te verkrijgen zal zijn van den Polder Walcheren. Spr. deelde nog me de, dat het te bestraten wegeling 800 m lang is, waaraan ongeveer 34 ha bouw land is gelegenDe geraamde kosten voor de bestrating beloopen ongeveer 4800, zoodat deze per ha zullen be dragen ca. 104. Gewenscht werd, dat ieder, die contant betaalt, zijn bijdrage stort op een daartoe nader te bepalen datum, waarbij rente vergoeding gega randeerd wordt. Daarna werd op voorstel van de com missie, belast met de uitvoering, door de vergadering goedgevonden, het door haar gestelde tarief voor steenkanten, zandvervoer, grondwerk enz., terwijl de verschillende werkzaamheden zullen verricht worden slechts door de belang hebbenden, in dezen de eigenaars of pachters van de aangelegen perceelen, of door een aan te wijzen persoon uit het gezin van den belanghebbende. Zij, die meenen voor het een of ander werk in aanmerking te komen, kunnen zich daarvoor, mits vóór 1 April, aan geven. Met den wensch, dat zoo spoedig mo gelijk met het werk kan begonnen wor den, sloot de voorzitter de verga dering. AAGTEKERKE. Donderdagavond ver gaderde de Vereeniging „Het Groene Kruis". Besloten werd het materieel dat in goeden staat verkeert aan te vullen. Dr. Vaandrager hield een lezing over den strijd Van. den mens'ch tegen de bacil en illustreert dat aan het milt: vuur en malaria. VEERE. In de vergadering van de afdeeling van. het Groene Kruis te Veerp en Gapinge, bleek uit de rekening van den penningmeester dat er een na- deelig saldo was en versterking der geld middelen hoog noodig. Definitieve maat regelen werden echter nog niet geno men. Een voorstel om' aan de bewoners van Veere en Gapinge gelegenheid te geven om tegen de gewone contributie lid te worden, werden verworpen. Met groote meerderheid werd mevr. Dronkers gekozen in de vacature, ont staan doof het vertrek van mfej. 'C. Dekker. De afgevaardigde naar de Pro vinciale vergadering, was het vorige jaar verhinderd geweest zijn opdracht te ver vullen. Als afgevaardigde voor dit jaar werd benoemd de heer H. Dronkers, burgemeester. RAAD VAN BAARLAND. De vacature van gem.-veld- wachter. Straatverlichting tot ii uur. BAARLAND In de Zaterdag gehou den raadsvergadering der gemeente Baarland waren alle leden tegenwoor dig. In verband met een in afschrift toege zonden schrijven van den minister van Binnenlandsche zaken waarbij den Com missaris der Koningin in4 overweging wordt gegeven het noodige ter voor ziening in de vacature van gemeente veldwachter alhier te bevorderen, om dat de algemeene maatregel van be stuur bedoeld in art. 225 j.l. lid der ge meenteraad, waarbij de mogelijkheid wordt opengesteld tot het verkrijgen van een rijks-gemeente-veldwachter, nog wel e enigen tijd op zich zal laten wachten, ontspon zich een langdurige discussie, waarvan tenslotte het resul taat was, dat de Commissaris der Ko ningin zal worden verzocht nog niet tot benoeming van een gemeente-veldwach ter over te willen gaan. De raad wenschte toch eerst zoo mo gelijk de tot standkoming van dezen al- gemeenen maatregel van bestuur af te wachten, teneinde daarna te kunnen oor- deelen of het aanschaffen van een rijks gemeenteveldwachter voldoende finan- nantieele voordeden voor de gemeente met zich zoude brengen. Een verordening tot wering van prik- planken werd vastgesteld. Uit een door den voorzitter ter dezer zake ingesteld onderzoek was gebleken, dat het spelen op deze prikplanken, zéér bedenkelijke afmetingen had aangeno men. fot schoonmaker van het gemeente huis wordt tenslotte bij loting op een jaarwedde van 40 benoemd de heer J. C. de Hollander. esloten werd de straatlantaarns voor dagmiddag van elke wèek van des na middags 12 X tot 2 Yk uur. RAAD VAN KRABBENDIJKE. Gratificaties Gasfabriek- personeel. KRABBENDIJKE. Vrijdagmiddag ver gaderde de Raad. Aanwezig 6 leden, één vacature (Hirdes). De voorzitter deelt mede, dat bericht van den heer Hirdes is ingekomen, waarbij deze bedankt als lid van den Raad en van het hoofdstem- bureau; verder, dat de heer G. van