*2* GOiSCHE COWMP22E WRK3LEY BINNENLAND. ZEELAND. vimmmi WEER EN WIND. NUMMER 67. TWEE BLADEN. MAANDAG 20 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. WALCHEREN. Verwachting tot Morgenavond: Stormachtige tot krachtige, later af nemende N.W. tot W. of Z.W. wind, zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien, later opklarend, aanvankelijk kouder. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later, (S springtij). Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Maart. ZUID-BEVELAND. M DDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscht Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbriel „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent, m HET DANSGEVAAR. Diverse bedenkingen. In het V.V. der Eerste Kamer over wijziging van artikelen der drankwet (dansgevaar) laakte men 't in de eerste plaats, dat verband is gelegd tusschen den alcohol en het dansgevaar. Men stel de hiertegenover, dat in localiteiten, waarin sterke drank mag worden ge schonken, de kans vermindert op een overmatig gebruik daarvan, indien te vens de gelegenheid tot dansen wordt gegeven. De bezwaren, tegen het dan sen in het algemeen aangevoerd, achtte men bovendien ten zeerste overdreven. In de tweede plaats beschouwde men het als eene inconsequentie dat de ont worpen bepaling geenerlei beperkenden maatregel inhoudt tegen het dansen in de zoogenaamde besloten localiteiten, waartoe niet alleen sociëteiten en hotels kunnen worden gerekend. In de derde plaats werd betoogd, dat tegen die bepaling dezelfde bedenking kan worden geuit als indertijd werd in gebracht tegen plaatselijke keuze. Gaat men toch in eene gemeente over tot het nemen van strenge maatregelen ter be perking van de gelegenheid tot dansen, dan zal daar zonder twpjfel een trek waarneembaar worden naar die plaat sen, waar minder scherp toezicht wordt geoefend vanwege de gemeentelijke overheid. Er bestaat kans op groote verschillen tusschen de onderscheidene plaatselijke regelingen, wat leidt tot verscherping der hier te lande in ruime mate bestaan de plaatselijke tegenstellingen. De eenige juiste oplossing achtte men gelegen in een volledige regeling door den wetgever. Een bezwaar werd verder genoemd, dat de inwerkingtreding den burgemees ters een zeer ver reikenden invloed geeft op de vrijheid hunner ingezetenen. Wat vooral in de badplaatsen nadeelige gevolgen zal kunnen hebben. Anderzijds waren er leden die meen den dat het dansgevaar niet mag wor den onderschat, en vonden de talrijke openbare localiteiten, waarin mag wor den gedanst om redenen van moreelen en socialen aard een groot gevaar voor de bevolking. DE PERSVRIJHEID. De Ned. Journalistenkring heeft Za terdag j.l. te Amsterdam een vergadering gehouden, waarin met overgroote meer derheid de volgende motie van het kring- bestuur werd aangenomen. De Algemeene vergadering van den Ned. Journalistenkring constateerende dat in deze ernstige en bewogen tijden de vrijheid van drukpers, blijkens de ge beurtenissen en maatregelen in verschil lende landen, meer en meer wordt be dreigd en aangerand, spreekt als haar meening uit: 1. dat aan de persvrijheid als waar borg voor de handhaving der volksrech ten, ook ten aanzien van de handelin gen van het openbaar gezag, onwrik baar dient te worden vastgehouden; 2. dat elke onwettige inbreuk daarop, ten strengste dient te worden afgekeurd, en besluit den gedelegeerde van den Kring bij de Federation Internationale der Journalistes te verzoeken, de aan dacht van het bestuur dier organisatie op de aanrandingen der persvrijheid te vestigen en zoo mogelijk daartegen op te treden. CONTINGENTEERING VAN KOUSEN EN SOKKEN. Ingediend is een wetsontwerp, waar- v- t? 