Iwaaren tot lid van den Raad benoemd is verklaard. De geloofsbrieven van den heer Van Iwaarden worden onderzocht, waarna met algemeene stemmen tot toe lating wordt besloten. Eveneens wordt met algemeen stemmen aangenomen een voorstel tot wijziging der begrooting, dienstjaar 1932, na toelichting door den voorzitter, waarbij blijkt, dat nu reeds in 1932 1834 is uitgegeven aan de werk- loozenkassen. Een wijziging van de Gas fabriek betreft een voorstel tot gratifi catie van 200 aan een gasfitter, die een operatie heeft ondergaan als tegemoet koming in de kosten daarvan, en een voorstel tot het geven van een gratifica tie elk van 200 aan genoemden gasfit ter en den klerk-meteropnemer, voor extra-werk door afwezigheid van een directeur. Omtrent het eerste heerscht geen overeenstemming in het college (de stem van den voorzitter heeft dus be slist). De heer V ogelaar betoogt, dat de betrokken persoon een voldoende in komen heeft om dergelijke buitenge wone uitgave zelf te bestrijden. De heer Welleman sluit zich hierbij aan, zegt, dat de betrokkene behoort tot de cate gorie, die zich voor dergelijke gevallen niet veilig wil stellen, wat zijn goed recht is, maar dan moet hij ook op an dere wijze voor dergelijke mogelijkheid zorgen. Dit voorstel wordt met 5 tegen één stem, die van den heer De Kok ver worpen. Bij de „gratificaties" staan B. en W, op het standpunt, dat slechts hierover kan worden gepraat, als de omstandighe den, waarop hier een beroep wordt ge daan, hebben opgehouden te bestaan. Het college stelt mitsdien voor dit voor stel der gascommissie niet aan te nemen De heer W elleman gaat hiermede accoord, doch meent tevens, dat deze menschen in een dusdanig bevoorrech te positie verkeeren, dat gerust wat meer arbeidsprestatie mag worden ver langd voor hetzelfde loon. De heer V o g e 1 a ar deelt het standpunt van B. en W., later kan er nader over worden gepraat, wat de heer Welleman doet zeggen, als ige den tijd daarvoor maar krijgt, de andere raden kunnen zich op een ander standpunt plaatsen. Het voor stel van B. en W. om de gratificaties niet toe te staan wordt met algemeene stemmen aangenomen. De vrijwillige brandweer vraagt om een subsidie van 50, die wordt toegestaan, THOLEN. Op verzoek van den bur gemeester alhier is er mét ©enige voor. aanstaande personen uit deze gemeen te een bijeenkomst gehouden om te ko men tot oprichting van een comité ten einde trachten te bereiken dat hier het feit dat het straks 400 jaar geleden js, dat Prins Willem van Oranje is gebo ren, niet ongemerkt zal voorbijgaan. THOLEN. Bij het opnemen der muntgasmeters bleek dat bij een twee tal ingezetenen een groot aantal mun ten in de meters ontbraken. Door de di rectie der gasfabriek zijn zij onmid dellijk van de gasleiding afgesloten, ter wijl zij door de munten te betalen aan een strafrechterlijke vervolging ont kwamen. RAAD VAN GROEDE Rijwielpad langs de kust. Benoeming gemeentegenees heer. GROEDE. Donderdag vergaderde de raad. Ingekomen zijn o.a. het jaaroverzicht van het gemeentelijk abattoir over 1932 hetwelk den leden ter inzage zal wor den verstrekt; het bekende schrijven van B. en W. van Ambt-Hardenberg om adhaesie aan het adres aan de regeering en de Twee de Kamer, tot vermindering van het be drag de belastbare opbrengst op de on gebouwde eigendommen, wordt voor kennisgeving aangenomen. De moderne en R. K. arbeidersbon den verzoeken een steunregeling en het uitzien naar werkverschaffingsobjecten. De Voorzitter deelt mede, dat er hier een steunregeling bestaat; werkver schaffingsobjecten zijn in zeer geringe mate in de gemeente aanwezig. Over 1932 zijn betaald aan de wérk- loozenkassen, werkverschaffing en steun- verleening in totaal 4555.52; ten aan zien van den dienst 1933 zullen de cij fers zeker hooger zijn dan het afgeloo— pen jaar. De werkloozen trekken uit hun kas max. 7.20 per week, de steuncom- missie kent een max. toe van 8.40 per week. B. en W. stellen voor in de be staande steunregeling geen verandering te brengen. De heer W. v. Haneghem