'd Wet wordt vastgelegd de reeds dij tv. B. vastgestelde verlenging met 10 maanden van de contingenteering van kousen en sokken. De rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft aan de vereenitfin.tf van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden en aan de IJmuider federatie van arbeiders in het visscherij- en trans portbedrijf 'n schrijven gezonden, waar in hij een dringend beroep op beide par tijen doet, zich rekenschap te geven van het groote belang voor het visschersbe- drijf en voor IJmuiden, om thans aan het geschil een einde te maken, en, nu men elkander zoo dicht genaderd is, de be trekkelijk kleine geschilpunten, die nog) over zijn, aan het oordeel van den ar biter te onderwerpen. vergadering van de vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, Zaterdag te Amsterdam ge houden, besloot het bestuur uit te brei den met de Commissarissen der Koningin in de drie Westelijke provincies: Noord- Holland, Zuid Holland, en Zeeland (jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford.) WRIGLEV'S KAUWGOM M DE MOND 6 LEKKER EN GEZOND! (Ingez. Meid.) De Bijzondere Vrijwillige Landstorm in Zeeland. Zaterdag is onder leiding van den heer H. Bierman, commandant van het ver band Zeeland van den Bijzonderen vrij- willigen landstorm, te Philippine een af- deeling van dit instituut opgericht met aanvankelijk 12 leden. Een bestuur waarin o.a. de burgemeester zitting nam, is gekozen. Thans is op een paar na het aantal af- deelingen in de provincie tot 100 geste gen. ONZE NIEUWE BURGEMEESTER. De Commissaris der Koningin zond 25 Februari j.l. een schrijven aan het ge meentebestuur, dat B. en W. thans aan de a.s. Woensdag te houden raadsver gadering overleggen, en waarin de Commissaris mededeeling doet van het Kon. Besluit van 9 Februari, waarbij de heer M. Fernhout met ingang van 4 April benoemd is tot burgemeester van Middelburg. Van den heer Fernhout kwam bij B. en W. het volgende schrij ven in, als antwoord op een schrijven met gelukwensch namens den raad: Ten zeerste erkentelijk voor den van Uw college mede namens den raad ont vangen schriftelijken gelukwensch met mijne beoeming tot burgemeester van Middelburg, moge ik U verzoeken, mijn hartelijken dank daarvoor te willen aan vaarden en dien dank wel aan den Raad te willen overbrengen. Deze attentie heb ik in bijzondere mate gewaardeerd. Met gevoelens van hoogachting, Uw. Dw. (w. g.) M. Fernhout. EEN WETHOUDERS VACATURE. In overeenstemming met zijne in de raadsziting van 31 December j.l. afgeleg de verklaring aldus schrijft de heer M. H. Boasson aan den gemeenteraad heb ik de eer den Raad te berichten, dat ik mijn ontslag neem als wethouder. Het nieuwe garnizoen. Thans is definitief bepaald dat het nieuwe garnizoen, de S.D.O.A., Zaterdag 1 April a.s. voorm. 10.55 uit Breda al hier zal arriveeren. Het comité stelt zich voor met een muziekcorps de school te ontvangen en daarna de volgende route door de stad te nemen: Kanaalbrug, Stationsstraat, Konings- brjig, Houtkaai, Londensche Kaai, Bier kaai, Rouaansche Kaai, Bateauport, Rot- terdamsche Kaai, Dam Noordzijde, Dam, Kortedelft, Langedelft, Markt Zuidzijde, Westzijde, voorbij het Stadhuis, Lange en Korte Burg, Balans, Abdijpoort, rond de Abdij, Balans, Wagenaarstraat, Hof plein, Korte Noordstraat naar de Kazer ne. Daarna begeven zich de officieren en onderofficieren met het comité naar het Stadhuis alwaar het gemeentebestuur in de burgemeesterskamer officieel de heeren zal ontvangen. Maandagavond 8 uur (3 April) heeft er eene samenkomst plaats, aangeboden door het comité, waarbij zijn uitgenoo- digd het geheele garnizoen met verschil- Waartoe dient de vrijheid, als zij niet voert tot gerechtigheid? Gaston Paris. lende autoriteiten en afgevaardigden van verschillende met de militairen in betrekking staande vereenigingen. Deze samenkomst heeft plaats op de boven zaal van de Sociëteit de Vergenoeging. Onderwijskwestie, De Commissie tot wering van school verzuim behandelde volgens haar ver slag over 1932 in totaal 49 gevallen van schoolverzuim in 15 vergaderingen. De gevallen betroffen 3 keer de openbare school A, 8 keer school C, 3 keer school J, 13 keer school K, 6 keer de centrale zevende klasse school, 9 keer de bijzon dere school Gravenstraat, 2 keer school Wal, 1 keer school Molenwater en 4 keer school Heerengracht. Uit een correspondentie met de Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten concludeeren B. en W. dat de kwestie van art. 205 der L. O. wet 1920 de volle aandacht dier vereeniging heeft, en stel len zij daarom voor geen adhaesie te be tuigen aan het adres der gemeente Kerk- rade. Het bestuur van de Vereeniging voor Handelsonderwijs vraagt ook voor 1934 weder een subsidie van 30 pet. der netto uitgaven. Geen extra brandstoffen. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W., dat de raad besloot bij inval lende strenge koude extra goedkoope brandstoffen te verstrekken, meldt de Minister van Binnenlandsche zaken, dat hij geen vrijheid heeft kunnen vinden goed te keuren, dat aan werkloozen be halve de brandstoffentoeslag, bedoeld in zijn circulaire van 13 October 1932, ex tra brandstoffen worden verstrekt, het zij voor rekening van rijk en gemeente, hetzij voor rekening der gemeente. De werkverschaffing. Dat te werkstelling van werkloozen in eventueele werkverschaffing te veel een zijdig geschiedt is de meening van het bestuur van den Christelijken Besturen bond en het wijst er verder op, dat er werkloozen zijn, die steeds aan den ar beid kunnen blijven, terwijl andere in 't geheel niet aan den arbeid in werkver schaffing kunnen komen. Volgens de meening van adressant is het toch van belang van den werkloozen arbeider en diens gezin, dat ieder om beurt in de werkverschaffing kan werken, en hij ver zoekt den raad daarom te bepalen, dat niemand meer dan 6 weken aaneen te werk kan worden gesteld, opdat hier door allen eens een beurt krijgen en een roleeringssysteem tot stand komt. Nieuwigheden bij de Brandweer, Men zit bij de brandweer niet stil, als 't betreft de vervolmaking dezer organisa tie en dit bleek weer bij een bezoek aan de, kazerne. Men heeft goed ingezien, dat ook bij schoorsteenbranden spoedige hulp zeer gewenscht kan zijn en is een speciaal rij wiel, waarop een snelbluschapparaat en een gereedschapskist kunnen geplaatst worden, aangeschaft en deze geheel rood gelakt. Men weet dus dat het noodzake lijk is een zich daarop naar een brandje begevenden brandweerman evenals een brandspuit ten allen tijde den voorrang te geven. Een tweede nieuwigheid was een lan ge dikke stok, waarmede een plafond dat brandt, kan worden doorboord en waaraan bovenaan een sproeier zit, en onderaan gelegenheid voor het aankop pelen van een slang, zoodat men daar mede het plafond van boven kan be spuiten en zoo het vuur bestrijden. Volkshuisvesting. Vergunningen voor den bouw van nieuwe woningen, aldus ontleenen wij van het verslag van B. en W. ingevolge art. 77 der Woningwet- zijn in 1932 tot een aantal van 26 verleend, voor