wil de steunregeling van Cadzand overnemen, luidende 7.50 voor man en vrouw per week plus 0.40 per kind, per week. De voorzitter antwoordt dat de commissie voor steunverleening tevoren is gehoord om de regeling in dalende richting te herzien, doch gemotiveerd' heeft, waarom zij hiertoe niet kon over gaan. Hij zag liever, dat de heer W. v. Haneghem, zelf lid van de steuncommis- sie, zijn voorstel eerst eens in die verga dering besprak. De heer v. Haneghem zeide dit eerst te zullen doen. De heer Brakman vraagt naar het verschil tusschen de weekuitkeering gegeven door de steuncommissie of die, gegeven, wanneer er een steunregeling bestaat met goedkeuring van den Minister. De voorzitter antwoordt dat het eenige verschil van belang kan zijn, dat nu personen niet in de gemeentelijke steunregeling vallen, die dit wel zou den doen voor den steun met rijksgoed keuring., Informatie werd toegezegd. Wethouder De Vlieger wenscht zich bij het voorstel van B. en W. te houden. Na discussie werd dit aangeno men met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren J. van Haneghem, W. van Haneghem en J. I. Brakman. Aangaande de gemeënschappelijke regeling van diverse gemeenten om den aanleg van een rijwielpad langs de kust en de benoeming van een lid in de com' missie, geeft de voorzitter uitleg van het plan dat bij de contactcommis sie voorzit. De heer Brakman ziet in den aan leg van dat rijwielpad geen gemeente belang, en acht de gemeentelijke bedra ge in de totaalkosten (raming 40.000) zijn voor de gemeente veel te hoog. Ver der ziet hij in dat werk ook geen werk verschaffingsobject. Zooals hij de zaak begrijpt, is hij tegen uitvoering. Wethou der Lombaard zegt, dat het werk geen 40.000 doch 20.000 kost, doch ook dit bedrag moet niet opgebracht worden door de diverse gemeentenè Al leen in het arbeidsloon moet de gemeen te bijdragen, en hiervoor zal nog rijks subsidie gevraagd worden. Na nog eenige discussie werd met al gemeene stemmen besloten een gemeen schappelijke regeling vast te stellen en een rijksbijdrage in de kosten van de ar beidsloonen aan te vragen, Tot lid der commissie werd gekozen wethouder Lombaard met 6 stemmen (op den heer Brakman 1 stem). Aan het bekende adres van het ge meentebestuur van Kerkrade om ad haesie aan het adres tot den Minister van Onderwijs, K. en W., tot vermin dering van het percentage ingevolge art 205 der L. O. wet 1920, wordt m. a. st. besloten adhaesie te betuigen. Aan den heer J. H. Sommer, voorheen gemeentegeneesheer alhier wordt met ingang van 1 Febr. j.l. eervol ontslag verleend als zoodanig, wegens vertrek naar Leerdam, en met algemeene stem men met ingang van genoemden datum tot gemeentegeneesheer benoemd de heer M. W. Jongsma .alhier, op een wed de van 400 per jaar, tevens pensioen grondslag. De rekening van het Abattoir over het afgeloopen jaar werd met a. st. goedge keurd. Besloten wordt de vergoeding aan L M. Barendse voor het schoonhouden van het gemeentehuis enz. tijdens het stempelen op de bovenzaal door de werkloozen te bepalen op 25. Het bedrag per leerling der-. O. L. school over 1931 wordt met algemeene sternen vastgesteld op 8.97 per leer ling. M. ast. wordt besloten een lamp aan te brengen aan de bokpaal aan den weg GroedeBreskens in de onmiddel lijke nabijheid van de woning van M. Go- vaert en Iz. Becu. Deze personen zullen dan voor wat de avondpostbestelling be treft, worden gerekend tot de kombe- woners. De heer Brakman vraagt inlichtin gen over een aan te brengen straatlamp op den „Nieuwen weg". De Voorzit ter antwoordt dat deze nog niet zal worden aangebracht. Mochten langs de weg meer woningen gebouwd worden, dan zullen den raad nog voorstellen wor den gedaan. Z. h. st. wordt goedgekeurd de re kening van het Burgerlijk .Armbestuur over het afgeloopen jaar. Het kohier van de hondenbelasting voor den dienst 1933 wordt vastgesteld met een totaal aanslagen van 102 hon den, tot een bedrag van 357. Bij de rondvraag zeide de heer W. v. Haneghem het rapport van het hoofd der