ge heele of gedeeltelijke vernieuwing), ver andering of uitbreiding zijn 28 vergun ningen voor woningen en 27 voor an dere gebouwen verleend. Er zijn door nieuwbouw 54 en door verandering 17, totaal 71 woningen bij gekomen. Er ver vielen 13 woningen, en wel 9 door sloo ping, 1 door uitbreiding en 3 door het krijgen van een andere bestemming. Bij de woningbeurs kwamen 18 aan vragen om een woning te huren in, 42 woningen zijn aangeboden en 9 door be middeling van de beurs verhuurd. Te koop zijn gevraagd 2 en aangeboden 21, doch geen woning is door bemiddeling der beurs verkocht. Herdenking Prins Willem van Oranje. Naar uit een advertentie in dit num mer blijkt, heeft a.s. Vrijdagavond van wege de Geschied- en Letterkundige Vereeniging, het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de afd. Middel burg van het Algemeen Nederlandsch Verbond een ook voor niet-leden toe gankelijke bijeenkomst plaats in de Con cert- en Gehoorzaal ter herdenking van Willem den Zwijger. Als spreker zal op treden dr. H. A. Enno van Gelder, uit 's- Gravenhage. Naamsverandering. Thans is bij den raad ingekomen het verzoek om het deel van het Korendijk tusschen de Nieuwe Poort en den Kin derdijk den naam van „Kaai van Schütz" te geven. Een 70 tal personen teeken den dit adres, onder wie verschillenden van buiten de stad en twee hunner de den uitkomen wel den naam van wijlen den heer Schütz in een straatnaam te willen vereeuwigen, maar niet dezen naam te willen geven aan dit deel van den Korendijk. Hoofdstembureau kieskring XII. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het hoofdstembureau voor de ver kiezing der leden van de Tweede Ka mer in den kieskring XII A. D. Littooy, te Middelburg. Nihil Sine Labore, De Middelburgsche gymnasiastenver- eeniging N.S.L. heeft een zeer geslaag den dansavond georganiseerd. De groote zaal van de sociëteit ,,de Vergenoeging" was voor dezen avond op keurige wijze ingericht. De tafeltjes met allerlei leuke en artistieke schemerlampjes vormden een prettige sfeer in de zaal. Ook de „Funny Band" heeft er toe medegewerkt om de stemming er in te te houden. Verschillende attracties vormden een goede afwisseling, terwijl den avond geëindigd werd met een goed en gezellig souper.. Medioburgum. De beide uitvoeringen van Medio zijn Zaterdagavond gevolgd door een bal in de sociëteit St. Joris waar, begeleid door de „Jesaijes Band" veel aan de godin van den dans is geofferd. leis* Boekhandel J. de Jonge. In een vorig nummer meldde een an nonce, dat de boekhandel J. A. de Jonge het interieur der zaak gewijzigd had, en een kijkje zal elk overtuigen, dat die wij ziging wel grondig heeft plaats gevon den. De étalages zijn ruimer geworden en grootendeels afgesloten; de winkel heeft bijna de dubbele oppervlakte ge kregen; wanden, toonbanken, kasten, het plafond, zijn geheel vernieuwd, vol gens moderne opvattingen, terwijl door lijn en kleur toch een warm, prettig aan doend geheel verkregen werd. Toonbank en enkele kasten zijn afge sloten door geslepen glazen ruiten, en de étalages door deurtjes met glas-in- lood-ruitjes. Behalve dat zoo, het aesthetisch aan zicht der zaak zeer vooruitgegaan is, heeft deze uitbreiding en modernisee ring ook het groote voordeel, dat de cliëntèle een beter overzicht over den grooten voorraad boeken en andere ar tikelen heeft en daarbij voldoende ruim te om zich vrij te bewegen. Het Noorsche stoomschip „Torn- firmjarl" van Antwerpen bestemd naar Griekenland is gisterenmiddag met ge broken schroef op de haven alhier ge komen, doch na duikeronderzoek we derom naar