school gelezen te hebben en het te betreuren dat in de schooltijden geen verandering kan worden aange bracht. De heer Becu vroeg den voorzitter om inlichtingen aangaande het onder steunen van personen, die weigeren te werken voor een loon, minder dan 0.20 per uur. De heer v. Haneghem vroeg of het op waarheid berust dat wanneer in het abattoir geslacht wordt en geen gebruik van den winkel gemaakt wordt, toch winkelgeld wordt in rekening gebracht. De V oorzitter antwoordt, dat zulks onmogelijk is, en uit de vastgestel de rekening blijkt, dat ingeval iemand ten onrechte mocht hebben betaald, hem dat is terugbetaald. De gerestaureerde Sint Willebror- duskerk te Hulst zal op 29 Mei a.s. door den Bisschop van Breda gewijd worden. Donderdagavond werd te Bres kens de propagandafilm van den Bond van Staatspensionneering vertoond. Spr. was de heer Ossewaarde te Ierseke. Onrechtmatige steuntrekkers veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaken tegen twee arbeiders te Tiel, die onrechtmatig steun gelden in ontvangst hebben genomen en terecht hadden gestaan wegens oplichting Zij werden door de rechtbank te Tiel vrijgesproken. Het O M, had een maand gevangenis straf geëischt en was in hooger beroep gekomen. Het Hof heeft nu de vrijsprekende von nissen vernietigd en de verdachten ver oordeeld wegens oplichting ieder tot 2 weken gevangenisstraf, voorwaardelijk. De zaakEschauzier, De verrassingen in de zaakEschau zier houden niet op, schrijft de Haagsche Crt. Terwijl voor het Hof de pleidooien nog niet zijn geëindigd en de verklarin gen van de deskundigen over het briefje van den heer E. nog fel omstreden wor den, komt zijn wij wèl ingelicht de verdediging met een nieuw briefje van den heer op de proppen, waarin nóg duidelijker dan in het eerst gevondene de heer E. verklaart, aan K. honderddui zend gulden schuldig te zijn. Dit briefje, eveneens gescheurd uit het bewuste zakboekje van den overledene, bevond zich bij het testament van ver dachte K. in een verzegelde enveloppe, K. had zich dit briefje plotseling weer herinnerd en aan zijn vrouw laten vra gen of zij de enveloppe, gesloten en wel, aan den deskundige wilde zenden. Deze heeft de enveloppe in tegenwoordigheid van den president van het Gerechtshof geopend, waarbij mèt het testament het door verdachte K. bedoelde briefje te voorschijn kwam. De deskundige heeft ook dit briefje onderocht en is tot de slotsom gekomen, dat dit, evenals het eerste briefje, door den heer E. is ge schreven. A.s. Dinsdag, wanneer de verdediger zijn pleidooi zal voortzetten, zal. hij waarschijnlijk van het nieuwe briefje melding maken. Binnen een kwarlier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.; OP HEETERDAAD BETRAPT. De recherche heeft in een onbewoond pand aan den Tapijtweg aangehouden een 21- arigen en een 60-jarigen koopman, bei den wonende te den Haag. Zij waren door verbreking van een ruit aan de achterzijde binnengedrongen en werden op heeterdaad betrapt op diefstal van lampen, gordijnen en koperen kranen. Tevoren was van een bewoonster van den Pompstationsweg een telefonische aangifte bij de politie ingekomen van diefstal van een kleedje en een looper, gepleegd voor haar woning. De recher che, die terstond een onderzoek instel de trof in de omgeving .een onbeheerde handkar, waarop kleedje en looper la gen. Zij speurde verder en kwam tot de ontdekking dat aan de achterzijde van een perceel aan den Tapijtweg een ruit was ingedrukt. Binnengaande betrapte zij de aangehoudenen die beiden ongun stig bekend staan, op heeterdaad. Zij zijn in bewaring gesteld. MUZIEKWINKEL UITGEBRAND. Vermoedelijk tengevolge van kortslui ting] brak Vrijdagmiddag brand uit in Ferment's muziekhuis aan de Groest te H i lv e r s u m. De spoedig ter plaatse zijnde brand weer wist het vuur in korten tijd met twee stralen afdoende te bestrijden. Er is veel schade aangericht in de collec tie gramofoonplaten en verder zijn tal rijke mandolines, violen en andere mu ziekinstrumenten een prooi der vlam men geworden. De brand heeft zich overigens beperkt tot den winkel en het achter den winkel gevestigde kantoortje. De schade wordt door verzekering ge dekt. EEN MENSCHENREDDER OVER LEDEN. In den ouderdom van ruim 80 jaren is te Den Helder, overleden Jacob Bakker, bijgenaamd „Tabbie", een van de oude zeehelden behoorende tot het geslacht van Dorus Rijkers. Nog niet lang geleden herdacht hij zijn 80sten verjaardag. In totaal heeft Tabbie in den loop der jaren 211 men schen het leven gered. TRAMBOTSING. Donderdagavond zijn de goederentram, komende uit Assen, en de personentram, komende uit Coevorden, van de Eerste Drentsche alleen in uw borrel, naar ook in Cocktails, likeuren, Vermouth, CATZAZn. VAN PEKELA-GRONINGEN (Ingez. Med.) Stoomtram Maatschappij te Oosterhes- selen met elkaar in botsing gekomen. Een schoolgaand meisje, wonende te Schoonoord, liep eenige hoofdwonden op. De materieele schade is vrij groot. De dienst ondervond ruim een uur ver traging. Branden. Donderdagavond brak brand uit in de woning] van de familie W. aan de Breedestraat te H e r v e 1 d. Aangewak kerd door den feilen wind greep het vuur zoo snel om zich heen dat het huis wel dra in lichtelaaie stond. Een oude vrouw van 72 jaar en drie kinderen, die reeds in bed lagen, konden met moeite worden gered. De woning, eigendom van den heer Besseling, brandde af. De inboedel ging verloren. De brandweer slaagde er in het belendende perceel te behouden. De oorzaak van den brand is vermoede lijk een defect aan den schoorsteen. Huis en inboedel waren slechts laag verze kerd. Notaris J, L. van der Harst heeft Donderdag in „Mercurius" aan de Koe poortstraat te Middelburg publiek verkocht: 1. Een winkelhuis en erf aan de Bed- dewijkstraat K 130, groot 1 are 8 ca. Kooper J. Roskam, koopman, Middel burg, voor 3600. 2. Een huis en erf aan den Kinderdijk P 97, groot 1 are 12 ca. Kooper P. J. Hubregtse, zonder be roep, Middelburg q.q., voor 2701. 3. Een koffiehuis en erf aan den Noord- weg R 50, groot 98 centiaren. Opgehouden. 4. Een huis en erf aan de Spuistraat F 115, groot ong. 61 centiaren. Opgehouden. 5. Een huis, pakhuisje en erf aan de Spuistraat, hoek Suikerpoort F 116-117, groot ong. 62 centiaren. Opgehouden. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE MIDDELBURG, OP WOENSDAG DEN 22 MAART 1933, des namiddags te 2 uur, ter behandeling van de onderstaande zaken 1. Notulen vorige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een Wethouder. (Vacature M. H. Boasson). 4. Samenstelling gemeentelijke Stem- bureaux. 5. Wijziging verordening georgani seerd overleg. 6. Erkenning gasfitters, waterfitters en electrische installateurs, benevens invoering nieuwe gasinstallatie voorschriften. 7. Nadere regeling bediening bruggen. 8. 19e wijziging Gemeente-begrooting 1932. 9. Vergoeding voor mede-gebruik over 1932 van laboratorium Vee- en vleeschkeuringsdienst. 10. Wijziging kasgeld-besluit 1393. 11. Verleening voorschotten op vergoe dingen 1933 aan Besturen van bij zondere scholen ingevolge art. 101 L. O. Wet 1920. 12. Vaststelling vergoeding jaarwedden boventallig personeel bijzondere scholen over 1932. 13. Nader verzoek pachtvermindering gronden Langeviele-singel. 14. Beschikking op adres Arbeiders- Sportbond terzake lichaamsoefenin gen van werkloozen. 15. Pachtvermindering gronden vroege re Middelburgsche haven. 16. Crediet verbetering Molenwater. 17. Inrichting nieuw stemlokaal, 18. Prijs bouwperceelen „De Griffioen". 19. Verhuring huis „De Griffioen" c.a. 20. Regeling aanplakken verkiezings biljetten, 21. Afwijzing verzoek tot aanbrengen lichtreclame. 22. Regeling nopens beschikking over gemeente-eigendommen. 23. Beschikking op schrijven inzake bouw aan Nadorstweg. 24. Primitief kohier 1933 Hondenbelas ting. 25. 2e suppletoir kohier 1932 Straatbe lasting. 26. Bezwaarschriften aanslagen 1932 Straatbelasting. 27. Bezwaarschriften schoolgeld-aan slagen 1932-1933, Middelburg, den 17 Maart 1933. De Burgemeester, J. ONDERDIJK, Wnd.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7