Antwerpen opgestoomd. KOUDEKERKE. De vergadering der Boerenleenbank onder voorzitter schap van den heer W. Verhage, her koos de aftredende bestuursleden den heer W. Verhage als voorzitter, dr. van der Harst in den raad van toezich en de plaatsvervangende bestuursleden de heeren J. Jasperse en J. de Buck. De ontvangsten en uitgaven over '32 bedroegen 343.790. Het saldo der kas bedroeg 18,412. De rente voor spaar geld en het te goed in loopende reke- Middelburg 20-III-'33 Zaterdag en Zon dag: hoogste lu c h ttemperatuur 11.5 °C; (53 °F); laagste 5.6 °C (42 °F). Heden 9 h: 6.8 °C; 12 h: 7 °C. Zaterdag/Zondag 0.2 mm, Zondag/Maandag 8.5 mm regen. Hoogste barometerstand 756 mm; laag ste 743 mm. Hoogste barometerstand 768.0 mm te La Coruna; laagste 738.6 mm te Blaa- vandshuk. Zon op; 6 h 06; onder 18 h 11. Licht op: 18 h 41. Maan op: 4 h 08; onder; 10 h 58. N.M.: 26 Maart. Maart. Hoogwater. 7.49 20.41 9.35 22.27 11.08 23.38 Hoogwater. Ma. 20 9.27 22.20 Di. 21 11.05 Wo. 22 0.00 12.36 Ma. Di. Wo. 20 21 22 Laagwater, 1.25 14.11 3.16 16.08 4.58 17.33 Laagwater, 2.28 15.14 4.16 17.10 5.56 18.35 ning over 1933 is voor leden 3.60 voor niet-leden 3.24; voor voorschotten en schuld in loopende rekening 4.50. DOMBURG. Alhier is onder leiding van den heer J. Wattel van Gapinge (afdeelingspropagandist) een vereeni ging van Chr. Jongeren Boeren- en Tuindersbond opgericht. Besloten werd zich aan te sluiten bij de afdeeling Zee land en bij den landelijken bond. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. Bosselaar. KRABBENDIJKE. Vrijdagavond ver gaderde in het veilingsgebouw „Het Groene Kruis", onder leiding van den heer J. Frelier. Na zijn welkomswoord aan de vrij talrijke bezoekers bracht deze in welgekozen woorden een eer biedige hulde aan de nagedachtenis van wijlen dr. Geill, die in deze gemeente zooveel jaren de ziel der vereeniging is geweest. De vergadering stemde hier mede in door zich enkele oogenblikken van haar zetel te verheffen. Ingekomen was een schrijven van den heer A. Hirdes, dat hij bedankt als be stuurslid en ook als lid der vereeniging. De vereeniging telt 615 leden, die ge zamenlijk een contributie opbrengen van 714. Aan reserve is aanwezig 594; de Emmabloem heeft 82.54 opge bracht. De zuster heeft in totaal 2446 bezoe ken afgelegd. Aan uitzending van kin- ders is niet gedaan, hiervoor bestond geen aanleiding, 4 ligtenten zijn in ge bruik geweest. De wijkverpleging liep over een bedrag van 2132 en de t.b.c.- bestrijding over 1174. Als bestuurslid voor wijkverpleging en t.b.c.-bestrijding werd de heer Jac. Jacobusse opnieuw aangewezen. De rekening van het „Groene Kruis" had een batig saldo van 50.28. Bij het voorstel van het bestuur om een magazijn te bouwen met woning voor den magazijnmeester, deelt de voorzitter mede, dat er grond kan gekocht worden, vrijwel in het centrum der gemeente a 25 per roede. Hypo theek zou kunnen worden geplaatst te gen 4% pCt., terwijl voor het restant zoo mogelijk rentelooze aandeelen zul len worden uitgegeven. Het bestuur heeft een rekening van kosten gemaakt en komt tot de conclu sie, dat de vereeniging goedkooper uit zal zijn dan thans. Na uitvoerige discussie wordt in be ginsel tot bouwen besloten met 33 te gen 24 stemmen. De heer P. Slabbe- koorn werd herkozen tot bestuurslid. Bij de rondvraag uiten meerdere le den hun bezwaar tegen het feit, dat de zuster tegenwoordig op Hansweert woont en 's avonds en 's nachts niet op de gemeente is. Ook de voorzitter heeft dit bezwaar gevoeld, maar gevoelt zich

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1